NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OPE* Hobby-centrnm Plonvier heeft DE schoenen Raadsvergadering Kortgene Algemene kerkvergadering II 10 pet korting No. 3393 Zaterdag 14 maart 1970 73e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 3.25 per half jaar. Franco per post 14.per jaar. Advertenties 15 et per mm, exclusief BTW Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. De rondvraag van donderdag 26 februari. Wij moeten het vervolg van ons ver- slag beginnen met een kleine rechtzet ting. In ons verslag van vorige week la ten wij burgemeester Evers de sugges tie doen de motie-Welleman ook door te sturen naar het ministerie. Dit nu blijkt onjuist te zijn. Mevr. Janssen heeft dit voorstel gedaan en alzo werd ook be sloten. Nadat we nu hopelijk ieder het zijne hebben gegeven, stappen we over op de eerste vraag van Breure, die de vraag stelt of het toch nog in de bedoeling ligt de weg onder de Torendijk weer begaan baar te maken, waarop wethouder Mar kusse zegt, dat zulks zeker in de bedoe ling ligt. Een gemeentewerkman zal vrij regelmatig met een schop de weg van modder gaan zuiveren. Waarom, zo vraagt Breure verder, zijn o.a. de Ringweg en Oosthavenstraat te Colijnsplaat bij de opdooi niet eerder ge sloten? Er zijn daar nu weer putten in gekomen. Wethouder Markusse beantwoordt ook deze vraag en zegt, dat toentertijd de aangewezen mensen griep hadden en voor een ander daar ter plaatse was er een halve tot driekwart dag overheen is ge gaan. Enkele leden willen het wel op drie dagen houden. Breure zegt verder graag te zien dat er voor beide zijden van de straat, lopende van de Hoofdstraat naar de Weststraat en Wilhelminastraat een parkeerverbod ingesteld zou worden. Door de daar steeds in de bocht geparkeerd staande wagens is het daar behoorlijk uitkijken geblazen. De voorzitter geeft hierop ten ant woord, dat de firma Wisse daar toch steeds mag en moet kunnen laden en los sen. Het is niet zo eenvoudig. Wethouder Markusse zegt, dat een andere oplossing verre van fraai is het rooien van de bomen en struiken aan die zijde, waar door het wegdek belangrijk breder zal worden. Ook Breure vindt die oplossing wel niet fraai, maar wijst op het kalf en de put. Liever daar geen bomen en struiken dan een ernstige aanrijding. Tot slot wijst Breure nog op het min der fraaie aanzien van het bovenmaga- zijn van de firma Wisse. Is dit nu een produkt van de door ons pas aangestelde Welstandscommissie? Inderdaad, zegt de voorzitter, maar een eerste bouwwijze werd door genoem de commissie afgewezen en na een flin ke beraadslaging is deze bouwwijze uit de bus gekomen. Niet fraai te noemen, zeker, maar als geheel voor de firma Wisse toch een grote verbetering. Wan neer het bouwwerk helemaal klaar is, dan zal de lelijkheid wel een stuk ver minderd zijn. De leden blijken echter sceptisch gestemd te zijn. Welleman zegt dat het nieuwe parkeer terrein op de oude haven één grote blub- berboel geworden is, door het berijden door gelade'n zandwagens naar en van het kampeerterrein. Is dat te verbieden? Wethouder Markusse en Van der Maas zeggen dat dit niet kan. Het terrein zou er eigenlijk tegen moeten kunnen. Welleman zegt verder dat het hem be kend is dat een fruitteler zijn boomgaard wil inrichten tot kampeerterrein. Er zou den twee dingen mee bereikt worden: zonder kosten voor de gemeente wordt een gunstig gelegen terrein geschikt ge maakt als kampeerterrein en het bete kent ook hulp aan door omstandigheden gedupeerde fruittelers. Het Landbouw schap staat hier positief tegenover. En hoe is het met de gemeente gesteld? De plannen zijn middels een brief aan b. en w. bekend gemaakt, zegt wethou der Bom. Ze waren er aangenaam door verrast. Want wij zijn er nog niet met de recreatie in en om het dorp Kortgene. Later zijn de personen in kwestie bij het college wezen praten, waaruit toen ech ter wel gebleken is, dat men soms denkt aat het aanleggen van een kampeerter rein o zo eenvoudig is. Maar denk o.a. maar eens aan een rioolzuiveringsinstal latie. Het college wil echter de aanleg graag helpen