NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plonvier heeft DE schoenen De mooiste vorm van luchtvaart P.V. DE BLAUWE DOFFER No. 3455 Donderdag 10 juni 1971 74e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 3.75 per half jaar. Franko per post f 15.per jaar. Advertenties 16 ct per mm, exclusief BTW, Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wü geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON „Ik weet het. Drie weken geleden heb ik al gezegd, dat je elke dag kon komen, maar Spanhuis deed niets. Ik denk, dat ze het niet geloofden. Vana vond zit i'k er wel achterheen, reken maar." „Ze had het ook over de badkamer en ik moest zachtjes doen voor de kin deren „Laat haar maar leuteren. Ze had ge hoopt, dat ik wel ergens anders heen zou gaan, zodat ze het hele huis voor zichzelf zou hebben. Ik denk er niet aan. En de badkamer krijgt ze even min." Hij grinnikte even. „Hoe moeten ze dan baden?" „Interesseert me niet. Voor mijn part in een tobbe. Ik heb ze toch zeker niet geroepen? De gemeente heeft ze in ons huis gestopt. Och, hij is niet ongeschikt, hoor. Zij is een kreng, doch de laatste tijd negeer ik haar helemaal. Dat is het beste. Maak alsjeblieft geen herrie met haar, Jaap." „Waarom zou ik? Kun je hen er niet uit krijgen? Nu ik er weer ben?" „Probeer het maar eens. Of nee, doe het maar niet. Zij neemt een air aan, alsof het huis van haar is, inplaats van ons." „Hebben ze een huurkontrakt?" „De gemeente kwam toen met zoiets aan, maar ik weigerde het te aanvaar den; ik heb het zelfs niet ingezien. Ik meen, dat het 't gewone kontrakt is." „Is er nog altijd zo'n woningnood in de stad?" Het meisje had de soep op en keek hem aan, terwijl ze antwoordde: „Nog altijd? Nog veel meer dan 10 jaar ge leden. Wat hebben we hier voor een nul van een buremeester? Die zit zelf in een nieuwe villa, waar zal die zich dan druk over maken? En de wethou ders? En de heren van het woning bureau?" „Nou, ilk ben bij de Bosstraat uitge stapt uit de bus. Daar zag ik een hele rij nieuwe flats. Mij dunkt, daar kan toch heel wat in." „Druppel op de gloeiende plaat, Jaap. En dan die ongelijkheid bij de toewij zing. Er zijn gezinnen met één, twee en zelfs drie kinderen, die jaar en dag in wonen en nog altijd geen huis kunnen krijgen. Terwijl lui van buiten de stad, die een blauwe maandag hier werken, dadelijk een huis kunnen krijgen. Snap daar nou maar eens wat van. Die Truus- je Brouwersma, die ken je toch? Hoe oud zal ze heel zijn? Vast nog geen twintig. Is van 't voorjaar getrouwd met die schreeuwerd uit de Achter- hovenstraat, die Teunis Raaks. Je weet zelf wel, uit welk millieu beiden komen. Maar vorige maand kregen ze een van de nieuwe flatjes in de Bosstraat toe gewezen. Hoe rijm je dat? Pas getrouwd en nog geen kinderen? Om vlak in de buurt te blijven: neem die Spanhuis, die nu met zijn gezin bij ons woont. Heeft een tweeling van acht. Zaten ook al zeven jaar inwonend en ze weten drommels goed, dat ze er uit gaan, zodra ik er kans toe zie ze de huur op te zeggen." „Kun je altijd nog doen." „O ja? De gemeente heeft ze er in gestopt en die dekt ze." „Toch zou ik het wel eens willen proberen Moeten ze er in elk geval binnen drie jaar uit zijn." „Och, laat maar. Krijgen we mis schien weer anderen. Ze is een doerak, maar wie weet, wat je ervoor in de plaats zou krijgen." „Ach, wat geeft het ook. Als ze er maar voor zorgen, dat ik vannacht kan slapen. Stel je voor, ze zei: U kunt van nacht beter in een hotel slapen. Ik heb er niet op geantwoord." „Vanavond zeg ik het wel tegen Span huis zelf. Die is redelijk en zorgt er wel voor, dat de kamer leeg komt. Er staan nog meubelen en zo van ons op zolder." Na het dessert rookten ze nog een sigaret. Het meisje keek op haar horlo ge. ,,'t Wordt zo langzamerhand mijn tijd weer. Ik zal je mijn sleutel geven door Gerrit Fransen en die van de voordeur. Ga maar naar mijn kamer. Om vijf uur ben ik