NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD «•«I DE I DDD4 t Pion vier heeft DE schoenen P.V. DE BLAUWE DOFFER No. 3450 Donderdag 6 mei 1971 74e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij' Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs f 3.75 per half jaar. Franko per post 15.per jaar. Advertenties 16 et per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen w« geen enkele verantwoordelijkheid dragen. SIMONE DE BEAUVOIR OVER „HUIDIGE BEJAARDENPOLITIEK IS SCHANDELIK" Simone de Beauvoir niet aléén jarenlang de vriendin van een van 's we relds grootste schrijvers, de Nobelprijswinnaar Jean Paul Sartre. Door haar romans neemt zij ook een belangrijke plaats in in de literatuur en haar boek „La deuxième sexe"geldt terecht als een der belangrijkste documen ten van deze eeuw over de emancipatie van de vrouw. Wanneer een schrijf ster van dit formaat een boek over de ouderdom schrijft „La vieillesse", (de ouderdom, is de titel van haar jongste boek), dan krijgt het bejaardenpro bleem opeens meer aandacht, want tenslotte heeft deze gezaghebbende schrijfster aanzienlijk meer invloed op de publieke opinie dan vele specia listen in bejaardenvraagstukken Het boek van Simone de Beauvoir is een schérpe aanklacht tegen onze op produktie en winstbejag ingestelde maatschappij. Alleen een radicale maatschappelijke ommekeer kan er toe leiden, dat het lot van de bejaarden gunstiger wordt. De huidige samenleving ontneemt de oudere mensen de mogelijkheid hun menselijke waardigheid tot aan het einde te handhaven. Weigeren we ons in de bejaarde te her kennen? „Ieder weet het: de toestand van de oude mensen in onze huidige maatschap pij is schandelijk". Aldus Simone de Beauvoir. Op het eerste gezicht lijkt het verwonderlijk dat de maatschappij zich zo laconiek bij deze toestant neerlegt. Want ieder lid van die maatschappij weet toch dat de kans groot is dat ook hij eens oud zal worden en dan in dezelfde si tuatie komt te verkeren als de bejaarden van nu. Leven wij allemaal bij de dag en bekommeren wij ons daarom helemaal niet over de toestand van de bejaarde, die ook eens onze situatie zal zijn? Of weigeren wij ons in de bejaarde te her kennen omdat wij niet willen denken aan de tijd, dat ook wij oud, hulpbehoevend en gebrekkig zullen worden? Hoe dan ook, onze houding tegenover de bejaarden is bijzonder irreëel en fei telijk in strijd met onze (latere) belangen. Wat wij van de bejaarden verwachten is dat hij een toonbeeld is van deugd en kalme gemoedsrust, dat hij een mens is die even wijs is als zijn haren grijs zijn. Dan vinden we hem „een mooi bejaar de". Beantwoordt hij niet aan dit ideaal beeld, dan gaan wij hem al heel gauw hinderlijk vinden en eigenlijk een beet je overbodig.Als hij al te veel praat jes heeft, gaan we zelfs aan een tehuis denken of spreken de vrees uit dat de geestvermogens van de oude er niet be ter op worden.In feite worden de ouderen niet als mensen beschouwd. Wij bepalen zo'n beetje hoever zij mogen gaan en we zetten ze in de hoek van mensen, die echt niet teveel praatjes moeten heb ben. Paria's. Simone de Beauvoir meent dat deze laatdunkende houding tegenover de be jaarden automatisch voortvloeit uit de constellatie van onze huidige maatschap pij. Een maatschappij, die de zin van