NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD DE KEEIWE DUE Plonvier heeft DE schoenen Een nieuwe een dode lente No. 3394 Zaterdag 21 maart 1970 73e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 3.25 per half jaar. Franco per post 14.per jaar. Advertenties 15 et per mm, exclusief BTW Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Nu het rumoer rond de verkiezingen voor de Prov. Staten weer wat geluwd is, krijgen we weer de tijd om er aan te denken, dat de lente, ondanks verkie zingsleed of -vreugde, toch weer ge woon op 21 maart begint. In de P.Z.C. hebt u met de regelmaat van de klok de weinig verheffende discussie kunnen lezen tussen enkele politieke figuren in Zeeland die elkaar stemmen probeerden af te snoepen. Tenslotte zijn ze als „zo nen uit hetzelfde huis" weer tot de orde geroepen en schijnt de vrede getekend te zijn. Wat was het onderwerp van discussie? „De lucht- en waterverontreiniging in Zeeland". U weet, dat 1970 het Europees natuurbeschermingsjaar is (N '70). Het leven op aarde wordt in steeds sterker mate bedx-eigd door alle moge lijke maatregelen, die de mens zelf neemt, zonder dat hij er de draagwijdte van kent. Ook in Nedex-land zullen in het kader van dit natuui-beschermings- jaar een aantal aktiviteiten plaats vin den. Ook op de scholen zal hier in het bijzonder aandacht aan worden besteed. Dit bedenkend, kwam het boek van Rachel Carson weer naar vox-en. Mis schien kent u het. „Dode lente", met als ondertitel: „Vol liefde buigt de mens zich over de wieg van zijn kind.... en laat tegelijk toe dat zijn voedsel wordt vergiftigd hoe lang nog?" Als u alleen al de eerste bladzijde leest, hebt u al stof genoeg om weken over na te denken! Een fabel van morgen. „Een of andere boze geest had zich van de gemeenschap meester gemaakt: Geheimzinnige ziekten troffen de to men kippen; het vee en de schapen werden ziek en stierven. Overal sloop de schaduw des doods In de steden wa ren doktoren tot wanhoop gebracht dooi de nieuwe ziekten onder hun patiënten. Er heerste een merkwaardige doodse stil te. De vogels bijvooi-beeld waar wai-en zij gebleven? Op de boerderijen broedden de kippen wel, maar geen kuikens wer den geboi-en. De appelbomen bloeiden wel, maar er zouden geen vruchten ko men. Hengelaars kwamen er niet meer, want de vis was uitgestorven. In de goten onder de dakranden en tussen de dakpannen van de daken lagen nog enkele restjes witte poederachtige substantie, enkele weken tevoren was het poeder als sneeuw op de daken en grasvelden, op de velden en in de beken gevallen. Geen tovenarij, de mens had dit over zichzelf gebracht". Deze stad bestaat niet in werkelijk heid, maar hij kon een voorbeeld zijn van duizenden plaatsen in Amex-ika en elders in de wereld. Wat heeft de stemmen van de lente in ontelbare plaatsen reeds tot zwijgen gebracht? Er zouden vele artikels over dit boek geschreven kunnen worden, maar we zullen ons beperken tot Nederland 1970. Waardoor worden we bedreigd en waai-mee bedreigen we onszelf? a. Waterverontreiniging. Lozing van afvalstoffen, zoals mine ralen, nitraten en fosfaten. Lozing van huishoudelijk afval (o.a. af wasmiddelen). Bestrijdingsmiddelen komen in het water terecht. Afvalwater van industrieën (ri vier de Rijn). Lozing van koelwater. Ongelukken (Torry Canyon) en opzette lijke lozing van afgewerkte olie. b. Luchtverontreiniging. Vroeger veroorzaakt door riolen, huis vuil, mestvaalten, huisbrand, stoomma chines enz. Nu: glastuinbouw (CO 2). Raffinade rijen en industrieën (zoals pechiney) uit stoot fluor en benzpyreen. Niet te vex-geten de uitlaatgassen van auto's. Luchtverkeer. c. Bodemverontreiniging. Door land- en