NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plonvier heeft DE schoenen uw drukwerk De dalende huwelijksleeftijd Prinses Christina 23 DRUKKERIJ MARKUSSE WISSENKERKE No. 3389 Zaterdag 14 februari 1970 73e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprüs 3.25 per half jaar. Franco per post 14.per jaar. Advertenties 15 et per mm, exclusief BTW Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Op woensdag 18 februari wordt de jongste van de vrouwelijke Oranje-tel gen 23 jaar. Het is zeker dat zij ofschoon zij in het verre Canada verblijft con tacten met haar familie onderhoudt. Het zal haar plezier hebben gedaan dat nu ook haar zuster Irene met de geboorte van een zoon is verblijd. Prinses Christina is zich nog steeds verder aan het bekwamen in de zang kunst en het pianospel. Zij zal intussen ongetwijfeld grote vorderingen hebben gemaakt. Het is bekend dat zij enkele jaren geleden al, niet onverdienstelijk speelde. Tijdens het bezoek van haar moeder aan het instituut kwam heel dui delijk tot uiting dat zij het daar naar de zin heeft en dat haar hart naar de muziek uit gaat. Wij wensen de prinses in haar verdere studie veel succes en of zij haar ver jaardag thuis op paleis Soestdijk of in Canada zal vieren een gezellige dag toe. Noord-Beveland nu en in de toekomst (slot) Bij de oudere meisjes en jongens (rond de 20) blijkt Kortgene het meest in trek Reden: men denkt er ruimer, men neemt er wat. Andere dorpen irriteren vaak door de publieke opinie, die anderen con troleren. Kortgene gooide ook bij vraag 2 de hoogste ogen. Men kan daar meer zich zelf zijn. Meer ontspanningsmogelijk heden. De mensen laten je daar onge moeid. Als je jezelf wil blijven, kun je dat daar. Andere favoriete dorpen zijn Wissen kerke en Kamperland. De meesten zijn voor 1 gemeente op Noord-Beveland. Dan kan men de zaak veel groter en beter aanpakken. Men moet een beetje groter gaan denken dan alleen maar zijn of haar dorpje. De oudere meisjes en jongens willen graag een ontmoetingscentrum, waar men zich kan uiten op sport-, discussie- en expressiegebied. Bij de meesten hoeft er niets weg uit hun dorp, maar wil men wel tot grotere activiteiten in de woningbouw activeren. Winkels zijn er voldoende. De busverbindingen zijn ook niet om over naar huis te schrijven, vooral rich ting Zierikzee en Middelburg. Typisch is, dat de ondervraagde meis jes en jongens Noord-Beveland graag een rustig, landelijk recreatiegebied wil len laten. De zaterdagavonden vindt men op de meeste plaatsen erg saai, maar eerlijk heidshalve geeft men toe, dat de jon gelui er meestal zelf de schuld van zijn. Hét adres, waar ook in goede handen is Onze tekenaar-ontwerper zal ook graag voor u werken Ze willen er wel van profiteren, maar zijn te beroerd om een hand uit te steken. Bovendien ontbreekt het vaak aan lei dinggevende figuren. Wat kunnen we er aan doen? Er moet een streekgemeenschap ko men, die de diverse zaken bestudeert in overleg met de gemeentelijke autoritei ten (zie slot). Wat kan men tegen de bevolkings achteruitgang doen? Meer reclame voor Noord-Beveland. Vergroting recreatiemogelijkheden, zo dat er meer weekenders komen. Proberen forensen op Noord-Beveland te krijgen. Men vindt op Noord-Beveland sport velden genoeg (behalve op Geersdijk), maar er zijn speelvelden te weinig. De meeste jongelui willen wel eens een poosje van Noord-Beveland af, maar de meesten willen er later wel weer te rug komen wonen. De meesten vinden dat ieder dorp van goede accommodatie moet zijn voorzien. Toch blijkt duidelijk, in vergelijking met de vorige