r S fl Predikbeurten Huizen en Fa S. Kodde Zo 't Jantje van Alles BOUWMATERIALEN Suikerpatiënten Maatschappelijk u/erk heeft geldgebrek Weekenddienst artsen Dit weekend doen dienst dokter 'tHart, Tel. (01107) 3 38 en dokter Klein Was- sink, Tel. (01199) 3 04. WATERSTANDEN geldig voor de noordkust van Noord-Beveland MAART hoogwater 12 vrijdag 2.49 15.06 13 zaterdag 3.19 15.36 14 zondag 3.47 16.04 15 maandag 4.13 16.31 16 dinsdag 4.40 17.00 17 woensdag 5.10 17.31 18 donderdag 5.45 18.07 voor zendag 14 maart 1971. Ned. Herv. Kerk Colynsplaat 10 uur ds. Strating uit Goes en 2.30 uur ds. Kwakkelstein uit Goes. Ned Herv Kerk Kamperland 10 uur ds. Ph. M. Becht (H. Doop en 2.30 uur ds. Ph. M. Becht (coll. Kinderzorg). Ned. Herv. Kerk Kats 10.30 uur ds. W. Schaap uit Heinkenszand. Ned. Herv. Kerk Kortgene 10 uur ds. Willekes. (Bid stond voor het gewas). Ned Herv Kerk Wissenkerke 10 uur ds. G. A. Zuidam en 2.30 uur waarschijnlijk ds. Overbeeke. Ned, Herv. Kerk Geersdijk 10 uur de heer Kraak en 2.30 uur waarschijnlijk ds. Zui dam. Geref. Kerk Kamperland 10 en 2.30 uur ds. P. Hom burg uit Middelburg. Geref. Kerk Colijnsplaat 10 en 2.30 uur ds. Schippers van Amsterdam. Geref. Kerk Geersdyk 10 uur ds. Blokland en 2.30 uur ds. Vlijm van Leiden. Geref. Kerk Wissenkerke 10 uur ds. Vlijm van Leiden en 2.30 uur Herv. pred. Geref. Gem. Colijnsplaat 10 en 3 uur leesdienst. Geref. Gem. Kamperland 10 en 5 uur ds. N. W. Schreu- der uit Goes. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Voor het medeleven, door u betoond bij het over lijden van onze geliefde man en vader Willem Kamermans, bedanken wij u hartelijk. S. M. J. Kamermans - van Westen. Rob Kamermans. Kamperland, maart 1971. Veerweg 18a. Tot onze grote droefheid overleed heden, na een geduldig gedragen lijden, in het zieken huis „Bergzicht" te Goes, mijn lieve man, onze lieve vader, schoonvader en lieve groot vader Leendert Jacobus de Korte, op de leeftijd van bijna 63 jaar. A. de Korte - van den Berge. J. G. de Korte. L. de Korte - Leendertse. Alfred. M. de Korte. Kortgene, 6 maart 1971. Julianastraat 4. De begrafenis heeft plaats gehad op woensdag 10 maart op de algemene begraafplaats te Kortgene om 13.30 uur vanuit het vereni gingsgebouw ,,'t Trefpunt". Hiermee zeggen wij, na mens de hele familie, al len die voor en na het overlijden van onze on vergetelijke moeder Janna Flipse, belangstelling toonden, hartelijk dank. In het bijzonder zuster Van Exel voor de goede verzorging al die jaren en ook dokter Klein Wassink voor de hulp aan haar be steed. Fam. De Looff. Colijnsplaat, maart 1971. West-Kruisstraat la. Mede namens mijn kinde ren zeg ik allen hartelijk dank voor de felicitaties en cadeaus die ik op mijn 85ste verjaardag mocht ontvangen. Het is voor mij een onver getelijke dag geweest. J. Hogerheide. Colijnsplaat, maart 1971. Irenestraat 34. Bijverdiensten: THUISWERK, o.a. vouwen, plakken, schrijven, sorteren enz. Werk wordt ook zelf door ons geleverd! Inlichtingen (postzegel in sluiten): Fa. METALON, postbus 511, 's Hertogen bosch. VERLOVINGSRINGEN Fa Ouweneel v.h. C. Harinck Juwelier Horloger Lange Vorststraat 35, Goes - Tel. 01100 -6629. VERHUISD: van Julianastraat 5, Wis senkerke, naar: Pensiontehuis Noord- Beveland, kamer 1, Kortgene. Hiermede worden tevens ook alle lidmaatschappen en donaties opgezegd. W. Markusse de Looff. B Steunzolen