NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Ploovier heeft DE se li oen en Mannen stelen meer No. 3405 Zaterdag 13 juni 1970 73e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 3.25 per half jaar. Franco per post 14.per jaar. Advertenties 15 ct per mm, exclusief BTW Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wjj geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Verrassende conclusie van twee Amsterdamse rechercheurs. IN WARENHUIZEN EN SUPERMARKTEN Tot voor kort werden winkeldiefstallen voornamelijk door vrouwen ge pleegd. Maar gedurende de laatste jaren worden in de warenhuizen en supermarkten steeds meer jongens en mannen wegens diefstal aange houden. Dat concludeerde A. C. Baantjer en R. A. van Dijk, rechercheurs van politie te Amsterdam, in een criminele studie over het fenomeen winkeldiefstal. De twee rechercheurs zijn naar een groot warenhuis in de binnenstad van Amsterdam gestapt en hebben beleefd om opening van zaken ver zocht. Zij vroegen en kregen de cijfers van de laatste tien jaar en kwamen tot de ontdekking dat stomme cijfers bijzonder welsprekend kunnen zijn en aanleiding kunnen geven tot interessant commentaar. Vrouwen stelen geraffineerder. Het aantal arrestaties in warenhuizen terzake van diefstal is de laatste jaren sterk toegenomen. In 1960 werden in bedoeld warenhuis 354 mensen wegens diefstal aangehouden. In 1969 1232. Een stijging van 34°/o. Daarbij moet worden opgemerkt dat natuurlijk vele diefstallen onopgemerkt blijven. Het opvallende is de sterke stijging van het aantal manlijke verdachten. Had den de vrouwen in 1966 nog de leiding, reeds in 1967 werden zij door de mannen voorbijgestreefd. Sinds 1966 is hun aantal zelfs meer dan verdubbeld. Dit heeft na tuurlijk zijn oorzaken. De twee Amster damse rechercheurs poneren dat in een nog niet zo ver verleden de aankopen van ge- en verbruiksgoederen uitslui tend door vrouwen werden gedaan. De vrouw was in het gezin de beheerster van het huishoudgeld. De reclame was hierop ook afgestemd. Een huisvader, die wist wat een kilo boter of een potje jam kostte, was een witte raaf. Maar deze situatie is de laatste jaren sterk gewijzigd. Vooral in jongere ge zinnen werkt de vrouw dikwijls ook en dat heeft tot gevolg dat de man ook wel eens boodschappen moet doen. Op de vrije zaterdag scharrelt hij „prijsbewust" door warenhuizen en supermarkten. De man als consument is in opmars. En ook hij blijkt niet ongevoelig te zijn voor de moderne verkooptechnieken. Verleiding. In hoeverre die verkooptechnieken ver antwoordelijk zijn voor het grote aantal winkeldiefstallen is een vraag, die niet zo gemakkelijk te beantwoorden is. Maar het staat toch wel vast, dat verleiding een belangrijke rol speelt. De uitstalling, de presentatie, de verpakking, de uitge kiende reclameteksten, zij appelleren aan de begeerte. Het verschil tussen kopen en stelen wordt steeds kleiner, zo menen de twee rechercheurs. In warenhuizen en super markten pakken we de goederen zelf. Dan volgt nog de „formaliteit" van de betaling. En wanneer we de vaak geringe interesse bij het „bedienend" personeel opmerken, dan is het niet verwonderlijk dat er mensen zijn die die lastige for maliteit achterwege laten. Dat alles is geen ekskuus voor diefstal. Maar het is zonneklaar, dat de moderne verkoop techniek meer standvastigheid