NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD m Plonvier heeft DE schoenen Raadsvergadering Kortgene 4 15 ft 71 No. 3458 Donderdag 1 juli 1971 74e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 3.75 per half jaar. Franko per post 15.per jaar. Advertenties 16 ct per mm, exclusief BTW, Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wtf geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Donderdag 24 juni j.l. kwam de raad dezer gemeente voltallig in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester P. J. Evers. Na het openingswoord van de voorzitter worden de notulen vastgesteld, waarbij het lid Breure terugkomt op een gezegde van de heer Klaassen in een vorige raad. Breure zegt dan o.m. dat hij blij is vol gens Klaassen het enige raadslid te zijn, dat voor twee van de drie dorpskernen opkomt. Vervolgens zegt Breure, dat het Klaassen vrijstaat nog altijd kritiek uit te oefenen op vorige colleges van b. en w., maar dan behoudt Breure zich ook het reoht voor daarop te reageren. Als men nog nooit wethouder is geweest, zo zegt hij verder, is het ten enenmale on mogelijk om te weten welke moeilijk heden men dan soms moet trotseren. Men komt wijzer van de markt, dan men er naar toegaat. Hij geeft Klaassen de verzekering, dat hij toen en nu nog altijd veel belangstelling heeft voor de kern Kats, maar ook voor de andere dorpen. Hierna doet de voorzitter een aantal mededelingen. Hij begint met te zeggen, dat de raad van hem een uiteenzetting en/of toelichting inzake de PZEM-kwestie verwacht. Dit is geen eenvoudige zaak, zo zegt hij. Het is een buitengewoon in gewikkelde aangelegenheid geworden, mede doordat naar zijn mening door het dagelijks bestuur fouten zijn gemaakt, fouten in de procedure en in de ver strekking van gegevens. Ook al is de provincie de grootste aandeelhoudster en beschikt zij zelfs over een beduidende meerderheid, toch is en blijft hij van mening, dat het dagelijks bestuur primair de aandeelhoudersvergadering met de feiten had moeten confronteren. Er zou dan wellicht veel narigheid, misverstan den en achterdocht voorkomen kunnen zijn. Hij schetst verder het verloop van de diverse debatten tot en met de toestand zoals die heden is en zegt tot slot: Mocht u er behoefte aan hebben en dat kan ik me zeer wel voorstellen uw mening kenbaar te maken inzake de door uw afgevaardigde (de voorzitter) aan te ne men houding in de aandeelhoudersver gadering, die voor 9 juli zal worden be legd, dan stel ik voor dit na afloop van deze vergadering informeel te doen. De voorzitter vervolgt zijn medede lingen met te zeggen, dat door Rijkswa terstaat gunstig geadviseerd is op het plan tot bouw van een zuiveringsinstal latie te Colijnsplaat. Uit contacten met de jeugdleiders te Colijnsplaat is gebleken, dat de groep onder mevr. Zandee geen band heeft met de groep van de heer Den Engels man, respectievelijk jongeren in de leef tijd van 1418 jaar en kinderen beneden 14 jaar. Het is wel duidelijk geworden dat een splitsing van het beschikbaar gestelde bedrag ad 325.niet wenselijk is; de reeds langer bezig zijnde groep van mevr. Zandee heeft dit bedrag nodig. Indien er in de raad geen bezwaren bestaan, willen b. en w. de groep Den Engelsman voor 1971 een start-subsidie van 150. geven. Aan het eind van de zomer kan dan overwogen worden voor 1972 even eens een subsidie uit te trekken. De exacte cijfers van het vismijnbedrijf over 1970 zijn nog niet bekend. Wel is bekend, dat het tekort over dat jaar ongeveer 14.000.zal zijn. De daarna nog aanwezige reserve zal slechts tot medio 1971 toereikend zijn. B. en w. stel len zich voor de vissersver. „Draagt El kanders Lasten" met deze moeilijkheden te confronteren en zo mogelijk geza menlijk