NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Pion vier heeft DE schoenen Raadsvergadering Wissenkerke Nederland niet de hoogste belastingen No. 3453 Donderdag 27 mei 1971 74e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 3.75 per half jaar. Franko per post 15.per jaar. Advertenties 16 et per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. In de voltallige raadsvergadering van maandag 17 mei j.l. zegt de voorzatter na zijn openingswoord en gebed, dat de eerstvolgende raad gepland is op maan dag 28 junii, dat de eerstvolgende jaar lijkse excursie zal plaats vinden op woensdag 16 juni en dat de toegezegde sportnota heden verzanden is aan de le den. In deze vlotte vergadering worden een behoorlijk aantal punten bij hamerslag aangenomen. Zo o.a. het beschikbaar stellen van gelden voor de aanschaf van een televisietoestel voor de Geref. school te Geersdijk, het onbewoonbaar verkla ren van de woningen Veerweg 30 te Kam perland en Oostkruisstraat 6 te Geers dijk. Evenzo de wijziging bezoldigings regeling gemeentesecretarissen en -ont vangers. Bij het punt wijziging bezoldigings regeling wethouders, zegt I. A. de Regt het salaris nog te laag te vinden, zeker voor personen die in loondienst staan en gezien de toenemende werkzaamheden aan dat ambt verbonden. Hij wil op een verdere verhoging bij Ged. Staten aan dringen, waarop de voorzitter zegt: het ds te proberen, maar ik verwacht er geen heil van. Remijnse zegt bij de behandeling van het verzoek van de IJsclub Wissenkerke om subsidie in de aanschaf van een sneeuwsohuif, het voorgestelde bedrag van 400.niiet hoog te vinden. Er is maar één goede ijsbaan in de gemeente; waarom die aanschaf niet geheel gesub sidieerd? Op principiële gronden wil Van der Maas geacht worden tegen dit voor stel te hebben gestemd. Z.h.s. wordt besloten tot het aanvra gen van rijksvoorschotten en x-ijksbij dra gen voor de bouw van tien keuze-woning wetwoningen te Kamperland. Voor de nu volgende rondvraag had den een aantal leden blijkbaar hun a- dem gespaard, want voorzitter Wisse kreeg een stortvloed van vragen te be antwoorden. Als eerste ging de heer P. de Regt van start, met de vraag naar een tegoed-bon van 35.voor verf en witsel (maar niet voor behang) ten behoeve van enige woningwetwoningen. Hij wijst ook op een aantal scheuren in binnenmuren. De voorzitter antwoordt hem, dat ieder jaar zulk een tegoed-bon kan worden ver strekt, indien de bewoners erom vragen. Wat de scheuren in de muren betreft (stucwerk), dit zit fout en zal de aan nemer er op worden gewezen. Is de mogelijkheid, zo vervolgt De Regt, bekeken om de gemeentelijke wo ningen van c.v. te voorzien? Antwoord van de voorzitter: de gemeente heeft ongeveer 80 woningen en de aanleg van iedere woning komt op plm. 4000. Reken dus zelf maar uit. En jaar voor jaar enige woningen van c.v. te voorzien is ook ondoenlijk. De verbetering van de oprit naar de Sohotsman-Ruiterplaat is oök nog niet gebeurd, zo vervolgt De Regt. Wethou der Scheele zegt hierop, dat dit karwei aan de heer Boogaard is opgedragen. Met één man personeel komt ook deze tijd tekort. Wanneer echter een teerauto daar in de polder werkzaam zal zijn, zal ook dit object worden meegenomen, e- venals het gehele jachthaven terrein. De Regt vraagt naar een snelheids beperking in de recreatie-objecten, oja, voor De Banjaard. De voorzitter ant woordt hem, dat dit daar wettelijk niet mogelijk