NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD H 1 mm r 11 i I m M 1 i 1 Plouvier heeft DE schoenen Raadsvergadering Kortgene Grote belangstelling bij promotie drs. Iz. Boot tot doctor in de godgeleerdheid 19 25 32 U No. 3452 Vrijdag 21 mei 1971 74e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 3.75 per half jaar. Franko per post 15.per jaar. Advertenties 16 ct per mm, exclusief BTW, Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wü geen enkele verantwoordelijkheid dragen. In de donderdag 13 mei j.l. gehouden openbare raadsvergadering doet voorzit ter P. J. Evers, na de behandeling van de notulen en ingeikomen stukken, een aantal mededelingen. Hij zegt daarbij o.a. dat jammer ge noeg nog geen voorstel ingediend kan worden ter verbetering van de trottoirs langs de Hoofdstraat te Kortgene. Men wil eerst ook nog onderzoeken of de strook particuliere grond, vóór de wo ningen gelegen, zonder kosten voor die particulier, mede in de verbeteringen betrokken kan worden. Hij is benieuwd naar de uitspraak van de commissie o- penbare werken hierover. Een beëindiging van de stankversprei ding op een paar punten zou eveneens bijzonder welkom zijn. Ook hierover zal de commissie openbare werken een rap port uitbrengen. Verder zegt de voorzitter, dat bad meester Van de Linde bereid is gevonden ook dit jaar zwemlessen te geven en dat het loket bemand za.1 kunnen worden door middel van een hulp op het kam peerterrein. Mevr. De Fouw - van den Boogaard is per 1 september a.s. op haar verzoek eervol ontslag verleend als ambtenaar ter secretarie en de heer Koppejan gaat in juli a.s. in militaire dienst. Er zal getracht worden in beide vacatures te voorzien. Architect Stipkovitz is momenteel be zig uit een vijftal door b. en w. aan gewezen aannemers de meest aanvaard bare te zoeken. De uitslag zodra bekend zal schriftelijk aan de raads leden worden bekend gemaakt. Vijftien inspecteurs van het basison derwijs afkomstig uit Limburg, Bra bant en 'Zeeland, hebben onder leiding van hun hoofdinspecteur, de heer Neute- lings, een bezoek aan de verbouwde school te Colijnsplaat gebracht. Zij wa ren bijzonder enthousiast over de nieuwe mogelijkheden, welke het gebouw thans biedt. De officiële opening van de school zal op zaterdag 5 juni a.s. geschieden door inspecteur Gelijns. De onderhandelingen over de aankoop van een pand voor de jeugd-soos te Kats verlopen niet geheel naar wens. Vraag en aanbod liggen momenteel nog ver uiteen. De in de gemeente nog aanwezige open riolen zijn thans geïnventariseerd. Getracht zal worden, zo nodig in over leg met het Waterschap Noord-Beveland, aan deze minder gewenste toestand een einde te maken. De begrotingswijziging voetpad Veer- darn is goedgekeurd. Men gaat accoord met dekking uit het fonds Dorpsont wikkeling. De verkoop van het perceel grond aan de heer Boone te Kats is eveneens goed gekeurd en de premiebeschikking is in middels ook ontvangen. Met de bouw kan dus een aanvang gemaakt worden en wordt dan de bouw van de eei-ste particuliere woning te Kats in de ambts periode van de burgemeester. Hierna worden enige agendapunten aan de lopende band afgewerkt. Het betreft alle routine-zaken of administra tieve wijzigingen. Bij de behandeling van de eerste wij ziging van de begroting Vismijnbedrijf 1969, laat de voorzitter enkele opmer kingen in mineur horen en ook Van dei- Maas is somber gestemd. Hij heeft ge zien dat er vorig jaar een tekort was van 20.000.en vraagt: hoe lang kan diit nog voortduren? De voorzitter zegt dat de bodem van de schatkist bereikt is en vraagt zich af, hoe dit alles in het rechte spoor gebracht kan worden, gezien het eerste kwartaal van 1971 ook al niet best was. Het is alles een samenspel van diverse factoren: lagere prijzen, minder aanvoer, hogere lonen, enz. Bovendien worden er in de schepen sterkere motoren geplaatst, waardoor men de vis kan opzoeken en verder van huis kan gaan vissen, waar door óók de mogelijkheid geschapen wordt in verderaf gelegen havens de vis te mijnen, diie dan dus voor de vismijn te Colijnsplaat verloren is. De voorzitter denkt er hard over een beroep op de regering te doen aan de hand van art. 8 van de Deltaschadewet. Ook het voorstel van b. en w. tot het openen van een crediet van 183.600.