NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Pion vier heeft DE schoenen r I r I H iH 1 I 1" «I Bijeenkomst van Hervormd Noord-Beveland Afscheid van wethouder Leendertse 10 11 31 33 36 33 42 45 46 49 51 52 53 No. 3391 Zaterdag 28 februari 1970 73e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 3.25 per half jaar. Franco per post 14.per jaar. Advertenties 15 ct per mm, exclusief BTW Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. ALGEMENE KERKVERGADERING Op maandag 16 februari 1970 heeft in het Dorpshuis te Wissenkerke een ge meente-avond van Hervormd Noord- Beveland plaats gevonden. Hier waren, voor de eerste keer zo ver wij weten, kerkeraadsleden en ge meenteleden bijeen om samen te spre ken over de agenda van de komende algemene kerkvergadering van de Ned. Herv. Kerk. Deze zal omstreeks Pink steren 1970 worden gehouden. De avond werd geopend door ds, Alb. van den Ban, Hervormd predikant te Kamperland. Hij las Efeze 4 vers 116, ging voor in gebed en heette vervolgens allen hartelijk welkom, waarna hij de bedoeling van deze avond uiteen zette. Deze avond wei*d ook bijgewoond door ds. J. H. Kluiver te 's Gravenpolder, na mens het moderamen van de classis Goes. Hierna kreeg iedere kerkeraad gele genheid om zijn visie op deze agenda weer te geven: Colijnsplaat. Hier werd opgemerkt dat wij in ver band met het ledenbestand meer recla me zullen moeten maken voor de Her vormde zaak. De suggestie werd gedaan om een bord voor de kerk te plaatsen met een telkens wisselende slagzin. Er zal een gesprek moeten worden gevoerd of de televisie hierbij een functie kan vervullen. De kerk zal het spreken over actuele vragen in de samenleving moeten sti muleren. Bepaalde concrete vragen zoals automatisering en zijn gevolgen zal de kerk moeten overlaten aan de Christe lijke politieke partijen. Ten aanzien van de inhoud en de for mulering van de belijdenisgeschriften werd opgmerkt, dat wij de band met het verleden dienen te bewaren. Wel zullen wij zonodig het Hervormde karak ter van de Hervormde Kerk zo moeten ombuigen, dat een samensmelting met de Gereformeerde Kerken mogelijk wordt Het is gewenst een termijn te stellen, waarbinnen deze samensmelting een feit zal zijn. Over het praktiseren van het geloof werd opgemerkt, dat de kerk zich moet inzetten voor de noden in de sa menleving en daar zal moeten helpen, waar geen helper is. Als voorbeeld werd genoemd schoolkinderen een maaltijd te laten brengen bij bejaarden, wanneer deze er zelf niet meer voor kunnen zor gen. Tenslotte was de kerkeraad van me ning, dat de Hervormde Kerk nog wel degelijk een taak heeft ten aanzien van prof. dr. P. Smits. Hem waren een aan tal jaren geleden naar aanleiding van een bepaalde uitspraak de emeritaats- rechten ontnomen. Wij maken, zo stelde de kerkeraad, allemaal wel eens een fout. Kamperland. In Kamperland had men de agenda niet besproken. Men was van oordeel, dat de agenda veel te laat was verschenen om nog grondig te kunnen worden be handeld. De kerkraad van Kamperland stelde voor een brief te laten uitgaan naar de Generale Synode. In deze brief, die in concept werd voorgelezen, wordt geprotesteerd tegen de overhaasting, waarmede een en ander gepaard is ge gaan. Tevens werd uitstel van de A.K.V. tot Pinksteren 1971 bepleit om zodoende kerkeraden en gemeenteleden de gele genheid te geven zich grondig te be zinnen op de inhoud van de agenda en bepaalde meningen te laten rijpen al vorens