NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD IMouvici' heeft DE schoenen Raadsvergadering Wissenkerke Voor een boekenbon No. 3390 Zaterdag 21 februari 1970 73e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 3.25 per half jaar. Franco per post 14.per jaar. Advertenties 15 ct per mm, exclusief BTW Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen yvü geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Maandag j.l. vond de eerste raadsver gadering van deze gemeente in 1970 plaats. Het lid Zuijdweg is wegens ziekte afwezig. Na een kort welkomstwoord van voox-- zitter Wisse en het openingsgebed, wor den de notulen van de vorige vergade ring onveranderd vastgesteld. Hierna worden de geloofsbrieven van het nieuwe raadslid A. B. de Groote on derzocht en in orde bevonden, waarna hij in handen van de voorzitter de voorgeschreven eden aflegt. De voorzitter heet hem hartelijk wel kom in de raad en twijfelt er niet aan of De Groote zal zich ook aan de goede sfeer in de raad kunnen aanpassen. De voorzitter geeft hierna een kort overzicht van het afgelopen jaar 1969. Tot zijn teleurstelling moet hij mede delen, dat de bevolking met 67 personen is achteruit gegaan. Dit baart hem en het college van b. en w. grote zorg. Hij wijt dit aan het ontbreken van bouw volume. Toch is er nog aardig gebouwd in de gemeente. Nog onlangs zijn er 12 bejaardenwoningen te Geersdijk klaar gekomen en zijn 16 bejaardenwoninen te Kamperland in aanbouw. Hierdoor ko men er te Kamperland 4 of 5 woning wetwoningen vrij en kunnen enkele door bejaarden ontruimde woningen aan par ticulieren worden verkocht, waardoor een zekere vrijheid is ontstaan. Voor Wissenkerke is de bouw van 12 bejaardenwoningen in voorbereiding en verder werkt er een team aan de moge lijke bouw van een aantal particuliere premiewoningen. Wanneer deze bouw gerealiseerd kan wox-den, is er ook meer kans op toewijzing van woningwetwo ningen. Verder zijn er te Wissenkerke tien keu zewoningen in aanbouw en is een aan vraag voor tien keuzewoningen vooi Kamperland ingediend. Ten aanzien van de recreatieve over nachtingen was de voorzitter toch wel tevreden. Waar vele gemeenten een da ling van het overnachtingscijfer hebben moeten constateren, is hier nog een lichte vooruitgang geboekt. Het aantal over nachtingen steeg van 317.000 in 1968 tot 323.000 in 1969. Voor 1970 voorziet de voorzitter weer een ruime stijging, daar de drie aanwezige kampeerterreinen sterk gaan uitbreiden en deze uitbreiding nog vóór het komende seizoen gereali seerd willen hebben. Ook de landbouwhaven heeft weer goed gedraaid. Daarvan was de op brengst 22.585,27, tegen een raming van 15.000,De jachthaven heeft het af gelopen seizoen bijna quite gedraaid, on danks het nog oude tarief. De opbrengst steeg van 6.255,40 in 1967, via 12.767, in 1968 naar 19.560,in het afgelopen jaar. Er is daar nu een actieve water sportvereniging aan het ontstaan, die het gebruik nog meer kan activeren. Het bestemmingsplan' camping „De Roompot" (particulier) is in uitvoering, dat van camping „Anna-Friso" komt in deze vergadering in behandeling, dat van Wissenkerke is eveneens in uitvoering, terwijl nu voor Kamperland een ont werp gereed is met een aanvaardbare grondprijs. Het oude liedje is en blijft het finan cieringsprobleem. Er is nu een geldle ning aangevraagd voor de verdere rio lering van Geersdijk en voor de verbe tering van de Oosthavendijk. Afwachten is nu de boodschap. In antwoord op een daartoe strekkende vraag van b. en w. heeft de Zegam ge antwoord, dat men mag verwachten dat Geersdijk en Wissenkerke