NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Oude kranten zijn bestsellers Plouvier heeft DE schoenen LIEFDE OP DE RIJN No. 3439 Donderdag 18 februari 1971 74e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 3.75 per half jaar. Franko per post 15.per jaar. Advertenties 16 ct per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wjj geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON 24 Hij voerde de wagen met vaardige hand snel over de brede weg langs de Rijn. Ze zat dicht tegen hem aan en keek naar 'het wisselende, heuvelachtige landsohap. „Theo?" „Ja liefje?" „Alsals jij nu eens niet over spannen was geraakt en je dokter had je niet geadviseerd met vakantie te gaan en je had niet van varen gehouden, dan „Dan zouden we elkander op een an dere manier ontmoet hebben, liefje. We zijn voor elkaar bestemd, dus kregen we elkaar. En nu heb ik je, juffrouw Verleun. Probeer nu maar eens van me af te komen. Dat lukt je nooit meer. Ze drukte zich dicht tegen hem aan. „Ik wil het ook niet, aanstaande man." Ineens ging ze rechtop zitten. „Zeg, ik heb nog een nieuwtje voor je Hij kek haar even aan. „Zo? Laat horen." „Ik.ik heb m'n ontslag genomen en als ze tijdig een opvolgster voor me krij gen, mag ik één november vertrekken.' Hoe vind je dat?" „Dan zouden we in november nog kunnen trouwen, liefje, nog eerder als ik gehoopt heb." Ze zakte weer met haar hoofd tegen zijn schouder. „Vind je het fijn, Theo?" „Wat?" „Dat ik eerder vrij ben van de school?" „Ik verheug me nu al, liefje. Maar ik kan ook geduld hebben. Elke dag brengt ons dichter naar'elkaar toe, is het niet?" „Ja," lispelde ze, „iedere dag dichter naar elkaar toe Hoofdstuk 15. Cobie capituleert. Mevrouw Van Halmekerke, geboren De Haan, had „de kwestie-vader" ener giek aangepakt, hoewel Bobbie het maar zo-zo vond. Toen ze een detective-bureau had opgebeld en een afspraak maakte voor een onderhoud betreffende een zeer delicate zaak, stond hij rokend tegen de schoorsteenmantel geleund en keek zijn vrouw hoofdschuddend aan. „Wat heb je er eigenlijk aan om te gaan wroeten in het leven van die jonge dame? Gun je je vader niet eens een aardig vrouw tje?" Lien haalde haar sohouders op. „Van zulke dingen hebben mannen geen ver stand. Om te beginnen is het helemaal geen aardig vrouwtje, maar een zure, oude vrijster, die er helemaal niet aan trekkelijk uitziet, veel te dik en met een berekende blik in haar groene ogen. In de tweede plaats is vader op een ge vaarlijke leeftijd. Lees hierover de boe ken maar eens ma van de psychologen, dus vader moet tegen zichzelf beschermd worden. Tenslotte is dit een zaak van ons, de kinderen, en dus een aangelegen heid, die min of meer buiten jouw inte resse valt." „Zoals je wilt," had hij op afgemeten toon geantwoord. „Het zal wel aan mij liggen, maar ik vind het op zijn minst onbehoorlijk." Diezelfde middag had Lien een onder houd met de „detective", die men haar gestuurd had. De man maakte overigens een keurige indruk en schreef enkele ge gevens op, die de vrouw verstrekte. En toen ze aan het eind van haar relaas gekomen was, knikte hij begrijpend. Na tuurlijk gin/g hij meteen aan het werk. Mevrouw zou binnen enige dagen wel van hem horen. Van die dag af reed Lien van Halme kerke dagelijks een paar maal naar de ouderlijke woning. Ze wipte even aan op het kantoor, waar haar