NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 99*9 Plouvier heeft DE schoenen DOE GOED... GEEF GOEDII! L LIEFDE OP DE RIJN No. 3442 Donderdag 11 maart 1971 74e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 3.75 per half jaar. Franko per post 15.per jaar. Advertenties 16 ct per min, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON 27 's Middags zag ze de couvert op de tafel in haar kamer liggen. Ze draaide hem even om en onderdrukte een neiging om de brief open te scheuren. Ze nam haar rode balpen en schreef met grote letters, haar eigen adres doorkruisende: „Ge weigerd. Retour afzender." Waarna ze hem na het eten in de brievenbus deed. Ze was er al een beetje overheen, al deed het pijn, maar ze was vast besloten op niets meer, wat uit Lochem kwam, te reageren. Deze periode dn haar leven was afgesloten. Definitief. Dinsdagmorgen zag Theo de Haan bij de stapel post zijn expresbrief terug. Met grote ogen van verbazing tuurde hij naar de rode letters en herkende meteen Co- bies handschrift. Zo, zo, de jonge dame was dus nog nijdig. Nou, hij ging even goed vanavond naar haar toe. Hij zou alle bezwaren wel uit haar lieve hoofdje pra ten. Die dag had hij het bijzonder druk. Er waren nog een aantal vrij grote nabe stellingen gekomen voor de nieuwjaars kaarten, zodat de oplaag vergroot moest worden. Maar een deel was al afgedraaid, zodat een herdruk moest plaatsvinden. Hij besprak het met de chef en na een berekening kwamen ze tot de conclusie, dat het beter was eerst de oplage, waar mee ze bezig waren, af te draaien. Daar na kon met de herdruk begonnen worden. Hadden ze maar eerder moeten bestellen. Die middag had hij een korte bespre king met zijn oudste zoon en beiden voel den de spanning, die er was ontstaan rond de kwestie-Cobie, De Haan dacht: Hij weet er natuurlijk van, want Lien zal hem wel hebben ingelicht. En Dick dacht: vader begrijpt natuurlijk wel, dat Flip en ik ook op de hoogte zijn. Nu ja, dat zal wel weer in orde komen. Vrij koel namen ze afscheid van elkaar en Dick reed naar zijn klanten toe. Om zeven uur reed De Haan die avond weg. Er viel een dreinige motregen en het was al vroeg donker. Buiten de stad trap te hij het gaspedaal dieper dn en de grote koplampen boorden hun felle lichten in de vallende duisternis. Dicht bij Deventer moest hij dimmen voor een paar tegen liggers en -zonder zijn snelheid te verla gen reed hij met dimlichten over de weg. En dat werd zijn noodlot. Want terwijl hij na het passeren de grote lichten weer ontstak, ontdekte hij tot zijn schrik slechts een tiental meters voor hem een boerenwagen, die slechts verlicht werd door een klein rood pitje. Hij trapte in een reflexbeweging op de rem en ging slingeren. Voor hij de wagen goed in zijn macht had, sloeg hij met een geweldige klap, die in de wijde omtrek gehoord werd, tegen de wagen op. Meteen werd alles donker om hem .heen. Binnen een minuut was er een gewel dige ravage ontstaan op de drukke rijks weg. Achter De Haan reed een V.W., en de bestuurder kon al evenmin zo snel hel wagentje tot stilstand brengen, zodat deze op de blauwe Ford knalde. Tegen liggers stopten aan de kant van de weg en een energieke automobilist haalde een rode lamp uit zijn wagen en begon uit alle macht te zwaaien, zodat verdere on gelukken vermeden konden worden. Intussen waren anderen naar de ver ongelukte wagen gedaan, waar De Haan voorovergebogen op' het stuurrad, geen teken van leven gaf. De schuldige voer man, die inmiddels zijn zenuwachtig ge worden paarden tot rust had gekregen, kwam ook even kijken en antwoordde op een vraag, dat de politiepost hier vlakbij was. Binnen vijf minuten was de ge neeskundige dienst in de stad gewaar schuwd, die onmiddellijk een ambulance wagen zond. Maar met dat al waren er veei kostbare minuten verloren gegaan. Een half uur later lag De Haan, bleek en nog steeds bewusteloos tussen smet teloze lakens