NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Pion vier heeft DE schoenen LIEFDE OP DE RIJN Uitspattingen van onze welvaart No. 3443 Donderdag 18 maart 1971 74e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 3.75 per half jaar. Franko per post 15.per jaar. Advertenties 16 et per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wü geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON 28 Thuis werd het wat gemakkelijker om de zaken met vader te bespreken. Hij kreeg voortaan 's morgens weer de post, die hij in zijn 'bed nakeek en gaf van daaxuxit instructies voor eventuele be antwoording. De chef kwam eens per dag de orders halen en deed verslag van de werkzaamheden in het bedrijf. Geleidelijk aan knapte De Haan op. Na enkele weken mocht hij voor het eerst weer op en deed de eerste passen bene den, geholpen door de verpleegster. De dokter kwam nog eens voor de laatste keer hem onderzoeken en feliciteerde hem en zei: ,,doe nog een maandje kalmpjes aan. Iedere dag een half uurtje langer op. Vroeg naar bed en 's middags een rustuurtje houden. Dan ben je begin vol gend jaar weer helemaal de oude." December kwam met het Sinterklaas feest, dat ditmaal gevierd werd door alle kinderen in de ouderlijke woning. Ogen schijnlijk was de oude harmonie weer hersteld, want over de lerares werd met geen woord meer gerept. De kinderen wa ren van mening, dat vader zijn dwaasheid had ingezien en er dus liever niet meer aan herinnerd wenste te worden. Doch De Haan had zijn plan om Cobie te her overen al lang gereed. Daarover sprak hij natuurlijk niet. Half december belde hij de huishoud school in Utrecht op en vroeg, wanneer de Kerstvakantie begon. Een statige vrou wenstem deelde hem mede, dat dit op de 22ste inging, waarna hij vriendelijk dank te voor deze mededeling en de hoorn weer op de haak legde, vooraleer de vrouw had kunnen vragen met wie ze sprak. Dus de 22ste december zou Cobie thuis zijn. Dat was op vrijdag, dus een noi'male werkdag overigens. Wat hij dus van plan was, zou net nog kunnen ge schieden. Hij knikte tevreden en ging ver der met zijn werk. Tegen die tijd zou hij wel weer fit zijn om een reisje naar Utrecht te maken. Van de blauwe Ford was na de aanrij ding niet veel meer over geweest. De verzekeringsmaatschappij had de schade uitbetaald, omdat hij all risk verzekerd was, en intussen had hij een nieuwe wa gen gekocht. De maatschappij had hem meegedeeld, dat ze het geld wel terug kreeg van de schuldige landbouwer, die inmiddels al door de rechter veroordeeld was en tegen wie de maatschappij nu een civiele vordering had ingediend. De avond voor de 22ste december deel de De Haan zijn zoon mee, dat hij de vol gende dag niet thuis zou zijn. „Het is eigenlijk de moeite niet meer, om voor die éne dag op reis te gaan, dus ik zou zeg gen: blijf maar op kantoor." En Dick was het daarmee eens. Het kwam niet bij hem op te vragen, waar heen zijn vader ging. Dat was nooit de gewoonte geweest in huize De Haan. De volgende morgen reed De Haan, ge dost in een keurig, nieuw kostuum, in zijn nieuwe wagen naar Utrecht. Het had ge vroren en de weg was glad, zodat hij heel kalm aandeed, gedachtig aan zijn erva ring van het najaar. Gelukkig kwam de zandstrooier tijdig op de rijkswegen, zo dat hij voorbij Deventer zijn snelheid iets kon verhogen. Daarom was hij later in Utrecht als hij gepland had. Iets over negenen zette hij zijn