Voorwaardelijk arbeidsverbod voor 15-jarigen (T* 01108-563 REMOVA Mijn vrouw, mijn superieur MET VAKANTIE? nachtkleding Nachthemden Onderjurken en jupons Tricot kinderpyjama's Herenpyjama's Nachtkleding Onderkleding Lekker licht ondergoed £±G&EDKOPE Welk meisje VERLOOP Sporthuis Imanse Sluizen en wordt gesloten F. Flipse Voor een boekenbon naar goede leerling kapster ^7 ,DE EENDRACHT' .JULIANA' GOES-M/DDELB UPGl Vermoedelijk met ingang van 1 augustus Minister Roolvink heeft een wetsontwerp tot wijziging van de Arbeids wet 1919 ingediend, waarin een voorwaardelijk arbeidsverbod voor 15- jarigen wordt voorgesteld. Het ligt in de bedoeling dat deze wetswijziging reeds in augustus in werking zal treden. Het betreffende wetsontwerp moet gezien worden in het licht van een reeks maatregelen, die voor de jon geren van 14 tot 18 jaar zullen moeten worden getroffen. Zo zijn enkele maatregelen op onderwijs- en arbeidsrechtelijk gebied in voorbereiding en deze zullen vermoedelijk voor volgend jaar september hun beslag krij gen. Met deze maatregelen hoopt de regering de activiteiten van de werken-, de jongeren, die de laatste jaren zo in touw zijn geeest, te honoreren. Meer maatregelen voor werkende jon geren. In het nu ingediende wetsontwerp wordt een voorwaardelijk arbeidsverbod voor 15-jarigen voorgesteld. Verrichten van arbeid door 15-jarigen zal slechts geoorloofd zijn indien voldaan wordt aan twee voorwaarden. De eerste is dat ten minste een hele of twee halve dagen per week binnen de werktijd door de jeugdige wordt deelgenomen aan een cursus voor partieel onderwijs en vorming. De tweede voorwaarde is dat de op de cursus door gebrachte tijd wordt doorbetaald, of de loonderving wordt vergoed. Een werkgever, die zich niet aan deze voorwaarden stoort en toch een 15-jarige in dienst heeft, is dan zonder meer straf baar. Onder dit arbeidsverbod voor 15- jarigen valt niet de vakantie-arbeid. Vijftienjarige scholieren kunnen dus ge durende de vakantieperiode wel iets bij verdienen, zonder dat de werkgever moet voldoen aan de bovengenoemde voor waarden. Ook mogen 15-jarige scholieren buiten schooltijd arbeid verrichten. Een voorbeeld: een 15-jarige mag voordat hij 's ochtends naar school gaat een kranten wijk nemen. Maar een vergunning daar toe wordt slechts onder voorwaarden' een beperking met betrekking tot de duur van deze werkzaamheden verleend. En 14-jarigen? Toch zijn we met de voorstellen van minister Roolvink niet zo heel erg geluk kig. Want terwijl hij een arbeidsverbod voor 15-jarigen voorstaat, waarvan onder bepaalde voorwaarden kan worden af geweken, voert hij nog geen algemeen ai'beids verbod voor veertien jarigen in. Op het ogenblik bestaat er een algemeen arbeidsvei-bod voor uige meisjes (waarvan alleen individuele ontheffing kan worden verleend) en een voorwaar delijk arbeidsverbod voor 14-jarige jon gens. Vanaf 1962 heeft de S.E.R. reeds geadviseerd tot een algemeen arbeids verbod voor veertien jarigen over te gaan. Dat had nu kunnen gebeuren, gelijktijdig met een voorwaardelijk arbeidsverbod voor vijftienjarigen. Helaas heeft de mi nister deze verandering in het huidige wetsontwerp nog niet voorgesteld. Hij heeft overigens wel laten doorschemeren dat een algemeen arbeidsverbod voor 14- jarigen er toch wel inzit, maar die ver andering zal dan deel moeten uitmaken van een reeks maatregelen ten behoeve van jongeren van 14 tot 18 jaar. Die maatregelen zullen binnenkort moeten worden genomen, waarbij de keu ze gaat tussen een algemeen arbeids verbod van 14-jarigen, een partiële on derwijs- en vormingsplicht van 1 a 2 dagen per