sinds 1922 Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 7 maart 1970 no. 3392 log steeds staan wij machteloos tegenover Eén cycloon doodde 10.000 mensen Mijn vrouw, mijn superieur Alette Jacobs beet de spits af. Maart 1883 kwam bij de Amsterdamse gemeenteraad een verzoekschrift bin nen van Nederlands eerste vrouwelijke arts, dr. Aletta Jacobs, die op de kiezers lijst wilde worden geplaatst. B. en W. wezen het verzoek af, maar dr. Jacobs legde zich niet bij die afwijzing neer. Zij eiste kiesrecht. In de wet werd ge sproken over Nederlandse ingezetenen, nou dat was zij toch. De zaak kwam voor het gerecht, tenslotte bij de Hoge Raad. Deze wees op 18 mei 1883 arrest. Ons hoogste rechtscollege besliste dat de vrouw niet mocht stemmen, aangezien zij niet geacht kon worden in het volle genot van haar burgerlijke en burger schapsrechten te. zijn Na dit arrest ontbrandde de kiesrecht- strijd in zijn volle hevigheid. Daarbij moet worden opgemerkt, dat in 1883 niet alleen alle vrouwen van het kiesrecht waren uitgesloten, maar ook een groot deel van de mannen. In ons land gold toen nog het z.g. censuskiesrecht. Alleen welgestelden hadden toegang tot het stemlokaal. Vandaar dat de socialisten er vooral op hamerden dat alle arbeiders FEUILLETON Willems ogen lichtten op. „Bedoel je dat wijdat wij in dat huis kunnen?" Erik knikte. „Ik heb het onderhands gekocht. Niet, dat ik zo'n kapitalist ben, want ik zal er ook een hypotheek op moeten nemen. En denk maar niet, dat jullie het voor niets krijgen; jullie be talen ons de huur. Hetzelfde bedrag wat de tegenwoordige bewoners betalen. Ik weet wel, het is niet zo denderend, maar in de eerste plaats groot genoeg voor jullie twee en ook wel voor drie. In de tweede plaats hebben jullie een woning en heb je een grotere kans een ander huis te kunnen krijgen. Misschien door ruiling. Willem is een handig knutselaar, die zal er wel wat aan op te knappen hebben, maar ik neem aan, dat hij er wel zin in zal hebben. Zo. Maandag ga ik naar de notaris het koopkontrakt te kenen en ga ik naar de huisvestingscom missie om te bepleiten, dat julli er in mogen. Ik heb de steun van m'n bazen, dus ik neem aan, dat het wel zal ge lukken. Jullie gaan vanavond naar huis en spelen daar open kaart. Dat is wel niet zo leuk, maar daar is niets aan te doen. Als je meteen vertelt, dat je een huis hebt, zal de storm misschien wat meevallen. En als ik jullie een raad mag geven: ga zo gauw mogelijk aantekenen zodat jullie over een week of drie kun nen trouwen". Zijn zwager greep zijn hand en drukte die. „Dank je wel, Erik, dit is geweldig! In één klap zijn alle moeilijkheden op gelost. Erik kneep één oog dicht. „Dat denk je, jongeman. Je zult nog wel wat van stemrecht dienden te krijgen, voor het vrouwenkiesrecht interesseerden zij zich aanvankelijk niet zo erg. In 1893 werd het kiesrecht voor man nen sterk uitgebreid, maar de vrouwen mochten nog steeds geen stap in het stemlokaal zetten. De „Vrij Vrouwen Vereniging" begon de Kamer met peti ties te bestormen. De in 1894 opgerichte „Vereniging voor Vrouwenkiesrecht" streed met grote vasthoudendheid voor hetzelfde doel. Paulus. De ontwikkeling naar een volledig vrouwenkiesrecht werd vooral door de protestantse partijen tegengehouden. Zij baseerden zich op het woord van Paulus: „Gij vrouwen! weest aan uw eigen man nen onderdanig, gelijk aan den Here: want de man is het hoofd der vrouw, zoals ook Christus het Hoofd der ge meente is." Toch ging men in deze kring in de loop der jaren deze materie genuanceerder bekijken. Zo wilden de Christelijk-Historischen ongehuwde vrou wen wel het kiesrecht geven. Maar hun je vader te horen krijgen, reken maar. Hoe jullie dat bij Lientje thuis versieren, zoek je zelf maar uit." Ook Lientje stak haar hand uit, maar ze trok ook zijn hoofd naar zich toe en kuste hem op de wang. „Dank je, Erik, voor wat je voor ons doet. Dat zullen we nooit vergeten." Ze