NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD n MULTATUU Plonvier heeft DE schoenen Mijn vrouw, mijn superieur No. 3396 Zaterdag 4 april 1970 73e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 3.25 per half jaar. Franco per post 14.per jaar. Advertenties 15 ct per mm, exclusief BTW Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. 150 JAAR GELEDEN GEBOREN Hekclaar van Nederlands burgerdom Met Couperus behoort Multatuli tot de schrijvers uit een voorbij tijd perk, die ook in onze tijd nog intensief gelezen worden. Het is al weer anderhalve eeuw geleden dat Eduard Douwes Dekker in Amsterdam werd geboren, maar zijn natuurlijk, ongedwongen, rijk getibreerd proza spreekt ook de huidige generatie nog sterk aan. In zijn zeven bundels „Ideeën", komen problemen aan de orde, die voor een groot deel nog niets aan actualiteit hebben ingeboet en bovenal is Multatuli natuurlijk de schrijver van de onvergankelijke Max Havelaar, een der sieraden van onze literatuur, waarin hij in de figuur van Batavus Droogstoppel de gehele Nederlandse bourgeois treft. Max Havelaar is onvergankelijk. Eduard Douwes Dekker trok reeds op jeugdige leeftijd naar Indië om zijn geluk in staatsdienst te beproeven. Hij debuteerde als tweede commies bij de Algemenp Rekenkamer en was daarna controleur te Natal. In 1843 werd hij door de gouverneur van Sumatra's West kust geschorst in verband met een kas tekort, dat men toeschreef aan zijn verre gaande slordigheid. In Padang bezorgde hij de gouverneur ergernis door zijn vooruitstrevende ideeën, die hem bij de plaatselijke bevolking grote populariteit bezorgden. In 1851 werd Douwes Dekker benoemd tot assistent-resident te Amboina. Zijn zwakke gezondheid noopte hem echter Indië te verlaten en in het Europese klimaat herstel te zoeken. In 1856 keerde hij naar de Oost terug. Hij verwierf de waardering van de gouverneur-generaal Duymar van Twist „door zijn hart voor de inlanders". De gouverneur benoemde hem tot assistent-resident van Lebak. In Lebak heersten jammerlijke toe standen. De Mohammedaanse bevolking, van dit gewest had reeds dikwijls de oproervaan geplant. Opstanden waren aan de orde van de dag. Douwes Dekker- koos de zijde van de bevolking. Fel keerde hij zich tegen het gewestelijk be wind, in het bijzonder tegen de willekeur inzake de opgelegde herendiensten en de onbetaalde afleveringen. Het kwam tot een openlijk conflict met resident van Kempen. Van Kempen, een bekrom pen regent, kreeg de steun van Duymar van Twist, Douwes Dekker diende zijn ontslag in en vertrok naar Brussel. Hij was toen 39 jaar. Droogstoppel. In een bedompt zolderkamertje in de Belgische hoofdstad schreef hij de Max Havelaar onder het pseudoniem Multa tuli (ik heb veel geleden). Met dit boek wilde hij de Nederlandse bevolking in lichten over de jammerlijke toestanden in „het land dat zich slingert rondom de evenaar als een gordel van smaragd". Als kunstwerk is dit boek een grillige compositie met een tweezijdig karakter. Enerzijds een bijtende satire op het be krompen Nederlandse burgerdom, verte genwoordigd in de figuur van Batavus Droogstoppel, makelaar in koffie. Droogstoppel is een der geniaalste scheppingen uit onze literatuur. Hij ver tegenwoordigt een type mensen, dat van alle tijden is. In Droogstoppel wordt een mens getekend die met het gezicht naai de hemel gekeerd een muur van mense lijke waarheden opbouwt, die hem scheidt van het hoogste licht. Dat de inlandse bevolking armoede lijdt, deert hem aller minst. Zolang hij zijn koffie maar krijgt. Voor Droogstoppel is koffie, d.w.z. zijn eigen portemonnee belangrijker dan hel lot van zijn medemens. Zou Droogstoppel zijn egoïsme niet verbloemen, vermoede lijk zou hij ons niet zo irriteren. Wat ons in deze slaaf van het goud irriteert is dat hij voortdurend suggereert dat hij een goed mens, ja een goed Christen is. In deze makelaar hekelt Multatuli het kleinburgerlijk milieu, waarvan Droog stoppel de personificatie is. Met vlijmend