NÖORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD H n J r r RI Fté H Hf 1 m H1 SÜJ P I U r 1 B Plouvier heeft DE schoenen JmaA hohWL (k KJ w Dhr. M. van Halst onderscheiden met gouden medaille in de orde van O.N. Adviezen en hulp bij samenlevings opbouw in dorpen, wijken en buurten in Zuid-Holland en Zeeland Klaproosdag Aanvang gesprekskringen te: No. 3422 Donderdag 15 oktober 1970 74e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 3.25 per half jaar. Franco per post 14.per jaar. Advertenties 15 ct per mm, exclusief BTW Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wü geen enkele verantwoordelijkheid dragen. 40 jaar secretaris-ontvanger kerkvoogdij te Kortgene. Op woensdag 7 oktober 1970 was het 40 jaar geleden, dat de heer M. van Halst werd benoemd tot sectretaris-ontvanger van de kerkvoogdij der Ned. Hervormde Gemeente te Kortgene. Dit feit werd 's avonds tijdens een bijeenkomst in „Het Trefpunt" te Kortgene herdacht. De heer A. Markusse, president-kerk voogd, bracht in zijn openingswoord naar voren, dat 40 jaar een heel lange tijd is als men er tegen aankijkt, maar wellicht voor de heer Van Halst zeer snel zullen zijn vervlogen. Hij schetste de heer Van Halst als een bescheiden man die zijn functie al die jaren voortreffelijk heeft vervuld. Bovendien is het „ontvanger schap", aldus spr.eker, bepaald geen ge makkelijke functie. Hierna sprak wethouder P. J. Bon na mens de burgerlijke gemeente Kortgene. Hij somde in het kort de functies op. die de heer Van Halst zoal heeft bekleed, nl. behalve 40 jaar secretaris-ontvanger van de kerkvoogdij, 24 jaar ouderling, 18 jaar secretaris van de gemeenschappe lijke vergaderingen van kerkvoogdij en kerkeraad en 8 jaar ouderling-scriba; bovendien ruim 40 jaar bestuurslid van de vereniging voor Ziekenhuisverpleging, eerst van de plaatselijke vereniging te Kortgene, later van de „Centrale" ver eniging Zuid en Noord. U hebt, aldus de heer Bom, dus niet alleen gedurende 40 jaar de Ned. hervormde kerk gediend, maar 40 jaar de hele gemeenschap van Kortgene. In verband hiermede, aldus wethouder Bom, heeft het H. M. de Ko ningin behaagd u de eremedaille, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau, in goud uit te reiken. Vervolgens speldde hij de heer Van Halst de versierselen, verbonden aan deze onderscheiding, op. Ds. Willekes, die namens de kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente te Kort gene sprak, feliciteerde de heer Van Halst en noemde zijn werk een zeer leerzaam werk. Men leert immers de mensen het beste kennen als het gaat om hun geld, aldus spreker. Hij vond het jammer, dat de wens om 1 van ieders inkomen aan de kerk te geven nog steeds niet in ver vulling is gegaan. U zou, aldus spreker, dan nooit geldzorgen hebben gehad. Ver der hoopte spreker, dat God de heer Van Halst mocht schenken dat hij zijn werk, dat hij altijd zeer serieus heeft verricht, nog menig jaar zal mogen voortzetten. Namens de diaconie van de Ned. Herv. Kerk te Kortgene dankte diaken M. Broekhoven de jubilaris voor de goede sa menwerking tussen kerkvoogdij en dia conie en ook voor de hulp en steun, die hij bij de aanvang van zijn functie als diaken-administrateur van de diaconie van de heer Van Halst mocht ontvangen. Oud president-kerkvoogd I. van Malde- gem, die de jubilaris ook dankte voor de goede en prettige samenwerking, wees er op, dat hij gedurende 33 jaar met de heer Van Halst in de kerkvoogdij had samengewerkt. De heer M. Reinhoudt, voorzitter van de vereniging voor Ziekenhuisverpleging Zuid en Noord te Goes, wees er op, dat de heer Van Halst, behalve 40 jaar bij de kerk, ook reeds ruim 40 jaar „bij ons" was. Hij meende, dat de jubilaris van avond met recht in het zonnetje werd ge zet. Hij is altijd bereid iedereen te hel pen. hij zoekt nimmer zichzelf, is bemin nelijk in de omgang en zeer standvas tig, aldus spreker. Praktisch alle sprekers lieten hun woor den vergezeld gaan van geschenken, ter wijl mevrouw Van Halst keurig „in da bloemetjes werd gezet". De heer Van Halst