NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 1911 I'louviei* heeft DE schoenen Mijn vrouw, mijn superieur P.V. „De Blauwe Doffer" Kortgene No. 3402 Zaterdag 23 mei 1970 73e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 3.25 per half jaar. Franco per post 14.per jaar. Advertenties 15 ct per mm, exclusief BTW Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wü geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON „Henriëtte. We noemen haar Ria." De vrouw zette grote ogen op. „Wat? Ria? Naar mij! Wat leuk, zeg. Waarom deden jullie dat?" „Vraag het maar aan Lientje. Dat was al lang van te voren afgesproken: werd het een jongen, dan zouden we hem naar Erik noemen en een meisje naar jou". „Maar waarom? Ik vind het geweldig leuk, hoor! Maar...." „Wij zijn nog niet vergeten, wat jullie voor ons gedaan hebben. Lientje en ik hopen, dat jullie in deze naamgeving een bewijs van onze dankbaax-heid willen zien". „Ik ben gewoon sprakeloos, zeg..het is geweldig.en Erik zal het ook leuk vinden. Dank je wel.voor de geste. zeg, groet Lientje, hè? En tot vanavond". Om kwart voor zes was Ria thuis. Erik zat al bij het raam, de krant te lezen. Ze kusten elkaar, waarna Ria zei: „Willem en Lientje hebben een dochter". Hij keek verrast op. „Zo? Alles goed?" „Volgens Willem maken moeder en kind het goed. Weet je, hoe ze heet?" „Jawel, Lientje". „Lientje?" herhaalde ze, hem niet ter stond begrijpend. „GekHun doch ter natuurlijk". „Hoe kan ik dat weten? Ik hoor het net van je, dat ze een dochter hebben". „Ria". Ze keek hem lachend aan. „Werkelijk?" Ria knikte en vertelde, wat Willem door de telefoon gezegd had. ,,'t Was niet nodig geweest, maar toch is het aardig". „Inderdaad. Zeg, Ria „Ja?" Hij kwam overeind en liep naar haar toe, terwijl hij haar omvatte, vervolgde hij: „Het half jaar is al om, hè? Zou je niet nog eens naar die specialist gaan?" Ze haalde haar schouders op. „Zie je er het nut van in? 't Zal wel weinig hel pen, Erik. Ik raak er al een beetje mee verzoend, dat ons huwelijk kinderloos zal blijven. Vandaar, dat het goed is, aan het werk te zijn. Dan zit ik tenminste thuis niet te piekeren. Daar heb ik nu geen tijd voor". Hij kuste haar haast eerbiedig. „Ik vind het ellendig voor je, Dotje". „En jij zelf dan? Wil jij dan niet graag een zoon of een dochter?" „Als die zich zou melden, zou hij of zij natuurlijk welkom zijn. Stel je voor. Maar als het zo blijft, schattebout, dan berust ik er in. Tenslotte hebben we el kaar en we houden van elkaar. Dat is toch ook belangrijk?" Ria legde haar hoofd tegen zijn schou der. „Ik denk, dat dit het is, Erikdat onze liefde me op de been houdt, voldoen de steun geeft. Soms, in m'n eentje, heb ik wel eens neiging om te gaan huilen. Als je nagaat dat Gonnie ook weer in verwachting is en de eerste weken ge woon spinnijdig wasde een krijgt ze aan de lopende band en wil ze niet en de ander verlangt er naar en Hij wiegde haar als een kind. „Ga toch maar eens naar die specialist, Dotje; te genwoordig kunnen ze heel wat berei ken". Onwillig maakte ze zich los. „Ik zal wel eens zien, Erik. Als ik er heen ga, dan is het met nieuwe hoop en als alles dan voor niets blijkt te zijn, is