NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plouvier heeft DE schoenen Raad-excursie Wissenkerke Prins Bernhard 60 jaar I. Stokman 50 jaar lid van Apollo Op bezoek bij de balloncommandanten No. 3457 Donderdag 24 juni 1971 74e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 3.75 per half jaar. Franko per post 15.per jaar. Advertenties 16 ct per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Zoals reeds verschillende jaren achter een het geval is, werd ook ditmaal een raadsvergadering uitgeschreven voor een excursie naar diverse punten in de ge meente. Woensdag. 16 juni j.l. kwam men op de raadszaal bijeen om allereerst een recreatiepraatje van de voorzitter aan te horen. Met kennisgeving afwezig wa ren de leden Van der Maas, Koole en Meulenberg. De voorzitter, burgemeester P. Wisse, begon zijn praatje met te zeggen, dat de recreatie in de gemeente in vrij korte tijd snel gestegen is. Was het aantal over nachtingen in 1965 nog maar 183.000, in 1970 was dit aantal reeds gestegen tot 384.000. Deze recreatie is niet sterk verweven met de dox-pskernen, zoals dat in som mige andere plaatsen wel het geval is. Hier vindt de concentratie plaats in vier kernen: te weten de campings „De Room pot", Anna-Friso" en „De Molenhoek" en het bungalowdorp De Banjaard. De genoemde campings hebben een geregis treerd verblijfs équivalent van resp. 1750, 1150 en 600 plaatsen. Voor 1971 is het verschuldigde lege vastgesteld op 4. per plaats en de geschatte woorxforensen- belasting voor 1971 bedraagt 30.000. Aan de hand vajn een ingekleurde kaart liet de voorzitter vervolgens het nieuwe uitbreidingsplan van camping „De Room pot" zien. Deze camping, die nu plm. 8 ha groot is, wil op betrekkelijk korte termijn haar areaal vergroten tot 20 ha en zou dan tot één van de grootste cam pings van Zeeland gaan behoren. Op een gedeelte van het nieuw te creëren terrein is plaats gedacht voor 191 huisjes, maar eveneens oök voor een supermarkt, kan tine en andere gewenste voorzieningen. Ten aanzien van de genoemde cam pings zegt de voorzitter niet zonder vol doening: alle drie de terreinen staan goed aangeschreven. Over „De Banjaard" zegt de voorzitter, dat dit gebied nog altijd zeer in trek is. Het is een mooi stuk werk. Toch rijzen er ook hier enige problemen, voornamelijk op financieel gebied. In de jaren 1959/1960 is daar de grond 'in erfpacht uitgegeven voor resp. 200. en 300.inclusief straat- en rioolbe lasting. Destijds zeer juist, want ook de grond werd tegen de toen geldende prijzen aan gekocht, en ook de aanleg van straten, riolering, e.d. kostte toen maar een frac tie van wat tegenwoordig daarvoor be taald zou moeten worden. Deze canon kan echter niet -worden herzien, want de tegenwoordig gebruikelijke clausule van een herziening om de vijf jaar ontbreekt. En over vier jaar moet een geldlening van 4% worden afgelost, waarvoor geld opgenomen moet worden tegen de thans geldende rente. Over het nieuwe recreatieterrein „De Schotsman" zegt de voorzitter, dat de ont sluiting in 1971 zou gebeuren. Dit gebied van rijksgrond, ter grootte van 25 ha, is bestemd voor sociale recreatie. Het had al van de grond kunnen zijn, indien dit in de zuiver commerciële sector ten uitvoer zou zijn gebracht. Maar het so ciale element zou dan afbreuk worden gedaan. In eerste instantie had de Stichting Recreatiecentra van de N.H. Kerk er be langstelling voor, maar later bleek dit voor één organisatie een te grote hap, Op dinsdag 29 juni hoopt z.k.h. prins Bernhard zijn 60ste verjaardag te vieren. Velen zullen op die dag weer de vlag uitsteken en dat is onze prins wel waard. Hoeveel jaren geeft hij nu al zijn beste kradhten voor ons vaderland. Zijn goodwill-reizen naar het buiten land hebben in de loop der jaren bewe zen voor ons land van onschatbare waar de te zijn. Maar ook binnenslands ont plooit de prins vele aktiviteiten. Van ontelbare belangrijke instellingen maakt hij deel uit van het bestuur. Enkele maanden geleden werden wij verontrust door het bericht dat de prins rust moest