dronken nog thee, waarna ze ver trokken om de Canossusgang naar huis te maken. Voor het brede kamerraam keken Erik en Ria het paax-tje na, de armen om elkaar heen. „Ik benijd ze niet, Ria." „Ik ook niet. Als vader maar niet te keer gaatHij is zo gauw driftig." Tja, liefje, wie z'n achterste brandt, komt op de blaren te zitten." Ze draaide zich naar hem toe, zijn armen grijpend en keek hem strak in het gezicht. „En dat zeg jij, meneer Gemaal? Als wij ook zo lang hadden moeten wachten op een huis, hoe zou het ons dan zijn vergaan? Geef daar eens een eerlijk antwoord op? En dan hoef je nog niet eens te denken aan jezelf. Per slot van rekening was ik ook niet van marmer." Hij boog zich en kuste haar innig. „Dotje, je hebt gelijk. Laten wij dat lieve stelletje maar niets meer verwijten. Als je gek op elkaar bent en je ziet geen verschiet.Hij zuchtte. „Die ellendige woningnood ook Op dit moment ging de telefoon. Erik liep naar de hal en meldde zich. Ria begon de kopjes weg te nemen om ze naar de keuken te brengen, doch Erik riep haar: „Ria kom es gauw!" leider Savornin Lohman wilde van het kiesrecht van gehuwde vrouwen niets weten. „Wat moet er van het gezin terecht komen, wanneer de huisvrouwen het hoofd vullen met politieke gedach ten", zo vroeg hij zich af. Abraham Kuyper, leider der anti-x'e- volutionairen, was dat met hem eens. Maar hij wilde de weduwe als plaats vervangend gezinshoofd wél het kies recht geven. Merkwaardig was de houding van de toenmalige rooms-katholieke staatspartij. Zij stond aanvankelijk afwijzend tegen over invoering van het vrouwenkiesrecht, maar deze afwijzing berustte meer op gevoelsargumenten dan op andere mo tieven. Pas in 1915 moesten de rooms- katholieken erkennen dat de kerk nim mer een verbod had uitgevaardigd van de deelneming van de vrouw aan de politiek. Alleen passief. In 1913 kwam het ministerie Heems kerk met nieuwe grondwetsvoorstellen. Deze beoogden onder meer de invoering van het kiesrecht voor gezinshoofden, maar over vrouwenkiesrecht werd niet gesproken. Het kabinet viel spoedig en werd opgevolgd door het extra-parle mentaire kabinet van Cort van der Lin den. Dit kabinet werd direct bestormd met enkele petities om het vrouwenkies recht in te voeren. Liefst 164698 vrouwen hadden hun handtekening geplaatst! Maar het kabinet trok er geen lering uit. Voor mannen zou het algemeen kiesrecht, actief en passief, worden ingevoerd, vrou- Welk ander volk in Europa is zo vertrouwd met de wind en het water als het Nederlandse? Aan deze twee na tuurverschijnselen danken wij onze roem op de wereld, onze welvaart ten dele en meer dan eens is er ons ongeluk aan te wijten geweest. Onze studie van wind en water is der halve in de loop der jaren omvangrijk geworden, met het doel deze dikwijls zo wilde elementen te beteugelen. Speciaal als we door een van die erfvijanden weer eens ernstig getroffen worden, nemen we nieuwe maatregelen om hun krachten te leren kennen. Orkanen zijn in hoofdzaak een tropisch verschijnsel. In de tropen woeden ze in veel heviger vorm dan bij ons. En ook daar combineert zich de wind met het water om de mens enorme schade toe te brengen. Bevindt zich een storm boven de oceaan, dan kan zij een enorme kracht ontwikkelen, die boven het land wordt uitgeput. De watermassa's zijn vlak en veroorzaken weinig wrijving. Het onef fen land werk uitputtend op de windgolf en ontneemt hem zijn gevreesde macht! Ze rende naar de hal. „Wat is er?" Ze keek hem verschrikt aan, maar toen ze zijn lachend gezicht zag, was ze weer gerust. Hij gaf haar de telefoon over en zei: ,,'t Is Piet uit Gorinchem. Hillie en hij hebben een dochter; hij is dolgeluk kig Ze nam de telefoon over: „Hallo Piet.... Werkelijk?Gefeliciteerd, zeg. Hoe is Hillie? Alles goed?.... Hoeveel zeg je?.... Acht pond? Toe maar.... Fijn, hè, dat jul lie nu eindelijk een dochter hebben.... Zeg, we komen morgen even, hoor. Hoe laat is bezoek.... Oké, we