NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD I 4AI irriMii i Plonvier heeft DE schoenen LIEFDE OP DE RIJN BESTAAT 60 JAAR No. 3437 Donderdag 4 februari 1971 74e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 3.75 per half jaar. Franko per post 15.per jaar. Advertenties 16 et per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wü geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON 22 Hij schudde beslist zijn hoofd. „Nee daar snap ik inderdaad niets van. Wees jij nu wijzer en haal geen gekke dingen in dat aardige hoofdje van je. Vader is oud en wijs genoeg om. „Ja, oud genoeg, daarom juist. Hij is nota bene al twee keer grootvader. Opa heeft verkeringhet is om te brul len. „Ik geef toe, dat het leuk klinkt. Kom, laten we ons verheugen op een gezellige bruiloft. Ze zal toch niet zo eenkennig zijn, dat ze niet met me wil dansen, wel?" Ze stond hoofdschuddend op. „Robert, je bent onmogelijk, zoals gewoonlijk. Ik zal me hierover wel met Diok en Flip verstaan." De volgende dag zocht Lien van Hal- mekerke uit, waar haar broers ongeveer waren en belde verscheidene cliënten op In de loop van de middag belde de broers terug. Met een paar woorden zette ze de situatie uiteen en hoewel het pas dinsdag was, werd overeengekomen, dat ze donderdags terug zouden zijn en dan bij haar de zaak rustig zouden bepraten. Zo zat dus op donderdagavond de fami lie bij elkaar in de grote salon van Ro bert en Lien. De heer des huizes kwam met de glazen rond en wees naar het tafeltje. „Lui, daar staan rokertjes, ga je gang. Ik vind het altijd leuk, als jullie er zijn, maar de reden van van avond vind ik minder prettig." Dick keek zijn zwager aan en nam een sigaret. „Tja, ilk eveneens. Ik denk er trouwens net zo over als Lien. We moe ten dit huwelijk natuurlijk zien te ver hinderen. Maar hoeAls ik eens met de oude heer ging praten?" Lien haalde haar schouders op. „Veel succes kan ik je niet garanderen. Ik heb je al gezegd, dat vader zo verliefd is als een schooljongen. Ik bemerkte al iets, toen ik hem vorige week van de boot haalde. Hij had een heel andere uitdruk king in zijn gezicht." Dick dacht na. „Een lerares aan een huishoudschool in Utrecht. Dat is een grote stad en er zijn natuurlijk verschei dene van die scholen. Toch moet er een mogelijkheid zijn om op de een of an dere manier wat meer van haar te weten te komen." „We moeten eerst haar adres hebben," meende Lien. „En dan?" mengde Ellie zich in 'het gesprek. „Dan kunnen we het eerst proberen met geld. Daar is het zulke vrouwen toch in de eerste plaats om te doen." Ellie schudde gedecideerd haar hoofd. „Dat denk je. En wat.wil je haar dan aanbieden? Een paar duizend gulden? Met het vriendelijke verzoek of ze uit pap's leven wil verdwijnen? Als het haar inderdaad om geld te doen is, lacht ze je vierkant in je gezicht uit, want ze zal over heel wat meer geld te be schikken hebben, wanneer ze met papa trouwt. En als ze werkelijk onbaatzuch tige motieven heeft, dan zal ze het als een grote belediging beschouwen en je misschien op straat smijten. Nee, dit lijkt me niet bepaald een geschikt idee." „Wat had jij over onbaatzuchtige mo tieven?" vroeg Lien. „Nou je zegt zelf, dat vader zo ver liefd is als een schooljongen. Kan dat omgekeerd ook niet het geval zijn?" Haar schoonzuster lachte