is. Het is een bebouwde kom en daar geldt de maximum snelheid van 50 km. Een bord: „Spelende kinderen" is misschien wel mogelijk. De straatnaamborden in De Ban jaard, gaat De Regt verder, zijn van emaiille in plastic vervangen, maar nu reeds kapot en/of onleesbaar. De voor zitter: de emaille naamborden werden geruïneerd door er met stenen tegen te gooien. Wat is de oplossing? De Regt verder: er is een complete bewegwijzering naar de diverse recrea tieplaatsen gekomen, doch niet naar De Banjaard. De vorzitter hierop: het is ook doorgegeven aan de ANWB en die heeft het beloofd. De Regt: Men is nu aan de Molenweg begonnen, eigenlijk veel te laat. De aan die weg gelegen camping en r.k. kerk zijn niet te bereiken. Er zullen stroppen vallen. Ook zou hij graag zien dat er borden geplaatst worden, die aangeven dat die weg afgesloten is. De voorzitter zegt dat het met die stroppen mogelijk nog wel mee zal vallen. Over plm. drie weken zal men er mee klaar zijn. Bo vendien, wij kunnen er naets aan doen, omdat die weg niet van de gemeente is. Wat de borden betreft, zal hij dit met de uitvoerder opnemen. Tot slot wijst De Regt op het vreem de aantal brandputten: 7 op de Schots man, 2 in Rancho Grande en één in De Banjaard. I-n de laatste plaats is daar veel snoeihout blijven liggen en vuurtje stoken door kinderen kan dan misschien rampzalige gevolgen hebben. De voor zitter antwoordt hem dat dit alles ge schiedt is op advies van de waterlei dingmaatschappij Koole vraagt nadere informatie over de paalwormen in de jachthaven. De voorzitter zegt hierop, dat deze nog niet is bedwongen. Alles wat in 't water ging is gerepareerd en geprepareerd. Alles vervangen zou zeker 80.000.hebben gekost. Met G.S. zal over de finanieële konsekwenties bij verdere calamiteiten gesproken worden. Wederom moet Koole de stinksloot bij de Westhavendijk ter sprake brengen: Het is een onhoudbare toestand. Indien dit euvel niet snel verbeterd wordt, moet men met een voorstel uit de raad reke nen om gelden daarvoor te voteren. De voorzitter zegt dat opdracht tot uitvoe ring gegeven is. Maar de uitvoerder is er nog niet aan begonnen. Hij zal hem hier op attenderen. Tot slot vraagt Koole hoe ver het staat met de verbreding van de Oost- ha vendijk. Hierop zegt de voorzitter: Het Is nog niet rond. De 75°/o subsidie van C.R.M. is er nog niet. Daar is het wach ten op. Meulenberg zegt, dat de gemeente voor de verbetering en opknapping van een woningwetwoning bij de laatste verhu ring een fors bedrag betaald heeft, en voor andere woningwetwoningen niet, waar het toch ook wel nodig was. De voorzitter zegt: laat de mensen eens langskomen. We doen het niet uit ons zelf. Wethouder Scheele weet waar Meu lenberg op doelt. Het geschiedde tijdens de vakantie van de burgemeester en als loco-burgemeester had hij niet de vrij moedigheid daarin een beslissing te ne men. Hij adviseerde de betreffende per soon een briefje te schrijven aan b. en w., maar tot op heden is dit nog niet binnengekomen. Meulenberg zegt verder dat de premie voor de aanleg van c.v. door de een wel wordt gekregen en door de ander niet. De voorzitter zegt hierop: dit ligt buiten ons vlak. Het is een rijkspremie, die soms niet of te laat wordt aangevraagd. De secretaris zegt hierop, dat bedoelde toekenning nu door het rijk is inge trokken. I. A. de Regt wijst op vervuiling van strand en duinen. Is daar iets aan te doen? Afvalbakken