„SJMR MI ZEE" Kostuums, winterjassen en autocoats Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 19 november 1970 no. 3427 Vervolg raadsvergadering Wissenkerke SINT NICOLAASGESCHENKEN LIEFDE OP DE RIJN g. Straatbelasting f 6.500. De tarieven als volgt te verhogen: gebouwd: van 12.5% naar 15%; ongebouwd: van 7.5% naar 9%. Totale meeropbrengst 57.700. Voor een meer uitvoerige toelichting verwijzen wij u naar de wijzigingsver ordeningen van de genoemde belastingen met de daarbij behorende memorie van toelichting. Op vorenstaande wijze is het ons mogelijk gebleken een sluitende begro ting te ontwerpen met een post voor onvoorziene uitgaven van 27.693.27. Op gemerkt zij dat de geraamde meerop brengst verminderd met het oorspronke- lijke tekort 31.700.beloopt. Dat de post onvoorziene uitgaven 4.000.lager is dan dit laatste bedrag vindt zijn oor zaak in het feit dat verhoging van de straat- en rioolbelasting ten gevolge heeft dat de voor rekening van de gemeente komende lasten voor de in erfpacht uit gegeven gronden in de Banjaard stijgen. Bij de uitgifte van deze gronden is des tijds bepaald dat de straat- en riool belasting begrepen zijn in de erfpachts canon. Hiermede bieden wij u de ontwerp- bgrotiing voor het dienstjaar 1971 aan. Burgemeester en wethouders van Wiissenkerlce. Hierna werd het lijvige boekdeel ter tafel gebracht, maar alvorens bladzij voor bladzij te behandelen, krijgen de leden gelegenheid ten aanzien van de begroting een algemene beschouwing te houden. Slechts twee sprekers traden voor het voetlicht. Als eerste spreker kwam de heer I. A. de Regt aan het woord. Deze zei: Mijnheer de voorzitter, mijne heren. Bij de behandeling van de gemeente begroting 1971 wil ik namens de fractie van de C.H.U.-A.R.P. een algemene be schouwing houden. Allereerst willen wij terugkijken naar het lopende dienstjaar. Tot volle tevre denheid worden in alle drie dorpskernen de dorpshuizen geëxploiteerd, ook de ver buur van het nieuwe dorpshuis te Wis senkerke is zeer goed. Gelukkig is er nu ook een begin gemaakt met de laatste fase van de rio lering te Geersdijk. En heden aanbesteed het bouwrijpmaken van de 3e fase be stemmingsplan te Wissenkerke. Geers dijk wordt dezer dagen aangesloten op het aardgas en Wissenkerke zal spoedig velgen. De bouw van 16 bejaardenwoningen te Kamperland is bijna voltooid en de bouw van 10 keuzewondngen te Wissen kerke vordert gestaag. Er is ook begon nen met de bouw van 14 bejaardenwo ningen te Wissenkerke. Hoewel er dus enige bouwactiviteit is, zijn wij toch ernstig verontrust over het uitblijven van meer woningen, het teruglopen van de bevolking en de vergrijzing. Boven dien behoeft het oude woningbestand vernieuwing en verbetering. Wij betreuren het in zeer hoge mate •dat G. S. Noord-Beveland nog niet tot woongebied aangewezen heeft. Als ge meente Wissenkerke hebben we een ide ale ligging, op redelijke afstand van het grote industriegebied Het Sloe, dicht bij de steden, gelegen aan een groot recreatiegebied, het Veerse meer en het strand, en een directe verbinding met de Randstad. Kortom onze gemeente heeft een ideaal en gezond woon- en leefkli maat. Wij dringen er op aan om alle moge lijkheden die er zijn te benutten om meer woningbouwactiviteiten te ontwikkelen. We zullen niet rusten voordat G.S. de gemeente Wissenkerke tot woongebied aangewezen heeft. We zullen G. S. van de ideale woongelegenheid moeten door dringen. Wij zijn een van de gemeenten die zuivere lucht en water hebben. Hier mede zullen wij reclame moeten