m GESLOTEN WIJZIGING openingsuren kantoren zilmeta r Huizen en Pelatti-International Hengelsport Marknsse Wissenkerke chauffeur voor vrachtwagen Predikbeurten (t Jantje van Alles Fa S. Kodde Zo JANSEN Alles voor de hengelsport ^Uakcwtie? Coöp. Raiffeisenbank „Wissenkerke" FEUILLETON „We lopen er omheen." Als het echtpaar beneden is en men de kamerdeur hoort sluiten, lopen ze bei den naar de aangrenzende kamer. Pleunie heeft in een oogwenk gezien, dat het „leeg" zijn ook betrekkelijk is. Ze klemt even haar lippen op elkaar om de er gernis te verbijten. „We zullen hem eerst maar eens gaan uitmesten," zegt ze met trillende stem. Jaap hoort er de woede in en besluit maar geen antwoord te ge ven. Het volgende uur zwoegen ze beiden zonder veel te spreken. Er wordt ge veegd, gestofd en gedweild. Eén keer komt mevr. Spanhuis boven en snauwt, dat het wat kalmer moet, omdat de kin deren anders wakker worden. Maar Pleu nie kijkt de vrouw spotlachend aan en antwoordt, dat schoonmaken nu eenmaal niet geruisloos gaat. „Had u er maar voor moeten zorgen, dat de kamer leeg was, mevrouw, dan waren we direkt na het eten met de schoonmaak begonnen." De vrouw moppert nog wat na en druipt af. Jaap heeft niets gezegd, doch zijn bewondering voor zus Pleunie groeit met het uur. Dit is een flinke jongevrouw geworden, in tegenstelling tot het ang stige vogeltje thuis van anderhalf jaar geleden. Als het noodzakelijk is, veran dert de mens. Als men op zichzelf is aan gewezen, groeit blijkbaar het zelfver trouwen. Eindelijk is de kamer schoon. Pleunie doorloopt nog eens het vertrek om te controleren of niets is vergeten. Dan lopen ze naar de zolder en hebben nog door Gerrit Fransen een paar uur werk om de noodzakelijkste meubelen omlaag te halen. En het loopt naar middernacht, als men eindelijk zo ver is, dat Jaap straks in zijn bed kan duiken. Ze drinken tot slot nog een kop koffie en roken een sigaret. Waarna ze doodmoe in hun kamers het bed opzoeken. In weerwil van zijn vermoeidheid en niet alleen als gevolg van het gesjouw in de late avond, maar ook door de plot seling radikaal veranderde levensomstan digheden, kan hij niet dadelijk de slaap pakken. Hoewel het nachtelijk uur al lang heeft geslagen, is er nog altijd ver keer in de stad en ook deze geluiden, die hij bijna anderhalf jaar nauwelijks meer hoorde, beletten hem in te slapen. De kamer ruikt fris. Uit het half geopende raam komt de nachtlucht binnen. Hij ligt weer in een behoorlijk bed met gladde lakens en een zacht kussen. Omdat hij nu vrij man is. Niet meer nummer twee vier en zeventig, maar Jaap ten Oever. Als hij zijn arm geheel uitstrekt, kan hij zijn hand door het geopende raam steken en de koude lucht voelen. Nu zijn er geen tralies meer voor en de ruiten zijn niet van matglas. Morgenvroeg om half zeven zal hij niet gewekt worden door een langdurig gebel, gevolgd door lawaai van sleutels en stemmengemompel op de gangen. Dan hoeft hij niet naast zijn krib te staan, als de bewaarder de deur ont sluit en hem een goede morgen wenst. Alsof er daar ooit één goeden morgen is geweest. Ja, toch wel: vanmorgen. Of nee, dat is alweer bijna vier en twintig uur gele den. Gistermorgen was het eindelijk een goede morgen, want het was daar zijn laatste. Toen stond hij