RHODOS.... overlijdensuitkering Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 7 januari 1971 no. 3433 Groepsregeling werkloze werknemers IDEAAL NIEUW VAKANTIEPARADIJS Als je uit het raam van je hotelkamer kijkt, zie je de woeste rotsen van Azië uit de veelkleurige Aegeïsche Zee oprij zen. In de ochtend, als de brandende zon de nevelen nog niet uit het dampende water los heeft gemaakt, lijkt het alsof je gemakkelijk naar de overkant zou kunnen zwemmen. Later op de dag neemt Rhodos als het ware wat meer afstand van de Oriënt, het water onder de azuur blauwe hemel waaraan maanden achter een geen wolkje verschijnt, krijgt verder uit de kust een diep violette tint, fel contrasterend met het bijna doorzichtige groen van de strook direct achter de branding. Rhodos is een eiland, dat de bezoeker dichterlijk stemt. Dat heeft het gedaan sinds oude tijden. Ver voor onze jaartelling was het de meest vooruitge schoven post van de Griekse en Romeinse beschaving; in de middeleeuwen bouwden de ladders van de Johanniterorde van Jeruzalem er hun vestingen; toen kwa men de Turken, de Italianen en nu wacht Rhodos een nieuwe bezetting. De toeris ten hebben het „Rozeneiland" ontdekt en als paddestoelen rijzen nieuwe hotels uit de grond. Duizenden Nederlanders die de zon wel eens op een andere plaats wilden zoeken dan in het zo langzamerhand wel ont dekte Spanje, hebben de laatste zomer maanden Rhodos bezocht. Voor het eerst zal het in het seizoen 1970-1971 nu ook overwinteringseiland worden. Het Eind- hovense reisbureau FIT blijft de hele winter door vliegen op dit adembene mend mooie Griekse vakantieparadijs, waar generaties lang de Griekse vlag niet mocht worden gehesen, maar dat desalniettemin puur Grieks is gebleven. Rhodos, een van de grootste en zeker het mooiste van de twaalf eilanden die sa men de Dodekanesos vormen, is altijd de scharnier geweest tussen twee werel den. Men vindt er zowel de sfeer van het oosten als van het westen; de moskeeën en de christelijke kerken. De historie heeft een onuitwisbaar stempel gedrukt op dit wondermooie vakantie-oord, drie ëneenhalf uur vliegen van Schiphol. Van daar dat het niet alleen maar een eiland is voor zonnebaders en natuurvrienden, hoewel die ook alles zullen vinden wat ze zoeken. Al'le perioden uit de bewogen historie van het eiland hebben hun erfenis nage laten. De oude Grieken bouwden er en kele steden waarvan de resten ook nu nog te vinden zijn. Aan de westkust van het eiland vindt men de oude stad Kamiros, het Pompei van Griekenland genoemd; dichter bij Rhodos zelf, gelegen aan de uiterste noordpunt, ligt Philermos, waar behalve de oude stad ook nog een beeld schoon kerkje te vinden is met wand schilderingen uit de middeleeuwen. En dan is er Lindos, aan de bocht gelegen waar de apostel Paulus zou zijn geland toen hij Rhodos bezocht. Een bescheiden stadje is het van louter witgeverfde huis jes, gelegen aan de voet van een rots, waarop de Hellenen eenmaal een akro- polis bouwden, die de beroemde tempel van Kaap Sounion verre in de schaduw stelt. Een ezeltje brengt de bezoekers naar de hoogste toppen van de rots, waai de overblijfselen van de agrapolis en de tempel van Athina Lindia de twintigste eeuwse mens met stomheid slaan. Eeuwen later bouwden de ridders van de Johan niterorde hier hun versterkingen rond de oudheden. Het is een bizar en sprook jesachtig samenvloeisel van twee be schavingen. Uit de middeleeuwen stamt ook het prachtige Byzantijnse kerkje van Lindos, waar men uren nodig heeft om de wandschilderingen en ikonen alleen maar te bekijken. Het eiland Rhodos is voor oudheid kundigen een Mêr a bore, maar men hoeft echt niet alles van de Griekse be schaving te weten om te kunnen genie ten. Dat is zeker niet zo in de hoofdstad, waar eens de Johanniters landden toen zij Jeruzalem achter zich hadden gela ten. Ze kochten het eiland van de Byzan tijnen en installeerden zich met de be