bevorderen. Aanwijzingen zijn verstrekt en nu ligt het aan bedoelde mensen een sluitende exploitatie op te zetten. Eén bezwaar blijft echter nog: het terrein van ongeveer 3 ha is iets aan de te kleine kant. De laatste vraag van Welleman luidt: Indertijd is toegezegd dat de hoefstal in de Hoofdstraat van Kortgene in orde ge bracht zou worden door de gemeente. Is de gemeente eigenaar hier van? De voorzitter antwoordt bevestigend. Wij hebben nu een eigen timmerman en vóór 'het seizoen is deze stravaille „ge restaureerd". De eerste vraag van De Smit is: ziet het college van b. en w. meer mogelijk heden voor krotopruiming en doorstro ming bij hanteren van de bijdragerege ling van rijkswege, zoals die 1 januari 1970 van kracht is geworden? De voorzitter antwoordt met een we dervraag: Waar is de nieuwe woning voordezulken? Via welke kanalen, vraagt De Smit verder, denkt het college bovengenoem de maatregelen bekend te maken aan de ingezetenen en evenzo de mogelijkheden voor verbouwing met subsidie, zoals die in de laatstgehouden vergadering zijn aangehaald? Er blijkt dat die verbouwingsmogelijk heden met subsidie reeds zijn gepubli-, ceerd door het Hoofd van de Technische Dienst in het nummer van 1 januari 1970 van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad. Tot slot zegt De Smit dat het mogelijk is dat na 1971 de bouwgrond te Colijns plaat is ppgebruikt. Worden er al maat regelen genomen om daarin te voorzien? U behoeft zich daarover geen zorgen te maken, zegt de voorzitter. Dit heeft de volle belangstelling en aandacht van b. en w. Klaassen zegt dat er bij de laatste sneeuwval goed is geruimd. Maar hoe.zit dat met de recreatiewoningen? De voor zitter antwoordt hem, dat dit voor ver antwoording van de eigenaar blijft, ook al is deze niet aanwezig. Dan moet hij er maar iemand voor aanstellen. Van der Maas haakt op het sneeuw ruimen in en vraagt of de getroffen re geling aan de verwachtingen heeft vol daan. Is de sneeuwploeg wel op Kats ge weest? zo vraagt hij. Bijvoorbeeld de Christinestraat en Dijkstraat worden al tijd vergeten. Misschien komt dat door dat er slecht gekeerd kan worden. De voorzitter zegt dat dit geen excuus mag zijn om er niet te komen. Hij zal er aan dacht aan besteden. Loopt het met het kampeerterrein naar wens? vraagt Van der Maas verder. De voorzitter antwoordt bevestigend, maar voegt er aan toe: echter het weer zit te gen. Van der Weele zegt dat de vuilnisbelt al een hele tijd moeilijk of niet bereik baar is. Hoe lang duurt dat nog? De voor zitter en Van der Maas zeggen, dat de toegangsweg van de polder is en dat er moeilijkheden geweest zijn met de pers leiding. Ook zijn verschillende werk zaamheden op zo'n onverwacht tijdstip begonnen, dat geen waarschuwing meer kon worden gegeven. Kramer vraagt naar de douches in de woningwetwoningen. De voorzitter zegt hierop, dat de gehouden enquete zeer te leurstellend is geweest. Slechts een be perkt aantal gaf de wens tot aanleg te kennen. Er is intussen een nieuwe rege ling van kracht geworden, waardoor in cidentele aanleg toch mogelijk wordt. Verder wijst Kramer er op dat het kerktorentje reeds ruim een half jaar in de steigers staat. Nog graag een poosje geduld, zegt de voorzitter, dan wordt het in eigen beheer opgeknapt. Tot slot van de rondvraag wil Geel hoed nu eens een pluimpje uitdelen: hij vindt de verlichting in Colijnsplaat nu in orde. In het kader van de plaatselijke voor rondes in de bespreking van de agenda voor de komende Algemene Kerkverga dering van de Ned. Herv. Kerk heeft op maandag 2 maart 1970 een tweede regionale gemeente-avond plaats gevon den. Zij werd gehouden in het Dorpshuis te Wissenkerke. De avond werd geopend door ds. Alb. van den Ban, hervormd predikant te Kamperland. Hij las voor Efeze 1 vs 1523, ging voor in gebed en heette vervolgens de aanwezigen welkom. Het aantal aanwezigen bedroeg ook nu weer ongeveer veertig. Dit bete kende dat verschillende uit de eerste samenkomst er niet waren en verschil lende anderen hun plaats hadden inge nomen. Dat zou bij de besprekingen tot uiting komen: Het