de teleur stelling nog groter. Ik zie er tegenop". Hij knikte begrijpend. „We moeten er nog maar eens een keer rustig over pra ten". Toen ze in de keuken bezig was met het eten, voelde ze plotseling zijn armen om haar heen. Haar hoofd omdraaiende, keek ze in het ernstige gezicht van haar man. „Dotje, ik houd oneindig veel van je en of er al dan niet een baby komt, mijn liefde voor jou zal onveranderd blijven. Als je in de put zit, denk hier dan eens aan. Je zult altijd mijn alles zijn". Ze draaide zich nu geheel naar hem toe en verborg haar hoofd tegen zijn borst. Zacht begon ze te huilen. HOOFDSTUK 19. Sinds Erik van Boot toezicht in de Am sterdamse havens hield, bleven de dief stallen uit. Eén of twee keer in de week was hij aanwezig bij het overladen van door Lena Schagen de grote trailers in het aan de wal lig gende schip, controleerde nummers en merken, stapte mee aan boord om te zien, of alles behoorlijk gestouwd werd, zodat tijdens de reis bij een eventuele storm geen moeilijkheden met verschui ven zouden ontstaan en liet dan tenslotte de kapitein voor ontvangst tekenen, waarop de verantwoording niet meer bij hem berustte, doch bij de gezagvoerder van het schip. Doorgaans bleef hij nog een poosje in de buurt en als het moge lijk was, vertrok hij pas nadat het schip losgekomen was van de wal. Op een gloeiend hete zomerdag in het midden van juli reed Erik 's morgens vroeg uit Antwerpen weg, waar hij toe gezien had op de verlading van machi nes. Uit de stad had hij een telefoontje UTRECHTSE HOOGLERAAR GEEFT zwaarst getroffen patiënten zyn de dupe „Nu kiezen instellingen hun patiënten zelf." „Ziekenhuizen hebben zich hoe langer hoe meer toegelegd op het geven van hoe langer hoe verfijnder technische hulp aan een hoe langer hoe kleiner deel van de patiënten". Aldus prof. Schreuder, die een groot voorstander is van geria trische afdelingen in ziekenhuizen. „Maar die zullen er niet komen", zegt hij ietwat mismoedig. Voor de grote gesels van de ouderdom, zoals arteriosclerose, de ar- throsen, e.d. is in de ziekenhuizen naar zijn mening minder belangstelling dan voor spectaculaire behandelingen als bij voorbeeld hart- en niertransplantaties. Daardoor dreigt het gevaar, dat er een steeds grotere afstand komt tussen de geneeskunde die onderwezen wordt en de geneeskunde die beoefend wordt. Prof. Schreuder formuleert het scherp: „Als een hoogleraar tegen studenten zegt, nu moeten jullie allemaal kijken, want dit is een aandoening die jullie je hele leven nooit meer zult zien, dan zit daar iets onlogisch in. Je moet het meeste tamboeren op de dingen, die het meest voorkomen. Anders krijg je de typische postzegelverzamelaarsmentaliteit van zeldzame exemplaren te willen hebben en de gewone alleen maar snel willen ruilen." De kans om een geïntegreerd zieken huis- en verpleeghuis wezen te krijgen acht prof. Schreuder „voorgoed verke ken". De scheiding tussen ziekenhuis en verpleeghuis is definitief tot stand ge bracht. Dat is een ontzettende fout ge weest, zo meent hij. Je kan nu alleen nog maar krampachtige pogingen doen om de grote lekken in de bejaardenzorg te dichten. Meer niet. Visie? Wat vindt prof. Schreuder van de visie