NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plonvier heeft DE schoenen Produktiviteitsbevordering Paaswijdingsavond No. 3395 Zaterdag 28 maart 1970 73e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 3.25 per half jaar. Franco per post 14.per jaar. Advertenties 15 ct per mm, exclusief BTW Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Het streven naar verhoging van de produktiviteit bleef tot voor enige tijd, in hoofdzaak beperkt tot de grotere be drijven, voornamelijk de industrie. De laatste jaren valt ook in kringen van het midden- en kleinbedrijf een ver hoogde belangstelling te constateren voor de mogelijkheden, die tot productivi teitsverbetering kunnen leiden. Gezien de snelle ontwikkelingen op alle terrei nen een verheugend verschijnsel. Daar om zo verheugend, omdat het streven naar verhoging van de produktiviteit noodzakelijk is om de economische ont wikkeling bij te houden. Met het oog op deze toenemende in teresse voor productiviteitsverbetering in het midden- en kleinbedrijf, menen wij er goed aan te doen, aan dit onder werp opnieuw aandacht te besteden. La ten we beginnen met een omschrijving van het begrip „produktiviteit". „Produktiviteit is het verschil lussen de kosten die worden gemaakt om goe deren en diensten te leveren en de op brengst die de verbruiker daarvoor wenst te betalen." Het gaat hier steeds om de kosten bij een bepaalde prijs. De kernvraag is dus hoe kunnen de kosten van een onderne ming zo laag mogelijk worden gehouden. De noodzaak van proauktiviteitsverbete- ring is een levensvoorwaarde voor het midden- en kleinbedrijf. In dit deel van het bedrijfsleven vormen de lonen een groot deel van de totale kosten. En de lonen zien wij steeds maar stijgen. Deze stijging tast de gunstige marge tussen kosten en opbrengsten aan. Hoe bereiken we een verbetering van de produktiviteit? Hogere produktiviteit lean op twee manieren worden bereikt. 1. Door verlaging van de kosten voor eenzelfde hoeveelheid aan de consument aan te bieden goederen. 2. Door meer goederen aan te bieden bij gelijkblijvende kosten, waarbij moet worden opgemerkt dat de aanbieding aan de consument niet alleen bestaat uit tastbare goederen, maar ook uit niet- tastbare zaken, zoals dienstverlening, kwaliteit, enz. In beide gevallen is het resultaat het zelfde, nl. een kostenverlaging per een heid goederen. De ondernemer behoeft dus niet het ene of het andere te kiezen, doch hij kan in de richting van beide werken. Of de ondernemer de bereikte kosten verlaging in eigen bedrijf houdt of aan de consument ten goede laat komen, is een zaalc van bedrijfsbeleid. Verschillen de omstandigheden kunnen hierop van invloed zijn, bijv. concurrentie, etc. Hoe de produktiviteit te bevorderen? Wanneer het gaat over de wijze waarop de produktiviteit in het midden- en kleinbedrijf kan worden verhoogd, gaan de gedachten van velen alleen maar in de richting van langer en harder werken. Dit is een verkeerde gedachtengang. Een andere misvatting is het, wanneer men denkt dat hogere produktiviteit slechts bereikbaar is via verdere mechanisatie, hetgeen in veel gevallen geen haalbare kaart is, omdat het bedrijf zich daartoe niet leent. In het midden- en kleinbedrijf onder scheiden wij: 1. detailhandel 2. am bacht en de kleine industrie 3. dienst verlenende bedrijven. Produlctivteitsverhoging in de detail handel moet worden gezocht in: doel matiger werken, betere interne en ex terne organisatie, etc., door middel van: 1. een juiste inkoop; 2. een beter assor timent en een juiste voorraad; 3. een doelmatige inrichting van winkel, werk plaats en magazijn; 4. een meer gerichte verkooppolitiek; 5. verantwoorde perso neelsbezetting; 6. een moderne admini stratie, die op ieder gewenst moment inzicht lean verschaffen in de stand van zaken, o.m. het kostenverloop. In het grootbedrijf kunnen verschil lende van bovengenoemde taken aan spe cialisten worden toevertrouwd. In het midden- en kleinbedrijf is zo'n delegatie dikwijls niet mogelijk, zodat de onder nemer vele hiervan zelf zal moeten uit voeren. Twee van de hierboven genoem de taken willen we gaarne afzonderlijk beschouwen. Inkoop. Een oplossing voor de