LAIR gezangen SIEK POP om op het nieuwe kampeerterrein te ver toeven is boven verwachting en het ziet er naar uit dat dc aantrekkelijkheid voor dit modern, rustig gelegen gebied, steeds groter zal worden. Niet alleen de goede accommodatie, maar ook de goede leiding heeft tot het succes bijgedragen. Dat ook het zorgenkind: het zwembad, in een grote behoefte voorziet, is ook weer gebleken. Zo gauw het door een of andere oorzaak niet gebruikt kan worden, is de ontevredenheid bij het publiek groot. Waarschijnlijk zullen er in de toe komst nogal kostbare voorzieningen aan gebracht moeten worden. Omdat we het waard vinden dat het zwembad de toets der kritiek kan doorstaan, zullen we graag onze medewerking daaraan geven. Minder tevreden zijn we over de on houdbare toestand die aan het ontstaan is op de plaats waar het huisvuil wordt gestort. Drie jaar geleden hebben de beide gemeenteraden van Noord-Beveland zich al laten voorlichten over dit probleem. Nog steeds is er niets veranderd en zit ten de bewoners van Colijnsplaat met een ondragelijke stank, om over een broed plaats voor allerlei ongedierte maar te zwijgen. Ook dient het gemeentebestuur er voortdurend tegen te protesteren dat er op die plaatsen maar èèn brievenbus is. Vooral voor de bejaarden, die meer dan een halve kilometer hier vandaan wo nen, is dit een grote handicap. Wat het onderwijs betreft, vooral door de versnippering lijden onze scholen een riskant bestaan. Mede door de bevol kingsafname zal dat er niet op verbete ren. Met allerlei moderne leermiddelen de kwaliteit van het onderwijs bevorderen, kan er toe bijdragen, dat er aantrek kingskracht blijft. Juist door het geringe aantal leerlingen dreigt het gevaar dat men zich voor grote uitgaven zal laten afschrikken. Dit zou het paard achter de wagen spannen zijn. Aan goede outillage van scholen en aan het aanschaffen van mo derne leermiddelen zullen we altijd onze steun geven. Hoewel we zeer content zijn met de komst van aardgas, zullen we niet vol daan zijn eer ook Kats hiervan is voor zien. Behalve dat de bewoners van die plaats ook graag gebruik van gas willen maken, is het ook niet leuk om te hel- demensen die hulp behoeven. Natuurlijk kan men veel overlaten aan maatschap pelijke instellingen, maar we menen dat b.v. de gezinshulp voor verbetering vat baar is. Wellicht zal de in Nederland bestaande versnippering op elk gebied ook in deze sector wat stroef werken. Zij die drup pelsgewijs worden geholpen, zullen be amen dat er nog veel zal moeten veran deren eer er van een goede regeling spra ke is. Omdat het om de eigen ingezetenen gaat, dient het gemeentebestuur zich zo nu en dan te laten voorlichten. Wat de sport betreft, men zal er van uit dienen te gaan, dat die een steeds be langrijker plaats in de samenleving zal krijgen. Een goede accommodatie van sportvelden en gebouwen zal financiële offers vragen, maar naast een goede li chamelijke opvoeding kan het ook van groot belang zijn om de bevolkingsafna me tegen te gaan. Ook op dit gebied zul len we met voorzieningen niet achter kun nen blijven. Wat onze financiële mogelijkheden be treft, de ingezetenen zullen ervaren wat het resultaat is van het beleid van een minister van financiën die behoort tot mmond-orgel draaiorgel accordeon dans- unerorkesten Operettemelodieën Folklore-platen ames Last GESPEELD De zingende Zusjes The Young Credo Singers Groot I. J. E. Koor Kees Deenik Greetje Kersbergen Aafje Heynis Zusjes Kloosterman Henk Geluk Feike Asma :citals door orkesten en solisten van naam. Shocking Blue Scorpio's dance The mothers of invention: Weasels rippo Bridge over troubled water The Beach Boys - 8,90 New morning - Bob Dylan enz., enz. EN NATUURLIJK DE TOP 40. Als het niet op moderne wijze kan wor den opgelost, is het dan niet mogelijk om grote kuilen te graven, het huisvuil daar in te storten en af te dekken met grond? Het is in elk geval nodig om meer aan dacht aan dit probleem te besteden. Wat het verkeer betreft, door de grote uitbreiding hiervan zal er ook meer aan dacht aan besteed moeten worden. Alles heeft het gemeentebestuur niet voor het zeggen, maar een en ander onder de aan dacht bij de betreffende eigenaars of in stanties brengen kan ook tot grotere vei ligheid leiden. Zo zou men b.v. kunnen aandringen op het plaatsen van een knip perlicht voor het kruispunt tussen Kort- gene en Kats. Opsnoeien van bomen op onoverzichtelijke plaatsen zou eveneens verbetering betekenen. Men dient alle mogelijke preventieve maatregelen te treffen. Het gaat om het behoud van men senlevens. Omdat verschillende straten er niet al te best bijliggen is het noodzakelijk dat hier meer aandacht aan wordt besteed. Dat eindelijk is overgegaan tot het plaatsen van een telefooncel doet ons ge noegen, al zullen we niet tevreden zijn voor er op Colijnsplaat ook een is gezet. pen betalen aan iets wat men zelf niet heeft. Uit de algemene middelen moet immers de garantie \fjor de niet aange sloten woningen worden betaald. Wat verder het beleid van de Zegam betreft (al meer hebben we daar kant tekeningen bij gemaakt), de met èèn pen- nestreek opgelegde boete van f 15.als men op voorschot niet tijdig betaalt, is wel zeer eigengereid. We dienen ons er op te beraden om bij Economische Zaken dit als ongeoorloofde prijsopdrijving aan hangig te maken. Een ander belangrijk onderdeel in onze gemeente is de brandweer. Wij zijn ervan overtuigd, dat door verschillende om standigheden niet altijd over een comple te ploeg kan worden beschikt. Dat echter een zeer belangrijke post enkele maan den slecht bezet is geweest overdag, is niet goed te praten. Gelukkig is er niets voorgevallen, maar het had ook anders kunnen zijn. In een tijd van vervoer over de weg met zeer brandbare spullen, over al gas in de woningen, dient alles, voor zover mogelijk, in orde te zijn. Punt 8 uit ons verkiezingsprogram verlangt dat het gemeentebestuur aan dacht besteedt aan het opsporen van me- een partij die belastingverlaging heeft beloofd. Bijna op elk gebied zijn of zul len deze nog omhoog vliegen. We weten nu wat die beloften waard zijn. Er ligt een wetsontwerp klaar, dat een herverdeling van de middelen van het gemeentefonds beoogt. Kan het college al aangeven wat de gevolgen hiervan voor onze gemeente betekenen? Verder willen we weten wat de finan ciële mogelijkheden zijn voor 1971 van het wetsontwerp tot verruiming van het plaatselijk belastinggebied. We zullen er niet onderuit kunnen dat verschillende belastingen omhoog gaan, maar een regelmatige aanpassing van ta rieven is te verkiezen boven een schoks gewijze verhoging. Waarvoor we waardering hebben, de begeleidingsbrief bij de begroting laat zien, dat we nog wat te wachten staan. Het is verhoging voor dit en verhoging voor dat. De eisen zijn vele en het is on mogelijk om hieraan te voldoen zonder hogere inkomsten. Gezien de financie ringsmoeilijkheden zullen niet alle eisen vervuld kunnen worden. Het is dan ook zaak om nog meer dan in het verleden op de kleintjes te letten. Zo is het ons opgevallen, dat de post representatiekosten met bijna f 2400 overschreden is, oftewel met ca 70 pro cent. We vragen ons af of dit niet minder kan. Dat u in de