maken zeker regionaal, maar misschien ook wel nationaal en de grote beleggers voor on ze gemeente moeten interesseren om te bouwen in onze gemeente. Verder stel len wij b. en w. voor om met de men sen die in onze gemeente een woning zoeken de mogelijkheden te bespreken die er zijn voor het particulier bouwen van een woning. Hiervoor zou een spe ciale vergadering in de dorpen gehouden kunnen worden. Te Wissenkerke en Geersdijk is er voldoende bouwgrond beschikbaar. Op Kamperland veel minder. Wij dringen aan op spoed met de vaststelling van het bestemmingsplan aan de westzijde van de Veerweg. De bouw van recreatie woningen verloopt langzaam, de terrei nen Ruiterplaat en Rancho Grande ko men slecht van de grond. Wanneer kan het nieuwe bestemmingsplan Sehotsman- Ruiterplaat tegemoet gezien worden. Is er nog uitbreiding van de jachthaven te verwachten en wanneer kan er een aanvang worden gemaakt met uitbreiding van de Banjaard. Zoals bekend heeft de Ned. Heide Mij. een voorontwerp van een plan voor de aanleg van de recreatieweg achterkom Kamperland naar de Ruiterplaat ge maakt. Wij dringen er op aan om de eigenaars van de gronden die hiervoor nodig zijn zo spoedig mogelijk iets defi nitiefs mee te delen, daar deze mensen nog steeds in de onzekerheid verkeren en daarom in uitvoering van eventuele plannen of werkzaamheden geremd wor den. Het is ons inziens gewenst dat het subsidiebeleid het volgend jaar geheel op de helling komt en alles opnieuw bekeken zal worden. In verband met de aansluiting van het aardgas voor de kern Kamperland dringen wij aan op een juiste voorlich ting over het tijdstip van aansluiting. Wordt dit najaar 1971 of voorjaar 1972, zeg het eerlijk, er wordt dan tenminste weer een stuk onzekerheid weggenomen. Ook vinden wij aansluiting van de Ban jaard en de Schotsman-Rui terplaat noo d zakelijk. Wij zijn blij dat er een aanvang zal worden gemaakt met de verbreding van de Oost-Havendijk en met de uitbreiding van de straatverlichting in 1971. Wat betreft de uitbreiding van het instructie- bad met een diep bassin zien wij liever dat dit instructiebad verwarmd zal wor den. Het zal dan meer aan het doel be antwoorden om de kinderen vroeger en later te laten zwemmen. Dit zal natuur lijk meer kosten meebrengen, maar het verstrekken van abonnementen, maand- of weekkaarten zal natuurlijk in de kos ten tegemoet komen. Deze kaarten zou den dan op de secretarie verstrekt kun nen worden. Wij dringen er op aan dat er goede voorzieningen getroffen worden om te zwemmen bij het voormalig aanlegstei ger aan het Veerse meer. Het plaatsen van kleedhokjes en toiletten is meer dan noodzakelijk. Het aanbrengen van een springplank is gewenst, wij hopen dat deze voorzieningen voor het komen de zwemseizoen aanwezig zullen zijn. Het aanschaffen van een verplaats bare muziektent achten wij niet erg noodzakelijk, daar er praktisch nooit concerten gegeven worden en dan is deze uitgave onverantwoord. Een ge sprek met de muziekvereniging zal zeker op zijn plaats zijn. Jammer is het dat een nieuw sportveld voor Wissenkerke voorlopig nog even moet wachten. De sportaccommodatie te Kamperland is te gering, wij achten het hard nodig, dat er gelegenheid voor zaal- sport komt. Wij dringen aan op een eenvoudig gebouw en willen hieraan hoge prioriteit geven. Ook de bouw van een zwembad, diep bassin, is nodig, ook in verband met de toeristen en moet voorrang genieten boven de bouw van een zwembad te Wissenkerke. Dit bad is een instructiebad. Met gemengde gevoelens hebben wij de