was niet te voorko men dat bepaalde punten van de vorige bijeenkomst werden herhaald. De voorzitter lichtte het doel van deze tweede bijeenkomst toe. In de eerste bijeenkomst was in hoofdzaak gesproken over het geloof der kerk. De hoofdstuk ken over de organisatie van de kerk, waren min of meer blijven liggen. Het was de bedoeling zich daarop deze avond te richten. Waar u volledig kunt profiteren van onze op alle artikelen o.a. keukens, kasten, platen, lijstwerk, verf, behang, gereedschap en ijzerwaren. Deze reclame duurt 8 dagen. Dus profiteer van deze enorme aanbieding. Fa M. P. de Kam Zoon VEERWEG 65 KAMPERLAND. Ter voorbereiding van het gesprek wa ren door de predikanten enkele gespreks- vragen opgesteld. Alvorens tot de be spreking hiexwan over te gaan werd van de zijde van Colijnsplaat aandacht ge vraagd. in dit verband voor het boek van prof. dr. H. Jonker „Leve de kerk". De verkorte inhoud van dit boek komt op het volgende neer. Er zijn op dit ogen blik een aantal bewegingen, die het leven van de kerk zich vooral zien afspelen buiten de kerkdienst. Zij pleiten voor samenkomsten van gemeenteleden waar actuele vraagstukken worden besproken. Deze gesprekskringen zouden zonodig de kerkdiensten kunnen vervangen. Prof. Jonker gaat hiertegen in. In zijn boek vraagt hij of het in de kerk alleen maar om dat soort denken dient te gaan, dat tegenwoordig horizon taal denken wordt genoemd. Inderdaad moeten de mensen de aarde bebouwen. Zij dienen te werken op de aax'de. Zij dienen onder elkaar medemenselijkheid en solidariteit te betrachten. Dat is een goede zaak. De vraag is of wij als kerk alleen op deze wijze moeten werken. Tegenover horizontaal staat vexTicaal. De schrijver vraagt of wij alleen maar verticaal moeten denken. In deze verti cale lijn gaat het om de verhouding Godmens. Het gaat dan om het ziele- heil van de mens. Bij dit denken is het gevaar niet denkbeeldig, dat de verhou ding tot de medemens en de samen leving uit het oog wordt verloren. Prof. Jonker vraagt zich echter af of beide zienswijzen inderdaad zo tegenover elkaar staan als wel wordt voorgesteld. Hij pleit voor een zienswijze waarin beide zijn verwerkt. Hij komt op voor een totaal-visie. De mensen moeten niet al leen de handen vouwen om in relatie tot God te komen; zij moeten ook de handen uit de. mouwen steken. In de kerk wordt dan het woord verkondigd, maar dit woord blijft niet werkeloos. Het werkt in op de wereld en de samenleving. Hierdoor bouwt het woord aan de wereld, In de kerk zoeken wij de vrede voor de ziel, maar buiten gekomen zoeken wij één en ander toe te passen in de wereld. Na deze stem uit Colijnsplaat werden een aantal vragen in discussie-groepen doorgesproken. Vraag 1 luidde: Vindt u dat de orga nisatie van de kerk goed werkt? Zo neen, wat moet er dan verandex-en? Zo ja, waarom is zij goed? Algemeen werd een pleidooi gevoei'd voor kex-keraadsvergaderingen die voor gemeenteleden toegankelijk zouden zijn. Het bezwaar werd wel gevoeld, dat niet alle besprekingen zich hiexwoor lenen, omdat zij een vex-tx-ouwelijk karakter heb ben. Daarom werd de suggestie gedaan om vergaderingen waarin „zaken" wor den besproken open te doen zijn en an dere niet. Verder werd bepleit dat de agenda van de kerkex-aadsvergadex-ing, alsmede een verslag van het behandelde dient te worden gepubliceerd in het kerkblad. Ook werd nog gesteld dat een open kex-keraad bij vele gemeenten niet kan worden gerealiseerd, omdat men de ruim te niet heeft, waar in geval van een be sloten vergadering de anderen zolang zouden moeten wachten. Voorts werd gevx*aagd waarom men sen, die jaren in de kerkeraad hebben gezeten, maar niet meer herkiesbaar zijn, niet kunnen blijven meewerken als huisbezoeker. Tevens werd gepleit voor het geven van inspraak aan degenen die als toeschouwer de kerkeraadsvergade- ringen bijwonen. Verder werd er voor gepleit dat kerke- raadsleden daax-naast geen andere func- tie's in andei-e besturen vervullen. Het zal de taak van de kex'keraadsleden moeten zijn om de gemeenteleden te stimuleren. In dit verband werd ook