naar maat ook op doktersadvies. Al le voetcorrectors in voor raad. Voetkundige advie zen worden gratis ver strekt Martin Wijdemans medisch gedipl. voetkun dige Schoenreparatiebedr. v.h. van Unen, L. Vorst straat 18, GOES. Heden overleed plotseling door een noodlottig ongeval, onze geliefde man en vader, be- huwdvader en opa J. P. J. Wolse in de ouderdom van 60 jaar. E. M. Wolse - Alebregtse. Ina en Jan en kinderen. Riet en Piet. Jan en Mieneke. Slootdorp, 9 maart 1971. Brink 57. HULP IN DE KUISHOUDING (intern) gevraagd voor klein gezin te Wasse naar, wonende in moderne villa van alle com fort voorzien, meer personeel aanwezig. Geboden wordt een prettige goed gesalarieer de werkkring met eigen kamer, badkamer en t.v.-kamer. De woning is gelegen in de naaste omgeving van het dierenpark en plm. 50 m van busverbindingen met Den Haag, Leiden, Amsterdam, etc. Verdere voorwaarden nader overeen te komen. Mondelinge en/of schriftelijke sollicitaties te richten aan mevrouw J. R. Portocarrero, Rijksstraatweg 635, Wassenaar, telef. 01751- 90 01 (liefst na 18.00 uur). Wegens ziekte voor direkt gvraagd: EEN VRACHTWAGENCHAUFFEUR, bij Bouwbedrijf SLOTEMAte Wissenkerke Telefoon 01107-3 47. KINDERHOESLAKENTJES voor led. 55110 7,75 60—120 11,75 MATRASOVERTREK, wieg 3,95 (i.p.v. zeiltje) led5,45 Junior led7,95 1 pers. led. 90190 10.45 NU OOK: plastic patientenbroeken maten 38 t.e.m. 50 3,10 Langeviele 3 Middelburg. Woningen en boerderijtjes TE KOOP GEVRAAGD: Brieven onder no. 5-55 aan het bureau van dit blad. TE KOOP GEVRAAGD: Ook kleine objecten- Oud of bouwvallig geen bezwaar. Inlichtingen: aan RODELKO N.V. Markt 8, Veere, Tel. 01181-279-362. Prima kwaliteit hygiënische gummiwaren, handschoenen, enz. Prijskourant en gratis proefmonster worden op aanvraag franko toege zonden. "FATA", Postbus 93, Middelburg. Voor fotolijstjes groot en klein: moet u bij zijn. Briefkaartformaat vanaf 1,98, grote maten vanaf 2,50 - 7,25 Ziet onze sortering! Steeds gratis Korte Noordstraat 15 Middelburg, teL 3733 Alle soorten sloopmaterialen. Nieuwe keukens, sanitair, betontegels, Duroxblok- ken, golfplaten, hard-, zacht- en tegelboard, rioolbuizen, alle soorten PVC buizen en goten, metselsteen, cement. Lage prijzen, franco leve ringen. Fa. Sturm en Dekker, Noordweg 38, Oostkapelle Tel. 01189 - 340 - 449. Kies bewust bij uw specialist uit een verantwoord assor timent artikelen voor diabetici uit de gehele wereld. Korte Delft 5-7, Middelburg volop parkeerruimte V. -J U bezoekt toch ook de KIJK EN KOOP- BEURS te Kamperland! Vergeet dan niet een kijkje te nemen in onze stand. Want wij demonstreren met de „A.E.G. MIKR0G0LVEN0VEN". De oven van de toekomst. Waarin uw produk- ten uit de diepvries in enkele minuten zijn bereid. P. C. FLIKWEERT, installateur. Noordstraat 40, Kamperland, tel. 01107 - 3 27. Het maatschappelijk werk zit in geldzorgen. De Nationale Raad voor Maatschappelijk Welzijn, waarin verschillende organisaties zijn vertegen woordigd, heeft al enkele keren bij de minister van C.R.M. aan de bel getrokken. Op zich is het natuurlijk een zorgwekkende zaak, dat het maatschap pelijk werk in financiële nood is geraakt. In onze gecompliceerde samen leving neemt het aantal mensen, dat problemen heeft in zijn relatie tot medemens en maatschappij, sterk toe en het maatschappelijk werk kan een belangrijke bijdrage leveren om deze mensen