dit jaar op het aardgas zij^i aangesloten en dat Kamper land daarna volgt. Na nog enige losse opmerkingen be sluit de voorzitter met zijn dank uit te spreken voor het genoten vertrouwen in 1969 en hoopt hetzelfde ver-trouwen dit jaar wederom te mogen ontvangen. Hierna worden een aantal ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen, behoudens één uitzondering: het schrij ven van Ged. Staten van Zeeland dat uit de woningverdeling 1970 deze ge meente géén woningen krijgt toegekend. Op voorstel van het lid Koole wordt de navolgende motie van de raad ver zonden: „De Raad van de gemeente Wis senkerke, in vergadering bijeen op 16 februari 1970: spreekt hierbij zijn ern stige verontrusting uit over het niet toe wijzen van woningen aan deze gemeente. De Raad vraagt zich in alle ernst af, of het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland er voldoende van doordrongen is dat ze door het niet toewijzen van wo ningen de leefbaarheid en instandhou ding dezer gemeente ernstig ondermijnt. De Raad verzoekt dan ook dringend uw eerder genomen besluit te herzien, en gaat over tot de orde van de dag." Bij deze ingekomen stukken *was er verder nog een schrijven van de Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk betreffende de toekenning van een subsidie voor de aanleg van de toegangsweg t.b.v. de Schotsman-Ruiter- plaat, ten bedrage van 1.317.750, Ingevolge artikel 85 van de woning wet wordt een welstandscommissie in gesteld en met algemene stemmen wor den daarin benoemd de hex-en P. J. Evers, P. Wisse, Ir. J. Poley, C. J. Klap en A. Boogaax-d. Aan de heer M. Stokman wordt de garage in de Noordeindstraat verhuurd, welks huur wegens vex-huizing door de heer J. Huissoon is opgezegd. Een strook grond, ter breedte van één meter en gelegen langs zijn woning, wordt Vex-kocht aan de heer L. Louws te Kamperland. Een daax-naast gelegen perceel bouw grond, ter grootte van 300 m2, wordt verkocht aan de heer M. C-. Kouwer te Kamperland, die daax-op een woning wil bouwen. In de vacature, ontstaan door het ver trek van de heer Balkenende, in de Stich ting Protestantse Bejasrdenzoi-g te Kam perland, wordt met algemene stemmen benoemd de heer J. P. Schipper. Op vex-zoek van de Chr. Kleuterschool te Kampex-land wordt een bedrag van 944,95 geschikbaar gesteld voor de aan schaf van nieuwe matex-ialen. Hierna worden z.h.s. vastgesteld de voorschotten op de vergoeding van het bedrag per kleuter en per lokaal voor het jaar 1970 voor de Chr. Kleuterschool in deze gemeente, de voorschotten op de exploitatievergoeding voor het jaar 1970 voor de bijzondere scholen in deze ge meente en de definitieve vergoeding op de exploitatievergoeding van dezelfde scholen. Een voorbereidingsbesluit ingevolge ar tikel 21 van de wet op de ruimtelijke ordening wordt z.h.s. vastgesteld voor een gebied ten westen van de Veerweg teKampei-land. Enige wijzigingen vaxx de gemeente begroting voor de jax-en 1969 en 1970 worden hierna z.h.s. vastgesteld. De le fase van het bestemmingsplan Wissenkerke is eertijds onderhands aan besteed aan de fa. A. C. van Hee te Kam perland en nu in uitvoering. Aangezien door allex-lei omstandigheden nu ook de 2e fase in uitvoering moet komen, is wederom aan fa. Van Hee prijsopgaaf gevraagd. Daar de genoemde prijs vah 28.790,slechts 1000,hoger is dan de raming, besluit men deze uitvoering van de 2e fase eveneens aan genoemde fix-ma op te dragen. Door de dienst van gemeentewerken is een nieuw plan opgemaakt voor de verbetering van de Oosthavendijk. Daar in is opgenomen de woning Oosthaven dijk 29, eigendom