doeling er nooit meer vandaan te gaan. Rhodos werd een enorme vesting, volgens de beste tradities van de middeleeuwse verdedigingskunst geconstrueerd, zo ont stond de stad-haven, een onverbrekelijke eenheid, want de muren van de oude stad sluiten de Mandrakihaven geheel in. Rho dos leek een onneembare vesting. De rid ders bouwden middenin een geweldig ziekenhuis, waar de zieken uit heel de wereld genezing zochten. Het staat er nog zoals het gebouwd is. Tegenover dat hos pitaal waren de woongelegenheden van de ridders apart voor de Franse, de Duitse de Spaanse ridders. En ook deze zijn on beschadigd de eeuwen doorgekomen. We danken daaraan de Ridderstraat, een van de best overgebleven romantische stuk jes middeleeuwen, die op onze aardbol te vinden zijn. De straat, met aan de ene In de oudheid bouwden de Grieken er enkele steden, waarvan de resten nu nog te vinden zijn. kant het hospitaal en aan de andere de ridderverblijven loopt uit op een magni fiek plein, waaraan het paleis van de grootmeester ligt, dat de gehele stad overheerst. De ommuurde stad Rhodos is voor dit wonderlijke eiland het handelsmerk. Na een beleg van meer dan een half jaar en na verraad gaven de ladders zich over aan de Turken. Dat was in de vijf tiende eeuw. Sindsdien zijn de muren blijven staan en hebben de vestingwer ken niets geleden. De oude stad is er nog zoals hij was. De Turkse overheersers lieten alles zoals het was en toverden alleen een aantal kerken om in Mos keeën. Vele vroegere woonhuisjes zijn nu tot winkeltjes gepromoveerd. Slenterende door de honderden straatjes en steegjes, die bij elke bocht of hoek weer een nieuw verrassend beeld opleveren, raakt de toerist niet uitgekeken op hetgeen de van de handelsgeest bezielde Grieken hem te bieden hebben. Antiek in overvloed, goud en zilver nog meer. En dat te mid den van allerlei restaurantjes en ca feetjes in de vorm van terrasjes omdat binnen zitten in dit prachtige klimaat on zin is, en handenarbeidslokaaltjes. Oost en west raken elkaar hier letterlijk, want soms waant men zich op een bazaar in het midden oosten. De oude stad, noemen de eilanders het ommuurde gedeelte van Rhodos. 's A- vonds gaan ze erheen om hun wijn of hun ouzo te drinken en te dansen bij de klanken van een bescheiden Grieks or kestje. De moderne tijd dringt hier nau welijks door. Die blijft achter de wallen en muren van de vesting in de nieuwe stad, waar de hotels aan de lopende band worden geprojecteerd. Dat 'is trouwens wel nodig ook, want sinds 1967 geniet Rhodos de gunst van 'de Europese rei- zers en trekkers. On nog even in de ge schiedenis terug te duiken: De Italianen hebben het eiland na de eerste wereld oorlog van de Turken afgenomen en pas na de tweede wereldoorlog kregen de Grieken het bestuur. Toen was er nog maar op zeer beperkte schaal sprake van toerisme. Rhodos was te ver weg en werd eigenlijk alleen aangedaan door cruise schepen, die er trouwens nu ook nog da gelijks binnenvaren. De opkomst van de chartervluchten liet Rhodos ook nog lang onberoerd, maar nu de westerse toerist steeds nieuwe vakantiegebieden zoekt en steeds verder weg wil, is het eiland ont dekt en sommigen voorspellen het een toekomst als Mallorca. De accommodatie wordt snel uitgebreid, vooral na de erva ringen van de afgelopen zomer, toen soms volle vliegtuigen teruggestuurd moesten worden. Voor de naar schatting vijftien duizend hotelbedden waren dertigduizend reserveringen dn de topmaanden. De toe risten sliepen in nog niet afgebouwde hotelsEn dat hopen de Rhodos-VVV- ers niet meer mee te maken. Vandaar dat een aantal super luxe grote hotels in aanbouw zijn. Ze komen deze winter klaar. Rhodos biedt de vakantiegangers zon en oudheden en gezellig vertier vooral aan de Mandrakihaven, waar behalve de lijndiensten en de grote luxe schepen ook regelmatig prachtige privé jachten afmeren, met zijn gezellige terrasjes. Het eiland is spotgoedkoop.voor een