NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD r Pion vier heeft DE schoenen Geen concurrentie voor het Veerse meer De eilanden in het Veerse meer P.V. De Blauwe Doffer No. 3469 Donderdag 16 september 1971 75e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 3.75 per half jaar. Franko per post f 15.-— per jaar. Advertenties 16 ct per mm, exclusief BTW, Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. STAATSSECRETARIS CRM BIJ NAAMGEVING DRIE EILANDEN: INSPRAAK VAN DE REGIO Staatssecretaris H. J. L. Vonhoff van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, heeft zaterdagmiddag j.l. de drie naamborden van de nieuwe eilanden in het Veerse Meer onthuld. De genodigden voor deze plechtigheid scheepten zich in op enige motorkruisers aan de oude aanlegsteiger te Veere. Aan de kop van de „vloot" voer de R.P. 5. Koers werd gezet richting Arnemuiden, waar geland werd op de „Arneplaat", het eerste eiland, dat officieel zijn naam zou krijgen. Dit nieuwe eiland, dat 1,4 ha groot is, is reeds kant en klaar. Er is een toiletten- batterij, een kinderspeelplas en enige verpozingssteigers. Zelfs een grasmat en een eerste vorm van bebossing was al aanwezig. Officieel kreeg dit kunstmatige eiland de naam „Arneplaat", doordat staats secretaris Vonhoff hier een spandoek wegtrok van het naambord. Op dit span doek stond geschreven: „Met dank aan CRM en RWS". Na dit eerste officiële gedeelte werd wederom ingescheept en koerste men naar één van de twee eilanden tussen Kamperland en Veere. Hier werd aan gelegd op de „Schutteplaat", een kunst matig eiland van 5,4 ha groot, wat even eens kant en klaar was. Ongedwongen betrok de staatssecre taris hier de jeugd in de openingsplech tigheid. De zesjarige Josje Wouters uit Vlissingen en 8-jarige Rony de Kam uit West Souburg, die toevalligerwijs in de omgeving waren, mochten samen met hem aan het touw trekken om het naam bord te voorschijn te laten komen. „Laten we hopen", zo sprak hij, „dat jullie heel veel jaren met plezier hier mogen komen vertoeven". Het derde eiland, de „Mosselplaat", moest het zonder officiële opening stel len. Door de gelijkvormigheid wilde men niet vervélend worden. Jammer vond de heer Vonhoff later, dat de vaartochten niet wat langer hadden geduurd. Door het ontbreken van alle protocol te water, het mooie zonnige weer en de fantas tische omgeving, had het geheel best wat langer mogen duren. Niet alle heil van de overheid. Op de 'Campveerse Toren kwam het ge zelschap weer bijeen, waar men door M. J. van Poelje, voorzitter van de recreatiegemeenschap „Het Veerse Meer", welkom werd geheten. In het bijzonder de her Vonhoff, als nieuwe staatssecre taris' van het departement, waar men zoveel mee te doen heeft gehad. Hij hoop te, dat ook in de toekomst CRM de han den niet van het Veerse Meer af zou trekken. In de daaraan voorafgegane morgenbespreking, had hij die indruk niet gekregen. De staatssecretaris begon zijn rede met te zeggen, dat de samenwerking altijd van plezierige aard is geweest. Niet in het minst door de kennis waarmee gespro ken werd en de redelijke gegevens die ter tafel gebracht werden. Niet alleen geografisch neemt het Veerse Meer-gebied een centrale plaats in, maar ook op ontwikkelingsgebied. Dit Veerse Meer-gebied is een leerschool voor andere afsluitingen, zoals b.v. de Gre- velingen. De staatssecretaris wil de inspraak van en de samenspraak met de regio centraal stellen: Den Haag kan niet alles weten. Alle heil komt niet van de overheid. Er is een tijd geweest, dat voor de recreant van bovenaf werd gezorgd en dat de toerist door de kleine particulier bediend moest worden. Deze tijd is nu voorbij. Hij zou het bijzonder droevig vinden als het Veerse Meer dezelfde kant opging als b.v. het Gardameer, waar vrij wel de gehele oever is afgesloten. Het moet hier zo blijven als het is. In dit gehele samenspel kan de par ticulier niet gemist worden. De staats secretaris vindt het woord particulier géén „vies" woord. Hij is het toch zelf ook vaak genoeg? Sprekende over de ontwikkelingen van nieuwe en toekomstige recreatiegebieden, zegt de bewindsman, dat