NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Huisarts van de toekomst Pion vier heeft DE schoenen Individuele huursubsidie Groepspraktijken zullen meer en meer voorkomen <1 71 No. 3414 Donderdag 13 augustus 1970 73e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 3.25 per half jaar. Franco 'per post 14.per jaar. Advertenties 15 et per mm, exclusief BTW Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wjj geen enkele verantwoordelijkheid dragen. ALLEEN VOOR BEWONERS GESUBSIDIEERDE WONINGEN, GEBOUWD NA 1959 VOOR LAGER BETAALDEN De veel omstreden minister Schut van Volkshuisvesting zal de geschie denis niet ingaan als een groot bewindsman. De cijfers wijzen uit, dat onder zijn beleid de woningnood geen stap dichter bij een oplossing is gekomen. De zwakheden van zijn bewind worden echter een klein beetje verzacht door de per 1 juli ingevoerde regeling voor aanvullende huur subsidies ten behoeve van huurders van gesubsidieerde woningen, die in verhouding' tot hun inkomen een hoge huur betalen. Door individuele huursubsidies wordt het lager betaalden nu mogelijk gemaakt in de dure nieuwbouw te wonen. Deze maatregel moet beslist worden toegejuicht, te meer omdat veel hoger betaalden het vertikken om hun relatief goedkope woning te verlaten en plaats te maken voor lager betaalden. Maar dit wil nog niet zeggen, dat met deze subsidiere geling alléén alle problemen zijn opgelost. Voor inkomens beneden 15.000, De huursubsidieregeling geldt voor huurders met een belastbaar jaarinko men beneden 15.000,De huursubsi dies worden slechts verleend aan huur ders van gesubsidieerde woningen, die in de laatste tien jaar zijn gebouwd. Het uitgangspunt is dat die huurders meer dan 15 a 17 °/o van hun belastbaar inko men voor hun woning betalen. De subsidie wordt verleend in de vorm van een bijdrage, die van jaar tot jaar wordt vastgesteld aan de hand van het inkomen en de huur en die kan uiteen lopen van 120,tot 900,per jaar, afhankelijk van de verhouding inkomen/ huur. De bijdrage moet worden aange vraagd bij de gemeente. Op zich moet deze maatregel dus worden toegejuicht, omdat hierdoor vele lager betaalden in de tamelijk dure nieuwbouw kunnen wonen, waar huren worden gevraagd, die een te groot deel van hun inkomen in beslag' zouden ne men. Maar toch moet men deze regeling zien als een éérste stap op weg naar een veel meer omvattend systeem. Zo wordt thans nog de beperking gemaakt, dat alleen bewoners van gesubsidieerde woningen voor een dergelijke individuele huursub sidie in aanmerking komen. Bewoners van niet-gesubsidieerde woningen behoe ven nergens op te rekenen. Het lijkt ons billijk dat ook deze groep eventueel voor overheidssteun in aanmerking komt. Voorts vallen onder de subsidieregeling alleen bewoners van huizen, die de laat ste tien jaar zijn gebouwd. Inderdaad zijn die woningen over het algemeen het duurst. Maar toch zijn er ook veel men sen met lagere inkomens, die in vóór 1960 gebouwde woningen wonen en die in ver-houding tot tot hun inkomen ook te veel huur betalen. Ons inziens zouden deze mensen ook geholpen moeten wor den. Huurbelasting? Zij die er bezwaar tegen hebben dat deze subsidies allemaal uit de overheids gelden worden gefinancierd, zouden moeten bedenken dat deze subsidies me de noodzakelijk zijn omdat mensen, die gezien hun inkomen wèl een hogere huur kunnen betalen, vaak in goedkope wo ningen blijven zitten. Daardoor komen lager betaalden (niet zelden jongere echt paren) terecht in woningen, die feitelijk voor hen (nog) te duur zijn. Wij zouden er beslist voor zijn dat de gelden, die nu van overheidszijde worden aangewend om lager betaalden die in dure nieuwbouw wonen te steunen, zou den worden „verhaald" op de beter be taalden, die niet naar duurdere woningen willen doorstromen. Dat is mogelijk door het invoeren van een huurbelasting. Mi nister Schut heeft enkele jax-en geleden een desbetreffend voorstel in de Kamer verdedigd, maar