NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plonvier heeft DE schoenen I B H I19 B B Pij 62 i I Abraham Kuyper Het vacuum 13 fl No. 3424 Donderdag 29 oktober 1970 74e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 3.25 per half jaar. Franco per post f 14.per jaar. Advertenties 15 ct per mm, exclusief BTW Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wü geen enkele verantwoordelijkheid dragen. LEIDER EN INSPIRATOR VAN HET GEREFORMEERD VOLKSDEEL 50 JAAR GELEDEN GESTORVEN Het klinkt nogal ongeloofwaardig dat een liberaal dagblad een orthodoxe dominee een groter gevaar voor de bestaande orde noemt dan een revo lutionaire socialist. In 1886 werd de socialist en latere anarchist Domela Nieuwenhuis we gens majesteitsschennis tot gevangenisstraf veroordeeld, maar nochtans maakte het liberale Handelsblad zich meer zorgen over de activiteiten van dr. Abraham Kuyper, wiens volgelingen in hetzelfde jaar de consistorie kamer van de Nieuwe Kerk in Amsterdam bezetten, zodat de hervormde kerkeraad gedwongen was de rechter in de arm te nemen. Deze gebeurtenis markeerde de reeds lang verwachte breuk tussen de hervormde kerk en de Kuyperianen, die uit deze kerk traden en zich ver enigden met de z.g. Afgescheidenen, die onder leiding van de Ulrumse predikant Cox reeds in 1834 de hervormde kerk de rug hadden toegekeerd. De geboorte van de Gereformeerde Kerken in Nederland was een feit en Abraham Kuyper werd de bezielende leider van deze grote groep gelovigen, die zich keerde tegen het modernisme in de hervormde kerk en die de grondbeginselen van de leer der Dordtse vaderen weer centraal wilde stellen. Acht november is het vijftig jaar geleden, dat Kuyper stierf. Zijn ver diensten voor het vaderland en vooral voor het gereformeerde volksdeel liggen niet alleen op theologisch terrein. Als minister en kamerlid speelde hij een belangrijke rol in de vaderlandse politiek, hij gaf de anti-revolu tionaire partij haar theoretisch fundament en hij was ook de stichter van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Elan Vital der „Kleine luydcn". Abraham Kuyper werd op 29 oktober 1837 te Maassluis geboren. Zijn vader was predikant en werd in 1849 in Leiden beroepen, waarheen het gezin Kuyper toen verhuisde. Abraham ging theologie studeren aan de universiteit in deze stad en zijn leermeester was prof. Scholten, die de leer van de hervormde kerk op moderne wijze interpreteerde en die met de Groningse hoogleraar Hofstede de Groot een van de voornaamste represen tanten was van het later door Kuyper zo scherp aangevallen modernisme in de hervormde kerk. Maar een steile calvinist als Kuyper, die de mens in de eerste plaats zag als een zondig wezen, liet zich niet bekeren door de moderne ethische opvattingen, die de menselijke goedheid vooronderstelden. Kuyper geloofde op recht „dat God alles en alle mens niets te achten is." In 1863 werd hij predikant in het Be- tuwse dorpje Beesd en vandaar verhuis de hij naar Utrecht, waar hij zijn ge meente niet alleen Gods woord verkon digde, maar haar ook trachtte op te wek ken tot heropbouw van de volgens hem ingesufte hervormde kerk. Desnoods zou er een nieuwe kerk moeten worden ge sticht, zo liet hij zijn gemeenteleden doorschemeren. Nog geen jaar later probeerde hij de kerkeraad achter zich te krijgen in zijn strijd tegen de synode, maar zelfs zijn meest orthodoxe medestanders durfden dit niet aan. In 1867 werd hij beroepen te Amsterdam, waar de mensen in de rij stonden om „Abraham de Geweldige" te horen preken. Kuyper richtte zich in zijn preken vooral tot de eenvoudige gelovigen, de z.g. kleine luyden, die in hem hun grote leidsman erkenden, het élan vital van een nieuwe kerkelijke en politieke beweging, die de absolute sou- vereiniteit Gods centraal stelde. Journalist. Kuyper was niet alleen een groot rede naar, hij was ook een groot publicist. Hij richtte in 1872 het blad „De Standaard" op, waarvan hij hoofdredacteur werd. Dit blad werd de spreekbuis van