NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Hoe is de maan ontstaan? Plonvier heeft DE schoenen No. 3463 Donderdag 5 augustus 1971 74e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 AbonnementsprUs 3.75 per half jaar. Franko per post 15.per jaar. Advertenties 16 ct per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON Zo stonden de zaken ervoor, toen Jaap ten Oever door Henk was aangenomen als chauffeur-monteur en reserve-pomp bediende in de binnen enkele dagen te openen zaak aan de nieuwe autoweg naar de grens. En dat vertelde Henk 's avonds tijdens de maaltijd aan zijn zuster. „Hij werkte vroeger bij Wal'huis in de stad," voegde Henk er ter verduidelijking aan toe. Het meisje zocht in haar geheugen. „Jaap ten Oever.die naam komt me bekend voor. Maar hoe?" „Uit de krant," stelde haar broer nuch ter vast. „Hij heeft zijn vader doodge slagen, weet je het niet meer?" Ze keek hem geschrokken aan. „Die? Die jongen?" „Ja. Die jongen. Soms bezwaren?" Het meisje haalde haar schouders op. „Dat moet je zelf weten. Kreeg hij in dertijd geen twee jaar?" „Klopt. Hij is vervroegd in vrijheid gesteld. Varink heeft hem me aanbevolen, die is wat bij de reclassering, als 'ik me niet vergis. Ik neem hem voorlopig op proef." „Dat je het aandurft!" Ze keek opnieuw bewonderend naar haar broer. „Luister eens, Beertje, ik heb indertijd die hele historie in de krant gelezen. Nu weet ik heel goed, wat jij op het ogenblik denkt. Maar onder dezelfde omstandigheden zou ik waarschijnlijk precies eender gehandeld hebben. Die jongen kwam op voor zijn zuster. Ze werd bedreigd door een stomdronken vader en het was de eerste maal niet. Als je het mij vraagt, is-ie veel te zwaar gestraft. In ieder geval: hij is in vrijheid gesteld en zo iemand moet een kans heb ben weer aan het werk te kunnen gaan. Als hij z'n vak verstaat, zal z'n verleden mij een zorg zijn. Hij was vanmorgen bij me en ik kreeg een vrij goede indruk van hem. Doorgaans vergis ik me niet gauw, Beertje, dat kun jij weten." Ze knikte instemmend. „Dat is waar. Als je het zo beziet, heb je natuurlijk gelijk. Alleenzullen je toekomstige klanten er ook zo over denken?" „Och.het is al zo lang geleden en er is daarna zoveel gebeurd; dat zal wel loslopen." Terwijl ze de vaat waste en Henk al weer in zijn wagen was weggereden, dacht ze nog eens na over de nieuwe kracht van haar broer. Nee, het was toch niet enkel door de berichten in de kran ten, dat de naam Jaap ten Oever her inneringen bij haar opwekte. Op de een of andere manier ken ik hem. Dat weet ik zeker. Doorgaans is m'n geheugen vrij goed, maar ditmaal schiet het tekort. Ik kan het me met de beste wil van de wereld niet meer herinneren. Ben ik wel eens met hem uit geweest? Het is niet onmogelijk, want vroeger ging ik nog wel eens met allerlei slag jongens uit. Als er ergens kermis was en ik werd door een aardige jongen gevraagd, zei ik nooit nee. Het kan dus zijn, dat ik eens met hem uit ben geweest, maar dan zal het wel bij een of twee keer gebleven zijn, want verder kan ik me niets meer herinneren. En het is even min belangrijk. De hoofdzaak is, dat Henk een goede knecht heeft, als hij over enkele dagen opent. Want het valt tegen woordig helemaal niet mee om goed personeel te krijgen. Hoofdstuk 6. Mevrouw Spanhuis trekt aan het kortste end. Tot zijn grote verbazing vond Pleunie ten Oever het helemaal niet leuk, toen hij vertelde, dat hij al werk had en binnen een week zou beginnen in Berge- voort. Ze zaten in haar kamer en genoten van het avondeten, dat het meisje had klaargemaakt. Met opgetrokken wenk brauwen hem aankijkend, was haar eer ste reaktie: „Had dat nu werkelijk zo'n haast?" „Maar zus, ik moet toch weer