vraagt dan het oude toonbankensysteem. Bovendien worden in de warenhuizen wel eens oude mensen aangehouden, die goederen zouden hebben ontvreemd, maar die bij arrestatie beweren dat zij „ver geten" hebben te betalen. Het spreekt vanzelf dat deze mensen vaak niet ge loofd worden, maar niet altjjd is dat te recht. Er zijn bijvoorbeeld oude mensen, die aan arteriosclerose (aderverkalking) lijden en die inderdaad in staat zjjn de formaliteit van de betaling te vergeten. Pieken. In teressant is dat het' aantal winkel diefstallen niet constant is over het ge hele jaar. Er zijn pieken en dieptepunten. De sterkste pieken zijn in april en no vember. In januari en de vakantiemaan den daalt het aantal winkeldiefstallen sterk. Alleen in Amsterdam deed zich in de zomer van 1969 een opvallende piek voor, toen duizenden hippe vogels neerstreken bij het monument op de Dam en in de omliggende warenhuizen diefstallen pleegden. Vooral stokbroden en blikjes vleeswaren kregen de aandacht van hun grijpgrage vingers. Maar deze hippe piek is niet maatgevend. De twee Amsterdamse rechercheurs constateren overigens dat vrouwen en meisjes bij hun winkeldiefstallen meer raffinement inbouwen en ook selectiever te werk gaan. Zij stelen gericht: mode, cosmetica. Mannen en jongens stelen veelal in een opwelling. Hun optreden als winkeldief is onhandig, stuntelig. Psychologische factoren spelen bij de bedrijvers van winkeldiefstallen vaak een rol. Bij vrouwen bijvoorbeeld zijn er vaak sterke frustaties in hun verhouding tot echtgenoot en kinderen. Bij jongeren speelt geldingsdrang veel al een rol. Vaak zijn het slechte leerlin gen, die ook op sportgebied niets pres teren. Middelbare scholieren stelen dik wijls uit een misplaatst superioriteits gevoel. Zij menen volmaakte diefstallen te kunnen plegenhandiger te zijn dan de „stomme" verkopers en waren huisdetectives. Overtreding. De twee rechercheurs constateren dat in de algemene gevoelssfeer de daad van de winkeldiefstal geen wan- of misdaad meer is. Algemeen zijn zij van oordeel, dat artikel 310 van het wetboek van strafrecht (dat handelt over diefstal en een maximumstraf van vier jaar in uit zicht stelt) een te „zwaar" gewicht heeft. Is het in deze tijd van normverschui vingen, van geraffineerde verkooptech nieken aanvaardbaar om iemand, die een simpele winkeldiefstal pleegt, nog als een misdadiger aan te merken? Er moet een zeker evenwicht bestaan tussen daad en straf. Dat is een oud rechtsbeginsel. Wordt dat evenwicht niet verstoord? Zou het niet rechtvaardiger zijn, zo menen de twee politiemannen, om de simpele winkeldiefstal als een overtre ding te zien en als zodanig te behande len? Wat heeft het voor zin om de opsporingssystemen te belasten met de ballast van winkeldieven en winkeldie vegges, van wie nog geen 4°/o recidivist is of wordt? „Het aantal winkeldiefstallen stijgt, jaar in, jaar uit. We kunnen de evolutie in de verkooptechnieken niet meer te genhouden. Bezoekers aan warenhuizen en supermarkten zullen aan steeds meer verleidingen worden blootgesteld. Het lijkt daarom tijd dat voor het verschijnsel van de winkeldiefstallen andere normen gaan gelden." De eerste Zeeuwse „Dag van het paard" Belangrijk gebeuren in de hippische- en fokkerswereld van paard en pony. hier een stuk levende schoonheid en opent geheel nieuwe pex-spectieven