produktiviteits- problemen wat de inkoop betreft, is voor het midden- en kleinbedrijf in het alge meen slechts mogelijk door samenwer king van de bedrijfsgenoten in een or ganisatie, waarbinnen het wel haalbaar is, om tot standaardisatie en specialisa tie van de inkoop-functie te komen. Winkelinrichting, magazijn, e.d. Een te gx-ote voorraad kost geld, omdat die: a. onnodig ruimte in beslag neemt; b. onnodig beslag legt op de kasmiddelen; c. extra verliezen door bederf, indrogen en veroudering kan veroorzaken. Een doelmatige inrichting van de win kel betekent een efficiënt gebruik van de beschikbare verkoopruimte, waarin de voor de verkoop bestemde goederen op aantrekkelijke wijze en in een sfeer volle omgeving aan de klanten worden getoond. Produktiviteitsverhoging in het ambacht en de kleine industrie. Voor de ondernemer, die regelmatig probeert zijn eigen bedrijf kritisch te be kijken, dus door de bril van een buiten staander bestaan er vele mogelijkheden hiertoe. Op het technische vlak. Inrichting van de werkplaats, intern transport en wex-ktechnieken. Werkvoorbereiding door een gede tailleerde planning, waardoor leeg loop van machines en personeel wordt voorkomen. Tijdmeting en tijdcontrole, mede als basis voor de calculatie. Toepassing van nieuwe materialen. Het tijdig vervangen of aanschaffen van werktuigen en machines. Beperking van de produktie door middel van specialisatie, o.a. door onderling uitbesteden. Op het commerciële vlak. Betere, wellicht gezamenlijke inkoop van materialen, grondstoffen, enz. Door toeleveren aan andex'e bedx-ij- ven, waardoor een betere benutting van machines en personeel kan wor den bereikt. Administratie en personeel. Door een juiste kostenadministratie, gekoppeld aan juiste calculatie kan de ondernemer op het spoor komen van mogelijkheden tot verbetex-ing van de produktiviteit, omdat hier door ook een juist kostenbesef ont staat. Door bevox'dering van de teamgeest. Het plegen van overleg met het per- Zonder kauworganen eten ze steen. De aardworm behoort wel tot de primi tiefste dieren, maar dat neemt niet weg, dat dit diertje een zeker voor de mens wel buitengewoon nuttige taak verricht, want het is die eevoudige aardworm, die onze aarde geschikt maakt om er gewassen op te vex-bouwen. De aardwoxrn beweegt zich door de gx-ond en maakt zijn gangen, daardoor als een miniatuur ploegje werkende. Door die diepe graafgangen dringen lucht, re gen en vorst diep in de aarde door, de grond kan dus niet vei'stikken. Maar dat is niet alles, want de aai'd- worm eet de aarde en hij eet vrijwel alles wat er in die aarde zit en dat er eigenlijk niet zo geschikt voor is. tot zelfs steen. Inweex-wil van het feit, dat dit diertje geen tanden of andere kauw organen bezit, wex-kt hij al deze stoffen naar binnen waar ze door een speciaal ox-gaan, dat vergeleken kan worden met de krop van een vogel, verteerd worden. De naar binnen gewerkte aarde wordt als het ware tussen molenstenen fijnge- wreven. De grondwerkers. Regelmatig werkt de aax-dworm zich met zijn staax-t omhoog naar boven, al waar hij zijn uitwerpselen, de verwerkte aai'de, deponeert. Dit betekent bijzonder veel voor de vx-uchtbaax-heid van het land. De aardworm brengt dus de onder ste lagen na deze verwerkt te hebben naar boven en zo komen na verloop van. tijd de bovenste lagen ondei\ Hij werkt dus het gehele land om, daarbij vruchtbax-e fijne aarde bovenop deponerend. Zonder de wormen zou onze soneel kan in het kleine bedrijf, waar technische rationalisatie niet altijd haalbaar is, veel bijdragen tot vex-hoging van de produktiviteit. Het scheppen van een goed werk klimaat, bijv. door verbetering of verfraaiing van de werkplaatsin richting kan eveneens een gunstige invloed uitoefenen. Samenwerking en voorlichting. Door gezamenlijk aanschaffen van machines, waarvoor in de aparte bedrijven te weinig emplooi is. Door kennis te nemen van de ont wikkelingen op het gebied van de wex-ktechnieken, werktuigen, machi nes en grondstoffen. Dooi- contact met bedx-ijfsgenoten, bijv. in de zgn. „bedrijfsvergelij- kingsclubs" (ervaringsuitwisseling). Dienstverlenende bedrijven. Voor de ondernemingen in de sector „dienstverlening" gelden, uitex-aard