NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plonvier heeft DE schoenen Raadsvergadering Wissenkerke Onze vriend de hond r P.V. „De Blauwe Doffer" Kortgene No. 3406 Zaterdag 20 juni 1970 73e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 3.25 per half jaar. Franco per post 14.per jaar. Advertenties 15 et per mm, exclusief BTW Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wjj geen enkele verantwoordelijkheid dragen. ZIJN TROUW WERD SPREEKWOORDELIJK. Velen van ons houden een hond en we zijn meer of minder tevreden met onze huisgenoot. Maar hoevelen van ons weten eigenlijk wie de hond is? We mcgen ruölig zeggen, dat de hond de oudste metgezel van de mens is. Hoelang de hond de mens al vergezelt is niet zeker te zeggen en de schattingen van deskundigen lopen soms tienduizenden jaren uiteen. Het staat echter wel vast, dat de hond reeds sinds zo'n 10.000 tot 15.000 jaar bij de mens vertoeft. Onderzoek nog van recente datum. In weerwil van het feit, dat de hond reeds zolang huisdier is, is het serieuze onderzoek naar het verleden van de hond nog van recente datum. In 1854 leidde lage waterstand tot de vondst van zeer oude hondebeenderen bij de Zwitserse paalwoningen, woongelegenheden van mensen ver voor onze jaartelling. Dit gaf de stoot tot 'studie over de geschie denis van de hond. Er is dankbaar ge bruik gemaakt bij deze studie van andere vondsten van hondebeenderen, zoais die in Denemarken, Schotland en Nederland, waar in Friese terpen ook interessante vondsten werden gedaan. Een belangrijke vraag in verband met het ontstaan van de hond is wel: welk roofdier is tot hond geworden? Terwijl daarnaast de vraag rijst of dit hond wordingsproces slechts op één plaats in de- wereld of op verscheidene Plaatsen tege lijk, althans onafhankelijk van elkaar plaatsvond. Afstamming. Over het algemeen worden wolf, jak hals, dingo en vos als de voorouders van onze hond beschouwd. Veel geleer den menen, dat het niet de wolf kan zijn geweest, maar een kleiner hondachtig roofdier, waarin de mens indertijd geen gevaarlijke vijand zou hebben gezien. Er wordt aangenomen dat dit dier zich bij de mens zou hebben aangesloten en door deze werd getolereerd. Op de duur zou de mens het dier hebben leren waar deren in verband met zijn nuttige eigen schappen als metgezel op de jacht en als waarschuwer bij naderend gevaar. Een andere strijdvraag is, welk klein hondachtig roofdier dit dan wel zal zijn geweest, of het nu nog in het wild voor komt of dat het uitgestorven is. Proefnemingen wezen uit, dat de jon gen van een tamme wolf, wild en schuw voor de mens zijn en door de moeder zo worden gemaakt, terwijl dit niet het geval is bij de tamme jakhals, wier jongen voor de mens tam zijn. Boven dien is het gebleken, dat de wilde honden die in verschillende vormen in de wereld voorkomen, ontembaar zijn. Een en ander doet vermoeden dat het kleine hondach tige roofdier, waarover boven werd ge sproken, de jakhals zou kunnen zijn. Rassen. Kruisingen van deze eerste tamme die ren met andere hondachtigen zouden tot de grote verscheidenheid van rassen heb ben geleid. De hondenwereld presenteert zich nu in meer dan driehonderd rassen die van een enorm grote verscheidenheid zijn. We behoeven maar te kijken naar het kleine vlinderhondje en de enorm grote Ierse wolfshond, naar de hazewind en de Engelse bulldog om dit te consta teren. Deze variatie werd bereikt