groepen, dat deze 20-jarigen meer streven naar 1 of 2 kerndorpen. De kerken zouden een voorbeeld kun nen geven. Overal kleine kerkjes is op den duur niet meer te betalen. Men zal ook hier naar streekkerken moeten in de toekomst. Ook wat de scholen betreft denken de meesten zo. Erg kleine schooltjes zullen op den duur moeten fuseren. Aan de andere kant vindt men dat ook de gemeentebesturen hier een grote taak hebben. Zij voeren vaak geen beleid. Men moet kiezen: of een dorp stimule ren, door er woningen te bouwen en voorzieningen te treffen of niet. Vaak is het zo, om de mensen een beetje kalm te houden, aan kleine dorpjes dan per gratie ook nog wat geeft. Dit is geen loei ei d voeren, maar zichzelf en anderen zoet houden. De 20-jarigen vonden vaak dat, zo werd het letterlijk geschreven, er een heleboel gemeenteraadsleden op commer cieel en financieel terrein „vermieterd" worden doordat ze onvoldoende ingelicht worden. Men hoopt dat bij de komende ge meenteraadsverkiezingen in juni van dit jaar er wat meer jonge mensen in de ge meenteraden komen. Vooral wil men graag mensen (en dat kunnen ook wel jongeren zijn) die er iets van af weten. Enkelen formuleerden het zo: ,,Wat heb je nu aan mensen die door populariteit een gemeenteraadszetel halen? Vaak is het een hoop geschreeuw en weinig wol". „Er inoeten mensen in komen die- toch' zeker een middelbare opleiding hebben gehad, want Noord-Beveland maakt een ontwikkeling door die velen niet kunnen overzien". „Jongeren en ouderen, ze moe ten samen een eenheid vormen". Ook werd naar voren gebracht, dat men in gesprekskringen enz. gemeente raadszaken die een hele gemeenschap ra ken, aan de orde moet stellen. De meesten zijn tegen industrie. „La ten we s.v.p. een gezond eiland blijven! Men hoopt dat de Sloe-activiteiten zo zullen worden, dat men ook hier op Noord-Beveland niet met grote luchtver ontreiniging komt te zitten. Tot slot nog een paar persoonlijke op merkingen Ik dacht dat het bijzonder nuttig kan zijn om met enkelen, uit iedere plaats een of twee vertegenwoordigers, een ge sprek te arrangeren met de gemeente besturen van Kortgene en Wissenkerke. Niet dat dan alle problemen opgelost zijn, maar er zal dan een mogelijkheid zijn om naar elkaar te luisteren en een heleboel misverstanden uit de weg te ruimen. De mogelijkheden, die er op diverse gebieden zijn, kunnen besproken worden en er is dan gelijk een soort streekge meenschap voor heel Noord-Beveland. Graag zou ik van beide colleges van b. en w. vernemen hoe zij tegenover deze gedachten staan. J. C. Kouwer, Geersdijk. Wat zijn de oorzaken? Niet alleen door welvaart, maar ook door onmin. In Nederland en trouwens in alle westerse landen heeft na de tweede wereldoorlog een belangrijke daling in de huwelijksleeftijd plaatsgevonden. In ons land was de gemiddelde huwelijksleeftijd in het tijdvak 19551964 voor mannen 28.4 en voor vrouwen 25.6. In 1967 waren deze cijfers resp. 26.6 en 24 en vermoedelijk zal deze daling zich de komende jaren nog krachtiger doorzetten. Het verschijnsel van de dalende huwelijksleeftijd heeft velerlei konsekwenties. Ze kan invloed uitoefenen op het geboorte patroon van ons land, terwijl zaken als woningbehoefte er ook sterk mee samenhangen. Hoe komt het, dat de huwelijksleeftijd zo'n dalende ten dens vertoont? Een schouder om tegenaan te leunen. Wat de gemiddelde huwelijksleeftijd betreft, slaan wij in Nederland voorlopig' nog geen .records. In Oost-Europa ligt de gemiddelde huwelijksleeftijd het laagst (24.5 jaar voor mannen en 20.3 jaar voor vrouwen), terwijl in zuid-Europa de ge