NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD m Pion vier heeft DE schoenen 100 JAAR VAKBEWEGING P.V. DE BLAUWE DOFFER No. 3454 Donderdag 3 juni 1971 74e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 3.75 per half jaar. Franko per post 15.per jaar. Advertenties 16 et per mm, exclusief BTW, Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON Een kwartier later liep hij weer op straat. Eerst maar eens een rokertje ko pen. Wacht, dat doen we bij Essenaar. Gek, vroeger kwam ik nooit bij hem in de winkel. Altijd hier op het hoekje. Maar nu ga ik naar hem, al was het maar omdat hij de enige was, die me vrien delijk bejegende. In de straten hetzelfde als een half uur geleden. Mensen, die hem schichtig aankeken en gauw hun blikken ergens anders op richtten. Buren, die met elkaar smoesden. Jawel, kijk me maar goed aan, ik ben het. Essenaar stond achter de toonbank. De bezoeker zei: „Ik wou een pakje siga retten hebben." De man antwoordde niet dadelijk, maar stak over de toonbank heen zijn hand uit. „Welkom, jongen", zei hij op vriende lijke toon, toen Jaap zijn hand er in had gelegd. „Je nou verder nergens meer wat van aantrekken. Het is voor jou voorbij, dat is belangrijk. Zo, een pakje sigaretten. Nee, laat vanmorgen die por temonnee maar dicht. Zoveel zul je daar ook niet verdiend hebben. Dit kost -je vandaag niks. Hier, een doosje lucifers erbij." De jongeman was er een beetje ver legen mee. „Dat is reuze aardig, meneer Essenaar." „Je hebt je portie wel gehad, jongen. Indertijd heb ik respect voor je gehad, dat mag je wel weten. Per slot van reke ning kwam je op voor je zuster. Dat was ridderlijk en ridderlijkheid vind je in deze tijd niet veel meer. En houd je kop om hoog, hoor? Je hoeft je nergens voor te schamen. En die straf? Flauwekul. De rechters moesten hun gezicht redden te genover die schreeuwende kranten en daarvan werd jij de dupe. 't Kostte je zeker een half jaar of een jaar meer. On zin. Je voorarrest was al meer dan vol doende geweest. Nou, we praten er niet meer over. Je bent vrij en je bent nog jong. Heb maling aan de mensen, jon gen, dat is het beste." „Dank u wel, meneer Essenaar." „Geen dank. Heb je al werk?" ..Ze zouden hun best voor me doen." „Komt ook wel in orde. Jij vindt wel wat." Jaap 'ten Oever Mep nog een half uurtje door de stad, maar kreeg opeens genoeg van al die veelbetekenende blikken en het gesmiespel achter zijn rug. Hij liep naar het park en ging daar op een bank zitten. Er was een moeder met een kin derwagen bij de waterkant en voerde een paar eendjes stukjes brood. Verderop zaten twee oude heertjes zich te koesteren in de zomerzon. Hij zou moeten wachten tot Pleunie's schafttijd. Ging ze eigenlijk wel tussen de middag naar huis? Hij wist het niet. Dat had ze hem nooit verteld. Alleen wist hij, waar ze werkte: op het kantoor van de taxi-centrale. Waarom gaf ze indertijd die baan op de school er aan? Ze was toch onderwij zeres? Of zou het Hij ging automatisch rechtop zitten. Natuurlijk, dat moest het zijn. Stom, ont zettend stom, dat hij dat al niet veel eerder had begrepen. Om hetn was ze daar weg gegaan. Misschien had ze wel haar ontslag gekregen. Stel je voor een onderwijzeres, wier broerEn die Pleunie had er nooit over gesproken! Deze nieuwe wetenschap bracht hem onder de indruk van het offer, dat zijn zuster had moeten brengen. Hij wist het: schooljuf wilde ze worden, toen ze nog maar een jaar of twaalf was. Ze dreef haar zin door, ondanks vaders bezwaren. Dat was in de tijd, dat vader nog niet zo dronk. Doorleren vond vader voor meis jes onzin, want die trouwden doorgaan? vrij spoedig en wat had je dan aan alles, wat je geleerd had? Het kostte een schep geld en eigenlijk was het weggesmeten. Maar Pleunie had haar wil doorgezet. Ze werkte een half jaar als onderwijzeres in de eerste klas, toen het gebeurde. Pas veel later vertelde ze hem, dat ze niet meer voor de klas stond, maar op kantoor werkte. Bij de taxi-centrale. Waarom had ze dit gedaan? Er