NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD m Plonvier heeft DE schoenen Werkcomité „Geersdijk" op oorlogspad Lezers hanteren de pen 19 B 31 34 35 36 r H J 47 H 56 58 1 61 62 B Hl No. 3473 Donderdag 14 oktober 1971 75e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 3.75 per half jaar. Franko per post f 15.— per jaar. Advertenties 16 et per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wü geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON Pleun ten Oever heeft dit zien aan komen. Maar het is sneller gegaan, dan ze had verwacht. Nu moet ze hem helpen hier overheen te komen. Resoluut pakt ze hem bij de arm en dwingt hem zo doende mee te gaan naar haar kamer. Daar staat zijn eten klaar, warm gehou den op een komfoor. Ze zet hem in een stoel. „Eerst eten. Met een lege maag kunnen we niet praten." Hij blijft halstarrig. „Ik hoef geen eten en er is ook niets te praten. Ik weet nu, wat ik hier aan de mensen heb. Ze be- schouwen me als een moordenaar en dat zal ik wel blijven tot m'n dood. Ze kun nen hier allemaal verrekenmorgen ga ik er vandoor. M'n besluit staat vast." „En ik dan?" vraagt ze op kalme toon, hoewel haar zenuwen gespannen staan. „Hoe denk je, dat ik het al die maan den heb gehad? Maar ik had maling aan iedereen. Gelukkig kreeg ik een baas, die het voor me opnam en niet duldde, dat men me ook maar met één vinger na wees. Zo'n baas heb jij ook. En wat de bejegening van de mensen hier betreft, daar moet je boven staan. Je bént geen moordenaar. Wat jij deed, was noodweer. Als jij niet had ingegrepen, had vader mij aangerand, misschien wel verkracht. Het was niet de eerste keer, dat hij het pro beerde; jij was toen niet thuis. En later, een paar weken vóór die bewuste avond, nog eens. Jij redde me van het ergste, wat een vrouw kan overkomen. Laat de hele wereld jou desnoods een moorde naar noemen, in werkelijkheid was je die avond een held, mijn held. En je gaat me niet in de steek laten. Daarvoor ken ik je te goed". Koppig zijn hoofd schuddend, ant woordde hij enkel: „Jij slaat je er wel door. Maar ik, ik kan er niet meer tegen op. Ik heb Jopie vanavond gezien. Ze deed net, alsof ik een besmettelijke ziekte had. Ze zei het niet met zoveel woorden, maar het kwam op hetzelfde neer: waar ik de brutaliteit vandaan gehaald had, ik de vadermoordenaar, om haar het hoofd op hol te jagen. Ze behandelde me alsalseen giftslang." „Dan is zij ook niet de vrouw voor je," concludeerde het meisje. En nu geen ge zanik meer: eten. Daarna gaan we samen rustig overleggen." Ze opent de pan en begint aardappelen en groente op zijn bord te scheppen. En een bal gehakt. „Alsjeblieft", zegt ze en haar stem heeft een besliste klank. „Schiet op, nu is het nog warm." Werktuigelijk begint hij. Ze zit dicht bij hem, terwijl haar hersens koortsachtig werken. Dat er vroeg of laat een crisis in zijn leven zou komen, had ze verwacht. Ze kent haar stadgenoten. Wat de jongen nu meemaakt, heeft ze zelf na de dood van haar vader en de arrestatie van haar broer ondervonden. Haar kennissenkring negeerde haar bijna meteen. Mensen, die haar altijd vriendelijk groetten, zagen haar nu niet meer. Na een week waren er vier kinderen uit de eerste klas ver dwenen; de ouders hadden ze gewoon van de school genomen en naar een andere gestuurd. Vrijdagsavonds had ze een kort onder houd met haar hoofd gehad. Deze was aanvankelijk besloten