sarcasme tekent hij dit milieu, waar men op elke edele bevlieging, op elk ontroe rend gevoel de domper zet. Contradictie. Naast de Droogstoppel-satire bevat de Max Havelaar nog veel meer kostelijke bladzijden. Vol dichterlijke schoonheid is bijvoorbeeld het verhaal over de liefde van Saïdjah en Adinda, maar het boek is meer dan een literair werk. Ook als historisch-sociologisch pamflet over de toestanden in het voormalige koloniale rijk is het van grote betekenis. Ook in zijn andere werken toont Mul tatuli zich een fervent bestrijder van de burgerlijke mentaliteit, die in zijn tijd onze samenleving nog veel sterker domi neerde dan nu. Zijn bundels Ideeën, waarin opgenomen het bekende verhaal Woutertje Pieterse, vormen daar een boeiend voorbeeld van. Als mens heeft deze schrijver niet altijd bewondering kunnen wekken. Er bestond bij hem een grote contradictie tussen levensdi-oom en levenspraktijk, die de oorzaak vormt van zijn mislukt ge zinsleven, armoedig bohémienbestaan en geschokt evenwicht. Zo was hij een fer vent verdediger van de vrouwenrechten, diehij in zijn particuliere leven ten sterkste schond. Maar één ding staat vast: Multatuli was een zeer groot schrijver, waarschijn lijk de meest briljante figuur die onze letterkunde ooit heeft voortgebracht en als zodanig neemt hij nog steeds een be langrijke plaats in de hoofden en harten van vele lezers in. (Nadruk verboden). FEUILLETON „Vind je zeker wel leuk, hè, weer thuis te zijn?" „O ja". „Nou, erg overtuigend klinkt het niet". „Och, ik was al aardig gewend. Wil je eten?" Hij knikte. „Met een kwartiertje. Ik neem even een douche en scheer me. Om twee uur moet ik in Rotterdam zijn". „Wat is het?" „Tractoren. Tweehonderd. Rotdingen om te laden. Zeg, zal ik je eens een mop vertellen?" Ze zette de stofzuiger af. „Van de zaak?" „Ja. Ze gaan textiel exporteren. In en kele Zuidamerikaanse landen hebben ze al vertegenwoordigers met koffers vol monsters. Van Wingerden is naar En schede geweest en er is een contract op gesteld. Enschede, ik denk een stuk of tien fabrieken, levert de textiel en wij 21 door Lena Schagen verkopen het in Zuid-Amerika. Waar schijnlijk wordt het een afzonderlijke af deling". „Ze durven". „Gevolg van een tip van onze agent in Lima. Daar kopen ze textiel uit de Ver enigde staten tegen prijzen.ongeloof lijk, zo hoog. Wij kunnen best concurre ren, denkt Van Wingerden. Ook kwalita tief. Ze verwachten elke dag de eerste bestellingen". „Kunnen ze dat allemaal af? Mij dunkt, ze zitten toch al krap in 't personeel". „Och, dat groeit geleidelijk aan uit". Het liet Ria niet los en toen ze 's mid dags aan het werk was, dacht ze er over na. Als Bep weer helemaal beter is, zou ik dan geen baan kunnen krijgen in die afdeling? Tenslotte ben ik een vrouw en heb derhalve verstand van textiel. Toch eens met baas Kool over praten. Op een der laatste middagen, dat ze in functie was als zijn secretaresse, gooide ze voorzichtig een balletje op. „Zou er op een andere afdeling geen werk voor me zijn, meneer?" „Heb je opeens de smaak weer te pak ken?" vroeg hij, haar verrast aankijkend. „Weet u.zo lang we geen kinderen hebben, heb ik een zee van vrije tijd. Ik weet nu, hoe ik die op luctratieve wijze productief kan maken. Ik hoorde wat van Erik over de nieuwe afdeling. Tex tiel. nietwaar?" Kolenbrander knikte. „Dat is een stok paardje van mijn collega, Ria, van me neer Van Wingerden. Goed, ik pols hem wel. Wilde je hele dagen werken?" Ria haalde haar schouders op. „In elk geval voorlopig nog wel. Ik vond het hier altijd prettig". „Goed, Ria, ik bespreek dit straks met hem. Je hoort er wel van". Na werktijd liepen Kolenbrander en Van Wingerden samen naar hun wagens. Kolenbrander vroeg: „Zeg, heb je al ie mand om leiding te geven voor je afde ling textiel?" Van Wingerden bleef nadenkend staan. „Ik heb er een paar op het oog, maar toch twijfel ik. Graag zou ik daar een goede kracht neerzetten, om de leiding en de verantwoording op zich te