in aangepaste vorm, soortgelijke hiex-boven vex-melde voorwaarden. Tenslotte nog enige opmex'kingen over verkooppolitiek en bedrijfsadministratie. De ondernemer moet beschikken over feiten en gegevens (aanwijzingen) aan de hand waarvan hij de gedragslijn van de afnemers kan bepalen. Dat betekent, dat hij aan marktonderzoek moet doen. Hier bij kan bijv. wox-den gedacht aan een klanten-administx-atie. Langs deze weg kan een doeltreffende verkoop- en produktiepolitiek worden be paald. Een zo rationeel mogelijke afzet wordt dan mogelijk. Een vastgestelde, sluimerende, vraag, moet worden opge wekt. Weloverwogen reklame biedt daar toe de mogelijkheden. Denk hiex-bij aan de aankleding van de etalage. Adrhinistrerexi' is niet de sterkste zijde van vele ondernemers in het midden- en kleinbedrijf- En toch, het is al vele malen betoogd, moet de administratie het kompas zijn, waarop het bedrijfs- schip moet kunnen vax-en. De administx-a- tre moet, zoals hiervoox-reeds is opge merkt, op iedex- gewenst moment inzicht kunnen verschaffen in de stand van za ken betreffende schulden en vorderingen, kostenverloop gesplitst naar px-odukt of produktgx-oepen, voorraad, etc. Met het bovenstaande is het onder werp „productiviteitsverbetering" (in het midden- en kleinbedrijf) niet uitputtend behandeld. Wij hebben slechts enige as pecten beschreven. Wilt u er meer van weten, wendt u dan tot uw organisatie of tot de verschillende voorlichtings instituten voor het midden- en kleinbe drijf, zoals het „Centraal Instituut voor liet Midden- en Kleinbedrijf" in Ara sterdam. S. v. d. Broek, Den Bosch. aarde niet zijn wat zij nu is. Darwin schreef hierover x*eeds in 1882 in zijn boek „Het ontstaan van humus door de werking van aardwormen". Hij vertelt hierin hoe omstreeks 125.000 wox-men op 1 ha grond deze grond na vijftien jaai met omstreeks een laag van tien centi meter dik mooie fijne en vruchtbare aax-de bedekten. Zelfs een stuk harde rotsgrond kreeg na dertig jaar een laag aarde op zich, waardoor een passerend paax-d de rots bodem niet meer raakte. Merkwaardig dier. De aardworm, ons allen van nabij be kend, is toch een grote onbekende voor de meesten van ons, want wat weten wij van hem af? Zonder kauworganen verwex-kt hij steen, maar dat is nog niet alles. Zonder ogen „ziet" hij en zonder oren „hoort" hij. Dat zien is natuurlijk maar heel be trekkelijk, maar toch wel een feit. De aardworm is namelijk gevoelig voor ver schillende kleuren licht. Rood licht vindt hij px-ettig, maar blauw licht irriteert hem; een bewijs dat het dier op de een of andere manier dit licht kan waax-ne- men. Met het „hox-en" is het precies het zelfde. Het dier x-eageert op vibraties zonder over een gehoorox-gaan te beschik ken. Nu vinden we dit ook bij de slangen, die immers ook geen gehoororgaan heb ben. Bij de aardwoi-m blijken vooral de uiteinden van het lichaam gevoelig te zijn voor licht en geluid. De aardwormen verplaatsen zich op ingenieuze wijze. In de ringen die om het lichaam zitten komen spieren voor, die zich uittrekken en samentrekken, waardoor de worm, geholpen door de box-stels op zij van zijn lichaam wordt voortgeduwd. Wormkwekerijen. Er bestaan verschillende wormkweke rijen, hetgeen nog zo'n slecht idee niet is, zeker wanneer we beseffen welk een belangrijke rol de worm speelt bij het vruchtbaar maken van de aarde. In deze wox-mkwekex-ijen heeft men cultuurbed den aangelegd die dikke lagen buitenge woon geschikte grond voor de wormen bevatten. De dieren worden daarin uit gezet en met de gx-ootste zorgen omringd. De aarde wordt op temperatuur gehouden en men zorgt voor de geschikte vochtig- heidsgi-aad. Ook kx-ijgen de wox-men een speciaal diëet van bladeren, stx-o, mest en wat al niet meer. In deze bedden planten de wormen zich op hun eigen biezondere manier voort. Wanneer van twee wormen de uiteinden tegen elkaar liggen, vox-mt zich een slijmring en in deze ring worden de eitjes gelegd. Al spoedig vex-hardt de ring en wordt van de wox-m losgemaakt. Er is dan een soort cocon en na drie weken komen de kleine wox-men er uit en beginnen dadelijk de aarde te eten. De bestelde wormen worden uit de cültuux-bedden gelicht