NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plouvier heeft DE schoenen Raadsvergadering Wissenkerke Waarschuwing Raadsvergadering Kortgene No. 3428 Donderdag 26 november 1970 74e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 3.25 per half jaar. Franco per post 14.per jaar. Advertenties 15 ct per mm, exclusief BTW Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. In de maandag 16 november j.l. gehou den raadsvergadering worden, na de ope ning door de voorzitter, de notulen on veranderd vastgesteld en enige ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. In een zeer vlot tempo worden een aantal agendapunten van administratieve aard doorgenomen. Het in een vorige vergadering genomen besluit het woninkje, gelegen naast de woning Veerweg 158 'te Kamperland aan de heer H. Buijze als garage te verhuren wordt nu ingetrokken. De heer Jongejan is niet bereid de voor het huisje liggende strook grond, die hij van de gemeente huurt, aan de heer Buijze door te ver huren. Ook langs de achterkant is het woninkje niet bereikbaar. Carillon. In een wijziging van de gemeentebegro ting 1970 komt het voorstel van b. en w. voor de bouw van een toren met carillon en verlichte wijzerplaten ter sprake. Het lid Koole zegt hierop, dat in eerste in stantie daarvoor een bedrag van 28.000 was uitgetrokken. In die vergadering is toen wel een luidklok goedgekeurd, maar gèèn carillon, omdat dat een te grote luxe was. Na aftrek van de BTW is dit nu een verhoging van 16.00, die hij liever aan gewend zag als een beginkapitaal voor een gymnastieklokaal te Kamperland. De voorzitter zegt dat het college altijd is uitgegaan van een bedrag van 60.000 voor een gemetselde toren en dat b. en w. wel degelijk de bevoegdheid heeft gekre gen op een carillon door te werken. Het lid I. A. de Regt vindt een carillon ergens ook wel een beetje overbodige luxe. De kosten vindt hij vrij hoog. De sportvoorziening te Kamperland vindt hij bepaald gering en daarom wil hij dit ca- rilon b.v. ophangen aan de bouw van een gymnastieklokaal, of althans de toe zegging van 'd. en w. dat zulk een gym nastieklokaal er binnen afzienbare tijd zal komen. De voorzitter geeft hem ten antwoord, dat die toezegging door hem niet te geven is. Er zijn vele factoren die daarin een rol spelen. Hij wil namens het college echter wel de toezegging doen, dat er op korte termijn een studie van gemaakt zal wor den. Ook het lid Remeijnse vindt het een overbodige luxe, en wil, evenals Koole, een uitspraak van de raad. Bij de daar op volgende stemming zijn de leden Koole, Van der Maas, P. de Regt en Re meijnse tegen. Bij de benoeming van een gemeente werkman verzamelt de heer A. A. van de Kreeke 9 stemmen op zich, terwijl op de heer A. Bosselaar 2 stemmen worden uit gebracht. Het bouwrijp maken van de 3e fase van het bestemmingsplan Wissenkerke wordt onderhands opgedragen aan de fa. A. C. van Hee te Kamperland. De grondprijs van het terrein van de voormalige Stoof te Kamperland wordt vastgesteld op 26,per m2. Reeds drie aanvragen voor de bouw van een woning aldaar zijn al ingekomen. Hierna worden de algemene beschou wingen op de gemeentebegroting 1971 gehouden, welke wij reeds vorige week publiceerden. De voorzitter beantwoordt hierna de sprekers en zegt o.a. dat door het college aan het woningprobleem al het mogelijke gedaan wordt. Ook hem benauwt dit. Het verklaren van de gemeente Wissen kerke tot woongebied blijft op de ver langlijst staan. Wat het tijdstip van vestiging van een nieuwe jachthaven betreft, heeft de voor zitter wel iets in zijn hoofd, maar durft dienaangaande nog niets te zeggen. Op het subsidiebeleid valt mogelijker wijs bezwaren in te dienen, maar is ook een moeilijke zaak. Wie of wat moet je schrappen en wie of wat moet je bevoor delen. Ten aanzien van het aardgas zegt de voorzitter, dat dit van de Zegam is. Wij kunnen er niets aan doen. Voor uitbreiding van „De Banjaard" is opdracht gegeven