nemen. Weet jij soms iemand?" „Moet het beslist een man zijn?" „Zoveel geschikte vrouwen hebben wij niet. Ik zou er geen enkele weten". „Ik heb Ria Kersberger weer een poos je gehad als noodhulp. Die met Van Boot de inspecteur van de buitendienst ge trouwd is". „Ja, ik herinner me dat spannetje. Be doel je haar?" Kolenbrander knikte. „Ze heeft wel wat capaciteiten. Tenslotte zul je het toch met iemand moeten proberen. Een vrouw lijkt me voor deze functie de aangewe zen persoon". Van Wingerden dacht er nog altijd over na. „Goedmorgenochtend heb ik wel een kwartiertje. Ik bel je. Gaan we het samen bepraten". Op de laatste middag draaide Ria een vel papier uit haar machine en legde de plastic stofmap er met een zucht over. Zo, dat is dat. Maandagmiddag zit Bep hier weer, over een kwartier zit het er voor mij op. Voorgoed. Baas Kool heeft niet gereageerd op m'n verzoek, of hij wat voor me wist, hier, dus zal er wel niets zijn. Doch Kolenbrander, die even weg was geweest, zei: „Ria.... als je klaar bent, wil je dan even bij meneer Van Winger den komen? Hij wil wat met je bepraten" Ze keek hem verrast aan. „Bedoelt u dat.dat u wat voor me hebt?" Lachend antwoordde hij: „Dat heb ik niet gezegd. Wie weet.... Misschien heeft mijn collega een baantje voor je. Ik hoorde, dat de kantinejuffrouw bin nenkort gaat trouwen". Zelfs dat zou ik accepteren, dacht ze. Als ik maar kan blijven. Niet om het geld, maar dan heb ik bezigheid en pie ker ik niet zo. In het kantoor van directeur Van Win gerden hoorde ze, wat het bedrijf voor plannen op stapel had staan. In grote trekken kwam het overeen, met wat E- rik haar al had verteld. „Ik moet iemand hebben, om leiding te geven, mevrouw. Iemand, die in de eerste plaats respect afdwingt, die wat talen kent, die organi satorisch talent heeft en die bereid is op gezette tijden naar Enschede te rei zen om met de heren daar te confere ren. Die verstand heeft van textiel en zich geen rommel in de handen laat stop pen. Iemand, die tegen onverwachte situ aties is opgewassen en snel beslissingen kan nemen. Dit is een nieuwe afdeling, die nog in de grondverf zit. Met andere woorden: moet nog helemaal opgebouwd worden. Meneer Kolenbrander, die u zo GENEESMIDDELEN BAANDAG ES PARFUMERIE A. CVAITder^R EST LANGE KERKSTR.42li GO ES KSTP 42Ï}» GC prettig uit de nood hebt geholpen tijdens de ziekte van zijn secretaresse, heeft een goed woordje voor u gedaan. Wat denkt u, mevrouw, durft u zoiets aan? En denkt u over de nodige capaciteiten te beschik ken?" Het duizelde Ria even, toen ze in ge dachten de opsomming herhaalde. Zou ze het kunnen? Zo'n zware taak op haar schouders nemen? Voorzichtig overwegende, wat ze zou antwoorden, begon ze: „Of ik er de capa citeiten toe bezit, meneer, daarop kan ik geen concreet antwoord geven. Ik neem aan dat, in aanmerking nemende, dat het een geheel nieuwe bedrijfstak is, nie mand daarop een positief „ja" kan zeg gen. Maar ik kan het overwegen en pro beren. Ik zal me natuurlijk volledig moe ten kunnen documenteren voor wat be treft de materie, wat precies de bedoe ling is, en. „In wezen is het heel eenvoudig, me vrouw. Wij kopen textiel, waarvan we eerst monsters hebben gezien. Er gaan ook monsters naar enkele Zuidameri kaanse landen, waar onze mensen al aan het werk zijn. De eerste orders zijn zelfs al binnen. Enschede begint de komende week met de levering. Wij krijgen alles in balen en rollen. Het wordt in Amster dam verscheept en op de plaats van be stemming in ontvangst genomen door de cliënt, onder toezicht van onze agenten daar. Het wordt betaald en overgemaakt op onze rekening, terwijl wij Enschede betalen voor de levex-ingen. In feite is dat alles. Natuurlijk zijn er details, u, als vi'ouw, weet meer van textiel dan wij, mannen. Gestel, ik stuur u volgende week naar Enschede en andex-e plaat sen, waar textielfabrieken zijn met wie wij een voorlopig contract liebben ge sloten. U bekijkt in die fabrieken, wat ze daar maken. U weet, wat de