NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plonvier heeft DE schoenen Het Veerse Meer blijft in Veere 10 jaar Bond van Bejaarden te Kortgene No. 3471 Donderdag 30 september 1971 75e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 3.75 per half jaar. Franko per post f 15.per jaar. Advertenties 16 ct per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wjj geen enkele verantwoordelijkheid dragen. In de openbare algemene vergadering van bet Recreatieschap „Het Veerse Meer" die woensdag 22 september j.l. in het Dorpshuis te Wissenkerke plaats vond, liet voorzitter Van Poelje het be zoek en de rede van staatssecretaris van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk de revue passeren. Hij benadrukte nogmaals dat de heer Vonhoff beslist geen voorstander was van centralistische tendenzen met betrekking tot het Veerse Meer, maar dat de regio alle kans van inspraak behoudt. In het licht van de moeilijke financiële situatie van het rijk, zal met deze moeilijkheden én mogelijk heden rekening gehouden dienen te wor den. Alhoewel de voorzitter beslist niet de mening was toegedaan dat voor het Veerse Meer de subsidies met een scherp mes afgesneden zouden worden. De nieuwe mogelijkheden voor het oos telijk deel van het Veerse Meer aanstip pend, zei de heer Van Poelje op een vraag van de heer P. J. Bom (Kortgene), dat het licht voor dit deel van het meer nog niet helemaal op groen staat. „Laten we het liever nog oranje noemen". Een mondelinge toezegging is er wel gedaan, maar CRM heeft nog geen schriftelijke toezegging gekregen van Verkeer en Wa terstaat. Direkteur Huijsman zegt hierop dat het oostelijk deel van het meer al in de Technische Advies Commissie wordt be keken, om straks gereed te zijn. Oost of west? Binnen afzienbare tijd moet de direc teur zijn tegenwoordige behuizing Kade 57 te Veere ontruimen. Voor de her berging van het directeurskantoor zijn twee gegadigden, n.l. de gemeente Veere met de ontruimde Godshuizen en de ge meente Goes met het raadhuis van Wol- phaartsdijk. Het voorstel van het dage lijks bestuur luidt: ingaan op het aanbod van Veere. De heer P. J. Bom (Kortgene) is het met dit voorstel niet eens. Hij meent zich te herinneren dat bij een vorige be noeming de mogelijk open gelaten werd bij een eventuele mutatie het directeurs kantoor op een andere plaats te vestigen. Hij dacht dat nu de tijd rijp was een wij ziging te brengen in de plaats van vesti ging en dacht aan een meer oostelijk ge legen plaats, en voert daarvoor aan, dat deze plaatsen zowat de helft van de con tributie betalen en aldaar ook de helft van de ligplaatsen bevinden. Wanneer men dit onderwerp met de aldaar geves tigde bedrijven en watersportverenigin gen zou bespreken, dan zou blijken dat ook zij daar voorstanders van waren. Hij geeft het bestuur graag in overweging dit voorstel nog eens nader te bekijken. Het behoeft niet persé Wolphaartsdijk of of Goes te zijn. „Van mijn part ook Kort gene". De heer J. A. A. Mol (Veere) zegt dat bij de stichting besloten is de zetel in Veere te vestigen. Maar toch is het voor hem geen overwegende factor waar deze gevestigd is, als hij maar altijd bereik baar is. En het is bij hem geen chauvi nisme als hij zegt dat er naar zijn mening geen enkele reden is om te veranderen. Bovendien: Veere is een begrip. De heer Lindenbergh (wethouder