kopje koffie (Turkse) betaal je nog een kwartje, voor een Grieks etentje nauwelijks meer en voor een exclusief diner een tientje of voor een fles goede wijn twee gulden, daaromtrent. Taxi's kosten haast niks. De toeristenindustrie is trouwens uitste kend georganiseerd. Men kan excursies maken naar alle bezienswaardigheden. En wie het geld ervoor over heeft om zelf op ontdekkingsreis uit te gaan huurt een autootje, een scooter, een brommer of een doodgewone trapfiets. Zijn moeite wordt beloond want hij zal via overigens door gaans nog slechte wegen het binnenland van Rhodos kunnen ontdekken. Waar de natuur ongemeen mooi en woest is, waar de mensen ongekend vriendelijk zijn en waar je nog helemaal alleen kunt zijn. Zo biedt het nieuwste vakantie-eiland voor elk wat wils. Ook voor de winter- bezoeker, alhoewel die natuurlijk niet een helemaal zomer-in-de-winter mag ver wachten. Hoewel.... vorig jaar werd zelfs in januari en februari nog in zee gezwommen. En dan inog zonder zwem men is Rhodos ook mooi, met alle oud heden, met de gezelligheid, met de prach tige natuur, die twee oogsten per jaar mogelijk maakt en die dat vergaten we nog te melden uitnodigt tot onver getelijke wandelingen langs de tientallen bronnen, die uit alle hoeken en gaten van de bergen te vinden zijn en de wonder lijkste watervalletjes formeren. Want ook voor de wandelaars is Rhodos een eiland om nooit te vergeten, niet in de zomer en niet als overwinteringsplaats in de koude Hollandse maanden. FIT heeft dat goed begrepen. ONDERDEEL VAN DE ALGEMENE BIJSTANDSWET Twee weihloosheidswetten beschermen de werkloze werknemers in ons land tegen de financiële gevolgen van onvrijwillige werkloosheid. De werk loosheidswet (W.W.), die wordt uitgekeerd door de bedrijfsverenigingen, vangt de geldelijke gevolgen van werkeloosheid voor maximaal 26 weken op en de uitkering is gebaseerd op 80 van het dagloon. De wet werk loosheidsvoorziening, die wordt uitgevoerd door de gemeente, opent ver volgens voor de werklozen, die niet voor een W.W.-uitkering in aanmer king komen, of de volle 26 weken uitkering reeds hebben ontvangen, de mogelijkheid om voor maximaal twee jaar een uitkering te krijgen, die gebaseerd is op 75 van hun laatst verdiende dagloon. Toch heeft de praktijk geleerd, dat er altijd werkloze werknemers-zijn, die om een of andere reden niet onder een van deze twee wetten vallen of die ook voor de wet werkloosheidsvoorziening zijn „uitgetrokken". De ze werknemers kunnen een beroep doen op de rijksgroepenregeling voor werkloze werknemers, een regeling die krachtens art. 11 van de algemene bijstandswet is ingesteld. Deze groepsregeling betekent brood op de plank maar ook niets meer, want geheel in overeenstemming met de bedoeling van de bijstandswet moeten alleen de noodzakelijke kosten van het be staan worden gegarandeerd. Eventueel ook voor zelfstandigen. De rijksgroepregeling werkloze werk nemers heeft geen beste naam. Immers, het grote publiek beschouwt degenen, die krachtens deze regeling een uitkering krijgen, doorgaans als nietsnutten, niet- werkwilligen. Deze voorstelling van za ken berust op vooroordelen, die de wer kelijkheid geweld aandoen. Neemt u het geval van een kleine zelf standige, wiens zaak op een gegeven mo ment op de fles gaal. Hij zal toch moe ten leven, zijn vrouw en kinderen ook. Maar deze man komt niet in aanmer king voor een werkloosheidsuitkering, omdat hij nooit in loondienst is geweest. Hij heeft noch aanspraak op een W.W.- uitkering, noch op een uitkering krach tens de wet werkloosheidsvoorziening. Hij zal nu dus, aangenomen dat hij niet weer een zaak gaat beginnen, aangewe zen zijn op arbeid in loondienst, maar een werkkring moet hij eerst toch maar vinden. Zo'n man kan dan een beroep doen op de regeling werkloze werkne mers. Ook jongeren, die 's zomers de school verlaten en per 1 oktober nog steeds geen passend werk hebben gevon den, kunnen voor een uitkering krach tens deze groepsregeling in aanmerking komen. Het inkomen van hun ouders speelt hierbij geen enkele rol. Tenslotte zijn er werknemers, die reeds 2,5 jaar werkloos zijn, die dus de volle W.W.