door het fokken met dieren die over bepaalde speciale eigenschappen beschikten, die nog opgevoei-d werden en zo ontstonden uitersten, die tot een ras werden gecon solideerd. Tegenwoordig doet de hond niet meer alleen dienst als jacht- of werkhond, want velen houden de hond nu voor sier of. zuiver als kameraad, ongeacht van welk ras hij is en hoe zijn uiterlijk ook is uit gevallen. Het laatste, de acceptatie als kameraad, is voor de hond natuurlijk wel het meest aangenaam, althans voor zover door een overdreven liefdé voor het dier, de op voeding niet verkeerd wordt aangepakt, maar daar zullen we later nog op terug komen. Trouw. Siérhonden treffen wij echter ook lang geleden aan. Aan de hoven van de Egyp tische farao's vinden we ze en ook bij de Romeinen. Voorts ontwikkelden zich in de gehele wereld vele soorten van waak- en herdershonden. De trouw van de hond is spreekwoor delijk geworden en dit is iets, dat de mens nimmer mag vergeten. De mens voelt zich over het algemeen ver verheven boven het dier, dus ook boven de hond. Het merkwaardige en interessante is, dat dit dier het gezag van de mens volle dig erkent, hetgeen blijkt uit zijn gehele houding ten opzichte van de mens. Dit brengt voor ons grote verplichtin gen met zich mee. Wij, die ons boven de dieren geplaatst voelen, hebben ook de verantwoordelijkheid voor het wel en wee van deze dieren. Hetgeen hier met betrekking tot de hond wil zeggen, dat wij hem of haar goed dienen te behan delen en het leven zo aangenaam moge lijk moeten proberen te maken. Nooit mogen we proberen een kwade bui op onze hond af te reageren, want het dier kan er niets aan doen en is weerloos. Begrip. Begrijpen wij eigenlijk wel, hoe moei lijk het voor een hond moet zijn om onze bedoelingen te begrijpen? Daarom is er ook een grote dosis geduld nodig bij de opvoeding van het dier. Wij die nen in eerste instantie begrip te hebben voor de positie van de hond en dit begrip gepaard aan een grote liefde en vriend schap voor het dier, kunnen ons maken tot „de baas" of „het vrouwtje" zonder wie het dier niet kan en die het gelukkig maken. Als dank hiervoor ontvangen wij de vriendschap van onze hond, een vriend schap reiner dan die van de mensen, omdat de hond niet kijkt naar rijkdom of armoede, naar een meer of minder bekoorlijk uiterlijk. Hij accepteert u zon der enig voorbehoud, precies zoals u bent met al uw goede en slechte eigenschap pen en heeft hij of zij u eenmaal die vriendschap gegeven, dan zal deze nooit eindigen zolang het dier leeft. Hoe weinig behoeven wij te geven om zoveel te ont vangen! (Nadruk verboden). Raad in beroep bij de Kroon tegen oplegging door Ged. Staten van aan sluiting bij Technische Dienst Walcheren. Op voorstel van b en w. gaat de raad in beroep tegen het door Gedeputeerde Staten opleggen van aansluiting bij de gemeenschappelijke regeling ter beharti ging van het bouw- en woningtoezicht op Walcheren waaronder mede worden gebracht het toezicht op de gemeente- eigendemmen en d it op de gemeentelijke openbare we 'Icon. Dit besluit werd j.l maandagavond i>t een volt e i ?e r <i>\ e adering gc- r.'-men. Dj "03 v.:*er, b..i gviiipe-ter P Wisse, had aan het voorstel van 'o en w. niets toe i,e voegen, daar geen nieuwe gezichtspunten meer naar voren waren gekomen. Ook Ged. Staten motiveerde de oplegging aan de hand van de oude pun ten. Het lid Koole is voorstander van con centratie. terw jl het lid De Fcijter het vanzelfsprekend vindt, zichzelf te blijven. Ook het lid Van der Maas spreekt zicii in die geest uit, waarna z.h.s wor dt be sloten beroep bij de Kr. 