vader weer druk bezig was met zijn werkzaamheden en liep zo te pas en te onpas eens door de fabriek. En ook in de avonduren reed ze even naar huis, zogenaamd om een kopje koffie te drinken, maar in werke lijkheid om te constateren, of „die vrouw" er was. Doch De Haan had het druk en Cobie Verleun zwaaide haar scepter weer in de meisjesklas, maar schreef 's avonds brieven, die ze nog laat postte in de bus om de hoek. Als de gelegenheid zich voordeed belde ze vanuit de school over- door Qré de Boer dag even zijn kantoor op en wisselde lieve woordjes met haar aanstaande echt genoot, iedere keer schichtig kijkend naar de deur, of niet een collega, één der leerlingen of de directrice zelf bin nen zou komen. Na veertien dagen kwam Cobie een weekend naar Lochem en De Haan haal de haar vrijdagsavonds van het station. Om eventuele praatjes te voorkomen, had De Haan een kamer voor haar be sproken in het beste hotel van het stadje. De maaltijden zou ze in het grote huis naast de fabriek gebruiken. Zaterdagsmorgens reed Lien even naar Lochem om polshoogte te nemen, maar hoorde van de huishoudster, dat De Haan weggereden was met „de juffrouw". Waarheen was natuurlijk niet bekend. Het paar zou tegen de avond terugko men en thuis dineren. Zodat Lien onver richter zaken weer huiswaarts kon ke ren. Maar daar wachtte haar een tele foontje van het detectivebureau. Of me vrouw gelegenheid had voor een onder houd? Er was aardig resultaat geboekt met het onderzoek. Mevrouw verklaarde terstond gelegenheid te hebben om de man in kwestie te ontvangen. Of hij maar zo goed wilde zijn om te komen. Tegen de middag arriveerde de detec tive en haalde een aantal getypte vellen papier uit zijn tas, welke hij aan de vrouw overhandigde. Ze nam de papieren in ontvangst en begon te le zen. Jacoba Verleun was in Den Haag geboren. Vader ambtenaar bij de gemeen te. Het meisjes Verleun had ULO-on- derwijs .gehad en was daarna naar de Kweekschool voor onderwijzeres gegaan. Slaagde op 20-jarige leeftijd voor haar akte en kwam op een lagere school in Rijswijk. Daarna middels een bizondere aanbeveling naar een onderwijsinstituut voor begaafde kinderen. In werkelijkheid een z.g. High-school, uitsluitend bestemd voor zeer geselecteerde leerlingen, toe komstige baronnen, graven en kinderen van diplomaten. Daarna min of meer gedwongen tot ontslagname vanwege een liaison met een baron. Vervolgens is ze gaan leren voor het Nijverheidsonderwijs en hiervoor geslaagd. Nu sedert enige jaren lerares op de Huishoud- en Indu strieschool aan de Vaartse Rij'n in U- trecht. De baron, waarmede ze enige tijd een verhouding had gehad, is thans ambassadeur in een der Zuid-Ameri kaanse landen. Juffrouw Verleun is mo menteel in een kosthuis aan de Petrarca- laan te Utrecht. Staat als lerares goed aangeschreven bij de leeiiingen en, voor zover men had kunen nagaan, ook bij de collega's. Heeft in de laatste vakan tie een Rijnreis gemaakt per schip. Krijgt sedert korte tijd af en toe bezoek van een oudere man in een blauwe Ford. Lien van Halmekerke knikte tevre den, toen ze de vellen had doorgenomen. „Ik moet erkennen, dat u vlug gewerkt hebt, meneer Van Waarden. En uw rap port beantwooi'dt in grote trekken aan mijn verwachtingen. Ik zou deson danks toch nog een paar vragen willen stellen. Die baron, hoe is zijn naam?" „Van Genechten