izeide in zijn dank woord te hebben samengewerkt met zes verschillende president-kerkvoogden en vele bestuurders te hebben zien komen en zien gaan. Jammer vond hij het het, dat de kerkvoogdij praktisch altijd in fi nanciële moeilijkheden moet zitten. Tenslotte bracht hij allen hartelijk dank, maar dankte hij bovenal God, die hem dit mogelijk had gemaakt. Hierna bleven de aanwezigen nog enige tijd gezellig bijeen. Bij de leefbaarheid is iedereen in ons land betrokken. Het is een zaak die na tionaal, zelfs internationaal moet worden aangepakt. Maar ook dicht bij huis op dorps-, wijk- of buurtniveau kunnen ini tiatieven worden ontplooid. Bijvoorbeeld op het gebied van speelplaatsen, creatief en recreatief bezig zijn en het kweken van goede relaties tussen verenigingen en groeperingen in een wijk. Men dient te komen tot gezamenlijke verantwoorde lijkheid en het voeren van aktie ten aanzien van alles wat zich in wijk, dorp of buurt voordoet. Hoe het op gang kan komen. Op velerlei manieren. Soms is een groepje mensen bezig met objecten als een speeltuin of een chrèche. Soms zijn het enkelen die betrokken zijn bij een school, een kerk of een bedrijf, of zitting hebben in het bestuur van een vereniging, die het werkterrein in hun dorp, wijk of buurt willen verbreden. Wie het initiatief nemen is niet zo belangrijk; wel is van veel belang dat men bereid is er anderen, respectievelijk andersdenkenden, erbij te betrekken. De initiatieven kunnen leiden tot het formeren van een wijk- of dorps raad, het stichten van een ontmoetings centrum, een gemeenschapshuis of een bureau met een deskundige, die zich be last met het begeleiden van allerlei akties en plannen. Subsidie beschikbaar. De Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk stelt dat er voor elke dorps-, of buurtsituatie in principe subsidiemiddelen zijn om de nodige ruim ten, de nodige krachten en alctiviteiten, te kunnen betalen. Vaak kan er van 40% tot 85% in de kosten worden bij gedragen, vooral als opk de gemeentelijke overheid meewerkt. Waar en wanneer hulp kan worden ge vraagd. In beginsel kan elke groep van jon geren of ouderen, die op hun wijze bezig zijn met de samenlevingsopbouw in hun woongebied, rekenen op de steun van het bureau voor dorps-, wijk- of buurt werk. Veelal is er een bestuursorgaan nodig, dat een afspiegeling is van de ge hele bevolking in een dorp, buurt of wijk en waarin elke leeftijdsgroep en/of le vensbeschouwelijke groepering en/of so ciale groepering tot zijn recht komt. Ook al zijn het maar enkele mensen die plan nen hebben, ook al zijn de ideeën nog maar vaag, een telefoontje of een briefje met een indicatie van de richting waarin men denkt, kan leiden tot een vruchtbaar kontakt. De Nederlandse Bond voor So ciaal-Cultureel Vormingswerk (de N.B.V.) heeft in ons land al circa 150 oi-ganen in dorps-, wijk- of buurtverband. Op vele gebieden wordt door de N.B.V. service aan deze organen verleend en het werk waar mogelijk gestimuleerd. In Zuid- Holland en Zeeland kan men zich voor adviezen en hulp wenden, tot het bureau Zuid-West Nederland van de N.B.V., Ma- thenesserlaan 301b, Rotterdam-3003, te lefoon 010-25 28 63. De brochure „hoe maakt u zelf een prettig milieu om te wo nen en te leven" wordt op aanvraag toe gezonden. Wie de slogan gelooft dat we in een welvaartsstaat wonen, zal zich wel ver wonderd afvragen hoe het toch komt dat er zoveel geprotesteerd wordt, dat er wo ningen gekraakt worden, dat er onte vredenheid is over de enorme inkomens verschillen en dat men streeft naar een andere maatschappij vorm. Het gaat toch goed, dus waarom dat geprotesteer. Gaat het eigenlijk wel zo goed? Zeker voor heel velen gaat het uitste kend. Ze hebben vorstelijke salarissen, ze hebben een of meer riante woningen, ze hebben veelal vrij vei-voer op hun al dan niet noodzakelijke uitstapjes, ze krij gen vergoeding voor het vervoermiddel dat ze gebruiken enz. enz. Zij hebben dan ook geen reden om te protestei'en en zij keuren dan ook alle be togingen af. Er zijn echter zeer velen