staan er aan de dui nen bij De Banjaard. Kunnen die bv. ook bij „Flipje" geplaatst worden? De voor zitter juicht dit idee toe en zal het on derzoeken. De Regt wenst verder een ontwikke lingsnota betreffende de recreatiegron- den rond het Veerse meer. Dit graag schriftelijk en met cijfers. De voorzitter zal zien of deze is samen te stellen. Veider vraagt De Regt of zaken voor een spoedeisende vergadering zoals onlangs voor de verbetering van de Mo lenweg is belegd in het vervolg niet schriftelijk afgedaan kunnen-worden. Hij vindt het zonde van de kosten en de tijd. Alleen Van der Maas laat zijn stem hier tegen horen. Hij ziet meer heil in een mondelinge bespreking. Tot slot zegt De Regt, het niet accep tabel te vinden dat de nota van de P.P.D. inzake Noord-Beveland niet op de raad aanwezig is. Bij navraag is hem geble ken, dat ook de gemeente bedoelde nota niet heeft toegezonden gekregen. Hij vindt dit niet zo bet hoort. De voorzitter zegt zelf een exemplaar te hebben opgevraagd en zijn best te zullen doen er voor de raadsleden ook één te bemachtigen. In bedoeld rapport staan nog geen conclusies. Bovendien komt er nog een werkgroep. De Groote dankt allen voor de ont vangen attenties gedurende zijn verblijf in het ziekenhuis. Sandee attendeert op de foutieve lig ging van de tegels in het trottoir na de aanleg van het aardgas. Weth. Scheele zegt hierop, dat de oplevering nog niet definitief is. Hier hebben wij geen kla gen gehad. Remijnse vraagt of het grof huisvuil niet tweemaal i.pl.v. eenmaal per maand opgehaald kan worden. Alles kan, zegt de voorzitter. Maar deze ophaling is gra tis en kost de gemeente jaarlijks ƒ3500.-. Wethouder Scheele zegt nog: lt zijn niet alleen de kosten, maar oök het personeel Remijnse zegt dat de Watersportvere niging vorig jaar subsidie heeft aange vraagd in de kosten van gehouden eve nementen. Inmiddels is van de gemeente bericht ontvangen, diat zij zulks hebben toegewezen gekregen met ingang van 1 januari 1971. Hij vindt dit voor de vere niging ti*iest. Uit de beantwoording blijkt, dat dit zijn oorzaak vindt in de gemeen tebegroting. Hoe ver staan we met de douohes op de jachthaven, vraagt Remijnse verder. De vragen hierover zijn met van de lucht. De voorzitter zegt: deze staan op de be groting 1971, en alles kan niet in de eerste weken van een begrotingsjaar ge schieden. Er wordt naar gestreefd ze nog dit jaar te plaatsen. Uit de hierop volgende bespreking komt de wenselijk heid naar voren ze niet aan het kantoor te bouwen, maar aan de toiletten. Ze zullen dan wellicht goedkoper zijn. Ook is er niet direct behoefte aan een kan toor, maar wel aan een bergruimte. Ook bestaat er volgens Remijnse grote behoefte aan een aantal stopcontacten dn de jachthaven, voor het uitvoeren van verschillende kleine werkzaamheden. De voorzitter zal de mogelijkheid daartoe laten onderzoeken. Tot slot vraagt Remijnse naar de ver lichting van de haven. Volgens door hem ingewonnen inliohtingen zou het advies van de Rijkshavenmeester al één jaar binnen moeten zijn. De voorzitter staat van dit antwoord te kijken. Hij zal dit zeker nalopen. Volgens hem heeft juist Schuttevaer om advies gevraagd zeer lang op enig antwoord laten wach ten. SOCIALE-PREMIEDRUK BIJNA DE HOOGSTE IN DE WERELD Nergens zijn de belastingen zo hoog als in Nederland! Deze verzuchting zal de afgelopen weken door menig Nederlands burger zijn geslaakt, toen hij zijn'formulier