hun weg in het leven te doen hervinden. Niettemin is het de vraag of de overheid het maatschappelijk werk zoals het momenteel reilt en zeilt, nog hogere subsidies moet verlenen dan zij nu al doet. Want zou het maatschappelijk werk eerst niet eens orde op eigen zaken moeten stellen? Er zijn bijna 800 instellingen in ons land en deze inefficiënte versnippering van krachten, gevolg van een tot in het absurde doorgevoerde verzuiling, vloekt natuurlijk met iedere vorm van doelmatig heid. Terwijl de opleidingen aan de sociale academies de laatste jaren zijn gemoderniseerd en de studenten van deze scholen worden voorbereid op een werkkring in een snel veranderende samenleving, vertoont het orga nisatiepatroon van het maatschappelijk wérk nog negentiende-eeuwse trek ken. Weliswaar neemt de drang tot samenwerking en openheid toe, maar die manifesteert zich helaas vaker dn eindeloze rapporten dan in daden. Verzuiling leidt tot versnippering van krachten. Het maatschappelijk werk in Neder land kunnen we ruwweg in twee cate gorieën indelen. Enerzijds zijn er instel lingen van algemeen maatschappelijk werk, waar in princiepe alle mensen-in- nood worden geholpen en waar nodig worden verwezen naar andere deskun digen, anderzijds zijn er instellingen van gespecialiseerd maatschappelijk werk, wier cliëntenkring een specifieke pro blematiek heeft. Onder de laatste cate gorie vallen bijvoorbeeld medisch-op- voedkundige bureaus, reclassering, be jaardenzorg, zorg voor gehandicapten enz. De maatschappelijk werker heeft geen zelfstandige praktijk. Hij is in dienst van een particuliere- of overheidsinstelling. Is hij in dienst van een particuliere in stelling, dan is het bestuur van die instel ling zijn werkgever. Overeenkomstig de Nederlandse tradi ties is de verzuilde indeling. Nog steeds zijn er rooms-katholieke, humanistische, hervormde en gereformeerde instellingen. Aan de „levensbeschouwelijke inbreng" van de maatschappelijk werker, wat men daaronder ook mag verstaan, wordt door vele besturen grote waarde gehecht. Vooral in de protestantse sector tilt men daar zwaar aan. Maar xn de kring van maatschappelijk werkers, dus van hen die het werk moeten uitvoeren, wordt hier over vaak anders gedacht. Zij beschou wen het maatschappelijk werk hier in de eerste plaats als een methodiek, waarvoor een specifieke deskundigheid en vaax'dig- heid is vereist. Uit de kring van de uit voerende werkers is de laatste jaren toe nemend verzet gerezen tegen het voort durend centraal stellen van levensbe schouwelijke aspiraties. Als in de proble matiek van een cliënt godsdienstige elementen meespelen, moeten die natuur lijk niet genegeerd wox'den, maar dat betekent nog niet dat de instellingen als zodanig confessioneel zouden moeten zijn. Geen geld. Dit inzicht begint nu eindelijk bij de besturen van de verschillende instellin gen voet aan de grond te krijgen. Dit overigens mede onder de drang van fi nanciële omstandigheden. Vele instellin gen voor maatschappelijk werk zijn een mans-bedrijfjes, waar één maatschappe lijk werkster de gehele „klantenwijk" moet bedienen. Geld voor een tweede kracht is er niet. Er is een plafond van 90 overheidssubsidie en het niet ge dekte tekort moet door de keiken en andere levensbeschouwelijke organen worden bijgepast. En waar moet dat geld vandaan komen? Door de toenemende onkerkelijkheid lopen de