begeleidingsbrief grote waarde hecht aan de recreatie, is ook onze wens. Als we ons niet op de recre atie zouden toeleggen, zouden onze dor pen dode plaatsen worden. Het brengt voor velen werk mee en er is een flore rende middenstand. Industrie hebben we niet en steeds minder werkgelegenheid komt er in de agrarische sector. Als we geen recreatie hadden, zou er dus evenmin werkgelegenheid zijn. Vandaar dat we het gemeentebestuur steunen bij hun activiteiten op recrea tief gebied. Tenslotte zouden we willen weten wat er waar is van de geruchten dat de beide Noord-Bevelandse gemeenten worden samengevoegd in 1973. Berust dat op waarheid, dan willen we nu al bekend maken dat we inspraak willen bij de be noeming van een bui'gemeester en dat we een open sollicitatie eisen voor deze functie. Wat verder het komende jaar ook te zien zal geven, we leven in een tijd waar in grote verandei-ingen zich soms plotse ling voordoen. Dit eist van bestuurders een groot aanpassingsvex-mogen. Wie als bestuurder krampachtig dooi'draaft op de eenmaal ingeslagen weg, tegen het licht van heldere inzichten in, krijgt vrees voor de schaduw die achter hem di'aaft: zijn kiezei'svolk. De ware bestuurder is hij, die durft te zeggen dat hij zich destijds heeft vergist en alle omstandigheden niet te hebben kunnen overzien. Hij zal allerwege respect ondervinden. Niemand is tenslotte feilloos. Wat de begroting betx-eft, we zijn er kentelijk voor de wijze waarop die is samengesteld. Hoewel altijd een aantal posten een slag in de lucht zijn, nu men er zeker van is dat alles veel duurder gaat worden, is het helemaal ondoenlijk om een beetje de werkelijkheid te bena deren. Men weet n.l. niet hoeveel de uit gaven zullen stijgen. Het tamelijk kleine bedrag voor onvoorziene uitgaven zal wellicht niet toereikend zijn om deze op te vangen. Toch is het goed dat men uit gaat van een reële begi'oting. Men kan deze altijd sluitend maken, als men wat noodzakelijke uitgaafposten weglaat. Wij zijn echter van mening dat zulks een verkeerde politiek zou zijn. Omdat er in deze begroting niet al te veel spe ling is, dienen we er zeker van uit te gaan, om geen onnodige uitgaven te doen Men kan er over strijden wat nodige en wat onnodige uitgaven zijn, maar in het belang van alle ingezetenen dienen alle gemeentelijke instanties te beseffen dat er met gemeenschapsgeld wordt gewerkt. Hiermede dient men voorzichtig om te gaan. Namens de fractie van de CHU sprak het lid Klaassen het volgende: Mijnheer de voorzitter, mijne heren. De eex-lijkheid noopt mij te beginnen, dat deze algemene beschouwing in hoofd lijnen de hele fi'actie betreft, maar dat u op onderdelen wel eens een pei-soonlijke visie zult horen. Onze hartelijke dank aan de samen stellers van deze ontwerpbegroting. Het is weer een dik boek geworden, maar niettemin een goed geox'dend en keurig, ovei'zichtelijk, verzorgd geheel. Het is een bij zonder goed gekozen titel „ontwei'p-begroting", want door al de begrotingswijzigingen in de loop van zo'n dienstjaai', kan er nauwelijks sprake zijn van een definitieve begroting, die na af loop van zo'n dienstjaar niet meer te her kennen is. Wij stellen het op prijs dat b. en w., of wie dan ook, bij de ontwerp-begi'oting, weer een inleidende of begeleidende brief hebben gezonden, waarin een over zicht wordt gegeven van zaken die uit gevoerd, of in uitvoering zijn, maar ook suggesties gedaan voor plannen in de na bije of verre toekomst, die dan bij gebi'ek aan financiën op een urgentieschema kunnen worden geplaatst, afhankelijk van de veelbelovende „commissies", naar ur gentie. Opmexkelijk