— voor de aan'leg van een sportveld te Kortgene en 5400.voor de daaraan verbonden plankosten, brengt heel wat tongen in beweging. Het voor dit 'doel bestemde terrein, bestaande uit bouwland, is gelegen ten noorden van de Galgen weg :in de West polder en de oppervlakte bedraagt ong. 3.2 ha. Het plan voorziet dn de aanleg van een voetbalhoofdveld met een afmeting van 69 X 105 meter, een voetbalbij veld met een afmeting van 64 X 100 meter en een oefenveld met een afmeting van 55 X 65 meter. Rondom de velden lig gen de uitloop- en publiekstroken. In het plan is een clubgebouw gepro jecteerd, doch niet in genoemd bedrag opgenomen, daar dit voor rekening van de vereniging komt. Bij de toegang wordt een parkeerplaats en rijwielstalling aangelegd, te gebruiken voor 22 auto's, 2 bussen en rijwiel en brommers. Eventuele uitbreiding is mo gelijk. Rondom en tussen de velden zijn beplantingssingels ontworpen om het klimaat op de velden te verbeteren en een goede begrenzing te verkrijgen. Welleman zegt dat er iets moet ge beuren. Het nu in gebruik zijnde veld heeft geen voorzieningen voor wat be treft sanitair, e.d. Oogluikend werd dit door de bond toegelaten, om Oortgene niet voor onoverkomelijke moeilijkheden te plaatsen. Is er al met de vereniging over pacht of huur gesproken? Neen, zegt hierop de voorzitter, de vereniging staat toch al voor een zware financiële opgaaf. Zij moet het club gebouw voor haar rekening nemen en uit de Toto krijgt zij daarvoor maar 25°/o, met een maximum van 10.000. Van der Maas vindt het bedrag vrij hoog. Temeer daar Colijnsplaat ook voor een vernieuwing of uitbreiding staat. Jammer, dat beide velden niet te koppe len zijn. Hij is een tikkeltje bang, dat door deze beide velden men Kats mis schien zal laten vallen. Waarop de voor zitter zegt: niet de centen prevaleren, maar het gebruik. Ook L. van der Weele vindt het bij zonder jammer dat een centraal sport veld niet haalbaar is. Beide velden te zamen kosten de gemeente misschien wel een half miljoen gulden, en dat voor 3000 zielen. Breure begint met -te zeggen, dat hij principieel niet tegen sport is, maar wel tegen sport op zondag. Hij kan er uit dat oogpunt dan ook zijn stem niet aan geven. Hij heeft de cijfers bekeken, en vindt het erg voor deze gemeente. Con centratie was voor hem dan ook de besite oplossing en bovendien veel voordeliger. Dit alles vindt hij onrustbarend. Er komt toch eens een einde? Hij steekt een waarschuwende vinger op, want een plan van zulk een allure vindt hij bijzonder riskant en de eraan verbonden plankos ten schaamteloos hoog. Maar 't zal wel volgens het een of andere gekleurde boekje zijn. En dan, zegt Klaassen, komen er nog plm. 13.000.per ha over deze kosten heen. Ook De Smit vindt het jammer dat concentratie geen doorgang lean hebben en dringt daarom aan om nu reeds al afspraken met de Ruilverkaveling te ma ken voor het terrein te Colijnsplaat. De voorzitter zegt hierop: wij zijn al bezig met de voorbereidingen. Klaassen wil zijn stemvoor dit plan verbinden aan het voortbestaan van het sportveld te Kats, maar de voorzitter vindt dat bepaald onjuist en zulk een koppelverkoop bepaald niet netjes. Z.h.s. wordt het voorstel aangenomen en het lid Breure krijgt in deze de aan tekening als hebbende tegengestemd. In de rondvraag zegt Welleman al een paar jaar geleden te hebben voorgesteld om hier en daar zitbanken te plaatsen. Op dit voorstel werd 'gunstig gereageerd, maar nog steeds is er niets van te be speuren. Wethouder Markusse zegt, dat er nu vier banken zijn. Maar waar moeten ze geplaatst worden. Welleman vindt vier stuks niet veel, waarop de voorzitter zegt, dat het er geen van twee kwartjes zijn, maar zware, van beton, met zwaar hout voor zitvlak en rug. Welleman repliceert: als we zomaar 200.000 gulden kunnen fourneren voor een sportveld, kunnen deze banken voor uitrustende wandelaars er ook wel af. Op voorstel van Van der Maas zullen ze langs het Veerse meer geplaatst worden. Geelhoed vraagt aandacht voor de landbouwhaven te Colijnsplaat