voor de inkomstenbelasting invulde. Toch correspondeert deze bewering niet met de werkelijkheid. Wat de belastingdruk betreft wordt Nederland door tien westerse landen overtrof fen, zo blijkt uit een overzicht in het blad Statistisch Economische Berichten. De totale belastingdruk in Nederland is sinds 1950 zelfs teruggelopen van 28,7 °/o tot 26,9 in 1968. Wel behoort ons land wat de sociale-premiedrufk betreft tot de koplopers, Op dit punt worden we alleen door Frankrijk overtroffen. Direkte belastingen zijn wel hoog. De onjuiste opvatting als zou Neder land de hoogste belastingen dn de gehele wereld hebben, berust voornamelijk op de tarieven van de loon- en inkomsten belasting (direkte belasting). Internatio naal gezien staat Nederland wat zijn be lastingdruk betreft op de elfde plaats, maar wanneer we alleen de direkte be- lanstingen in aanmerking zouden nemen, wordt ons land slechts overtroffen door Zweden, die de hoogste direkte belas tingen heeft, Denemarken, Noorwegen, de Ver. Staten en Finland. Ook Oosten rijk en Engeland hebben hoge tarieven voor de direkte belastingen, het vei-schil met de Nederlandse tarieven is hier slechts minimaal. Wel heeft het er de schijn van dat in de meeste landen de belastingdruk iets billijker over de diverse bevolkingsgroe pen is verdeeld. Het uitzonderlijk hoge tarief voor ongehuwden beneden de 40 jaar, dat via Mussolini en Hitler in onze belastingwetgeving is beland, kent men nergens. Wel betalen de ongehuwden ook in het buitenland méér belasting, maar het verschil met het tarief voor onge huwden zonder kinderen is doorgaans miniem. Enkele cijfei-s. De totale druk van de direkte belastingen in Zweden is 20,2 °/o, in Amerika 17,2 °/o, in Denemarken 17,8 in Finland 15,4 °/o, in Noorwegen 15,8 en pas dan komt Nederland met 14,4 De laagste tarieven voor de loon- en inkomstenbelasting hebben Frankrijk en Italië (ieder 7,4 °/o). Elfde plaats. Maar de totale belastingdruk in een land wordt gevormd door de som van di rekte én indirekte belastingen (b.v. om zetbelasting). In de meeste westerse lan den zijn de indirekte belastingen hoger dan in ons land, ook al halen we met on ze stijgende B.T.W. langzamerhand de „schade" in. Maar in elk geval zijn de indirekte belastingen in alle E.E.G.-lan- den en alle Scandinavische landen hoger dan bij ons. Daardoor komt Nederland, wat zijn totale belastingdx*uk betreft pas op de elfde plaats van de internationale ranglijst. West-Duitsland bezet de tiende plaats. Het land met de hoogste belas tingdruk is Denemarken (35,7 °/o), gevolgd door Zweden, Noorwegen en Finland. In België lag de totale belastingdruk in 1950 liefst 9,1 lager dan bij ons. Maar sindsdien is de belastingdruk bij onze zuiderburen sneller toegenomen dan bij ons. In 1968 was het verschil nog maar 0,9 °/o en dat verschil wordt dit jaar nog kleiner. Koploper. Voor elk gebrekje bestaat er in Ne derland wel een sociale voorziening. De sociale-premiedruk is, anders dan de be lastingen, in Nederland uitzonderlijk hoog vergeleken bij het buitenland. In 1930 bedroeg de sociale-premiedruk 4,7 in 1968 14,7 °/o en nu zitten we al boven de 15 Alleen Frankrijk met 16,3 °/o overtreft ons op dit punt. Dene marken mag dan de hoogste belastingen kennen, de sociale-premiedruk is er uit zonderlijk laag (2,1 °/o). Ook Zweden blijft ver bij ons achter (8,2 Zou het ouderdomspensioen tot het minimumloon worden opgetrokken en