KLEFFE Markusse deSTIJLwaarinuwilt eten, vindt u bij GERO zïïmeta Predikbeurten Trekking r Suikerpatiënten CIQ.I tDe Goudsmid' het praktijkdiploma boekhouden Fa Ouweneel gesloten P. J. VERBURG TEXTIEL SCHOENEN regenkleding basketbalschoenen Gymnastiekschoenen HENGELSPORT LIEFDE OP DE RIJN ONZE EISEN VERGEN MEER GELD AUG. 7 vrijdag 8 zaterdag 9 zondag 10 maandag 11 dinsdag 12 woensdag 13 donderdag DIENSTEN ARTSEN Dit weekend doen dienst dokter Janssen, Tel. (01108) 3 19 en dokter Van Arkel, Tel. 011071 3 18. WATERSTANDEN geldig voor de noordkust van Noord-Beveland hoogwater 5.25 17.35 5.53 18.06 6.25 18.43 7.06 19.31 8.00 20.29 9.06 21.43 10.27 23.06 voor zondag 9 augustus 1970 Ned. Ilcrv. Kerk Coljjnsplaat 10 en 2.30 uur ds. Ytsma. Ned. Ilerv. Kerk Kamperland 10 uur ds. Alb. van den Ban en 2.30 uur de heer Kraak. Ned. Herv. Kerk Kats 9.30 uur Onderwegkerk. Ned. Herv. Kerk Kortgene 9 en 10.30 uur ds. Willekes. Ncd. Ilerv. Kerk Wissenltcrke 10 uur ds. G. A. Zuidam (coll. bouwfonds) en 2.30 uur ds. v. d. Ban. Ned. Herv. Kerk Geersdijk 10 uur de heer Kraak en 2.30 uur ds. G. A. Zuidam. Geref. Kerk Kamperland 10 en 2.30 uur ds. Poelman. Geref. Kerk Colijnsplaat 9 en 5 uur ds. Vlijm van Leiden. Geref. Kerk Geersdijk 10.30 uur ds. Vlijm en 5 uur ds. Terlaak van Yerseke. Geref. Kerk Wissenkerke 10.30 uur ds. Van Til van Middelburg en 5 uur dienst te Geersdijk. Geref. Gem. Kamperland 10 en 5 uur leesdienst. Geref. Gem. Colijnsplaat 10 en 6 uur leesdienst. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Donderdag 13 aug. 7.30 uur ds. Van der Poel van Yer seke. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen na het overlijden van onze lieve moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoe der Anna Alexandrina de Loof! - Flipse (weduwe van Jacobus Marinus de Looff), betuigen wij onze harte lijke dank. Uit aller naam, A. E. de Looff. Wissenkerke, juli 1970. verloting sv Wissenkerke 1216 1027 Prijzen afhalen bij L. van Halst. 1497 1437 1350 1785 1^71 1487 1677 1870 1718 1886 1729 1608 1429 Kies bewust bij uw specialist uit een verantwoord assor timent artikelen voor diabetici uit de gehele wereld. Korte Delft 5-7, Middelburg} volop parkeerruimtej TANJA WiMSÊ^ sierlijke verlovingsring K. VRIEND Korte Kerkstr. 11, Goes, Telefoon 01100 - 85 05. Op 24 augustus begint de nieuwe cursus voor Zij, die aan deze cursus willen deelnemen, gelieven zich zo spoedig mogelijk aan te mel den. Aanmeldingsformulieren met nadere toelichting zijn verkrijgbaar bij: II. Roest, Keizerstraat 1, Goes, Tel. 01100-5662 C. G. Verhallen, Kerklaan 24, Kwadendamme, Tel. 01194 - 342. Hoe wilt uw tafel dekken? Romantisch? Of klassiek? Of modern? Onder de honderden Gero cassettes vindt u vast uw eigen smaak. KOMT U EENS MET ONS PRATEN? v.h. C. Harinck Juwelier Horloger Lange Vorststraat 35, Goes - Tel. 01100- 6629. Vanaf maandag tot en met vrijdag is onze schoenenzaak wegens vakantie Kaaistraat Kortgene Wissenkerke, Kerkstraat 7, Tel. 01107 - 281 Het wordt nu weer tijd om aan school te gaan denken. U hebt dan nodig: Aan dit alles kunnen wij u helpen in ver schillende prijzen en kleuren. Bestellingen en schoenreparaties ook Burg. Snellenstr. 14, Kortgene, Tel. 01108-544 ALLES VOOR DE VINDT U BIJ Voorstraat 7 Wissenkerke FEUILLETON Hij nam een andere folder en bladerde die door. Het kwam op hetzelfde neer. De derde folder bood ook negendaagse ïeizen aan. Ook vertrek maandags, woensdags en vrijdags. Dus keuze ge noeg. Nou, zo'n negendaagse reis leek hem wel. Maandags weg, dinsdags terug Vandaag was het maandag, dus op zijn vroegst kon hij woensdag vertrekken. Wel op korte termijn, maar waarom zou hij er gras over laten groeien. Vanavond maar eens met Dick bepraten, als hij te rug was. Kijk, een foto van een der sche pen. Dat zag er heel aardig uit: een mooi zonnedek en een ï'uimc salon. Het zag er bijzonder leuk uit. Plij kreeg er hoe langer hoe meer zin in. Eens even kijken, waar vandaan vertrokken ze eigenlijk? Rotterdam? Wacht onder dat hoofdstuk: wat u onderweg ziet, bij de eerstedag na tuurlijk. Ja, daar is het: „Na het vertrek uit Arnhem om 10 uur des morgens. Dus vanuit Arnhem. Was niet eens zo gek ver van hier. Kon een van de jon gens hem wel met de wagen brengen. Verdraaidnu zou hij dan eindelijk eens gaan varen. 