het menselijk bestaan voornamelijk zoekt in hoge produktiecijfers en klinkende winst. In zo'n samenleving is de belangstelling voor het menselijk materiaal vooral ge richt op de mate waarin het produktief is. Zij, die aan de toenemende welvaart niet a'ktief bijdragen, worden als paria's be schouwd. Moeten de werkende mensen tenslotte niet een fors deel van hun in komen afstaan om die ouderen in leven te houden? En zo worden de bejaarden ver oordeeld tot de rol van iemand, die eigen lijk dankbaar moet zijn dat we nog geld bijeen willen brengen om hem een levens minimum te verschaffen. In vroegere tij den is de houding tegenover bejaarden wel eens anders geweest, zoals de schrijf ster in een historisch overzicht laat zien. In China was de autoriteit van de oude re mensen zelfs eeuwenlang onbetwist. Aan de top van de maatschappelijke hiërarchie stonden de oudsten en ook de oudere vrouw stond in China in hoog aanzien Ook het Joodse volk heeft altijd getuigd van veel eerbied voor de ouder dom. Bij de Grieken en Romeinen vorm den de grijsaards een invloedrijke groep. Wonderlijk genoeg begint de discrimi natie van de ouderen pas ten tijde van de christelijke beschaving. Allerlei stichtin gen en tehuizen met mooie christelijke namen konden het feit niet verbloemen, dat de kerken hun kritische functie ten opzichte van de heersende machten meer en meer opgaven. En juist die heersende machten bouwden een maatschappij op, waar voor de bejaarden geen volwaar dige plaats was. Oplossing. De bejaarde mens vervreemdt in onze samenleving van de wereld van de vol wassenen en jongeren, zo meent de Fran se schrijfster. Voor de meeste bejaarden geldt nog steeds, dat wanneer zij eenmaal met werken ophouden, zij om zich heen niets anders bemerken dan een woeste nij. „Dat is de misdaad van onze maat schappij. Haar bej aardenpolitiek is schan delijk". Maar mevrouw De Beauvoir meent dat de precaire positie van de bejaarden voortvloeit uit de behandeling, die zij tijdens hun jeugd en hun volwassenheid kregen. Toen werden zij reeds gemaakt tot radertjes in een alsmaar voortdraai- end productie-apparaat. Toen reeds werd de toestand van verminking en ellende voorbereid, die hun lot is gedurende hun laatste levensjaren. Er is daarom maar één oplossing: in onze samenleving zullen we minder op materialistische doeleinden moeten jagen. We zullen daarentegen de doeleinden moeten nastreven die ons leven werke lijk zin geven: toewijding aan medemen sen en de gemeenschap, sociale, intellek- tuele en kreatieve arbeid. Imand die in zijn jeugd geleerd heeft dat dit het be langrijkste is in het leven, zal ook op hoge leeftijd daarvan de vruchten pluk ken. Pas als we mensen in htm jeugd en in hun volwassenheid als mens behande len, en niet als een stukje arbeidsmate riaal, zullen we hen ook op oudere leef tijd als mens behandelen. (Nadruk verboden.) G. P. Leendertse te Kamperland Ridder in de Orde van Oranje Nassau In een feestelijke stemming kwamen donderdagmorgen 29 april j.l, een groot aantal genodigden in het Jhr. Mr. de Casembroothuis te Kamperland bijeen, om getuige te zijn van het opspelden door burgemeester P. Wisse van de Me daille, behorende bij de onderscheiding van Ridder in de Orde van Oranje Nas sau, op de borst van de heer G. P. Leen dertse. Deze