middelde huwelijksleeftijd hoog ligt (28 jaar voor de mannen en 25.2 jaar voor vrouwen). In zuid-Europa is het percen tage vrijgezellen ook veel hoger dan in onze contreien. In ons land neemt het aantal vrijge zellen sterk af, zoals uit de statistieken van het Centraal Bureau voor de Statis tiek duidelijk blijkt: in 1951 voorspelde het C.B.S. dat in de leeftijdsgroep van 2024 jaar in 1Q81 41% getrouwd zou zijn. Maar die prognose heeft men moeten herzien. Want in 1967 was in genoemde leeftijdgroep reeds 46.8% getrouwd. Het C.B.S. ïxeemt aan, dat het percentage ge huwde vrouwen in Nedei-land zal toene men tot 92%. Ondanks de woningnood vertoont de gemiddelde huwelijksleeftijd in Neder land dus een dalende tendens, maar het is niet zo eenvoudig dit verschijnsel te verklaren. Toch kunnen er wel een aantal faktoren worden genoemd, die het „jon ger trouwen" in de hand werken. „Sociaal gedwongen". Ten eerste is de moderne sociale wet geving er oorzaak van, dat men niet meer voor een ruime financiële reserve moet zorgen, alvorens men trouwt. Ook de economische barrières van vroeger be staan niet of nauwelijks meer. Een jon geman van een jaar of 24 verdient door gaans reeds zoveel, dat hij er een gezin netje van kan bouwen, en veelal blijft de vrouw de eerste tijd nog werken, zodat het huwelijk een vrij redelijke financiële basis heeft. Daar komt bij dat de jeugdige gene ratie in dit opzicht heel andere opvat tingen en normen hanteert dan vroegere generaties. Vroeger moest een verloofd stelletje jarenlang sparen voor een be- hoorlijke uitzet voordat men kon trouwen. Door de verbeterde economische omstan digheden kan dat nu veel vlugger en bo vendien tilt de jonge generatie daar niet zo zwaar meer aan. De linnenkast behoeft niet helemaal vol te zitten voordat men overweegt te gaan trouwen. Hoewel „het hebben van een huis" wel ieders ideaal is, nemen veie jonge paartjes desnoods voorlopig genoegen met een étage of zelfs, met een zolderkamer, als het niet anders kan. Liever in een weinig comfortabele omgeving samen wonen, dan nog enkele jaren bij moeder thuis zitten. Soms kan men hier zelfs van een „sociaal gedwon gen huwelijk" spreken. Dc generatieconflicten hebben zich in onze tijd sterk toegespitst. Voor sommige jongelui is het huwelijk een middel om zo snel mogelijk aan de ouderlijke be voogding te ontkomen. Ook andere psy chische factoren kunnen hier een rol spe len. De moderne samenleving kenmerkt zich door sociale desorganisatie, waar door de mensen zich vaak machteloos en eenzaam voelen. In zo'n gemoedsstem ming verlangt men naar „een schouder om tegenaan te leunen." Het huwelijk moet dan als het ware de partners weer een gevoel van zekerheid en geborgenheid geven, waardoor men beter opgewassen is tegen de spannigen, die het moderne leven oproept. Gezinsgrootte. Ook allerlei sociale factoren oefenen invloed uit op de huwelijksleeftijd. Dooi de vergaande verstedelijking, alsook dooi de integratie van de vrouw in het be roepsleven worden de kontaktmogelijk- heden gunstiger. Door de vrijere omgang van de seksen ontmoeten jongens en meisjes elkaar tegenwoordig veel gemak kelijker. De traditionele meisjes- en jon gensverenigingen gedijen nauwelijks meer, zeker niet in de steden. Het is al heel gewoon wanneer een meisje op 16- jarige leeftijd een vaste vriend' heeft. So ciologische onderzoekingen hebben uitge wezen dat oudere mensen niet erg tole rant staan tegenover dergelijke jeugdver keringen, maar zij kunnen de normen niet meer veranderen. Toch hebben onderzoekingen aange toond, dat ook iemands beroep en