zich niet te laten intimideren, noch door de ouders, noch door de collega's, door niemand. Maar het schoolbestuur had hem die middag ge wezen op het onhoudbare van de toe stand. Spijtig voor juffrouw Ten Oever maar we kunnen haar niet handhaven. Het gaat om de reputatie van onze school. Er is nu een leerkracht in ons midden, die betrokken is geweest bij een drama. Laten we maar gerust vaststellen, dat zij er het middelpunt in was. Haar broer zit in voorarrest en zal waarschijnlijk wel veroordeeld worden. Haar vader is dood geslagen, om maar geen ergere definitie te bezigen. Dat kan niet. Beroerd voor de juf, maar ze zal moeten vertrekken. Pleunie heeft met een verbeten gezicht het relaas van haar hoofd aangehoord. Ze door Gerrit Fransen heeft het zien aankomen, dadelijk al toen het eerste kind van school wegbleef, de volgende dag gevolgd door twee anderen. M'n positie wordt hier onmogelijk. Op advies van haar hoofd neemt ze zelf ontslag. Als ze het niet neemt, krijgt ze het immers? Ze gaat onmiddellijk met ziekteverlof en zal nog drie maanden sa laris uitbetaald krijgen. Daar zal het hoofd voor zorgdragen. In de verlaten klas heeft ze haar eigen dommen bij elkaar gezocht. Na nog een laatste blik in het lokaal geworpen te heb ben, gaat ze weg en als de klassedeur in het slot valt, voelt ze een pijn. Met een hartelijke handdruk neemt ze af scheid van haar hoofd. De man vindt het misschien nog ellendiger dan zijzelf. Drie maanden salaris is een pleister op de wonde. Maar vader is dood en hoe wel hij de laatste paar jaar weinig geld in bracht, moeder moet ook leven. Dus gaat ze binnen veertien dagen op zoek naar werk. Ze heeft geluk. Bij garage Plantema vragen ze een juffrouw voor de telefoon, die ook bereid is administratief werk te verrichten. Ze gaat erheen en zit met kloppend hart in het kantoortje te wach ten tot de grote baas zelf zal komen. Achter de telefoon zit nu een chauffeur, met een neutraal gezicht". Ze kennen el kaar, maar nu wordt er geen woord ge wisseld. Pleun veronderstelt: ik heb geen schijn van kans. Als de oude Plantema me ziet, zal hij zich wel met een mooi smoesje zich van me ontdoen. Ik zal werk buiten de stad moeten zoeken. Hier zal ik voorlopig niet aan de slag komen. Maar Piet Plantema, aan de ene kant een keiharde zakenman, is in werkelijk heid een beminnelijk mens. Natuurlijk is hij op de hoogte van het drama, dat in huize Ten Oever in de Haviklaan heeft plaatsgevonden. Diep tragisch zoiets: de vader dood en de zoon in de kast. Een heel gezin verwoest. En allemaal door die ellendige drank. Het kantoortje betredend, herkent hij haar terstond. Hij groet haar vriendelijk en steekt zelfs zijn hand uit, die ze schuchter drukt. „In orde, Post. Als de telefoon gaat, neem ik hem zelf wel aan." „Jawel, meneer." De chauffeur staat op en gaat naar de garage. Als hij verdwe nen is, schuift de oude Piet in de leun stoel achter het bureau, zet een doos si garetten voor het meisje neer en zegt: „Steek maar eens op, kind, dat praat wel zo gemakkelijk." Intussen zoekt hij in zijn herinnering en weet dan, dat dit meisje schooljuf frouw was. Onderwijzeressen zijn door gaans ontwikkeld. En beschaafd. Natuur lijk heeft men haar er uit gesmeten. Dat snapt hij terstond. Pleun steekt met bevende hand een si garet op en wacht af. „Zonder werk zeker?" vraagt de man tegenover haar. Het meisje begint te kleuren. „Jawel, meneer." Hij