houden wegens weer optre dende rugklachten. Wij hopen dat het taaie door sport geharde gestel van de prins hem er weer bovenop helpt, zodat hij zijn waardevolle werkzaamheden zal kunnen blijven uitoefenen. Wij wensen hem temidden van zijn zich de laatste jaren uitbreidende familie een goede vex-j aardag. evenals daarna voor het Recreatieschap Het Veer se Meer. Nu worden door de N.H. Kerk en het N.V.V. gezamenlijk plannen opgesteld om het gebied in ont wikkeling te bx-engen. Beiden beschikken wel over de benodigde know-how, maar iets definitiefs valt er nog niet te zeggen. Op het onbebouwde gedeelte van de Schotsman-Ruiteiplaat zullen wellicht een aantal Finse woningen gebouwd wor den.' Met het bebouwde gedeelte zijn er moeilijkheden met de riolering en de zuivering. Zodra dit alles in orde is op rapport van het RIZA zal de ge meente dit overnemen. Het Fonds Doi"psontwilckeling heeft nu 102.000.binnen en er staat nog 130.000 m2 te verkopen, waax-voor men 1.70 per m2 binnenkrijgt. Er zijn plannen in studie om tot een tweede jachthaven te komen. De uit breiding van de huidige langs het haven- kanaal vonden b. en w. minder juist. Men overweegt hem nu te projecteren tegenover de huidige. Vex-der deelt de voox-zitter nog mede, dat het haventje van Geersdijk in handen van Het Veex'se Meer is overgegaan, die er een vluchthaventje van zullen maken. De bijdrage aaxx het Veerse Meer is voor 1971 vastgesteld op 20.000.De nieuwe eilandjes Mosselplaat en Schutteplaat in het Veerse meer, zullen vexmoedelijk nog dit jaar klaar komen. Elk der eilandjes is ongeveer 5 ha groot en ieder heeft een oeverlengte van plm. 1300 meter. De kosten bedragen 1.500.000.welke ge heel door CRM worden gesubsidieerd. Tot slot zei de voox-zitter: Nu pas leges heffing is ingevoerd, zijn b. en w. niet voox-nemens aan u voor te stellen de beleende toeidstenbelasting van 0.25 voor het volgend jaar in te voex-en. Hierna werd door de raad een bezoek gebracht aan de jeugdsoos „Ox-isant", waar de gemeente 2000.subsidie aan verstrekt heeft. Bij monde van de heer Hamelink werd uiteengezet waaraan de subsidie is besteed en wat doel en strek king van deze soos is. Vandaar begaf men zich naar het nieu we carillon, waar de werking van het geheel automatische speeluurwerk werd uiteengezet, om vervolgens bij het ver warmde zwembad van Wissenkexke te eindigen. Met auto's begaf men zich hierna naar •het bedrijf van Pit-Beton te Kamperland, waar onder leiding van de heer Scheurs het gehele fabricageprocedé werd ge volgd. Van betonmolen tot heipaal. Onder het uitwisselen van ervaimgen en ideeën werd in hotel „Kamperduin" een uitstekende maaltijd genuttigd. Aan het eind van deze gezellige bijeenkomst constateex'de de voox-zitter dat deze mid- Vergezeld van een fraai bloemstuk, spreekt de heer Foort Smit namens het koxps Ons Genoegen van Kamperland zijn gelukwensen uit. Daarna spreekt de heer Stokman zijn grote erkentelijkheid uit en dank aan H.M. de Koningin voor de ontvangen ko ninklijke ondersoheiding. Een teiugblik werpend op mijn lange loopbaan als muzikant noemt hij het een prachtige tijd. Het muziekgezelschap staat er nu gezond voor, we hebben 30 wer kende leden. 55 was ons hoogste aantal en met 17 leden wel het diepste punt. 4 jaar terug ontmoette ik de heer Boon op een solistenconcours en vroeg hem of hij dirigent van Apollo wilde worden. Apollo gx-oeit nu met de heer Boon mee, er zit veel muziek in. De heer Stokman Op bezoek bij de balloncommandanten.'' Nini Boesman. De wetenschap, dat zij één van de drie vrouwelijke balloncom- mandanten is, die in de wereld bekend zijn, dat zij van deze drie de meeste vaarten maakte en dus een unieke erva ring heeft, dat de reizen van het Neder landse drietal in heel de wereld bekend heid genieten, heeft haar niet verwaand gemaakt. Deze kleine, charmante vrouw weet op enthousiaste, innemende wijze, zonder ophef over haar zeldzame sport te ver tellen. Van de eerste tocht af (in 1937 gemaakt met de heer Boesman, met wie zij ook de huwelijksvaart later zou