op met de we tenschap, dat hij binnen een paar uur vrij man zou zijn. Vrij man na ruim zestien maanden een gevangene geweest te zijn. Zestien lange maanden, zeventig weken, zeshonderd en dertig dagenAls hij er weer aan moest beginnen, zou hij wensen maar dood te zijn. Maar goed, dat hij die eerste weken niet had ver moed, dat het zo'n lange tijd zou worden. Die eerste weken, de harde ontgoo cheling. De hem toegewezen advokaat, die hem er voorzichtig op voorbereidde, dat het niet bij enkele weken voorarrest zou blijven. Maar hij had het niet willen geloven. Elke dag leefde hij in de ver onderstelling, dat hij nu wel spoedig in vrijheid zou worden gesteld. Wat hij ge daan had, was noodweer. Doch bij stukjes en beetjes had hij van mede-gedetineerden, met wie hij wel eens in de tuin van het Huis van Bewa ring werkte, gehoord, hoe men „buiten" over het geval Ten Oever reageerde. Er waren kranten geweest, die hem als een held, als een ridder hadden afgeschilderd. En die er schande van spraken, dat hij nog altijd gedetineerd bleef. Doch een zelfde aantal bladen constateerden enkel het nuchtere feit. Goed, er waren ver zachtende omstandigheden. Het zou 'm z'n kop niet kosten, maar op een jaar of drie, vier moest hij toch wel rekenen. De tegenvoeters spraken er hun mis noegen over uit, dat men zich een oor deel aanmatigde over een zaak, die nog altijd sub judice was. Dan paste enkel maar een summiere opsomming van de feiten, maar liet het oordeel over aan de rechter. Daarna zou men er over kunnen gaan déliberen, of de straf al of niet hoog was. Van de rechtszaak zelf herinnerde hij zich niet veel meer. Of het zou moeten zijn, die officier van justitie, die hem in alle vlakken zwart afschilderde. En natuurlijk de eis: drie jaar. Met aftrek van voorarrest. Zo maar, alsof het een fooitje was. Die veertien dagen tussen eis en uit spraak waren de ellendigste van de hele gevangenschap. Hoeveel zal het uitein delijk worden? Minder? De advokaat, die zich doorgaans heel voorzichtig op de Vlakte hield, was op zijn manier dit maal optimistisch: „Er gaat wel wat van af, meneer ten Oever; een eis zegt op zichzelf niet veel. Uiteindelijk beslist de rechtbank." Jawel, allemaal mooi gezegd, maar het verzoek van zijn advokaat om hem uit de voorlopige hechtenis te ontslaan, werd door de president van de rechtbank met een afgewezen; niet eens na overleg in de raadkamer. Het werd dus niet eens overwogen. Waarschijnlijk hadden de edelachtbare heren dit punt al van te voren besproken. En wie wist zo zeker, dat er een lagere straf zou worden opgelegd? Hij was er helemaal niet zo zeker van, integendeel. Van andere gedetineerden wist hij, dat het heel wat keren voorkwam, dat de uitspraak hoger was dan de eis. Neem die bloemenkoopman, die de portemon nee met ruim tweehonderd gulden van een klant had gerold. Nota bene onder haar ogen vandaan. Je moet toch maar brutaal zijn. Jammer voor hem had een voorbijganger het gezien. En wat kreeg- ie? Na een eis van acht maanden werd het een jaar en drie maanden! En dat was tenslotte slechts tweehonderd gul den. Ook die martelende veertien dagen gingen voorbij. Toen hij voor de tweede maal in de rechtszaal stond, die ditmaal zo goed als verlaten was, stond hij tot het uiterste gespannen