's Middags was zijn zoon Dick al vrij vroeg terug. Hij kwam het kantoor bin nen en groette. „Knapjes heet vandaag." „Hoe was het?" „Och, we mogen niet mopperen. Zes a zevenhonderd gulden aan orders. Voor deze tijd van het jaar niet gek. Overi gens, in vele plaatsen is het nog aardig druk. De mensen hebben geen tijd voor je. Eigenlijk kun je net zo goed nog een paar weken thuisblijven." „Dat komt dan mooi uit," lachte De Haan. „Ik ben vanmorgen bij Berends geweest." De jongeman ging zitten en keek zijn vader nieuwsgierig aan. „En?" De oudere man wuifde met zijn hand. „O, niets bijzonders. Een beetje te hoge bloeddruk en zc. Advies: met vakantie gaan, en als het kan zo spoedig mogelijk, omdat het nu nog mooi weer is. De zo mer is bijna voorbij. En verder enkele beperkingen: wat minder drinken en roken. Veel rusten, luieren en zo. Ik heb meteen maar een paar folders van het reisbureau gehaald en ik heb m'n keuze al gedaan. Tenminste, als jij me een dag of tien kunt vervangen." „Maar dat kan natuurlijk altijd. Ik zei al, dat het overal nog tamelijk druk is. Het heeft weinig zin om nu al bij de mensen aan te komen." „Dat past dan als een puzzel in elkaar. Moet je eens luisteren: ik ga varen: op de Rijn. Met een vakantieschip. Als het mogelijk is, wil ik woensdagmorgen ver trekken. Als één van jullie me dan met de wagen naar de boot brengt...." „Waar vertrekt die boot?" door Qré de Boer „In Arnhem. Aan de Rijnkade van zelf." „Natuurlijk, dat kan. Heb je al bespro ken?" „Nee ik heb eerst gewacht, tot jij terug was. Dus je kunt me hier wel een dag of wat vervangen?" „Allicht. Ga maar gerust en geniet. Als ik me goed herinner, is het al een poos geleden, dat je voor het laatst met va kantie ging, niet?" De Haan knikte. „Na moeders dood ben ik niet meer weg geweest. Och, al leen.nu ja, ik zal me wel moeten vermaken. Ik neem wat boeken mee." „Als je woensdag al weg wilt, mag je eerst wel eens informeren, of er nog plaats is. Vergeet niet, dat we nog steeds augustus hebben." „Ja, daar zeg je ietsWacht, ik zal even bellen." Dick de Haan stak een sigaret op en bekeek de folder, die zijn vader hem toe schoof. „Die lijkt me het meest ge schikt. hallo juffrouw.ja, met De Haan. Het gaat om die Rijnreis, waar voor ik vanmiddag van u een paar fol ders kreeg. Ik heb wel zin in een reisje met een schip van rederij Barnstra. Dat is in Rotterdam. O ja, u weet het al, welke ik bedoel. Moet u eens luisteren: woensdag vertrekt de.geef me die folder eens even, Dick dan vertrek de „Geertruida". Belt u die rederij even en vraag of er voor één man nog plaats is. En zo ja, boekt u dan voor me? Zo mo gelijk een éénpersoonshut. De extra kos ten zijn me bekend. Juist ja. Belt u even terug? Mooi, ja, op m'n kantoor. Dan wacht ik. maar rustig af. Bedankt voor de moeite. Dag juf Hij zuchtte." „Zo dat is dat. En nu maar duimen, dat ze nog niet uitverkochtzijn." De jongeman bladerde intussen weer in de folder. „Ziet er niet gek uit. Zeg, misschien doe je nog nieuwe ideeën op voor wat betreft de souvenirs. Je komt voornamelijk in toeristencentra, zoals Köningswinter, Boppard, Rüdesheim, en daar zal zo wel het een en ander aange boden worden." De vader knikte. „Inderdaad. Bedankt voor de tip. Je kunt nooit weten. Soms heb je wel eens geluk, als je met wat nieuws op de markt kunt komen." „Als het iets goed is, tenminste." „Tja, dat is altijd moeilijk te beoor delen. Je weet, dat de smaak van het publiek soms verbazend onberekenbaar is." „Is Flip nog niet terug?" „Nog niet gezien vandaag. Maar komt hij wel