tot besluitvorming over te gaan. Later op de avond bleek een meerder heid van de vergadering zich achter deze brief te willen stellen. Kats. Met betrekking tot het Avondmaal merkte de kerkeraad op, dat men de ge meenten toestemming wil geven om zo wel lidmaten als doopleden toe te laten tot het Avondmaal. In de catachese zal de betekenis van het Avondmaal goed moeten worden duidelijk gemaakt. In het Avondmaal staat Jezus Christus centraal. Het Avondmaal wil duidelijk maken, dat Jezus voor ons heeft geleden. Bij het eerste Avondmaal waren zowel Judas als een Petrus aanwezig. Doop: Wanneer ouders hun kind ten doop houden zonder belijdenis te doen, kan hieruit onbegrip met betrekking tot de betekenis van de doop voortvloeien. Aan ouders zal moe ten worden duidelijk gemaakt, dat het beantwoorden van de doopvragen in feite een belijdenis is. Kan een predikant de doop weigeren, wanneer de ouders geen belijdenis wensen te doen? Kan de kerk de mensen hier helpen om zich bewust te worden waax-om het gaat of zal het beter zijn te komen tot volwassen doop. De prediking: Deze sluit niet of nauwe lijks aan bij het dagelijks leven. Het is een grote opgave om voor alle leeftijden verstaanbaar en duidelijk te spreken. Men moet b.v. in een preek over wereld- noden, de preek even onderbreken en de mensen gelegenheid geven een giro kaart of kascheque in te vullen. Ook de ze kerkeraad vindt de taal van de be lijdenisgeschriften totaal vex-ouderd. De ze dient te worden aangepast aan het heden. Catachese en vormingswerk. Opgemerkt werd dat er een gat is tussen de zon dagsschool en de kerkgang. Wat doet de kerk hiex-aan. Bestaat kerkelijke hulp voor de jeugd alleen in het geven van een laken voor het biljax't van de instuif eens in de zoveel jaar? Zondagsschool kinderen zouden mee moeten kunnen doen in de litux-gie. Vormingswerk en Catechese zouden hoofdpunten van ker kelijk beleid dienen te zijn. De bezetting van de posten in het kerkewerk dient geen monopolie voor mannen te zijn. Verder zijn de financiële lasten voor de kleine gemeenten te zwaar. Ten aanzien van de dienst aan anderen wex-d opge mex-kt, dat het werelddiaconaat een sterk accent dient te krijgen. De kerkeraden van Kortgene en Wis senkerke hadden de agenda rxiet kunnen bespreken, omdat zij hem niet tijdig in hun bezit hadden. Na deze samenvatting en een bespre king over de verder te volgen procedux-e werden een aantal discussiegroepen ge vormd over de volgende punten die uit het verslag van de kerkeraden naar voren waren gekomen. 1. Open of gesloten Avondmaal: zal het Avondmaal en de belijdenis moeten worden ontkoppeld? 2. Belijdenisgesclxriften: moeten deze worden gewijzigd of zullen er nieuwe dienen te komen. 3. Catachese en vormingswerk. Nadat de aanwezigen in zes discussie groepen uiteen waren gegaan volgde een rappoi'tage door de discussiegroepen, waaraan wij het volgende ontlenen: Ten aanzien van de vraag van open en gesloten Avondmaal werd gevraagd of over deze zaak niet teveel ophef wox-dt gemaakt? Zouden wij het Avondmaal niet vaker dienen te vieren om zo de mensen er meer aan te wennen? Men pleitte voor voorzichtigheid in het open stellen van het Avondmaal voor anderen dan lidmaten. Practische bezwaren wex-- den opgesomd ten aanzien van de hui dige gang van zaken rond de belijdenis, zoals het verschijnen voor de kerkeraad. Waarom is de toelating tot de doop veel soepeler dan tot het Avondmaal. Voor het eex-ste is geen