snijdend. „Ze ker liefde op het eerste gezicht? Kom nu, ze heeft hem op de boot leren kennen en papa is zo'n adonis, dat ze na twee dagen in katzwijm voor hem neervalt van de liefde. Dat geloof je toch zeker zelf niet, of wel?" Flip zei: „Je leest er toch wel eens over in boeken?" „Ga weg," antwoordde Lien verachte lijk. „Die schooljuf is zeker vijf en der tig, als het niet ouder is. Ja, die zal daar ineens straal verliefd worden op een grootvader van acht en veertig. Snappen jullie dan niet, dat het er duimdik op ligt, dat het haar om de centen te doen is?" „En misschien om het gemakkelijke le ventje, wat haar wacht. Er kunnen zo veel motieven zijn," meende Dick. „Ik vind. dat we diplomatiek te werk moeten door Gré de Boer gaan. Om te beginnen moet papa er geen erg" in hebben." Lien keek naar haar jongste broer. „En jij, Flip? Weet jij er wat op?" Hij haalde zijn schouders op. „Uk snap eigenlijk niet, waar we ons druk over maken. Wat geeft het feitelijk?" Zijn zuster zette haar handen in de zij en beet hem toe: „Vader beschermen te gen zo'n geld jagende griet, snap je dat dan niet?" „Dat rijmt ook," merkte haar man droog op. „Overigens, ik schaar me naast Flip. Ik gun papa wel een pleziertje, hoor." Ze schudde haar hoofd en zakte neer. „Jullie zijn onmogelijk en zien de ernst niet in. De gevolgen. Weet je, wat de verdere consequenties kunnen zijn, als papa met die schooljuf trouwt? Ik zal het jullie vertellen: dat we over een paar jaar een stief zus of -broertje heb ben. Leuk he." Ze wendde zich tot Ellie: „Mogen jullie kinderen te zijner tijd oom of tante tegen zeggen en dan is de om of tante nog jonger." Dick knikte. „En dat betekent voorts, dat we te zijner tijd zullen moeten delen, als vader ophoudt met werken. Want dan zullen er meer als drie zijn, die in aan merking komen. Niet alleen meer Lien, Flip en ik, maar bovendien de tweede vrouw of haar kind of kindei'en wellicht. En daar voel ik niets voor, horen jullie? Maar dan ook niets." Robert suste. „Kom kom, tegen die tijd geeft jullie bedrijf brood aan tien gezinnen, als het moet. Ik geloof toch, dat jullie het allemaal te ernstig zien." „Dat komt, omdat jij aangetrouwd bent, merkte Lien ijzig op. „Jij hebt er geen persoonlijke belangen bij." Robert dronk uit zijn glas en keek zijn vrouw geïnteresseerd aan. „Dus het gaat om jouw belang en dat van Dick en Flip, en dus niet alleen om dat van je vader? Ik meen gehoord te hebben, dat je je va der wilde beschermen tegen op geld azende vrouwen, zoals jij dat zo aardig bestempelde." Dick wuifde met zijn hand. „Jongens, laten we bij de zaak blijven ten ons niet verliezep in persoonlijke aanvallen. Ik stel voor, dat jullie mij dit laten op knappen, samen met Lien. Ik heb wel een idee. Luister eens: Om te beginnen neem ik een privé-detective 'in de arm. Die moet maar eens wat meer aan de weet zien te komen van die juffrouw Verleun, Daar kunnen we misschien van profiteren." „Hoe bedoel je?" vroeg Flip voorzich tig. De ander wendde zich tot zijn broer. „Elk mens haalt wel eens iets uit in zijn leven, waarover hij zich later schaamt. Als we zoiets kunnen vinden in het leven van juffrouw Verleun, dan kunnen we daarvan gebruik maken. Je weet, dat va der nogal erg gebrand is op een onbe rispelijke levenswandel en zo. Eén klein misstapje