van de overheid en het particulier ini tiatief, voorzover het de bejaardenzorg betreft. „Was er maar een visie", roept de Utrechtse gerontoloog uit. „Er zijn een groot aantal organisaties en instellingen die grotendeels met overheidsgeld wer ken en die ieder voor zich kunnen uit maken welke zorg ze willen geven en aan welke bejaarden. Daardoor krijg je ontvangen, waarin hem verzocht werd, na klaring van het werk terstond naar Amsterdam te rijden, omdat er een extra lading textiel onderweg was om geladen te worden in een gereedliggend schip. Omdat hij nu al de halve week van huis was geweest, stond hem dit niet bijster aan. Twee dagen had hij in Le Havre gezeten, daax-voor was hij maan dagmorgen in het prille morgenlicht weg gereden. Dinsdagavond laat was hij daar klaar en voer het schip weg, waai-na hij naar een hotel was gegaan om uit te rusten, doch de volgende morgen vroeg was hij al gebeld door het hoofdkantoor en vroeg men hem onmiddellijk naar Antwerpen te vertrekken om toezicht te houden bij het inladen van machines Half uitgeslapen was hij in zijn wagen gestapt en had de lange reis naar Antwerpen gemaakt. Min of meer uit zijn humeur had hij ook hier de volle dag gewerkt en was het bijna middex-nacht, toen het schip wegvoer, de Schelde af. In het hotel, waar hij doox-gaans placht te overnachten, lag een telefonische oproep gereed, of hij er maar voor wilde zorgen de volgende morgen zo vx-oeg mogelijk in Amsterdam te zijn voor een extx-a partij textiel. Nota bene in opdracht van zijn eigen vrouw. (Wordt vervolgd). lekken in de bejaardenzorg. Als bij voorbeeld een ziekenhuis kan zeggen: „ik heb geen aardigheid in halfzijdige verlammingen boven een bepaalde leef tijd, dan komt er onherroepelijk een groep bejaai-den onverzorgd." Maar kun nen deze mensen dan niet naar een ver pleeghuis? Prof. Schreuder: „Nee, want een verpleeghuis mag van de minister alleen maar iemand opnemen die eerst in het ziekenhuis is geweest. Ach, het is toch een bekend feit dat er vaak men sen zijn voor wie geen plaats is als men weet dat zij bejaax-d zijn." Prof. Schreuder meent dat je iedere instantie, die voor bejaax-den zorgt, het recht moet ontnemen om zelf te zeggen voor welke bejaarden ze zorgen willen. Nu kiezen de instellingen hun patiënten zelf. Dat recht zou hen ontnomen moeten worden, de rechtsgrond daarvoor is ruim schoots aanwezig, want de ovex-heid (dus de gemeenschap) betaalt het grootste deel. „Maar het zal nooit veranderen, zegt prof. Schreuder pessimistisch. Hemeltergend. Volgens de Utrechtse hoogleraar heeft minister Veldkamp een standbeeld ver diend voor zijn algemene wet bijzondex-e ziektekosten, een volksverzekering tegen langdurige geneeskundige x-isico's. Dui zenden chi'onische zieken zullen hem daarvoor dankbaar zijn. Maar. toch is deze wet niet helemaal goed, meent prof. Schreuder. „De preventie heeft er geen plaats in gekx-egen. Er zitten bijvoorbeeld geen daghospitalen in. Het voox'komen van invaliditeit zit er evenmin in. Als die elementen er wel inzaten, zouden we vermoedelijk minder chx-onische zieken hebben. Wat ontbx-eekt is de px-eventieve zorg." Volgens prof. Schreuder zijn er te wei nig goedgekeurde