tot het maken van een bestemmingsplan. De moeilijkheid is ech ter, dat nog niet precies bekend is, hoe de wegen aldaar zullen lopen. Over het zwembad zegt de voorzitter, aan de hand van een schrijven van de Sportraad, dat deze stichting het maken van een diep bassin aan het instructiebad te Wissenkerke op de eerste plaats voor staat. Daar is niet onderuit te komen. Aan de muziekvereniging „Ons Genoe gen" is indertijd over de verplaatsbare muziektent geschreven, en daarop werd een instemmend antwoord terug ontvan gen. Er zal nogmaals met de muziekver eniging contact opgenomen worden. Wat betreft de geringe sportaccommo datie te Kamperland, zegt de voorzitter, dat de vorige raad en college het gym nastieklokaal te Kamperland wilden bou wen, maar kregen geen toestemming. Er wordt nu door het rijk een bijdrage be taald in de lesuren voor de kinderen van Kamperland en Geersdijk. Men zal nogmaals een schrijven laten uitgaan aan die personen, die nog steeds geen vuilnisemmer hebben. Of het veel zal uithalen, meent hij te moeten betwij felen. Op de beschouwing van het lid Koole zegt de voorzitter ten aanzien van de woningbouw, dat de gemeente zuiver af hankelijk is van hogere instanties. De bouw in de privé-sector wordt gestimu leerd. Ten aanzien van de sociale recreatie Dinsdag 24 nov. j.l. was de raads vergadering te Kortgene vrijwel geheel gewijd aan de begroting 1971. Hieronder volgt in de eerste plaats de begeleidingsbrief van b. en w., waarna een viertal beschouwingen volgen, die door de fracties op de begroting werden opgesteld. Aan de raad. Met betrekking tot de u gezonden ont- werp-begroting voor het dienstjaar 1971 en de begrotingen in concept voor de be- drijven, merken wij het volgende op. Een terugblik op het begrotingsjaar 1970 leert ons, dat een aantal plannen tot uitvoering kon komen c.q. kon worden voltooid. Gedacht kan worden aan het in ge bruik nemen van de bijzondere lagere school te Colijnsplaat, de aanvang van de verbetering van de openbare lagere school en het tot die school behorend gymnastieklokaal aldaar, het in exploi tatie brengen van het kampeei'terrein te Kortgene, de aanvang van de bouw van een verzorgingstehuis te Colijnsplaat, welke bouw de gemeente in financieel opzicht mogelijk maakte door het garan deren van tijdige betaling van rente en aflossing van de aangegane geldlening. Met de bouw van de 28 bejaardenwo ningen te Colijnsplaat zal binnen afzien bare tijd een aanvang worden gemaakt. In laatst genoemd dorp werd overge gaan tot de aanleg van aardgas. In het dorp Kats kon de aanleg nog niet wor den gerealiseerd. Gehoopt wordt, dat de voorwaarden van de P.Z.E.M. spoedig bekend zijn, opdat een voorstel aan uw raad kan worden gedaan. Wij willen verder nog noemen de aan leg en verbetering van straten. Niet alle wensen konden in vervulling gaan. Zo was het tot nog toe niet moge lijk de woningvoorraad verder aan te vullen omdat ter zake geen toewijzingen konden worden verkregen. Het is u be kend, dat 10 woningen in aanbouw zijn in de sector premiewoningen. In de begroting voor 1971 zijn, zoals gebruikelijk, geen nieuwe kapitaalswer- ken geraamd. Deze zullen bij wijziging worden opgevoerd. Uiteraard bestaan voor het komende begrotingsjaar verschillende wensen. In hoeverre aan die wensen tegemoet kan worden gekomen hangt af van diverse factoren. Waar het betreft kapitaalsuitgaven, moet allereerst worden opgemerkt, dat deze slechts kunnen worden gedaan in dien de financiering is geregeld. Finan ciering gaat steeds zwaarder wegen, daar er weinig ruimte op de kapitaalmarkt is. Dit heeft tot gevolg, dat aan de gemeen ten sporadisch gelegenheid wordt gege ven geld te lenen. Zolang een gemeente over eigen finan- op de Ruiterplaat, zegt de voorzitter dat het eerste bestemmingsplan juist is bin nengekomen en nog nader bestudeerd moet worden. Het bestemmingsplan ten westen van de Veerweg ligt bij de P.P.D. ter goedkeuring. Over de bouw van