geld verdienen? Ik kan toch niet op jouw portemonnee teren? Je moet er zelf veel te hard voor werken!" door Gerrit Fransen Ze prikte een aardappel op haar vork en bekeek hem met enige aandacht, al vorens hem in vieren te delen en een part in haar mond te stoppen. „Dat te ren op mijn portemonnee is maar on zin. Je zult daar wel wat geld verdiend hebben en ik heb je al gezegd, dat je hier geld op de bank hebt. Ben je er al geweest voor je handtekening? Nee, na tuurlijk niet. Je had er verstandig aan gedaan eerst een paar weken te wachten. Tot je wat tot jezelf gekomen bent." Nog altijd was de verwondering op zijn gezicht te zien. „Maar waarom zou ik dat doen? Overigens, ik heb nog ruim een week de tijd, voor ik aan de slag kan gaan. Wat had jij gewild? Dat ik elke dag tot een uur of twaalf in bed bleef en dan ging lezen en sigaretten roken? Dat ligt me niet, Pleun. Ik ben weer vrij en wil zoveel mogelijk van mijn vrijheid genieten. Dat kun jij niet begrijpen „O, toch wel. Maar je kunt toch wan delen en eh.... je fiets is er ook nog. Die staat in de schuur." „Welke we waarschijnlijk met onze geachte huurders moeten delen." „Ja. Maar dat is minder erg. Ik wou wel, dat ik ze kwijt kon raken." Hij schokschouderde. „Heel eenvoudig, zeg ze de huur op." Ze keek hem geringschattend aan. „Alsof dat zo eenvoudig is. Je vergeet één ding: de gemeente heeft ze in ons huis geplaatst." Hij knikte. „Oké, maar net zoals je zegt. het is ons huis en als wij geen onderhuurders willen hebben, dan moe ten ze bij de gemeente van goede huize komen, om ons te dwingen ze zonder meer te dulden." „Ze kunnen het huis vorderen, dan is het nog erger," wierp het meisje tegen. „Er zijn ook nog advokaten, Pleun." „Jawel, maar wat gaat dat kosten? Nee, we zullen ze voorlopig nog wel moeten houden." „Zo je wilt. Als het aan mij lag, kregen ze vanavond nog een schriftelijke huur- opzegging." Het meisje nam nog een aardappel, waarmee ze haar bord begon schoon te maken. „Laat voorlopig maar betijen. Spanhuis zelf is niet ongeschikt en kijkt uit naar een ander huis. En tot zolang zullen we haar maar verdragen." „Ik zal wel eens informeren, welke mogelijkheden er voor ons zijn om ze op een fatsoenlijke manier kwijt te ra ken." „Houd er maar over op, Jaap. De woningnood is dn onze stad nog erger als twee jaar geleden. Waar zouden die mensen heen moeten? Vergeet niet, dat ze twee kinderen hebben. De tweeling is een draak, maar je kunt het gezin niet op straat zetten." „Stel maar eens een keer wat eisen. Zoals de toestand nu is, draait zij de rollen om en kommandeert zij ons. Dat is toch zeker de dwaasheid ten top!" „Jij vergeet, beste broer, dat ik alleen was. En een vrouw ben. Wat kon ik al leen doen tegen de gemeente?" „Ze hebben misbruik gemaakt van de omstandigheden en dat vertel ik ze nog wel eens een keer." Die mogelijkheid kwam al heel spoedig want mevrouw Spanhuis was naar het woningbureau gegaan en had er zich voor de zoveelste maal over beklaagd, dat haar gezin geen gebruik mocht ma ken van de badkamer, zodat een amb tenaar van het gemeentehuis een paar dagen later polshoogte kwam nemen. Hij trof het of trof het niet, net zoals men het wilde bekijken, dat enkel Jaap thuis was. In tegenwoordigheid van me vrouw Spanhuis, die er met een gezicht van: nou zullen we es zien wie er aan het langste end trekt, wenste de ambte naar de badkamer te zien en Jaap, die de hele situatie onmiddellijk door had, haal de de sleutel uit Pleunie's kamer en opende bereidwillig de deur. „Aangezien mevrouw Spanhuis de keu ken. beneden voor zichzelf opeist, heeft mijn zuster een kookgelegenheid moeten improviseren en omdat er geen andere vertrekken meer voor haar beschikbaar