belijdenis vereist voor het tweede wel. Er wordt voor gepleit om jongeren van 15 en 16 jaar belijde nis te laten doen. Deze zou latex- eventueel herroepen moeten kunnen worden. Verder werd opgemerkt dat verschillende jongeren geen belijdenis willen doen, omdat zij zich daardoor bin den aan een bepaalde kerk. Zij wensen dat niet met het oog op de toekomst. Verder werd opgemerkt, dat jongeren uit de gezinnen met de ouders mee het Avondmaal moesten kunnen vieren. Ver der waren er in alle discussiegroepen blijkens de verslagen aanwezigen, die bezwaar hadden tegen een loslating van de band tussen belijdenis en Avondmaal In een verdere bespreking kwam als beslissend punt naar voren: Gaat men aan het Avondmaal vanuit een vrijblij vendheid of vanuit een persoonlijke ge nomen beslissing? Verder wex-d nog ge sproken over de wijze van vieren. Van uit Kamperland werd verteld hoe bij de nodiging allen opstaan. Wanneer de plaatsen aan dé tafel zijn bezet, sluiten de anderen aan in de banken daax-achter. Hierdoor viert de gemeente in zijn ge heel het Avondmaal. Dit heeft het avondmaalsbezoek gestimuleerd. Mensen die niet aangaan kunnen aan het ge heel toch een fijne dienst beleven. Belijdenisgeschriften: De algemene con- clussie was, dat men de taal van de be lijdenisgesclxriften sterk verouderd vond. Men wilde deze aanpassen aan het he dendaagse taalgebruik. Deze moeten een voudiger en duidelijker worden gesteld. Vroeger bestudeerden de gemeenteleden de zaken veel meer dan heden. Ook al zal het eenvoudiger worden gesteld, dan ontheft dit de gemeenteleden niet van studie en bezinning. Ter afsluiting van deze discussie werd nog opgemex-kt, dat wij de zaken waarom het gaat moeten le x-en kennen in de bijbelse zin. Dat is niet alleen verstandelijk maar persoonlijk be- tx-okken kennen, zoals een man een vrouw kent en omgekeei-d. Vormingswerk en Catachese: Allereerst kwam uit de groepen de vraag naar meer voorlichting naar voren. In elke kex-k zou een boekentafel moeten staan waarop al- lex-lei geschriften en boeken uitgestald lagen en verkrijgbaar waren. Dat had ook moeten geschieden met de agenda van de Algemene Kerkvergadering. Ver der werd gevraagd naar verslagen van de kerkex-aadsvergaderingen in Her vormd Noord Beveland. Vex-volgens kwa men een aantal vex-langens met betrek king tot de zondagsschool naar voren. Deze zou onder kerktijd gehouden moe ten worden. Oudex-s en kindex-en kunnen dan gezamenlijk opgaan Verder werd ge pleit voor scholing en training van de zondagsschoolleiders en leidsters en de kosten te bestrijden uit het algemene kex-kewerk. Ook zouden dezondags schoolkinderen meer in de dienst moeten worden betrokken bijv. bij een doop- dienst. Verder werd opgemerkt dat er een hiaat bestaat tussen zondagsschool en catechese. Enex-zijds werd gepleit voor modernere vormen in de catechese zoals het werken met gx'oepen. Verder werd opgemex-kt dat de jeugd van vandaag overladen is met huiswerk en de catechese in de huidige vox-m 's a- vonds in het gedrang komt. Velen ont vangen godsdienstondex-wijs op de scho len. Verdient het aanbeveling het gods dienstonderwijs op de scholen uit te bou wen en de catechisatie te beperken tot een belijdeniscatechisatie, die twee win ters zal dux-en? Op deze wijze kan kader worden gekweekt. Verder werd opge merkt dat begeleiding van de jeugd al leen maar mogelijk is met geschoolde krachten. Tenslotte werd nog gepleit voor openbaarheid van kerkeraadsvergaderin- gen