voorstelleh tot belastingverhoging ontvangen. De verhoging van de riool belasting vinden wij erg hoog. Dit is juist weer een belasting die de eigenaren van woningen treft en die worden toch al zwaar belast. Indien mogelijk zouden wij graag de rioolbelasting en reinigings rechten gekoppeld zien, omdat men dan een betere verdeling van de belasting druk krijgt doordat ook huurders mee helpen betalen. Jammer is het dat er nog een groot aantal gezinnen zijn die gëen vuilnisemmer hebben, wij vinden het juist, als deze mensen nogmaals worden aangeschreven om hen ervan te doordringen, dat het voor ieder noodza kelijk is dat het huisvuil afgevoerd word. Wij vinden het gewenst dat b. en w. onderzoeken of er de mogelijkheid is om per 1 mei met de nieuwe regeling over te gaan op plastic zakken. Tenslotte zouden wij graag willen dat de raadsleden in een vroeg stadium be trokken worden bij de voorbereiding van bestemmingsplannen, zo krijgt de raad een meebesturende taak inplaats van een controlerende taak. Wij danken de ambtenaren ter secre tarie voor de werkzaamheden verricht, in het bijzonder de gemeente-ontvanger voor de correcte verzorging van de be groting 1971. Hopende dat wij hiermede een positieve bijdrage verleend hebben, besluiten wij deze beschouwing. De tweede spreker was de heer Koole, die het volgende zei: Mijnheer de voorzitter. Al is het misschien niet interessant om de mening van een éénmansfractie te vernemen, toch waag ik het er op mijn mening kenbaar te maken. Wanneer we gaan beschouwen, wat" het afgelopen jaar totstand kwam, kun nen we rustig stellen, dat ons bootje van onze vorige beschouwing nog steeds voortkabbelt. Wat de woning voorziening betreft is het nog steeds een hopeloze toestand. Spraken we voor het begrotingsjaar 1969 over 25 keuze woningen (13 te Wissenkerke en 12 te Kampei-land). Na ruim twee jaar van herhaaldelijk vragen stellen, zal het dan zover zijn, dat 10 van deze wonin gen binnen afzienbare tijd opgeleverd kunnen worden. Of die overige 15 wo ningen waar toentertijd sprake van was, ooit gebouwd zullen worden, lijkt me zeer twijfelachtig. Ook de verbreding van de Oost-Ha vendijk is in 1969 al op de begroting geplaatst. Wat is er tot op heden van geworden? Een puinhoop en een hogere post van 10.000.op de begroting. Zo zijn er verschillende dingen die maar niet van de grond komen. We noe men het plan voor de sociale recreatie op de Schotsman-Ruiterplaat, dit wordt ten hoogste tijd. Ook het uitbreidings plan ten westen van de Veerweg te Kam perland laat veel te lang op zich wach ten. We zien er van komen, dat wanneer er gegadigden zouden komen die een complex van meerdere woningen op Kamperland zouden willen bouwen af gewezen moet worden omdat er geen bouwrijpe grond beschikbaar is. Tevens vragen we ons af: hoe staat het met de door de burgemeesters van de gemeenten op Noord-Beveland gelan ceerde gedachte om Noord-Beveland als woongebied aangewezen te krijgen. Of is dit zo maar in een opwelling gebeurd, zodat men aan moet nemen hierover nooit meer iets te vernemen. Over een vuilverbrandmgsoven of een geschikte plaats voor het storten van vuil is al geruime tijd niets meer ver nomen. Dit kan toch niet te lang meer wachten lijkt ons. Gezien het feit dat alles ongelooflijk lang moet duren, lijkt het raadzaam reeds nu plannen te maken over wat er allemaal kan gaan gebeuren, als de afdichting van de Oosterschelde een feit is. Neem b.v. de huidige werkhaven. Het lijkt wanneer de plannen vroegtijdig klaar zijn, het braakliggen of