verpleegliuizen. Dus kunnen die weer net het vex-zox-gingste- huis zelf gaan kiezen dat ze nemen. Ze kunnen ook mensen met een slechte prognose eruit zetten. Resultaat: de zwaarst getroffen patiënten komen niet in een verpleegtehuis. Ze mogen naar een particulier rusthuis en moeten dat zelf betalen. „Dat is hemeltergend". Prof. Schreuder pleit tenslotte voor een geïntegreerd ziekenhuis-, vex-pleeghuis- en verzorgingshuiswezen. Het onttrekken van het recht om bepaalde personen te weigeren. Dus instanties, onafhankelijk van de leiding van de instelling, die be slissen over opname en over ontslag. Voorts een goede samenwerking tussen open bejaardenwerk en openbax-e gezond- heidszorg. Tenslotte een algemeen pen- sionneringssysteem via het bedrijfsleven, zodat iedereen 70°/o van zijn laatste in komen krijgt. (Nadruk verboden). Burgerlijke stand KORTGENE Geboren: 2 apr. Marko, z.v. L. W. Kal le waai'd en J. S. de Kok. 6 apr. Marinus Jan, z.v. P. Kramer en W. van der Maas. 10 apr. Leendert Jan, z.v. J. Tazelaar en M. W. Bouwense. 20 apr. Léontina Wil- helmina Isebella Manuela, d.v. W. H. Korteweg en J. C. Hollestelle. 28 apr. Jo hannes Adriaan, z.v. J. van Oeveren en J. E. Geluk. Ondertrouwd: 3 apr. P. A. Clarisse, 32 jr. te Borssele en A. H. J. de Wild, 31 jr. H. Dekker, 42 jr. te Kapelle en B. J. Ver burg, 30 jr. Getx'ouwd: 3 apr. A. J. Provoost, 22 jr. te Koi-tgene en E. G. Vex-bux-g, 21 jr. te Kruiswoordpuzzel no. Horizontaal: 1. vrouwelijk beroep - 6. om wenteling - 11. klaar - 12. Ital. hei-berg 14. voorzetsel - 15. oud-IJslandse litera tuur - 17. rivier in Nedei-land - 20. slin- gex-plant - 22. plaats in Frankrijk - 2-3. jongensnaam - 25. kunstmens - 27. heil wens - 29. deel van Azië - 31. rivier (sp.) 32. uitruster van schepen - 33. gadolini um (afk.) - 34. laadruimte van een schip 36. deel van een trap - 38. deel van een fr. ontkenning - 39. herkauwer - 40. fr. lidwoox-d - 41. meisjesnaam - 42. nabe richt (latijnse afkorting) - 43. goud - 44. meisjesnaam - 46. officieel stuk - 48. zoals de akten getuigen (latijnse afk.) 50. afbeelding - 52. jong dier - 54. deel v.h. been - 56. soort vleesgerecht - 57. inwendig orgaan - 59. romp - 60. nobele 62. deel van de vinger - 64. verstand - 66. ex-kentelijkheid - 67. vex-voerbedx-ijf (afk.) 69. overeenstemming, harmonie - 72. jongensnaam 73. denderde - 74. dappere Horizontaal: 1. modder - 7. Losser - 12. aula - 13. Isis - 14. dc - 16. graag - 17. eg - 18. elegie - 19. Ankax-a - 20. x-i - 21. gr - 22. noen - 24. grein - 26. lood - 28. Schoorl - 29. obelisk - 31. lach - 34. ne vel - 35. stok - 38. ad - 39. oo - 40. Se lene - 42. gex-ust - 43. tl - 44. geste - 45. tt - 46. Elbe - 48. Edorn - 51. gemaal 52. rxummer. Middelburg. 24 apr. H. Dekker, 42 jr. te Kapelle en B. J. Verbux-g, 30 jr. P. A. Clax-isse, 32 jr. te Borssele en A. H. J. de Wild, 31 jr. Overleden: 3 apr. Nicolaas Houterman, 52 jr., e.v. M. Heijnsdijk. 10 apr. Pieter Koets, 76 jr., wednr. van P. J. Scherp. 18 apr. Pietei-nella Adx-iaantje Maas, 68 jr., e.v. C. P. Zuijdweg. 21 apr. Cox-nelis Adx-iaan Klaassen, 18 jr. 26 apr. Neeltje de Boo, 81 jr., wed. van J. L. Schrier. Uitslag van het concours Albert op 16 mei 1970. Deelname 260 duiven. Los 8.30 uur, wind zuid-west, heiig. 