naar een oplossing te zoeken. De voorzitter zegt verder, dat er op drie manieren bezwaren binnenkomen tegen de door de raad vastgestelde nieu we verkeersbepalingen te Colijnsplaat en wel schriftelijk aan het college, telefo nisch aan de voorzitter en schriftelijk al of niet via de Officier van Justitie bij de politie. Voorbereidingen zijn reeds getroffen om met belanghebbenden en belangstellenden een gesprek te heb ben. Het waohten is op de terugkeer van de vakantie van adj. Westdorp, die hierin heeft geadviseerd. De verbetering van het gymnastiek lokaal te Kortgene wordt momenteel op basis van open begroting bij diverse plaatselijke aannemers ondergebracht. Alleen met de elektricien moet nog over eenstemming bereikt worden. Tot slot zegt de voorzitter dat van de PTT bericht is ontvangen, dat op dit moment geen gelegenheid bestaat tot het plaatsen van een telefooncel. De aanvra ge blijft echter geldig en zal telken jare in ogenschouw genomen worden. Bij de behandeling van de ingekomen stukken wordt een motie van Welleman met 7 tegen 4 stemmen aangenomen die adhesie betuigt aan een motie van de raad der gemeente Raalte, betreffende financieringsproblemen bij de bouw van schoollokalen. Breure en Van der Maas zeggen dat deze gemeente toch helemaal niet te klagen heeft over financierings problemen, gezien men te Colijnsplaat en te Kats bezig is. De voorzitter geeft dit volmondig toe, maar wil wel adhesie betuigen aan die gemeenten waar wel beperkingen zijn. Voor de som van 2500.wordt de onbewoonbaar verklaarde woning Dorps straat 20 te Kats aangekocht. Het is de bedoeling daarvan na overleg en onder bepaalde voorwaarden deze aan de Jeugd soos ter beschikking te stellen. Kramer zegt dat deze woning niet gebruikt zal worden voor amusement, maar meer als „praathuis". Van der Maas valt hem bij en zegt dat de betrokken jeugd dit zeer positief benadert. Ook de voorzitter is niet bang dat dit uit de hand zal lopen. Hierna wordt de voormalige landbouw- haven van Colijnsplaat verhuurd aan de Federatie Deltavissers voor 200.per jaar en onder voorwaarde dat de Fede ratie gedurende de huurtermijn gebruik blijft maken van de huidige havenmees ter tegen eenzelfde vergoeding als hij nu geniet. De huur wordt voorlopig be perkt tot 1971. Van der Maas zegt dat er nog inciden teel schepen binnenlopen. Mag dat zo blijven? De voorzitter zegt, dat zal aan de Delta vissers liggen, die dan baas zijn. Zoals hij weet betreft het hier schepen met zand, waarover enige klachten zijn binnengekomen over het stuiven. Breure zit met de havenmeester, die nu ook op zondag zal moeten werken. Ook hier verwijst de voorzitter naar de Del tavissers. Aan de orde komt nu het vaststellen van een nieuwe algemene politieveror dening. Dit stuk brengt vrijwel alle ton gen in beweging en men beluisterde bij een aantal leden een zekere „angst", dat er zoveel artikelen waren waarop of de voorzitter of b. en w. ontheffing kunnen verlenen. Wat blijft er dan nog van de vaststeling door de raad over? In alle verordeningen, zo zegt Welle man, staan onzinnige dingen, maar wil toch dat, wanneer zo'n politieverordening eenmaal is vastgesteld, aan een aantal artikelen de hand wordt gehouden. An ders wordt het een paskwil. Bijvoorbeeld het parkeren op trottoirs en het weken soms maanden laten staan van autowrak ken in de straten. Ook het door laten spelen van keiharde muziek uit een juke box na het toegestane uur wil hij aan banden gelegd zien, waarop hij bijval van Breure krijgt, die verder nog wijst op het sluitingsuur, dat in de verorde ning staat vermeld. B. en w. kunnen hierop ontheffing verlenen en doen dit ook. Hij noemt dit een verkrachting van de verordening. Voor een sporadisch ge val zou hij