er bovendien nog een arbeidsongeschikt heidsverzekering voor zelfstandigen wor den ingevoerd, dan zou Nederland wat zijn premiedruk betreft de absolute kop loper op de werldranglijst worden. Bij een vergelijking van de totale be lastingdruk én sociale-premiedruk komt de internationale positie van Nederiand in een geheel ander daglicht te staan. We komen dan zelfs op de derde plaats van de wereldranglijst! Koploper is Noorwegen, waar de to tale belastingdruk plus sociale-premie druk 43,8 °/o bedragt. Tweede is Zweden (42,3 °/o) en no. 3 is Nederland (41,6 °/o). Door zijn lage premiedruk komt Amerika pas op de 12de plaats (33,2 Het Euro pese land met de laagste belasting is Zwitserland. Bovendien betalen de Zwit sers maar 1/3 van onze sociale premies! Zo blijkt dat niet onze belastingdruk internationaal zo ongunstig afsteekt, maar veeleer de ontwikkeling van de bijdrage van de sociale verzekeringen. En het einde van die ontwikkeling is gezien de bestaande plannen en de toeneming van het aantal uitkeringsgerechtigden nog lang niet in zicht. Kruiswoordpuzzel no. 228 Horizontaal: 1. zuivelprodukt - 5. plaats in Drente - 9. strafwerktuig - 10. jon gensnaam - 12. fr. pers. vnw. - 13. fa milielid - 14. klein persoon - 15. mei-ken van gewichten - 17. iedere - 18. en dergelijke (afk.) - 20. achterbakse - 22. aantekening - 25. te herkennen - 28. beroemd strand bij Venetië - 29. duits pers. vnw. - 30. aanw. voornaamwoord 31. raampje - 33. ijzeroxide - 35. zuid vrucht - 38. voorspoed - 41. stel 42. vrouwelijk dier - 43. geestdrift - 45. deftige - 47. besturen - 50. muzikale huldebetuiging - 51. voorzetsel - 53. vul kaan - 54. krachtig - 55. afstandsmaat (afk.) - 56. alsmede - 58. bestaat - 59. selenium (afk.) - 60. vragend vnw. - 61. naar 'het punt van uitgang - 62. telwoord. Verticaal: 1. kleur - 2. alsmede - 3. voor zetsel - 4. igymnastiektoestel - 5. narig heid - 6. soort onderwijs (afk.) - 7. pl. in Gelder-land - 8. dichterbij - 11. deel van Sumatra - 12. meisjesnaam - 16. vorm van niezen - 17. bouwland - 19. geluidloos - 21. deel van een bijenkorf 23. geogr. aanduiding (afk.) 24. afgo disch - 26. weegwerktuig - 27. slede 32. aanzien - 34. lyrisch gedicht - 35. jongensnaam - 36. opvliegend - 37. Rus sische satelliet - 38. uitheems zoogdier 39. doen kamperen - 40. botei-ton - 41. platina (afk.) - 44. deel van een franse ontkenning - 45. gegraven water - 46. zwemvogel - 48. godheid - 49. plaats in België - 52. afgemat - 55. zoogdier - 57. vreemde munt - 60. gewicht (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 227 Horizontaal: 1. ongeval - 6. karwats - 11. oei - 12. abc - 13. r-ot - 14. are - 16. aga 18. ich - 19. asem - 20. part - 22. Alex 24. Osei - 26. deken - 28. edikt - 29. keel 30. natie - 32. oase - 33. aak 34. Pisa 37. Essen - 39. nota - 42. knoet - 43. lever 44. tuin - 45. eelt - 46. oude - 49. weer 51. nep - 54. net - 55. Eli 56. oor - 58. Ina - 59. not - 60. agnaten 61. sadisme. Verticaal: 1. oorzaak - 2. nee - 3. git 4. vaas - 5. leem - 6. klap - 7. raar 8. aai - 9. tbc - 10. Schelde - 15. reden 17. garde - 19. Axel - 21. toko - 23. Ede 25. sta - 27. naast - 28. eikel 31. tas 34. petunia - 35. ski - 36. anno - 37. Eelde - 38. nevel - 39. neer - 40. ore 41. Astarte - 47. unit - 48. eten - 49. wees - 50. eind - 52. eng - 53. pan - 56. ons - 57. oom. Ganxepoortsfraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1971 | | pagina 1