voor wie daarvan nog geen kennis draagt. Daarom willen de Zeeuwse fokkers en ruiters in georganiseerd verband hun provinciegenoten en de toeristische be zoekers de deur openen naar de schone wereld van pony en paard. De Zeeuwse afdelingen van de paar den- en ponystamboeken, evenals de Ge westelijke Bond van Landelijke Rijvere- nigingen in Zeeland, hebben de handen ineengeslagen en zijn in onderlinge sa menwerking gekomen tot het besluit een dag van het paard voor deze provincie te organiseren. Op 20 juni a.s. wordt op de Ruiterplaat bij Kamperland deze eerste Zeeuwse dag van het paard gehouden. De voormid dag wordt besteed aan keuringen van de verschillende stamboeken. Dit resulteert in een rassenshow waarop van alle in Zeeland aanwezige rassen de beste ver tegenwoordigers worden getoond: één hengst en drie merriën per ras, een keur dus van 40 uitgelezen stamboekdieren. Dat zijn dan achtereenvolgens: Shetland-, Dartmoor-, Welsh-, New Fo rest-, Connamara-, IJslandse ponies en Fjorden-, Haflinger-, Arabische, Warm bloed- en Trekpaarden. Daarna wordt gedemonstreerd wat men zoal met paard en pony kan doen: dres- suurrijden individueel zowel als groeps gewijs, springen, carousselfiguren rijden op muziek wat zowel door ponies als paarden wordt vertoond en voorts aan gespannen nummers voor het dagelijks werk en het luxe rijtuig. Achtereenvolgens komen onderstaande demonstraties door de daarachter ge noemde verenigingen, vertegenwoordi gende het erbij genoemde ras, aan de beurt: Shetlanders voetballen, zaklopen, jachtrit P. C. de Kleppertjes, Axel en De Haringruitertjes, Biervliet. Dartmoors caroussel P. C. Hulst. IJslanders gangen Ir. A. Brui ning, Goes. Connamara springen F. de Smeth, Oostburg. Welsh viertal P. C. Oranjerui tertjes, Fijnaart. Fjorden aangespannen en onder zadel D. J. Dees, 's Gravenpolder. New Foresters springen P. C. de Kleppertjes, Axel. Haflingers guirlande P. C. Hulst. Warmbloed de vijf bestgaande rij paarden die 's ochtends via een voor- selektie zijn aangewezen. Défilé van de paarden en ponies die bij de keuringen een la premie verwor ven hebben. Warmbloed barrièrespringen, le gedeelte L. R. Ox-anjezon, Oostkapelle. Warmbloed dressuur mevr. Bom - v. d. Hill. Warmbloed aangespannen H. Ardon, Kloetinge en W. J. Vos, Gapinge. Warmbloed caroussel L. R. Oran- jex-uiters, Willemstad. Wax-mbloed dressuur C. Steen- dijk, W. Reinierse. Trekpaard vierspan. Slotparade alle deelnemex'S. Het zal een snel wisselende aaneen schakeling worden, waaruit de veelzij digheid van paard en pony in het gebruik door volwassenen en kinderen aan het publiek zullen worden getoond. De af gerichtheid, gehoorzaamheid, de eenheid in de combinatie ruiter - paard worden „Rusthoeve" te Colijnsplaat wordt enige proefboerderij in Zeeland en West- Brabant. Door de directeur-generaal van de landbouw, ir. J. W. Wellen, werd maan dagmiddag de „Rusthoeve" te Colijns plaat als enige proefboerderij in Zeeland en West-Brabant geopend. Deze boer- dex-ij, vroeger in eigendom bij de heer P. J. Bom, is momenteel 70 ha groot, doch na verkaveling zal zij een opper vlakte van 85 ha beslaan. Door deze nieuw gestichte proefboer derij woi'den de tot heden bestaande vier voorbeeld- en px~oefboei'dei'ijen op geheven. Dit zijn „Zeeland" te Wilhel- minadorp (gesticht in 1937 en 12 ha groot), „De Scheldemonden" te