zijn er om twee uur. Doe Hillie de groeten, hè? Dag!" Ria legde de telefoon op de haak, waarna ze zich omdraaide naar Erik. „Wat fijn voor ze, hè, na drie jongens eindelijk een meisjeEn Lientje straks...." Plotsling betrok haar gezicht en begon ze te huilen tegen de schou der van Erik. Hij keek ontzet. „Wat is er nou? Waar om huil je?" „Iedereen krijgt baby's.... Gonnie heeft pas weer een zoon en nu Hillie een doch ter en.... en.... Lientje over enkele maan den.... En wij zijn al zo lang getrouwd en ik wil ook zo graag een baby, Erik.... Hillie heeft er nu al vier en Fien, die maar een half jaar langer getrouwd is dan wij, ook al twee.... Ik wil zo ver schrikkelijk graag zelf een baby....' Sussend wiegde hij het schokkende lichaam. „Kom, laten we naar de kamer gaan, hè? Waar maak je je eigenlijk druk over? Dat komt best een keer met jou; misschien moeten wij wat meer geduld hebben." Ze liet zich meenemen naar de kamer, waar ze naast hem ging zitten, de armen om zijn hals geslagen. „Erikik vraag me wel eens afzou ik somsmis schien." Hij begreep haar onmiddellijk. „Onzin, Dotje.haal je nu geen muizenissen in dat lieve hoofdje van jeEn als je zekerheid wilt hebben, waarom ga je dan niet eens naar een specialist? Ga maan dag eens naar de dokter en laat je onder zoeken. Laat hij je een briefje geven voor wen zouden alleen het passief kiesrecht verwerven. Dit hield in dat vrouwen voortaan wel voor de kamer gekozen zouden worden, maar alleen dankzij de stemmen van de mannen. In het gehele land vonden demonstra ties plaats. In juni 1916 trok een stóet van 17.000 personen door de straten van Amsterdam. „Het kiesrecht ons! Gij vrouwen op!" zong de schare. Toen in oktober 1916 de Kamer de nieuwe grond wetsvoorstellen in behandeling nam, hiel den duizenden vrouwen een betoging op het Binnenhof. Hun opzet slaagde niet. De vrouwen kregen slechts het passief kiesrecht. In 1918 maakte de eerste vrouw haar entx-ee in de Tweede Kamer, nl. Suze Gx-oeneweg van de S.D.A.P. Toen de eerste wereldoorlog werd be ëindigd, scheen de weg naar het alge meen vrouwenkiesrecht nog bijzonder lang. Maar onverwachte gebeurtenissen speelden de kieslustige vrouwen plotse ling in de kaart. Onder de indruk van de gebeurtenissen in Duitsland, waar keizer Wilhelm werd afgezet, wilden sommigen de revolutie naar Nederland verplaatsen. Troelstra droomde van een staatsgreep, die een einde zou maken aan het Oranje-bewind. Onder die omstandigheden achtte de regering het verstandiger het vrouwen kiesrecht toch maar in te voeren. Minis ter Marchant moet gedacht hebben, dat de vrouwen wellicht een flinke steun zouden betekenen voor de handhaving van onze democratie en van ons konings huis. In 1922 verkregen alle Nederlandse vrouwen van 23 jaar en ouder het ac tieve kiesrecht. De strijd was gestx-eden. (Nadruk verboden.) Daax-om woedt een storm aan de kust steeds het hevigst. Cycloon en tyfoon. Naast orkanen spreken we ook van cy clonen. Dit zijn tx-opische ox-kanen, die we ï-eeds noemden. Wij Nederlanders hebben meestal een echte wervelwind dus een cirkelende wind in gedachten wanneer we over een tyfoon spreken. Dit wooi-d is afgeleid van het Chinese „tai foeng" en betekent: een wind uit alle hoeken. Een scherp onderscheid tussen de woorden is niet te vinden en zij worden door elkaar gebruikt, vooi'al in het buitenland. In Nederland komt een echte wervel storm weinig voor. In 1925 hebben we de eigenschappen van dit verschijnsel echter aan den lijve kunnen ondervinden. En vooral in Borculo zal men er nog uitvoe rig over kunnen vertellen, omdat deze plaats toen ernstig werd getroffen. Er is altijd sprake van een windkracht van 125 km per uur of meer. de specialist. Misschien kan dat je ge ruststellen. Maar ik, voor mij, geloof dat je er te zwaar aan tilt. Je hoort zo vaak van stelletjes, die al drie of vier jaar ge trouwd zijn, voor de eerste baby komt. En wij zijn nog niet eens twee