is wel, dat b. en w. steeds voorzichtiger te werk gaan met allex'lei toezeggingen, die wellicht in zo'n dienst jaar niet gerealiseerd kunnen worden. Hoe langer hoe meer worden plannen getoetst aan de financieringsmogelijkhe den, op zichzelf een gezond standpunt, maar daar deze gedragsregel niet altijd is toegepast, laat momenteel daar waar het het hardst nodig is, de uitvoering van het wexk op zich wachten. Mijnheer de voorzitter, hoe behoedzaam deze brief ook geformuleerd en opgesteld is, toch roept een bepaalde zin bij mij persoonlijk geen prettige objectiviteit op. Ik ga daar ook niet vexder op in, het is wellicht een zuivere gevoelskwestie van mij. Voor degene die dat niet aanvoelt, heeft het geen enkele zin. Een van de belangrijkste zaken die mede door financiële garanties, te waar- boi'gen door de gemeente van de grond is gekomen, is de bouw van een verzor gingstehuis te Colijnsplaat. Inderdaad kan dit grote financiële of fers en konsekwenties eisen van de ge meente, maar uiteindelijk is dit geen gunst, maar een doodgewone noodzake lijkheid, zeker voor een gemeente, die in aantal inwoners afneemt en in aantal be jaarden toeneemt. Met de nieuwe christelijk nationale school en nog een 28-tal bejaax'denwonin- gen in het vooi'uitzicht heeft Colijnsplaat niet te moppei'en, een goede beurt ge maakt bij de gemeente. In het vei'lengde van deze noodzakelijk heid zou ik willen noemen, de aanleg van aardgas in het dorp Kats. In ieder geval hopen wij op redelijke, zo niet aanvaardbare voox-waarden van de Zegam, opdat ook dit deel van de ge meente mee kan genieten van de voor delen van een grotere gemeenschap en niet alleen de lasten moet meebetalen. Mijnheer de voorzitter, soms lijkt het of al de hoofden van diensten samen spannen om dit hoekje van ons eiland uit te bannen. Ik ben tegen bruut ge weld, en toch zou je wel eens wensen dat een of andere hoge meneer bijv. van Hoechst of Pechiney zich daar wilde vestigen als woongebied voor hen zelf en voor hun stafpersoneel. O, wat zou je dan een omwenteling bij G. S., bij Prov. Staten krijgen, bij de PZEM, bij de Zegam en wie weet waar al niet, maar het dorpje Kats zou er wel bij varen. De vernieuwing en verbetering van straten die in een vergevorderd stadium van voorbereiding zijn, zullen naar wij hopen in dit begrotingsjaar gerealiseerd wox-den. Wat de woningbouw betreft, daarover zou veel gezegd kunnen worden, hoewel er op 't ogenblik weinig aan te doen is. Waar blijft de toegezegde rest? Wij staan in ieder geval achter b. en w. als zij zeggen, alle pogingen te zullen aanwen den om uit deze impasse te komen. Wij willen bij voorbaat al pleiten, wanneer er gebouwd kan worden, voor een rechtvaardiger verdeling,dan er vooi'heen ooit is geweest. Het zou wel eens inteiessant zijn om precies de wo ningen te tellen die na de watersnood van 1953 gebouwd zijn en naar vei'hou- ding over de dorpen verdeeld, buiten de woningen die door de vloedgolf zijn verdwenen en weer opgebouwd, dus zuiver woningwetwoningen en premie woningen. Bestemmingsplannen zouden wij graag hierbij betrekken, omdat wij menen dat dit voor alle drie de dorpen bekeken moet worden, omdat er voor elk dorp voldoende uitbreiding aanwezig moet zijn, juist omdat Kats en mogelijk ook Colijnsplaat, achterop zijn gex-aakt. Het aantal leerlingen op de lagere scholen op de diverse dorpen geven aan leiding om, waar de meeste nieuwe wo ningen gebouwd zijn de laatste jaren, verondex'steld mag worden, dat daar ook de meeste jonge gezinnen wonen èn blij ven wonen, ook al hebben ze hun werk buiten de dorpsgemeenschappen. Voox'zover