wagen neer voor de woning in de Petrarcalaan en belde aan. De hospita, nog in komono, opende de deur op een kier en keek de vroege bezoeker aan. „Ik wil juffrouw Verleun graag spre ken." Er flitste iets als een herkenning in haar' ogen. „U bent.begon ze. „De Haan uit Lochem," antwoordde hij kalm. „Het spijt me, meneer, maar juffrouw Verleun heeft uitdrukkelijk orders ge geven, om Opnieuw viel hij de vrouw in de rede. „Duister u eens, mevrouw, ik kom hier om een groot aantal misverstanden uit de weg te ruimen. Ik heb een ernstig auto ongeluk gehad en daardoor was ik niet in de gelegenheid eerder te komen. Als u juffrouw Verleun een grote dienst wilt bewijzen, laat u mij dan binnen en laat u mij onaangediend naar haar kamer gaan. Ik zeg u nogmaals, dat u haar daar mede een uitstekende dienst bewijst." door Qré de Boer De vrouw aarzelde even en opende de deur geheel. „Komt u in ieder geval even binnen. Het is zo koud vanmorgen Hij volgde haar naar de huiskamer en op haar uitnodiging ging hij zitten. Toen vertelde hij van zijn kennismaking op de boot tijdens de vakantie. Van hun verder samengaan en van hun trouwplannen. Van het feit, dat zijn getrouwde kinderen bezwaren hadden en een van hen op een minder elegante mannier pogingen had gedaan om hen weer van elkaar te ver wijderen. Hetgeen ook inderdaad gelukte. Van zijn plannen om naar Utrecht te gaan om met haar te spreken en dat hij toen een ernstig ongeluk had gekregen, waarvan hij nu pas hersteld was. „Me vrouw," zo besloot (hij zijn relaas, „ik houd van Cobie, misschien op dit ogen blik nog meer als enkele maanden ge leden. En weest u er van overtuigd, dat ook zij nog van mij houdt. Wit u zo wreed zijn om mij geen gelegenheid te geven althans met haar te praten?" De vrouw dacht na en haalde haar schouders op, geïmponeerd door het klem mende betoog van de man. „Goed, ik kan hoogstens een standje van juffrouw Ver leun krijgen. Maar daar zal ik niet aan sterven. „Goed", zei ze nogmaals en stond op. Op uw eigen risico. Haar deur zal wel los zijn. Ze verwacht het ontbijt. Als ze vakantie heeft, is ze niet zo vlug, ziet u?" „Mevrouw", antwoorde de man enthou siast, „u krijgt een uitnodiging voor onze bruiloft. Rekent u daar maar vast op. Haar kamer weet ik wel. Ik ben er al eens geweest. Hartelijk dank voor uw toestemming." Voor haar kamerdeur klopte hij even aan en wachte. Er klonk een lusteloze stem: „binnen". De Haan draaide de knop en tradt haar zitkamer binnen. Doch die was ver- Het belachelijk grote aantal politieke partijtjes dat het Nederlandse volk thans weer voortbrengt, bewijst hoe kleinzielig heid en krenterigheid de boventoon zijn gaan voeren in ons denken en doen. Van een nationale idee is geen sprake. Neen, men maakt zich alleen maar druk om het eigen materiële belang van de bepaalde groep waartoe men zich rekent. Een levensgroot voorbeeld daarvan was de oproep van C.N.V.