Bruinisse (gesticht in 1949 en 30 ha groot), ,,'t Hof Zwagerman" te Grijpskerke (gesticht in 1950) en de „Friesland Hoeve" te Elle- meet (gesticht in 1955). Een gx-oot aantal genodigden was bij deze opening aanwezig, welke onder lei ding stond van de voorzitter van de Stichting Px-oefboex-derijen, de heer J. van de Zande. Alle spx'ekers waren het ex-over eens, dat de Zeeuwse landbouw nog steeds van aanpakken en aanpassen weet, ge tuige deze schaalvergroting. De directeux'-generaal o.a. zei gaarne te zien, dat naast de specifieke land- bouwpx-odukten, ook aandacht en onder zoek besteed zou worden aan de volle grond-groente, wat, naar hij zei, moge lijkerwijs de rendabiliteit van de kleinere bedrijven ten goede zou komen. De voor zitter antwoordde hem, dat in het bouw plan 1970 daar x-eeds aandacht aan wórdt geschonken. Evenzo aan de teelt van enige bloembollen. Na ir. Wellen spraken ook nog de heren Slingeman, als lid van Ged. Sta ten, P. J. Evers, als burgemeester van de gemeente Kortgene, ir. J. Prins, als voorzitter van de Z.L.M. en de heer P. j. Bom, als vroegere eigenaar. Na het officiële gedeelte, maakte het gezelschap een wandeling over het gehele uit 12 kavels bestaande bedrijf. Het bouwplan 1970 omvat voor het praktijkgedeelte: tarwe 12.00 ha, gerst 2.50 ha, erwten 5.00 ha, aardappelen 12.50 ha, suikerbieten 12.00 ha, lucerne 5.50 ha, weiland 0.80 ha, boomgaard 0.65 ha; Totaal 50.95 ha. De pi'oefvelden beslaan in totaal 17.75 ha, waarop proeven zijn aangelegd met de volgende gewassen: wintertarwe, zo- mertarwe, gerst, haver, erwten, vlas, aax-dappelen, suikerbieten, uien, mais, bonen, spruiten en gladiolen. ULO KORTGENE Voor de in Goes gehouden ULO-exa- mens, slaagden 18 van de 19 leerlingen. Voor het B-diploma slaagden: Simine v. d. Bex-ge te Goes, Johan Jas- pex-se te Colijnsplaat, Leo de Lange te Geersdijk, Marina v. d. Linde en Cobie van Maldegem te Kortgene. Voor het A-diploma en middenstand slaagden: Ineke Augustijn te Colijnsplaat, Jozien Kastelein te Geersdijk, Lenie Anthonisse, Piet Boot en Adrie Welleman te Kort gene. Voor het A-diploma en wiskunde slaagden: Kees van Gilst te Kats, Thea Kortekaas te Wissenkerke, Marjan de Looff, Kees v. a. Weele en Anne-Marie Koster te Colijnsplaat; Jacolien v. d. Plasse, Piet- Vex-hulst en Sarie Israël te Kortgene. Burgerlijke stand WISSENKERKE Geboren: 3 mei 1970: Maria Jacoba Pieternella, d.v. F. A. Dees en A. P. de Looff; 8 mei 1970: Sandra Max-ina Jo hanna, d.v. J. C. Kouwer en M. J. de Visser; 10 mei 1970: Arnoldus Dieder ik, z.v. C. A. de Neef en G. E. Mol; 7 mei 1970: Philip Hendrik, z.v. G. J. Versluis en M. van Stx-ien; 13 mei 1970: Jacoba Levina, d.v. J. T. Hoogerland en J. T. Goulooze; 14 mei 1970: Anna Maria, d.v. J. G. van Leest en L. H. Minneboo; 23 mei 1970: Silvia Marjanne, d.v. P. G. Kramer en M. E. Vis; 24 mei 1970: San dra, d.v. G. M. van de Kx'eeke en W. J. Geldof; 27 mei 1970: Ai-nold Rudolf, z.v. F. Keizer en R. Bakker. Ondertrouwd: 13 mei 1970: Nicolaas van der Maas, oud 24 jaar en Maria Geerie Wilhelmina Leendertse, oud 23 jaar; 15 mei 1970: Arie Max-inus Reijn- goudt, oud 23 jaar wonende te Reimers- waal en Maatje Magdalena Schrier, oud 23 jaar. Getrouwd: 6 mei 1970: Peter IJspeert, oud 28 jaar wonende te 's Gravenhage en Elisabeth Margaretha Zwemer, oud 26 jaar; 29 mei 1970: Nicolaas