waren, bleef enkel de badkamer over, die nu onze keuken is. Wij zijn niet van plan deze in gemeenschappelijk gebruik te geven." „O nee?" vinnigde mevrouw Spanhuis. „en waar moeten wij ons dan wassen? Tenslotte zijn wij de huurders van het huis en daarom willen wij de badkamer erbij hebben." Jaap wendde zich op rustige toon tot de vrouw en antwoordde: „U schijnt één ding te vergeten, mevrouw: dit huis is van ons. Wij, mijn zuster en ik, zijn de eigenaars. Het is tegen onze wil, dat de gemeente er het grootste deel van ge vorderd heeft voor u en „De gemeente heeft hier niets gevor derd," viel de ambtenaar hem in de reden. „O nee? Hoe noemt u het dan? Wan neer het grootste deel van dit huis ont trokken wordt aan de eigenaresse en bewoonster, zonder dat haar protest ook maar iets heeft geholpen?" „Meneer ten Oever, u moet zich rea liseren, dat er in onze gemeente een schrikbarende woningnood is." „Is dat onze schuld? Van mijn zuster en mij?" (Wordt vervolgd). De maanreis van de astronauten Scott, Worden en Irwin heeft deze vraag weer eens aktueel gemaakt. In alle oude overleveringen van de volken die ooit op aarde leefden en leven, heeft de maan altijd een bijzondere plaats ingenomen. Ze speelt dan vaak een rol in de godsdiensten, maar uit de verhalen is nergens een betrouwbaar antwoord te vinden op de vraag: waar komt de maan vandaan of waaruit is ze ontstaan? De moderne natuurwetenschappen hebben zich ook hier mee bezig gehouden, en een van de belangrijkste uitspraken is dat de maan waar schijnlijk geen maan is in de werkelijke betekenis van het woord. Eenendertig manen. In ons zonnestelsel tellen we negen planeten, waaronder de aarde, die met elkaar door niet minder dan eenendertig manen vergezeld worden op hun tocht door de ruimte. Niet alle planeten be zitten er een, Mercurius, Venus en Pluto moeten het zonder doen, maar Jupiter heeft er twaalf, Saturnus negen en Uranus vijf. De aarde heeft er een, en die is nu juist geen maan zoals de andere dertig. Dat blijkt als men de verhouding tussen de middellijnen van de diverse planeten en hun manen bekijkt. Het cijfer van die verhouding is gemiddeld 0.156. Voor de aarde en haar maan is dat 0.273. In ver houding hebben we dus de grootste maan van alle planeten. Wanneer men de verhouding tussen de massa's van planeten en manen be kijkt blijkt het zelfde. Zodat bet niet vreemd zou zijn als onze maan een an dere oorsprong zou hebben dan de ove rige dertig, waarvan men aanneemt dat de meeste gevangen planetoïden zijn, die eens een eigen baan om de zon beschre ven, maar die onder invloed van de grote planeten daar nu omheen cirkelen. Grote oceanen. Men kwam toen nog tot de vraag waar onze maan dan eigenlijk vandaan kwam. De theorie die daarop het meest bekend is geworden neemt aan dat de maan oorspronkelijk een deel van de aarde is geweest. Aan het einde van het Archaïcum, de oertijd, zou er op de plaats waar nu de Grote oceaan is een reusachtige meteoor zijn ingeslagen met een middellijn van vijftien tot twintig kilometer. Deze me teoor sloeg met kosmische snelheid onder een hoek van ongeveer vijfentwintig graden in de aardkorst, waarop een ge weldige hoeveelheid gesteente en magma uit het binnenste der barstende aarde de ruimte zou zijn ingeschoten. De snelheid moet groter zijn geweest dan de ontsnappingssnelheid die nodig is om iets niet op aarde terug te vallen, 11.2 kilometer per seconde. Zodat de meer dan zeventig triljoen ton gesteente de maan hebben gevormd. Dat is 1.2% van de totale massa van onze aardbol, en een van de gevolgen van dat verlies zou de schuine stand van de aardas ten gevolge hebben gehad. Dubbel-planeet. Een latere theorie neemt aan dat de maan inderdaad