1. M. van Belzen 14.25.06 2. A. v.d. Kreeke 28.19 3. W. C. Filius 39.12 4. W. C. Filius 44.04 5. J. L. F. Minneboo 51.27 6. P. van Belzen 56.11 7. P. van Belzen 15.16.11 8. P. J. Verburg 13.46 9. C. G. Versluis 16.23 10. L. de Fouw 16.11 11. J. Verwei Sr. 18.44 12. P. J. Verburg 18.20 13. W. C. Filius 26.50 14. L. de Fouw 22.15 15. K. Filius 31.15 179 Verticaal: 1. deel van de week - 2. voeg woord - 3. reinigingsmiddel - 4. vooxma- t lig Russisch heerser - 5. fr. voegwoox-d - 6. onder het nodige voorbehoud (lat. afk.) 7. deel van een ei - 8. kleux-loos - 9. ge heel de uwe (lat. afk.) - 10. hetzelfde - 13. getij - 15. geestdrift - 16. vr. munt - 18. wandeldx-eef - 19. verdriet - 21. licht snoer - 22. takje - 24. landje in Eux-opa - 26. titel (afk.) - 28. raam - 30. halfbloed 32. interest - 35. Europeaan - 37. x-echt stuk vaarwater - 43. rebellie - 44. ver wonding - 45. onbep. hoofdtelwoord - 46. het zij zo - 47. het veredelen van vrucht bomen - 49. benevens - 51. gast - 53. tandax-m zoogdier - 55. maalstx-oom - 57. vloei'bedekking - 58. communicatiemid del - 61. x-ivier in Duitsland - 63. weder helft - 65. Noord-Holland (afk.) - 68. N.V. (fr.) - 70. deel van een franse ont kenning - 71. titel (afk.) - 72. N.V. (duits) Verticaal: 1. modex-n - 2. da - 3. duigen - 4. ei - 5. rage - 6. stamper - 7. liga - 8. os - 9. sikkel - 10. ss - 11. regax-d - 15. Clio 17. ex-go - 23. echec - 24. garen - 25. nobel 27. ofiet - 30. ovex-ste - 31. lastig - 32. adel - 33. hoepla - 35. stroom - 36. oost - 37. kotter - 41. egel - 42. geen - 46. em 47. ba - 49. du - 50. mm. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES vernietigend oordeel over bejaardenzorg „De bejaarden zijn een bevolkingsgroep die in hoge male wordt gedis crimineerd op grond van één uitwendig kenmerk, namelijk de geboorte datum". Dat zei prof. dr. J. Th. R. Schreuder onlangs in een vraaggesprek met een x-edacteur van het blad „Op leeftijd", het officiële ox-gaan van de Nederlandse Federatie voor Bejaardenzorg; prof. Schreuder is de eerste hoogleraar in de gerontologie (wetenschap van de medische en sociale verzoi-ging van ouden van dagen) in ons land en hij doceert aan de Utrecht se universiteit. Blijkens het artikel--in „Op Leeftijd" maakt hij zich erg kwaad over de positie van de bejaarden in Nederland. „De bejaardenzoi-g wordt een chaos als het zo doorgaat", zo zegt de Utrechtse hoogleraar onomwonden en ook zijn overige uitspraken liegen er niet om. Vooral het ziekenhuiswezen moet het bij hem ontgelden. „Het ziekenhuiswezen heeft zich xiooit aangepast, nooit willen aan passen aan vraag en aanbod. Men heeft altijd die dingen voor zich ge reserveerd, die leuk waren. Zie de belangstelling voor transplantaties. Maar voor de grote gesels van de ouderdom, zoals bijv. adervex-kalking, is veel minder belangstelling en dus ook veel minder onderzoek." Oplossing kruiswoordpuzzel no. 178 190.114 150 190.844 147.7 195.390 145.4 2 143.1 197.379 140.8 197.379 138.5 2 136.2 191.656 133.9 192.887 131.6 191.688 129.3 191.845 127 2 124.7 3 122.4 2 120.1

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1970 | | pagina 1