heeft zijn beslissing al half geno men. Dit kind moet hij helpen. Op kalme toon vertelt hij over het werk, dat ze hier zal moeten doen. „Telefonische bestel lingen voor een wagen nauwkeurig no teren, vooral duidelijk adres en huisnum mer. En de naam. Bovendien de tijd van voorrijden. Denk daar goed om, want fouten mogen er niet gemaakt worden. En daarnaast wat administratief werk! Misschien een beetje boekhouding. Zou dat gaan?" „Ik denk het wel, meneer. Ik zal mijn uiterste best doen." „Dat is al heel wat. Wanneer kun je beginnen? Maandag? Mooi, dat komt goed uit. We zitten zonder, zie je?" „Ik wil ook wel dadelijk beginnen, als ik u ermee help," zegt het meisje, inwen dig blij, dat ze een baan zal hebben. (Wordt vervolgd). Donderdagavond vergaderde het werk comité „Geersdijk" samen met de ge meenteraad in het Drenthehuis. Deze vergadering was een vervolg van de op 17 aug. gehouden vergadering met b. en w. Dhr. J. C. Kouwer trad als woord voerder op van het werkcomité en zette in het kort het doel van deze bijeenkomst uiteen: „Sommigen denken dat Geersdijk dooi de gemeente Wissenkerke vergeten wordt. Het lijkt er soms wel eens een beetje op. Sinds 1948 is er in Geersdijk door de ge meente geen woningwetwoning meer ge bouwd. Het aantal inwoners te terugge lopen tot 255. Dit is een onhoudbare situatie als men denkt aan scholen, ker ken, middenstand, verenigingsleven, enz. Er moet iets gebeuren. Wat in andere kleine plaatsen mogelijk is, moet ook hier mogelijk zijn. Het werkcomité, bestaande uit: mevr. Kastelein - Geelhoed, mevr. Kroes en de heren P. v. d. Maas. P. Gel dof en J. C. Kouwer hebben in de afge lopen 2 maanden zich heel wat moeite getroost om te trachten wat lichtpunten in de Geersdijkse; toekomst aan te bren gen. 20 aanvragen van mensen die een woning in Geersdijk willen bewonen is toch wel een groot succes." Hierna volgt de gezamenlijke bespreking. De 6 aanwezige raadsleden geven blijk van hun waardering en bewondering voor wat het werkcomité in zo'n korte tijd heeft gepresteerd. Ze zijn verrast door het grote aantal aanvragen voor een wo ning in Geersdijk. A. v. d. Maas: Deze plannen zal ik zeker steunen. Wethouder Wisse: Inmid dels zijn er al 4 woningen voor Geersdijk bij G.S. aangevraagd. Dit is alvast een mooi begin. Bij het werkcomité leeft de gedachte, dat Geersdijk een soort wachtkamer wordt, waar jonge mensen enkele maan den onder de pannen gaan om daarna zich ergens te vestigen. Hieraan heeft een dorpsgemeenschap niet veel. Geef ons 10 of 15 woningen als eerste aanloop voor verdere uitbouw. Het werkcomité vraagt of de gemeen teraad met spoed een nieuw uitbreidings plan voor Geersdijk wil maken, zodat er weer niet maanden, misschien jaren over heen gaan, voordat we verder kunnen. De tijd is nu rijp. De gemeenteraad heeft hier begrip voor. Het werkcomité deelt verder mee, dat er ook een aanvraag voor de bouw van een bungalow onderweg is en dat men graag zag dat er grond enz. aangeboden kon worden, waarop gebouwd kan wor den. Het accent van deze avond valt na tuurlijk op de woningbouw. Ter sprake komt ook de wenselijkheid van het opspuiten van een stukje strand bij de haven van Geersdijk. Dit zal be keken worden. De afwezigheid van groen en een rozenperk je enz. is ook een doorn in het oog van de Geersdij leenaars. Mis schien zal de toekomst er fleuriger uit gaan zien. Voor de bejaarden wordt