NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD n Plonrier heeft DE schoenen Raadsvergadering Kortgene Dominee Zuidam nieuwe predikant te Wissenkerke geneesmiddelen ba'ndages No. 3392 Zaterdag 7 maart 1970 73e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprüs 3.25 per half jaar. Franco per post 14.per jaar. Advertenties 15 ct per mm, exclusief BTW Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wjj geen enkele verantwoordelGkheid dragen. Donderdag 6 februari j.l. kwam de raad dezer gemeente in voltallige zitting bijeen onder voorzitterschap van burge meester P. Evers. Na de opening en notulen, vragen de leden Klaassen en De Smit hoe het zit met een artikel in de PZC over de bouw van keuzewoningen te Colijnsplaat. De voorzitter zegt hierover een gesprek te hebben gehad met ds. Blokland, ds. Yts- ma en de heer Nijssen. Hij gelooft nu, dat alles recht gezet is, en ook de PZC heeft een rectificatie geplaatst. Zand erover dus. Bij behandeling van de ingekomen stukken, wil het lid Breure, dat er niet zomaar heen gelopen wordt over een schrijven van de Ned. Ver. tot bevorde ring van de zondagsrust en de zondags heiliging betreffende de openstelling van café's. De voorzitter zegt dat hem nog nimmer een klacht hierover heeft be reikt. Hierna doet de voorzitter enige mede delingen. Hij zegt o.a. dat de Provinciale Raad nog geen termen aanwezig acht om de O-fase van de luchtverontreiniging bo ven Noord-Bevel and vast te stellen. Van der Maas zegt hierop: wij moeten er wél aan betalen, maar weten dus nog steeds niet of onze lucht rein is. We kunnen ook aannemen, zegt De Smit, dat door deze afwijzing onze lucht nog gezond is en dan kunnen wij daarmee reclame maken. De ANWB heeft de verkeerssituatie te Colijnsplaat en Kats bekeken. Zij vindt de betreffende wegkruisingen inderdaad gevaarlijk, maar het instellen van een éénrichting verkeer zou het aantal onge lukken misschien doen toenemen. Nu rijdt men daar erg voorzichtig en bij het instellen van éénrichting verkeer gaat men voorrang opeisen. Door verschillen de leden wordt nog gevraagd om een spiegel te plaatsen, maar uiteindelijk legt men zich bij het advies van de ANWB neer. Verder zegt de voorzitter, dat de bord jes met „onbewoonbaar verklaarde wo ning" weer op hun plaats zitten. Zij wa ren door iemand uit protest verwijderd. Betreffende persoon heeft er een bekeu ring voor gehad. Ter gelegenheid van de herdenking dat wij 25 jaar geleden bevrijd werden, zal door de gemeente aan de schoolkinderen een passend boekwerkje worden geschon ken. De visrechten van de landbouwhaven zullen aan de afdeling Veerse Meer van de Deltavissers verpacht worden. Hierte gen maken een aantal leden bezwaar en de voorzitter neemt dit dan ook terug om het in een volgende raad als afzon derlijk punt op de agenda te plaatsen. Welleman verwonderde zich erover, dat de voorzitter niets gezegd heeft over het uitblijven van woningtoewijzingen. De voorzitter is zich van geen kwaad be wust en dacht dit reeds in een vorige vergadering te hebben gezegd. Hij wil dit dan wel herstellen en zegt bovendien nog, dat dit komt doordat in de particu liere sector in de gemeente niet gebouwd wordt. Van particuliere zijde bestaat er geen interesse. Zodra dit wel het geval is en particulieren een aantal woningen hebben gebouwd, kan ook gerekend wor den op enige toewijzing van de provincie. Welleman stelt voor, waarmede de le den accoord gaan, een motie te zenden aan G.S. en op voorstel van de voorzit ter ook naar het ministerie. Z.h.s. wordt hierna de huur van een gedeelte brandweergarage verhoogd, van f 100.tot f 150.per jaar. Met de stem van mevr; Janssen tegen en Breure blanco, wordt de huur van de drie gara ges aan de Bernhardstraat verhoogd van f 20.per maand tot f 22.50 per maand. Aan de N.V. Zegam wordt toestem ming gegeven tot het bouwen van een regelstation op het terrein van de riool zuiveringsinstallatie te Kortgene, tegen een jaarlijkse huurvergoeding van f 10.