onbenut zijn, zo kort mogelijk te maken is. Voor het begrotingsjaar 1971 zijn weer enkele weken gepland. Wat ^we missen is het stuk stinksloot onderaan de Spui- dijk. Wat betreft de uitbreiding van het zwembad hebben we bedenkingen. Het zwembad is aangelegd als instructiebad, door uitbreiding met een diep bassin, wordt dit goeddeels te niet gedaan en zeker niet ongevaarlijk. De uitgave hiervoor lijkt ons minder verantwoord. Liever zagen we het geld aangewend als een begin-kapitaal voor een gymnastieklokaal te Kamperland. De behoefte hieraan wordt van jaar tot jaar groter en kan niet langer meer op zich laten wachten. De behoefte aan een diep bassin in het zwembad moet nog blijken. Tegen de post op de begro ting maken we dan ook bezwaar en zullen hieromtrent eventueel een uit spraak van de raad vragen. Stond er vorig jaar met trots in de begeleidingsbrief bij de begroting: Het is ons college mogelijk gebleken, zonder dat een verhoging van één der gemeen telijke belastingen behoeft te worden voorgesteld, een sluitende begroting te onwerpen. Dat moeten we nu schijnbaar •duur bekopen met een voorstel tot ver hoging van maar liefst zeven belastingen. Waarvan de rioolbelasting het meest in het oog springt. Voorgesteld wordt dit lijkt ons gewoon absurd. Een verho ging met zo'n 25% zou misschien nog acceptabel zijn, de voorgestelde verhoging is voor ons niet aanvaardbaar. Wat hieromtrent nog zo verwonderlijk is, dat zij die een tweede woning in de Banjaard bezitten bij de verhogingen van straat- en rioolbelasting buiten schot blijven. Dit is bij de uitgifte van de grond en de vaststelling van de erf pachtscanon een grote misser geweest. Om in de gemeentelijke belastingen enige progressie door te kunnen voeren, is het overwegen van een assurantie- belasting misschien aan te bevelen. Het in voorgaande gestelde zou dan enigszins teniet gedaan kunnen worden en de riool- belasting op het huidige peil gehand haafd kunnen blijven, of met maximaal 25% verhoogd. Zie hier in grove trekken mijn ziens wijze. Aan de rest van deze raadsvergadering hopen wij volgende week ruime aandacht te besteden. Rest ons nog voor deze maal te zeggen, dat de begroting 1971 sloot met een ontvang en uitgaaf in de gewone dienst van 2.371.427.43, met een post onvoorzien van 27.693.27. De kapitaaldienst heeft als ontvang een bedrag van 4.371.996.30, een uitgaaf van 5.086.461.53, alzo een nadelig slot deze met maar liefst 100% te verhogen, van 714 465.23. Fantastisch is onze kollektie REID 8 TAYLOR en WILSON 8 GLENNY kostuums in zeer exclusieve dessins. Een moeilijke maat, geen bezwaar, er hangen er honderden klaar in alle denkbare maten. En zeer belangrijk: Alle veranderingen natuurlijk gratis. Enorme kollektie ELMIOR en v. d. HERICK Shirts, o.a. ESBILINE. Schiesser pyjama's in nieuwe modellen en kleuren. LAIMBÖCK handschoenen, shawls, vesten, truien en kamerjassen. Uniek is onze kollektie dassen met pochettes. Eerst kijken en passen bij: HERENMODEHUIS St. Adriaanstraat 7, GOES, Tel. 56 52. FEUILLETON Ze keek hem lange tijd aan. Toen begon ze te lachen, eerst langzaam daarna met lange, gierende uithalen. De Haan liet haar rustig haar gang gaan. Hij leunde achterover in de stoel en dronk zijn glas leeg. Nadat ze wat kalmeerde, schudde ze haar hoofd en greep naar een sigaret, uit het pakje op de tafel. Hij gaf haar vuur en geruime tijd zaten ze zwijgend naar buiten te kijken. Zonder zich om te draai en, begon ze zacht: „Sorry, Theohet is niet, dat ik je uitlachte, hoor. Maar de toevalligheid." Ze