- en W.W.V.-oiikering ontvangen hebben en die ook verder moeten leven. Dit behoeven beslist geen werkschuwe personen te zijn. Wij denken hier bijvoor beeld aan oudere werknemers, die jaren lang in een bepaald bedrijf hebben ge werkt en die plotseling werkloos zijn ge worden door opheffing of fusie, zoals te genwoordig veel voorkomt. Door hun leef tijd komen zij niet meer aan de slag en blijven zij permanent werkloos. Het zou bijzonder onrechtvaardig zijn om deze mensen geen steun te geven. Individueel bekeken. Geen aanspraak op een uitkering krachtens deze groepsregeling hebben degenen, die rechten kunnen doen gelden op een andere wettelijke uitkering of op een W.A.O.-uitkering. Ook zij die werk loos zijn door staking of uitsluiting, be hoeven niet bij sociale zaken aan te klop pen. De uitkering is net voldoende om van te leven, maar vaste bedragen kunnen we niet noemen, want geheel in de geest van de bijstandswet is de hoogte van de uit kering afhankelijk van de vraag, welk bedrag voor die en die persoon toerei kend is voor de normale bestaanskosten. De een zal een hoger bedrag nodig heb ben dan de ander. De zeer uiteenlopende kosten van huisvesting kunnen al tot ver schillen leiden. Bovendien gelden er aparte normbe dragen voor kostwinners, alleenstanden en minderjarigen, die nog bij de ouders thuiswonen. Aan de laatsten wordt de uit kering slechts verleend tot uiterlijk 26 weken na de aanvang van de werkloos heid. Inkomsten afgetrokken. De normbedragen, die gerelateerd zijn aan maximaal 95 °/o van het minimum loon worden steeds herzien, wanneer de ontwikkeling van het loon- en prijsindex cijfer daartoe aanleiding geeft. Tenslotte worden sommige inkomsten op de uitkering iin mindering gebracht. Wanneer de werkloze werknemer bij voorbeeld enkele uren of dagen per week werkt, dan wordt 2/3 van de netto in komsten uit die arbeid op de uitkering in mindering gebracht. Uiteraard is de betrokkene verplicht om iedere week die inkomsten op te geven. Hij moet dat doen op een formulier, dat hem door sociale zaken wordt verstrekt. Verzwijgt hij die inkomsten, dan is verhaal mogelijk en bo vendien kan de betrokkene wegens steun- fraude worden vervolgd. Ook pensioenen en uitkeringen krach tens de sociale verzekeringswetten kun nen op de uikering in mindering worden gebracht met dien verstande dat per week een klein bedrag is vrijgelaten. Tenslotte kan de helft van de netto inkomsten uit arbeid van de echtgenote op de uitkering in mindering worden ge bracht, nadat een bedrag van 10,per week is vrijgelaten. Opgemerkt moet worden, dat zij die over een vermogen beschikken, dat de grens van het „bescheiden vermogen" overschrijdt, pas voor een uitkering in aanmerking komen, wanneer hun spaar geld is teruggebracht tot die grens. Kort om, zij moeten eerst interen. De grens van het bescheiden vermogen is vastgesteld op een bedrag van 3600 voor een alleenstaande en 6000,voor een echtpaar. Die grens geldt al jaren en zou nu toch eens flink moeten worden verhoogd. (Nadruk verboden). Mr. A. Bronsbergen. Dankzü initiatief van 2 kamerleden AAN NABESTAANDEN Dankzij een initiatief wetsontwerp van de kamerleden Boot en Van Schaik zullen nabestaanden van werknemers, voorzover zij deel uitmaak ten van diens gezin, voortaan recht kunnen doen gelden op een bedrag van drie keer het maandsalaris van de overledene. Op dit bedrag wordt niet een door de dood van de werknemer ontstane pensioen gekort. Een weduwe bijvoorbeeld kan dezelfde rechten op een weduwenpensioen krach tens de A.W.W. laten gelden als thans het geval is. De overlijdingsuitke- ring verandert daaraan niets. Oude vestingwallen hebben de eeuwen voortreffelijk doorstaan. 