van die lerares, en we zijn er." Robert keek zijn zwager minachtend aan. „Keurig, dat moet ik erkennen. Een handige speurder zal wel wat weten te ontdekken en dan juffrouw Verleun voor de leeuwen gegooid worden." „Nou? En wat zou dat?" Dick keek zijn zwager strijdlustig aan. „In bepaalde aangelegenheden zijn alle maatregelen ge oorloofd." De gastheer knikte „Het doel heiligt de middelen." „Het gaat in de eerste plaats om vader te beschermen," meende Lien en kneep toen haar lippen stijf op elkaar. „Oké, beschermengel, je doet maar. Als je het dan maar buiten mij om doet." „En luister eens, Lien," vervolgde DiCk, zonder zich aan zijn zwager te storen, „er zijn natuurlijk nog meer mogelijkhe den. Van die kleine speldeprikken. Óm te beginnen. HOOFDSTUK 14. Ongestoord geluk aan de Rijn. Diezelfde week zaterdagmorgen par keerde De Haan zijn wagen in de Petrar- calaan in Utrecht en keek even rond, voor voor hij uitstapte. Het was een .behoor lijke, nette buurt met vrij nieuwe huizen. Enfin, van Cobie Verleun kon je niet anders verwachten. Hij stapte kalmpjes uit en sloot zijn wagen, maar voor hij gelegenheid kreeg om aan te bellen, werd de deur al ge opend en stond ze voor hem in een een voudige trui en rok. Er kwam een glimlach op zijn gezicht. „Hoe maakt u het juffrouw Verleun?" Ze knikte vriendelijk. „De omstandig heden in aanmerking nemende, redelijk, meneer De Haan. Mag ik u uitnodigen?" Ze sloot de deur achter hem en sloeg toen haar armen om hem heen. „Theo," zuchtte ze, toen ze zijn lippen op de hare voelde, „wat een geluk, dat je er bent Gearmd liepen ze door de gang naar haar kamer. Ze opende de deur en nodig de hem uit binnen te komen. „Mijn do mein." Hij aarzelde even. „Zeg, heeft je hos pita geen bezwaren tegen herenbezoek?" Ze duwde hem lachend naar binnen en sloot de deur, waarna ze er met haar rug tegen leunde. „Die is boodschappen doen in de stad. Overigens, Theo we zijn toch zeker geen twintig meerMaar als ik je gerust kan stellen, ik heb haar for meel van je komende bezoek verwittigd. Ze had natuurlijk niet het minste be zwaar." (Wordt vervolgd.) De Bond Heemschut bestaat dit jaar 60 jaar. De Bond werd op 2 februari 1911 in Amsterdam opgericht met als doel: het waken voor de schoonheid van ons land. Ter gelegenheid van dit jubileum zul len dit jaar diverse evenementen plaats vinden en aktiviteiten worden ontplooid, welke het bestuur thans voorbereidt. Zo zal op 25 februari a.s. een bijzon dere bestuursvergadering worden gehou den waar in aanwezigheid van de minis ters van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk werk en van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening, de voor zitter, dr. R. Hoegen, een rede zal houden, waarin hij een toekomstvisie van de Bond zal geven. De Bond Heemschut is in wezen voort gekomen uit een protest. Een protest tegen de aantasting van de historische schoonheid van ons land, tegen afbraak en vernieling van waardevolle monu menten, stadspoorten, torens, kastelen, molens, tegen het nodeloos dempen van grachten, het nodeloos bepleisteren van fraaie bakstenen gevels en het verkwan selen van kunstwerken. Bezinning en studie als uiting van groeiende veront waardiging' tegen de aantasting van de schoonheid waren er aan het begin van deze eeuw wel. De beschrijving van his