van recreatie Goes) sluit zich bij de woorden van Bom aan. Verder valt hij de vraag prijs van Veere aan en noemt de prijs van Goes een reëlere prijs 3500,tegen 1500,Hij vindt het ook een bezwaar dat bij vestiging in Veere de directeur op de schoot van de burgemeester komt te zitten, die tevens secretaris van het re creatieschap is. Wanneer straks voor het oostelijk deel van het Veerse Meer het licht op groen komt te staan, zal met het oog op de komende ontwikkelingen daar het juist prettig zijn het kantoor van de directeur in Wolphaartsdijk te weten. Het ligt dan centraal, wat ook zijn voordeel zal heb ben bij de komende contacten met Gre- velingen en Zeeuwse Meer. Voorzitter M. J. van Poelje vindt de argumenten van de contributies en water sportverenigingen niet zo sterk. Met laatstgenoemde heeft de directeur bo vendien niet eens zoveel bemoeienis. Het dagelijks bestuur heeft de meest econo mische oplossing gezocht, met afweging van andere voordelen. Het kantoor is er al zolang en ondervindt van niemand of niets klachten. Het op de schoot zit ten bij de burgemeester wil de voorzitter koppelen aan de karaktervastheid van de betreffende directeur en wat de prijs be treft: dat is het beleid van het gemeente bestuur, waarin wij niet mogen treden. Bovendien is het een gelukkige omstan digheid, dat een gemeentebestuur wel eens meer iets doet, waarmee zij niet uitkomt. Jammer, vindt Lindenbergh het, dat Goes zijn prijsopgaaf in mei heeft ver strekt en Veere in augustus. Daar heeft men dus naar kunnen rekenen. Directeur Huijsman zegt: het is uw be leid waar de directeur zetelt. Hoe ik ook rond het meer rijd, tegen de klok of er mee, de afstand blijft hetzelfde. Anders staat het met de contacten met de pro vincie, de waterstaat en andere instanties, die vanuit Veere veel gemakkelijker zijn. Het verwondert hem, dat Lindenbergh het vieze woord „op schoot zitten" heeft gebruikt. Hij dacht daartoe geen enkele aanleiding gegeven te hebben. (Linden bergh zegt dan ook, dat hij dit woord meer gebruikt heeft als „gezegde"). De contacten in en met Veere zijn altijd goed geweest. Zijn eerste kantoor was in Vrouwenpolder, op nauwelijks 800 m van het meer gelegen, maar het was ge makkelijker in Veere. Hoewel Welleman (Kortgene) er naar vroeg, werd het voorstel niet in stem ming genomen, maar krijgt Lindenbergh de aantekening als zijnde geacht tegen het voorstel te hebben gestemd. Dit, na dat Welleman, na ruggespraak met Bom, verklaard had, dat de balans van de kos ten naar Veere was doorgeslagen. Haventje Geersdük. Op de subsidievoordraoht staat o.a. het overnemen van de voormalige landbouw- haven te Geersdijk en het inrichten daar van tot vluohthaven. De heer R. J. Scheele (Wissenkerke) had bij dit voorstel graag een gedetail leerde tekening gezien, wat hem, bij even tuele volgende gevallen, wordt toege zegd. Dit haventje, zegt directeur Huijsman, is juist door het Veerse Meer overgeno men om het uit handen van particuliere speculanten te houden. Dit haventje lag, toen het meer nog Zandkreek was, op één van de slechtste plaatsen. En ook nu kan het er nog geducht spoken. Het is geen uitzondering wanneer ja bij wat zwa re wind aan de haven daar komt, dat je er een aantal half vol gelopen zestien-kwa- draats ziet liggen. De bedoeling is om langs de westzijde een langssteiger aan te leggen en de ob