zuchtte. „Er is nadien nooit meer een man in mijn leven geweest Als ik uitging, deed ik dat alleen en als er al eens iemand op de een of andere wijze toenadering zocht, dan wees ik hem zonder meer kort en bondig af. Maar u bent in de eerste plaats een oudere man. U bent beschaafd en hebt iets over u, dat een vrouw aantrekt. Ik was vast van plan om tijdens de reis geen enkel contact te maken met eventuele mannelijke mede passagiers. Ik was nog van plan geweest om de vrouw van de kapitein te vragen mij aan een tafel te plaatsen met uitslui tend vrouwen, maar bij nadere overwe ging leek het mij toch beter dit niet te doen. Doch met u is dat anders. U bent van de eerste avond af, daar in Orsoy, attent voor me geweest. Dat trok me in u aan." door Qré de Boer Hij leunde nog steeds achterover. „Dat is dan weer een andeye Cobie dan zo even. Dan bent u toch niet zo heel im- muum voor ieder poging om maar enig spoor van genegenheid los te krijgen, als u wilde beweren. Luister eens, Cobie.. je bent af en toe nog verbitterd door wat je ervaren hebt met m'n naamgenoot. Misschien heb je wel gedacht: geen man deugt er. Maar kijk eens om je heen in je leven.honderdduizenden jonge men sen zijn gelukkig geworden met elkaar, houden van elkaar en willen alles van elkaar verdragen. Diep in haar hart heeft Cobie Verleun ook vaak gehunkerd naar datzelfde geluk, want als dat niet het geval was, zou het niet normaal zijn. Ie der mens heeft zijn verborgen gedachten, die hij voor niemand wil weten. En door gaans doen we ons altijd wat anders voor als we zijn. We hebben bepaalde ondeug den, die we verbergen, angstvallig weg sluiten, zodat niemand ze kan ontdek ken. U bent bij het onderwijs. Ik heb vroeger in de eerste klas gezeten bij een aardige juffrouw. Laten we haar Pieter- sen noemen. Juffrouw Pietersen was op dat moment dat ik op school kwam, een knap ding van zo'n twintig jaar. Ik vond haar de eerste de beste dag al erg lief. Ik had gedurende mijn schooljaren een zuivere verering voor haar en ze kon alles van me gedaan krijgen: een bood schap doen, haar fiets schoonmaken, noem maar op. Ik ging naar de HBS en verloor haar min of meer uit het oog. Vele ja ren later ik was al geruime tijd ge trouwd ging mijn oudste zoon naar school. Nog steeds zwaaide juffrouw Pie tersen haar scepter in de eerste klas. Dat was 'twintig jaar nadat ik bij haar gezeten had, en juffrouw Pietersen was intussen veertig geworden. Ze had nog steeds een aantrekkelijk gezicht en een aardig figuur. Na Diclc kwam Lien en nog later Flip bij haar in de klas. Ik be zocht met mijn vrouw de ouderavonden en de vergaderingen van de schoolvereni ging en op een gegeven ogenblik werd ik in het bestuur gekozen. Dat was net in het jaar, dat juffrouw Pietersen vijf en twintig jaar bij het onderwijs was. De voorzitter was ziek en ik kreeg de taak de jubileumavond te leiden. Die avond heb ik haar goed bekeken. En voor mijn geestesoog dwarrelden haar beelden uit de tijd, dat ik nog op school ging. Toen was ze de knappe Reina, voor wie iedere collega het vuur uit z'n sloffen liep. Ze was een uiterst bekwame leerkracht en tijdens mijn speech schilderde ik haar levensloop op de school en zette uiteen welk een geluk voor onze school was ge weest, dat ze gedurende een kwart eeuw haar beste krachten in de eerste klas had gegeven. Maar ik meende er geen fluit van. In mijn hart dacht ik: Meid wat is het verschrikkelijk jammer, dat je niet een leuke vent getroffen hebt, die jouw hart in vuur en vlam heeft ge zet en je