van der Maas, oud 24 jaar en Maria Geerie Wil helmina Leendertse, oud 23 jaar. Overleden: 2 mei 1970: Jacob Chris- tiaan de Muijnck, oud 83 jaax-, echtgenoot van Elisabeth de Wolf; 28 mei 1970: Cornelia Poortvliet, oud 71 jaar. KORTGENE Geboren: 8 mei 1570: Dingena, d.v. H. de Vos en C. Karman. Ondertrouwd: 8 mei 1970: C. H. Otte, 21 jaar te Goes en B. M. Maarsman, 18 jaar; 15 mei 1970: J. van Stx-ien, 27 jaar en P. C. Wolse, 19 jaax-. Getrouwd: geen. Overleden: 2 mei 1970: Max-inus Huige, 67 jaar, wednr. van N. J. de Wilde; 24 mei 1970: Anthonie Pieter Blok, 83 jaar, ongehuwd. Kruiswoordpuzzel no. 182 Horizontaal: 1. bloem - 7. hooghartig 13. vex-binding - 14. vogel - 16. meisjes naam - 17. x-ijstbx-andewijn - 19. jongens naam - 20. wel - 21. bosje haar - 23. geheel v. bouwgronden om een dorp 24. verfrissing - 25. bergweide - 27. rund 28. voorzetsel - 29. bijbelse naam - 31. water in Bx-abant - 32. Duits pex-soonlijk voornaamw. - 33. klef - 35. N.V. (fr.) 37. voorzetsel - 38. eenvoudig - 39. hijs- wex-ktuig - 41. onmeetbaar getal - 42. vrouwelijk schaap - 43. goud (fr.) - 45. vloex-lijst - 47. wondvocht - 50. stofmaat 52. heilige (afk.) - 53. eng. titel - 55. buiten dienst (afk.) - 56. de oudere (afk.) 57. ongebonden - 59. titel (afk.) - 60. vanaf (afk.) - 61. op welke wijze - 62. speelgoed - 64. soort pensioen (afk.) 66. bos - 68. niet een - 70. onbedekt - 72. x-egel - 74. dun - 75. dwaas - 77. mal 78. vex-standhouding - 79. bijwoox-d. Verticaal: 1. boom - 2. bloeiwijze - 3. kerkelijk lied - 4. familielid - 5. plaats in Geldex-land - 6. dx-oom (fr.) - 7. tuin gereedschap - 8. wilde haver - 9. stad der oudheid - 10. planeet - 11. nieuwe wereldtaal - 12. soort stof - 15. voorjaar 18. jongensnaam - 20. uitroep - 22. ge reedschap - 24. sportartikel - 26. zangnoot 30. chinese maat - 32. zangnoot - 33. on danks - 34. mannelijk dier - 36. aarts bisschop (afk.) - 38. beteutex-d - 40. vod 44. godsdienst - 46. de lezer heil (lat. afk.) 48. jongensnaam - 49. broekophouders 51. soox-t ondex-wijs (afk.) - 54. afgod - 56. dus (eng.) - 58. houten beenverlenging 61. bende - 63. voox-voegsel - 64. onbep. hoofdtelwoord - 65. vorm van wonen 67. ondex'-officier (afk.) - 69. lidwoord 70. slaghout - 71. gesloten - 73. Spaanse titel - 75. met name (afk.) - 76. telegraaf restant (afk.) Oplossing kruiswoordpuzzel no. 181 Horizontaal: 1. nap - 3. sopx-aan - 8. oir 11. al - 13. op - 14. in - 16. ne - 17. sigaar 21. stroom - 24. ijle - 25. tol - 27. pos 28. ev - 30. kerel - 32. dd - 33. Eli - 35. nee - 36. ver - 38. ooi - 39. postuur 40. egoisme - 41. fortuin - 45. knokkel 49. Ide - 50. tno - 51. ade - 52. ale - 53. Ee - 55. grime - 58. pi - 59. dog - 61. mop - 62. dam - 64. spatel - 67. harnas 69. ea - 70. eb - 72. no - 73. me - 74. rui 75. Haax-lem - 76. pil. Verticaal: 1. nasleep - 2. Ali - 4. oor 5. pp - 6. ai - 7. Ans - 9. Ino - 10. x-emedie 12. kalf - 15. gx-os - 18. gg - 19. ae - 20. por - 22. tp - 23. os - 25. teer - 26. leve 29. vlo - 30. keuring - 31. legende - 32. dom - 34. Isere - 35. nu - 37. ro - 38. Osaka - 41. fietser - 42. ode - 43. Ut 44. norm - 45. kamp - 46. oe - 47. elp 48. leidsel - 54. rots - 56. ion - 57. kaï'n 59. da - 60. ge - 62. da - 63. mn - 65. Pau 66. Lea - 67. hoe - 68. ami - 71. ba 72. nl. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1970 | | pagina 1