stakels o.a. een gezonken schip te ï-uimen. Ook een talud-verbetering staat op het programma. Het water in het haventje kan nogal eens onrustig zijn Men hoopt hierin ver betering te krijgen door een onder wa ter gelegen strekdam na goedkeuring van Rijkswaterstaat boven water te brengen. Rijkswaterstaat heeft bovendien nog het plan de gehele lichtopstand in het Veerse Meer te wijzigen. Blezen. Bij de rondvraag vraagt de heer R. J. Scheele naar de mogelijkheid vooral in het seizoen vernielde en/of uitgetrokken blezen zoveel mogelijk direct te ver vangen. De directeur zegt, dat dit meer een financiële kwestie is dan onwil. Ook hij weet, dat blezen uit onbehandeld hout door o.a. de paalworm worden aangetast en dat blezen breken of worden uitge trokken doordat visbootjes of kleine ple ziervaartuigen er aan meren. Hij heeft deze zomer er heel wat klachten over aan moeten horen en hij vindt ze gerecht vaardigd. Op voorstel van de voorzitter zal hij over deze materie een rapport uitbrengen, waarna het bestuur kan zien of er voor dit doel meer geld te voteren valt. Illegale skibaan. De heer P. J. Bom (Kortgene) vraagt naar de mogelijkheid om de skibaan bij Delta Marina, die geheel buiten de be roepsvaart ligt, te legaliseren. Dan zou er echt een skischool gevestigd kunnen worden. De voorzitter zegt, dat met Rijkswater staat hierover uit en te na is gesproken, maar zij zijn onvrmurwbaar. Op dit ogen blik is het beslist niet haalbaar. Onder-voorzitter A. L. van Geesbergen zegt hierop: dan zou men moeten pi-o- beren het gehele vaaireglement Veerse Meer te veranderen. Juist daar, in het nauwste gedeelte, bestaat een concentratie van beroepsvaart en pleziervaart. De heer Bom dringt aan door te zeggen: het licht staat nu toch bijna op groen en het i*eglement is al enige jaren oud. De omstandigheden verandei-en en wanneer men het op gepaste wijze naar voren bx-engt, zit er voor hem wel een kansje in. De heer Van Geesbergen zegt dat RWS beslist geen toestemming zal verlenen voor uitbreiding van accommodatie tus sen Kortgene en Wolphaartsdijk. Meer oostelijk is meer kans. Men zal zien of de Technische Advies Commissie het in het herziening basis plan kan opnemen. Op 22 september j.l. vierde de Afdeling Kortgene van de Algemenen Bond van Bejaarden haar 10-jarig bestaan in „De Stadswijnkelder". Voorzitter M. Bx-oekhoven memoreerde in zijn openingswoord de afgelopen 10 jaar en het wex-k van de Bond. Sinds de start in 1961 met 8 leden is de Afdeling gegroeid naar 126 leden. Door voorlich ting, nieuwsuitwisseling, soosmiddagen, een jaarlijkse reis, bejaardengymnastiek en ondex-ling contact voorziet de Bond in een behoefte, aldus de voorzitter. Hij dankte de bestuursleden P. Wolse en A. de Waal en mevrouw Noordhoek - Zuid- dijk in het bijzonder voor hun activiteiten en de oudbode J. Korshuize en de huidige bode juffrouw De Voogd. Verder be dankte hij de heer en mevi'ouw Meesen voor hun hulp in de afgelopen 10 jaar bij het organiseren van de jaarlijkse reis, het vertonen van dia's bij de jaarverga deringen, de hulp bij het organiseren van deze avond. Spreker zei te hopen, dat ook te Kortgene nog eens een gx-oot ver enigingslokaal komt, daar het Trefpunt veel te klein is om alle leden te bevatten. Wethouder P. J. Bom sprak als waar nemend burgemeester een felicitatie uit. Spreker overhandigde daarbij