dat heeft" helaas de eindstreep niet gehaald. Maar nochthans lijkt het ons een rechtvaardige zaak dat degenen, die ondanks hun relatief hoog inkomen in goedkope huizen blijven zit ten, dan maar door middel van een fikse huurbelasting gedwongen moeten worden mee te betalen aan de subsidie, die men lager betaalden moet geven om in de dure nieuwbouw te kunnen wonen. Voldoende? Stemt de invoering van een regeling tot aanvullende huursubsidies aan lager betaalden tot (gematigde) tevredenheid, men kan zich wel afvragen of de in de regeling genoemde subsidies (120 tot 900 gulden per jaar) voldoende hoog zijn om het alle lager betaalden mogelijk te maken in een nieuwbouwwoning te wo nen Voor de laagstbetaalden is deze sub sidie ten enenmale onvoldoende, zij zul len ook dan nog een onevenredig groot deel van hun inkomen aan huur moeten betalen. Of zij zullen eenvoudig ondanks de subsidie niet de gevraagde huurprijs kunnen opbrengen. Waar moeten deze dan wonen, wanneer er in hun woon plaats niet voldoende goedkope woningen vooi-handen zijn? De regeling bepaalt verder, dat de bij drage geleidelijk wordt verminderd van af het tijdstip waarop de betx-okkene een hem betex; passende woning kan betrek ken. Maar wat is precies een „passende wonig"? Dat moet het gemeentebestuur uitmaken. Daarover zullen ongetwijfeld konflikten ontstaan. De term „passende woning" is veel te vaag, de gemeente kan er alle kanten mee op. Tenslotte achten wij het onjuist, dat de vakantietoeslag bij het belastbare in komen wordt meegerekend. De vakantie toeslag is bestemd voor vakantie en al leen daarvoor. Maar kennelijk vonden pax-lenient en regering, dat de lager be taalden hun vakantietoeslag maar voor de huur moeten besteden. Een anachro- nistisch standpunt in een tijd, dat vakan tie niet meer als een gunst, doch als een recht wordt beschouwd. (Nadruk vex-boden). De huisarts in Nederland is particuliere ondernemer. Hij is het hoofd van een eenmansbedrijf en produceert en verkoopt waar. Deze waar heet gezondheid, nog altijd een zeer aantrekkelijk artikel. Niettemin raakt het bex-oep van huisarts in discx-ediet. Het aantal huisartsen is de laatste zes jaren nief toegenomen. Er zijn in ons land nu ongeveer 4500 huisartsen, van wie een deel nevenfuncties heeft. Verschillende artsen kunnen niet met vakantie en voor een aantal zieke artsen kan geen waarnemer wor den gevonden. Het aantal zeer grote huisartsenpraktijken neemt toe, waar in het patiëntenbestand de 3000 overschrijdt. Zo ontstaat de afglijdende spiraal waarin overbelaste huisartsen hun functie neex-leggen, tex-wijl de noodzakelijke aanvulling van medische stu denten, die huisarts willen worden, onvoldoende is. De ovex-belasting wordt gx-oter en gx-oter en daarom rijst de vraag of onze gezondsheidszorg niet aan een ingrijpende vernieuwing toe is. In het maandblad „Katernen' van de werkgroep 2000 pleitten dr. A. J. H. Thiadens en M. J. Smulders - Aghina voor het instellen van groepspraktijken, waarin vex-schillende huis artsen samenwerken, eventueel gesteund door wijkverpleegsters, maat schappelijk werksters, vroedvrouwen e.a. Op het ogenblik zijn er in Nedex*- land reeds zo'n dertig groepspraktijken of associaties. Snellere hulpverlening mogelijk. „Wanneer een aantal huisax-tsen gaat samenwerken in een groepspraktijk, is een betere en snellere hulpverlening in geval van acute spoedeisende omstandig heden mogelijk. Door samenwerking kun nen de niet dienstdoende artsen vlotter hun gewone afspraken, consulten, vis sites nakomen, beter hun bijscholings cursussen volgen, terwijl er ook meer rust komt in hun gezinsleven". Dat was de motivering, op gx-ond waarvan zes Nijmeegse huisartsen eind 1968 besloten tot het instellen van een groepspraktijk. Deze vorm van samen werken zou men kunnen typeren als een taxicentrale, waax-bij in eerste in stantie de mogelijkheid tot betere en vooral snellere hulpverlening aan pa tiënten, die in nood