torische monumenten in Noord-Holland en Amsterdam van de architekt A. W. Weissman kreeg grote bekendheid. In 1906 werd de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten opgericht. De heer Weissman meende echter dat de strijdbaarheid nog niet voldoende tot haar recht kwam en riep daarom de vertegenwoordigers van alle organisaties waarvan hij steun in zijn streven naar een samenbindende organisatie kon ver wachten, op 27 april 1909 in het Munt- gebouw te Amsterdam bijeen. Onder hen waren vertegenwoordigers van kunste naarsverenigingen, architektenbonden, toeristenorganisaties en studieclubs van oudheidminnenden in Nederland. Deze bespreking mondde op 2 februari 1911 uit in de oprichting van de Bond Heem schut. Was het eerst een bundeling van orga nisaties, spoedig al stond de Bond ook open voor partikuliere leden. De Bond Heemschut besloot zelf geen historische monumenten in eigendom te verwei-ven, maar zich geheel te concen treren op de strijdbaarheid. Wel werkte de Bond krachtig mee aan oprichting van plaatselijke organisaties en van instel lingen die zich ten doel stelden historische monumenten aan te kopen en te restau reren. De eerste Heemschut-akties hadden groot succes, het waren veldtochten te gen de lintbebouwing en tegen de ontsie rende reklames langs de openbare weg. De Bond Heemschut ontwierp de eerste schoonheids- en welstandsverordening, die allerwege door de provincies erf ge meenten werden overgenomen. Om zijn nationale taak goed te kunnen behartigen, begon de Bond in 1923 met de uitgifte van de tweemaandelijkse pe riodiek genaamd „Heemschut", riep hij in 1933 een commissie in het leven, die zich speciaal bezig ging houden met de weg in het landschap en richtte hij in 1939 provinciale commissies op, die het hoofd bestuur adviseren en die waarschuwen als in de provincies aantasting dreigen. In 1967 kwam een commissie cultuur leven 1815 - 1940 tot stand om de aan dacht te vestigen op het cultuurgoed uit deze wat veronachtzaamde periode, om deze te bestuderen, gegevens vast te leg gen en de vernietiging van waarden uit dit tijdvak te helpen voorkomen. In 1911 -1913 en 1920 werden meer daagse kongressen georganiseerd en daar na werden van 1927 - 1940 monumenten dagen gehouden in samenwerking met alle organisaties op het gebied van de monumentenzorg. In de jaren 1919 - 1943 werden tentoonstellingen georganiseerd. De ter gelegenheid van het gouden jubi leum georganiseerde tentoonstelling „Le vend Erfdeel" trok in het gehele land grote belangstelling. De Bond gaf van 1940 - 1954 een Heem schutserie, bestaande uit 74 delen, uit en sinds 1968 een nieuwe reeks Fibula- Heemschutboekjes in populaire, hand zame vorm, die de verschillende facetten van het Heemschutwerk en de monumen tenzorg belichten, stedeboekjes, boekjes over ambachten, volkskunst en onderwer pen die karakteristiek voor land of ge west geacht kunnen worden. BURGERLIJKE STAND WISSENKERKE Geboren: 13 januari 1971: Remi Maarten Willem, z.v. C. C.. de Smit en T. Geelhoed. 16 januari 1971: Henriëtte Annemarie, d.v. C. Westra en E. J. J. Simpelaar. 21 januari 1971: Aarnout Abraham, z.v. F. van der Heijde en E. Kleinepier. Ondertrouwd: 21 januari 1971: Korstanje, Andries Dirk, 22 jaar wonende te Borssele en Meulenberg, Elisabeth Lena, 21 jaar. Getrouwd: 22 januari 1970: Van Sparrentak, Ma- rinus Willem, 19 jaar wonende te Veere en Meulenberg, Jacoba Adriana, 19 jaar. Overleden: 20 januari 1971: Leijntje Clazina van der Heijde, 72 jaar, echtgenote van M. I. van de Velde. 