het gere formeerde volksdeel. In 1874 werd Kuy per lid van de Tweede Kamer, waar hij de strijd zou aanbinden met de toen nog oppermachtige liberale regenten en waar hij zich zou ontpoppen 'als de onvermoei de strijder voor de gelijkstelling van o- penbaar en bijzonder onderwijs. De unie „School met de bijbel" is zijn creatie en hij was het oolc, die de Anti- Revolutionaire Partij zijn theoretische grondslag gaf. In 1880 opende hij met de rede „Souvereiniteit in eigen kring" de Vrije Universiteit in Amsterdam, het wetenschappelijk bolwerk van de gere formeerden, waar hij zelf professor werd. En dan komt in 1886 de breuk met de hervormde kerk, de z.g. Doleantie. Kuy- per's volgelingen verlaten het oude va derhuis en hier begint de geschiedenis van de gereformeerde kerken, die later (maar dat kon Kuyper niet voorzien) zulke tragische aspecten zou krijgen door nieuwe twisten en scheuringen, die het gereformeerde kerkvolk anno 1970 heb ben opgesplitst in tal van elkaar soms heftig bestrijdende groeperingen. Autoritair. In 1887 behaalden Kuyper's anti-re volutionairen bij de Kamerverkiezingen grote stemmenwinst. De fractie werd verdrievoudigd. In de Tweede Kamer werd Kuyper de bondgenoot van de r.k. voorman, dr. Schaepman en gezamenlijk voerden zij de oppositie tegen de toen nog dominerende liberalen, nadat de christelijke coalitie van Mackay in 1891 had moeten aftreden. Maar hoewel Schaepman in vele opzichten de mindere van Kuyper was, als fractie- en partij leider was hij door zijn diplomatiek en taktisch optreden diens meerdere. Kuyper kon de eenheid onder zijn volgelingen niet bewaren. Toen hij op het christelijke sociaal congres, dat in 1891 werd gehouden, zeer radicale denkbeelden verkondigde en te kennen had gegeven dat hij en niemand anders de koers van de partij bepaalde, werd zijn autoritair optreden vele anti's te gortig. Zij verlieten de partij en onder leiding van De Savornin Lohman vorm den zij enkele jaren later de chriistelijk- historische unie. Minister. Niettemin zou een ministerscarrière Kuyper niet ontgaan, ook al heeft hij daarop tot 1901 moeten wachten. Toen werd hij eerste minister in een christe lijke coalitie. Het ministerie Kuyper werd geen groot sulcses. Eeuwenlang had de Nederlandse bourgeoisie in het politieke leven de dienst uitgemaakt en de regeerkunst is niet iets wat men in vier jaar tijd kan leren. De wetgeving van het kabi- net-Kuyper was pover en de wetten waarmee hij de stakingen in deze jaren de kop wilde indrukken, waren niet be paald geschikt om zijn reputatie als so ciaal denkend politicus te bevestigen. Ook zijn bewondering voor het Duitse wezen, die hem jaren eerder al had vervreemd van zijn voorganger Groen van Prinste ren, droeg niet bij tot zijn populariteit. Hij ontbond de Eerste Kamer, toen deze zijn hoger-onderwijswet verwierp. Tot 1912 bleef Kuyper lid van de Tweede Kamer, en tot een maand voor zijn dood klonk zijn stem nog in de Eerste Kamer. Zijn politieke denkbeelden legde hij vast in een circa 1500 pagina's tel lend boekwerk „Antirevolutionaire Staat kunde", de zoveelste vrucht van zijn enorme werkkracht. (Nadruk verboden). ONMISBAAR IN ONZE MODERNE SAMENLEVING Niets is moeilijker te verwezenlijken dan „het niets", dat wil zeggen: dan de lege ruimte. Daar kunnen de geleerden over meepraten, want reeds sinds oude tijden heeft de mens getracht een vol komen niets te scheppen, maar dat is nog niet gelukt. Waarom wil men dat? Wel omdat het luchtledig zekere voordelen heeft en mo gelijkheden biedt waarvan men dankbaar gebruik kan maken, hetgeen wij duidelijk kunnen zien in de techniek. Het zou E- dison nooit gelukt zijn een gloeilamp te maken, wanneer hij geen gebruik had kunnen maken van het luchtledig, al thans van een bijna luchtledig, want zoals boven geschreven, het totale luchtledig is niet bereikt. Dat neemt niet weg, dat met het va cuum, dat de mens in staat is te schep pen, reeds zeer gunstige resultaten zijn te bereiken. Hoe zat het met die gloei