NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plonvier heeft DE schoenen Raadsvergadering Kortgene VA/ïe u/eet No. 3423 Donderdag 22 oktober 1970 74e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 3.25 per half jaar. Franco per post 14.per jaar. Advertenties 15 ct per mm, exclusief BTW Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. In de donderdag 15 oktober j.l. gehou den raadsvergadering wordt mevr. Jans sen in 't bijzonder hartelijk welkom ge heten. Het is de eerste keer na haar ziekte dat zij de raad bezoekt, en daar om moet zij allereerst nog de zuiverings- en ambtseed afleggen, vooraleer zij aan de raad kan deelnemen. Causerie. Voordat aan de raad begonnen wordt houdt de heer W. P. van den Bogaardt een interessante en leerzame causerie over de mamoetwet. Daarin schetst hij in het kort het ontstaan en de doelstelling daar van. Aan de hand van een schets laat hij de keuzemogelijkheid zien, die de jeugd geboden wordt om in de maatschappij op genomen te worden. Een aantal vragen uit de raad wordt door de spreker beantwoord. Het lid Welleman heeft de causerie ook boeiend en leerzaam gevonden, maar vraagt waar om deze aan het begin van een lange agenda wordt gehouden. In den vervolge liever op een apart te beleggen bijeen komst. Dan heeft men er meer nut van en hoeft men zich niet zo te haasten. Mededelingen voorzitter. Na de behandeling van de notulen en ingekomen stukken doet de voorzitter een aantal mededelingen. Hierbij zegt hij o.a. dat er van de P.Z.E.M. een brief is ontvangen, waarin deze maatschappij zegt te betreuren als zou er uit een vorig schrijven een onge lijke behandeling te lezen zijn van de aansluiting van zomerwoningen op het gasnet. Men legt er de nadruk op dat deze aansluiting precies gelijk is aan de aansluiting in de kom. Over de vorderingen van de bouw van de keuzewoningen te Colijnsplaat en Kats is de voorzitter zeer ontstemd. Deze wo- ningen komen slechts langzaam van de grond en er is al een achterstand van elf weken. De Bouwmaatschappij Noord- Beveland laat zich nu wel van haar slechte zijde zien. Het is betreurens waardig en een ernstige waarschuwing is hier zeker op zijn plaats. De aanvraag om bad- of douche installaties in de woningwetwoningen is naar Middelburg. De animo bij de huur ders is hiervoor niet groot te noemen. Hopelijk hoeft men niet enige dwang uit te oefenen en zal de aanleg bij de voorstanders stimulerend werken. De decoratieve verlichting in de Hoofd straat te Kortgene is nu ontsierend ge worden en niet helstelbaar. Overleg over vernieuwing zal gepleegd worden. In het bungalowpark te Kortgene kun nen twee extra bungalows bijgebouwd worden. De één zal gesitueerd worden op de voormalige vijver, die niet water houdend bleek te zijn maar wel stank- verwekkend en de andere komt vrij door dat de R.K. Kerk onderdak heeft gevon den in de Herv. Kerk te Kortgene. Deze oecumenische samenwerking is kapitaal- besparend geweest en de voorzitter wil hierover zijn genoegen uitspreken. De verbouwing van de o.l. school te Colijnsplaat verloopt perfect en de bouw- aanvraag voor de zuiveringsinstallatie te Colijnsplaat is met gunstig advies naar Den Haag doorgezonden. Voor het kampeerterrein „De Paarden- kreek" te Kortgene is een beplantings plan ontworpen en begroot op 15.000, De mogelijkheid bestaat een subsidie van 50 °/o daarop te verkrijgen. Door de secretarie zullen te Colijns plaat en Kats geen zitdagen meer gehou den worden, wegens gebrek aan belang stelling. De desbetreffende man kan men op de secretarie zeer goed gebruiken. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat op de zittingsdagen sporadisch bin nengekomen vragen, ook-telefonisch af te doen waren geweest. Mocht later toch nog de noodzakelijkheid blijken, dan zul len ze alsnog ingesteld worden. De Stichting Burgerschapszin heeft in verband met de veranderingen in het be- stuurspatroon, beleid en structuur een cursus van 20 schriftelijke lessen uitge geven, waaraan de raadsleden op kosten van de gemeente kunnen deelnemen. De agenda. Van deze 26 punten tellende agenda zijn er een groot aantal die administra tieve wijzigingen in diverse verordenin gen aanbrengen, zoals b.v. het wijzigen van de Verordening Dorpsschoon, het wij zigen van de seizoenwoonverblijven- verordening, het wijzigen van de model bouwverordening en vele andere. Er wordt een crediet van 13.600,ge opend voor het maken van badruimten en het aanleggen van douche-installaties in acht woningwetwoningen en er wordt ook 546,50 beschikbaar gesteld voor de aan schaf van een bandrecorder voor de o.l. school te Kats. Besloten wordt deel te nemen aan een gemeenschappelijke regeling Hulpverle ningsorganisatie Noord- en Midden-Zee land, In verband hiermede wijst het lid Welleman op de mogelijkheden van cala miteiten op de weg door het vervoer van levensgevaarlijke stoffen, waarvoor onze brandweer ten enenmale onvoldoende voor is uitgerust. Ook vanuit de lucht kunnen zich ernstige ongelukken voor doen. Het voorstel van b. en w. tot het ope nen van een nieuw credit van 15.500, voor de beplanting van het Kampeerter rein „De Paardenkreelc", ontlokt het lid Van der Maas enige bedenkelijke vragen. Hij zegt: langzamerhand komen er meer en meer posten binnen voor het toch al dure kampeerterrein. Is alles wat nu nog moet gebeuren in één post of bedrag sa men te vatten.'Wat komt er nu nog? Als men ziet, dat geld voor hoog nodige ver beteringen van straten in de eigen ge meente amper te fourneren is en men voor het kampeerterrein schijnbaar over voldoende middelen beschikt, dan vraag je je toch af of de eigen voorzieningen niet in het gedrang gaan komen. Dit laatste nu wordt door de voorzitter ten stelligste ontkend. Het kampeerter rein gaat niet ten koste van de eigen voorzieningen. Hierna wordt het voor stel aangenoemen, nadat het lid Welle man nog op een serieuze man in de ge meente gewezen heeft voor de levering van het plantmateriaal. B. en w. worden gemachtigd bespre kingen met een aannemer te openen voor de verbetering van de Kerkstraat en Middenstraat te Kats. Voor het Koningin Wilhelminawoud bij Nazareth in Galilea wordt 7 X 7,50 be schikbaar gesteld. Aan twee nieuwe straten in het uit breidingsplan te Colijnsplaat worden de namen Ribesstraat en Crocusstraat ge geven. Het lid Welleman wil de vergaderingen van de in te stellen commissies openbaar hebben. Hij krijgt voor zijn voorstel ech ter geen medestanders, omdat allen er van uitgaan dat dé aanbevelingen van die commissies toch in een openbare raad behandeld worden. Rondvraag. In de rondvraag komen slechts een viertal vragen aan de orde. Het lid Klaasscn wil in het vervolg de gemeen telijke belastingaanslagen in een enve loppe verzonden zien,, wat door de voor zitter bekeken zal worden. Het brengt aanmerkelijk meer werk met zich mee en aan de geheimhouding tilt hij niet zo zwaai-, daar iedereen b.v. toch weet wat men voor huisvuilrechten e.d. moet be talen. Ook vraagt Klaassen of er een trottoir voor de school komt, waarop de voorzitter antwoordt: in 1971. Het lid Van der Maas vraagt wat er gebeurd is met de schets voor de nieuwe school en welke stappen er sindsdien zijn ondernomen. De voorzitter zegt dat er opdracht gegeven is tot het maken van een bestek en zeer binnenkort zal er overleg gepleegd worden met de ouder commissie. Tot slot vraagt Van der Maas hoe ver men staat met de vuilvernietiging. De voorzitter antwoordt hem, dat dit een lijdensweg schijnt te worden. Men kan zelfs nog niet eens plannen gaan maken daarvoor, omdat op de vraag aan welke eisen de uitstromende verbrandingswalm en -rook moet voldoen, nog steeds geen antwoord is binnengekomen. RIJK