bijeenkomst is, zo zei burgemees ter Wisse in zijn openings- en welkomst woord, eigenlijk een voortzetting van de bijeenkomst van 21 februari 1970, waarin afscheid van u werd genomen als wet houder van Wissenkerke. Om in ambte lijke termen te spreken: de bijeenkomst werd toen verdaagd naar heden. Hoewel burgemeester Wisse het voor de genodigden niet nodig vond, nogmaals alle functies en activiteiten van de heer Leendertse op te sommen, deed hij toch nog een fikse greep. Wij noemen hiervan: 19 jaar lid van de gemeenteraad voor de C.H.U., 12 jaar wethouder, van 1954 tot 1958 lid van de Provinciale Staten, een twintigtal jaren bestuurslid van de Chr. School, mede-oprichter en nu ere lid van de VVV Noord-Beveland, op richter van en bestuurlijke functies op provinciaal en landelijk niveau van de loondorsersvereniging, enz. enz. „Een be zig baasje dus". Hierna werden hem door de burge meester de versierselen opgespeld beho rende bij Ridder in de Orde van Oranje Nassau, waarna een hartelijk en welge meend applaus opklaterde. Na het nuttigen van de aangeboden verversingen voerden achtereenvolgens het woord: de heer W. Goossen, namens VVV Noord-Beveland; de heer West- strate, namens de Bond van Loondorsers, afd. Zeeland; de heer 't Hart, namens de Ohr. Mavo, ds. Beoht, namens de Herv. Gem. Kamperland; de heer M. Nijsse, namens Maatschappelijk Werk en Ge zinsverzorging; de heer J. M. Filius, als oud-raadslid; mevr. Wilderom - van Eenennaam, namens de Chr Kleuterschool en oud-burgemeester J. van Halst. Allen waren in kortere of langere bewoordingen vol lof over de persoon en de werken van de heer Leendertse en hoopten dat hij deze hoge onderschei ding nog vele jaren met ere temidden van zijn gezin zal mogen dragen. Ook wij, van onze kant, willen niet nalaten de heer Leendertse met deze Koninklijke onderscheiding geluk te wen sen en hem dank te brengen voor de vriendschap en medewerking vele jaren van hem ondervonden. Van onze adverteerders. Nieuwe zaak van Dingemanse te Kortgene werd herschapen in bloenienpaleis Donderdag 29 april j.l. was het voor de familie Dingemanse - vain den Berg te Kortgene, een drukke en zware, maar tevens vreugdevolle dag. Hun nieuwe zaak aan de Hoofdstraat 22 werd n.l. geopend en door relaties, vrienden, be kenden, klanten en collega-zakenmensen herschapen in een waar bloemenpaleis. Meer dan 60 bloemstukken stonden in de nieuwe zaak opgesteld. De tentoon gestelde artikelen op het gebied van elektriciteit, sanitair, gas, t.v., verlichting en huishoudelijk, waren haast niet meer te onderscheiden. Een groot aantal personen was bij de opening aanwezig, die verricht werd door wethouder Bom, in tegenwoordigheid van burgemeester P. J. Evers en wethouder Markusse. In zijn openingswoord noemde wet houder Bom het een daad van durf, ge koppeld aan een vooruitziende blik om zulk een zaak in het dorp Kortgene to stichten. Maar juist door de vooruitgang in de recreatieve sector zie de opgang van het nabij het dorp gelegen Deltona- park kunnen deze reoreatiezoekenden voor het dorp behouden blijven en kun nen ook nabij gelegen zaken op ander vlak van dit initiatief meeprofiteren. Voorwaar weer een niet geringe voor uitgang voor ons dorp. „Wilhelmina" uit Colijnsplaat weer in Frankrijk Evenals vorig jaar werd het