lamp van Edison? Steeds mislukten zijn proefnemingen, omdat de kooldraad in de lamp, waardoor hij elektrische stroom liet gaan, verbrandde. De oorzaak er van was, dat de koolstof van de draad zich verbond met de zuurstof in de bol. Toen Edison de lamp vacuum maakte was het pleit beslecht en bleef de draad intakt en gloeide zonder te verbranden. Waarom luchtledig. In de laboratoria breken de geleerden zich het hoofd over het totale luchtledig, maar de techniek neemt ook met een ge deeltelijk luchtledig genoegen en dat is begrijpelijk, want er worden prima resul taten mee bereikt. De meest uiteenlopende stoffen en krachten krijgen in het luchtledig be paalde verbazingwekkende eigenschap pen. Bijvooi-beeld de stroom die zich tus sen twee polen in een luchtledige of gedeeltelijk luchtledige ruimte beweegt, zal zich gemakkelijker overplanten, dan in isolerende lucht, het stroomverkeer wordt dus bevorderd. Deze toepassing ziien wij in alle lampen en zij zijn van essentieel belang voor radio, televisie, radar en röntgen. Voorts is er nog een bijzonderheid. Een stof komt sneller tot het kookpunt bij verminderde druk, dus in luchtledig. Hier krijgen we een besparing van warm te, derhalve van energie, maar ook nog andere voordelen. Er zijn verschillende stoffen, die niet verhit mogen worden, doch die wel gedroogd moeten worden. Wij denken hierbij bijvoorbeeld aan stof fen, die in vloeistoffen opgelost zijn en die weer uit de vloeistof gehaald moeten worden, zonder dat de vloeistof door ver hitting verwijderd kan worden. Wanneer men de druk maar laag genoeg maakt, verdampt de vloeistof vanzelf en de stof blijft in vaste of poedervorm over. Geneesmiddelen, Nemen we penicilline. Dit fantastische middel is in opgeloste toestand niet be stendig en we moeten dus de vloeistof verwijderen. Bij verhitting gaat de pe nicilline echter kapot, duswè gebrui ken het luchtledig en de penicilline wordt een droog poeder, nog in het bezit van alle goede kwaliteiten. Zo gaat het ook met hormonen, bloed- serums en vele andere medicamenten. Hetzelfde gaat op voor voedingsmiddelen. Zo kunnen jams, vruchtensappen, enz. van vocht worden ontdaan en ingedikt worden tot dikke stroop of zelfs tot poe der of koek. Het voordeel van deze me thode is, dat de stoffen minder aan bederf onderhevig en gemakkelijk te bewaren zijn en niets van hun kostelijk aroma verliezen. Wordt er water aan toege voegd, dan komt het weer in de oude toestand. Ook metalen kunnen we verdampen op een bepaalde manier en hiervan wordt een gretig gebruik gemaakt om op die manier andere stoffen door de metaal- damp te laten gaan, waardoor ze een fijn laagje metaal krijgen en er als me taal uitzien. Zo kunnen we papier of textiel door een metaaldamp laten lopen. Met metaaldamp worden ook de lenzen van optische instrumenten bedekt, waar door deze hun spiegelend oppervlak kwijt raken. Zij winnen dan aan kwaliteit. Ook in de atoomindustrie. Ook in de atoomsplitsing wordt gebruik gemaakt van het luchtledig. Men maakt gebruik van dit belang rijke niets om atoomsplitsing te vermij den en toch de resultaten te verkrijgen die men wenst, namelijk radio-actieve isotopen. Die isotopen zijn namelijk nodig voor de geneeskunde en voor de weten schap. Deze te verkrijgen zonder atoom-®* splitsing is natuurlijk een geweldig voor deel. Zo zien we, dat het vacuum vrijwel onmisbaar is in onze modei-ne samen leving, want waren wij niet in staat de luchtdruk te verminderen, dan zouden we veel moeten missen van het gemak en comfort, waarvan wij nu genieten. Opbrengst Zeeuwse collecte Kortgene 550.40 Colijnsplaat 450.50 Kats 201.— Totaal 1201.90 TOOGDAG C.N.V. TE OOSTKAPELLE Op zaterdag 28 november a.s. wordt in het C.N.V.-vakantie-oord „Bos en Duin" in Oostkapelle een grote toogdag georganiseerd door C.N.V.