eeri enve loppe met inhoud. Hij sprak zijn waar dering uit voor het werk van de Bond en haalde enige citaten aan, die velband hielden met dè ouderdom. Hij besloot met te zeggen, dat het er niet op aan komt hoe oud men is, doch hoe men oud is. De heer Leenhouts uit Souburg sprak als hoofdbestuurder en als voorzitter va a het rayon Zeeland. Hij belichtte het be lang van de Bond' voor bejaarden. Spre ker wees op het belang van de soosmid dagen. Met het oog op het steeds drukker wordende verkeer is het goed. dat de bejaarden van de straat zijn, aldus spre ker. De contacten op soosmiddagen en dergelijke verhogen mede de saamhorig heid. Ook hij bood een enveloppe met in houd aan. Verder sprak mevrouw Hoveiin namens de Kerkeraad van de Ned. Herv. Kerk. Zij prees het werk van de Bond en sprak de hoop uit, dat de toekomst nog veel in petto heeft voor de bejaarden. Zij overhandigde eveneens een enveloppe met inhoud. De heer Broekhoven bedankte de spre kers. De avond werd verder gevuld door de heren Kemeling en van Baren, goo chelaar en voordrachtskunstenaar (m dialect). Deze heren wisten de aandacht tot zich te trekken. Hun optreden viel met de consumpties tussendoor zeer in de smaak. Aan het eind van de avond werd een verloting gehouden tot dekking van de kosten. Wethouder Bom belastte zich met het trekken van 71 winnende loten. De prijzen waren gekregen van leden, mid denstand, fabrieken en ingezetenen. De avond werd besloten met het zingen van het bejaardenbondslied. Voorzitter Broekhoven zei het gezelschap dank voor de aanwezigheid en hoopte op een ge zamenlijk voortzetten van het bondswerk in de volgende 10 jaar in het belang van de bejaarden, Hengelwedstrijd Op zaterdag 25 september 1971 hield de Noord-Bevelandse hengelsportvereni ging weer een wedstrijd op het strand bij de Banjaard te Kamperland. Voor deze wedstrijd kwamen er zich 63 deelnemers aanmelden. Wie van deze deelnemers ge dacht had dat hij op die plaats, waar meerdere malen flink wat zeebaars ge vangen wordt, ook eens een grbte zee baars aan de haak zou kunnen slaan, kwam bedrogen uit want deze vissen lieten allemaal verstek gaan. Alleen de platvis (bot en schol) gaven van hun aanwezigheid blijk want er werden 16 bovenmaatse en 32 ondermaatse vissen gevangen. Het aantal punten bedroeg 3763. In het paviljoen „Duinlust" werden na afloop de prijzen uitgereikt door de voor zitter der vereniging die de opkomst van het aantal deelnemers goed en de vangsten niet denderend noemde. De px-ijzen vielen ditmaal ten deel aan: 1. C. Poortvliet, Geersdijk 435 pnt. 2. C. Luijcks, Halsteren 375 pnt. 3. W. Mennes, Bergen o. Zoom 370 pnt. 4. J. de Kam, Kampex-land 310 pnt. 5. M. Zuijdweg, Kamperland 240 pnt. 6. W. Zwemer, Kampex-land 230 pnt. 7. L. de Visser, Kampei-land 215 pnt. 8. P. Zwemer, Kamperland 210 pnt. 9. C. Augustijn, Kamperland 200 pnt. 10. J. Ver lot, Antwerpen 195 pnt. 11. P. v. d. Moere, Kampei*land 185 pnt. 12. R. Leenpoel, Kamperland 170 pnt. 13. H. Crusio, Bergen o. Zoom 165 pnt. 14. P. Kastelein, Geersdijk 160 pnt. Dit waren alle deelnemers die 1 of meer bovenmaatse vissen hadden gevan gen en allen voor een prijs in aanmerking kwamen. De overige 8 prijzen werden daarna verloot onder de 14 deelnemers die 1 of meerdere ondermaatse vissen gevangen hadden. Deze uitslag was als volgt: 1. A. Kastelein, Geersdijk 2. H. Warren, Colijnsplaat. 