klaar." Hij keek haar dankbaar aan. „Fijn, dat ik jou nog heb, zus," zei hij zacht. Ze voelde een kleur opkomen. „We hebben genoeg moeten doormaken, Jaap. Maar je bent er nu weer, dat is het belangrijkste. De rest vergeet je maar zo gauw mogelijk." Op straat kuste ze hem op de wang, demonstratief, omdat enkele stedelingen naar het tweetal keken. „Tot vana vond!" zei ze en zwaaide nog even. Zelf liep hij terug en ging binnendoor naar de Haviklaan, waar hij de voor- deurleutel in het slot stak en de deur opende. Vanuit de keuken keek een ver baasd gezicht. „O, bent u het. Ik dacht aljuffrouw ten Oever komt nooit tussen de middag thuis." Gelijk ver dween het hoofd weer. „Die is machtig blij, dat ik er ben," overdacht hij sarcastisch, terwijl hij de trap besteeg. Als het je niet aanstaat, mevrouw, mag je er wel vandoor gaan. Met uw hele hebben en houden. Mijner zijds geen bezwaar. Nadat hij de kamerdeur had ontslo ten, bleef hij even op de drempel staan. Het milieu was gezellig en deed ter stond prettig aan. Pleunie heeft altijd smaak gehad, wist hij. Zacht sloot hij de deur achter zich en liep wat door de kamer. Verschillende meubelen herkende hij van vroeger. Dit was de nieuwe stoel, die moeder nog gekregen had met Sinterklaas, drie jaar geleden. Samen hadden ze er het geld voor opgespaard, Pleunie en hij, omdat ze toen al wisten: van vader hoef je niets meer te verwachten. En daar had je het dressoir, wat ouderwets, maar in eik geval stevig. Daar de rookstandaard en het bijzettafeltje, allemaal kleinig heden, die ze samen in de loop der ja ren hadden gekocht. Hij liep naar het bureautje. Zijn foto prijkte er op. Wanneer was die geno men? Wacht, dat moest een vergroting zijn van zijn pasfoto. De laatste jaren was niemand gefotografeerd. Voor al die dingen was immers geen geld meer? Pleunie en hij moesten al zo lang bij spijkeren, opdat ieder voldoende eten en drinken had en kleren kon kopen. Vader had meer dan de helft van zijn loon nodig voor de kroegbaas. Tot hij twee jaar geleden zijn ontslag gekregen had. Dat hing al weken in de lucht. Hoeveel waarschuwingen had hij al niet gekregen? Nu ja, niet meer aan denken, het is voorbij en het lijkt nu een verschrik kelijk boze nachtmerrie. Vader is dood en moeder is er ook niet meer. In huis wonen nu vreemde mensen; ons is enkel overgebleven deze kamer en morgen ook nog de kamer hiernaast. Plus de bad kamer-keuken, die Pleunie zaterdags en zondags wel zal gebruiken. Of moet ze ook wel eens in het weekend wer ken? Hij wist het niet eens. Beneden stond de radio knalhard aan. Leuk. Tegen hem had ze vanmorgen gezegd: „Maakt u alstublieft geen herrie met muziekWat doet ze nu zelf? In een der fauteuils ging hij zitten en stak een sigaret op. O, daar stond de grote boekenkast, schijnbaar gerepa reerd. Bij de laatste ruzie was hij voor over gevallen, dat herinnerde hij zich nog. Net op het laatste moment had hij zijn moeder weg kunnen trekken. Pleu nie had hem zeker laten restaureren. Hij kwam overeind en liep erheen, de titels van de boeken bekijkend. De meeste had hij gelezen in zijn goeie tijd. Later, toen er vrijwel elke -avond ruzie was, kwam er van lezen niet veel meer. Na een poosje kwam hij overeind. Ik heb geen zin om de hele middag met dit mooie weer binnen te zitten. Dat heb ik lang genoeg moeten doen tegen wil en dank. Ik kan nu tenminste net zo lang buiten lopen, als ik wil. Zorgvuldig sloot hij de deur weer af en liep naar beneden. Vanuit de kamer klonk de harde radiomuziek. Schijnt ze nogal verzot op te zijn. Op straat herademde hij. Maar eens een beetje de winkels bekijken. In de gauwigheid heb ik al ontdekt, dat er een paar nieuwe bij zijn. Na een uurtje wat rondgeslenterd te hebben, kreeg hij er genoeg van. Ener zijds, omdat zijn voeten begonnen te branden. Ik ben het lopen helemaal verleerd, dacht hij. Anderzijds door de veelbetekenende blikken van de men sen, die hij passeerde. Zo te