in het Deventer ziekenhuis. De huishoudster zat rustig te lezen toen de telefoon ging. Ze meldde zich en ver schoot van kleur, toen men haar vertelde, dat de heer De Haan een ongeluk met zijn auto had gehad en zwaar gewond in het Deventer ziekenhuis was opgenomen. Of er nog familie was. Ja, ze zou onmiddellijk de kinderen verwittigen. Een minuut later wist Lien door Gré de Boer van Halmeskerke, dat haar vader een ongeluk had gehad nabij Deventer. HOOFDSTUK 17. Theo komt er weer boven op. Er volgden spannende dagen. De Haan had een zware hersenschudding opge lopen, terwijl enkele ribben gebroken of gekneusd waren. De vleeswonden in zijn gezicht en op andre plaatsen op zijn li chaam, genazen snel genoeg. Maar voor de rest moest rust de algehele genezing brengen. Nog diezelfde avond waren Bobbie en Lien naar het ziekenhuis gereden en had den ze een onderhoud met de geneesheer, die haar vader had onderzocht. „Er is natuurlijk altijd enigszins levensgevaar na zulk een ongeval," was zijn mening, „maar als uw vader verder goed gezond is, dan behoeft u zich geen al te grote zorgen te maken. Het is misschien een kwestie van een paar dagen, dan zullen we weten, of uw vader er weer boven op komt." Dick en Flip, die ergens dn Nederland vertoefden, werden via de radio opge roepen en kwamen nog diezelfde nacht in Deventer aan. Gedurende de gehele nacht bleven de kinderen in het zieken huis en eerst tegen de morgen kon de dokter meedelen, dat hun vader even tot bewustzijn was gekomen. Hij raadde ech ter bezoek af en adviseerde voox'lopig enkel? uren te rusten, Direkt levensge vaar was er nu niet meer. Er gingen veertien dagen voorbij en ge durende die tijd kreeg de patiënt iedere dag tweemaal bezoek van zijn dochter. Van de aanrijding wist hij zich alleen nog maar te herinneren, dat hij op een gege ven ogenblik vlak voor zich de slecht vexdichte boerenwagen zag en dat hij be gon te slingeren. Verder wist hij niets meer. En Lien sprak er niet over. Ze vex-telde van de fabriek, van de orders, die natuurlijk normaal binnenkwamen en verwerkt werden. Dat Dick de meeste dagen op het kantoor was en Flip lange dagen maakte om zoveel mogelijk klan ten te bezoeken. Dat ze zelf af en toe op het kantoor hiielp met tikwerk en dat het voor de rest reilde en zeilde zoals het moest. Ze zorgde iedere dag voor vex-se bloemen en fruit en een enkele maal kwam Bobbie ook mee. 's Avonds ver scheen Dick een half uurtje en wex-d er over de zaak en het werk gesproken. In de weekeinden reed Flip naar Deventer en Lien nam om de andere dag Ellie of Joke mee, al naar gelang het uitkwam, zodat De Haan niet over gebrek aan be langstelling te klagen had. Het probleem Cobie Vexdeun werd nooit aangeboord. Haar naam werd in de zie kenkamer angstvallig verzwegen en Lien kon met zekei'heid aannemen, dat ze nooit op bezoek kwam, want dan zou ze dit op een of andere manier wel gemerkt hebben. Ovei-igens, ze sloeg toch zelf geen bezoekuur over? Toen De Haan tien dagen in het zie kenhuis lag, nam hij de hoofdzuster in vertrouwen en liet haar een briefje schrijven voor Cobie Vexieun, die de zus ter persoonlijk postte. Doch de brief kwam na twee dagen terug met de aan tekening: „Door geadresseei-de gewei- gexd". De Haan knikte gelaten. Cobie hacl dus/doelbewust dc banden door-gesneden. Ha&r karakter kennende, verondex-stelde hij wel haar beweegredenen. Ze was in hem teleux-gesteld en in plaats van te schrijven, had hij die zondagmiddag met een naar Utr'echt moeten rijden om met haar te praten. Enfin, hij had geduld. Ze ging de wereld niet uit en zodra hij weer geheel gezond was zou hij haar wel eens op een rustige zatex-dagmox-gen opzoeken Of op een andere dag. Hij had nog een stille hoop gehad, dat het afzendadres: ziekenhuis te Deventer, haar nieuws gierig zou maken, zodat ze de brief zou lezen. Wat De Haan niet wist was, dat Cobie haar hospita opdracht had gege ven