modekleur is, daar houden de fabrieken ook reke ning mee. U keurt de kwaliteit en beoor deelt, wat naar uw mening mooi is en wat niet mooi. Altijd in ogenschouw ne mend, dat de textiel bestemd is voor vrouwen in subtropische landen. Wij wil len een nieuwe afdeling opbouwen, die in het buitenland zo gauw mogelijk de imago moet krijgen van uiterst betrouw baar'. Wij hebben de heren in Enschede en omgeving heel duidelijk gezegd: Geen rommel; uitsluitend kwaliteit. Nederland ligt nóg goed op de internationale markt met zijn textiel, maar er is al een gevaar lijke kaper op de kust: Japan. Tegen Ja pan kunnen wij niet goed op, of het zou de kwaliteit moeten zijn. Wat Japan ver vaardigt is altijd een klasse minder dan wat Nederland fabriceert. Maar wij moe ten Japan een slag vóór zijn. Vandaar, dat momenteel onze mensen in enkele Zuidamerikaanse landen reizen met mon sterkoffers vol. Degene, die in deze af deling de leiding op zich gaat nemen, is enkel aan mij verantwoording verschul digd; het zal dus een functie zijn op di rectieniveau. Als u het aanneemt, wordt u de derde direkteur in dit bedrijf, in dit geval dus direktrice. De officiële aanstelling volgt na een inwerkperiode van, laten we zeg gen, drie maanden. (Wordt vervolgd). Kruiswoordpuzzel ito. 173 Horizontaal: 1. jongensnaam - 3. jon gensnaam - 6. rivier in Europa - 8. ten laatste (afk.) - 10. ontvangstbewijs - 11. leerling (fx\) - 14. koraaleiland - 15. titel 17. gast - 19. kern - 21. snoeshaan - 23. alsmede - 25. uitroep - 27. omx'oepvere- niging (afk.) - 28. Ver. Arab. Republieken (afk.) - 30. deel van een dier - 33. deel van een huis - 35. nakomeling - 36. af schuw - 39. klein vertrek - 40. ambts halve (lat. afk.) - 41. stel - 42. memoran dum (afk.) - 43. pers. vnw. - 44. rivier (spaans) - 46. voorzetsel - 48. lidwoord 50. diep, innig - 52. hinderen - 55. een zekere - 56. lokspijs - 58. bijb. naam - 59. jong dier - 61. plaats in Noord-Holland 64. netto - 66. verpakkingsmiddel - 67. kleur - 69. koortswex-end middel - 70. houder van schepen - 72. rivier in Duits land - 74. pers. vnw. - 75. drinkgex-ei 76. watex-plantje - 77. nummer (afk.). Verticaal: 1. slede - 2. deel van Sumatra 3. Eux-opeaan - 4. plaats in Zwitsex'land 5. lidwoord - 6. hennepbraak - 7. dwaas 8. ind. winkel - 9. laatst leden (afk.) - 12. aardig - 13. ik vex-bied - 16. zijrivier van de Donau - 18. erfdeel - 19. schrede 20. lenig - 22. land in Azië - 23. regel 24. vervoermiddel - 26. wapexx - 29. vloei stof - 31. woede - 32. heden - 33. ge luidsnabootsing - 34. keurtx-oep - 37. tijd perk - 38. pl. in Duitsland - 45. hetzelfde 47. jongensnaam - 49. land in Europa 50. dun - 51. dichtbij (eng.) - 53. breek bare - 54. nieuw - 56. deel van een to neelstuk - 57. legende - 60. werelddeel 62. vaartuig - 63. tijdperk - 65. bijwoord 66. toiletgerei - 68. zwaar - 69. gewicht (afk.) - 71. kindex-groet - 73. regerings reglement (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 172 Horizontaal: 1. ja - 2. neg - 5. arm - 8. uw - 10. la - 11. onderdeel - 14. eg 16. eppe - 18. eleve - 19. onze - 21. olie 23. Eli - 24. stee - 25. Ina - 26. moe 27. Eva - 28. vla - 30. aks - 32. Nes - 34. roe - 36. nota - 40. klam - 42. postkoets 43. rete - 45. esse - 48. ala - 50. als - 52. all - 53. laf - 55. lam - 56. ter - 57. oom 59. Belg - 61. per - 63. trom - 65. iele 66. Genua - 68. ambt - 70. ne - 71. overzicht - 74. eu - 75. Ik - 76. oke 77. she - 78. nr. Verticaal: 1. japon - 2. nn - 3. Ede - 4. Geleen - 5. advies - 6. ree - 7. me - 9. wezel - 10. Ie - 11. oei - 12. rel - 13. lot 15. ge - 17. plaat - 20. nevel - 22. Ems 24. sar - 25. Inn - 29. alm - 31. kapel 33. enkel - 35. oksel - 37. ox'e - 38. Est 39. xiet - 41. aas - 43. rol - 44. tafel 46. sloom - 47. Eem - 49. alg - 50. am pere - 51. struis - 52. ax-t - 54. abeel - 58. omber - 60. Leo - 62. enz. - 64. rat - 65. in - 66. gek - 67. ach - 69. tu - 72. vo 73. he. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1970 | | pagina 1