zien zijn ze niet erg gek met m'n terugkomst. Na nog een poosje in het park op een bank te hebben gezeten, liep hij terug naar de Markt en dronk wat in eefi cafetaria Tegen vijven was hij weer terug en ving bij het beklimmen der trap een glimp op van twee nieuws gierige kindergezichten. Waarschijnlijk de tweeling, waar Pleunie het over had. Ja, ik ben het, kinders. Kom maar niet te dicht bij me in de buurt. Je kunt nooit weten. Kwart over vijf betrad zijn zuster de kamer. Jaap zat bij het raam aan de achterzijde. Ze boog zich over hem en kuste hem op de wang. „Hoe vind je het hier?" „Ontzettend gezellig. Overigens, ik had van jou niet anders verwacht." „Dank je. Even een sigaretje roken, dan ga ik thee zetten en brood klaar maken. Ik heb haar van beneden al gezegd, dat de kamer om acht uur van avond leeg moet zijn. Anders doen wij het zelf." Er krulde een lacht om zijn lippen. „Hoe kom je er in? Ze zullen 'm heus wel op slot hebben." „I'k heb overal nog reservesleutels van, broer. Geloof maar niet, dat ik achterlijk ben. En ze kent me. Ze weet, dat ik het zal doen. Moet je opletten: hij komt tegen half zes thuis. Wedden, dat-ie voor zessen al boven is?" (Wordt vervolgd). Over de komende demonstratie met de luchtballon kunnen wij onze lezers enige interessante gegevens verstrek ken. De ballon die men hier verwacht is een „Charlière". Voor deze speciale gelegenheid wordt hij met een hier gemaakte zeer droge gassoort gevuld. Hij kan twee of drie personen vervoe ren. De aerostaat is 20 m. hoog; Boes man is er mee opgestegen in Zwitser land, Afrika, Griekenland, Azië, Ier land, Noorwegen, Parijs, Londen, Ko penhagen en nog vele andere landen en steden. Het omhulsel van dit kostbare lucht vaartuig is samengesteld uit een enkele laag katoen, gedrenkt in rubber om het omhulsel gasdicht te maken. Een merkwaardige bijzonderheid is de sdheurbaan (een inrichting om de ballon snel open te scheuren als men in een nood-situatie verkeert). Deze is een onderdeel van de vroegere stratos- feer-ballon van prof. Piccard. Heel wat ballon-commandanten hebben hun leven te danken aan deze manoeuvre-inrich ting. Het verblijf der bemanning is een kleine ballonmand, deze meet slechts 1 meter in het vierkant. Toch is er nog plaats voor vele instrumenten, zoals hoogtemeter, barograaf, kompas, vario meter en voohtigheidsmeter. De ballon heeft een eenvoudige licht-installatie, deze bestaat uit een wit boordlicht voor 's nachts en enige lampen voor het bij houden van de vaartbaan en de boord- papieren. De „Charière" wordt vóór het vertrek met rond 1000 kg zand in 60 ballast- zakken op de grond gehouden. Tenslot te wordt het mandje aan de touwen gekoppeld, de bemanning gaat aan boord en de start-manoeuvres beginnen. Startsein: „Alles los!" Het starten van een luchtballon eist nog heel wat werk. Voor de besturing gaan één of meer piloten aan boord: mevrouw Nini Boesman en de ballon- corwmandanten Jan Boesman, Jacques Demenint en Bes Steeman, allen in het bezit van ihet ballonbrevet en lid van de Haagsche Ballonclub. Deze beman ning is dezelfde als die, welke in okto ber 1946 de recordvaart Nederland Normandië heeft gemaakt. Zij waren toen 20 uur aan boord van de „Ram- baldo" en legden in die tijd rond 500 kilometer af. Om de ballon te starten worden steeds meer zakken ballast over boord gezet, tenslotte zal de aerostaat zo licht zijn als een veertje; voor de microfoon wordt een afscheidswoord gesproken. het startsein wordt gegeven: „Alles los" en de majestueuze luchtbol stijgt statig omhoog. De avontuurlijke vaart naar onbekende bestemming is begon nen. Vragenwedstrijd. Eén uur vóór het vertrek kan iedere bezoeker gratis luchtvaartvragen stel len. De briefjes, waarop de vragen zijn geschreven, kunnen bij de geluidswagen worden afgegeven. Een speciale repor ter zal de vragen voor de microfoon op het terrein voorlezen en de ballon commandanten verzoeken ze te beant woorden. Voor de origineelste vragen worden tijdens de ballon-demonstratie twee fraaie luohtvaartsouvenirs be schikbaar gesteld. Ook al regent het, de opstijging zal doorgaan. Bij slechte weersomstandig heden is het starten van een ballon een zeer moeilijke manoeuvre, maar des te interessanter voor de toeschouwers. KORTGENE Uitslag concours Orleans op 5 juni 1971 Deelname 225 duiven. 