-leden in Zee land. De voorzitter van het verbond," de heer J. Lanser en de verbonds-secretaris, de heer L. C. v. Dalen zullen als sprekers optreden. De snelle veranderingen in Zeeland, de vragen rondom werkgelegenheid en leefmilieu, vervullen ons met zorg. Daar naast zijn er vele vragen met betrekking tot de toekomst van de christelijke vakbeweging. Over die vragen en pro blemen zal op 28 november gesproken worden. Het is de bedoeling dat een groot aan tal leden deze toogdag zullen bijwonen. Het deelnemen aan de toogdag is geheel gratis. Tijdens de middagpauze wordt de deelnemers een broodmaaltijd aange boden. Vanuit elke plaats zal er een speciale bus rijden, die de deelnemers naar „Bos en Duin" zullen brengen. We doen dan ook een dringend beroep op u om met een flinke vertegenwoor diging van uw afdeling naar de toogdag te komen. Het is van groot belang dat deze toogdag slaagt Dat kan alleen met uw hulp. Daarom vragen wij u vriendelijk geeft u zich spoedig op aan uw afd. secretaris Mogen we op uw medewerking rekenen? Namens de C.B.B. Noord-Beveland. GENEESMIDDELEN BA'NDAGES Kruiswoordpuzzel no. 202 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 14 15 16 17 18 20 21 22 23 iSH24 25 26 27 28 29 30 31 32 B V' 33 35 45 35 37 38 39 40 41 42 43 44 11 g&Lü 46 47 48 49 BB m bl 52 f. 53 V>w' Hfl 54 55 56 57 58 59 60 61 53 64 65 BI 66 67 68 69 70 71 72 - 73 74 75 76 77 V 78 79 30 R Horizontaal: 1. vogel - 5. sprookjesfiguur 7. leer van het heldendicht - 11. afvoer- buis - 13. voorzetsel - 15. beetje - 17. narede - 19. godin - 21. meisjesnaam 23. bijwoord - 24. rangtelwoord - 26. tele visie (afk.) - 27. bouwland - 29. water in Brabant - 30. stofmaat - 32. klaar - 33. jongensnaam - 34. zoals de akten getuigen (lat.) - 35. mep - 37. zangnoot - 39. pers. voornaamwoord - 40. vaartuig - 42. Fries landgoed - 43. rivier in Nederland - 44. overschot - 46. slede - 47. deel v. d. bijbel (afk.) - 48. plaats in een schouw burg - 50. soort onderwijs (afk.) - 51. voorzetsel - 53. voedsel - 54. deel v. e. franse ontkenning - 55. kindergroet - 57, doffe klap - 61. loco-burgemeester (afk.) 63. larie - 66. drank - 67. bosgod - 69. lyrisch gedicht - 70. bevallig - 73. rivier (spaans) - 74. al - 76. planeet - 78. nade ren - 79. metaal - 80. reukwater. Verticaal: 1. plaats in Utrecht - 2. ge neesheer - 3. tandarm zoogdier - 4. deel v. d. dag - 5. ferm - 6. lofrede - 7. nauwe 8. godsdienst (afk.) - 9. zijrivier v. d. Donau - 10. Grieks eiland - 12. voorzetsel 14. anno (afk.) - 16. gebrek - i'8. god van het vuur - 20. voormalig Russisch heerser 22. waterhoogte (afk.) 25. maanstand (afk.) - 27. de ruimte tussen twee plaat sen - 28. oxideren - 31. werpstrik - 34. deel v. e. waardepapier - 35. vervoer middel - 36. staatsbedrijf (afk.) 38. Europeaan - 39. drank 40. schel - 41. herkauwer - 45. hoefdier - 49. ingedikt vruchtensap - 52. haal - 55. pl. in Utrecht 56. onmeetbaar getal - 58. rivier in Over ijssel - 59. gewapende ruiter - 60. beves tiging - 62. familielid - 64. grafsteen 65. ontkenning - 67. gedroogde halmen 68. deel v. e. trap - 71. Gode zij lof (lat. afk.) - 72. voorzetsel - 75. water in Fries land - 77. de dato (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 201 Horizontaal: 1. baron - 4. reu - 7. sepia 10. ouderwets - 13. wild - 14. papa - 16. opa - 18. Dee - 20. Abe - 22. dol - 23. kwartet - 25. ras - 26. rm - 27. sec. 28. ds - 29. as - 30. one - 32. opm - 34. ka 36. gedrang - 37. popelen - 38. al - 39. erg - 41. rui - 42. t.p. - 43. en - 45. las 47. Ob - 48. die - 49. Elspeet - 50. val 52. Ans - 53. K.P.M. - 54. Eli - 55. trek 59. neer - 62. aspiratie - 65. nooit - 66. kei - 67. klaar. Verticaal: 1. brood - 2. ooi - 3. nul - 4. re 5. ergeren - 6. uw - 7. sta - 8. esp - 9. alles - 11. dd - 12. e.p. - 13. walm - 15. aard - 17. porselein - 18. das - 19. etc 21. basketbal - 23. kanarie - 24. toppunt 29. aga - 30. ore - 31. eng - 32. oor - 33. mei - 35. A.N.P. - 40. dappere - 44. nest 45. L.S.K. - 46. Sem - 47. over - 48. dalen 51. liter - 56. R.A.I. - 57. Est - 58. k.p. 59. n.t. - 60. eik - 61. eel - 63. ik - 64. ai. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1970 | | pagina 1