een verbrandings oven is nog geen verklaring omtrent luchtverontreiniging binnengekomen. Er bestaat een mogelijkheid de bouw van zulk een oven in samenwerking te doen met enige gemeenten op Walcheren. Bij de behandeling van de begroting komen slechts enkele opmerkingen naar voren. Zo stelt het lid P. de Regt voor, bij de post bouw kantoor jachthaven- meester, daaraan douches en een was serette te verbinden. Het gebouw kan zich dan op die manier zelf terugbetalen. Het lid Koole is felle tegenstander van de verhoging van de rioolbelasting met 100 Een verhoging met 25 wil hij als uiterste grens zien. Nadat dit voor stel in stemming wordt 'gebracht, blijkt dat het lid Koole alleen maar tegenstan der is. De rondvraag brengt slechts één vraag ter tafel.. Het lid Koole zou graag zien, dat bij een volgende gedeeltelijke her- strating van de Veerweg te Kamperland, deze werkzaamheden niet meer plaats vinden in'het recreatieseizoen, en dat ge durende de weekends deze Veerweg niet meer gedeeltelijk is afgesloten. De voor zitter zegt toe, dit zoveel mogelijk te wil len bevorderen. cieringsmiddelen beschikt, kan tot uit voering van kapitaalswerken worden overgegaan. Gaan die 'middelen ontbre ken, dan zal de noodzaak van het op stellen van een urgentieschema zich aan dienen. Vanzelfsprekend zal bij het maken van de plannen, die kapitaalsuitgaven vergen, de invloed van deze uitgaven op de ge wone dienst moeten worden nagegaan. Ook ten aanzien hiervan is een urgentie schema noodzakelijk. Bij het treffen van voorzieningen zal niet alleen meer moeten gelden, dat de ge meente een agrarisch karakter heeft. Zij gaat daarbij de belangen van de land bouw niet uit het oog verliezend verder met de uitbouw van de belangen, Öie zij bij de recreatie heeft. Verder heeft zij een taak als woongebied. Wij betreuren het het is reeds op gemerkt ten aanzien van de woning bouw geen positieve mededelingen te kunnen doen. Gehoopt kan slechts worden Zie vervolg pag. 2. De Jeugddienstcommissie. U vraagt zich wellicht af, hoe het hier mee gesteld is. We kunnen u vertellen, dat deze op volle toeren draait. We orga niseren niet alleen jeugddiensten, maar gaan ook bij de kerkeraden op bezoek om met elkaar van gedachten te wisselen. We vragen hen o.a. wat ze van de jeugd diensten verwachten en willen dan graag hun reakties horen. Maar ook u mag reacties en kritiek leveren op ons werk. Hopenlijk leren we er nog van en doen we misschien nieuwe ideeën op. Hebt u nog geen jeugddienst bezocht? Komt u dan de eerstvolgende keer op 29 november a.s. in de Herv. Kerk te Wissenkerke. Ons thema zal dan zijn: „In de ban van het gebeuren". Tevens zal deze film gedraaid worden, waarover we samen dan zullen discussiëren. Tot ziens a.s. zondag. „In de ban van het gebeuren". Diverse industrieën schijnen belang stelling te tonen voor Zeeland. Is Zee land een aantrekkelijk industriegebied? Gaat in de toekomst het weelderige groen van Zeelands bodem plaats maken voor het fnuikende grijs van dampende stankhaarden? Wordt Zeeland van ge zond recreatieland zostraks een vies, armtierig uitziend, industrieland? Anders gezegd: preveleren economische motieven voor industrievestiging boven de gezond heid en het geluk van mensen en dieren? En zijn we zo in onze provincie gefasci neerd geraakt door de industrie én haar gevolgen, dat we volledag in haar ban zitten? Zeeland industrieland: zitten we soms al in de ban van dit gebeuren? De Amsterdamse cineast Dirk Jan Bij- ker heeft over dit vraagstuk een zeer indrukwekkende discussiefilm gemaakt: „In de ban van het gebeuren". Elke Zeeuw moet deze film gezien hebben! De jeugddienstencommissie voelde zich verantwoordelijk t.a.v. dit indringend, de mens overvallend probleem en haar ge volgen. En u? U kunt spoedig meedenken en mee praten hierover. Let maar goed op! Jeugddienstencommissie N.