Naar schatting zijn gedurende de laat ste eeuwen diverse tonnen aan goud, zilver en andere metalen in het zeewater opgelost. Hopenl'ijk vindt men eens een techniek om deze schatten vrij te maken. We kunnen dit nu ook, maar de kosten bedragen nog een veelvoud van de op brengst. GESLACHTSKEUZE De mens staat op het punt de natuur lijke gang van zaken betreffende ge slachtskeuze naar believen te beïnvloe den. Bevruchte menselijke eitjes worden in een vroeg stadium buiten de baar moeder onderzocht op het geslacht. Reeds is dit gebeurd bij konijnen en schapen. De vruchten groeien uit tot volwaardige jongen. Het onderzoek bevindt zich in een experimenteel stadium. VERKEER Hoewel er momenteel nog geen sprake van is komt over niet zo lange tijd het probleem van het ruimteverkeer om de hoek kijken De Amerikaanse NASA is reeds bezig een toestel te ontwerpen dat geleerden in staat zal stellen onderzoe kingen buiten de dampkring te doen. Wanneer ook de Russen mettertijd iets dergelijks gaan doen en men bemande en onbemande ruimteschepen naar an dere planeten gaat zenden, kan een niet onbelangrijk verkeer buiten de damp kring ontstaan, waarvoor voorzieningen dienen te worden getroffen. ZEEWIER In de eeuwigdurende strijd tegen het water heeft Nederland een belangrijk winstpunt geboekt door voor de kusten van Zeeland en Terschelling een in Twen te ontwikkeld kunstmatig soort zeewier te planten. Hierdoor is aantasting van dijken door het zeewater in belangrijke mate verminderd. Plannen bestaan de kunstmatige zeewieren te gaan gebruiken bij sloten en vaarten, teneinde de afwa tering te verbeteren. 1 (Nadruk verboden). COLLECTE SCHIP AHOY De inzameling voor de Henri Dunant II heeft op Noord-Beveland opgebracht een bedrag van 3677,10, als volgt verdeeld over de dorpen: Wissenkerke 337.67. Kamperland 602, Geersdijk 180, Kortgene 1113,55. Colijnsplaat 938,88. Kats 505,—. HENGELWEDSTRIJD Op zaterdag 17 oktober 1970 hield de Noord-Bevelandse Hengelsportvereniging haar 6e competitiewedstrijd te Kamper land waarvoor een goede belangstelling bestond. Er werden 70 deelnemers inge schreven. De vangst bestond ditmaal bijna uit sluitend uit platvis, hoofdzakelijk schol, welke niet tegenviel. Er werden in totaal 180 vissen boven water gehaald waar van 100 bovenmaatse en 80 ondermaatse. Na afloop werden de prijzen in het pa viljoen „Duinlust" te Kamperland dooi de voorzitter P. v. d. Vreugde uitgereikt, die er zijn voldoening over uitsprak, dat de opkomst zo goed was geweest. De prijzen werden als volgt behaald. 1. Ph. Leendertse, Kamperl. 1530 pnt. 2. G. Boender, Vlissingen 910 pnt. 3. M. Versluis, Kruiningen 810 pnt. 4. P. Leendertse, Kamperl. 775 pnt. 5. P. v. d. Moere, Kamperl. 720 pnt. 6. H. Warren, Colijnsplaat 620 pnt. 7. W. Leenpoel, Kamperl. 580 pnt. 8. Th. de Looff, Kortgene 560 pnt. 9. R. Leenpoel, Kamperl. 550 pnt. 10. I. Lamse, Colijnsplaat 540 pnt. 11. M. Zuidweg, Kamperl. 500 pnt. 12. E. de Kam, Kamperland 500 pnt. 13. R. de Regt, Kamperland 480 pnt. 14. J. Verburg, Kamperland 460 pnt. 15. P. Kastelein, Geersdijk 455 pnt. 16. C. Poortvliet, Geersdijk 450 pnt. 17. W. Zwemer, Kamperland 410 pnt. De le prijswinnaar wist 10 boven maatse en 4 ondermaatse vissen te ver schalken. De volgende competitiewedstrijd zal ge houden worden te Colijnsplaat op 31 oktober 1970. OPBRENGST ZEEUWSE COLLECTE De Zeeuwse collecte heeft in de ge meente Wissenkerke 1427,30 opgebracht. Dit bedrag kan gesplitst worden als volgt: Geersdijk 122,50. Wissenkerke 493,85. Kamperland 810,95. NATIONALE KOLLECTE VOOR GEESTELIJK GEHANDICAPTEN Ruim 300.000 geestelijk gehandicapten (2 a 3 van de Nederlandse bevolking) vragen in de periode van 26 oktober tot 1 november 1970 (Nationale Collecte Geestelijk Gehandicapten) om aandacht en om financiële steun. 300.000, een adem benemend aantal. 