vex'keren, wox-dt ver groot. Bij de groepspraktijk blijft de vrije artsenkeuze overigens gewaarborgd. De service-verlening is zeker niet onper soonlijk. Wanneer de patiënt per se die en die arts wil spreken, dan kan dat. Maar verkeert hij in acute nood, dan be staat de mogelijkheid dat hij in eerste in stantie een andere arts te spreken krijgt. Het traditioneel solistisch optreden van de huisarts wordt dus doorbx-oken en heeft plaats gemaakt voor de gedeelde verantwoordelijkheid van alle leden van het team ten aanzien van de patiënt. Hoe denken de patiënten zelf over dit systeem? Verschillende artsen, die sa- menwex-ken in een groepspraktijk, con- statei-en vooral enige weerstand bij ou dere patiënten en bij ouders van chro nisch zieke kinderen. Middenstanders reageerden positiever dan academici. Maar de meeste patiënten leren zich ge lukkig snel aanpassen aan het systeem, dat trouwens niet in de laatste plaats met het oog op hun belangen tot stand is gekomen. Gezondsheidscentra. Niet alle vormen van samenwerking tussen huisax-tsen kunnen onder de noe mer „groepspraktijk" worden gebracht. Van een groepspraktijk kan feitelijk al leen gespx-oken worden, wanneer de art sen hun praktijk voering vex-plaatsen naar een gezamenlijk gebouw, waarin ook de wijkverpleegster, maatschappelijk wex-k- ster, fysiotherapeut, sociaal psycholoog, de pastor e.d. al naar gelang de lokale situatie gehuisvest zijn. Een gemeenschappelijke administx-atie en technische uitrusting kan de kosten drukken en de grote betekenis van der gelijke gezondheidscentra is, dat de ax-t- sen er ook moeten samenwerken met niet-medische werkers, wier werkzaam- heden nochtans van groot belang voor de gezondheidstoestand van de patiënt kunnen zijn. De ervai-ing leert, dat lichamelijke klachten van veel patiënten mede kunnen ontstaan door allerlei psy chische factoren of benarde sociale om standigheden. De patiënt blijft een kneus je, als die omstandigheden buiten be schouwing worden gelaten. Daaraan moet dus iets worden gedaan. Dat is niet de taak van de huisarts alleen, het is trouwens zijn specialisme ook niet. Ook nu verwijst de huisarts wel eens naar maatschappelijke werkin- stellingen e.d., maar persoonlijk kontalct met deze instellingen heeft hij nauwelijks. Men werkt veelal langs elkaar heen, en daar is de patiënt niet bij gebaat. In een groepspraktijk, die eventueel uitgroeit tot een gecoördineerd gezond heidscentrum, krijgt de totale persoon van de patiënt veel meer aandacht. In Dronten (Oost-Flevoland) werd reeds in 1964 een dergelijk gezondheidscentrum opgei-icht, dat landelijke vermaardheid heeft gekregen. In het gebouw houden niet alleen' huisartsen en andere deskun digen spreekuur, men vindt er ook de tx-ombosedienst van het Rode Kruis, de kx-uisverenigingen voor de kraamzorg, de centrale post voor de ambulance-dienst, een laboratorium, een apotheker en een diëtiste. Mentaliteitsveranderingen. De zo gewenste samenwex-king tussen huisartsen kan echter alleen tot stand komen, indien er in de artsenstand een mentaliteitsverandex-ing optreedt. Tot voor kox-t was de positie van de (huis)- arts die van een absolute autoriteit. De arts hanteerde een geheimtaal en informeerde de patiënt nauwelijks over zijn ziekte. De patiënt was bij voorbaat tot onmondig verklaard! en het is grie zelig te bedenken hoevele patiënten zich aan deze benadering nog onderwiex-pen ook. Bovendien waren de meeste artsen bijna alleen geïnteresseerd in de orga nen van de patiënt en niet voor zijn psy chische en sociale omstandigheden. In feite was de patiënt het bezit van de arts en daar legde hij zich maar al te vaak bij neer. Gelukkig komt daarin langzamerhand verandering. Op vrijwel alle universiteiten is reeds een profes soraat ingesteld voor de huisartsenge- neeskunde en de toekomstige huisartsen woi-den beter geprepareerd op de taken, die zij in deze maatschappij moeten ver vullen. Jongere ax'tsen hebben vaak