muziek gezelschap „Wilhelmina", o.l.v. dhr. Ph. Fey door de Franse plaats Guines uitge nodigd voor een muzikaal bezoek, waar van wij kunnen zeggen dat het ditmaal zo mogelijk nog beter was dan vorige. Op zaterdagmorgen 1 mei arriveerde de vereniging om plm. 10 uur op de 178 m hoge uitzichtheuvel nabij het plaatsje Licques waar het werd verwelkomd dooi de député van het Departement Pas de Calais. Na enkele marsen te hebben ge speeld werd de vereniging op wijn en champagne getrakteerd, waarna men de verdere tocht ondernam naar het eigen lijke doel van de reis: Guines. Hier arri veerde men om 11.30 uur op de Place des Poilus waar men werd opgewacht door de Franse collegavereniging St. Cé cile uit Guines. Gezamenlijk marcheer den beiden gezelschappen, gevolgd door vele enthousiaste toeschouwers naar de historische Place Foch waar op de boven zaal van het middeleeuwse gemeentehuis de champagne reeds gereed stond. „Wilhelmina" werd daar verwelkomd door burgemeester Chevalier, de voltal lige gemeenteraad, de prefect en de Ne derlandse consul in Frankrijk. Nadat van weerskanten enige toespra ken waren gehouden werd de champagne gekeurd, die bij iedereen zeer in de smaak bleek te vallen. Om plm. 1.30 uur werden allen door hun respectievelijke gastheren mee naar huis genomen om de kennismaking met de beroemde Franse keuken te hernieu wen, waarvan dan ook ruimschoots ge bruik werd gemaakt. Bijzonder voldaan verzamelden allen zich om 3 uur weer op de Place Foch voor een défilé door de stad, tijdens het welk duizenden langs de straten stonden en app'laudiseerden. Na het défilé musiceerde eerst St. Cé cile op het podium op de Place Foch en daarna Wilhelmina. Op het plein stonden ca 6000 toehoorders, die zeer geestdriftig waren over de muzikale kwaliteit van Wilhelmina. Speciaal de Spaanse ballet suite „Divertissement Espagnol" van L. C. Desormes met als solist de heer A. Koster (piston) werd bijzonder fraai uit gevoerd. Na het concert werd Wilhelmina uit voerig bedankt in de grote balzaal dooi de voorzitter van St. Cécile, de heer A. Le Guludec, die aan de dirigent van Wilhelmina een fraaie dirigentenlesse naar in de vorm van een smeedijzeren lier overhandigde. Na het drinken van de erewijn aanvaardde Wilhelmina de terugtocht naar Colijnsplaat, waar men te middernacht vermoeid maar zeer vol daan aankwam. Het behoeft geen betoog dat het hier een vereniging betreft, waarin de animo zeer groot is. Wij wensen dit mooie or kest dat zéér waarschijnlijk binnenkort op de beeldbuis te zien zal zijn voor een concert en dat inmiddels een uitnodiging voor een bezoek aan Duitsland voor 3 dagen overweegt, een goede toekomst toe. KORTGENE Uitslag concours Arras op 1 mei 1971. Deelname 307 duiven. 1 S. Branderhorst 10.29.43 157.352 170 2 H. v. d. Moere 31.46 157.068 167.8 3 J. L Minneboo 40.58 164.244 165.6 4 L. de Fouw 36.40 158.526 163.4 5 J. L. Minneboo 42.39 2 161.2 6 P. Wilderom 39.15 159.755 159 7 J. L. Minneboo 43.53 3 156.8 8 B. Siereveld 45.12 164.244 154.6 9 B. Siereveld 45.45 2 152.4 10 L. de Fouw 39.48 2 150 Burgerlijke stand WISSENKERKE Geboren: 1 april 1971: Abraham Pieter, zoon van Marinus Abraham Hollestelle en van Paula Henmie Bouterse; 11 april 1971: Pieter Johannes, zoon van Jozias Goulooze en van Fransina Maria Loes- berg; 15 