hij het een enorm kapitaalverlies zou vinden (en uit dien hoofde alleen al ongewenst) wanneer het Veerse Meer beconcurreerd zou wor den met zware investeringen elders. Het is mijn oprechte wens, zo besluit de heer Vonhoff zijn toespraak, dat het sa menspel tussen alle belanghebbenden be kroond zal worden en laten deze drie nieuwe eilanden een brug vormen naar een stukje zuiver recreatiegebied in het steeds voller wordend Nederland. De toespraak van staatssecretaris Von hoff werd door alle aanwezigen met grote aandacht beluisterd en met applaus be groet. Hierop dankt de heer Van Poelje de spreker en zei, dat men, wat betreft de problematiek van het Veerse Meer, het in de morgenbespreking „griezelig" eens waren geweest. De ontwikkeling en de werkzaamheden in dit gebied gaan verder en spreker sprak de hoop uit, dat het niet de eerste én laatste keer geweest zal zijn dat de staatssecretaris aan dit gebied een bezoek zou brengen. Van dit eerste werkbezoek in uw ambtsperiode zullen wij u te zijner tijd graag een foto album doen toekomen. Voor dit werkbezoek was staatssecre taris Vonhoff vergezeld van een drietal hoofdambtenaren van zijn departement, terwijl ook mevrouw Vonhoff bij de vaartocht aanwezig was. Verder merkten wij bij de aanwezigen o.a. op, meneer en mevrouw Van Aartsen, de heer Van Poelje en Van Geesbergen met hun echt genotes de heren De Kam en Wisse, resp. burgemeester van Veere en Wissenkerke (als leden ^an het dagelijks bestuur) en verder vertegenwoordigende ambtenaren van Provinciale Waterstaat, Provinciale Planologische Dienst, Rrecreatie en ver der nog bestuursleden van diverse water sportverenigingen. OOK DE SCHOTSMAN IN ONTGINNING Naast de twee „natuurlijke" eilanden in het Veerse Meer, de Haringvreter en het Aardbeieneiland, die drooggevallen zijn ten tijde van de afsluiting, zijn za terdag 11 september 1971 aan drie nieuwe kunstmatige eilanden namen vei-leend. Het zijn de Arneplaat (1,4 ha), de Schut teplaat (5,4 ha) en de Mosselplaat (5,7 ha). Dan bevind zich in de onmiddellijke na bijheid van „De Piet" nog een voor velen onbekend eilandje, genaamd „De Om loop". Dit eilanje is verkregen door twee, de oever inlopende kreken, met elkaar te verbinden. Wanneer het departement van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk in de komende jaren over voldoende subsidie zal beschikken, ligt het in de bedoeling van het bestuur van de Recreatiegei neen- schap „Het Veerse Meer" nóg drie eilan den bij te te maken. Waarom? Het waarom van deze eilandenbouw vroe gen wij aan directeur H. P. Huijsman van „Het Veerse Meer". „Wordt", zo vragen wij de directeur, „de watersport in het Veerse Meer door deze eilanden niet boven andere re creatiemogelijkheden bevoordeeld?" De heer Huijsman antwoordt hierop; „Wanneer men de bouw van deze eilan den zo los-weg beziet, dan lijkt dit veel op een bevoordeling. Maar deze eilanden hebben meer ten doel. Eén van deze doelen is de golfdempende werking, die er van uitgaat. En deze golfdemping moet men niet uitvlakken. Het is niet zo, dat deze demping zich slechts over tien tallen meters uitstrekt, maar proeven hebben bewezen, dat zulks het geva1, .3 over afstanden tot 300 meter. De oever- afkalving door de venijnige golfslag kan hierdoor verminderd worden. Een ander doel van deze eilanden is het scheppen van ligplaatsen voor ple ziervaartuigen. Het is nl. bekend, dat vele pleziervaartuigen het grootste deel van de dag ergens liggend doorbrengen. Men vaart een poosje en gaat dan ergens liggen om te zonnen, te spelen, te vissen of anderszins. Door nu deze eilanden te scheppen, worden een belangrijk aantal, boten van de normale oevers afgehouden die dus automatisch ter beschikking ko men van de dagrecreant. Een derde doelstelling met de bouw van deze eilanden is het verbeteren en uitbreiden van de oppervlakte bevaarbaar water. Deze eilanden immers worden op gespoten met zand, dat afkomstig is van moeilijk gelegen ondiepten. Niet alleen de watersport, maar ook de beroepsvaart kan hiervan profiteren. Visie gevraagd. Met directeur Huisman verder pratend over de inrichting