van de heer Nooijen. Deze is bex-eid gevonden de woning te verkopen voor een bedrag van 25.000, (schatting 23.750,Aan de heer Spe- lier, consulent van het Ministerie van C.R.M. is gevraagd of deze aankoop ook voor subsidie in aanmerking komt. Er is ook kans het transformatorhuisje nog in de verbetex-ing te betrekken, waardoor een nog vloeiender lijn zou ontstaan en de bocht naar de Veerweg nog beter in de verkeerssituatie zou passen. De ver- lfegging van de kabels zou op plm. 30.000.komen testaan, maar een kans op subsidie is hiervoor aanwezig. Het lid Koole is voox-stander van het eerste plan, terwijl het lid Sandee het ganse plarx graag in uitvoering zou ne men mits de subsidie op alles afkomt. In deze geest wordt dan ook z.h.s. be sloten. Aan de heer W. Rolandus Hagendoorn wordt de grond, waai-op zijn loods aan de jachthaven te Kampei-land staat in erf- pacht gegeven, benevens een stuk grond ter grootte van plm. 400 m2, waarop hij een woning wil bouwen. Zijn woning Dorpsweg 46 heeft hij inmiddels ver kocht. De erfpachtscanon bedraagt ƒ1, per m2, voor 25 jaar, met de mogelijk heid van een herziening om de 5 jaar. Nu in de vacature van het raadslid G. P. Leendertse is voorzien, wil men ook weer het college van b. en w. weer voltallig maken Voor dat men tot stem ming overgaat, zegt het lid Sandee ver nomen te hebben dat de C.H.U. de heer Wisse candidaat wil stellen voor deze zetel, een persoon dus uit Itampex-land en eveneens aangesloten bij de C.H.U. Zijn fractie kan dit verzoek inwilligen. Het is de gx-ootste fractie in de raad, alhoewel de C.H.U. dan wel bijzonder goed vertegenwoordigd is met' ook een burgemeester uit hun x-ijen. Bij de hierna volgende stemming ver- krijgt de heer Wisse 8 stemmen, terwijl de heer Zuijdweg 2 stemmen op zich ver zamelt. Desgevraagd zegt de heer Wisse zijn benoeming graag aan te nemen, dankt voor het in hem gestelde vertrou wen en hoopt dit met Gods hulp te mo gen verwezenlijken. Hiex-na worden enige aandelen gekocht van de N.V. Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij, waardoor ook kleinere ge meenten een zekere inspraak verkrijgen. Van Ged. Staten van Zeeland is een vex'zoek binnengekomen om alsnog op vrijwillige basis toe te treden tot de Centrale Dienst Bouw- en Woningtoe zicht Walcheren. Zo niet, dan zal even tueel tot oplegging worden ovex-gegaan. B. en w. zijn echter van mening, dat voorshands een eigen dienst voor Noord- Beveland de voox-keur verdient. Deze be staande dienst werkt nu goed. Er is een hoofd van dienst, per 1 novermber 1969 is een opzichter in dienst getreden die speciaal geschoold is op het gebied van weg- en watex-bouw, rioleringen, enz. Daarnaast zou nog een opzichter kunnen worden aangesteld die speciaal met het bouw- en woningtoezicht zou kunnen worden belast en dan nog zouden de kos ten minder bedragen dan wanneer tot Walcheren wordt toegetreden. Zelfs zo'n 10 15.000 gulden per jaar. Met boven staande geschetste bezetting zal voor be langrijke kapitaalswerlcen, zoals het bou wen van zuiveringsinstallaties, een be roep gedaan moeten wox-den op inge- nieursbureau's. Maar dit blijft ook het geval, indien tot Walchex-en wordt toe getreden. Verder mag de vrees worden gekoesterd dat de afstand tot „kantoor" en gemeente belemmerend op een vlotte afdoening zal werken. Het lid Koole zegt te hopen en te vertrouwen, dat b. en w. hiervan geen prestigekwestie zullen maken. Hij is voor stander van een groot geheel. Ervaringen in andere kernen opgedaan, kunnen dan ook hier ten nutte aangewend worden. Het lid Stokman vraagt of men er wél ondex-uit