waarop de voorzitter zegt dat de daartoe strekken de plannen al op het ministerie liggen. Kramer zegt dat de sportvelden van Colijnsplaat en Kats wit zien van de ma deliefjes. Er moet gespoten warden vóór de bloei. Klaassen vraagt of het trottoir opge nomen is naar de Noordlangeweg en L. van der Weele vraagt of het oude raad huis te Colijnsplaat nog niiet bouwvallig genoeg is om maatregelen te kunnen tref fen. De voorzitter zegt dat men in de gemeente twee monumenten heeft, die alle twee een aanfluiting zijn, n.l. de molen en het gemeentehuis. Van der Maas vraagt naar de reke ning van het kampeerterrein. Deze wordt hem partinent tegen de volgende raads vergadering toegezegd. Stankverspreiding, zo zegt Van der Maas verder, vindt men op meerdere plaatsen in de gemeente en wijst verder op het hoge onkruid op het bouwterrein voor de school te Kats. P. van der Weele vraagt om fietsen rekken op het sportveld te Colijnsplaat en Breure vindt dat de commissie open bare werken slecht van de grond komt. Later blijkt dit te komen door de volle agenda's van de commissieleden. Een nadere datum wordt nu vastgesteld. Tot slot vraagt De Smit de wegom- legging tijdens de kermis te Colijnsplaat beter te bekijken om niemand last te bezorgen, hetgeen door de voorzitter wordt toegezegd en vraagt hij verder of de strook grond tegenover de molen van Snoep niet te beplanten is. De voorzitter zegt dat dit grond van de provincie is, maar het toCh te willen bekijken. Het zou daar inderdaad mee opknappen. VENUS Sinds kort moeten wij ondanks vroe gere optimistische geluiden ons erin be rusten dat Venus, de tweeling „zuster" van onze aarde, als eventuele „uitwijk- planeet" voor ons verloren is. Venus is totaal onbewoonbaar. Niets kan daar ge dijen en groeien; alles zal daar ver schroeien, ja zelfs verdampen! Na enige mislukte pogingen van de Russen om een onbemand ruimtevaar tuig op onze gesluierde buurplaneet te doen landen is het onlangs eindelijk ge lukt met de Venera 7 kontakt te maken met de venutiaanse bodem. Dit kontakt was niet van lange duur, 23 minuten lang slechts hebben de instrumenten ge gevens door kunnen seinen naar de aarde. Toen was het onherroepelijk met deze aktiviteit gedaan. Niet opgewassen tegen de daar heersende omstandigheden be gaven ze het stuik voor stuk. Uit een en ander viel niets anders af te leiden dan dat de bodemtemperatuur niet minder bedroeg dan 475°C20° en de atmosferische druk aldaar 9015 atm. Welke aardse vorm van leven kan in zo'n druk-oven gedijen resp. leven? Misschien alleen robots, diie straks de taak zullen krijgen nadere informatie o- ver deze onherbergzame planeet te ver zamelen, kunnen het daar uithouden. De laatste kans op het aantreffen van le venstekens in welke vorm dan ook, biedt zo gezien nog alleen maar Mars. Daarom zijn wij zeer benieuwd naar de voors hands onbemande vluchten daarheen, te beginnen in 1972. IJSBEREN Uiit de Congreszaal te Morges in Zwit serland, waar laatst biologen uit de Ver. Staten, Rusland, Canada, Noorwe gen en Denemarken vergaderden, is op nieuw een noodkreet tot de beschaafde wereld gekomen. De ijsbeer wordt met uitsterven bedreigd. Als er nu niet snel genoeg extra be scherming aan deze dieren wordt gebo den, zal de ijsbeerpopulatie drastisch worden verminderd met alle gevolgen van dien. Op het ogenblik wordt hun aantal op niet meer dan 15.000 geschat. Hun groot ste bedreiging wordt gevormd door olie- verontreiniging en kustboringen. Daar enboven worden ze door pelsjagers be laagd. Alleen al in 1968 zijn rond 1250 ijsberen voor hun pels gedood. Steeds sneller dunnen hun gelederen uit. Slechts in de Sowjet-Unie, aan de Ja mes Bay in Canada en in de Noorse reservaten, staan deze prachtige, bijkans prehistorische dieren onder volledige na tuurbescherming. De Senaatszaal van de Rijksuniver siteit te Utrecht kon alle belangstellen den niet bevatten toen op donderdag 13 mei drs. Iz Boot (41) promoveerde tot doctor in de Godgeleerdheid op een dis sertatie getiteld „De allegorische uitleg ging van het Hooglied, voornamelijk in Nederland". Bij de promotie werd naast de pro motor prof. dr. G. P. v. Itterson geoppo neerd