van Tienhoven, me vrouw. Een oud adellijk geslacht. De oude barones woont in een buiten op de grens van Wassenaar en Den Haag. De oude baron is verleden jaar overle den. De jonge baron is nu ongeveer vijf jaar op de bedoelde ambassadeurspost." „Dieehverhoudingis daar niet meer over bekend?" „Voor zover ik heb kunnen nagaan, mevrouw, heeft die slechts enkele maan den geduurd. Er is indertijd een nogal vrij wilde verlovingsfuif geweest in Lei den, waar de baron toen rechten stu deerde. Samen met medestudenten en hun dames. Dit schijnt op de een of andere manier in Den Haag uitgelekt te zijn en er is een paar dagen daarna woordwisseling geweest tussen de baron en zijn ouders. Hij schijnt toen te ken nen gegeven te hebben dat hij met deze juffrouw Verleun wilde trouwen. Het meisje is uitgenodigd om te komen ken nismaken, maar dit schijnt zo tegenge vallen te zijn, dat de oude barones haar zo ongeveer de deur heeft gewezen. De jonge baron is gelijktijdig enige weken in het buitenland geweest. In die pe riode verdween juffi'ouw Vei'leun van de school en daarna is de baron weer verder gegaan met zijn studies in Lei den. Ik heb al deze gegevens uit zeer betrouwbare bron en hoewel het onze gewoonte niet is om bronnen te .noemen, kan ik u wel vertellen, dat vele gege vens komen uit de mond van vroegere medestudenten." Lien knikte. „U had het er over, dat die verhouding enige maanden geduurd heeft. Er was zelfs sprake van een ver lovingsfeest. Is er nog iets vooit geko men uit deze verhouding?" De man begreep onmiddellijk, wat er met deze vraag bedoeld werd. „Ook dit heb ilk grondig onderzocht en hier en daar navraag over gedaan. Het staat wel vast, mevrouw, dat zulks niet het geval is." Ze stond op en vouwde de vellen dicht. „Ik ben zeer tevreden over uw werk, meneer Van Waarden. Dit was, wat ik graag wilde weten. Noemt u me uw honorarium." De man- gaf een bedrag op, waar-na Lien naar een bureautje liep en het ontsloot. Ze nam een chequeboekje, vul de een bedrag in en tekende het, waarna ze het blad er uitscheurde en hem over handigde. De man keek even naar de cheque en knikte voldaan. Even later zag ze hem met zijn Volkswagen weg rijden. (Wordt vervolgd). In een tijd waarin we regelmatig horen over de moeilijke positie waarin vele dagbladen verkeren, doet het bijna wrang aan dat er een geweldige belang stelling bij het lezerspubliek blijkt te bestaan voor oude kranten. In december vorig jaar bracht Uitge verij Knippenberg te Utrecht een serie van vier herdrukken uit van historische kranten uit de laatste 100 jaar. De oudste daarvan was het Algemeen Handelsblad van 20 juli 1870, waarin bericht wordt over de oorlogsverklaring aan Frankrijk. De tweede was de Nieuwe Rotter- damsche Courant van 29 juni 1914 met artikelen over de moord in Serajewo, die aanleiding werd tot de eerste wereld oorlog. Herdrukt werden verder Het Vader land van 18 november 1918, met de be faamde episode van het uitspannen van de paarden voor het koninklijk rijtuig op het Malieveld en De Nieuwe Dag van 10 mei 1940 met het uitbreken van de oor log in ons land. Deze vier oude kranten, geheel kom pleet herdrukt, inclusief de boeiende, amusante en zelfs vertederende adverten tiepagina's kwamen in december in de boekhandel voor 3,90 per stel. Ze bleken een ongewone bestseller te zijn. Binnen een maand waren de