om iedere brief, die afkomstig was van De Haan aan de brievenbesteller te rug te geven, wat de vrouw dan ook prompt had gedaan. „U hoeft het me niet te vertellen, als een brief geweest is: ik wil er niets meer over horen," had Co bie gezegd en de hospita had overeen komstig gehandeld, zonder zelfs gezien te hebben, dat de brief uit het ziekenhuis kwam. De genezing van De Haan vordei'de langzaam. Begin november was hij in zo verre hex-steld, dat hij naar huis kon gaan. Een particuliere vex-pleegster zou hem thuis 'nog gedurende enige tijd verzorgen en vei'der zou men het wel kunnen toe vertrouwen aan de huishoudster en de dochter. (Wordt vervolgd.) UIT DE HOGESCHOOL VAN DE WETENSCHAP RADIOGOLVEN Nog niet zo lang geleden hebben radio astronomen gevonden, dat onze grootste planeet Jupiter (300 maal de massa van de aarde) radiogolven uitzendt en dat de ze in kracht variëren door, naar alle waarschijnlijkheid, het magnetisch veld van Io, één van de binnenste manen. Ju piter bezit apropos niet minder dan 12 manen! Verder weten we niets meer hier over te zeggen. Nu is een nieuwe studie over dit zelfde onderwex-p verschenen van de hand van dr. Gorgolewski, een Poolse astronoom, die vaak in het land van de astx-onomie: de Ver. Staten, vertoeft. Hij heeft nu ontdekt, dat een deel van de ra dio-uitzending wordt verzoi'gd door de maan Callisto, de buitenste en grootste Jupiter satelliet. Hij kan evenwel niet zeggen of de binnenste statellieten ook soortgelijke signalen uitzenden, maar het schijnt wel heel waarschijnlijk te zijn dat deze andere manen eveneens radio-golven prduceren en wel in het bijzonder Ga- nymedes, een maan met een doorsnede gelijk aan de helft van onze maan. Het wachten is nu op de ruimtesonden die de NASA over een paar jaar naar Jupiter hoopt te dirigeren. Als alles naar wens verloopt zullen wij precies weten wie en wat het radiokontakt met de aarde onderhoudt. Reumatiek bedreigt velen onder ons. Meer dan 1 miljoen mensen in ons land lijden aan reumatiek, waarvan ruim 100.000 aan de ernstige en vaak invalidi teit meebrengende vorm, het chi'onisch gewrichtx-euma. Reumatiek treft niet alleen ouderen, zoals soms ten onrechte verondersteld wordt, maar ook kinderen en vooral mensen in de beste jaren van hun leven. Mensen die niet meer aan het arbeids proces kunnen deelnemen of huisvrou wen die haar gezin niet meer kunnen verzorgen. Reuma is niet alleen tragisch voor de patiënt maar ook een ernstig pi-obleem voor de gehele maatschappij. Het Nationaal Rheumafonds vraagt uw aller hulp, opdat het duizenden door reu ma in lichamelijke en materiële nood ge brachte- medemensen hulp kan bieden, daar waar andere hulp ophoudt. Deze hulp beslaat onder meer uit verstrekking van middelen die het de reumapatiënt mo gelijk maken een zekere zelfstandigheid in het dagelijks leven te behouden. Het fonds bestrijdt hun vereenzaming door groepsvakanties te ox-ganiseren in een speciaal aangepast vakantiecentrum. Het reumafonds draagt voorts bij aan het wetenschappelijk ondrezoek naar de oorzaken van reumatische aandoeningen, omdat een doelmatige bestrijding van de ziekte bij de bron eerst goed mogelijk is wanneer de oorzaken bekend zijn. Maar het stimuleert ook de uitbreiding'van de opnamecapaciteit in ziekenhuizen, reu maklinieken en reumaverpleegtehuizen. Kortom, het Nationaal Rheumafonds stelt alles in het werk om een'der ernstigste volksziekten te helpen terugdringen en de gevolgen voor hen, die door reuma worden getroffen, zoveel mogelijk te ver lichten. Dit alles kost geld. Zéér veel geld. In de week van 15-20 maart wordt over het gehele land voor de reumabe strijding gecollecteerd. Ook in uw woon plaats! Geef blijk van uw medeleven door een gulle gift in de collectebus. Ziet u geen collectant, dan is uw storting op giro 324 van het Nationaal Rheumafonds te 's Gravenhage hartelijk welkom. Helpt u het Nationaal Rheumafonds? Dan helpt u mee aan de leniging van leed van vele' aan reuma lijdende landgeno ten, die vaak in grote nood vei-kex-en. Burgerlijke stand WISSENKERKE 23 februari 1971: Marcel, z.v. J. A. Filius en van H. M. Buijze. 