week, een geclausuleerde leer plichtverlenging, een onvoorwaardelijke leerplichtverlenging of een leerplichlver- 1 lenging tezamen met een partiële onder wijs- en vormingsplicht voor de niet- leerplichtige vijftienjarigen. Er zijn dus genoeg alternatieven, maar men moet ook oog hebben voor de kon- sekwenties van de te nemen maatregelen. Verwezenlijking van deze alternatieven legt een zware druk op het beschikbare potentieel van leerkrachten. De algemene wens van „kleine klassen" zou er door in het gedrang kunnen raken. Maar hoe dan ook, het wordt tijd dat de positie van werkende jongeren van 14 tot 18 jaar wordt verbeterd, opdat deze grote, maar helaas nogal verwaarloosde groep betere kansen krijgt. Een verlenging van de leerplicht met minimaal een jaar en een vormingsplicht tot het 18e jaar, zoals door de S.E.R. bepleit, lijken ons zinvolle maatregelen, die zo snel mogelijk gerealiseerd dienen te worden. Met een voorwaardelijk ar beidsverbod voor 15-jarigen alléén komt men er niet. Mr. A. Bronsbergen. (Nadruk verboden). FEUILLETON Hoofdstuk 22. Als in een droom verliet Ria de arts en zelfs op straat drong de volle draag wijdte nog niet helemaal tot haar door. Ze was nog altijd stom vei-baasd. Twee maanden in verwachting. Dat betekent, dat we begin volgend jaar een baby zullen hebben, als alles goed gaat. Maar hoe is dat mogelijk? Toen de arts haar rustig had verteld, dat ze in verwachting was, had Ria en kele malen met haar ogen geknipperd. Ze liet het hem nog eens hei-halen en toen pas begreep ze, wat haar mankeerde, de gewone ochtendziekte, zoals zoveel vrouwen de eerste maanden 'hebben. De dokter amuseerde zich. „Bijna drie jaar getrouwd en u vei-baast zich?" Werktuigelijk knikte Ria. „We hadden de hoop al opgegeven. Een klein jaar geleden ben ik bij een specialist geweest. Weliswaar zei hij, dat alles bij mij in orde was en ik terug moest komen, als er bin nen een half jaar niets was veranderd, maar ik dacht de laatste tijd: Een baby zal wel niet voor me zijn weggelegd, vandaar-, dat ik probeerde met die ge dachte vertrouwd te raken. Ik vond het wel erg, maar ik had de laatste tijd vol doende bezigheid om geen tijd te hebben voor gepieker. En nu 30 door Lena Schagen „Komt u voorlopig iedere maand maar eens langs, mevrouw. En gaat u gewoon door met uw werk. Niet het minste be zwaar tegen. Enkel rustig leven, dat is het beste voor u en d.e toekomstige we reldburger. Wel, doorgaans feliciteer ik geen aanstaande moeders, als ze bij me komen, want dan had ik dagwerk. Maar in dit geval lijkt het me toch wel een felicitatie waard. Proficiat, mevrouw." Ria lachte blij. „Dank u, dokter." Op kantoor werd ze verwelkomd door haar sekretaresse. „Er lag een briefje, dat u later zou komen, omdat u naar de dokter was. Het is toch niets ernstigs, mevrouw?" Het meisje keek haar angstig aan. „Welnee, Hannie, het heeft niets te betekenen." „O, gelukkig maar. Ja, nu zie ik het: u ziet er heel anders uit. Zo blij, zou ik zeggen." Ria knikte. „Ik ben ook blij, Hannie, want ik ging met een beetje vrees naai de dokter, maar hij heeft me helemaal gerustgesteld. Ik ben kerngezond." Het lcind bleef nog even dralen. „Mijn vader zegt altijd: een mens waardeert nooit voldoende zijn gezondheid. Eigen lijk is dat wel zo, vindt u niet, mevrouw?" „Precies, wat je zegt, Hannelce. Zo, en nu gaan we eens met bekwame spoed aan het werk. Wel foei, al bij tienen! De tijd vliegt gewoon om.." Toen ze 's avonds thuiskwam, keek ze in de hal, maar zag zijn jas niet hangen. Erik is dus niet thuis, dacht ze met voldoening. Vlug pakte ze de boodschap pen uit, die ze na