zou tooh wel ergens anders een school voor haar geweest zijn? Desnoods aan het door Gerrit Fransen andere eind van het land. Ze had de ca paciteiten. En wat gebeurd was, kon men haar toch niet in de schoenen schuiven? Mocht men dat zijn zuster aanrekenen? Enfin, bij gelegenheid zou hij wel eens de finesses vernemen. Niet dadelijk. Hij kende zijn zus: bij stukjes en beetjes zou ze het hem vertellen. Of misschien ook niet. Om hem te sparen. Tegen twaalven liep hij terug, de stad in en drentelde wat rond in de buurt van de taxi-centrale. De scholen gingen uit: kinderen renden over de trottoirs. Het verkeer werd ook weer drukker. Kijk, daar bij het kruispunt Agnieten- straatMarkt waren stoplichten. Zo druk als het nu toch was vergeleken bij vroe gerWat was er in een paar jaar veel veranderen. Ondanks alles hield hij de uitgang van de garage in het oog. Iets over half één zag hij haar naar buiten komen. Ze liep in de richting van de Markt, net zoals hij verwachtte. Bij de stoplichten zag ze hem plotseling. Even schrok ze en stond stil. Maar een sekonde later rende ze op hem af. „Jaapriep ze, zich niets van de passanten op de stoep aantrekkend. Ge lijk greep ze hem bij de arm en keek hem blij in het gezicht. „Je bent er weer? Je bent er werkelijk? Ik wist ervan, dat je een dezer dagen zou komen, maar dat het zo gauw zou zijn Vluchtig drukte ze haar lippen op zijn wang, maar vrijwel meteen gleed haar arm door de zijne. „Kom, we eten samen. Ik heb maar één uur. Wanneer ben je gekomen? Ben je al lang in de stad? Ben je al thuis geweest. Je ziet er niet slecht uit, gelukkig. O, ik ben toch zo blij, Jaap" Hoofdstuk 2. „We zullen elkaar verder helpen." Het was druk in het restaurant. Toch hadden ze een plekje gevonden, waar ze tamelijk ongestoord met elkaar konden praten. De jongeman keek even rond. „Eet je hier altijd?" vroeg hij. Het meisje schudde haar hoofd. „Aan de overkant, in de cafetaria. Maar van middagZe keek hem opnieuw la chend aan. „Dit is ter ere van jouw te rugkomst." Opnieuw was hij getroffen door haar hartelijkheid. Wij trokken de laatste ja ren altijd al met elkaar op, dacht hij, als het ware instinctief bescherming zoe kend. Het oerinstinct van samen ben je sterker. De kelner bracht de soep. Zo hij Jaap al kende en de historie van twee jaar geleden, dan liet hij niets meiken, maar bediende correct. Pleunie begon te eten, terwijl ze zei, zonder hem aan te kijken: „Eet smakelijk. De keuken is hier tegen woordig uitstekend. Dat was vroeger wel eens anders." Ook hij ging eten. Ze praat er over heen, omdat ze begrijpt, dat ik terugdenk aan mijn laatste maaltijd ginds. Nu eet ik weer als vrij man. „Hoe laat was je in de stad? Ben je al thuis geweest?" „Ongeveer half tien was ik er. Ja, ik heb de koffer boven 'gezet. Ze.die mevrouw had de kamer nog niet ont ruimd." (Wordt vervolgd). POSITIE VAN DE VAKCENTRALES GEWIJZIGD In 1871 werd het Algemeen Nederlands Werklieden Verbond (A.N.W.V.) opgericht, de eerste Nederlandse vakcentrale. Nu, honderd jaar later, vor men de vakcentrales een macht van grote betekenis in onze samenleving. Ongeveer 40 °/o van alle Nederlandse werknemers is aangesloten bij een van de drie erkende vakcentrales (N.V.V., N.K.V. en C.N.V.) en daar naast hebben circa 300.000 werknemers zich verenigd in enkele z.g. cate gorale vakbonden, die niet bij een van de „grote drie" zijn aangesloten De positie van de vakbeweging heeft zich in de afgelopen 100 jaar radi caal gewijzigd. De huidige vakbeweging is niiet alleen een strijdorgaan dat opkomt voor hogere lonen en goede arbeidvoorwaarden, ze krijgt meer en meer een maatschappij-kritische functie. Meer ruimte voor maatschappijkritiek. De eerste jaren van de Nederlandse vakbeweging worden vooral gekenmerkt door een heftige strijd tussen de ge matigden en de radicalen. Het in 1871 opgericht Alg. Ned. Werk lieden Verbond wilde de erbarmelijke positie van de Nederlandse arbeiders ver beteren via politieke aktie, terwijl het nationaal Arbeids