twee eerste oplagen van 5000 exemplaren ver kocht. Deze dagen verschijnt de vierde druk, waarmee 20.000 van deze pakjes oude kranten in omloop zijn. Ze zijn verkrijgbaar in de boekhandel of rechtstreeks bij de uitgever door over making van 3,90 op giro 1831772 t.n.v Knippenberg-Utrecht. Intussen heeft de uitgever plannen opgevat om tot een reeks van dergelijke facimiledrukken te komen. Voor 1971 staan twee series op het programma. De eerste daarvan heeft als motief: „Grote rampen uit de laatste eeuw". Er komen herdrukken in van kranten over de uitbarsting van de Kra- katau, de ondergang van de Titanic, de ramp met het luchtschip Graf Zeppelin en de beruchte wervelstorm van Borculo. Verschijningsdatum van deze serie: om streeks maart 1971. De daarop volgende serie zal betrek king 'hebben op grote gebeurtenissen in de Europese vorstenhuizen: de moord op de Russische tsarenfamilie; de dood van koningin Astrid van België; het huwelijk van de Britse koning met mrs. Simpson en de verloving van prinses Juliana. Deze serie zal begin september uitkomen. POOLIJS Voor het verrichten van verschillende wetenschappelijke onderzoekingen in An tarctica of Zuidpoolland is het nodig, dat men de aardrijkskundige zuidpool markeert. Dit is onlangs weer geschied door karteringsdeskundigen van de US Geological Survey, die een houten post in de Antractisehe ijskap hebben „ge- de zuidpool. Zo heeft men opnieuw de plant" en wel precies op de plaats van exacte, precieze plaatsbepaling van de zuidpool voor het eerst na 13 jaar ver richt. Het vorige zuidpoolmerkteken, da terend uit het jaar 1957 en opgezet door- wijlen dr. Siple, is inmiddels 800 voet verder weg gedreven met de drift van de ijskap. Hieraan kunnen wij ook zien dat het eeuwige zuidpoolijs niet eeuwig op zijn plaats blijft. Altijd werken „ver schuivende" krachten erop in. Wij zijn benieuwd waar dit nieuwe merkteken straks na 13 jaar terecht komt. ONWEER Onweer-stormen schijnen er de voor keur aan te geven meer boven en over land te razen dan over de oceaan. De helle bliksemschichten, die zo vaak het onweer plegen te vergezellen, zijn helder en flitsend genoeg om door een kunst satelliet waargenomen te kunnen wor den, die honderden kilometers daar bo ven door de wereldruimte om de aarde koerst. Daarom is verleden jaar de sa telliet OSO-B ontworpen en gelanceerd. Ze is een soort zonne-observatorium, uitgerust met allerlei opname-apparten waaronder- een toestel voor de registre ring van bliksemstralen. Welnu, acht maanden lang heeft OSO-B boven een gebied tussen 35 gr. NB en 35 gr. ZB bliksemschichten met sukses opgetekend en naar de aarde doorgeseind. De be- werkiang van deze talrijke gegevens geeft nu volgens dr. Vorpahl van de univer siteit van Californië te Berkeley en dr. Ney van de universiteit van Minnesota te zien, dat er wel tien maal meer on weer boven het vaste land voorkomt dan boven zee. Eén gebied van de oceaan vertoonde evenwel een significante opeenhoping van bliksemschichtenspuwende onweer- stormen. En deze zone werd door de satelliet gelocaliseerd even ten oosten van Zuid-Amerika. De plaats, zo vernemen wij verder, valt merkwaardig genoeg samen met de geomagnetische anomalie (een afwijking in het magneetveld van de aarde), een soort van „deuk" in het magnetische omhulsel van onze planeet. Geslaagden van machineschrijven: Aan de gehouden cursus in het rayon Noord-Beveland, van Scheidegger's Eu ropese organisatie ter opleiding voor commerciële beroepen, behaalden de vol gende kandidaten hun diploma van het tien-vingerig blind-systeem machine- schrijven: Colijnsplaat: de heer J. Kempe en mevr. W. Bak - den Hollander. KatsMevr. G. A. Munter - Koole, mej. P. J. Munter, mej. H. de Jonge en mej. P. L. de Regt. Kamperlandmevr. J. M. Leendertse - de Hullu, mej. M. J. Heyboer en de heer A. Kodde. Kortgene: mevr. P. J. Boot-Verwey en de heer A. P. Bouwense. Wissenkerke: de heer J. C. Zuydweg en mej. S. Kouwer. Kruiswoordpuzzel no. 216 Horizontaal: 1. reeds - 2. voetbalvereni ging - 5. toiletartikel - 8. heilige (afk.) 10. titel (afk.) - 11. pl. in Noorwegen 14. het Romeinse rijk (lat. afk.) - 16. tijdperk - 18. drukte - 19. melkklier 21. dierenverblijf - 23. hoefdier - 24. telg - 25. voorzetsel - 26. meisjesnaam 27. rekenkundige opgaaf - 28. aanzien 30. raad - 32. stuk hout - 34. vogel - 36. palm - 40. vogel - 42. pl. in Friesland 43. muziekteken - 45. vertaler - 48. fa milielid - 50. etenbereider - 52. afge legen - 53. Europeaan - 55. insekt - 56. voetbalvereniging - 57. boom - 59. meis jesnaam - 61. deel van het hoofd - 63. menselijk geluid - 65. ind. winkel - 66. opera - 68. pl. in O.-Europa - 70. jon gensnaam - 71. pl. in Frankrijk - 74. zangnoot - 75. landbouwwerktuig - 76. Europeaan - 77. pl. in België - 78. jon gensnaam. Verticaal: 1. strijdperk - 2. eng. voor zetsel - 3. deel van een etmaal - 4. alom 5. knobbel - 6. leeftijd (fr.) - 7. pers. vnw. - 9. deel van een trap - 10. kinder- groet - 11. sluis - 12. groet - 13. veren wisseling - 15. titel (afk.) - 17. interest 20. meisjesnaam - 22. raad - 24. mil. opl. school (afk.) - 25. nagerecht 29. wiel 31. insnijding - 33. lust - 35. deel v. h. jaar - 37. staaf - 38. bar - 39. ik - 41. meisjesnaam - 43. lobbes - 44. plaats in Utrecht - 46. opdracht - 47. deel van het hoofd - 49. meisjesnaam - 50. nakome lingschap - 51. volksvermaak 52. roof dier - 54. elektrode a. d. positieve pool 58. larve - 60. jongensnaam - 62. vr. munt - 64. gesloten - 65. zoals de akten getuigen (lat. afk.) - 66. nummers (afk.) 67. berg 69. zangnoot 72. als eerder (afk.) - 73. fr. lidwoord. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 215 Horizontaal: 1. vloed - 5. tak - 7. Reest 11. rauwe - 13. woerd - 15. Epe - 17. rijkaard - 19. die - 21. Ellie - 23. era 24. eland - 26. se 27. snede - 29. Ee 30. is - 32. st - 33. li - 34. nr - 35. ante 37. r.i. - 39. us - 40. nota - 42. armoe 43. spoed - 44. Taag - 46. pp - 47. ae 48. kink - 50. dl - 51. de - 53. eg - 54. ga 55. kr - 57. renet - 61. a.g. - 63. lente 66. tin - 67. barse - 69. U.S.O. - 70. stakker - 73. ets - 74. gelag - 76. eleve 78. scale - 79. eel - 80. sater. Verticaal: 1. vlees - 2. Orel - 3. e.a. 4. dure - 5. teken - 6. kwaad - 7. rede 8. er - 9. edda 10. trede - 12. wij 14. or - 16. plein - 18. Ares - 20. inert 22. ik - 25. la - 27. stroper - 28. Elspeet 31. staal - 34. nodig - 35. art - 36. erg 38. iep - 39. U.S.A. - 40. mek - 41. ark 45. adres - 49. naast - -52. snik - 55. kluis - 56. It - 58. etage - 59. enkel 60. ja - 62. gesar - 64. noga - 65. Esla 67. bres - 68. reet - 71. t.a. - 72. el 75. el - 77. va. Ganzepoortstraat 21, TeL 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1971 | | pagina 1