die niet dan met veel moeite het hoofd boven water kunnen houden. Ze moeten elk dubbeltje omkeren eer ze het uitgeven en als na veel geconfereer hun inkomen omhoog gaat dan is dat met enkele guldens per maand. Velen in ons land hebben geen woning of wonen in huizen die die naam niet verdienen en als ze dan ergen een ka mertje kunnen huren worden ze nog uit gezogen ook. Als men dan ziet dat in de grote steden massa's woningen leeg staan, dat de bankgebouwen als paddestoelen uit de grond schieten en dat zeer velen er een tweede woning, en zo geen kleintje, op na kunnen houden, dan kan ik goed be grijpen dat er geprotesteerd wordt. En over inkomensverschillen gespro ken. De nieuwe secretaris-generaal van de NAVO gaat 900.000 per jaar ver- dienen, nou ja verdienen. De huidige minister van Buitenlandse Zaken heeft per jaar 112.900,plus ambtelijke toe lagen. Het wemelt van lieden die tussen de 60.000,en 100.000,inkomen heb ben. Nog groter is hun aantal tussen de 40.000,— en 60.000 Zij hebben meestal vrij vervoer, autovergoeding en nog veel meer voorrechten. Zij hebben natuui'lijk niet de minste reden om te protesteren. Ze keuren dan ook alle protesten af. Volgens de Tele graaf zijn de betogers langharig, werk schuw tuig en ene Van Riel, kamerlid voor de VVD wil mariniers tegen be togers inzetten. Dat er onder de betogers en krakers wel eens kaf onder het koren is, daar van ben ik ovei'tuigd. Ik ben er echter ook van ovei-tuigd dat die ook onder de hoge salaristrek- kenden te vinden zijn. Wie zijn ogen de kost geeft weet. dat daar ook werkschu- wen onderzitten terwijl ze toch een vor stelijk salaris hebben. Bekijken we nogmaals het salaris van de toekomstige seci\-gen. van de NAVO. Wat hij in één jaar opstrijkt, daar moe ten in ons land 250 alleenstaanden, die enkel van hun AOW moeten leven, mee rond komen. Er is naar gestreefd om de inkomens verschillen wat kleiner te maken. Onder het huidige beleid worden ze steeds gro ter. De hoge salarissen gaan geruisloos met sprongen omhoog, terwijl er maan denlang geconfereei-d moet woixlen als het enkele guldens voor de laagstbe taalden betreft. Omdat men niet kan verwachten dat daar van hogerhand verandering in zal worden gebracht, gaat men protesteren. In alle politieke partijen zitten mensen die dit afkeuren. Zij zitten goed. Het gaat echter om hen die niet goedzitten. En daar wordt door diegenen die aan de goede kant leven te weinig wei'k van ge maakt. Vandaar dat gixxte groepen in op stand komen. Zij hebben er terecht geen vrede mee. Als het niet via het parle ment gaat, zullen buitenparlementaire acties niet uitblijven. Ik geloof dat de Van Riels, de Udinks, de Hoogendijks en de Telegraaf er be ter aan zouden doen door de oorzaak van het onbehagen op te sporen, dan de pi-o- testerenden met geweld te lijf te gaan. A. Welleman, Koi-tgene. VOOR DE LAATSTE MAAL Dit jaar zal het Nederlandse Oorlogs graven Comité voor de laatste maal een bex-oep doen op het Nederlandse volk om medewerking en steun te verlenen aan de „Klaprooscollecte". Zoals bekend, wordt de opbrengst van deze collecte aangewend om nabestaan den van in de jaren 1940 - 1945 voor onze bevrijding gesneuvelde geallieerde mili tairen gastvrijheid in ons land te ver lenen, zodat zij hier het graf van man, vader, zoon of broer kunnen bezoeken. Sedert de bevrijding zijn op deze wijze vele tienduizenden nabestaanden van de in ons land begraven geallieerde soldaten (er zijn in Nederland meer dan 30.000 geallieerde ooitogsgraven op meer dan 500 kerkhoven) hier geweest. Maar vele anderen wachten nog. Het comité hoopt dan ook, dat deze laatste Klaprooscollecte die wordt ge houden in het jaar, waarin we herdach ten dat we een kwarteeuw geleden wer den bevrijd een extra hoge opbrengst zal hebben. Hierdoor zal het mogelijk zijn, dat het werk van het Nedei-lands Ooitagsgraven Comité ook in de toekomst nog kan dooi-gaan, waardoor de nabe staanden, die nog niet naar Nederland kwamen, tóch kunnen worden uitge nodigd. De „Klaprooscollecte 1970" vindt plaats in de