sociaal milieu factoren van betekenis zijn bij het bepalen van de huwelijksleeftijd. Zo toonde een Amerikaans onderzoek aan, dat mannen die een gespecialiseerd be roep hebben, later in het huwelijk treden. Er zijn aanwijzingen dat in Nederland de hogere sociale lagen later huwen. Dat geldt eveneens voor de rooms-katholie- ken. De dalende huwelijksleeftijd leidt ove rigens niet tot een grotere huwelijks vruchtbaarheid. Kleine gezinnen komen meer en meer in de mode. Vorig jaar heeft het Sociologisch Instituut van de universiteit van Utrecht een enquête ge houden onder pas gehuwde Nederlandse vrouwen. Hun werd gevraagd, hoeveel kinderen zij wilden hebben. Ruim 40% wenste niet meer dan twee kinderen, ruim 35% wilde maximaal drie kinderen, 17% hield het op vier kinderen. Slechts 0.3% wilde in het geheel geen kinderen, 1.6% van de ondervraagde vrouwen wenste niet meer dan één kind. Deze cijfers zeggen genoeg. De ideale gezinsgrootte is geringer van omvang dan vroeger en door de contra-concep tuele middelen heeft men de bepaling van het kindertal thans zelf in de hand. mr. A. Bronsbergen. Kruiswoordpuzzel no. 166 Horizontaal: 1. deel v. h. jaar - 5. kant lijn - 9. vreemde munt - 10. rondhout 12. uitroep - 13. geneesmiddel - 14. gods dienst (afk.) - 15. omroepvereniging - 17. betrekking - 18. vreemde munt - 20. ze- gevierder - 22. reptiel - 25. ontvang- draad - 28. plaats in Zwitserland - 29. Europeaan - 30. Engelse collegeplaats 31. vochtige - 33. Germaanse godheid 35. naam - 38. een der zintuigen - 41. wrang - 42. zwaardwalvis - 43. opgeld 45. muziekterm - 47. deftige vorm van reeds - 50. zwaar vergrijp - 51. vogel - 53. spet - 54. zacht metalen buis je - 55. pers. vnw. - 56. plaats op de Veluwe - 58. titel (afk.) - 59. pers. vnw. 60. mannelijk dier - 61. ijzeroxyde 62. elk. Verticaal: 1. vrucht - 2. soort vaartuig 3. als eerder (afk.) - 4. kornuit - 5. jon gensnaam - 6. antw. betaald (afk.) - 7. schelle kreet - 8. keurtroep - 11. zang stuk - 12. vogel - 16. meisjesnaam - 17. kinharen - 19. scherp kijken - 21. boven- lipversièrsel - 23. getij - 24. delfstof - 26. uitstalkast - 27. de onbekende (afk.) 32. gesloten - 34. boom - 35. beplant stuk grond - 36. muziekinstrument - 37. voert af - 38. kaartspel - 39. vrucht - 40. smalle opening - 41. zoon (afk.) - 44. of dergelijke (afk.) - 45. bevestigingsmiddel 46. land in Azië - 48. halfwarm - 49. ge dachteloze gewoonte - 52. voetbalclub 55. groot water - 57. water in Friesland 60. eerwaarde heer (lat. afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 165 Horizontaal: 1. haven - 6. loper - 10. lik 11. verkeer - 14. vos - 16. eter - 17. Ee 18. rp - 19. vest - 20. dringen - 23. ia 25. gr - 26. Gre - 27. we - 29. Aa - 30. Olga - 32. Ie - 33. RK - 34. tang - 36. kerk - 38. rat - 40. hand - 41. om - 42. nor - 43. tol - 44. al - 45. Adam - 47. top 49. karn - 51. gala - 52. do - 53. Ur - 54. getij - 56. rr - 57. lo - 59. tin - 61. be - 62. Ed - 64. planter - 68. elke - 70. oa - 71. ev - 72. doel - 74. toe - 75. ko lonel - 78. ode - 79. trapt - 80. rinse. Verticaal: 1 hit - 2. aker - 3. ev 4. neer - 5. ik - 6. lepe - 7. or - 8. ever 9. ros - 10. legio - 12. reiger - 13. ergert 15. staag - 20. dr - 21. nr - 22. nw - 24. Alkmaar - 25. garnaal - 28. etalage - 29. andante - 31. ge - 35. An - 37. kom 39. Ako - 40. hok - 46. dl - 47. totaal 48. punten - 50. re - 51. groet - 55. ijdele 58. op - 60. in - 61. br. - 63. oker - 65. loot - 66. ever - 67. boos - 69. lot - 73. Ede - 75. kp - 76. ot - 77. li. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1970 | | pagina 1