kan. Zou het toch over b.v. een jaar opgelegd worden, waarom dan nu al niet toegetreden? De voorzitter zegt ook niet te ge loven dat men er onderuit blijft kunnen, maar waarom al direct weggelopen, wan neer dit niet met de eigen opvattingen strookt? De leden Sandee en Van der Maas stel len zich achter b. en w. en ook de andere leden kiezen daarna hun partij. Z. h. s. wordt besloten niet tot toetreding over te gaan. De leden Koole en Stokman willen te dien aanzien geacht worden te hebben tegengestemd. In de hierna volgende rondvraag zegt Stokman klachten beluisterd te hebben omtrent de vèrwarming van de wax-m- waterboilers. De voorzitter zal dit door geven aan de P.Z.E.M. Het lid Dieleman vraagt of er al iets bekend is omtrent de uitbreiding van het sportveld. De voorzitter zegt dat er nog enige moeilijkheden zijn met de grondeigenaren. Het lid Sandee zegt ixi het jaarovex-- zicht van de voorzitter iets nieuws te hebben beluistex-d, nl. de premieverho ging bij particuliex-e bouw. Is dat genoeg zaam onder de bevolking bekend? Ook zegt hij vernomen te hebben dat de be woners van de woningwetwoningen in de Nieuwstraat eén huurverhoging achteraf hebben moeten betalen. Om met een axitwoord op de laatste vraag te beginnen, zegt de voox-zitter, dat de mirxister bij de bouw van dex-gelijke woningen eex-st een voorlopige huur vast stelt en naderhand, aan de hand van de wei-lcelijke kosten, een definitieve huur prijs. Wat de particuliex-e woningbouw be- tx-eft, het volgende,. Bouwbedx-ijf Slotema en architect Klap zijn de mogelijkheid aan het onderzoeken van de bouw van 50 of 100 premiewoningen. Niet alleen op Noord-Beveland, maar ook er buiten. Tekening en bestek zijn reeds klaar. De premie op dex-gelijke bouw is verhoogd tot 10.000,(voor b.v. een woning van 35.000,uit te keren in 10 jaarlijkse termijnen, met dien verstande, dat het eerste jaar een hoger bedrag wordt uit gekeerd en zo jaax-lijks minder. Het enige wat de gemeente kan doen, is deze bouw stimulei-en. Sandee vraagt hoe of het zit met de bouwgx-ond Nieuwstraat - Stoof. De voor zitter antwoordt hierop dat daarvoor keu zewoningen zijn aangevraagd. Tot slot zegt Sandee dat het met een terreintje aan de Veei-weg bijzonder ex-g gesteld is (voormalige woning Faasse). Daar vliegen de ratten bij de bux-en over de zolder. Is daar tegen op te treden? De voorzitter zegt dat aan particulier bezit bijzonde weinig te doen is. Alleen bij overlast. Het lid Koole vraagt wie nu eigenlijk de promotor is van de keuzewoningen op Noord-Beveland. De voorzitter antwoordt hem, dat deze tot stand zijn gekomen zónder inmenging van de Stichting N.- Beveland. Verder vraagt Koole de reactie van b. en w. op het hoofdartikel in de Veerse Meer Gids, waar over het bestemmings plan voor sociale x-ecreatie op de Schots- man-Ruitex-plaat wordt gesproken en over de lozing van het afvalwater van „De Banjaard" in het Veerse Meer. De voorzitter zegt dat bedoeld terrein eigendom van de Staat is, en dat men nog maar pas geleden de eigendoms canon heeft binnengekregen. Er is nu opdracht gegeven een bestemmingsplan te ontwerpen, waarna dit kan worden voox-gelegd aan de Ned. Herv. Kerk, die daar nog altijd een claimpje op heeft. De ontwikkeling van de Schotsman- Ruiterplaat kan dit jaar -nog niet van de gx-ond komen; pas misschien in 1971. De lozing van het afvalwater van „De Banjaard" is een bestaande toestand. Wanneer dit terx-ein wordt uitgebreid, komt er ook een zuiveringsinstallatie. Nu al reeds wordt dit water door vangbak- ken geleid en zal men de kolkenzuiger nog wat meer gaan