jaar ge trouwd Langzaam bedaarde Ria. Ze lag nog enige tijd tegen Erig aan, die haar zacht het gezicht schoonveegde en af en toe kuste. „Over een jaar of vijf, zes zeg je misschien: zo is het welletjes, Erik.... We hebben er al vier...." Ze begon flauwtjes te lachen. „Vier kinderen.... dat zou ik leuk vinden.... niet te ver uit elkaar, dan voeden ze elkaar op. Wat heb ik nu?" „Mij," antwoordde de man rustig. „En geen zorgen, niet beroex-d, geen schreeu wertje, dat je 's nacht uit je slaap houdt.... geen twintig luiers per dag te wassenenzovoorts." „Ik zou het er allemaal voor over heb ben.... met alle liefde." „Dat weet ik wel, Dotje. Nou, geen ge pieker meer, hoor? Maandag ga je naai de dokter en vraag je een briefje voor een vrouwenspecialist. En nu zou ik nog wel een kopje thee willen hebben. Kan dat?" HOOFDSTUK 14 In de familiekring was de rust weer- gekeei'd, nadat Willem en Lientje ge trouwd waren en het huisje aan de Rand weg hadden betrokken. Het was vader Kersberger niet bepaald rauw op het dak gekomen, toen Willem die zaterdagmid dag vei-telde, dat er eindelijk een huisje was en hij en Lientje maar gauw wilden tx-ouwen, omdat er een zeer gegx-ohde noodzaak was. Zijn reaktie was vrij ï-ustig: „Ik heb het zien aankomen met jullie. En zo heel veel kan ik jullie niet verwijten, want als er voldoende huizen beschikbaar waren zouden jullie al eei-der getrouwd zijn. Zo, dus jullie hebben een huis. En hoe kom je daaraan? Bij ons tr-ekken die enorme windstoten steeds van west naar oost. Op het zuide- delijk halfrond is de richting omgekeerd. De cyclonen beginnen hun reis gemeen lijk op zee. Hoe ontstaan ze? In de tropen, waar ze de gunstigste omstandigheden hebben om te ontstaan, vindt er op een bepaald moment een ver storing plaats van de oost-west gerichte wind. De wind slaat een deel een zijweg in. Maar op die brede windgolf werkt ook de draaing der aai-de in en de lucht druk, die overal verschilt. Steeds meer wind slaat de gemaakte zijweg in door een combinatie van oorzaken. Tenslotte ontstaat er een complete draaikolk. Men kan het een depressie noemen. Het is een gebied van hoge luchtdruk met in het midden een centrum van lage lucht druk. Met een geweldige snelheid cix-ke- len die winden om het rustige centi-um. Wie zich daar bevindt, waant zich in een mild klimaat met weinig storing. Maar i-ondom tolt de wind door het lucht ruim. Vanzelfsprekend speelt zich dit natuur- drama niet af op een oppervlakte van een flink weiland. Er zijn honderden kilometers in lengte en breedte voor nodig om de cycloon ï-uimte te verschaf fen. Maar toch is de depressie dan zeer compact, want de normale depressies, zoals wij die gewend zijn, beslaan dui zenden kilometex-s. De geheimzinnige motor. Binnen in de genoemde draaikolk stijgt de lucht op. Die stijgende lucht koelt af, geeft dus warmte vrij door de condensatie tot wolken. Die warmte blijkt nu de snelheid van de rondcii-kelende wind steeds op te voeren. Dit gaat altijd gepaard aan geweldige regens. Nadat de cycloon zijn geweldigste kracht heeft verloi-en, is hij ook meer geneigd de oost-west-i-ichting te vei-laten en zuid- of nooi-dwaarts te trekken. Ze worden dan steeds minder kwaadaax-dig en ein digen hun bestaan dikwijls als goedaar dige, meer normale depressies. Het meest fascinerende van de wex-vel- wind is wel het centrum, waar niets aan de hand is. Hier daalt zelfs de lucht, ze wordt er vei-warmd en de wolken, die in dit „oog" van de wervelwind terecht mochten komen, vex-dampen door 'de ver warming, die zij ondergaan. Terwijl er dus in de ï'andgebieden een stijgende luchtkolom aanwezig is, zien we in het centi-um een dalende massa lucht. De op de cycloon inwerkende krachten zijn dus wel geheel verschillend van aard. 300.000 slachtoffers! Het noordelijk halfi-ond heeft in de maanden juli tot en met november van oi-kanen, cyclonen, etc. te lijden, terwijl de eerste vier maanden het gevaarlijkst