-. Daar noch de rijksvergoedingen voor 1969, noch die voor 1970 bekend zijn voor de kleuterscholen, worden deze voor de genoemde jaren vastgesteld op de nog door het rijk vast te stellen bedragen. Voor de Chr. Nat. School te Colijns plaat wordt de exploitatievergoeding voor 1970 vastgesteld op f 127.20 per leerling. Een voorstel van b. en w. om de jaar lijkse subsidie van de muziekgezelschap pen te verhogen van f 750.per jaar plus f 10.per lid tot f 800.per jaar en ook f 10.— per lid, ontmoet van de zijde van Welleman felle kritiek. Hij had de verhoging van subsidie veel hoger ge dacht. Het valt hem bitter tegen. Er zijn een paar gezelschappen verdwenen en dus zou de gemeente bij hogere subsidie nog niets meer behoeven uit te geven. Wanneer men ziet dat men voor sport velden wel f 10.000.uitgeeft, vindt hij deze verhoging bar weinig. De voorzitter kijkt ervan op deze woor den uit de mond van Welleman te horen. De nu door Welleman naar voren ge brachte landelijke normen, heeft Welle man zelf altijd te hoog gevonden. Bij een onlangs gehouden feestelijke herdenking heeft Welleman nog gezegd, financieel nog goed rond te kunnen komen. Het lid Kramer, muzikant in een vereniging te Colijnsplaat, zegt jaarlijks met een te kort te kampen te hebben van zo'n dui zend gulden, ondanks de subsidie. Nadat de voorzitter nog gezegd heeft het wel eigenaardig te vinden nog geen verzoek om verhoging van subsidie te hebben ontvangen, ondanks de financiële nood, neemt hij het voorstel terug ter nadere bestudering. Hierna wordt z.h.s. een nieuwe rege ling met betrekking tot de onderhouds kosten van molens aanvaard. B. en w. stellen voor over te gaan tot aanschaffing van een nieuwe hegschaar (kosten f 1600.3 nieuwe grasmaaiers (voor elk dorp één; kosten f 2500.en 2 trilplaten ten behoeve van het herleg- gen van straten en trottoirs (kosten f 4000.—). Het lid Breure zou het met één tril plaat aan willen zien, terwijl Van der Maas vraagt, waarom men niet een trekkertje met kar aanschaft, iets ro- busters dus, waarmee het transportpro bleem met één klap is opgelost. Dit laat ste willen b. en w. zeker wel onderzoe ken -en de eerder genoemde aanschaf wordt z.h.s. toegestaan. Hierna komt aan de orde het al of niet aansluiten van de gemeente Kortgene bij de Dienst Bouw- en Woningtoezicht Wal cheren. B. en w. stellen voor zich aan te sluiten bij genoemde dienst. Alhoewel b. en w. ook wel geen gróte voordelen zien in een aansluiting, zien zij wel een mar telpartij van een paar jaar met de eigen dienst, die niet op volle toeren kan draai en, wegens het niet door G.S. aan mogen stellen van een derde, hoognodige, ambte naar. Dit was ook het standpunt van de P.v.d.A.-fractie, dat door Welleman naar voren werd gebracht. Het lid Breure zegt dat G.S. nog steeds doorgaat met traineren, door geen toe stemming te geven de derde kracht aan te mogen stellen. Van der Maas heeft het rapport ter dege bestudeerd en vindt het op vele punten negatief. Hij proeft er zelfs uit, dat de commissie zelf niet voor honderd procent tevreden is over de Dienst Wal cheren. Door het benoemen van de heer Boogaard tot hoofd van de eigen Dienst, heeft hij gemeend dat het voornemen be stond zelfstandig te blijven. Bij de daarop gehouden stemming --zijn het de leden Van der Maas, De Smit, Breure, Van der Weelé, Klaassen en mevr. Janssen die tegenstemmen, waar op de voorzitter zegt: jammer. Hierna worden z.h.s. goedgekeurd een begrotingswijziging 1968 van het vismijn- bedrijf; een wijziging van de bezoldi- gingsregeling voor de ontvangers in Zee land; een verlenging van de ontruimings- termijn van enkele onbewoonbaar ver klaarde woningen te Colijnsplaat; een ruil van aandelen Zegam en koop aande len PZEM; de verkoop van percelen grond aan de Chr. Woningstichting te Goes; het verrichten van enkele grond- transacties te Colijnsplaat en het vast stellen van de 22e en 23e wijziging van de begroting 1969. Bij de behandeling van de verbouw van de