-vooraitter Lanser tot K.V.P., A.R.P., C.H.U., en P.v.d.A. om straks gezamenlijk een kabinet te vormen dat „de vakbeweging kan aanspreken". Het gaat ook meneer Lanser niet om de belangen van het gehele volk, dat komt pas op de tweede plaats, maar allereerst en vooral moet er een kabinet komen dat op de bres staat voor de belangen van de vakorganisaties. Meneer Lanser giet het zelfs niet in de bewoordingen van „de belangen van de werknemers" altijd een nog ruimere groep omdat niet alle werknemex-s bij een vaikox-ganisatie zijn aangesloten - neen, die regering moet in de eerste plaats kennelijk de belangen van de vakbonden in het oog houden. De huidige regering heeft immers net in de clinch gelegen met de vakbeweging over de loonstop. Dat zit meneer Lanser en trouwens ook zijn confraters van de twee andere vakver bonden nog zo hoog, dat hij alleen nog maar kan bidden om een kabinet dat nu eens aan de eisen van de vakbeweging zal voldoen. Neen, het is niet de taak van meneer Lanser om tegelijk ook de belangen van werkgevers, van middenstanders, van gepensioneerden, enzovoort in het oog te doen houden. Ieder voor zich. En zelfs God niet voor ons allen, want misschien stelt ook die de (belangen van de vakbe weging wel niet hoog genoeg bij dat be lang van allen. laten. De deur van haar slaapkamer stond half aan. „Ik lig nog in bed, mevrouw. Breng het maar hier, als u wilt," hoorde hij haar vragen. Inwendig grinnekend liep hij de slaap kamer binnen, waarna hij de deur achter zich sloot. Hij keek lachend in het ont stelde gezicht van Cobie Verleun, die in- stinktmatig het laken hoog optrok onder haar kin. „Zo, luilak," begroette hij haar, ik kom je halen. We gaan vanmoxigen aanteke nen voor ons huwelijk." Hij liep tot vlak voor haar bed en lachte nog steeds. Ze knipperde even met haar ogen en zei alleen maar: „Hoe ben je binnengekomen? wie heeft gezegd, dat je hier naar binnen mocht lopen?" Hij knikte. „Jij zelf." „Jij riep „binnen" en toen ik binnen was zei je: „breng j het maar hier. Dus: hier ben ik." „Ik dacht dat m'n hospita er was met het ontbijt," begon ze, nog steeds ge heel van haar stuk. „Eten 'doen we straks wel in de stad. Vooruit, jongedame, kleed je aan. dan gaan we naar het stadhuis, want over drie weken trouwen we." Ze schudde haar hoofd en trok zich wat meer terug naar de muur. „Zeg, ben je vanmorgen misschien uit een gekken- Ixuis ontsnapt?" Hij ging, zonder haar toestemming af te wachten op de rand van het bed zit ten en schudde zijn hoofd. „Dat is niet aardig, Cobie? zie ik er uit als een ont snapte krankzinnige? Ik ben wel gek, gek op jou, als je het weten wilt. Nog meer als van het najaar. En daarom ga ik met je trouwen." „Je bent niet lekker," antwoordde ze, met een hoogrode kleur op haar gezicht. „Ik wil niets meer met je te maken heb ben, met jou niet en met je familie niet, als je dat maar weet. En schiet op.... wat beziel je om in de slaapkamer te ko- men van een vrouw? Heb je geen opvoe ding genoten?" Cobie, Cobie, wat doe je lelijk. Wat mijn opvoeding betreft, mij dunkt, dat je beter kunt weten. Heb ik me ooit ge dragen als iemand, aan wiens opvoeding het een en ander ontbreekt? I'k houd van je en ga nu met je trouwen, dat is alles. Apropos, dat hadden we toch afgespx-o- ken?" (Wordt vervolgd.) En zoals meneer Lanser denkt, denken velen in andex-e groeperingen ook. De be jaarden richten een partij op, er is net weer een middenstandspartij opgericht, de verschillen .in godsdienstig denken manifesteren zich in een verscheidenheid van politieke partijen en pax-tijtjes, des- sidenten in grotere partijen splitsen zich af omdat ze daar hun zin niet kunnen krijgen en hopen nu toch nog met een zetel in de Kamer te kunnen komen om toch vpor een breder forum hun eigen zinnige gedachten te kunnen spuien. Die eigen gedachte, dat eigen belang, is het enige waaraan men denken kan. Grote lijnen van nationaal