tuinbouwgiften. Neer slag van H2 en 04. Te hoog'.gebruik van kunstmest. Vroeger was de verontx-einiging van het milieu beperkt en kwam niet zo vaak voor. Nu is het helaas „epidemisch". U hebt vox-ige week op uw t.v. scherm kunnen zien dat er in Zeeland een ver eniging voor milieuhygiëne is opgericht en dat is ook zeer terecht. Een van de deskundige leden van deze vereniging heeft vorig weekend uitge rekend, dat als alle toegezegde voor- zo i-gsmatx-egelen genomen zullen zijn Pe chiney per uur 12 kg fluor zal uitstoten in de Zeeuwse lucht. De 12 kg fluor zijn voldoende om 23 miljoen mensen net op de grens van gezond en ziek zijn te la ten schommelen. We hebben in Zeeland de naam van een gezonde lucht te bezitten en 't is te hopen dat^alles nog wel mee zal val len, maar logisch geredeneerd, kan het niet anders dan tegenvallen. We kunnen ons hier op Noord-Beveland dan wel troosten met de wetenschap, dat de meest heersende winden zuid-west zijn, zodat we hier toch nog „gezond" blijven, of dat er fabrieken gebouwd worden met hoge schoox-stenen, zodat de afvalstoffen een eind verder pas neerkomen, maar een eind verder wonen ook mensen en daar groeien op het ogenblik ook nog produkten. Wie zegt dat bovenstaande allemaal overdreven is kan ik ten zeer ste aam-aden bovengenoemd boek te gaan lezen en vandaag nog het rapport van dr. J. Tesink en ir. J. Prins te be stellen. 'k Geloof dat iedere stap in de goede richting waard is om genomen te wor den, willen we onze pi-ovincie leefbaar houden. J. C. Kouwer, Geersdijk. Liechtenstein - San Marino - Andorra Ingeklemd tussen Frankrijk en Spanje ligt in de Pyreneeën de x-epu- bliek Andoi-ra. Nog geen veei-tig kilometer van de Italiaanse plaats Ri mini aan de Adriatische Zee kan men San Marino vinden. En wie heeft nog nooit gehoord van het vorstendom Lichtenstein, tussen Zwit- sei-land en Oostenrijk. Wanneer we het overbekende Monaco met de hoofdstad Monte Caiio en de Vaticaanse stad buiten beschouwing laten, dan vormen Andorra, San Marino en Liechtenstein de „kleine drie" van Europa. Geen poli tieke wereldmachten, maar wel toeristische trekpleisters van de eei-ste orde. De „kleine drie" vormen merkwaai-dige staatjes in de grote landem legpuzzel, die we Europa noemen. Zó merkwaardig, dat het best de moeite loont om eens landjes. nader kennis te maken met deze drie onafhankelijke Postzegels en belastingvrijdom. Wie van het Duitse Lindau en het Oosteni-ijkse Bregenz, twee plaatsen aan de Bodensee, afzakt naar het Zwitserse Chur komt onvermijdelijk door het vor stendom Liechtenstein. Aan de gi-ens wordt men onmiddellijk herinnerd aan het feit, dat men een vorstendom binnen gaat. Immers de breed waaiende blauw rode vlag heeft een kroon in de blauwe baan. Het symbool van het vorstelijk karakter van Liechtenstein, dat nog geen 160 vierkante kilometers groot is. Voor de veelgeplaagde Nedei-landse belastingbetaler moet het een landje zijn om van te watei-tanden. Want door de vergaande belastingfaciliteiten is de hoofdstad Vaduz de zetel van ontelbare niet-Liechtensteinse ondernemingen op financieel gebied. Maar stelt u zich niet al te veel voor van een dergelijke "zetel". Meestal be staat die uit een klein kamei-tje in een indrukwekkend gebouw, waarvan de deurpost bezaaid is met naamplaten waai-op allei'lei nog indrukwekkender firma-namen staan. Het vorstendom Liechtenstein is lang berucht geweest om de dump-methoden' van postzegeluitgiften. Dit is nu wel mede onder de druk van het naburige Zwitserland anders geworden. Zwit serland zox-gt nu voor de administratie van het Liechtensteinse postwezen, dat echter nog steeds eigen postzegels heeft. Het tien kilometer lange