thuis? Is hij niet naar Brabant?" „Best mogelijk. Dan zie ik hem mor genavond wel. Ik ben namelijk mijn voorraadje spiegeltjes kwijt, zie je? Als hij er nu nog over heeft, weet ik er wel een klant voor." „Blij toe. Dat is ook geen handel meer, wel?" De jongeman schudde zijn hoofd. „Mis schien over een jaar of wat weer. Nu ja we zijn er zonder verlies vanaf gekomen. En dat is al heel wat." De telefoon rinkelde en De Haan nam de hoorn op. „Ja, De Haan hier. O, juf frouw Winkel.... is het voor elkaar? Prachtig, prachtig. Wat zegt u? Nou, dat komt dan net mooi uit, he? Ik kom mor gen wel even betalen. Ja m'n pas is in orde. Fijn. Hartelijk bedankt voor de moeite, hoor, dag juffrouw Winkel." Hij legde de hoorn neer en keek met glinsterende ogen naar zijn zoon. „Het is voor elkaar. De schuit was vol, maar op het laatste moment heeft een echtpaar nog de reis geannuleerd, zodat er een hut vrijkwam. Vertrekt tien uur uit Arn hem." Diclc begon te lachen. „U ziet er uit als een kleine jongen, die overmorgen met het schoolreisje meemag." De Haan knikte bedachtzaam. „Mis schien voel ik me zo ook wel ,Dick. Om je eerlijk de waarheid te zeggen: ik ver heug me er nu op. Berends had wel ge lijk: het wordt tijd, dat ik een poosje zaken en werk vaarwel zeg. Ik ben wer kelijk aan rust toe. Ik voel het. Enfin, jij redt het wel hier." HOOFDSTUK 3 Evelien vindt het maar eng. Theo de Haan wuifde nog even achter om, toen de wagen optrok en keek naar zijn beide zonen op het bordes. Ze keken lachend de wagen na en staken hun hand op. Nog voor de auto de hoek om draai de, zag hij hen naar binnen gaan. Hij zuchtte en zocht automatisch naar zijn sigaretten. O nee, dat kon nu niet meer. De afspraak was: voorlopig geen siga retten meer roken. In de koffer zaten een paar dozen kleine sigaartjes. Nu ja, dan rookte hij tijdens de rit maar niet. Evelien van Halmekerke, geboren De Haan, stuurde met vaste hand de wagen door het stadje en na enkele minuten hadden ze de brede verkeersweg bereikt. Ze trapte het gaspedaal dieper in, waar door de wagen plotseling met kracht vooruit schoof. De Haan knikte goedkeu rend. „Zit wel pit in dat wagentje," zei hij. „Wagentje," lachte Evelien. „Laat Ro bert het maar niet horen, want niets krenkt hem zo als wanneer je misprij zend spreekt over zijn nieuwste aanwinst. Het heeft nogal wat voeten in de aarde gehad, vooraleer ik z'n nieuwe Buick mocht meenemen om jou naar Arnhem te brengen. Hij is als de dood dat er een schrammetje op komt." Theo haalde zijn schouders op. „Hm, je rijdt anders beter dan Bobbie." „Hij is veel te zenuwachtig, maar ja, breng hem dat nu maar eens aan het verstand." „Wat heeft hij met die Chevrolet ge daan?" „Ingeruild. Hij was mij nog goed ge noeg, maar jameneer moest en zou een nieuwe wagen hebben, want Pa had er ook één." „Soms zijn die Van Halmekerkes net kindereen." „Grote kinderen, ja." Theo keek eens naar de snelheidsmeter en constateerde, dat hij over de honderd wees. „Lientje?" „Ja"? „Het gaat mij nu hard genoeg, hoor." Hij keek op zijn horloge: „Ik heb nog bijna een uur." Ze liet jiet pedaal iets opkomen. „Ach uweet wel, dat hij dik honderdzestig haalt?" „Ik geloof het onmiddellijk. Je hoeft het beslist niet te demonstreren." Ze schaterde. „Die paps!" „Ja, lach jij maar. Ik rijd nu ruim der tig jaar en nog nooit een ongeluk ge had. En Bobbie? En jij? En Dick? En Flip?" (Wordt vervolgd). Zojuist zijn de leges voor visacten ver hoogd. Natuurlijk gemopper bij de vele sportvissers. Moet nu ook al dat ge noegen, die ontspanning voor de gewone man liefst tweemaal zo duur worden? Het rijk doet maar. Men bedenkt daarbij niet dat de kosten van die visacten al vele jaren op hetzelfde peil waren gebleven, terwijl intussen de salarissen van de ambtenaren, die ze moeten verstrekken, beduidend zijn gestegen. De verhoging zet ook geen zoden aan de dijk, doch de werkelijke kosten van de tijd die aan de verstrekking