meer oog voor het maatschappelijk gebeux-en en de invloed daai'van op de gezond heidstoestand van de individuele mens. Z*j zijn ook eerder bereid tot samenwer king met andere deskundigen, omdat zij hebben geleerd dat je een zieke niet kan x-educeren tot een uitsluitend biologisch wezen, met wie hoogstens organisch iets mis kan zijn. Jongere artsen zullen daarom eerder het belang van goede samenwex-king met collega's en andere hulpverleners erken nen. Waarmee wij niets ten nadele zeg gen van de „ouderwetse" arts, die zijn op leiding ontving in een in vele opzichten andere maatschappij dan de onze en in die samenleving een nuttige rol heeft vervuld. Maar de tijden zijn veranderd en daarom zal ook het huisartsenberoep een andere inhoud moeten krijgen. (Nadruk verboden). Kruiswoordpuzzel no. 191 1 2 3 4 5 pÉJl6 7 8 I 9 10 11 12 13 IPS™ iiÉ15 11(1!16 17 18 19 20 |21 I 22 |p| 23 24 mm Rn 25 26 27 28 29 HjJ|j pg|30 31 32 33 K»"** 35 I 36 37 pa 3 8 39 m. 40 BSlli '-*Pr2 PPT'3 I 44 45 46 47 8 IRB49 50 51 52 53 mm mm 54 [55 mê. 56 57 58 ||||59 60 61 Br 63 64 1 66 67 Pis m™ 69 70 spi tel72 73 0P74 75 jMj76 Horizontaal: 1. pl. in Overijsel - 6. pl. in Noox-d-Holland - 12. loot - 13. zangnoot 15. Gode zij lof (lat. afk.) - 16. soort onderwijs (afk.) - 17. fr. lidwoord' - 19. druk doen gelden - 23. water in Fries land - 24. strijdmacht - 25. koeiemnaag 26. regel - 28. iemand om wie men alge meen lacht - 30. heer (afk.) - 31. afgunst 33. muux-holte - 34. kledingstuk - 36. keurtroep - 38. meisjesnaam - 40. de onbekende (afk.) -41. windrichting (afk.) 42. deel van Amerika (afk.) - 43. be kende motorraces (afk.) - 45. zuidvrucht 48. reptiel - 50. diktongige hagadis - 52. kostbare stof - 54. transportbedrijf (afk.) 56. maanstand (afk.) - 57. deel van Viet nam - 59. gemanierde vrouw - 60. droog van wijnen - 62. pl. in Utrecht - 63. laatst leden (afk.) - 65. soox-t bril - 68. pers. vnw. - 69. speelgoed - 71. zangnoot 72. vogelprodukt - 74. vogel - 75. pl. in Gelderland - 76. pl. in Geldex-land. Verticaal: 1. pl. in Noord-Brabant - 2. een zekere - 3. deel v. d. bijbel (afk.) 4. bijwoord - 5. gelooide huid - 7. wa terplantje - 8. stand - 9. duits pers. vnw. 10. dunxxe - 11. polder x~ond Julianadorp 14. ons inziens (afk.) - 18. vr. munt - 20. heldere - 21. werkzaam - 22. keurige 24. bijvoegsels - 27. reeks - 29. zangnoot 30. inhoudsmaat (afk.) - 32. hoefdier - 34. soort vezel - 35. ontkomen - 37. gesloten 39. mul - 44. pl. in Drente - 46. breed voerig - 47. buigzaam - 48. graafwerk- tuig - 49. pl. in Overijssel - 51. geogr. mijl (afk.) - 53. laatste nieuws (afk.) 55. tot en met (afk.) - 58. meex-stemmige vocale compositie - 59. spoedig - 61. ge- heimschx'ift - 64. pret - 66. strafwerk- tuig - 67. deel v. d. bijbel (afk.) - 68. dwaas - 70. de lezer heil (afk.) - 73. het zelfde (afk.) - 74. onder het nodige voor behoud (lat. afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 190 Horizontaal: 1. sg - 2. arg - 5. Eem - 8. st - 10. nt - 11. vooronder - 14. ri - 16. toko - 18. tante - 19. oven - 21. last 23. ter - 24. kalm - 25. jas - 26. Eli 27. elp - 28. dal - 30. sta - 32. Epe 34. mee - 36. naar - 40. trap - 42. onder kant - 43. polo - 45. Etna - 48. anp - 50. pas - 52. are - 53. Ier - 55. ido - 56. Mia 57. ion - 59. egel - 61. lei - 63. lont - 65. tx-og - 66. edele - 68. Otto - 70. us - 71. onderdoor - 74. en - 75. tt - 76. oer - 77. Est - 78. sr. Verticaal: 1. stola - 2. ao - 3. x-ot - 4. gratie - 5. entree - 6. Ede - 7. me - 9. tx-ema - 10. nt - 11. vos - 12. one - 13. rol 15. in - 17. kassa - 20. vader - 22. tee 24. KPM - 25. Jan - 29. lap - 31. troon 33. paria - 35. etter - 37. ako - 38. ode 39. gas - 41. aan - 43. pui - 44. largo 46. teint - 47. aan - 49. pil - 50. polder 51. Smilde - 52. aal - 54. eerst - 58. otter - 60. ego - 62. eer - 64. oor - 65. tu - 66. Ede - 67. Eos - 69. on - 72. no 73. Ot. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1970 | | pagina 1