mij bekend had Kortgene altijd voorheen minder leerlingen dan Colijnsplaat. Ik geloof dat dit geen vei'der commentaar behoeft. Vernieuwing en verbetei'ing van drie gymnastieklokalen is wel wat veel in eens, voor een begroting, daar zou in- dei'daad een ui'gentieschema van toe passing kunnen zijn. Aanpassing riolering en bouw zuive ringsinstallatie, daar zullen wij als ge meente de konsekwenties van moeten aanvaax'den. Waax-om de subsidie niet alle daaraan verbonden kosten zal dek ken is niet af te leiden uit dat moeilijk te verstane woord inwonerequivalent, Koenen zegt daar over: iets gelijkwaar digs, iets, dat tegen iets andex-s opweegt, daar wordt men ook niet veel wijzer van, duidelijk is wel, dat er een groot gedeelte gesubsidieerd wordt, wat be- gx'ijpelijk is, we moeten voor onze ge zondheid (milieuhygiëne) wat over heb-, ben, akkoord! Aanleg van een nieuw sportterrein te Kortgene en verdwijning van het sport terrein te Kats. Wij zijn in px-incipe geen voorstanders van bestaande dingen opruimen, in dit geval een goed geoutilleerd sportveld. Natuurlijk draai ik hier voor het grootste deel persoonlijk op. Zou het geen overweging verdienen eens te be kijken of het sportterx-ein te Kats, een combinatieveld kan wox-den voor beide dox-pen, zij het dan te px'obex-en voor tijdelijk. Gezien de enigszins krappe fi nanciële toestand van de gemeentekas, zou ik een ernstig bex-oep op b. en w. en de i'aad willen doen, bekijkt het nog eens op al zijn mei'ites, twee sport terreinen opruimen met alle kosten van dien, en nieuw aanleggen, daar zijn weer duizenden guldens mee gemoeid. We hebben als gemeente een goed terrein dat 2 ha groot is. Is dit werkelijk te ein voor een dorp van goed duizend inwoners, of kunnen wij wex-kelijk de Kortgeense spox'tliefhebbers dit niet aan doen? Voor de Katsenaren wordt het meestal een vanzelfsprekende zaak gevonden, geen bestaansmogelijkheden meer, dan maar opruimen, weg er mee, of aan sluiten elders, op andere dorpen b.v. liefhebbers van muziek, zangers, zwem men in schoolvei'band, noem imaar op. Laten de sportminnende jongeren van Kortgene ook eens een offer brengen voor Kats. Het zou inderdaad wel eens een goede training kunnen zijn te er- vax'en wat het is, inwoner te zijn van de gemeente Kortgene en te wonen op het dorpje Kats. Ervaring is nog steeds een goede leerschool, men kan veel leren van andere mensen, leren hoe het moet, heeft praktisch niemand te leren, maar lex-en hoe het ook kan, om anderen te helpen, is mogelijk een lange les nodig. Het zwembad te Koi'tgene is aan grote restauratie toe, wij hopen dat er nu werkelijk eens een afdoende oplossing aan gebeurt. Nieuwbouw kleuterschool te Koi-tgene, nieuwbouw openbare lagex-e school te Kats, plus gymnastieklokaal, plus het ondei'bx'engen van de kleutei's aldaar. Heel merkwaardig dat bij deze kleinere scholen de liquiditeitspositie van de ge meente nu zo'n belangrijke x-ol gaat spelen. Wij hopen dat op dezelfde wijze een oplossing gevonden kan woi'den als voor de openbare lagere school en het gymnastieklokaal in Colijnsplaat; ook toen leek het of de liquiditeit een rol zou spelen. Wij zien met belangstelling uit naar voorstellen van b. en w. die spoedig mogen leiden tot de vex-bouw van genoemde scholen. Mijnheer de voorzitter, ik wil niet meer in herhaling treden, ik hoop daar nog wel eens op terug te komen. Vuilvex'branding. Bestudeer de moge lijkheden totdat er positieve plannen uit de bus komen. (Zie voor vervolg dit blad volgende week) faigHVIfa

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1970 | | pagina 6