bewustzijn en nationaal belang ziet men niet meex\ Daar is men niet democratisch genoeg voor. Mén wil zich niet zo maar neerleg gen bij een meerdex-heid en blijven trach ten die van binnenuit te bewex-ken, neen, het eièen belang van de eigen idee moet luidkeels in de Kamer kunnen worden uitgedragen. Het politieke spel splitst zich toe op stemmen- en zetelwinst. Daartoe laat men de groepsbelangen prevaleren. Een paar algemene belangen, als meer wo ningbouw en bestrijding van de inflatie, stelt iedere partij voorop dn zijn program ma, want die zijn al zo ingeburgerd dat geen enkele partij ze kan missen, maar verder acht men zich de vertegenwoor diging van speciale bevolkingsgroepen wier belangen men in de eerste plaats zal bevorderen. Het woord nationale een heid komt niet voor in de kreten die men zal gaan uiten. Dat is een ouderwets iets waar men niet meer mee voor de dag durft te komen. Ook niet wil komen, want dat zou immers ten koste kunnen gaan van de eigen belangen en slechts daarmee kan men zijn zetel in de Kamer ver overen. Zo verliezen wij ons steeds meer in het uitdragen en accentueren van de pun ten van verschil dan in wat ons kan bin den om ons burgers van een landelijke gemeenschap te lcxxnnen voelen. Voor dit laatste gaat het ons te goed. We menen nog niet bedreigd te wox-den in onze na tionale zelfstandigheid (al duurt dat niet lang meer), we zijn welvarend genoeg om ons enkele uitspattingen te kunnen ver oorloven en daartoe behoort ook het naai'stig beoefenen van de eigenzinnig heid en het opkomen voor 'het eigen be lang. Zo lang de welvaart nu maar blijft, hebben we niet in de gaten hoe we ons nationaal belang aan het ondex'graven zijn. Nog veroorloven we ons de weelde van alleen maar eigen ideeën spuien via een heleboel politieke pax-tijtjes, waar door we gedoemd worden tot een middel matigheid, die uiteindelijk toch tot een vex-lies van welvaart zal gaan leiden. Dan zal de noodzaak weer tot grotere een heden nopen, zullen vele stemmen ineens graag zwijgen, want in dan ontstane nood wil men liever geen verantwoordelijkheid dragen. Dan legt men zich weer graag bij de grote broers neer. Maar dat zullen de kleinepartij-mannetjes zich nu nog nauwelijks kunnen voorstellen. H. van Wex-meskerken. HENGELWEDSTRIJD Op zaterdag 13 maart 1971 hield de Noord-Bevelandse Hengelsport Vereni ging haar 1ste competitiewedstrijd in dit seizoen. De wedstrijd werd gehouden te Colijnsplaat waarvoor 57 deelnemers zich lieten inschrijven. De weex-somstandigheden waren even als de vangsten zeer goed te noemen. In totaal werden er 200 bovenmaatse en 93 ondei-maatse vissen gevangen. Het aan tal punten in totaal was 34060. Er waren slechts 5 deelnemers die tij dens de wedstrijden geen enkele beet hadden waargenomen en niets hadden ge vangen. De prijswinnaar die 10 boven maatse en 3 ondermaatse vissen wist te verschalken had meer geluk dan deze pechvogels. De prijswinnaax-s waren als volgt: Prijs Naam, woonplaats punten le R. Leenpoel, Kamperland 1840 2e W. Leenpoel, Kamperland 1540 3e H, Warren, Colijnsplaat 1510 4e E. v. d. Moere, Kamperland 1380 5e Th. de Looff, Kortgene 1330 6e H. Crusio, B. op Zoom 1300 7e C. v. d. Moere, Colijnsplaat 980 8e M. de Smit, Kamperland 1000 9e L. Meulenberg, Kamperland 980 10e J. Minnaard, Wissenkerke 940 lie H. de Pan, Kamperland 930 12e J. Kastelein Mz„ Geersdijk 920 13e A. Versluis, Colijnsplaat 900 Ixi