voor die punten, die zaken behelzen en waarbij niet over personen wordt ge sproken. Tot zover een samenvatting van hetgeen in de discussiegx-oepen naar voren is gekomen. Aangezien op deze avond slechts de eerste twee hoofdstukken van de agenda waren behandeld, gevoelde men alge meen de behoefte aan een tweede avond. Besloten werd op maandag 2 maart 7.30 uur nam. opnieuw een gemeenteavond voor geheel Noord-Beveland te beleggen en wederom in het Dorpshuis te Wis senkerke. Punten voor deze avond zullen zijn de zaken die vermeld staan in hoofdstuk 3 van de agenda, waarvan wij onder meer noemen: schaalvergroting, vorming van grotere verbanden. Minder zelfstandig heid voor plaatselijke gemeenten? De mogelijkheid van open kerkeraadsverga- deringen. De scholing en opleiding van ambtsdrager-s en predikanten en andere medewerkers. De functie van de ouder ling. De veelvormigheid van de kerk. Het spreken van de kerk naar buiten. Het spreken in de politiek. Het gebruik van de massamedia. Moet de doop ge koppeld worden aan de belijdenis? Kanttekening: Wanneer wij terugzien op dit geheel, kunnen wij zeggen dat door de aanwezigen actief aan de dis cussie is deelgenomen en zij heel wat vragen en opmerking op tafel hebben gelegd. De vraag rijst echter waarom deze avond voor geheel Noord-Beveland slechts door ongeveer veertig mensen is bezocht. Waar waren hier de jongeren, zij hadden een schitterende gelegenheid om mee te kunnen spreken over zaken die ook hun toekomst raken. Waar waren hier de ouders van de opgroeiende kin deren die toch ook hun wensen, verlan gens en vragen hebben met betx-ekking tot de godsdienstige vorming van de jeugd? Ook zij.hadden hier een gelegen heid mee te kunnen spreken en te vra gen? Was het alleen maar aan de weers omstandigheden te wijten, dat deze avond dit bezoek had? In de speciaal daarvoor belegde open bare raadsvex-gadering werd zaterdag middag 21 februari j.l. door de raad der gemeente Wissenkex-ke afscheid genomen van „oud"-wethouder Leendertse. Mede hierbij aanwezig waren zijn echtgenote en kinderen. Na voorlezing van het gebruikelijke openingsgebed sprak burgemeester Wisse het volgende: Mijne heren, deze x-aadsvergadering van 21 februari heeft een betreurenswaax-dig aspect. U weet het. Deze afscheidsbijeenkomst van de heer Leendertse in een openbare raaasvex-gadex-ing en de daaraan vex-bon- den receptie in het Jhr. Mr de Casem- broothuis lag al enige tijd geleden vast. Zoals u weet hebben wij ook een x-aadsvergadering gehad. Ik moest u toen de groeten overbx-engen van het oudste lid in jaren: de heer Zuijdweg. De bex-ichten over hem wax-en gunstig. De dx-oeve omstandigheid deed zich toen al voor hetgeen we tegen de avond vernamen dat hij reeds was overleden. Ik moet nxx het dan toch eigenlijk de eex-ste raadsvex-gadering na zijn over lijden is, enige ogenblikken daarbij stil staan. De heer Zuijdweg heeft een lange loopbaan in het gemeentelijk bestuur bekleed. Van 23 juli 1945 tot 21 maart 1946 was hij lid van de tijdelijke gemeente raad. Vanaf 21 maart 1946 (dus aanslui tend) tot zijn overlijden op 16 febx-uari 1970 was hij ook lid van de raad. Bijna 25 jaar dus. Van 1 september 1953 tot 1 september 1955 was hij tijdelijk 3e wethouder in verband met langdurige ziekte van bur gemeester Van der Maas en een lang- dux-ige vacature van burgemeester. Van 19 september 1955 tot 2 september 1958 was hij tweede wethouder. Dus van die bijna 25 jaar