van het Veerse Meer, komt een nieuw plan ter sprake, waar voor men reeds gestart is met het maken van een plan. Dit behelst een combinatie van dagrecreatie met watersport. Hier voor is gedacht aan een nieuw eiland in de buurt van „De Schelphoek" bij Wolphaartsdijk, wat ook lopende door ou ders met kinderen bereikt kan worden Niet alleen het bestuur van het Veerse Meer heeft hier belangstelling voor, maar ook het gemeentebestuur van Goes. Natuurlijk moet dit plan bijzonder doordacht zijn en er moet visie op de toe komst uit blijken. Het hoeft geen ge weldig object te worden (misschien wél voor Zeeland), het moet alleen maar goéd zijn. De Schotsman. Ten westen van de jachthaven Kamper land ligt de Schotsman-Ruiterplaat, waar van de Schotsman haar bestemming als bungalowterrein reeds heeft verkregen. Daarachter ligt de Ruiterplaat, een stuk buitendijkse grond van 185 ha groot. Hiervan is een oppervlakte van 125 ha met bos beplant. Tot nu toe het grootste bos van Zeeland. Nog slechts enkele ja ren geleden is dit bos aangeplant, en een groot aantal bomen heeft de lengte van drie meter reeds overschreden. Komend najaar zal men met de ont sluiting van dit gebied gaan beginnen, waar in de zeer nabije toekomst dan tien duizenden dagrecreanten hun vrije tijd kunnen doorbrengen, om van de natuur te genieten, te vissen, te zonnen of te wan delen langs de oever of door het bos. Onder langs de dijk komt er een ver bindingsweg met de Banjaard en met de jachthaven, terwijl er dan ook een aan vang gemaakt zal worden met het uit kappen van z.g. „slagen", wegen, die de verbindingsweg met het water zullen verbinden Gelijktijdig zullen parkeerterreinen in het bos uitgehakt worden, die plaats zul len bieden aan meer dan duizend auto's, die zowel vanaf het water als vanaf de verbindingsweg onzichtbaar zullen staan. Beheer. Maar er zijn niet alleen problemen van organisatorische aard. In het Veerse Meer, buitendijks dus, bevinden zich 600 ha grond met tientallen kilometers te ver dedigen oever, die momenteel in de ruimte zweven. Waren deze gronden in beheer bij de Domeinen nu deze dienst deze gron den door vertrek heeft losgelaten, vor men zij een levensgroot probleem. Het laat zich begrijpen dat het Re creatieschap, die haar inkomsten put uit bijdragen van de rond het meer gelegen kleine gemeenten, dit onderhoud niet voor haar rekening kan nemen. Alleen al de verdediging van de vele kilometers oever kost jaarlijks tonnen. Voor dit nu vrijgekomen beheer en onderhoud schijnt Staatsbosbeheer wel te voelen, doch van deze instantie ver wacht men, dat zij het alles teveel uit „landschappelijk oog" zullen bezien. Gelukkig nu heeft de heer Vonhoff, staatssecretaris van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, zaterdag 11 september j.l. in zijn openingsrede het recreatieschap de stellige verzekering gegeven, dat, hoe dan ook, het Veerse Meer in volle omvang in deze problema tiek gekend zal worden. Dus in dit geval géén beslissen zonder de tegenpartij ge kend te hebben. Studie-object. Hoe zwaar het Veerse Meer-gebied ook met problemen te kampen heeft, het heeft één pré: het is nog steeds studie-object voor de andere afgesloten en nog af te sluiten zeearmen. Het staat nog steeds model voor alle vakmensen, zoals bio logen, waterstaatmensen als bouwers. Dit ombouwen van een estuarium in een recreatiegebied heeft zulk een enorme hoeveelheid problemen van allerlei aard opgeworpen, die neimand heeft kunnen vermoeden. Hoe snel er ook gereageerd wordt op dei diverse voorkomende pro blemen, iedereen en alles loopt achter. Neem het probleem paalworm. Iedereen dacht dat die bedwongen was, maar toch stak hij hier de kop weer op. Zo zijn er nog tientallen zaken te noemen. Neem o.a. de enorme snelle algen- en wiergroei. Daar diverse polders nog steeds op het Veerse Meer lozen, komt ook een gedeelte van de kunstmeststoffen, die de land bouwer op de akker gebruikt, in het meer terecht. Dit, tesamen met de tem peratuur en reeds aanwezige andeie gun stige omstandigheden, bevordert een zeer snelle groei van algen en wier Komen nu deze wieren boven het op