café Juliana te Colijnsplaat vond de prijsuitreiking plaats. De voorzitter P. v. d. Vreugde reikte de prijzen uit. Daar bij sprak hij er zijn voldoening over uit dat de deelname zo vroeg in het jaar zeer goed was. Bijzonder verheugd was hij over de zeer goede vangsten die alle vei-wachtingen hadden overtroffen. De hengelsportvereniging had voor deze le competitiewedstrijd weer eens diep in haar beurs getast voor de aankoop van de px'achtige waardevolle prijzen waaronder een hengelstok, molen en een elktrisch klokje welke goed in smaak vielen bij de deelnemer-s. Met deze wedstrijd had de hengelsport vereniging een zeer goede start. De vol gende wedstrijd wordt gehouden te Kam perland op 10 apx-il 1971. Kruiswoordpuzzel no. 220 Horizontaal: 1. leger - 5. specerij - 10. puistje - 12. uitx-oep - 13. meisjesnaam 14. sportartikel - 15. schaaldier - 17. punt 19. treiter - 21. onder het nodige voox-be- houd (lat. afk.) - 22. sportterm - 24. doel 25. korte lichtstraal - 27. gek - 28. lid woord - 30. meisjesnaam 32. wortel 34. rangtelwoord - 36. bijb. naam - 37. godsdienst (afk.) - 39. persbureau (afk.) 40. voorzetsel - 41. fr. lidwoox'd - 43. die rentuin - 44. maanstand (afk.) - 46. vaar tuig (afk.) 48. ijle stof - 50. selenium (afk.) 52. boom - 55. zangstem - 57. vaax-- tuig - 59. muziekdrama - 61. vogel - 62. pl. in Brabant - 64. holte onder de axm 66. pl. in Italië - 67. boom - 68. dierge luid - 69. watering - 71. beroep - 73. we relddeel - 76. voetbalvex-eniging 78. dat is (afk.) - 79. dwaas - 80. visgerei - 81. gevangenis - 82. splinter. Verticaal: 1. grote bijl - 2. afgemat - 3. rangtelwoord - 4. vogelprodukt - 5. huis dier - 6. lust - 7. verlaagde toon - 8. vo gel - 9. meisjesnaam - 10. hoeveelheid 11. ijzerhoudende aarde - 16. vertaler 17. heilige (afk.) - 18. land in Europa 20. interest - 23. boom - 25. fout - 26. Europeaan - 27. lidwoox-d 29. Europeaan 31. namelijk (afk.) - 33. éénjarig dier 35. pl. in Gelderland - 38. broeiplaats 39. assistent (afk.) - 42. ik (lat.) - 45. deel v. d. hals - 46. metaal 47. Soc. Econ. Raad (afk.) - 49. geur - 51. godin - 53. de oudere (afk.) - 54. klaar - 56. epiloog 57. spil - 58. hoefdier - 60. vx-ucht - 63. reeks - 65. jongen - 67. titel (afk.) - 68. voorm. Amer. president - 70. gemalen eikenschox-s - 72. voorzetsel - 74. geeste lijke (afk.) - 75. zijx-ivier v. d. Donau 77. goud (fr.) - 79. vervoerbedi'ijf (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 219 Horizontaal: 1. besluit - 7. gebax-en - 13. stand - 14. 'barak - 15. ara - 18. rel - 20. knol - 22. loos - 25. oh - 27. indiaan 29. ao - 30. tra - 32. Ee - 33. se - 34. bus 35. ram - 37. Ate - 39. Spa - 41. od - 42. prima - 43. rr - 45. sok - 47. mes - 48. vos - 50. ala - 52. lo - 54. tl - 55. tik - 57. Ab - 58. armelui - 61. tt - 62. over - 63. eind - 65. ooi - 66. dof - 68. gesel - 70. negen - 72. vertrek 73. spreeuw. Verticaal: 2. es - 3. sta - 4. lax-k - 5. una niem - 6. lid - 8. eb - 9. bax-ones 10. Ares - 11. ral - 12. ek - 16. old - 17. via - 19. rots - 21. one - 23. OAS - 24. rose - 26. hr - 28. intieme - 29. au - 31. ax-osa - 34. barst - 36. ADO - 37. arm 38. Ems - 40. pro - 44. paar - 46. klavier 48. vlinder - 49.* akte - 51. lb - 53. ox-e 54. tui - 56. it - 59. mrs - 60. lek - 62. oost - 64. doge - 65. oer - 67. fee - 68. ge - 69. le - 70. np - 71. nu. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1971 | | pagina 1