kantoortijd gehaald had en liep naar de keuken om de aardappels op te zetten. Hij zou vroeg thuis zijn vanavond. Voor hem zou het ook een geweldige verrassing zijn. Erik, wat heerlijk, lieverd., we krijgen een baby Om zeven uur hoorde ze de sleutel in het slot. Vlug inspecteerde ze de tafel en stak de beide kaarsen aan. Daarna stond ze bij de tafel en wachtte. Enkele ogen blikken later betrad hij de kamer, maar toen hij de feestelijk versierde tafel zag, bleef hij staan. Zijn ogen zwierven over de heerlijkheden, waarna hij zich naai zij n vrouw draaide. „Hela, wie is er jarig, vandaag?" Ze liep op hem toe en sloeg haar ar men om zijn hals. „Niemand, schattebout. Toch is er reden om een intiem feestje te vieren. Raad eens?" „Ben je soms een jaar op kantoor?" „Welnee., nog geen acht maanden." „O nee, dat is ook zo. Vier ik soms een jubileum? Ben ik soms toch.heb ik toch promotie gemaakt?" „Dat weet ik niet. In elk geval is het dit niet." Hij dacht nog even na, maar schudde zijn hoofd. „Ik ben nooit sterk in raadseltjes oplossen geweest En voor puzzelen had ik nooit voldoende geduld. Ik geef het op." „Denk eens goed na? Hé, jullie man nen maken zich er zo gauw en gemak kelijk van af. Wat was er de laatste da gen aan de hand?" „De laatste dagen? Hebben jullie soms een belangrijke order gekregen?" Ze schudde ongeduldig haar hoofd. „Het heeft niets met het bedrijf te maken. Enkel met ons tweeën." Hij schrok. „Zeg, ik heb je verjaardag toch niet vergeten?" Ria schaterde het uit. „O, Erikik ben toch in het voorjaar jarig? Waar is je geheugen?" Opnieuw haalde hij zijn schouders op. „Ik snap het nog niet, hoor. Zeker oerdom van me, hè?" Ze kuste hem innig. „Je bent lief, lief, lief. En heerlijk naïef. Zeg.... vind je niet, dat ik veel beter ben dan vanmor gen?" „Vanmorgen? O ja.hoe is het afgelo pen? Wat zei de dokter?" Ze maakte zich los en liep door de kamer, haar handen op de rug. „M'n bloeddruk is pico bello, m'n longen zijn kerngezond.... Hij heeft me, als het ware, van top tot teen onderzocht. Ik ben zo goed, als een vrouw onder mijn om standigheden maar zijn kan. Moet ik nog meer zeggen, domme schat?" „Dus je mankeert niets?" Halverwege de kamer bleef ze staan, half omgekeerd. Nog altijd lachend, ant woordde ze: „Ja, ik mankeer wel wat. Je bent zo maar niet voor niets 's mor gens wat duizelig. Daar is een zeer steek houdende reden voor." „Nou, zie je nu wel? En wat doet hij er aan? Heb je er wat voor gekregen?" Hoofdschuddend keek ze hem aan. „Erik.... laat je hersens nu eens even werken! Ik.... ik kan het niet langer voor me houden." Ze rende op hem toe, sloeg haar armen om zijn hals en fluis terde hem in het oor: „We krijgen een baby; als alles goed gaat: over ongeveer zeven maanden." „Ria, Dotje...." Ze peurde de liefko zing uit zijn stem. „Zegis het heus?" Ze knikte, maar doordat de opgekropte spanning nu brak, begon ze te snikken. „Ik ben zo gelukkig, Erik Zacht voerde hij haar naar de bank, waar ze samen gingen zitten. Met de ar men om elkaar heen, hadden ze elk hun eigen gedachten. Tenslotte zei hij op kalme toon: „Ik moest even tot mezelf komen, Dotje, maar nu ik het goed besef, zeg ik enkel: wat heerlijk, lief vrouwtje van me. „Ben je er werkelijk blij om?" „Dotje, ik wist, dat het voor jou een teleurstelling was, omdat je naar een ba by verlangde, daarom sprak ik er zelf maar zo weinig mogelijk over. Doch. doch ik verlangde er eveneens naar.." Ze kwam met een ruk overeind. „Wer kelijk? En hield je dat voor mij verbor gen om., om mij niet., om mij geen pijn te doen?" Hij knikte. „Maar dat is nu allemaal voorbij. Zijn we