geen echte maan is, maar ook een planeet evenals de aarde er een is. Een dubbel-planeet dus. Oor spronkelijk zou het zonnestelsel zijn ont staan uit een gas- en stofwolk in de ruimte, die zich verdichtte en waaruit de oerzon ontstond. In die oerzonnevel ontstonden ronddraaiende gasstromen, die zich later verdeelden in kleinere, waaruit na vele processen de planeten ontstonden. Ook de aarde, maar door een toevallige omstandigheid ontwikkelde zich niet één, maar twee planeten, de aarde en de maan. Ze zouden dan dus tege lijkertijd zijn ontstaan. Zoals wel meer gebeurt kunnen voor beide theorieën allerlei argumenten voor en tegen worden aangevoerd. Welke de juiste is, afgezien van vele andere, weet men nog niet, al is de tweede theorie eenvoudiger, en dus aannemelijker dan de eei-ste. Wie weet zal in de toekomst, met behulp van het maangesteente dat Scott, Worden en Irwin mee zullen bren gen, de waarheid nog eens aan het licht komen. Zij zullen maansteen meebrengen die naar schatting 4.6 miljard jaar oud is. (Nadruk verboden). Kruiswoordpuzzel no. 238 Horizontaal: 1. voorzetsel - 3. jongens naam - 6. schrede - 8. voorzetsel - 10. vaartuig - 11. geur - 14. bejaarde - 15. wrede keizer - 17. godheid - 19. ter at tentie van (afk.) - 21. wederhelft - 23. gelofte - 25. boos - 27. stuk grond - 28. telwoord - 30. gebied - 33. schillen - 35. vaartuig - 36. afvoerbuis - 39. jong dier 40. fr. lidwoord - 41. tweetal - 42. ge bruik in kleding - 43. vaartuig - 44. opening - 46. drank - 48. ontkenning - 50. afgod - 52. elke - 55. in orde - 56. Eu ropeaan - 58. drank - 59. watering - 61. opzoeken - 64. voorzetsel - 66. vulkaan 67. verstand - 69. advies - 70. plaats in Frankrijk - 72. land in Europa - 74. afstandsmaat (afk.) - 75. bijb. naam 76. bergweide - 77. goud (Fr.) Verticaal: 1. in orde (afk.) - 2. familielid 3. kledingstuk - 4. bericht - 5. zangnoot 6. handelsterm - 7. noodsein (afk.) - 8. begrip - 9. deel van een fr. ontkenning 12. Europese hoofdplaats - 13. drank 16. landbouwwerktuig - 18. bezittelijk voornaamwoord - 19. stapel - 20. om roepvereniging - 22. van het jaar - 23. rivier in Spanje - 24. Spaanse titel - 26. gymnastiektoestel - 29. armoede - 31. soort dans - 32. soort bankroet - 33. stofvouw - 34. draagvat - 37. meisjes naam - 38. familielid - 45. plant - 47. lijst - 49. verharde huid - 50. graafdiertje 51. munt - 53. vogel - 54. aanzien - 56. zijrivier v. d. Donau - 57. vreemde 60. plaats in N.-Holland - 62. tegen - 63. tijdperk - 65. rivier in Spanje - 66. pl. in Gelderland - 68. water in Utrecht 69. godsdienst (afk.) - 71. bestaat - 73. bijwoord. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 237 Verticaal: 2. slot - 3. ae - 5. vandaag 6. Est - 7. vos - 8. ontpopt - 9. de 10. amon - 12. Baarn - 15. enkel - 16. LSK - 18. An - 19. Ab - 20. ei - 22. sta 24. aria - 26. aren - 29. is - 30. ap 32. steno - 33. aarde - 34. angst - 35. email - 36. nodig - 37. set - 41. gul 48. onze - 50. broeder - 51. slikken - 52. knap - 54. druif - 55. ss - 56. em - 57. Irene - 58. oft - 63. alk - 65. robe 66. In - 67. nu - 69. oe - 70. elan - 73. Riio - 74. kei - 77. Ob - 81. vo. Horizontaal: 1. USA - 4. overvol - 9. das 11. leb - 13. as - 14. on - 15. Eem 16. lo - 17. aantasten - 21. es - 23. staand - 25. pikant - 27. rr - 28. ai 30. ao - 31. er - 32. sinaasappelen - 37. sta - 38. ag - 39. tm - 40. nog - 42. Ee 43. sr - 44. ego - 45. af - 46. du - 47. tno 49. dlb - 51. si - 52. kil - 53. onderstelling 59. zr - 60. os - 61. mi - 62. ra - 64. freule - 68. koepel - 71. To - 72. indruk ken - 75. Ik - 76. bof - 78. ei - 79. Ee 80. Eva - 82. neb - 83. kroning - 84. ons. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1971 | | pagina 1