openbare lagere school te Co lijnsplaat en het verbouwen van het gym nastieklokaal van die school, zegt Van der Maas: U staat toch zelf ook wel te kijken van de kosten? Van der Maas zegt, dat hij meegaat, omdat het voor het onderwijs is. Maar het wordt een enorme^ uitgaaf voor de gemeente. De voorzitter zegt, dat toch gezocht is naar de goedkoopste oplossing. Alleg vol doet nu aan de wettelijke eisen. Ook Klaassen zegt dat het een dure school wordt. Waarom is er niet ge tracht tot gezamenlijke bouw te komen? Ook de plaats van vestiging vindt hij niet ideaal. Omdat Breure op zijn vraag ten ant woord krijgt, dat de school te Kats geen voorrang krijgt, wenst hij de aanteke ning tegen het voorstel te hebben ge stemd. Met een wijziging van de bezoldigings regeling secretarissen wordt z.h.s. ac coord gegaan, waarna overgegaan wordt tot de benoeming van een kampbeheer der voor het kampeerterrein „De Paar dekreek". Het is voor het college van b. en w. en de heer Bruijning geen eenvou dige opgaaf geweest de bijna 200 sollici taties te selecteren. Uiteindelijk is men gekomen tot een aanbeveling van drie personen, t.w. G. Brinkman te Vogelen zang, H. Knopperd te Sittard en S. Ab- doun te Kortgene. De heer Welleman zegt bij de aanvang van de behandeling geen vrede te heb ben, dat dit punt in een besloten vergade ring klaar gemaakt is. Hij wil graag in het openbaar het standpunt van zijn frac tie verklaren. Daarin waren de opvat tingen verdeeld geweest, maar toch had men uiteindelijk liever gezien dat een persoon uit eigen gemeente nummer één geplaatst was. Zij achten hem daartoe wel capabel. Bij de hierna gehouden stemming verkrijgt de heer Brinkman 8 stemmen, de heer Abdoun 2 stemmen en wordt 1 stem blanco uitgebracht. Tot slot wordt nog een begrotingswij ziging voor het dienstjaar 1970 vastge steld. In ons volgend nummer hopen wij aan dacht aan de rondvraag te besteden. Ds. Van der Schee uit Zierikzee heeft zondag j.l. in de morgendienst ds. G. A. Zuidam uit Nieuweroord (Di-ente) in zijn ambt bevestigd. In de middagdienst van 4 uur deed in een volle kerk de nieuwe predikant intrede. Na een inleidend orgelspel zong de gemeente het Intochtslied, n.l. de verzen 2 en 7 van Psalm 33, waarna de nieuwe predikant in zijn eerste prediking uitging van Johannes 10 10 „Ik ben gekomen opdat zij leven hebben en overvloed." Deze overvloed, aldus ds. Zuidam, heeft nu hier niet alleen betrekking op het materiële, maar slaat ook en vooral op de rijkdom die wij uit het Evangelie kunnen en mogen putten, en die hij graag van toepassing wil verklaren op de samen werking in zijn nieuwe gemeente. Daarbij gaan zijn gedachten uit naai de jongeren, de gereformeerden en de niet-kerkelijken. En dit niet alleen voor wat betreft de samenwerking op de zondagen. Daarna dankt hij de aanwezigen, de predikanten uit de ring en de classis en de velen uit zijn vroegere standplaats, die deze dienst hebben willen meemaken. Ds. Alb. van den Ban, consulent, leidt hierna de sprekers in. Achtereenvolgens zijn dat ouderling-kerkvoogd J. M. Gil- lesse, ds. R. P. Ytsma, namens de sub- ring Noord-Beveland, de grote ring en de classis Goes, burgemeester P. Wisse namens de burgerlijke gemeente en ds. P. Blokland namens de Gereformeerde Kerken. Ds. Zuidam dankt hierna alle sprekers en zegt te hopen als knecht van God enigszins aan de verwachtingen te kun nen voldoen. Hij hoopt gesterkt te wor den door de wensen, adviezen en de ge beden van de gemeente. En, zoals hij in het begin van zijn preek zo treffend zei: Niemand is zonder gebreken; laten wij meer letten op de boodschap, dan op de mens zelve. Tijdens de dienst werd eveneens dank gebracht aan de consulent, ds. Alb. van den Ban en ouderling H. van Elven. WAAROM IS EEN SINAASAPPEL ORANJE? De felle Spaanse Zon veroorzaak! soms een temperatuur tot A0°cel- sius. De dikke schil,die smaasappelolie bevat beschermt de vrucht tegen uitdroging; De oranje kleur van de sinaasappel wotdfo.a, veroorzaakt