er niets van zeggen, maar het geschiedt voor een groot aantal we ken. Voor de voorzitter zijn deze weken, juist de seizoenweken, aanleiding genoeg om deze ontheffing te verlenen en zegt dat aan het jukebox-lawaai uit bepaalde gelegenheid na het vastgestelde uur paal en perk is gesteld. Met het artikel over gevaarlijke hon den kon Breure ook niet goed weg. Hoe stel je vast, dat een hond gevaarlijk is? Hij moet natuurlijk eerst bijten, voor je zoiets te weten komt en dan is het te laat. Of stelt de wethouder van open bare werken zich als proefpersoon daar voor beschikbaar? Hierna wordt een exploitatieverorde ning vastgesteld die de meerdere rechts zekerheid van particuliere exploitanten dn bestemmingsgebieden garandeert. Aan het comité Zomerevenementen te Kortgene, wordt een subsidie verstrekt van 200.waar het lid Breure tegen is, ook tegen de subsidie aan Colijnsplaat. Hierna wordt een crediet beschikbaar gesteld tot aanschaf van een2-wiel- trekker; tot de aanschaf van leermid delen openbare lagere school te Kats; voor het binnensdhiilderwerk gemeente huis en voor het verbeteren van de Kaai- dijk en Van Citterstraat. Het aankopen van gronden ten be hoeve van het bestemmingsplan Kortgene Noord I heeft ook heel wat voeten in de aarde. Klaassen zegt hierover, dat b. en w. in hun toelichting op de begroting 1971 gesproken hebben van een precaire fi nanciële situatie. Maar hij kan zich geen jaar indenken, dat er meer voor stellen van b. en w. ter tafel zijn ge komen. Of wij worden als raad door b. en w. bij de neus genomen of, wat bij de samenstelling van de begroting nog niet bekend was, heeft de gemeente een behoorlijke bonus ontvangen. Terzake het bestemmingsplan gaat hij er van uit, dat alle taxaties door een bevoegd ambtenaar zijn gedaan. Maar dat betekent nog niet, dat wij als raad daarmee accoord moeten gaan. Voor hem rijzen er nogal wat vragen.Er is ge taxeerd voor 2.75 per m2 en men be taalt 3.om vlugger over de grond te kunnen beschikken. Dit is een gevaar lijke handelwijze voor volgende trans acties. Bovendien wordt met grond in ruil gecompenseerd. Ook de transacties met de pachters is voor hem een raadsel,zeker wanneer men meer grond terugkrijgt dan men afgenomen wordt. Waar is dan zo'n hoge inkomstenderving uit te halen? Bij de aankoop van de landbouwschuur juicht hij aan de ene kant toe dat deze uit de dorpskern verdwijnt, maar aan de andere kant vraagt hij zich af of de ontsluiting van dit plan niet beter op een andere wijze kan geschieden. Deze laatste vraag blijkt ook bij een aantal andere raadsleden te leven en Van der Maas zegt zelfs ten aanzien van de uitweg: deze is zo miserabel als maar mogelijk. Het is een belabberde zaak. Na een lange tijd van een vruchteloos lijkend debat, blijkt een „druppel" aldaar de oplossing te brengen. Men komt over een om op de plaats, waar de onslui- tingsweg op de Hoofdstraat uitkomt, enige meters aan beide zijden bij te kopen, in het midden een z.g. „druppel" aan te brengen, waardoor links en rechts in- en uitgereden kan worden en be doelde ontsluitingsweg vanaf de Hoofd straat over een zeker aantal meters vrij te houden voor voldoende uitzicht. Voor het lid Klaassen blijft het extra kwartje een moeilijk verteerbaar punt en krijgt dan ook de aantekening tegen het gehele plan te hebben gestemd. Vervolgens wordt er een subsidie toe gekend aan het schoolfonds van de Stich ting Zeeuwse Visserij school en wordt er accoord gegaan met een nieuwe regeling autovergoeding voorzatter, waarna nog een aantal begrotingswijzigingen worden vastgesteld. Bij één van die wijzigingen vraagt Van der Maas of en hoever het toegestane crediet voor camping De Paardekreek is overschreden. De voorzitter en wethouder Bom kunnen