gelukkig, liefste?" Ze legde haar hoofd weer tegen hem aan. „Volkomen, schattebout. Als.als de baby er is, zal elk ideaal verwezenlijkt zijn. Ik ben alleen maar blij. En dank baar." „Blijf je werken?" „Voorlopig nog wel. De dokter zei, dat ik gewoon moest doorgaan met alles. Het enige: ik moest rustig leven en dat zal ik ook doen. Ik ga me nergens meer druk over maken en niet zenuwachtig. Hij kuste haar innig. „Lief aanstaand moedertje. Hoofdstuk 23. Samen vierden ze die avond het blijde bericht, dicht naast elkaar. In bed, toen Erik al een poosje sliep en ze nog over stelpt was door het nieuwe geluk, dacht ze: nu kan ik begrijpen, waarom Lientje toen zei: „Ik vind het helemaal niet erg, integendeel. En ik weet, dat Willem het ook fijn vindt. Toegegeven, het is niet. goed, wat wij gedaan hebben, maar we wilden het allebei zo graagwat kun je er dan aan doen?" Lientje is een lief moedertje, bepeinsde ze en ikweldra zal ikOngemerkt vielen haar ogen dicht en even later was ook Ria verzonken in een droomloze slaap. Op kantoor had ze nog niets gezegd, doch geleidelijk moest ze zich anders kleden. Bijna elke dag controleerde ze haar figuur voor de spiegel. Tenslotte stelde ze vast: het begint zichtbaar te worden en ik voel me niet meer prettig in deze kleren. Ik zal nieuwe moeten kopen, die wat ruimer zitten. Het was Hannie, Ria's sekretaresse, die iets begon te vermoeden. Al zei ze niets, af en toe bespiedde ze haar werk geefster ongemerkt en het kon niet uit blijven, of Ria begon het op te merken. (Wordt vervolgd). Jeugdschoenen Wittepaardestraat GOES of op reis? Dan nu even om mooie leuke er is volop keus in vlotte modelletjes. en in populaire prijzen van 5,tot 10, Ook zijn er mooie sets, compleet voor 19,50. in elke prijs, ook Hollandia en Mondine in alle maten, extra prijzen 3,98 tot 6,98. voor warme nachten in katoen 8,59, 9,50, in satin feutre poplin, zeer mooi 13,50. Voor sportieve heren, in tricot 15,90, voor koude nachten, in keper 9,95, en in satin feutre flanel voor 14,90. brengen wij voor elke leeftijd en voor iedereen in de prijs die u wenst. is er ook en voor het warmste weer voor de dames van Hollandia, Cotila, enz.; voor de heren in netweefsel of kleur. Kijk eens rustig rond in speciaalzaken TELEFONISCH AANGESLOTEN onder nummer II. Abrahamse, W. Alexanderstraat 16, Kortgene. WIL MIJ IN DE VAKAN TIE KOMEN HELPEN. Oostvoorstraat 14, Wissenkerke, telefoon 01107-311. EenHeinzelmann zit altijd goed... zélfs in't water! LANGE DELFT 7 EN 8d MIDDELBURG TE KOOP GEVRAAGD: Ook kleine objecten. Oud of bouwvallig geen bezwaar. Inlichtingen: aan RODELKO N.V- Fa S. Kodde Zo Markt 8, Veere, tel. 01181 - 2 79- 3 62 Dankend voor het zo vele jaren genoten vertrouwen delen wij u mede dat ons levensmiddelenbedrijf an nex petroleumhandel op zaterdag 4 juli Wissenkerke. P.s. alle zegelboekjes vol of niet vol kunnen tot deze datum worden inge leverd. Let deze week op de spe ciale opruimings aanbie dingen. Boekhandel Markusse Wissenkerke Wij hebben in onze kapsalon plaats voor een (plaatsing nu of later). Sollicitaties gaarne na telefonische afspraak op no. 01100 - 79 88, t.n.v. KAPSALON PARFUMERIE M A15 O N tb E R T Y Lange Kerkstraat 40, Goes, Tel. (01100) 7988 het horloge waarop u de klok gelijk kunt zetten heet verkrijgbaar bij: ,De Goudsmid' K. VRIEND Korte Kerkstr. 11, Goes, Telefoon 01100 - 85 05. 2 jaar all-risk verzekerd. HOTEL - CAFE RESTAURANT CAFÉ - RESTAURANT H. Meeusen Markt 63 65, Middelburg, tel. (01180) 2532 Zalen voor Specialiteit: vergaderingen en tong en paling

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1970 | | pagina 3