maken) genoot zij van de ballonvaart dankt alle sprekers voor htm waarde rende woorden, voor de bloemen en at tenties. Aan bestuur en leden van Apollo voor de vriendschap, gezelligheid en de her inneringen en de onvergetelijke feest avond mij en mijn familie aangeboden. Ik wens dat het Apollo goed mag gaan, aldus de heer Stokman. Een aantal leer lingen van Apollo, opgesteld op het po dium, brengen de heer Stokman een serenade. De heer B. Wattel, secretaris van A- pollo, sluit dan het officiële gedeelte. Afgewisseld met pianospel door de heer Boon, de accordeonband en conferences van de heer J. J. van den Berge, wordt de avond genoeglijk voortgezet. en na een niet gemakkelijke opleiding in weerkunde, gastechniek, ballontheorie en vaartpraktijk, behaalde zij in 1948 het internationaal bx-evet van bollancomman- dante, uitgereikt door het Ministex-ie van Verkeer en Waterstaat. Sindsdien heeft Nini Boesman ruim honderd vaarten gemaakt, samen met haar man. Ja, ook wel alleen en zelfs in wedstrijden heeft zij weieens geconcur reerd tegen haar man. Zij steeg o.a. in Parijs, Londen, Kopen hagen, Oslo, Bremen, Frankfurt, Bi-ussel, op IJsland, in Zwitserland, Italië, Ier land, in Noord-Afrika, Azië en Amerika op. In internationale ballonwedstrijden zie vervolg pagina 2. Game poort straat 21, Tel. 6535 - GOES dag blxjkbaar goed xn de smaak gevallen was, waarop één der raadsleden voor stelde, bijvooxheeld na de behandeling van de begi-oting, weer zulk een bijeen komst te hebben. Twee maal per jaar zulk een onderlinge oriëntatie vond hij beslist geen overdaad. De voorzitter wilde dit voorstel beslist in ovex'weging nemen, daar het de on- dexdinge colligiale en kameraadschappe lijke verstandhouding beslist bevordert. Het gaat niet om de knikkers, maar om het spel: Fel in het debat, vrienden er na. Hij wil er het zijne toe bijdragen dit te bevorderen. Vrijdagavond werd de ere-medaille in zilvei-, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, uitgereikt aan de heer I. Stok man te Wissenkerke. Deze plechtigheid vond plaats in het dorpshuis in Wissenkexke, tijdens de hul diging van de heer Stokman voor diens vex*dienste wegens het feit dat hij 50 jaar werkend lid is van het harmonie-gezel schap Apollo. Temidden van familie, het voltallig college van b. en w. met hun dames, het haxmonie-gezelschap Apollo en vele genodigden, spelde burgemeester P. Wis se de koninklijke onderscheiding op het uniform van de heer I. Stokman. 50 jaar lid van dit muziekgezelschap is een verdienste. Mensen die hun uiter ste best doen een4 harmonie in stand te houden, ook in moeilijke tijden, aldus de burgemeester. Mei 1921 werd u lid van Apollo. 8 jaar geleden waren er moeilijke tijden voor dit gezelschap. Toen werd u bij uw voorzit terschap zelf dirigent tot u de heer Boon vond, die 'het dirigentschap overnam. Met inspanning van aller medewerking, opleiding van jonge muzikanten, bloeide Apollo weer op. U bent zoals uit de archieven blijkt, ook nog van 193Ó tot 1962 lid-secretaris geweest van de zangvereniging „Zang en Vriendschap". Ook als gemeenteraadslid hebt u de bevolking gediend. Daarom 'heeft het H.M. behaagd op voorstel van de minister van cultuur en maatschappelijk werk, u deze koninklijke onderscheiding toe te kennen. Mijn har telijke gelukwensen. Na het opspelden van het koninklijk zilver, speelt Apollo het Wilhelmus. Vice-vöorzitter, de heer P. Geldof, feliciteert de heer Stokman en familie met deze koninklijke onderscheiding en noemt het een eer voor Apollo. Aan de plechtigheid voorafgaand, was de jubilaris, met een mars gespeeld door Apollo, de zaal van het dorpshuis bin nengeleid en opende vice-voorzitter de heer P. Geldof de feestelijke bijeenkomst. In zijn toespraak memoreerde de heer Geldof de verdiensten van de heer Stok man, die nog steeds de „eerste tuba speelt in Apollo". Als 12-jarige knaap werd hij door de onvergetelijke dirigent van Apol lo, de heer C. Flipse, opgeleid tot muzi kant. In 1942 bestuurslid en vanaf 1943 voorzitter. Dirigent was de heer Stokman