3. J. Minnaard, Wissenkei-ke 4. I. Maldegem, Kortgene 5. J. J. Lamse, Colijnsplaat 6. J. Provoost, Colijnsplaat 7. A. Abrahamse, Kortgene 8. P. J. Kastelein Mz., Geex-sdijk Ditmaal had de hengelsportvereniging weer eens diep in haar beurs getast want op dé 63 deelnemex*s waren er 22 prijzen beschikbaar, die er beslist niet om logen, hetgeen dan ook bijzonder op prijs werd gesteld. Met nog 2 competitiewedstrijden in het verschiet gaat H. Crusio uit Bergen op Zoom nog steds aan de kop met 4820 pun ten. Bij de jeugdleden is dit nog steeds R. Leenpoel uit Kamperland met 4395 punten, onmiddellijk gevolgd door P. Zwemer uit Kampex-land met 4320 pun ten. Al met al kan de hengelsportvei-eniging op een goed geslaagde wedstrijd terug zien. De eerstvolgende wedstrijd wordt ge houden op 23 oktober 1971. Kruiswoordpuzzel no. 246 Horizontaal: 2. vette massa - 7. deel v. e. plant - 9. omroepvereniging (aflc.) - 10. ovenkrabber - 12. wrede keizer - 13. har lekijn - 14. nauw - 16. houten kom - 17. teleurgesteld - 18. spoedig - 19. Chinese maat - 20. grondtoon 22. tuimeling 24. i-ivier in Schotland - 25. bovenste deel 28. tix-an - 31. steeds weer - 34. jon gensnaam - 35. deel v. d. bijbel (afk.) 36. mens, iemand - 41. Grieks mytholo gisch fig. - 45. strafwex-ktuig - 46. laag, gemeen - 47. Spaanse titel - 48. titel (afk.) - 49. getij - 50. kinderspeelgoed 52. haaiki-ul - 54. jongensnaam - 56. on verstandig - 57. twist - 58. gedachte - 60. as - 61. deel v. d. hals - 63. schrijfgerei 64. godsdienst. Verticaal: 1. gemalin van Aegir - 3. plan tengeslacht 4. de oudere (afk.) 5. hoogste punt - 6. roofdier - 7. smalle strook stof - 8. boom - 10. bang, vrees achtig - 11. bundel bloemen - 15. gewas 17. overgeleverd volksvei-haal 19. jon gensnaam - 21. gesloten - 23. ingewijde in de kunst - 24. zangnoot - 26. koninklij ke landmacht (afk.) 27. bloem - 29. plaats o. d. Veluwe - 30. etter - 32. mil. opleidingsschool (afk.) 33. kloosterzuster 37. smook - 38. goud (Fr.) - 39. familie lid - 40. op geen plaats - 41. werelddeel 42. gebogen beën - 43. voox-zetsel 44. gestoi-ven - 47. kleine veertjes 51. drank 53. meisjesnaam - 55. lopend touw - 57. watexhewoner - 59. geheel v. bouwlanden bij een dox-p - 62. oude stofmaat. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 245 Horizontaal: 1. stoot - 5. P.S.V. - 7. knaak - 11. Omaha - 13. odeur - 15. lei - 17. aardige - 19. ets - 21. enten 23. eel - 24. pinas - 26. p.g. - 27. kleed 29. la - 30. em - 32. do - 33. au - 34. k.o. 35. klok - 37. r.p. - 39. er - 40. hond 42. krent - 43. stoom - 44. Theo - 46. ut - 47. te - 48. Emma - 50. or - 51. pi 53. l.w. - 54. Aa - 55. ge - 57. tante 61. l.g. - 63. islam - 66. T.E.E. - 67. pax-ia - 69. nto - 70. illusie - 73. oer 74. opera - 76. snert - 78. sedan - 79. sie - 80. losse. Verticaal: 1. salep - 2. ooit - 3. om - 4. taan - 5. parel - 6, voile - 7. keep - 8. nu - 9. aren - 10. kassa - 12. ha - 14. dg - 16. engel - 18. Deen - 20. talon 22. es - 25. is - 27. kornuit - 28. dartele 31. moker - 34. komma - 35. kat - 36. Kro - 38. P.T.T. - 39. Est - 40. hoe 41. dia 45. hoest - 49. malie 52. sneu - 55. ginds - 56. ja - 58. atlas - 59. tesse - 60. ga - 62. garde - 64. lood - 65. Mien - 67. Peel - 68. rots - 71. Ir - 72. in - 75. pa 77. r.o. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1971 | | pagina 1