voor het hekje. Het werden twee jaren met aftrek van voorarrest. Zodat hem aiog twintig maan den resteerden. Terug in zijn cel was hij wanhopig. Alles wat hij verwacht had, maar twee jaar Er was spoedig één lichtpunt. Iemand van de reclassering bezocht hem en deel de hem mee, dat hij nooit de volle twin tig maanden behoefde uit te zitten, als hij zich behoorlijk gedroeg en zijn lot aanvaardde. Dan ging er ongeveer een derde af. Na het vertrek van de sym pathieke man ging hij vlug aan het re kenen: vier en twintig maanden min één-derde is zestien maanden. En nu zat hij ongeveer vier maanden sinds zijn arrestatie, dus dat zou een jaar beteke nen. acht maanden minder. Maar een jaar had ook driehonderd en vijf en zestig dagen en nachten. Nog een heel jaar je vrijheid kwijt.... Geleidelijk aan ging hij aan zijn kleur loos sleurleven wennen: half zeven op staan, wassen, bed opmaken; kwart voor zeven ontbijt en om half acht naar de werkplaats of de tuin. Half elf koffie en om twaalf uur terug naar de cel. Half één eten en om half twee weer aan het werk. Tot half zes. Daarna op nieuw terug naar je cel en om zes uur broodeten. Waarna je vrij was, voorzover je van vrij kon spreken. Je kon gaan lezen of een brief schrijven en als er recreatie was, met je medegevangenen dammen of schaken of sjoelen of naar de radio luisteren of gewoon een bab beltje maken. En een sigaret roken. Tot half tien. Dan terug naar je cel, bed opmaken, uitkleden en naar bed, want om tien uur gingen de lichten uit. Zo regen de dagen zich aaneen tot weken en de weken tot maanden. Met de vrije zaterdag en zondag. Met af en toe wat extra ontspanning, als er een of ander orkest kwam of een zangvere niging, en in de laatste maanden de twee uurtjes sport buiten: korfballen of handballen. Of turnen. En je extraatjes van je zelf verdiende geld: wat lekkers op je brood, een reep chocolade voor de zondag. Tenslotte de laatste maand: je extra vrije uurtje 's avonds met je krant. Om je alvast een beetje voor te bereiden op je komende vrijheid. Nu hij er op treugkeek, leken al die maanden een nachtmerrie, waaruit hij uiteindelijk wakker was geworden. Je kunt het je bijna niet voorstellen, wat het zou betekenen weldra weer vrije man te zullen zijn. (Wordt vervolgd). DIENSTEN ARTSEN Dit weekend doen dienst dokter Janssen, TeL (01108) 3 19 en dokter Van Ar kei, Tel. 011071 3 18. WATERSTANDEN geldig voor de noordkust van Noord-Beveland JULI hoogwater 9 vrijdag 2.53 15.08 10 zaterdag 3.40 15.52 11 zondag 4.23 16.35 12 maandag 5.05 17.14 13 dinsdag 5.46 17.52 14 woensdag 6.30 18.39 15 donderdag 7.21 19.33 voorzondag 11 juli 1971. Ned. Herv. Kerk Colünsplaat 10 uur ds. Vrijlandt uit Bors- sele en 2.30 uur ds. Post uit Bruinisse. Ned. Herv. Kerk Kamperland 9 en 10.30 uur ds. J. v. Dam van Willebroek. Ned. Herv. Kerk Kats 9.30 uur Ondei-wegkerk. Voorgangster: da. A. M. At- tema (Herv.) Ned. Herv. Kerk Kortgene 9.30 uur de heer De Ruiter van Rotterdam. Ned Herv Kerk Wissenkerke 10 uur ds. G. A. Zuidam en 2.30 uur ds. Broek. Ned. Herv. Kerk Geersdük 10 uur de heer Kraak en 2.30 ur ds. Kwakkelstein. Geref. Kerk Kamperland 11 en 4.30 uur ds. Meijer van Sint Anna Parochie. Geref. Kerk Colünsplaat 10 uur de heer van Leerdam en 5 uur candidaat Hooy- meier uit Breukelen. Geref. Kerk Geersdük 9.30 en 2.30 uur candidaat Hooymeier uit Breukelen. Geref. Kerk Wissenkerke 10 en 2.30 uur ds. Broek uit Amersfoort. Geref. Gem. Colünsplaat 10 en 6 uur leesdienst. Geref, Gem. Kamperland 10 en 5 uur leesdienst. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. R.K. Toeristenkerk Kamperland Zaterdag 19.00 uur; zondag 9 en 10.30 uur. R.K. Kerkdiensten Kortgene Ned. Herv. Kenk: zaterdag 19.00 uur. Hiermede betuig ik mijn. welgemeende dank voor de grote belangstelling tijdens mijn verblijf in het ziekenhuis te Sluiskil. J. Dieleman - Wisse. Kamperland, Onrustpolder 4. PEUGEOT Koop uw brommer bij 'n Peugeot dealer. Waarom? Omdat zo'n Peugeot betrouwbaar is I en solide en zuinig rijdt en een geweldige vering 9 heeft en tientjes goedkoper is en, en Nou jt kom een proefrit maken. Hij staat voor u klaar bij: E. W. v. d. HEIJDE Voorstr. 11, Colijnsplaat, Tel. 2 71. Hoofdstraat 5, Geersdijk, Tel. 210. Zaterdag a.s. Voetbalwedstrijd CORTGENE 1 versterkt met gastspelers) OUD ZEEUWS ELFTAL AANVANG 18.30 UUR. Opbrengst ten bate van Sport Steunt Zonneveld. Kampeerders Houdt uw grondzeil schoon en droog met ons speciaal afdekplastic van 2.40 m breed, slechts 0.90 per meter! Korte Noordstraat 15 Middelburg, teL 3738 deSTIJLwaarinuwilt eteri vindt u bij GERO v/h. c.harinck TE KOOP GEVRAAGD: Ook kleine objecten- Oud of bouwvallig geen bezwaar. Inlichtingen: aan RODELKO N.V. Markt 8, Veere, Tel. 01181-279-362. Diabetici De speciaalzaak in suiker vrije artikelen in Zeeland. Das Spezialgeschaft für zuckerfreie Ware in Zee land. Pour tous vos articles pour diabétiques en Zee land. arj.liitfujen. Kort» Delft 5-7, Middelburg volop porlcoerruimto Onze werkplaats IS WEGENS VAKANTIE van 12 tot en met 23 juli. Installatiebedrijf, Lood-en ZinkwerkVerlichting NOiw-en Vwrmwoter sanitair Gascomforep en Fornuizen Huishoudelijke artikelen Gereedschappen. Verf-en Ijzerwaren. HOOFDSTR.49 -KORTGENE - TEL01U)8^2l Voor GOUDEN armbanden JUWELIERS het adres St. Adriaanstr. 11 GOES - Tel. 69 24 Overtuig u eens bij Haarboetiek MAISON BERTY van de enorme mogelijkheden die haarwerken u bieden. Of u een lang of een kort pruikje wilt, een glad of een krullend kapsel, synthetisch of echt haar, 59.of 895.u zegt het maar, wij hebben het in voorraad. Voor al uw haarwerk, ook naar maat: HAARBOETIEK KAPSALON PARFUMERIE MAISON Lij E R T Y Lange Kerkstraat 40, Goes, Tel. 79 88. Wij hebben voor uw kleuter; ZOMERJACKS 15.95 - 25.95 ZOMERJASJES 19.95 ZOMERJURKJES6.95 BIKINI'S8.95 JONGENSBROEKJES 5.95 Langeviele 3 Middelburg. Baby- en kleuterkleding tot 6 jaar. Voor terstond GEVRAAGD Aanmelden: C. DE REGT, Aardappelhandel, Colijnsplaat, Telefoon 01199 - 3 16. MET INGANG VAN MAANDAG 12 JULI A.S. Kantoor Kamperland. Maandag t/m vrijdag 9—12 uur 's mor gens en 2—4 uur 's middags. Vrijdagavond 5—8 uur. Kantoor Wissenkerke. Maandag t/m vrijdag 9—12 uur 's mor gens en 2—4 uur 's middags. Donderdagavond 7—8 uur. Geersdijk (Drenthehuis). Donderdag van 4.30—5.30 uur. De beurszitting te Wissenkerke komt in verband met de uit breiding van de zittingsuren te Wissenkerke te VERVALLEN. Beleefd verzoeken wij u van bovenstaande goede nota te willen nemen.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1971 | | pagina 2