een praathoekje en bank gevraagd. De heer De Regt deelt desgevraagd mee, dat er voor Wissenkerke en Geersdijk ook een publieke telefooncel is aangevraagd. Ook de bewegwijzering komt ter spra ke. Men zou graag zien dat op de weg wijzers de plaats Geersdijk voorkwam. Dit is ook reeds te berde gebracht bij de bevoegde instanties. I.v.m. het nog ontbreken van een zui- veringsintallatie levert het stankprobleem voor enkele gezinnen moeilijkheden op Het gemeentelijk advies luidt: „Hebt u klachten, meldt het ons." Aan het eind van deze avond zijn allen het er over eens, dat het bespreken van het een en ander nuttig en noodzakelijk is. Men hoopt van de zijde van het werk comité, dat het niet bij woorden blijft, maar dat men de daad bij het woord voegt. Geersdijk wacht op uw daden. Na het aanbieden van de rijksbegroting 1972 komt men zo zoetjesaan te weten wat ons boven het hoofd hangt. Om het onpeilbaar diep gat van Witteveen te kunnen dempen, zullen grote offers moe ten worden gebracht. Hoe dat gat ont staan is en op welke wijze het gedempt moet worden, kan ik niet beoordelen. Wel vind ik het vreemd, dat de rege ringspartijen en de samensteller van de rijksbegrotingen, Drees jr., niet op de hoogte van een en ander waren. Zij, die alles zo veel beter weten dan de P.v.d.A., en met hun neus op cijfers zaten, wisten niets van de grote tekorten. Dat is wel vreemd, vooral als ze het na de verkiezingen van 28 april opeens wel wisten. Als men nog eens in herinnering brengt wat de verschillende partijen voor de verkiezingen beloofden, dan ziet men dat de drie christelijke regeringspartijen een belastingverhoging van 0.2% noodzakelijk achtten. $2>e V.V.D. en de nieuwe libe ralen, D.S. '70, wilden van geen belas tingverhoging weten. De laatste achtte zelfs een belastingverlaging mogelijk. De progressieve concentratie wilde 0.6 procent verhogen. Die 0.6% verhoging werd dan ook in de liberale hoek als misdadig beschouwd. De nieuwe begroting gaat echter uit van een belastingverhoging van 0.8%. Dat is zelfs 0.2% meer dan de P.v.d.A. voorstond. Waar blijven nu de belastingverlagers van voor 28 april. Toen 5 jaar geleden de regering Cals Vondeling ten val werd gebracht, schreeuwde de liberale pers zich schor over de erfenis van Vondeling. Nu men met een onpeilbaar diep gat van Witte veen zit, hoor je uit die hoek andere geluiden. Zelfs de „staatsman" Wiegel, fractieleider van de V.V.D. in de Tweede Kamer, heeft dreigende taal uitgesproken tegen hen die over de afschuwelijke er fenis van Witteveen durven te praten. Hoe hard hij ook kraait, we zitten met deze erfenis en als Vondeling zo'n chaos had achtergelaten zou de wereld te klein zijn geweest. Hoe het ook zij, er zullen maatregelen genomen worden die bij de kleinen har der aan zullen komen dan bij de groten. Belastingverhoging op benzine en ver hoging van wegenbelasting b.v. komt bij de voorstellers hiervan helemaal niet aan. Ze krijgen uit de belastingpot wat meer kilometervergoeding en de zaak zit goed. De kampioenbezuiniger,. Drees jr., zal wel zorgen dat de kleinen wat van hun verworvenheden kwijt zullen raken. Er is echter een troost. De minister raad heeft besloten om de ministersala rissen niet al te veel te verhogen. Ook een strop als men een inkomen heeft van 125.000.overal vrij vervoer, aan gepaste kilometervergoeding, enz. enz. Dat het zo erg was hebben we niet geweten, zeggen de