spoorweg„net" wordt geëxploiteerd door de Oostenrijkse Bondsspoorwegen. De Liechtensteinse poststukken worden derhalve door de Zwitserse posterijen verzonden en dooi de Oostenrijkse spoorwegen vervoex-d. Monarchie- De staatsvorm van het vorstendom is eenvoudig. De 19.000 inwonex-s kiezen vijftien vertegenwoordigei-s om hun be langen te behartigen. Toen in 1921 een nieuwe grondwet werd ingevoex-d kreeg Liechtenstein een constitutionele monar chie. De huidige vorst Franz Joseph II kan alleen opgevolgd worden door nako melingen in de mannelijke lijn. Wat dat betreft is Liechtenstein nog lang niet toe aan de gelijkberechtigdheid van de vrouw Een mooie taak ligt hier nog voor „Dol le Mina" weggelegd. Vi-ijwel geen belasting en helemaal geen leger. Kan het idealer? In de beide wereldoorlog is het voi-stendom neu- tx-aal gebleven. Geen mens weet^waarom zelfs de Duitsers het ontzagen. Voor 1914 was de bevolking sterk ge oriënteerd op Oostenrijk. Maar toen in 1918 het tij keerde, keerde Liechtenstein zich naar Zwitserland met wie het ook een tolunie sloot. En dat was van Liech tenstein een zeer vei'standige daad. Operettestaat. „Welkom op de aloude gi-ond der vrij heid". Met deze groet worden elke zomer de meer dan twee miljoen toei-isten aan de grenzen van San Mai-ino verwelkomd. Dit republiekje in Italië wordt door dit land aan alle kanten ingesloten. San Marino gaat er px-at op de oudste soeve reine staat van Europa te zijn. De geschiedenis daarvan gaat terug tot in de vierde eeuw. De legende luidt dat de Dalmatische steenhouwer Max-ino naar de stad kwam om aan de vesting muur mee te werken. Hij ontwikkelde zich tot de onbetwistbare leider van een groepje christenen, die voor de hevige vervolgingen waren gevlucht naar de berg Monte Titano. Kort voor zijn dood droeg hij het lei derschap over aan zijn volgelingen met de wooi-den: „Ik laat u vrij van onver- schillig welke mens." Sindsdien heeft San Marino met trots het „Libertas" in zijn wapenspreuk opgenomen. Marino zelf staat in een van de vijf kerken afgebeeld met een pei-kamenten x-ol in zijn hand. Ook daax-op staat „Li bertas". Geen wonder dat de bevolking van San Marino bekend staat als zeer vrijheidslievend, dat met trots de wit blauwe vlag ziet als een symbool van die vrijheid. Leger. Met zijn 61 viex-kante kilometer is het kleiner dan Liechtenstein. Toch heeft het nog bijna twintigduizend inwonex-s. Om de drie jaar trekken zij naar de stembus om hun „Grote Raad" te kiezen. Deze uit zestig man bestaande volksvertegen woordiging kiest twee ,Capitani-Regenti', die maar zes maanden regeren. Dan ko men er weer twee andere aan de beui-t. San Marino kent wel een leger. Alle mannen in de leeftijd van 16 tot 55 jaar zijn ingelijfd in de volksmilitie. Zestig daarvan vormen het parate leger en dragen de meest prachtige operette- Zie vervolg voorpag. 2e blad Burgerlijke stand KORTGENE Geboren: 10 febx-uari 1970: Wilhelmina Catharina, d.v.- F. Klaassen en G. M. Leendertse. 12 febx-uari 1970: Jacomina Johanna, d.v. J. A. Kallewaard en C. P. Kox-shuize. 14 febi-uai-i 1970: Adriaan Maris, z.v. F. van der Maas en A. Kooi man. Ondertrouwd: 13 februari 1970: A. J. Px-ovoost, 22 jaar en E. G. Verburg, 21 jaar te Middelburg. Getrouwd: geen. Ovei-Ieden: 5 februari 1970: Thomas de Looff, 73 jaar, wedn. van K. G. van den Hoven. 14 febx-uari 197Ó: Suzanna Verbux-g, 50 jaar, echtgenote van J. J. Lamse. 