raadslid is hij 5 jaar wethouder geweest. Mijne heren, ik geloof dat ik namens u allen spreek, wanneer ik stel dat meneer Zuijdweg als een bekwaam be- sturder beschouwen. Daarnaast kunnen wij zeggen dat hij in zijn positie vertegenwoordiger van een éénmanspartij op een uitstekende wijze heeft verdedigd. Hij kwam onverkort voor zijn mening uit en heeft kans gezien de sympathie van alle raadsleden andersdenken den te verwerven. Hiex-op vervolgende: het was een bemin nelijk man. Ikzelf had steeds het gevoel (zonder ook maar één ander raadslid tekort te willen doen) ,,Als meneer Zuijdweg iets zegt, dan moet je goed opletten, dan .komt er iets wat van belang is". Graag hadden we afscheid van hem willen nemen in september van dit jaar met een feestelijk tintje. Hij zou zich na melijk niet meer herkiesbaar stellen. Het heeft niet zo mogen zijn. Afgelopen maandag, 16 februax-i 1970, werd hij van ons weggenomen. In de leeftijd van nog maar 62 jaar. Zie vervolg pag. 2. Kruiswoordpuzzel no. 168 2 3 4 5 8 9 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 2b 27 28 29 30 32 34 35 37 38 40. 41 ,3 44 47 48 so 54 5b 58 Horizontaal: 1. noodgebouw - 4. borst- hax-nas - 6. indien - 8. gewicht - 9. mu ziekinstrument - 11. halfedelsteen - 13. soort ondex-wijs (afk.) - 14. onderwijzer 16. eminentie (afk.) - 18. Europeaan - 20. schermbloemige plant - 21. heuvel - 23. Europeaan - 25. spoox-staaf - 26. voox-- zetsel - 28. staaf - 30. vochtig - 31. vlees- gex-echt - 32. tafelfles - 34. getreiter - 36. glibberig - 37. strafwex-ktuig - 39. opge dragen werk - 41. deel v. e. bijenkorf 44. deel van het been - 45. laatste nieuws (afk.) - 46. oefenen - 50. geogr. aandui ding (afk.) - 51. plaats in Duitsland - 53. deel v. e. trap - 55. eng. telwoord - 56. steen - 57. arbeidzaam - 58. oorzaak. Verticaal: 2. aanhaling - 3. vochtig - 4. oude boomtx-onk - 5. deel v. Amerika (eng. afk.) - 7. snavel - 8. toegankelijk 9. land in Eux-opa - 10. dubbelklank - 11. jongensnaam - 12. buigzaam - 13. koeien- maag - 15. noodsein - 17. afstandsmaat 19. px-ojectiel - 20. het in voox-raad ver vaardigen - 22. tuin - 23. fr. voegwoord 24. toets alleen (afk) - 25. tiert - 27. be vel - 29. eng. lidwoord - 32"; afnemer 33. vr. munt (afk.) - 34. pex's voox-n.w. 35. ongekookte - 36. bitter vocht - 38. schaap - 40. koud - 42. toestand van rust 43. boom - 46. kleurnuance - 47. slede 48. deel v. d. bijbel (afk.) - 49. naar be neden - 52. paard - 54. aanw. vnw. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 167 Horizontaal: 1. lamp - 3. snaar - 8. gauw 11. jeugdig - 13. nt - 15. na - 16. au 18. bl - 19. graad - 20. ons - 22. droog 23. ea - 24. verstolen - 27. oa - 28. ms 30. es - 31. sa - 32. ps - 34. nn - 36. pk 38. soep - 39. dadel 40. raak - 41. pi 42. ai - 43. sg - 44. et - 46. in - 47. oh 49. km - 50. verzenden - 55. oi - 57. x-enet - 58. tx-a - 59. vijand - 60 ut 61. Ee - 62. Ed - 63. do - 65. rooster - 71. Noor - 72. motel - 73. keel. Verticaal: 1. lange - 2. ma - 3. se - 4. nu - 5. agent - 6. ad - 7. ri - 9. af - 10. Wolga - 11. jade - 12. gade - 14. tram 15. nav - 17. urn - 18. boos - 20. Oss 21. sos - 25. rendier - 26. Lapland - 29. steeg - 32. piano - 33. USA - 35. ode - 37 aks - 43. smet - 45. tzt - 46. Ina - 48 hond - 49. lmiin - 50. vee - 51. eter - 52. ei-nst - 53. ever - 54. nijd - 56. idool - 64. Po - 66. om - 67. oo - 68. te - 69. el 70. x-e. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1970 | | pagina 1