inkomsten van de kerken sterk terug en deze ontwikke ling zal zich de komende jaren krachtig voortzetten. De kerken kunnen het zich a.h.w. fi nancieel niet meer permitteren om voor waarden van confessionele aard aan het maatschappelijk werk te stellen. Noch tans komt de samenwerking tussen levensbeschouwelijke groeperingen moei zaam tot stand. Soms willen alleen de gereformeei'den en hervormden samen werken, soms achten zij de rooms-katho- lieken tot een brede christelijke samen werking waardig. Dikwijls worden huma nisten niet als samenwerkingspartner begeex-d, hetgeen in uitvoerige i-apporten wordt gemotiveerd, waax-van ieder weet dat zij over enkele jaren in de prullen mand zullen verdwijnen. Men zal zo snel mogelijk toe moeten groeien naar grote algemene instellingen, die niet op levens beschouwelijke basis zijn geschoeid. Maar vooral in de besturen van de verschil lende instellingen zijn nog allerlei krach ten werkzaam die deze logische ontwik keling zo lang mogelijk willen tegen houden. Zulks ten koste van de mensen in nood, die het meest gebaat zijn bij de dienstverlening van instellingen, die efficiënt en doelmatig kunnen wei-ken. Sociale actie. Grotere instellingen betekent ook: min der bestuursorganen. Dat is op zich al een reden om tot schaalvergroting te komen. Nu worden allerlei instellinkjes bestuui'd door sociaal-voelende notabelen, die soms van maatschappelijk werk even weinig weten als een oud grootmoeder tje van Eux-opacup-voetbal. Het wemelt in ons land van zulke goedwillende, maar helaas ondeskundige bestuurders, niet al leen op het terrein van het maatschap pelijk werk, maar ook op dat van de kinderbescherming, gezinsverzorging e.d. We zullen daarom moeten streven naar een drastische vermindering van het aan tal instellingen, èn naar het aantrekken van deskundiger bestuursleden. Ondes kundige bestuursleden trachten hun ge brek dikwijls te maskeren door het aan nemen van een regenteske houding, daar weten heel wat maatschappelijk wer kenden over mee te praten. Grotere instellingen zullen ook meer aan sociale actie kunnen doen. Nu is de maatschappelijk werkster vaak iemand, die moet proberen de ergste nood te le nigen, zonder dat zij aan een bestrijding van de oorzaken van die nood toekomt. Want voor het laatste is geen tijd. In een groter team zal meer aan de bestrij ding, c.q. oplossing van de oorzaken van die maatschappelijke nood kunnen wor den gedaan. Voorbeeld. In bepaalde stads wijken hebben de menselijke verhoudin- gen, vooral die binnen het gezin, te lijden onder de woningnood. Eén maatschap pelijk werkster staat tegenover dit ver schijnsel bij vooi-baat machteloos. Maar een grote instelling (het is hier en daar al gebeurd) kan bijvoorbeeld een actie beginnen om voor haar cliënten betere woonomstandigheden te creëren. Dit voor beeld kunnen we met talloze uitbreiden. In elk geval zou de financiële nood, waarin het maatschappelijk wex-k ver keert, nog wel eens ten goede kunnen werken Het dwingt verschillende orga nisaties tot samenwerking, hopenlijk op zo breed mogelijke basis. Pas wanneer zul'k een samenwerking duidelijk gestalte heeft gekregen, zou men over subsidie- verhoging kunnen denken. Het is te hopen dat het ministerie van C.R.M. zich ook op dit standpunt zal stellen. (Nadruk verboden.)

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1971 | | pagina 2