23 februari 1971: Maria Francina Jo hanna, d.v. W. F. Burger en M. P. de Dreu. Ondertrouwd: 1 februari 1971: Albertus Sandee, oud 28 jaar en Jacoba de Kam, oud 25 jaar, wonende te Goes. 3 februari 1971: Pieter Johannes Mari- nus van Eijkeren, oud 23 jaar, wonende te Kapelle en Lina Jacoba Meijaard, oud 22 jaar. 4 februari 1971: Johannes Cornelis Koole, oud 27 jaar, wonende te Middel burg en Elena Francina van de Sande, oud 21 jaax\ 25 februari 1971: Hendrik Broekhoven, oud 24 jaar en Neeltje Geelhoed, oud 17 jaar. Getrouwd: 12 februari 1971: Andries Dirk Kor- stanje, oud 22 jaar, wonende te Borssele en Elisabeth Lena Meulenberg, oud 21 jaar. 19 februari 1971: Albertus Sandee, oud 28 jaar en Jacoba de Kam, oud 25 jaar, wonende te Goes. 23 februari 1971: Pieter Johannes Ma- rinus van Eijkeren, oud 23 jaar, wonende te Kapelle en Lina Jacoba Meijaard, oud 22 jaar. 23 februari 1971: Johannes Koole, oud 27 jaar, wonende te Middelburg en Elena Francina van de Sande, oud 21 jaaxv. Overleden: 12 februari 1971: Anthonij Goulooze, oud 73 jaar e.v. C. W. Koets. Kruiswoordpuzzel no. 219 Horizontaal: 1. beslissing, slotsom - 7. uitdrukkingsbeweging 13. houding - 14. loods - 15. vogel - 18. opstootje - 20. bol vormig gewas - 22. ledig 25. uitroep 27. oorspronkelijke bewoner v. Amerika 29. anno (afk.) - 30. baan voor balspel 32. water in Friesland - 33. selenium (afk.) - 34. openbaar vervoermiddel 35. mannelijk dier - 37. godin - 39. pl. in België - 41. of dergelijke (afk.) - 42. uit muntend 43. regeringsreglement (afk.) 45. kledingstuk 47. snij werktuig - 48. roofdier - 50. op de wijze van - 52. soort onderwijs (afk.) 54. ten laatste (afk.) 55. klopje - 57. jongensnaam - 58. arme mensen 61. geheel de uwe (lat. afk.) 62. voorzetsel - 63. slot - 65. vrouwelijk dier - 66. glansloos - 68. strafwerktuig 70. telwoord - 72. deel v. e. huis - 73. vogel. Verticaal: 2. verlaagde toon - 3. bevel 4. vaartuig - 5. eenstemmig 6. hetzelfde (afk.) - 8. getij - 9. dame van adel - 10. godheid - 11. vogel - 12. maanstand (afk.) 16. oud (Eng.) - 17. nagerecht - 18. steen massa - 21. Eng. telwoord - 23. Franse ondergrondse strijdkrachten (afk.) - 24. kleur - 26. heer (afk.) - 28. innige - 29. uitroep vain pijn - 31. pl. in Zwitserland 34. beschadiging - 36. voetbalvereniging 37. behoeftig - 38. pl. in Duitsland - 40. voor - 44. stel - 46. deel v. e. muziek instrument - 48. i-nsekt - 49. bewijsstuk 51. loco-burgemeester (afk.) - 53. vreem de munt - 54. steundraad - 56. hetzelfde (afk.) - 59. mevi-ouw (Eng. afk.) - 60. wa- tex'dooiiatend - 62. windrichting - 64. be stuurder van Venetië - 65. ijzerhoudende aarde - 67. sprookjesfiguur 68. persoon lijk voornaamwoord - 69. Frans lidwoord 70. normaalpeil (afk.) - 71. bijwoord. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 218 Horizontaal: 1. echo - 4. zwart - 7. vlak 11. Leo - 12. ora - 13. slok - 15. nu - 16. me - 18. soms - 19. gxuad - 21. eland 23. oma - 24. Ate - 26. Leida - 28. anode 31. marge - 32. sri - 34. lever - 35. leger 39. mud - 41. opera - 44. staar - 46. op leg - 48. and - 49. uit - 51. ander - 53. klerk - 56. stug - 58. ro - 59. op - 60 al om - 62. eel - 63. ido - 64. raam - 65. Iduna - 66. spek. Verticaal: 1. Eist - 2. cel - 3. hoog - 5. woud - 6. Rome - 8. lood - 9. arm - 10. kast - 14. kroeg - 15. naad - 17. elan - 18. snede - 20. amie - 22. atol - 25. emelt 26. Ir - 27. as - 28. ai - 29. ev - 30. kraag 32. x-eu - 36. gs - 37. etang - 38. rand - 39. mr - 40. do - 41. olie - 42. Petra - 43. eg - 45. ader - 47. pulp - 50. Aser - 51. aula - 52. x-ood - 53. koon - 54. klip - 55. amok - 57. tea - 61. ode. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1971 | | pagina 1