3 maanden salaris netto. Gesteld dat meneer A. op 15 december komt te overlijden. Zijn echtgenoot heeft dan recht op drie maanden salaris en zij moet dit bij de werkgever van haar man aanvragen. Zij ontvangt dan over de maanden dec., jan. en febr. nog het sa laris van haar man. Zij ontvangt dit sa laris zelfs netto, er wordt op de overlij- dingsuitkering geen loonbelasting of pre mies voor de sociale verzekering inge houden. Het doel van deze uitkering is vrij dui delijk. Door het overlijden van een van de werkende gezinsleden komt het gezin niet zelden voor hoge kosten te staan, die uit de begrafenis voortvloeien. Juist op het moment dat men extra geld nodig kan hebben, moet men een belangrijke inkom stenderving ondergaan. Door de invoe ring van de overlijdensuitkering, die geen gunst, maar een recht is, kunnen deze eerste, vaak zeer hoge kosten geheel of grotendeels worden opgevangen. Niet alleen weduwen. De overlijdensuitkering is overigens niet alleen gecreëerd ten behoeve van weduwen. Ook een weduwnaar kan er voor in aanmerking komen, indien zijn schtgenote vóór haar overlijden in loon dienst werkzaam was. Hij ontvangt dan, eveneens zonder aftrek van belasting en verzekeringspremies, drie maal haar laatste maandsalaris. Ook minderjarige kinderen kunnen voor de overlijdensuitkering in aanmer king komen. Dit is bijvoorbeeld het ge val, wanneer de overleden ouder weduwe of weduwnaar of gescheiden is. In dat ge val ontvangen de kinderen drie maal het laatstverdiende salaris van de overleden ouder. Zou een werknemer overlijden en noch een vrouw, noch minderjarige kinderen achterlaten, dan kan de overlijdensuit kering worden uitgekeerd aan andere nabestaanden, voorzover die van de over ledene als kostwinnaar afhankelijk wa ren. Men kan hier bijvoorbeeld aan min derjarige pleegkinderen denken en dit voorbeeld is nog wel met enkele andere uit te breiden. Ziektewet. Weduwen- of wezenpensioenen blijven in het geval van een overlijdensuitkering onaangetast. Dat is zonder meer billijk. De uitkering dient onder meer om de kosten, die door het overlijden van het gezinslid ontstaan, op te vangen en dit effelct zou natuurlijk voor een deel weer te niet worden gedaan, indien de pen sioenen op latere datum zouden ingaan. De overlijdensuitkering moet bij de werkgever worden aangevraagd en deze geeft het verzoek door aan de bedrijfs vereniging. Deze betaalt in het kader van de ziektewet de uitkering uit aan de na bestaande. Of een en ander konsekwenties zal hebben voor de premieverhoging van de ziektewet valt nu nog niet precies te be zien, maar denkbeeldig is een premie verhoging geenszins. Maar gelukkig is dit geen beletsel geweest om deze rege ling in te voeren. Ons inziens heeft de overlijdensuitkering niet alleen een so ciaal-economische betekenis, doch ook een niet onbelangrijk psychologisch effekt. Het afscheid van een overledene valt de meeste mensen moeilijk, men is door tal van herinneringen met hem (haar) ver bonden. Door nog drie maal zijn (haar) maandsalaris te ontvangen ziet men nog eens onderstreept dat de overledene zijn (haar) verdiensten voor de samenleving heeft gehad. Het is als het ware een pos- thume hulde aan de werkzaamheid die de overledene tijdens zijn (haar) leven ver richtte en die niet zelden een belangrijke plaats in zijn (haar) leven hadden inge nomen. Wie mocht veronderstellen dat met deze regeling de voltooiing van ons per- fekte sociale voorzieningenstelsel wel be reikt is, vergist zich echter., Gedacht wordt nu ook nog aan een pensioenrege ling voor gescheiden vrouwen, die onge veer op dezelfde leest zal worden ge schoeid als de huidige weduwenuitkering. Nu zijn die vrouwen niet zelden afhan kelijk van de bijstandswet, maar terecht wint de mening veld dat een bij de wet geregelde bodemvoorziening hier de voor keur verdient. (Nadruk verboden). Mr. A. Bronsbergen

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1971 | | pagina 3