'on aan te tekenen Van Ged. Staten was o a. goedkeuring ontvangen tot verkoop van een perceel grond bij de Jachthaven aan liet N V. Technisch Bureau en Machinefabriek „Buck" te Dongen Door b. en w. is aan !o minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk gevraagd, de oude boerenwoning aan de Dorpsweg la te Wissenkerke. op de lijst van m'cnirmorden te willen plaat sen. Genoemde Jninister heeft daarop be richt, dat binnen drie maanden een daar toe strekkend verzoek kan worden inge diend, wat nu door de raad wordt be sloten. Het lid De Feijter wil graag weten tot hoever zo'n plaatsing op de monumentenlijst strekt en of het ge boomte daaronder ook valt. Persoonlijk vindt hij de begroeiing mooier dan het gebouw. De voorzitter zet een en ander nader uiteen en zegt voor wat de bomen betreft, dat daar vermoedelijk wel een kapverbod voor in te stellen is De aanvrage om subsidie voor de bouw van de tien keuzewoningen te Wissen kerke wordt aangevraagd en aan de dia- konie van de Ned. Herv. Kerk te Wis senkerke wordt een jaarlijkse subsidie van 200.verleend voor het organi seren van bejaardenmiddagen te Geers- dijk en wordt ook een eenmalige ver goeding gegeven van 100.voor het aanschaffen van een biljart. Het lid Koole had liever gezien dat cr een bepaald bedrag beschikbaar ge steld zou worden om de bejaarden van Geersdijk naar Wissenkerke te vervoe ren. Dan worden ze opgenomen in een grotere gemeenschap. Wethouder Scheele zegt, dat dit al een paar maal geprobeerd is. doch dat dit op een mislukking is uitgelopen. Het lid Van der Maas is er tegenstander van, en zou liever zien dat de bejaarden het zelf financierden. Het lid Sendee heft ook een waarschuwende vinger. Subsidie van de gemeente staat op het tweede plan. Primair voor de gemeente moet staan het onderhoud en aanleggen van wegen enz. Wanneer er teveel subsidie wordt verleend, kan de primaire taak van de gemeente wel eens in het gedrang komen. Aan de diakonie van de Ned. Herv. Kerk te Wissenkerke worden vervolgens 14 percelen grond voor de bouw van even zovele bejaardenwoningen verkocht. De totale koopsom bedi'aagt 59.500.Het lid Sandee vindt dat het op deze manier hier één groot bejaardencentrum gaat worden. Wanneer wij even gemakkelijk woningen voor jonge gezinnen konden bouwen als voor bejaarden, zou het er heel anders uitzien. De voorzitter zegt hierop, dat het aantal bejaarden woningen ten opzichte van de gewone woningen nog steeds beneden het landelijke gemiddelde ligt. Ook dient men niet uit het oog te verliezen, dat deze bejaarden weer woningen voor andere gezinnen vrijmaken, waardoor soms een behoorlijke doorstroming ontstaat. Door de gymnastiekvereniging Volhar ding te Wissenkerke wordt gevraagd of dc gemeente een trampoline aan wil scha?ven (kosten 2850.Niet alleen de gymnastiekvereniging kan daar dan gebruik van maken, maar ook de scholen e.d De kosten zullen bestreden worden uit het fonds Dorpsontwikkeling. Het lid Koole juicht deze aanschaffing toe, terwijl het lid De Feijter er tegenstander van is. Z.h.s. wordt echter tot aanschaf besloten. Eveneens uit het fonds Dorpsontwik keling worden de kosten van de afras tering bestreden van de terreinuitbrei ding van de speeltuin 't Achterhoekje te