Secretariaat (N.A.S.), dat 20 jaar later werd opgericht, een bol werk werd van de anarchisten, die meer in stakingen dan in parlementaire aktie geloofden. De strategie van de N.A.S. be reikte weinig effekt, zodat steeds meer arbeiders zich van haar afwenden. Het waren Henri Polak en Jan van Zutphen, voormannen van de Diamant- bewerkersbond, die de arbeiders oprie pen tot eenheid. Op 1 januari 1906 werd het Nederlands Verbond van Vakvereni gingen opgericht (N.V.V.). Deze landelijke vakbond werd geleid door bezoldigde be stuurders, in de hoge contributies, zodat sterke weerstandskassen konden worden gevormd. In 1914 had het N.V.V. reeds 80.000 leden. Maar ook op het terrein van de vak beweging manifesteerde zich de voor Ne derland blijkbaar onvermijdelijke ver zuiling. In 1909 werd het Christelijk Na tionaal Vakverbond (C.N.V.) opgericht, die de belangen van werknemers wilde behartigen vanuit het licht van Gods Woord. Nu een bolwerk van de prote stantse werknemers, was het C.N.V. aan vankelijk interconfessioneel. Er zaten ook rooms-katholieken in het bestuur! Maar de Nederlandse bisschoppen, toen nog helemaal denkende vanuit het pa troon van de antithese en dus hamerende op het belang van katholieke organisa ties, spraken hun misnoegen over deze ontwikkeling uit. en dat bleef niet zonder gevolgen. Tegenstellingen. In 1916 organiseerde de katholieke werknemers zich dn de rooms-katholieke vakbeweging. In 1924 verleende het epis copaat kerkelijke goedkeuring aan de op richting van het Rooms-Katholiek Werk liedenverbond (R.K.W.V.), dat in 1940 reeds meer dan 200.000 leden telde. Het huidige N.K.V. is met 425.000 leden de tweede vakbond van ons land, na het N.V.V. (ca. 560.000 leden) en ver voor het C.N.V., dat met nog geen 250.000 le den veruit de kleinste van „de grote drie" is. Tussen het N.V.V. enerzijds en het C.N.V. anderzijds bestonden aanvanke lijk sterke tegenstellingen. De eerste pre dikte immers de klassenstrijd, die door de twee andere vakcentralen principieel werd verworpen. Bovendien was de te genstelling confessioneel-niet-confessio- neel toen veel scherper dan nu. Toch kwamen de drie vakcentrales reeds vóór de tweede wereldoorlog tot bepaalde vormen van samenwerking. De economische crisis in de jaren '30 noopte daartoe. Zo pleegden de drie vakcentrales in 1938 overleg over het opstellen van c.a.o.'s Samenwerking. Na de tweede wereldoorlog laaide aan vankelijk de strijd tussen de gematigden en de radicalen weer hoog op. De in 1945 opgerichte eenheidsvakcentrale E.V.C. ko ketteerde sterk met de communisten en kon zich niet verenigen met het beleid van de „grote drie". Maar kort na de Hongaarse opstand (1956), die het anti communistisch sentiment in ons land krachtig versterkte, werd de E.V.C. op geheven. Na de tweede wereldoorlog werd ook de basis gelegd voor een hechte samen werking van de drie vakcentrales. De on derlinge tegenstellingen vervaagden, men kwam tot het inzicht dat de vakcentrales in feite dezelfde problemen moesten op lossen en dat gezamenlijke aktie vaak het meeste effekt sorteerde. In allerlei organisaties zoals de Stich ting van de Arbeid en de Sociaal-Econo mische Raad kwamen de drie werkne mersvakcentrales tot een hechte samen werking en volgens sommigen zijn de drie vakbonden zodanig naar elkaar toe gegroeid, dat een fusie thans wel ver antwoordelijk lijkt. Maar vooral het C.N.V. stelt nog erg prijs op zijn eigen (evangelische) identiteit, ofschoon een re cent onderzoek aantoonde, dat meer dan 40 van de leden geen bezwaren heeft tegen het samengaan van de drie vak centrales. Andere facetten. De positie van de vakbeweging heeft zich na 1945 radicaal gewijzigd. Het slui ten van collectieve arbeidsovereenkom sten, gepaard gaande aan harde loonon derhandelingen, behoort nog steeds tot haar taak. Maar daarnaast zijn er andere facetten van het maatschappelijk bestaan, die in toenemende mate haar aandacht opeisen, zoals een struktureel werkgele genheidsbeleid, ontwikkelingshulp, vor