dit nog niet concreet zeg gen, maar men weet wel dat het is overschreden. Verder zeggen zij, dat voor dit jaar 125.000.moet binnenkomen om eruit te springen. Aan vaste plaatsen heeft men als 60.000.binnen en wan neer het weer niet tegen zit, zal de rest ook nog wel binnenkomen. Men heeft ook al reeds een tweede terrein in ogenschouw genomen en het interessante daarvan is, dat de stichtings- kosten van dit tweede terrein nauwe lijks de helft bedragen van die van het eerste. En om niet steeds op het scherp van de snede te moeten balanceren, zal men een uitbreiding moeten bevorderen. In wezen is men nu te klein. Tot slot wordt een crediet geopend van 375.000.voor de bouw van de school te Kats. Deze credietaanvrage overtreft de begroting met enige duizen den guldens, doch is te wijten aan prijs stijgingen in de bouw. Breure is bereid hieraan zijn fiat te geven, maar kwam tot een geheel andere berekening, die door de secretaris wordt weerlegd. Welleman zegt namens zijn fractie zich afgevraagd te hebben of het verantwoord is een dergelijke school te bouwen op een plaats met zulk een klein percentage jeugdige gezinnen. Is er perspectief voor de toekomst? We zijn daar niet zeker van; we hebben er zelfs een zwaar hoofd in, zo beantwoordt hij ziohzelf. Nu kan men twee dingen doen: de zaak op zijn beloop laten of trachten met injecties te stimuleren. Wij kiezen het laatste, al is de bouw van een nieuwe school wel een dure injectie. Wanneer dit voorstel wordt aangenomen, dan is weer eens aangetoond dat voor Kats dezelfde maat staven gelden als voor de andere dorpen. Het is helaas nog altijd een aangename bezigheid om op vergaderingen van een dorpscommissie het tegendeel te bewe ren, zo besluit hij. Bij de rondvraag vraagt L. M. v. d. Weele aandacht voor de gevaarlijke voor rangskruising bij de Ringweg. Bij de opening van de Deltaweek, zo gaat hij verder, was de vuilnisbelt weer aan het roken en stinken. Voorwaar geen reclame voor ons dorp. Ook niet, dat de plan kieren 9lecht opgeruimd waren, waar men soms over stapels netten van wel een meter hoogte moest klimmen. De voorzitter zal al deze zaken onderzoeken. Welleman vraagt naar invoering van de toeristenbelasting. Wanneer zulks het geval is, dan graag vroegtijdig daartoe met een voorstel komen, zodat ieder weet waaraan zij zich te houden hebben. Voor dit jaar in elk geval niet, is het antwoord van de voorzitter. Op de vraag van Welleman naar de toegezegde banken, zegt wethouder Mar kusse, dat deze er sinds afgelopen maan dag staan. Alleen voor de laatste bank moet nog toestemming binnenkomen. Kramer vraagt aandacht voor de bocht in de Christinastraat, waar door de bus de stenen rechtop staan en bij regenval zich enorme plassen vormen. Wethouder Markusse zegt, dat men heel binnenkort met de aanleg van gas gaat beginnen; misschien zelfs nog wel voor de bouw vakvakantie, maar zeker onmiddellijk er na. Dan zou het dubbel werk worden. Afgesproken wordt, indien het september zou worden, het tussendoor in eigen be-- heer provisorisch op te knappen. Kramer vraagt verder hoe het mogelijk is, dat in een aantal huizen de douches zijn aangesloten op de septictank, waar door nogal eens verstoppingen optreden. De voorzitter zegt dat er een fout is gemaakt, die zal worden verholpen. Tot slot vraagt Kramer naar de moge lijkheid tot dichting van de stinksloot te Kats. De voorzitter geeft hem ten ant woord, dat reeds meerdere malen ge tracht is met eigenaar en huurders tot overeenstemming te geraken, maar altijd zonder succes. Wethouder Bom zegt hier op: als de huurders een huurverhoging van 50 cent per week willen accepteren, dan denk ik dat het zo voor elkaar is. Kramer wil dit trachten te bevorderen, want het is meer