door de Utrechtse hoogleraren G. Quispel, W. C. van Unnik en S. van der Linde. In de dissertatie wordt getoond, hoe men zich in de loop der kerkgeschiedenis mat de allegorische uitlegging van het Hooglied heeft bezig gehouden en waar de historische oorsprongen van deze ver klaringsmethode te vinden zijn. Zo komt de Joodse mystiek omtrent het begin van onze jaartelling aan de orde, maar ook figuren als Origenes en vooral Bernard van Clairvaux worden besproken. De promovendus is van mening, dat in het onderzoek tot dusver het protes tantse aandeel aan deze vorm van Schriftinterpretatie te weinig is betrok ken. Daarom trekt hij de lijn door tot na de Reformatie waarbij de opvattingen van Luther, Calvijn en Beza, in het bij zonder echter de latere ontwikkeling in Nederland, worden onderzocht. Een groot gedeelte van het proefschrift wordt ge wijd aan de beschouwingen der gerefor meerde theologen uiit het tijdvak van 1600 tot 1740, de z.g. „Nadere Reforma tie". De promovendus heeft met dit be langwekkende proefschrift een aanwinst gegeven voor de bestudering van de ui terst moeilijke materie der Hooglied exegese, ook voor de huidige theologie. De promovendus werd geboren op 18 september 1930 te Kortgene. Na het ge woon en uitgebreid lager onderwijs volg de hij van 19461950 de gymnasiale opleiding aan het Gemeentelijk Lyceum te Goes. Hij begon in 1950 de theologische studie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht waar hij in 1954 het candidaatsexamen, in 1958 het kerkelijk examen en in 1959 het doctoraalexamen aflegde met als hoofdvak de kerkgeschiedenis na het jaar 800. Na een praktische opleiding aan het Theologisch Seminarie der Ned. Herv. Kerk te Driebergen en als leervicaris te Katwijk aan Zee, dient hij sedert 25 mei 1961 als predikant de Hervormde Ge meente te Wijngaarden. Kruiswoordpuzzel no. 227 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 u 15 16 17 18 20 72 23 26 27 28 29 I JU 31 33 35 36 37 38 39 40 41 42 43 '5 46 47 48 49 60 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 R Horizontaal: 1. ongeluk - 6. strafwerktuig 11. uitroep - 12. alfabet - 13. bedorven 14. vlaktemaat - 16. oosterse titel - 18. duits pers. voornaamwoord - 19. levens lucht - 20. deel - 22. jongensnaam - 24. eiland in de Oostzee 26. geestelijke - 28. bevelschrift - 29. deel van de hals - 30. volk - 32. vruchtbare plek - 33. vaartuig 34. plaats in Italië - 37. plaats in Duits land - 39. rekening - 42. strafwerktuig 43. inwendig orgaan - 44. hof - 45. ver harde huid - 46. bejaarde - 49. wederom 51. bedrog - 54. visgerei - 55. bijb. naam 56. deel van het hoofd - 58. meisjesnaam 59. niet (eng) - 60. naaste bloedverwan ten van vaders zijde - 61. kwellen uit lust tot kwellen. Verticaal: 1. reden - 2. nieuw (in samen stellingen) - 3. zwarte delfstof - 4. bloe- menhouder - 5. grondsoort - 6. mep 7. vreemd - 8. liefkozing - 9. ziekte (afk.) 10. rivier in België - 15. argument - 17. wacht van krijgslieden - 19. plaats in Zeeland - 21. Ind. winkel - 23. plaats in Gelderland - 25. bevel 27. voorzetsel 28. boomvrucht - 31. stapel 34. bloem 35. sportartikel - 36. van het jaar - 37. Nederlands vliegveld - 38. mist - 39. naar beneden - 40 vreemde munt - 41. mytih. figuur - 47. eenheid - 48. voedsel - 49. ouderloos kind - 50. slot - 52. nauw 53. kookgerei - 56. gewicht - 57. familielid. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 226 Horizontaal: 1 .speels - 7. Madrid - 12. Deli - 13. alom - 14. av - 16. Texel - 17. br - 18. Kansas - 19. subiet - 20. er 21. ui - 22. rage - 24. Gouwe - 26. ring 28. woestijn - 29. avegaar - 31. esse 34. Seoel - 35. kamp - 38. ka - 39. Ee 40. statig - 42. asfalt - 43. te - 44. epiek 45. let - 46. eren - 48. trip - 51. reünie 52. edelen. Verticaal: 1. staker - 2. ed - 3. eerste 4. 11 - 5. sits - 6. maximum 7. mals 8. al - 9. dobber - 10. rui - 11. dertig 15. VARA - 17. beun - 23. grens - 24. grijns - 25. euvel - 27. dtala - 30. portiek 31. ekster - 32. sate - 33. extern - 35. koffie - 36. melk - 37. Petten - 41. gene 42. akte - 46. eu - 47. ei - 49. rd - 50. pl. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1971 | | pagina 1