door het bekende caroteenfook de kteurgevendesfof Ld worleltjeslCaroteen, duidt opeen.hoog vita mine-C gehalte; t» EEN GOEDE SINAASAPPEL MOET EEN KROONDE ORAGEN- DE SNELHEID IS BELANGRIJK Oe sinaasappel wordt niet geplukt maar van de boom geknipt. Een deel v.h. steeltje blijft hierbij zitten en ver droogt: tot het bekende kroontje. Afgevallen vruchten missen dit. kroontje en kunnen vroegtijdig gaan rotten Hef kroontje betekent dus dat ueen kwalitefe vrucht in handen houdt, Dat sinaasappels net als bananen in groene toestand worden ver zonden om pas later te rijpen is onjuist; Een snelle verzending maakt deze maatregel overbodig. In 3 dagen is de sinaasappel in ons land. Spaanse sinaasappel len zijn daarom altijd vers vol vi famine-C. BANDENTIPS Goede rijgewoonten kunnen niet alleen uw leven redden, maar ook geld bespa ren. Een voorzichtige en met overleg rijdende automobilist, aldus Goodyear, kan de levensduur van zijn banden met 20 tot 50 procent verlengen en daarbij een langer gebruik van wagen en onder delen verwachten. 0— De veilige automobilist zorgt ervoor altijd de juiste spanning in zijn banden te hebben, waarbij hij speciaal dient te letten op de voorbanden. Ongelijke span ning in de twee voorbanden kan de wagen tijdens plotseling remmen naar één kant trekken met alle gevaren van dien, aldus Goodyear's bandentechnici. PARFUMERIE A.C-van der^REST LANGE KERKSTR.42B1 GOES BBEBBSEgMi Kruiswoordpuzzel no. 169 Horizontaal: 1. boertige nabootsing - 7. jaargetijde - 13. vlaktemaat - 14. oxide ren - 16. voetbalvereniging - 17. zoogdier 19. danskoor - 20. insekt - 22. en anderen (afk.) - 23. ontsteking - 25. selenium (afk.) - 26. ton - 28. edelgrootachtbaar (afk.) - 29. Nederl. Televisie Stichting (afk.) - 31. meisjesnaam - 33. 'stofmaat 34. oude munt - 35. houding - 37. voor zetsel - 38. gissen - 40. gelijkenis - 42. uitroep - 44. oude maat - 45. vruchtje 48. interest - 50. duits voorzetsel - 51. zangnoot - 52. mechanisch mens - 54. voormalig (in samenstelling) - 55. stapel '57. horizon - 59. voorzetsel - 60. loot 61. zangnoot - 63. tamme - 65. frans onbep. vnw. - 66. aardige - 69. watering 70. cadans - 72. groet - 73. ziekte - 76. water in Utrecht - 77. van de kleinste afmeting - 78. zangvogeltje. Verticaal: 1. plant - 2. papegaai - 3. soort appel - 4. spoedig - 5. in oprichting (afk.) 6. zedig - 7. meisjesnaam - 8. water in Friesland - 9. trechter v. e. netwerk - 10. wal - 11. pl. in Gelderland - 12. gewoon 15. droog (van wijnen) - 18. kindergroet 21. verlaagde toon - 23. oosterse titel 24. overeind zijn - 27. staat in Amerika 28. lidwoord 30. eng. titel - 32. vacci neren - 34. al - 36. projectiel - 39. on vruchtbaar - 41. kerkelijke straf - 43. soort weefsel - 45. soort lak - 46. manne lijk dier - 47. kathedraal - 48. bedorven 49. uiterste - 53. verzoek - 56. kring, omgeving - 58. gekke - 60. éénjarig dier 62. als volgt (afk.) - 64. roofzuchtige papegaai - 65. ons inziens (afk.) - 67. nieuwe wereldtaal - 68. plaats in Duits land - 70. gemalin van Aegir - 71. maand 74. eng. voorzetsel - 75. dierengeluid. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 168 Horizontaal: 1. barak - 4. kuras - 6. als' 8. ons - 9. piano - 11. opaal - 13. l.o. 14. meester - 16. em - 18. Belg - 20. anijs 21. berg - 23. Est - 25. rail - 26. naast 28. stang - 30. nat - 31. ham - 32. karaf 34. gesar - 36. glad - 37. roe - ,39. taak 41. raat - 44. kuit - 45. l.n. - 46. trainen 50. w.l. - 51. /Trier - 53. trede - 55. one 56. kei - 57. noest - 58. reden. Verticaal: 2. aai - 3. klam - 4. knar - 5. U.S.A. - 7. sneb - 8. open - 9. Polen 10. oe - 11. Ot - 12. lenig - 13. leb - 15. s.o.s. - 17. mijl - 19. granaat - 20. aan maak - 22. gaard - 23. et - 24. t.s. - 25. raast - 27. sta - 29. the - 32. klant 33. fr - 34. ge - 35. rauwe - 36. gal 38. ooi - 40. kil - 42. vree - 43. berk 46. tint - 47. ar - 48. n.t. - 49. neer 52. ros - 54. die. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1970 | | pagina 1