inschakelen. Het lid Meulenberg vraagt of er ge gadigden genoeg zijn voor de keuze wo ningen? Hij had gehoord dat er enkelen zich hadden teruggetrokken. De voorzitter zegt dat dit niet kan. Er zijn nog niet eens toewijzingen gedaan. Hij heeft een goed vertrouwen in de bezetting. Op de vraag van Van der Maas, zegt de voorzitter dat er géén gasaansluitingen buiten de bebouwde kom zullen plaats vinden. Zo zal de aansluiting van b.v. Tuindorp te Wissenkex-ke afhangen van het aantal gegadigden aldaar. Tot slot dankt het lid De Groote voor de welkomstwoox-den van de voorzitter en hoopt hij een prettige samenwerking te kunnen waarmaken. Met het dankgebed sluit hierna de voorzitter deze geanimeerde, doch door een slecht functionerende kachel, koude vex-gadering. KUNT U ALTIJD TERECHT BIJ: Boekhandel MARKUSSE, Wissenkerke Kruiswoordpuzzel no. 167 Horizontaal: 1. vex'lichtingsartikel - 3. deel v. e. muziekinstx-ument - 8. vlug 11. jong - 13. deel v. d. bijbel (afk.) 15. voorzetsel - 16. uitroep van pijn - 18. welwillende lezer (lat. afk.) - 19. rang, trap - 20. gewicht - 22. niet vochtig - 23. en anderen (afk.) - 24. heimelijk - 27. onder andex-en (afk.) - 28. vaartuig (afk.) 30. vex-laagde toon - 31. N.V. (fr.) - 32. naschx-ift (afk.) - 34. de onbekende (afk.) 36. eenh. v. kx-acht (afk.) - 38. voorge- recht - 39. zuidvrucht - 40. getroffen 41. onmeetbaar getal - 42. tandarm zoog dier - 43. natuurkundetex-m (afk.) - 44. Frans voegwoord - 46. voorzetsel - 47. uitx-oep - 49. afstandsmaat (afk.) - 50. vex-sturen - 55. ons inziens (afk.) - 57. appel - 58. baan voor balspel 59. te genstander - 60. gx-ondtoon - 61. water in Fx-iesland - 62. jongensnaam - 63. zangnoot - 65. houten of metalen raam werk - 71. Europeaan - 72. nachtvex-blijf v. automobilisten - 73. deel v. d. hals. Verticaal: 1. uitgestrekte - 2. familielid 3. selenium (afk.) - 4. bijwoord - 5. ver- tegenwoox-diger - 6. de somma van (afk.) 7. het x-omeinse rijk (lat. afk.) - 9. klaar 10. rivier in Rusland - 11. kostbaar ge steente - 12. wederhelft - 14. openbaar vervoex-middel - 15. naar aanleiding van (afk.) 17. vaasje - 18. kwaad - 20. pl in Brabant - 21. noodsein - 25. hoefdier 26. deel van Europa - 29. nauwe straat 32. muziekinstx-ument - 33. deel v. Am. (eng. afk.) - 35. lyr. ged. - 37. gx-ote bijl 43. vlek - 45. te zijner tijd (afk) - 46. meisjesnaam - 48. huisdier - 49. deel van een boom - 50. weidediex-en - 51. gast - 52. gemoedsstemming - 53. zwijn 54. afgunst - 56. afgod - 64. rivier in Ita lië - 66. voox-zetsel - 67. onder- officier (afk.) - 68. voorzetsel - 69. stofmaat 70. zangnoot. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 166 Horizontaal: 1. maax't - 5. max-ge - 9. ore - 10. ra - 12. ha - 13. pil - 14. rk 15. vara - 17. baan - 18. li - 20. winnaar 22. leguaan - 25. antenne - 28. bex-n - 29. ier - 30. eton - 31. natte - 33. donar - 35. titel - 38. smaak - 41. zuur - 42. ox-k 43. agio - 45. animoso - 47. alx-eeds - 50. misdaad - 51. ka - 53. spat - 54. tube 55. ze - 56. ede - 58. em - 59. we - 60. reu - 61. roest - 62. ieder. Verticaal: 1. morel - 2. ax-k - 3. ae - 4. tx-awant - 5. maarten - 6. rp - 7. gil - 8. elite - 11. aria - 12. haan - 16. annie 17. baard - 19. ogen - 21. snor - 23. eb 24. uranium - 26. etalage - 27. nn - 32. toe - 34. olm - 35. tuin - 36. tx-ompet 37. loost - 38. skaat - 39. aai'dbei - 40. kier - 41. zn - 44. od - 45. anker - 46. siam - 48. lauw - 49. sleur - 52. ado 55. zee - 57. ee - 60. rd. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6^35 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1970 | | pagina 1