1 A. J. Bouterse 16.33.18 440.328 215 2 A. v. d. Kreeke 18.10.19 434.568 211.3 3 W. C. Filius 36.51 437.753 207.6 4 G. van Liere 19.21.30 440.289 203.9 5 C. Bouterse 20.25.28 440.086 200.2 6 C. Bouterse 30.56 2 197.5 meer prijzen konden op deze rampvlucht niet verdiend worden. MAVO KORTGENE Bij het op 5 juni j.l. gehouden type examen, uitgaande van de vereniging van leraren en leraressen L.P.H. te Amster dam, slaagden alle leerlingen. Dit waren: Ria Bouterse, Renee Kooman, Izaak Lam- se, Harry Luyk te Colijnsplaat. Dim Dijk graaf te Goes. Nelleke van Gilst te Kats en Piet Israel, Ria Koets, Joke v. d. Maas en Bart Oogjen te Kortgene. De cursus stond onder leiding van de heer W. Goossen. Kruiswoordpuzzel no. 230 Horizontaal: 1. te bereiken plaats - 3. plaats in Engeland - 8. smet, inktvlek 11. boom - 13. Engels voorzetsel - 15. bergplaats - 16. hetzelfde (afk.) - 18. inhoudsmaat (afk.) - 19. drukkend - 20. Oosterse titel - 22. deel v. d. vinger 23. water in Friesland - 24. balsport 27. Frans lidwoord - 28. uitroep - 30. meisjesnaam - 31. soort onderwijs (afk.) 32. gevreesde politie (afk.) - 34. rond hout - 36. getij - 38. feestkleding - 39. rookartikel - 40. dierenverblijf - 41. op dit moment - 42. landbouwwerktuig 43. lidwoord - 44. op, boven (Eng.) - 46. oude stofmaat - 47. deel v. d. bijbel (afk.) - 49. rivier in Italië - 50. water sport - 55. Romeins Imperium (afk.) 57. met boze opzet - 58. strafwerktuig 59. op een keer - 60. verbrandingsrest 61. Frans lidwoord - 62. maanstand (afk.) - 63. geogr. aanduiding (afk.) 65. herkauwer - 71. bericht - 72. Neder lander - 73. bevestigingsmiddel. Verticaal: 1. gelcke, rare - 2. jongens naam - 3. laatstleden (afk.) - 4. en andere (afk.) - 5. verdieping - 6. kin- dergroet - 7. N.V. (Fr. afk.) - 9. maan stand (afk.) - 10. drieste, dwaze - 11. parachutist - 12. meisjesnaam - 14. tel woord - 15. laboratorium (afk.) 17. vallei - 18. durfal - 20. krantenjongen 21. eenh. v. druk (afk.) - 25. geheel v. voorschriften - 26. plaats bij Hengelo 29. stopplaats - 32. duivel - 33. Edel- grootachtbaar (afk.) - 35. kloostervoogd 37. groente - 43. kleine veertjes - 45. via, door middel van - 46. plaats op de Veluwe - 48. drietal - 49. kerkgezang 50. textielgrondstof - 51. bloedhuis 52. cirkelvormige - 53. gelooide huid 54. zwaardwalvis - 56. godsdienst - 64. de oudere (afk.) - 66. en dergelijke (afk.) 67. nummer (afk.) - 68. voorzetsel - 69. Frans voegwoord - 70. goud (Fr.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 229 Horizontaal: 1. koele - 6. idool - 10. aar 11. Ameland - 14. lot - 16. stap - 17. o.k. - 18. d.c. - 19. Esla - 20. bestaat 23. el— 25. 1.1. - 26. tag - 27. uk - 29. ge 30. rede - 32. de - 33. ik - 34. adel 36. pauw - 38. rio - 40. luis - 41. p.e. 42. sip - 43. new - 44. p.s. - 45. lade 47. t.a.v. - 49. Eger - 51. iele - 52. nu 53. ia - 54. over - 56. nn - 57. na 59. Son - 61. a.m. - 62. ka - 64. besogne 68. pers - 70. re - 71. e.o. - 72. sluw 74. tra - 75. monarch - 78. ere - 79. abces - 80. haiken. Verticaal: 1. kat - 2. Oran - 3. la - 4. emoe - 5. nl - 6. inca - 7. dd - 8. Olst 9. lol - 10. aster - 12. ekster - 13. ada gio - 15. tabel - 20. b.l. - 21. t.a. - 22 tu - 24. lepelen - 25. Leusden - 28. kauwgom - 29. gesprek - 31. da - 35. d.i. - 37. wie - 39. Ida - 40. lee - 46. al 47. tussen - 48. vinger - 50. e.v. 51., inept - 55. rauwe - 58. Ab - 60. o.o. 61. a.e. - 63. krab - 65. Eros - 66. noch 67. slee - 69. era - 73. urn - 75. me 76. ai - 77. ha. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1971 | | pagina 1