regeringspartijen. Dat zeiden onze oosterburen ook toen na de oorlog de daden, tijdens die oorlog ge pleegd, aan het licht kwamen. A. Welleman, Torendijk 97, Kortgene. EXAMENS Aan de heer W. A. Anthonïsse, Prin- senweg 2 te Kortgene is het diploma „Landbouwwerktuig- en trekkerherstel- len voortgezet" uitgereikt. Het examen werd afgenomen vanwege de Stichting Vakopleiding in de Metaalnijverheid „Smecoma" te Baarn. Kruiswoordpuzzel no. 248 1 2 3 4 5 6 8 9 10 11 12 13 K 15 17 18 20 21 22 23 24 26 27 28 30 32 33 H37 38 39 40 41 44 45 46 48 49 50 51 53 54 55 57 59 60 63 64 65 66 67 68 by 70 7.1 72 73 74 75 76 77 78 R Horizontaal: 1. pl. in Noord-Holland - 7. eten - 13. kloostervoogd - 14. samen spraak - 16. voetbalclub - 17. geen enkele maal 19. meisjesnaam - 20. opdracht 22. in orde (afk.) - 23. nobele - 25. vogel 26. oliemaatschappij (afk.) 28. ijzerhou dende aarde - 29. boom - 31. klooster zuster - 33. wintervoertuig - 34. van node 35. grap, beetnemertje - 37. van onderen (afk.) 38. metaal - 40. cijferen 42. lang, dun stuk hout - 44. voorzetsel - 45. krui derij - 48. wintersportplaats - 50. als on der (afk.) - 51 bid (Lat.) - 52. driekroon 54. tot en met (afk.) - 55. leeftijd (Eng.) 57. voedsel - 59. ieder - 60. honingdrank 61. Frans pers. voornaamw. - 63. gevoel v. eigenwaarde 65. rivier in Italië - 66. reinigingsmiddel - 69. elektrisch geladen deeltje - 70. hofbediende - 72. aanzien 73. zangstuk - 76. ieder - 77. op geen plaats - 78. moeraskoorts. Verticaal: 1. kinderspeelplaats - 2. plaats in Denemarken - 3. kleinst deelbare deeltje - 4. insektenverdelgingsmidde! 5. tandarm zoogdier 6. soort aap 7. gevulde - 8. onderofficier (afk.) - 9. ik (Lat.) 10. autotype - 11. pl. o. d. Veluwe 12. oogglas - 15. watering - 18. pers. vnw. 21. godsdienst (afk.) - 23. gelofte - 24. ge bergte in Duitsland - 27. voorspel - 28. deel v. h. hoofd - 30. etenbereider - 32. rang i. h. leger - 34. na aftrek - 36. meis jesnaam - 39. schrede - 41. nieuw (Lat.) 43. visbeen - 45. jongensnaam - 46. pl. bij Veghel - 47. land in Azië 48. woon schip - 49. werelddeel - 53. indien - 56. wondvocht - 58. vorstelijk persoon - 60. grote hamer - 62. plaats der oudheid - 64. wilde haver - 65. familielid - 67. aanzien 68. aas (Eng.) - 70. deel v. h. oor - 71. Bijbelse naam - 74. meisjesnaam - 75. zoals de akten getuigen (Lat. afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 247 Horizontaal: 1. bars - 4. pas - 7. mantel 13. eli - 14. rotte - 16. aarde - 17. klei 19. roeien - 21. oei - 22. ee - 23. rotor 25. gm 26. neo - 28. rum 30. ar - 32. os - 33. italiaan 36. sr - 37. kassa - 39. smart - 40. eelt - 42. la - 43. af - 45. erts 46. groei - 48. tetra - 50. dij - 51. argen- tijn - 52. pi - 54. la - 55. anp - 57. gat 60. kt - 62. anker - 64. ar - 65. lea 67. passer - 69. etre - 71. egale - 73. altijd 74. roe - 75. sonate - 76. - aak - 77. rank. Verticaal: 1. bekend - 2. allee - 3. rie - 4. Portugal - 5. atoom 6. ster - 8. aan - 9. na - 10. trom 11. ede - 12. leis - 15. 27. oorlog 29. staat - 30. als - 31. partij ei - 18. ir 20. ek 24. or - 25. grime 33. is - 34. aardig - 35. nts - 36. serre 38. satijn - 40. ega 41. teelt 44. frank rijk 47. ina - 49. en 53. streek - 55. aneta - 56. pe 58. aaron - 59. fles - 60. kaan - 61. ja - 62. asla - 63. re - 66. ego 67. pet - 68. sa - 70. tra - 72. la. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1971 | | pagina 1