meenam naar het altaar. Als ik er aan denk, hoe lief ze altijd met haar ukkepukken in de eerste klas omging als lid van het schoolbestuur bezocht ik haar klas wel eens dan dacht ik: Reina, wat een schat van een moeder is er aan jouw verloren gegaan. Enfin, ze heeft enkele jaren geleden afscheid genomen van haar school. Bijna veertig jaar heeft ze het onderwijs ge diend. Door toedoen van onze burge meester heeft ze zelfs nog een lintje gekregen. We hebben uitstekende her inneringen aan haar diensttijd, als ik het zo mag noemen. Nu zit ze eenzaam en verlaten ergens in Nederland te teren op haar herinneringen met als enig tast baar bewijs van haar trouw aan het onderwijs: een lintje. Zou ze tijdig ge trouwd zijn, dan hadden er nu klein kinderen op haar schoot kunnen zitten, die haar oude dag veraangenamen. En ik heb af en toe vergelijkingen gemaakt tussen juffrouw Pietersen en juffrouw Verleun. Blijft u maar bij uw meisjes in Utrecht. U bent zo'n dertien jaar bij het onderwijs. Dus al over de helft voor uw zilveren jubileum. Als u dat moogt beleven, zal daar in Utrecht ook een voorzitter zijn, die u roemt om uw liefde en toegewijde arbeid voor en in het onderwijs. Men zal u geschenken geven en u zult een heerlijke dag en avond beleven. Daarna gaat u weer over tot de orde van de dag en als u gezond blijft, haalt u ook uw veertigjarig ambts jubileum nog wel en zal er misschien ook een burgemeester zijn, die van me ning is dat zo'n plichtsgetrouwe vrouw een lintje verdient. Dan zit u over een jaar of dertig ook in uw eentje naar dat lintje te kijken. Dat is je toekomst, Cobie. Met af en toe een vakantie op de Rijn. Of ergens anders. Nou? Lokt dat je niet aan? Is het niet prettig. Een zorge loze toekomst tot je dood. Helemaal alleen in je eentje? Dank zij het feit, dat een zekere Theo je de grootste des- •illussie in je leven heeft gegeven." Ze keek met een vlammende blik naar hem op. „U hebt een vreselijke manier om bepaalde dingen te zeggen. Op zulke momenten heb ik een hekel aan u." Hij haalde zijn schouders op. „U zegt het maar". Hij wees naar het donker buiten. „Daarginds zijn bergen. Een be tere vergelijking kan ik niet geven. U hebt één keer geprobeerd zo'n berg te beklimmen. U dacht, dat u een goede steun had, maar halverwege liet men u schieten en u rolde met een vaart weer naar beneden. Sindsdien ontbreekt u de moed en de lust om het opnieuw te proberen. Ongetwijfeld bent u een be kwame onderwijzeres geweest op de la gere school en zult u zeker een van de beste leerkrachten zijn op uw huishoud school in Utrecht. Maar voor de rest •bent u een klein kind. U zit nu al jaren in een hoekje van het leven te mokken om.het eens u aangedane onrecht. De flinke Cobie Verleun die haar meisjes •in de klas onder haar duim heeft en die uitstekend aangeschreven staat bij haar direktrice en ongetwijfeld een pret tige collega is voor de anderen. Maar die zich pantserde tegen iedere toenade ring van de andere sexe. Van negen tot vier bekwame lerares. En wat bent u daarna? De juffrouw Pietersen met als mogelijk toekomstbeeld het befaamde lintje. En een eenzame zit-slaapkamer met oude herinneringen, tastbare en ab stracte." Met een ruk kwam ze overeind. Ze leunde met haar gebalde vuisten op de tafel en ze beet hem toe: „U bent een monster, weet u dat? U denkt me alles te mogen zeggen, omdat u zoveel jaren ouder bent en denkt dat u wijzer bent.. Maar u bent een vlerkeen hark een (Wordt vervolgd)

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1970 | | pagina 3