week van 9 tot 15 november, met als hoogtepunt zaterdag 14 november, „Klapi-oosdag". Voor wie er prijs op stelt een bijdrage te gireren: het postrekeningnummer is 416000 ten name van het Nederlands Ooriogsgraven Comité te Amsterdam. Freek van der Meer. Evenals vorige jaren het geval was, zal ook deze winter weer getracht wor den enige gesprekskringen te formeren, die oecumenisch van samenstelling zul len zijn. De deelname aan deze kringen staat voor iedere geïnteresseerde open. De te bespreken onderwerpen kunnen alle problemen van deze tijd omvatten, b.v. kerk en geloof, opvoeding, politiek, milieuhygiëne, enz., enz. Deze gesprekski-ingen, die tot nu toe een (bijna) Wissenkerkse aangelegenheid zijn geweest (wat beslist niet de bedoe ling is), willen graag alle dorpen van Nooi-d-Beveland er bij betrekken. Dus ook belangstellenden van buiten Wissen kerke worden uitgenodigd deel te nemen. Om een en ander gezamenlijk te be spreken en de kringen samen te stellen, wordt op zaterdag 17 oktober a.s. een gemeenschappelijke bijeenkomst geoi'ga- niseerd in het Doi-pshuis te Wissenkerke: aanvang 7.301 uur n.m. Degenen die bovengenoemde avond ver hinderd zijn kunnen hun naam, en wen sen vóór 17 oktober bekend maken aan: ds. G. A. Zuidam, Voorstraat 26, Wissen- kei-ke of bij M. M. Vos, Julianastraat 24, Wissenkerke. Kruiswoordpuzzel no. 2QO 2 3 4 5 7 8 9 10 11 12 HÏ3 vr IS 17 18~ 20 21 22 23 24 '.1 25 26 27 28 2S~ 30 31 32 nm 33 3', I 35 36 37 38 39 40 41 TT~ 43 44 45 4 6 m 47 4 rr" 1 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 Horizontaal: 1. soort handwerken - 5. lengtemaat - 9. bloeiwijze - 10. vei-laagde toon - 12. jongensnaam - 13. eng. bier 14. deel v. Amerika (afk.) - 15. kleur 17. rivier in Italië - 18. voorzetsel - 20. aanhoudend - 22. hoefdier - 25. gevul- canise^rd caoutchouc - 28. boterton - 29. lidwoord - 30. vruchtbare plaats - 31. ï-echten geheven v„ administratie - 33. pl. in N.-Bi'abant - 35. hevig ver-driet 38. werktuig - 41. smerig - 42. nieuwe wei'eldtaal - 43. deel v. h. hoofd - 45. draak - 47. schoppen - 50. Aziaat - 51. zangnoot - 53. land in Europa - 54. ver langt - 55. titel (afk.) - 56. oosterse jon gensnaam - 58. voorzetsel - 59. deel v. e. fr. ontkenning - 60. meisjesnaam - 61. familielid - 62. telwooixl. Verticaal: 1. graansooit - 2. lokspijs - 3. vr. munt (afk.) - 4. aandrift - 5. Aziaat 6. zoals de akten getuigen (lat.) - 7. bijb. naam - 8. vrucht - 11. voextuig - 12. voerbak - 16. verzoekschrift - 17. strijd- peik - 19. hard geluid - 21. bakkerij grondstof - 23. maanstand (afk.) - 24. kleuter - 26. gevolg - 27. water in Fries land - 32. aanzien - 34. transportonder neming (afk.) - 35. heilige - 36. godin 37. dwingeland - 38. voorstel - 39. kner pen - 40. vlindei-larve - 41. van onderen (afk.) 44. selenium (afk.) - 45. kleurling 46. meer in Ameiaka - 48. helder - 49. soort schaatsen - 52. op de wijze van 55. aanw. vnw. - 57. voorzetsel - 60. rijksgrens (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 199 Horizontaal: 1. plooi - 6. genot - 10. KRO 11. Ameland - 14. leb - 16. loom - 17. An 18. lo - 19. lila - 20. omgeven - 23. nb 25. Ed - 26. eva - 27. nv - 29. vo - 30. keel - 32. sr - 33. si - 34. elan - 36. sneb 38. dot - 40. aren - 41. st - 42. gal - 43. ich - 44. dd - 45. arak - 47. kim - 49. hola - 51. karn - 52. do - 53. Ot - 54. Olaf - 56. on - 57. TV - 59. ren - 61. ir - 62. ga - 64. verrast - 68. Edam - 70. ne - 71. cm - 72. demi - 74. Ria - 75. kalkoen - 78. nor - 79. spook - 80. tante. Verticaal: 1. pro - 2. lood - 3. o.a. - 4. iman - 4. nl - 6. gnoe - 7. ed - 8. olie 9. tel - 10. klank - 12. engerd - 13. al vast - 15. bacon - 20. od - 21. ev - 22. nn - 24. bestaan - 25. elegant - 28. ver- hoor - 29. vandaag - 31. en - 35. Ie - 37. bak - 39. ooi - 40. ach - 46. rr - 47. kor rel - 48. Monaco - 50. 11 - 51. koper - 55. fakir - 58. vv - 60. er - 61. it - 63. kaap 65. enak - 66. smet - 67. cent - 69. dis 73. moe - 75. Ko - 76. kg - 77. na. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1970 | | pagina 1