en verzonden. Ook vei'zendt men wel cocons. Zo'n hoeveel heid wox-men kan dan in een gebied uit gezet worden om nuttig grondwerk te verrichten. Veel mensen vinden wormen vies en griezelig, maar laten we niet vergeten dat het onze beste vrienden zijn. (Nadruk verboden). Kruiswoordpuzzel no. Horizontaal: 1. bevestiging - 2. zelfkant 5. behoeftig - 8. bezittelijk vnw. - 10. zangnoot - 11. deel van een geheel - 14. landbouwwex-ktuig - 16. moesplant - 18. leerling - 19. bezittelijk vnw. - 21. vloei stof - 23. bijb. naam - 24. plek - 25. meisjesnaam - 26. afgemat - 27. meisjes naam - 28. nagerecht - 30. grote bijl 32. plaats op Ameland - 34. staf - 36. rekening - 40. vochtig - 42. vervoermid del - 43. hennepbraak - 45. het zijn 48. op de wijze van - 50. indien - 52. al (eng.) - 53. flauw - 55. jong dier 56. voorzetsel - 57. familielid - 59. Euro peaan - 61. voorzetsel - 63. muziekinstru ment - 65. dunne - 66. pl. in Italië - 68. betrekking - 70. deel van een franse ontkenning - 71. algemene samenvatting 74. dubbelklank - 75. maanstand (afk.) 76. in orde - 77. eng. pers. vnw. - 78. nummer (afk.). Horizontaal: 1. homp - 4. pak - 7. ovatie 13. epe - 14. ellie - 16. adrem - 17. x-and 19. alleen - 21. arm - 22. fa - 23. renet 25. ap - 26.' sla - 28. oke - 30. ev - 32. rij 33. Bastogne - 36. km - 37. veter - 39. snaar - 40. klei - 42. ra - 43. oe - 45. dx-af - 46. loens - 48. kunst - 50. ep 51. monteren - 52. de - 54. en - 55. tam 57. lex - 60. jr - 62. ox-der - 64. la - 65. opa - 67. telïer - 69. krom - 71. drama 73. simon - 74. age - 75. eex-ste - 76. maxi - 77. tien. Op woensdagavond 25 maart kwamen in het Doi*pshuis in Wissenkex-ke meer dan driehonderd bejaax-den uit geheel Noord-Beveland bijeen voor het houden van een Paaswijdingsavond. Het geheel stond onder leiding van ds. Ytsma uit Colijnsplaat. Door velen werd aan deze avond me dewerking verleend. Zo traden op een bejaardenkoor uit Kortgene onder leiding van de heer Smit en het bekende Noord- Bevelands mannenkoor. Verder wex-den van alle dorpen van het voormalige ei land bijdragen geleverd in de vorm van declamaties en dergelijke. Burgemeester Wisse las een gedeelte uit het Mattheus- evangelie. Hoewel uiteraard op deze avond het Paasgebeuren op de voorgrond stond had ook uit een ander oogpunt deze bijeen komst een bijzondere betekenis. Dit bleek in de pauze. Vele mensen die elkaar in jax*en niet hadden gezien, konden naar hartelust weer eens met elkaar praten over dingen uit vervlogen tijden. Dit was voor velen één van de hoogtepunten van de bijeenkomst. De ox-ganisatoren, die de bijeenkomst geheel belangeloos hebben tot stand ge bracht, verdienen alle lof. Vele ouderen zullen ongetwijfeld hopen dat dit „ex- pirement" in de toekomst vaste vormen zal aannemen. 172 Verticaal: 1. kledingstuk - 2. de onbe kende (afk.) - 3. plaats in Gelderland 4. plaats in Limbux-g - 5. raad - 6. hert 7. pers. vnw. - 9. roofdiertje - 10. fr. lidwoox-d - 11. uitroep - 12. opstootje 13. bestemming - 15. pers. vnw. - 17. afbeelding - 20. mist - 22. plaats in Duits land - 24. treiter - 25. zijrivier van de Donau - 29. bergweide - 31. vlinder 33. deel van het been - 35. schouderholte 37. vreemde munt - 38. Europeaan - 39. visgerei - 41. lokspijs - 43. cilinder - 44. meubelstuk - 46. langzaam - 47. water in Utx-echt - 49. waterplantje - 50. een heid van stx-oomstex-kte - 51. groot - 52. deel der wet (afk.) - 54. boom - 58. kleur 60. jongensnaam - 62. enzovoorts (afk.) 64. knaagdier - 65. voorzetsel - 66. dwaas 67. uitx-oep - 69. fr. pers. vnw. - 72. van onderen (afk.) - 73. uitroep. Verticaal: 1. herfst - 2. opaal - 3. men 4. plankier - 5. allee - 6. kilt - 8. van 9. ad - 10. tx-ap - 11. ier - 12. emma 15. ee - 18. dr - 20. ei - 24. eo - 25. avond - 27. ax-meen - 29. baron - 30. ets 31. knaap - 33. be - 34. gax-eel - 35. erf 36. kloof - 38. takel - 40. kim - 41. inter 44. eskadx-on - 47. sen - 49. un - 53. examen - 55. trema - 56. me - 58. eloge 59. node - 60. jaar - 61. se - 62. olim 63. rk - 66. pre - 67. tat - 68. Is - 70. rai - 72. ms. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 171 Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1970 | | pagina 1