zijn voor de zuidelijke streken. Vooral oost-Azië is het ax-beidsteri-ein van die windstoten. Men treft er daar gemiddeld tien per jaar aan. De ei-gste tropische cycloon, die in de geschiedenis der mensheid is voox-geko- men, heeft de Golf van Bengalen beleefd in oktober 1737. In de kuststi-eken van dit gebied vei-loi-en toen naar schatting 300.000 mensen het leven. Steeds is het niet de wind, die de meeste slachtoffers maakt, maar het opgezwiepte water. Het komt voor dat door de enorme wind kracht menseix worden opgenomen om el der's te worden verplettei'd. Het ontzag voor dit soort stormen is in het verre oosten veel gx-oter dan in Nederland. En wie daar eenmaal een door een „tai foeng" vex-oorzaakte schade heeft gezien, die zal dat begrijpen. (Nadi'uk vex-boden). Willem vertelde in het kort, wat Ex-ik had bewerktstelligd, waarop vader Kers berger antwoox-dde: „Goed. Ik zal me hiex'over met Erik vex-staan. Hij is eigen lijk veel te goed voor jullie om zijn spaargeld in een huis voor jullie te ste ken. En als hij tekort komt, zorg ik voor de x-est, want ik wil niet, dat Erik zich voor mijn zoon in de schuld gaat steken." Zodoende kochten vader Kersbex-ger en zijn schoonzoon samen het huis. Het huwelijk had in alle soberheid plaats: geen bx'uiloft, enkel een etentje en daar na konden de jong gehuwden hun huisje betrekken. Zo besliste vader Kex-sbex-ger en het jonge paar was al lang blij, dat ze er zo genadig af kwamen. Zondags reden Erik en Ria naar Go- x-inchem, om de jonggeborene te bezien en de ouders nogmaals te feliciteren. En maandags zat Ria al bij een specialist, die haar heel nauwkeurig onderzocht eix geen enkele afwijking kon constatex-en. „Alles is bij u zoals het zijn moet, me vrouw, dus er is geen enkele reden zich zox-gen te maken. Ik adviseer u: zie het nog een half jaartje aan en als u dan nog niet in verwachting bent, komt u dan eens tex-ug. Dan zal ik u laten opne men voor observatie. In elk geval kan ik u de verzekering geven, dat u px-ecies bent als alle andere vrouwen." Wat meer hoopvol gestemd kwam Ria thuis, 's Avonds belde Erik op vanuit Mannheim, waax-heen hij die rxxaandag- morgen vroeg heengereden was. Ze ver telde hem precies, wat de specialist had gezegd. „Nou, wat heb ik je altijd ver téld? Het is enkel een kwestie van ge duld, Dotje. Ik kan me best voorstellen, dat je ernaar vex-langt, doch als je eens een gedeprimeerde stemming hebt, be denk dan, wat je allemaal wél hebt: we zijn kerngezond, dol gelukkig met el kaar, geen financiële zox-gen, een mooi huisje, familie, bij wie we ten allen tijde hartelijk welkom zijn.... Kindlief, ex- zijn zoveel redenen om blij en dankbaar te zijn...." (Wordt vervolgd). mogen kiezen Toen de anti-revolutionaire prof. Gerbrandy in het begin der twintiger jaren zijn voldoening uitspx-ak over de verwezenlijking van het vrou wenkiesrecht, wekte hij enorme deining binnen de kx-ing van zijn geest verwanten. Het kostte hem zelfs een verkiesbare plaats op de lijst van Kamerkandidaten, want juist bij het px-otestantse volksdeel was het vrou wenkiesrecht een heet hangijzer. De tienduizenden Nedex-landse vrouwen, die straks hun stem gaan uit brengen, hebben er nauwelijks weet van hoe fel er gestreden is om het actief kiesrecht voor vrouwen aangenomen te krijgen. Zelfs socialisten leider Pieter Jelle Troelstra interesseerde zich destijds meer voor het kies recht voor alle mannelijke arbeiders dan voor het vrouwenkiesrecht. „Liever werk ik mee de eerste de beste baliekluiver het kiesrecht te geven dan dat ik me warm maak voor het kiesrecht voor de vrouwen", aldus de Friese advocaat. Pas op 29 september 1922 kwam aan de strijd om het kiesrecht voor de vrouw een definitief einde. Sindsdien bepaalt onze grondwet dat alle Nedex-landse vrouwen vanaf 23 jaar (inmiddels 21 jaar) mogen stemmen. STORMM door Lena Schagen

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1970 | | pagina 3