besteed moet worden, kun nen dan tenminste min of meer worden gedekt. Alle kosten stijgen, dus ook die van de overheid. Het is een klein symptoom van de ver hoging van diensten en belastingen die ons in het komend jaar te wachten staan. De aanstaande rijksbegroting voor 1971 zal daar een niet opwekkend beeld van geven, terwijl in de loop van dit jaar ook al verhogingen zijn gekomen zoals de huren en de motorrijtuigenbelasting die het verder besteedbare inkomen be knotten. Het is al bekend, dat de b.t.w. met ingang van januari een paar procent zal stijgen en het zal niet verwonderen als blijkt dat ook sommige accijnzen weer zullen worden verhoogd. 0—0 De regering heeft zojuist alle gemeen tebesturen dringend verzocht de plaatse lijke belastingen en rechten ook met ge middeld 4,5 en 7 procent te verhogen. Dat betekent hogere rechten voor rioolaan sluitingen, voor het ophalen van huisvuil, verhoging van de straatbelasting en meer opcenten (gemiddeld 230) op de personele belasting. De gemeenten zullen daar niet onderuit kunnen, zeker niet als ze even tueel nog in aanmerking willen komen voor aanvullende bijdragen uit het ge meentefonds, in welk geval ze de hoogste heffingsnormen gehanteerd dienen te hebben. Het zal er dus op neerkomen, dat het netto besteedbare inkomen weer met en kele procenten verlaagd wordt. Dan kunnen we wel bedroefd naar ons handje staren waarin dit wordt uitgeteld en mopperen dat er zo weinig van het zo mooi lijkende salaris overblijft, maar we moeten toch pogen redelijk te blijven. In de eerste plaats immers dienen we te bedenken, dat ons loon, behalve uit de uitbetaalde klinkende munt, ook nog be staat uit sociale voorzieningen waarvoor intussen iets is betaald, ziekte, invalidi teit, A.O.W., A.W.W., kinderbijslag enz. De kosten van verschillende zorgen, die zich nu en later kunnen voordoen, zijn daarmee reeds betaald. 0—0 In de tweede plaats moeten we wel bedenken, dat onze wensen, vertolkt door politieke partijen en vakbonden, ook hoog zijn. We willen meer maar ook betere huizen. We veroorzaken zelf door onze auto's die we dan toch maar kunnen aanschaffen vèrkeershinder, die we door de overheid opgelost willen zien. We willen meer en goedkoper onderwijs tol op latere leeftijd. We willen betere voor zieningen voor dit en voor dat. Er moe ten havens worden uitgebreid en in dustrieterreinen aangelegd. Er moeten zwembaden, scholen, gymnastieklokalen, sporthallen en sportvelden bij komen. Voor alles zijn er pressiegroepen, die er op aandringen hun wensen toch vooral te vervullen. Er is nog veel meer en er komt nog steeds meer wat we wensen, ja eisen. We vergeten wel eens, dat onze eisen en verlangens een zekere graad van luxe, van welvaart hebben bereikt. In die mentaliteit vinden we 'n heleboel nodig waar vroeger niet over gepeinsd werd, zie alleen maar het ver keer en vele andere voorzieningen. 0—0 Dat is een zeer begrijpelijke ontwikke ling, maar het moet wel allemaal be taald worden. Door ons zelf. Het verve lende is, dat alle voorzieningen altijd maar voor bepaalde groepen van de be volking van voordeel zijn, zodat niet ie dereen van alles profiteert. En het saam horigheidsgevoel is bij het Nederlandse volk bepaald niet het best ontwikkeld. Bovendien moeten we ook nog be denken, dat de regering moet trachten de inflatie zoveel mogelijk tegen te gaan, hetgeen alleen maar kan door aller uit gaven, zowel van overheid als particu lieren, op een bepaald niveau te hou den. Dat vereist dus ook afroming, waar tegenover staat dat dan de prijzen beter in de hand kunnen worden gehouden. Hoe medr wensen en eisen, hoe minder dat echter gelukt. De regering zal in de komende maan den zeker weer veel kritiek te verwerken krijgen. Maar het blijft uitgesloten om het alle dertien miljoen Nederlanders naar de zin te maken. (Nadruk verboden). H. van Wermeskerken.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1970 | | pagina 2