van 1958 tot 1966. In de moeilijkste pe riode heeft hij onvoorstelbaar veel voor de vereniging gedaan, en heel veel leer lingen opgeleid. Apollo leeft en is blij met u dit jubileum te vieren, aldus de heex Geldof. De jongste leden van Apollo Dientje Jeronimus en Marina Wisse, overhandi gen als huldeblijk van Apollo een fraai scheex-apparaat aan de jubilaris en bloe men aan mevrouw Stokman. De heer Jac. Filius spreekt namens de oranjevereniging van Wissenkerke. Bij festiviteiten hebben we nooit tevergeefs aan uw deur geklopt. Apollo was steeds bereid de dorpsgemeenschap te dienen met feestelijke klanken. Een geschenk aangeboden' door de heer Filius toont de waardering voor al die jaren van muzi kale medewerking. De heer I. Wisse spreekt namens de oranjevereniging van Geex-sdijk. Een hal ve eeuw werkend lid van Apollo is groots. Uit de feestelijke concerten op Geersdijk blijkt, wat wedei-zijdse genegenheid is tussen Wissenkexke en Geersdijk. Een platenbon vergezelt de felicitatie van de heer Wisse. De heer L. L. van Halst spreekt na mens de voetbal- en de middenstands- vereniging. Apollo gelukgewenst, als ver eniging hebben we mensen nodig als de heer Stokman. We zijn u zeer veel dank verschuldigd. Een enveloppe met inhoud onderstreept de waai'dex'ende woorden voor de heer Stokman. De heer C. Versluis spreekt als dirigent van de accordeonvereniging W.I.K. tot de heer Stölcman, dankt hem voor de pe riode waarin hij ook de dirigeex-stok voor dit orkest op "zich nam en biedt namens deze club een platenbon aan. Kruiswoordpuzzel no. 232 Horizontaal: 1. sabelkwast - 6. wapen 11. wettelijke aansprakelijkheid (afk.) 12. van streek - 14. onder andere (afk.) 15. uitroep - 17. vaartuig - 20. deel van Afrika - 22. drinkgerei - 23. bijwoord 25. plaats in Drente - 27. omi-oepvereni- ging (afk.) - 29. meisjesnaam - 31. zang- noot - 32. deel van Afrika - 33. laatst genoemde (afk.) - 34. deel van een zeilboot 36. kleur - 38. inhoudsmaat (afk.) - 39. water in Friesland 40. inhoudsmaat (afk.) - 41. evenredige vertegenwoordi ging (afk.) - 42. Noord-Holland (afk.) 43. te zijner plaatse (lat. afk.) - 44. teken 46. precies 48. voox'zetsel - 50. getal- aanduiding - 52. lyrisch gedicht - 54. smoken' - 56. putemmer - 57. geweldig 59. Eng. hertogdom - 60. meisjesnaam 62. Afrikaan - 64. nakomeling - 66. steen massa - 67. voegwoord - 69. stellage - 72. meterton (afk.) - 73. glans - 74. bijwoord. Verticaal: 1. duo - 2. rondhout - 3. jon gensnaam - 4. unieke - 5. militaire rang (afk.) - 6. vogel - 7. soort stóf - 8. reus 9. windriohting (afk.) - 10. zeediertje 13. dat is (afk.) - 15. plaats in Duitsland 16. bijenprodukt - 18. mist - 19. plaats in Afx'ika - 21. plaats in Siberië - 22. Eux-opeaan - 24. oneffen - 26. soort ondex-- wijs (afk.) - 28. in een rechte lijn bren gen - 30. vaartuig - 32. insekt - 35. bijb. naam - 37. aanzien - 43. chir. instx-ument 44. uitbouw - 45. muziekterm - 46. pit 47. behaagziek - 49. verstandhouding 51. vaststaande gebeurtenis - 53. zang- noot - 55. viucht - 57. nauwte - 58. vogel 61. plaats in Gelderland - 63. vogel - 65. onmeetbaar getal - 68. bijwoord - 70. bijwoord - 71. bevel 72. met dank (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 231 Horizontaal: 1. staal - 4. kabel - 6. les 8. sar - 9. fiets - li. dante - 13. dr 14. kax'wats - 16. ga - 18. gaas - 20. dauw 21. snel - 23. alm - 25. krab - 26. scene 28. idool - 30. one - 31. epe - 32. enter 34. eleve - 36. rede - 37. rib - 39. riem 41. mare - 44. glee - 45. ps - 46. kanteel 50. de - 51. trant - 53. anode - 55. aat 56. tor - 57. kluis - 58. danig. Verticaal: 2. ali - 3. leek - 4. kans - 5. art - 7. stal - 8. sate - 9. frans - 10. sr 11. da - 12. egaal - 13. das - 15. wal 17. aub - 19. seconde - 20. dx-oevig - 22 lente - 23. ac - 24. mi - 25. koper - 27. nee - 29. del - 32. eerst - 33. rr - 34. eb 35. eelde - 36. rap - 38. iet - 40. mee 42. kant - 43. vent - 46. kaas - 47. nt 48. ea - 49. lood - 52. rai - 54. dra.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1971 | | pagina 1