26 januari 1971: Janna van der Moere, 81 jaar, weduwe van J. de Looff. Kruiswoordpuzzel no, 214 Horizontaal: 1. harde schil - 6. razend 11. drank - 12. pl. in Gelderland - 13. bijwoord - 15. geleerd - 16. gemanierde vrouw - 17. windrichting (afk.) - 18. ge zet - 20. dyne (afk.) - 21. spil - 22. deel v. e. etmaal - 23. reeks - 25. inhoudsmaat (afik.) - 27. reeds - 28. titel (afk.) - 29. gelijkmatige - 32. scheepvaartmij (afk.) 34. uitvlucht - 36. deel v. e. berg - 37. in houdsmaat (afk.) 39. nieuwe maan (afk.) 40. gegraven gat - 41. deel v. e. schip - 42. waagstuk - 45. vaartuig (afk.) 46. deel v. Amerika (afk.) - 48. "naar aanleiding van (afk.) 51. vx'ind (lat.) - 53. titel (afk.) 55. elektr. a. d. pos. pool - 57. en andere (afk.) - 58. toets alleen (afk.) - 59. dieren geluid - 61. eng. ontkenning - 62. Euro peaan - 64. selenium (afk.) - 65. ambtshal ve (lat. afk.) - 67. Eux-opeaan - 69. de som ma van (afk.) - 70. bijw. - 72. onbehouwen 73. bek. motorraces (afk.) - 75. bijb. naam 76. en meer andex-en (afk.) - 78. blauwe kleurstof - 79. woest, onbeschaafd mens. Verticaal: 1. boef - 2. de lezer heil (lat. afk.) - 3. deel v. h. gebit - 4. hex-kauwer 5. opschudding - 6. waadbax-e plaats - 7. halfedelsteen - 8. rivier in Duitsland - 9. landbouwwexktuig - 10. bex-oep - 14. bol gewas - 17. voox-zetsel - 19. nauw - 22. lekkernij - 24. dun - 26. maanstand (afk.) 27. deel v. d. dag (afk.) - 28. ter herin nering (afk.) - 30. ga (Eng.) - 31. uiti-oep 33. gokspel - 34. samarium (afk.) - 35^, europium (afk.) 38. verbinding - 39. Nedexd. Radio Unie (afk.) - 42. x-eptiel 43. Openbaar Ministerie (afik.) - 44. smal le opening 45. selenium (afk.) - 47. N.V. (fr.) - 48. Eux-opeaan - 49. de somma van (afk.) - 50. raam - 52. ongeveer (afk.) 53. titel (afk.) - 54. zangnoot - 56. de on bekende (afk.) - 58. aanstonds - 60. geur 63. jongensnaam - 64. enkelspel - 66. oosterse jongensnaam - 68. grondtoon 71. sluis - 72. koeienmaag - 74. eenh. v. kracht (afk.) 77. bevestiging. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 213 Horizontaal: 1. gans - 4. nog - 7. Belg 10. oordeel - 14. io - 15. Spa - 16. sijs 18. ja - 19. pi - 20. olm - 22. ai - 24. duo - 26. ambitie - 30. don - 32. in - 33. ri - 34. st - 35. on 36. nt - 37. om - 38. oke - 40 af - 42. ts - 44. egoisme - 45. legende - 46. la - 47. rg - 48. rap - 50. el - 51. at - 52. nn - 54. ad - 56. tr 57. ta - 58. aga - 59. trieste - 62. one 64. pij - 66. els - 67. ut - 68. hl - 69. lam - 72. rui 74. ne 76 vaandel - 80. zijde - 8L Ada - 82. melk. Verticaal: 2. as - 3. sop - 4. nr - 5. odalisk - 6. ge - 7. blij - 8. Ik - 9. lied 11. oa - 12. es - 13. karn - 15. si - 17. sa - 19. pon - 20. Ob - 21. mt - 23. ido 25. uitgang - 26. armsgat - 27. mi - 28. is - 29. etagere - 31. ontdaan 36. nel 37. oir - 38. oer - 39. elp - 41. fel - 43. set - 49. Ameland - 53. nap - 55. dr - 56. tt - 57. tot - 58. acht - 60. ie - 61. ss 63. egel - 65. ijl - 67. ui - 70. ave - 71. ma - 72. re - 73. Ulm - 75. dij - 77. Aa 78. da - 79. sl. Ganzepoortslraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1971 | | pagina 1