NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD n Plonvier heeft DE schoenen NAVO 15 ZIENDE BLIND K1JLTUM Fabery de Jonge Mijn vrouw, mijn superieur Bronchiletten munHReors Snuif en wrijf No. 3386 Zaterdag 24 januari 1970 73e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 3.25 per half jaar. Franco per post 14.per jaar. Advertenties 15 ct per mm, exclusief BTW Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Russen kunnen radarposten het zicht ontnemen. Blijkens verontrustende berichten uit Noord-Duitsland en Denemarken biedt de N.A.V.O. ons nog niet de beste be scherming, waarop wij tot op heden in west-Europa rekenden. Een zeer zwakke schakel in de verdediging van het vrije westen is met name de kwetsbare radar- appartuur. Al verscheidene malen zijn de Russen er in geslaagd, de westerse waar nemingen via de moderne radarogen een griezelig lange tijd onmogelijk te maken. Dat gebeurde niet alleen ten tijde van de bezetting door de leden van het War- schaupakt van de tegen de zin van het Kremlin liberaliserende partner Tsjecho- Slowakije, in 1968. Het is ook gesigna leerd op heel andere dagen. De radarposten moeten dag en nacht waken tegen onverwachte vijandelijke luchtaanvallen. Van dat waken komt niet veel terecht, als de toestellen door acti viteit van de vijand onklaar raken, of de naderende formaties vliegtuigen aan elke waarneming worden onttrokken. Het begint er op te lijken, dat de Russen op elk gewenst moment de westelijke radar buiten gebruik kunnen stellen. 7 uur gestoord! Een enkel geval is in brede kringen bekend geworden en tekent de situatie. Op 7 juli 1969 sloeg het radarstation van de Duitse Bundeswehr in Lübeck om 15 uur alarm, spoedig gevolgd dooi de posten Hamburg, Kiel en Neustadt. De genoemde stations hebben opdracht elke activiteit in het gebied van de Oostzee van vliegtuigen behorende tot de luchtmacht van een der Warschau- paktlanden nauwkeurig te observeren, te registreren en door te seinen naar het stafkwartier van de Westduitse lucht verdediging en naar het Amerikaanse hoofdkwartier in Wiesbaden. De Westduitse radarofficieren raakten min of meer in paniek, omdat zij zeven uren lang op hun beeldschermen een on onderbroken sneeuwbuit moesten aan schouwen, terwijl er klaarblijkelijk Rus sische vliegtuigen in de buurt rondcir kelden. Om 14.45 uur hadden zij op dat zelfde scherm heel duidelijk een Russische straaljager waargenomen, die zich op grote hoogte bevond. Kort daarop viel de radar uit. Verkenningsvaartuigen van de bonds- marine, de Oste en de Trave, beide uit gerust met hypermoderne radarappara ten, kozen van Kiel uit zee. Maar ook de pogingen om met deze toestellen het luchtruim te verkennen, mislukten. Alle radarschermen vertoonden het zelfde beeld van een niet aanwezige sneeuwbui. Het zelfde lot onderging de apparatuur aan boord van een Amerikaanse straal jager, de Brequet Atlantic, uitgerust met instrumenten voor de luchtbeveiliging. De piloten moesten na een vergeefse tocht boven de Oostzee zonder enig succes naar hun basis terugkeren. Elke radar waarneming bleek onmogelijk. gto BonboiMjeP62 'n Cadeau-ideetje: dit beeldige bonbonbakje van juwelierspleet kost slechtst 15,50. Kunt u er nog best wat„smaakvolle"bon- bons bijdoen... Komtu gauw een kijkje nemen? Juweliers - Goes Denemarken open. De deskundigen verkeren tot op heden in onzekerheid over de wijze waarop de radar van de N.A.V.O. kan worden ge stoord. Zij beseffen wel, dat deze kunst matig veroorzaakte radarblindheid funest kan zijn voor de luchtverdediging. Ten tijde van de zeven uren durende storing op 7 juli lag namelijk niet alleen het noorden van West-Duitsland, maar ook de oostkust van Denemarken en de doorvaart door 't Kattegat en de Sont open voor elke vijandelijke inval. Tijdens de tweede wereldoorlog kon radarblindheid worden veroorzaakt door het uitwerpen van gi-ote hoeveelheden strookjes zilverpapier ten lengte van 26 cm vanuit vliegtuigen. Dit middel werd op 25 juli 1943 voor het eerst toegepast, toen ruim zevenhonderd Britse bommen werpers door het uitschakelen van de Duitse luchtverdediging ongehinderd op Hamburg toevlogen en die stad in ro kende puinhopen herschiepen. Dat kost te meer dan 1500 inwoners het leven. De bundels papierstroken („windows" ge naamd) waren in fosfor gedrenkt en de jagers die ze afwierpen, waren bovendien nog uitgerust met stoorzenders. De Duit se radare die toen in haar kinderschoenen sfond, werd uitgeschakeld en de luchtver dediging werd ermee op een dwaalspoor gebracht. Russen in actie. Zo'n 25 jaar later, op 21 augustus 1968, verduisterden precies tussen 01.15 en 03.15 uur de radarschermen van de N.A.V.O.