gepleit voor het inschakelen van dia kenen bij huisbezoek. Ten aanzien van de vraag om schaalvergroting lagen de meningen verdeeld. Sommigen zagen hiex-in het voordeel, dat dan de moge lijkheid aanwezig was deskundige krach ten aan te trekken, b.v. voor jeugdwei'k, al zouden de kosten wel eens een bezwaar kunnen zijn. Andex'en vreesden dat door schaalvergroting de samenhang tussen de leden losser zou worden. Wel werd alge meen de wenselijkheid bepleit van een overkoepelend orgaan voor de Hervormde Gemeenten op Noord-Beveland, dat als een soort centrale kerkeraad zou optre den. Ten aanzien van het jeugdwerk werd nog opgemerkt dat wij ons moeten x-eali- sex-en, dat wij niet alleen bezig zijn met de kerk voor de jaren zeventig, maar dat wij ook moeten bedenken, dat de jongeren van nu de volwassenen zullen zijn in de jax-en tachtig en 2000. Vraag 2. Moeten wij kiezen voor hori zontaal of verticaal? Zo ja, waax-om? Zo neen, waarom niet? Algemeen was men van gevoelen dat de basis van het kerkewerk en het geloofs leven verticaal is. Het vindt zijn oor sprong in verhouding van God tot de mens. Vanuit deze verhouding komt de mens er toe de ontmoeting met de me demens te zoeken en zich in te zetten voor de samenleving. Wel werd door een bepaalde gx-oep gevraagd, waar de grens ligt tussen kerkelijk handelen in de samenleving en algemeen burgerlijk han delen. Vraag 3. Moet de kerk naar buiten spreken? Zo ja, waarom en waarover? Zo neen, waarom niet. Algemeen was het gevoelen dat de kei-k naar buiten diende te spreken. Als voorbeeld werd aangehaald het spreken van de kex-k over de kernbewapening. Kruiswoordpuzzel no. 17O Horizontaal: 2. lichaamsholte - 7. zuivel- px-odukt - 9. boom - 10. insekt - 12. worm 13. bejaarde - 14. langs - 16. lidwoord 17. groot water - 18. inhoudsmaat - 19. anno (afk.) - 20. hetzelfde (afk.) - 22. bitter vocht - 24. plaats in Geldex-land 25. godin - 28. blijven steken - 31. amaril 34. uitroep - 35. voorzetsel - 36. oogglas met een handvat - 41. schreien - 45. bijb. naam - 46. inhoudsmaat - 47. Spaanse titel - 48. eerwaarde heer (lat. afk.) 49. stad der oudheid - 50. naar aanlei ding van (afk.) - 52. roofdier - 54. kost bare stof - 56. gx-oente - 57. geneeswijze 58. oosterse titel - 60. houten gebouw 61. gelofte - 63. x-ichtsnoer - 64. enig. Verticaal: 1. vlug - 3. hoenderachtige vogel - 4. te zijner plaatse (lat. afk.) 5. aandoeningen - 6. ontkenning - 7. Russisch schiereiland - 8. baardje - 10. berg op Kreta - 11. hoefdier - 15. ver- voex-middel - 17. gereedschap van een timmerman - 19. gx-oet - 21. onverstandig 23. kerkelijk lied - 24. maanstand (afk.) 26. selenium (afk.) - 27. zijkant - 29. ofschoon (eng) - 30. wig - 32. lang recht stuk water - 33. een zekere - 37. bloem 38. namelijk (afk.) - 39. ijzerhoudende aarde - 40. dichterbij komen - 41. erg dom - 42. gevangenis - 43. voorzetsel 44. beschadiging - 47. wapen - 51. vuur tong - 53. gegx-aven gat - 55. in dat geval 57. steen - 59. masker - 62. vogelprodukt. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 169 Horizontaal: 1. pax-odie - 7. seizoen - 13. are - 14. roesten - 16. Edo - 17. panda 19. rei - 20. kever - 22. e.a. - 23. abces 25. se - 26. vat - 28. e.g.a. - 29. N.T.S. 31. Ria - 33. el - 34. reaal - 35. air 37. na - 38. r'aden - 40. parabel - 42. boe 44. kan - 45. aardbei - 48. rente - 50. um 51. sol - 52. robot - 54. ex - 55. tas 57. kim - 59. met - 60. ent - 61. fa 63. makke - 65. on - 66. lieve - 69. lee 70. ritme - 72. ade - 73. malax'ia - 76. eem 77. kortste - 78. kanax'ie. Verticaal: 1. papaver - 2. ara - 3. renet 4. dra - 5. i.o. - 6. eex"baar - 7. Stien 8. Ee - 9. ink - 10. oever - 11. Ede 12. normaal - 15. sec - 18. da - 21. es 23. aga - 24. staan - 27. Alabama - 28. een - 30. sir - 32. inenten - 34. reeds 36. raket - 39. dor - 41. ban - 43. kelim 45. autolak - 46. bok - 47. domkerk 48. rot - 49. extreme - 53. bee - 56. sfeer 58. malle - 60. enter - 62. a.v. - 64. kea 65. o.i. - 67. ido - 68. Ems - 70. Ran 71. mei - 74. at - 75. ia. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1970 | | pagina 1