Kamperland. Aan b. en w. wordt de verkoop van gronden in de uitbreidingsplannen gede legeerd, waai-van ook de verkoopprijs door de raad is vastgesteld. Daar het oorspronkelijk in de bedoe ling lag het dorp Kamperland in oostelij ke richting uit te breiden, ligt aan de oostelijke zijde van de Nieuwstraaï een doorbraak. Nu dit plan geheel van de baan is, wordt deze ruimte bestemd ais bouwgrond. Er kunnen in de toekomst vier woningen op gebouwd worden. De destijds door de raad als rnbewoon- baar verklaarde woning Oost weg 5 te Geersdijk, wordt nu voo*- een bedrag van 2500.aangekocht. Dc rijkssub sidie bedraagt eveneens f '2500.zodat in wezen het rijk deze woning betaalt. Bij de-rondvraag informeert De Feijter naar de mogelijkheid om borden op liet strand te plaatsen, waarop staatVer boden vuil achter te laten. De Nederlan der schijnt steeds onzindelijker te wor den. De voorzitter antwoordt hem, dat hij daar weinig heil in ziet. Bovendien heeft de gemeente geen strand in eigendom. Alles wat wordt gedaan is service - Het achterlaten van lege zakken c-.d. is het ergste nog niet. Er spoelt de laatste tijd veel hout aan en prikkeldraad bloot; Bij De Feijter waren klachten uit Geers dijk binnengekomen, dat de uit- en inrit naar het dorp, bij de bomen, nu de verkeersweg klaar is gekomen, een stuk minder is geworden. Twee wagens naast elkaar kunnen van die uit- en inrit geen gebruik maken. De laatste vraag van De Feijter is: Worden er aan café's ook lawaaivergun- ningen afgegeven? Het café „Concordia" naast hem, heeft bijzonder veel lawaai geproduceerd, wat omwonenden tot klachten bij hem aanleiding heeft ge geven. Dit wordt door andere raadsleden bevestigd. De voorzitter zal zien wat er aan te doen valt. Er is daar een muziek- vergunning afgegeven. Als ze de deur dicht houden, zegt Meulenberg, >ou het al een stuk schelen. Meulenberg zegt dat het naast het huis van De Neef op de Dorpsdijk een grote troep is. Wie is daarvoor aansprakelijk? Het onkruid tiert er welig, er wordt vuil gestort en hij heeft ook al van ongedierte gehoord. De voorzitter zal de eigenaresse nogmaals laten aanschrijven. Stokman zegt, dat wanneer men aan de zeedijk van de Vlietepolder wil gaan zit ten, 50 cent moet betalen. Hij wil daar voor dan ook een bewijs je zien, De voorzitter zegt dat de gemeente daar helemaal buiten staat. B. en w. hadden er ook van gehoord. Wanneer bedoelde dijk eigendom is, dan is die persoon ook gerechtigd zulks te doen Koole vraagt aandacht voor de braak liggende grond van de Stoof. Er moet hoognodig gesproeid worden. De voor zitter weet zich te herinneren, dat er nog niet lang geleden gemaaid is en dat de opdracht tot sproeien gegeven is. Ook vraagt Koole aandacht voor een aantal schuine tot heel schuin geplaat ste straatnaamborden. De voorzitter was het ook al opgevallen en zal zorgen dat het verbeterd wordt. Van der Maas vraagt of cr veel colo radokevers op de stranden in de gemeen te zijn aangespoeld. De voorzitter ant woordt hem, dat nog geen meldingen zijn binnengekomen. Bovendien is dit een zaak voor de Plantenziektenkundige dienst. Bij Sandee waren klachten bereikt over het boekje „Wegwijzer in de gemeente." Een aantal zakenmensen op Kamperland waren niet benaderd voor een adver tentie. De voorzitter zegt hierop, dat dit niet van de gemeente is uitgegaan. Wan- Zie vervolg pagina 2 Uitslag van het concours ROUEN op 13 juni 1970. Deelname 170 duiven. 