dan bar. Van der Maas vraagt aandacht voor de T-kruising van de Veerdam en wil op drukke vispunten vuilnisemmers ge plaatst zien. De voorzitter zal het onder zoeken. Klaassen vraagt naar het schilderwerk van de toren te Kats, waarop hem ge antwoord wordt, dat het vernieuwde een beurt heeft gehad en de rest nog dit jaar zal geschieden. Tot slot zegt Breure van 't voorjaar nummer 1 van het gemeenteblad te heb ben ontvangen^ maar daarna niets meer. Is het een eendagsvlieg geweest of gaat men verder? De voorzitter zegt dat de stof voor het volgend nummer klaar ligt. Wij gaan er beslist mee door. Kruiswoordpuzzel no. 233 1 2 3 5 i 7 8 9 10 11 12 13 14 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 20 29 30 31 32 33 34 II 35 36 37 30 39 II 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 Ji 52 53 54 55 56 57 58 59 m 60 61 62 63 64 65 6b 67 68 69 70 I 72 g|g|73 74 1 75 Horizontaal: 1. doorgang - 7. soort paard 13. vogel - 14. schrijfgerei - 15. insekt 16. slang - 17. vogelprodukt - 18. ge neesmiddel - 19. staatspensioen (afk.) 20. bedrijfsvorm (afk.) - 22. kift - 24. ijle stof - 26. eenheid (Eng.) - 29. knaag dier - 31. zangstuk - 33. monster - 35. plaats op Ameland - 36. meisjesnaam 37. dubbelklank - 38. klein plantje - 40. deel van Amerika (afk.) - 41. inhouds maat (afk.) - 42. god van de regen - 43. de somma van - 45. Bijbelse naam 46. elasticiteit - 48. verlaagde toon - 50. lijst - 52. bekervormige trofee - 54. ijverig - 56. beschadiging - 57. gebaar 59. meisjesnaam - 60, vallei 61. voor zetsel - 63. goud (Fr.) - 65. Engelse titel 66. onsamenhangend 67. in orde (afk.) 68. recht water - 70. heidemeertje - 72. voetbalvereniging 73. Engels bier - 74. kostbare delfstof - 75. aangename ont spanning. Verticaal: 1. voorspel - 2. liefkozing 3. te zijner plaatse (Lat. afk.) - 4. vrou welijk zoogdier - 5. glad, egaal - 6. voegwoord - 7. meervoud (afk.) - 8. gewapende ruiter - 9. sociëteit - 10. jon gensnaam - 11. kloosterzuster - 12. soort krokodil - 21. langs, per - 23. Spaanse titel - 24. jongensnaam - 25. v. h. Heilige Roomse Rijk (afk.) 27. Nederlandse Radio Unie (afk.) - 28. mak - 30. zenuw achtig - 31. vogel 32. Duits pers. vnw. 34. metaal - 36. plaats in Duitsland 39. groente - 40. tijsdeenheid - 43. over eenkomst - 44. mannelijk insekt - 45. onderricht - 47. keukengerei - 48. Eu ropeaan - 49. beklagenswaardig mens of dier - 51. kledingstuk - 52. gevangenis 53. overheidsbedrijf (afk) 55. water in Utrecht - 57. naaigerei - 58. Nederlands vliegveld - 60. gevierde zangeres - 62. Europeaan - 64. tentoonstellingsgebouw in Amsterdam - 67. Spaanse uitroep 69. vogel - 71. deel van de bijbel (afk.) 72. als volgt (afk.) - 73. tandarm zoogdier. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 232 Horizontaal: 1. troetel - 6. klewang - 11. wa - 12. ontdaan - 14. oa - 15. ahoi 17. kano - 20. Kongo - 22. beker - 23. toen - 25. Emmen - 27. Vara - 29. Annie 31. sol - 32. Kenia - 33. lg - 34. giek 36. geel - 38. cl - 39. Ee - 40. lel - 41. ev 42. NH - 43. sl - 44. sein - 46. krek 48. te - 50. cijfer - 52. ode - 54. roken 56. aker - 57. enorm - 59. Kent 60. Irene - 62. neger 64. telg 66. rots 67. en - 69. steiger - 72. mt - 73. luister 74. alsmede. Verticaal: 1. tweetal - 2. ra - 3. Toon 4. enige - 5. lt - 6. ka - 7. laken - 8. enak - 9. no - 10. garnaal - 13. di 15. Alten - 16. honig 18. nevel - 19. Oran - 21 Omsk 22. Belg - 24. ongelijk 26. mo - 28. richten - 30. eiker - 32. kever - 35. Eli - 37. eer - 43. scalpel 44. serre - 45. none - 46. kern - 47. koket - 49. entente - 51. feit - 53. do 55. kers - 57. engte - 58. merel - 61. Eist 63. gors - 65. pi - 68. nu - 70. er 71 ga 72. md. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1971 | | pagina 1