april 1971: Jacoba Tannetje, dochter van Adriaan Poortvliet en van Jannetje Johanna Hoogerland. Ondertrouwd: 19 april 1971: Pieter Arie Geelhoed, oud 20 jaar en Maatje van Belzen, oud 17 jaar. Getrouwd: geen. Overleden: 1 april 1971: Jacob Rein- houdt, oud 77 jaar, weduwnaar van Aartje Klazina Leendertse. Kruiswoordpuzzel no. 225 Horizontaal: 2. administrateur 8. gelijk matige - 12. gewicht (afk.) 14. grap 15. openbare verkoopplaats - 16. vlakte maat - 18. voor - 19. lidwoord - 20. spil 22. vers - 24. eenh. v. druk (afk.) 26. muurholte - 28. soort onderwijs (afk.) 29. per expresse (afk.) 30. verbran dingsrest - 32. boomvrucht - 34. metaal 35. clown - 38. dat is (afk.) - 39. fijnge malen tufsteen - 41. geheel v. bouwlan den om een dorp - 42. deugdelijk - 44. de somma van (afk.) - 46. dubbelkl. 47. da capo (afk.) - 48. deel v. e. Fr. ont kenning - 49. druk - 53. pl. in Gelder land - 56. soort gebak - 57. lidwoord - 58. gezicht - 61. jongensnaam - 62. aardnoot- je - 64. bijwoord - 65. familielid - 67. voorzetsel - 68. vogel 69. telwoord - 71. lust - 73. bevestiging - 74. rund - 75. deel der wet (afk.) 77. ieder - 78. hoofddeksel 80. vertegenwoordiger - 82. voorzetsel 83. Indon. eiland - 84. vitziek mens. Verticaal: 1. hoofdhuid met haar - 3. jongensnaam 4. wolpluisje - 5. tijdperk 6. zonderling en grillig van vorm - 7. Fr. voegwoord - 8. en anderen (afk.) - 9. gewas - 10. grote bijl - 11. militair (afk.) 13. ziekte - 15 aanspreektitel - 17. water in Friesland - 21. plaats in Zuid-Holland 23. vallei - 25. zangnoot - 27. Fr. pers. voornaamwoord 28. slingerplant - 31. voertuig - 33. vogel - 34. baan voor bal spel - 36. klaar 37. meisjesnaam - 39. ziekte (afk.) - 40. klerenhanger - 43. mu ziektempel - 45. voorstelling in de slaap 46. plaats in Brabant - 50. water in Utrecht - 51. zwakzinnig - 52. lidwoord 53. uitstalkast - 54. titel (afk.) 55. on meetbaar getal - 59. voordeel - 60. larve v. d. langpootmug - 62. per expresse (afk.) 63. lidwoord - 66. bouwland - 68. zwaar stuk hout - 70. roofdiertje - 72. zangnoot - 73. jongensnaam - 76. tot na der order (afk.) - 78. vogel - 79. onder andere (afk.) - 80. aartsbisschop (afk.) 81. meisjesnaam. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 224- Horizontaal: 1. vak - 4. parabel - 10. leb - 13. Aral - 15. koran 16. zijde 17. liniaal - 19. linksaf 21. et - 22. An 24. ge - 25. tm - 27. od - 29. tante - 32. re - 34. riool - 37. serge - 39. Ier - 40. elegant - 42. sen - 43. mr - 44. on - 45. low - 46. au - 47. ni - 48. USA 50. diamant - 51. neb - 52. lelie - 54. elite - 56. kk - 57. trots - 60. le - 61. lm - 62. ha - 63. ac - 65. ma - 67. baaierd - 70. blamage 73. omar - 74. roeit - 76. snit - 77. kar - 78. parasol - 79. Dos. Verticaal: 1. val - 2. Arie - 3. kantoor 5. akant - 6. rol - 7. ar - 8. bal - 9. enige - 10. lijsters - 11. Edam - 12. bef 14. li - 16. Zk - 18. Aa - 20. ne - 23. nn 26. primula - 28. do - 30. adelaar - 31. trawant - 32. re - 33. penibel - 35. Ierse 36. lende - 37. state - 38. genet - 41. gom 49. Alkmaar -51. niemand - 53. ik - 55. 11 - 57. tarra - 58. op 59. salto - 61. lama 62. he - 64. ca - 66. agio - 67. bok - 68. ir - 69. dor - 70. bis 71. ms - 72. ets 75. ea. Ganzepoortstraat 21. Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1971 | | pagina 1