1 P. van Belzen 10.22.00 310.214 160 2 A. J. Bouterse 31.28 310.187 156.3 3 S. Branderhorst 26.05 301.445 152.6 4 J. Verwei Jr. 29.30 304.498 148.9 5 S. Branderhorst 26.50 2 145.2 6 M. van Belzen 26.50 301.144 141.5 7 J. Verwei Jr. 31.36 2 137.8 8 L. de Fouw 33.35 304.488 134.1 9 W. C. Filius 38.28 309.173 130.4 10 S. Branderhorst 30.55 3 126.7 Kruiswoordpuzzel no. 183 Horizontaal: 1. pers. voornaamw. - 3. stellig - 10. bedorven - 13. water in Utrecht - 15. hijswerktuig - 16. N.V. (Duits) - 18. per expresse (afk.) - 19. ake lig - 21. keukengerei - 22. parasiet - 24. bovenste deel - 26. voorzetsel - 28. keu rige - 30. vogelprodukt - 31. familielid 33. soort - 35. deel van een schip - 36. pers. voornaamw. - 37. de lezer heil (lat. afk.) - 38. nog eens - 40. geografische aanduiding (afk.) - 41. een weinig - 43. vlaktemaat (afk.) - 44. eenheid van dia mantgewicht - 47. windrichting (afk) 48. bevestiging - 49. postrekening (afk.) 50. tot en met (afk.) - 51. water in Bra bant - 52. Ind. eiland - 54. fr. lidwoord 55. hevig - 56. familielid - 57. huisdier 58. jongensnaam - 59. versterking - 60. oude munt - 62. niet mager - 64. bedehuis 66. jongen - 68. elasticiteit - 70. pers. vnw. 71. namelijk (afk.) - 72. moeilijkheid - 73. omslag - 75. fr. pers. vnw. - 77. jongens naam - 79. lidwoord - 80. bloem - 82. meisjesnaam - 84. bestemming - 85. deel van het lichaam - 86. titel (afk.) Verticaal: 1. draai - 2. een en ander (afk.) 4. jongensnaam - 5. vruchtennat - 6. soort weefsel (mal) - 7. zangstem - 8. fr. pers. voornaamw. - 9; bos- en veldgod dei- Romeinen - 11. voorzetsel 12. zacht - 14. vloerbedekking - 17. vogel - 20. smook 23. por - 25. per persoon (afk.) - 27. ge notmiddel - 29. sekonde - 32. op de wijze van - 34. eng. titel - 36. hetzelfde (afk.) - 39. vleesgerecht - 42. en omge keerd (afk.) - 43. tuingereedschap - 44. omroepvereniging (afk.) - 45. aankomen de maan (afk.) - 46. bloedgetuige - 48. meisjesnaam - 49. doopgetuige - 51. bloeiwijze - 52. noodgebouw - 53. naar aanleiding van (afk.) - 54. bosje haar 55. mannelijk dier - 56. kledingstuk 59. roof diertje - 60. holte onder de arm 61. deel van het gebit - 63. dadelijk - 65. landbouwwerktuig - 67. deel van Bra bant - 69. rustig - 74. meisjesnaam - 76. bolgewas - 78. zangnoot - 80. Gode zij lof (lat. afk.) - 81. en anderen (afk.) 83. de dato (afk.) Oplossing kruiswoordpuzzel no. 182 Horizontaal: 1. papaver - 7. hautain - 13. las - 14. adelaar - 16. Ada - 17. arak 19. Evert - 20. bron - 21. lok - 23. enk 24. bad - 25. alm - 27. os - 28. na - 29. Eli - 31. Aa - 32. du - 33. tes - 35. sa 37. in - 38. sober - 39. takel 41. pi 42. ooi - 43. or - 45. plint - 47. etter 50. el - 52. st - 53. sir - 55. bd - 56. sr 57. los - 59. em - 60. va - 61. hoe 62. tol - 64. AOW - 66. loo - 68. geen 70. bloot - 72. orde - 74. iel - 75. malloot 77. dol - 78. entente - 79. nergens. Verticaal: 1. plataan - 2. aar - 3. psalm 4. va - 5. Ede - 6. reve - 7. hark - 8. aat 9. ur - 10. aarde - 11. ido - 12. nanking 15. lente - 18. Ko - 20. ba - 22. koubeitel 24. basketbal - 26. la - 30. li - 32. do 33. trots - 34. slier - 36. ae - 38. sip 40. lor - 44. religie - 46. Is - 48. Ed 49. bretels - 51. lo - 54. idool - 56. so 58. stelt - 61. horde - 63. on - 64. alle 65. woon - 67. oo - 69. een - 70. bat 71. toe - 73. don - 75. mn - 76. tr. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1970 | | pagina 1