80 °/o is in mindere of meerdere mate licht geestelijke gehandi capt. Een deel van deze categorieën kan na het bezoeken van school voor buiten gewoon onderwijs zich in de maatschap pij staande houden. Het overgrote deel heeft een voortdurende of incidentele be geleiding nodig. De zwaarder geestelijk gehandicapten de imbecielen vormen 15 van het totaal der geestelijk misdeelden, dus on geveer 45.000 personen. Vooral voor hen dienen nog vele voorzieningen te worden getroffen, zoals dagverblijven, short-stay- homes, gezinsvervangende tehuizen, va kantietehuizen, sociaal pedagogische diensten, internaten en observatie-centra. De diep geestelijk gehandicapten be slaan 5 °/o van het geheel. Zij verblijven doorgaans in de daarvoor bestemde in richtingen. De overheid verleent reeds veel steun omstreeks 60 - 80 °/'o wordt gesubsidieerd doch veel moet nog uit particuliere bron komen. Drie organisa ties op het gebied van soc. ped. zorg voor zwakzinnigen met tezamen 280 gespecia liseerde maatschappelijk-werkers en de drie ouderverenigingen werken in deze kollekte samen. Elk deroudervereni gingen en elk der soc. ped. diensten is levensbeschouwelijk van opzet. Een kol lekte dus, waarbij R.K., Alg. en Prot. Chr. eendrachtig samenwerken, met als uiteindelijk doel ook in 1971 het werk tot welzijn, ontplooiing en levensvreugde van de geestelijk gehandicapte medemens voort te zetten. Kruiswoordpuzzel no. ZOI Horizontaal: 1. titel - 4. mannelijk dier 7. bruine waterverf - 10. niet modern 13. ongetemd - 14. familielid - 16. fami lielid - 18. water in Engeland - 20. jon gensnaam - 22. gek - 23. viertal - 25 soort - 26. vreemde munt (afk.) - 27. droog (van wijnen) - 28. titel (afk.) - 29. spil - 30. eng. telwoord - 32. opmerking (afk.) - 34. vogel - 36. het samendringen v. e. menigte - 37. ongeduldig reikhalzen 38. reeds - 39. bar - 41. diereneigenschap 42. ter plaatse (afk.) - 43. voegwoord - 45. verbinding - 47. rivier in Siberië - 48. aanw. vnw. - 49. pl. in Gelderland - 50. smak - 52. meisjesnaam - 53. Kon. Pa- ketvaart Mij (afk.) - 54. bijb. naam - 55. lust - 59. naar beneden - 62. eerzucht, verlangen - 65. nimmer - 66. steen 67. af. Verticaal: 1. voedsel - 2. vrouwelijk dier 3. telwoord - 4. zangnoot - 5. aanstoot geven - 6. bezittelijk vnw. - 7. bevel - 8. boom - 9. niets uitgezonderd - 11. de dato (afk.) - 12. in persoon (afk.) - 13. zware rook - 15. karakter - 17. fijn aar dewerk - 18. kledingstuk - 19. enzovoorts (afk.) - 21. soort sport - 23. vogel - 24. hoogste punt - 29. oosterse titel - 30. vreemde munt - 31. nauw - 32. deel v. h. hoofd - 33. maand - 35. persbureau (afk.) 40. moedige - 44. dierenverblijf - 45. luchtstrijdkrachten (afk.) - 46. jongens naam - 47. voorzetsel - 48. naar beneden gaan 51. inhoudsmaat - 56. tentoonstel- linggeb. in A'dam - 57. Europeaan - 58. kanaalpeil (afk.) - 59. deel v. d. bijbel (afk.) - 60. boom - 61. drank - 63. pers. vnw. 64. tandarm zoogdier. Oplossing kruiswoordpuzzel no. ZOO Horizontaal: 1. haken - 5. meter - 9. aar 10. es - 12. Ko - 13. ale - 14. V.S. - 15. lila - 17. Arno - 18. in - 20. gedurig - 22. rendier - 25. eboniet - 28. karn - 29. een 30. oase - 31. leges - 33. Aalst - 35. smart j 38. moker - 41. vies - 42. ido - 43. neus 45. monster - 47. trappen - 50. arabier 51. la - 53. erin - 54. eist - 55. dr - 56. ali - 58. te - 59 ne - 60. Rie - 61. tante 62. negen. Verticaal: 1. haver - 2. aas - 3. kr - 4. neiging - 5. mongool - 6. t.a. 7. Eli - 8. renet - 11. slee - 12. krib - 16. adres 17. arena - 19. knal - 21. gist - 23. e.k. - 24. dreumes - 26. nasleep - 27. Ee - 32. eer 34. Ato - 35. sint - 36. Astarte - 37. tiran 38. motie - 39. knarsen - 40. rups - 41. v.o. - 44. se - 45. mulat - 46. Erie - 48. rein - 49. noren - 52. ala - 55. die - 57. in - 60. r.g. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1970 | | pagina 1