ming van werkende jongeren, prijspoli tiek, enz. enz. Meer en meer ontwikkelen de vakbon den zich tot organen die een maatschap pij-kritische functie vervullen. Het accent van haar aktiviteiten komt te liggen op het streven naar verandering van de maatschappijstruktuur en wel zodanig, dat de onafhankelijkheid en de mondig heid van de werknemer wordt versterkt. Door sociale aktie, bij voorkeur gezamen lijk gevoerd, trachten de vakbonden een rechtvaardiger samenleving te creëren, die de werknemers méér biedt dan alleen een goed loon. Niet in de laatste plaats door de akti viteiten van de vakcentrales zijn dis cussies over allerlei belangrijke sociale vraagstukken als inkomenspolitiek, mede zeggenschap en inspraak reeds op gang gekomen en vooral op het terrein van de machts- en inkomensverhouding zal de vakbeweging zich de komende jaren sterk doen gelden. (Nadruk verboden.) KORTGENE Uitslag concours Survilliers op 29 mei. Deelname 238 duiven. 1 A. J. Bouterse 9 2 P. van Belzen 3 G. van Liere 4 S. Branderhorst 5 L. de Fouw 6 J. M. Goulooze 7. J. L. F. Minneboo 8 L. de Fouw 9 A. J. Bouterse 10 H. J. v. d. Moere .32.36 35.24 36.32 33.53 34.06 35.09 3830 35.46 40.29 36.14 293.901 210 293.758 206.5 293.861 203 288.045 199.5 288.263 196 288.406 192.5 293.758 189 2 185.5 2 182 287.727 178.5 Kruiswoordpuzzel no. 229 Horizontaal: 1. frisse - 6. afgod - 10. bloeiwijze - 11. waddeneiland - 14. be stemming - 16. schrede - 17. in orde 18. da capo (afk.) - 19. rivier, in Spanje 20. is - 23. stofmaat - 25. laatst leden (afk.) - 26. dag (Duits) - 27. klein persoon 29. pers. vnw. - 30. verstand - 32. lid woord - 33. pers. vnw. - 34. stand - 36. vogel - 38. rivier (Spaans) - 40. parasiet 41. per expresse (afk.) - 42. beteuterd 43. nieuw (Engels)" - 44. naschrift (afk.) 45. deel van een kast - 47. ter attentie van (afk.) - 49. plaats in Hongarije - 51. dunne - 52. bijwoord - 53. dierengeluid 54. voorbij - 56. de onbekende (afk.) - 57. voorzetsel - 59. plaats in Brabant - 61. deel van de dag (afk.) - 62. vogel - 64. beslommering - 68. soort vloerkleed - 70. zangnoot - 71. en omgekeerd (afk.) - 72. slim - 74. baan voor balspel - 75. heerser 78. aanzien - 79. soort ontsteking - 80. soort handwerken. Verticaal: 1. huisdier - 2. plaats in Afrika 3. zangnoot - 4. struisvogel - 5. namelijk (afk.) - 6. vroegere bewoner van Peru 7. de dato (afk.) - 8. plaats in Overijssel 9. pret - 10. bloem - 12. vogel - 13. mu ziekterm - 15. lijst - 20. welwillende lezer (Lat. afk.) - 21. zoals de akten getuigen (Lat. afk.) - 22. Frans pers. vnw. - 24. met een lepel eten - 25. plaats in Utrecht 28. lekkernij 29. mondeling onderhoud 31. 'kindergroet - 35. dat is (afk.) - 37. vragend vnw. - 39. berg op Kreta - 40. watering - 46. reeds - 47. voorzetsel - 48. deel van de hand - 50. evenredige ver tegenwoordiging (afk.) - 51. ongerijmd 55. ongekookte - 58. jongensnaam - 60. onder-officier (afk.) 61. als eerder (afk.) 63. schaaldier - 65. godheid - 66. bijwoord 67. voertuig - 69. tijdperk - 73. vaas 75. pers. vnw. - 76. tandarm zoogdier 77. uitroep. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 228 Horizontaal: 1. boter - 5. Emmen - 9. roe 10. Ed - 12. il - 13. opa - 14. uk - 15. ijken - 17. alle - 18. e.d. - 20. slinkse 22. notitie - 25. kenbaar - 28. Lido - 29. sie - 30. daar - 31. loket - 33. roest 35. dadel - 38. geluk - 41. paar - 42. ooi 43. elan - 45. statige - 47. regeren - 50. fanfare - 51. om - 53. Etna - 54. fors 55. km - 56. ook - 58. is - 59. se - 60. hoe 61. terug - 62. negen. Verticaal: 1. bruin - 2. ook - 3. te - 4. rekstok - 5. ellende - 6. m.o. 7. Epe 8. nader - 11. Deli - 12. Ilse - 16. niest 17. akker - 19. stil- 21. raat - 23. o.l. 24. idolaat - 26. bascule - 27. ar - 32. ere 34. ode - 35. Daan 36. driftig - 37. loena - 38. giraf - 39. legeren - 40. karn 41. pt - 44. ne - 45. sloot - 46. gans 48. Eros - 49. Namen - 52. moe - 55. koe 57. kr - 60. hg: Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1971 | | pagina 1