pervlaktewater uit, dan volgt afsterving, waarbij zwavelwaterstof vrij komt, wat een niet bepaald aangename geur ver spreidt en het water tot soms zwart doet verkleuren. Voor mens en dier ongevaar lijk, maar het oog wil ook wat. Zie hier enkele van de problemen, waarmee men in een ontginningsgebied te kampen heeft. Wij zijn er vast van overtuigd, dat men over zekere tijd om al deze nu nog schijnbaaronoplosbare problemen zal lachen. Maar wij zijn cr tevens van overtuigd, dat- wellicht in de eerstvolgende afgesloten zeearm zich weer andere problemen en moeilijkheden zul len voordoen. En zullen ook die tot een alleszins bevredigende oplossing gebracht kunnen worden? KORTGENE Uitslag van het concours ARRAS op 11 september 197. Deelname 247 duiven Los 11.45 uur Wind: N.O. 1. A. v. d. Kreeke 14.21.48 157.510 140 2. L. de Fouw 23.58 158.526 137.8 3. H. v. d. Moere 23.08 157.068 135.6 4. C. Bouterse 31.04 164.134 133.4 5. H. v. d. Moere 24.37 131.2 6. J. M. Gouiooze 26.41 158.702 129 7. P. van Belzen 32.44 164.244 126.8 8. Gebrs. Versluijs 27.23 157.758 124.6 9. P. van Belzen 34.02 2 122.4 10. P. J. Kesteloo 29.15 158.523 120.2 MAVO KORTGENE Bij de op donderdag 2 en 9 september 1971 in het zwembad van Kortgene ge houden zwemproeven voor-een diploma zwemmen, waarvoor de eisen zijn vast gesteld door het Ministerie van O. en W. en het Ministerie van C.R.M. slaag den voor het zwemdiploma A:. Pamela de Die, Kees Verhulst, Janncke van der Maas te Kortgene en Johan Gel- dof te Wissenkerke. Voor het diploma B slaagden: Kees Verhulst, Corrie Bakker, Helrna Slabekoorn en Janneke van der Maas te Kortgene; Marjo van Heer te Kamper land en Johan Geldof te Wissenkerke. Kruiswoordpuzzel no. 244 Horizontaal: 1. voetbalvereniging - 4. slaghout - 7. stofvouw - 9. soort snoer 11. smak - 12. ongerijmd - 13. alsmede 15. strafwerktuig - 17. papiermaat - 19. fr. voegwoord - 20. baardje - 23. deel v. e. vis - 24. dubbelklank - 25. wig 27. denderen - 28. inhoudsmaat - 29. recht stuk water - 30. zet - 31. godin 32. zwaardvis - 33. boom - 35. huisdier - 37. kloosterzuster - 38. grappig - 40. duur der dingen - 42. anno (afk.) - 43. vis 44. plakmiddel - 46. gewicht (afk.) - 47. titel - 51. Aziatisch schiereiland - 53. bijwoord - 54. Indon. eiland - 56. nako meling - 57. mist - 59. verdriet - 61. verbinding - 62. smalle weg. Verticaal: 1. niets uitgezonderd - 2. zang- noot - 3. schaap - 4. niet scherp meer 5. anno (afk.) - 6. zetel - 7. schrede - 8. zijrievier van de Donau - 9. Kon. Paket- vaart maatschappij (afk.) - 10. gek - 11. rijgsnoer - 14. deel v. e. vis - 15. schoor steenkap - 16. deel v. d. vinger - 17. Europeaan - 18. bejaard - 21. groot bouw werk - 22. klein vertrek - 23. telwoord 26. naaigerei - 28. kleurling 33. pl. in Utrecht - 34. deel v. Amerika (afk.) 36. roofdier - 37. drinkgerei - 38. soort brandstof - 39. waagstuk - 41. spoedig 43. steekwapen - 45. strafbaar feit - 48. elektrisch geladen deeltje - 49. valiei 50. grote bijl - 52. tochtje - 54. verlaagde toon - 55. eenh. v. elektr. stroqmsterkte (afk.) - 58. familielid - 60. water in Brabant. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 243 Horizontaal: 1. haver - 6. orgel - 11.aar 12. bal - 14. ore - 16. geld - 18. graaf 19. anti - 21. netel - 23. ork - 24. kader 25. e.k. - 26. maan - 27. eind - 28. ra 30. ski - 33. puist - 36. klein - 39. tuin 40. o.k. - 41. de - 42. enig 43. tsaar - 46. ginds - 49. som - 52. Aa - 54. krat - 55. Adam - 57. ra - 58. brood - 60. ion - 62 motor - 64. egel - 65. ophef - 66. tree 67. lot - 69. tin - 70. Ria - 71. geste - 72. trema. Verticaal: 2. aalt - 3. vadem - 4. er - 5. naar - 7. r.o. 8. graiid - 9. eend - 10. Ag nes - 12. brons - 13. lakei - 15. tiran 17. eek - 20. ter - 22. lans - 24. knul 29. vuist - 31. kg - 32. pinda - 33. put 34. Ina - 35. tor - 36. keg - 37. een 38. nis - 44. aard - 45. Po - 47. imam 48. label - 49. stipt - 50. manen - 51. pa rel 53. arg - 54 kolos - 56. motie - 57. roe - 59. oele - 61. Ohio - 63. tram - 68. t.t. - 70. r.r. Ganzepoortgtraat 21. Tel. 6535 GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1971 | | pagina 1