27 februari 1970: Mai-ia Wilhel mina Hage, 60 jaar, echtgenote van P. Kramer'. WISSENKERKE Geboren: 24 febi-uax-i 1970 Adriana Johanna, d.v. M. Lindenbergh en I. P. Walhout. Ondertrouwd: 4 februari 1970 Jan Cor- nelis Huiszoon, oud 27 jaar en Blazina Adriana Sheijbeler, oud 28 jaar te Weesp; 16 februari 1970 Jacobus Adriaan Filius, oud 21 jaar en Hendrika Maria Buijze, oud 20 jaar; 20 februari 1970 Max-inus Abraham Hollestelle, oud 22 jaar te Kort- gene en Paifla Hennie Bouterse, oud 20 jaar; 23 februari 1970: Izaak Antheunie van Cadsand, oud 22 jaar te Tei-neuzen en Aartje Paulina van der Maas, oud 24 jaar. Getrouwd: 6 februari 1970: David Pie- ter Goetheer, oud 28 jaar te Goes en Cornelia Josina van der Weele, oud 28 jaar; 6 februari 1970: Petrus Johannes Moreauw, oud 21 jaar te Borsele en Dina Leunt je Hoogerheide, oud 20 jaar. Overleden: 23 februari 1970: Jan Ver- meule, oud 79 jaar, weduwnaar van Coi-nelia Blazina de Kam. WANDELTOCHT OP SCHOUWEN- DTJIVELAND. De jaarlijkse 25 km wandeltocht op Schouwen-Duiveland zal dit jaar gehou den worden op zaterdag 23 mei a.s. Ge start wordt weer van het Ned. Herv. Vei-enigingsgebouw om 2 uur n.m. Zowel groepen als individuelen kunnen deelne men. Inlichtingen: Tel. (01110) 23 51, Zierikzee. Kruiswoordpuzzel no. 171 Horizontaal: 1. brok - 4. costuum - 7. toejuiching - 13. plaats op de Veluwe 14. meisjesnaam - 16. gevat - 17. uiterste grens - 19. zonder gezelschap - 21. be hoeftig - 22. zangnoot - 23. soort appel 25. waterstand (afk.) - 26. groente - 28. in orde - 30. eerstvolgende (afk.) - 32. i-eeks - 33. plaats in de Belgische Ar dennen - 36. afstandsmaat (afk.) - 37. rijgsnoer - 39. deel van een muziekinstru ment - 40. grondsoort - 42. rondhout 43. dubbelklank - 45. gang van een paax-d 46. scheel - 48. cultuuruiting - 50. eerste persoon (afk.) - 51. in elkaar zetten 52. lidwoox'd - 54. voegwoord - 55. mak 57. jongensnaam - 60. de jongere (afk.) 62. opdracht - 64. bex-gplaats - 65. groot vader - 67. deel van een bx-eulc - 69. gebogen - 71. treurspel - 73. jongensnaam 74. leeftijd (Eng.) - 75. rangtelwoox'd 76. kerel - 77. hoofdtelwoord. Verticaal: 1. jaax-getijde - 2. halfedelsteen 3. onb. voornaamw. - 4. soort houten vloer - 5. laan met bomen - 6. Schots kledingstuk - 8. voorzetsel - 9. de somma van - 10. schop - 11. Eui-opeaan - 12. meisjesnaam - 15. water in Friesland 18. titel (afk.) - 20. vogelprodukt - 24. en omgekeerd (afk.) - 25. deel van de dag - 27. Kaukasiër - 29. edelman - 30. wandversiei-ing - 31. jongen - 33. dieren geluid - 34. deel van het paardentuig 35. gx-ond bij een huis - 36. gaping, seïxeur - 38. hijswerktuig - 40. luchtvaart maatschappij - 41. tussen (Latijn) - 44. militaire eenheid - 47. vi-eemde munt 49. Frans lidwoord - 53. bekwaamheids- lest - 55. deelteken - 56. pex-s. vnw. 58. lofrede - 59. ongaax-ne - 60. tijdmaat 61. selenium (afk.) - 62. voox-heen, eer tijds (Lat.) - 63. godsdienst (afk.) - 66. voor (Fr.) - 67. geheel de jouwe (afk.) 68. briefaanhef (afk.) - 70. tentoonstel lingsgebouw in Amsterdam - 72. soort schip (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 170 Horizontaal: 2. oksel - 7. kaas - 9. olm 10. ieme - 12. pier - 13. oude - 14. via 16. het - 17. zee - 18. mud - 19. ao - 20. id 22. gal - 24. Ede - 25. Eos - 28. stokken 31. smex-gel - 34. ah - 35. na - 36. lorg non - 41. snikken - 45. Lea - 46. ton 47. don - 48. r.d. - 49. Ur - 50. n.a.v. 52. vos - 54. elp - 56. sla - 57. kuur 58. imam - 60. keet - 61. eed - 63. norm 64. uniek. Verticaal: 1. rap - 3. koi-hoen - 9. s.l. 5. emoties - 6. nee - 7. Ki'im - 8. sik 10. Ida - 11. ezel - 15. auto - 17. zaag 19. ade - 21. dom - 23. psalm - 24. e.k. 26. se - 27. flank - 29. tho - 30. keg 32. rak - 33. ene - 37. i-oos - 38 .nl 39. oer - 40. naderen - 41. stupide - 42. nor - 43. in - 44. kras - 47. dolk - 51. vlam - 53. put - 55. dan - 57. kei - 59. mom - 62. ei. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1970 | | pagina 1