-Beveland. Volgens ingekomen meldingen wordt Noord-Beveland bij tussenpozen bezocht door kooplieden of vertegenwoordigers, die trachten coupons stof 'te verkopen. Deze „kooplieden" treden geraffineerd op en zijn soms zeer vrijpostig. Begin nende op een vleiende toon, proberen zij u op een overtuigende en doordringende wijze te overreden. Enkele voorbeelden van hun werk wijze: De keus is op u gevallen omdat u b.v. op no. 25 woont; u mag profiteren van een extra koopje. U krijgt een introductie, want in elke plaats mag ik 4 coupons plaatsen. De directeur is dóód en ter ontduiking van successierechten ruimen we een aan tal coupons op beneden de inkoopprijs. Het is slechts een greep uit de toege paste voorwendsels. Ook wordt vaak een kaart afgegeven met een firmanaam. Het zegt echter niets. Bij Kruiswoordpuzzel Horizontaal: 1. bouwmateriaal - 4. spra keloos - 7. rangtelwoord - 13. vlaktemaat 14. strijdmacht - 16. naar beneden gaan 17. vogel - 19. mening - 21. bid (Lat.) 22. tot en met (afk.) - 23. deel v. e. huis 25. pers. vnw. - 26. Franse ondergrondse (afk.) - 28. kreet - 30. slede - 32. voeg woord - 33. bloedwraak 36. de onbe kende (afk.) - 37. slecht, misdadig - 39. persbureau - 40. deel v. e. huis - 42. dis placed person (afk.) - 43. water in Bra bant - 45. in aanzien houden - 46. nobele 48. vaartuig - 50. gewicht (afk.) - 51. massa ongeordende dingen - 52. selenium (afk.) - 54. deel v. e. fr. ontkenning - 55. tot nader order (afk.) - 57. nieuw (Lat.) 60. spil - 62. afbeelding - 64. maanstand (afk.) - 65. strik - 67. beschadiging - 69. vertaler - 71. soort drank 73. gast - 74. lyrisch gedicht - 75. vrucht - 76. voor zetsel - 77. deel v. d. voet. Horizontaal: 2. griep - 7. doel - 9. oke 10. kram - 12. maan - 13. ruig - 14. dor 16. dol - 17. vlo - 18. pon - 19. re - 20. ijk - 22. loo - 24. mee - 25. kei - 28. for meel - 31. Euterpe - 34. eh - 35. ei - 36. emulsie - 41. fondant - 45. rex - 46. oor 47. sik - 48. t.t. - 49. r.i. - 50. den 52. ale - 54. ram - 56. nok - 57. Etna - 58. olijf - 60. bles - 61. cis - 63. laan - 64. straf. het zien van kinderen beloven ze vaak een gratis jurkje of jasje van de kleding- auto, die echter nimmer komt. Na het kopen van de coupon voor de prijs van soms tot 295,blijkt vaak dat de waarde veel minder is. Ook komt het voor dat er weeffouten in de stof zijn of wel dat de lap stof te gering is. Behalve in de dorpen, trachten zij ook bij de buiten wonenden deze handel te bedrijven. Wees op uw hoede en verzamel zoveel mogelijk gegevens. Noteer deze belangrijke gegevens en geef ze aan ons door. De groepscommandant der rijks politie te Kortgene, A. M. Westdorp. Verticaal: 1. verpakkingsmateriaal - 2. geur - 3. watering - 4. mondvoorraad - 5. breedvoerig - 6. fout - 8. pl. in Gelder land - 9. rondhout - 10. teug - 11. voor zetsel - 12. reus - 15. voegwoord - 18. gewicht (afk.) - 20. dierengeluid - 24. landbouwwerktuig - 25. meisjesnaam 27. klinkdicht - 29. gesloten auto - 30. meisjesnaam - 31. roofdier - 33. van on deren (afk.) - 34. sarren - 35. voorzetsel 36. na verloop van tijd - 38. baby-sitter 40. jongensnaam - 41. luister - 44. beroep 47. pl. in Gelderland - 49. voorzetsel 53. voet v. e. standbeeld - 55. langzame 56. fr. onbep. vnw. - 58. Nederl. vliegveld 59. pl. in Overijssel - 60. levenslucht - 61. in casu (afk.) - 62. samengeknepen bal papier - 63. bekende motorraces (afk.) 66. soort onderwijs '(afk.) - 67. pl. in Bel gië - 68. inhoudsmaat (afk.) - 70. schaap 72. familielid. Verticaal: 1. rem - 3. rondeel - 4. ik - 5. eerlijke - 6. arg - 7. drop - 8. lam - 10. kil - 11 mulo - 15. roer - 17. voor - 19. ree - 21. keu - 23. sfeer - 24. me - 26. it - 27. beits - 29. ohm - 30. mol - 32. eed - 33. pen - 37. unie - 38. sr - 39. iet - 40. extract - 41. Formosa - 42. ooi 43. nr - 44. amen - 47. slab - 51. noen 53. m.t.s. - 55. pijl - 57. een - 59. fat 62. ir. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES no. 206 Oplossing kruiswoordpuzzel no. 205

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1970 | | pagina 5