-posten langs het ijzeren gor dijn. Zij vertoonden het zelfde beeld als de eerste Duitse radarogen in 1943, na melijk een onafgebroken sneeuwbui. Maar nu vielen er geen fosforstrookjes te be kennen. Enkele uren later maakten de internationale persbureaus de bezetting van Praag door Russische troepen be kend. De N.A.V.O. heeft niets tegen deze on verhoedse overval kunnen ondernemen, omdat de westelijke verdediging niets afwist van hetgeen zich afspeelde achter de kunstmatig veroorzaakte storing. Als de aanval op een land ten westen van het ijzeren gordijn gericht zou zijn ge weest, had de hele N.A.V.O.-verdediging waarschijnlijk even lam gelegen als de Duitse luchtvex-dediging vanaf 1943. „Er wordt gewerkt aan radarappara- tuur die ongevoelig is voor storingen" vertelde een Westduitse functionaris. In Zweden construeert Philips Telecommu nicatie nu een nieuw afweersysteem. We hopen, dat het niet te laat gereed komt. (Nadruk verboden). FEUILLETON „Dat is ook wat, Ria?" „Ja. Willem wil trouwen. Och, hij vexv- dient heel behoorlijk, al is hij nog niet een en twintig. Maar hoe komen ze aan een huis? Inwonen bij ons is onmogelijk, daarvoor is het huis te klein. Het is ver velend." „Dus als ik het goed begrijp, is je vader tegen dit huwelijk?" „Min of meer. In ieder geval wil hij, dat ze nog een poosje wachten. Willem heeft zich al laten inschrijven voor een huis." „Wei'kelijk?" „Ja. Ik vx-ees, dat er weinig aan te doen zal zijn. Als je het stel één keer hebt gezien, weet je, dat ze stapel op elkaar zijn." „De zonden der vaderen, bezocht aan de kindex-en „Ja, zeg dat wel. De stemming is thuis op het ogenblik een beetje vervelend. Willem is nors en teruggetrokken. Vader is een schat, maar soms wat ontaktisch. Lientje schijnt in dit opzicht ex-g gevoelig te zijn en wil niet meer met Willem mee naar huis. Omgekeerd wil Lientje ook niet, dat Willem bij haar thuis komt, dus zwei'ven ze op straat. En daar kan nooit iets goeds uit voortkomen." „Dat denk ik ook niet." „Vind je het goed, als ik ze eens een avond uitnodig?" „Persoonlijk heb ik natuurlijk geen enkel bezwaar, Dotje. Als vader dat maar niet verkeerd opvat." „Hoor eens hier, Er-ik, dat is mijn zaak. Als vadex-, om welke reden dan ook, bezwaar heeft tegen dat meisje, im pliceert dat niet, dat wij hierin één lijn moeten trekken. Tenslotte hebben wij onze eigen verantwoordelijkheid. En als ze bij ons zijn, kunnen er tenminste geen gekke dingen gebeux-en." Erik knikte haar vriendelijk toe. „Ik kom tot de ontdekking, dat ik een heel verstandig vrouwtje heb, Dotje. Die rede- nex-ing van jou is geen speld tussen te krijgen. Goed, nodig ze maar eens uit; ik ben nieuwsgierig naar m'n toekom stige schoonzuster." Ria keek nadenkend voor zich uit. „Wat klinkt dat eigenaardig, hè?" „Hoe oud is ze?" „Net één en twintig. Iets ouder dan Willem." „Hoe hebben ze elkaar leren kennen?" „Dat weet ik niet. Je vraagt zoveel. We kunnen 't wel vragen, als ze bij ons zijn." „Wat denk je van komende zaterdag?" Ria keek hem innig blij aan. „Ik wilde het juist voorstellen." 14 door Lena Schagen „We zijn het doorgaans nogal goed sa men eens, hè vrouw? En dan in aanmer king nemende, dat we al een vol jaar getrouwd zijn." „Zeg eens.... 't zou niet mooi zijn, als het anders was." „Nog wat van Felie gehooi-d?" „De verzoeningskamer heeft uiteraard geen enkel resultaat opgeleverd. Ze denkt, dat de scheiding wel gauw uitgespx-oken zal worden." „Bevalt het werk haar?" „O ja. Ik heb haar ook al eens uitge nodigd een zondag te komen, maar ze wil niet. Voorlopig nog niet, zei ze. Ze is sinds kort zo'n beetje vriendin met een cheffin van de zaak, waar ze werkt; een ongetrouwde vrouw van Felie's leeftijd. Ze is al een keer bij jouw thuis geweest, maar ik heb haar nog niet gezien." „We moeten nodig samen weer eens een dagje naar huis, Ria. Misschien vol gende week." „Dat moeten we zeker doen. Vader informeert altijd zo belangstellend naar je." Zaterdagsavonds kwam Willem Kers berger met een verlegen lachje de kamer binnen, het meisje aan de hand. „Hallo", begroette hij op zijn gewone nonchalante maniei-, „Dit is Lientje." Erik kwam kwiek overeind en met zijn hand uitgestoken keek hij lachend naar het bleke meisje. „Zo, Lientje, dat vinden we nog eens aardig. Zeg maar Ex-ik; mijn vrouw ken je al, hè?" „Ja." „Willem, zoek maar een paar gemak kelijke stoelen. Daar, bij het raam? Heb je een mooi uitzicht. Jullie zijn lekker vx'oeg, kunnen we er een leuke avond van ma ken. Daar staan sigaretten." Hoestdrank in tabletvorm. f 1~ Het meisje ging zitten, haar rok strak over de knieën trekkend. Ze keek wat rond, terwijl Willem een sigaret opstak. „Lientje rookt niet", verduidelijkte hij. „Ik vind het niet lekker. „Je hebt groot gelijk, als je er niets aan vindt. Om je eerlijk de waarheid te zeggen, Lientje, was ik geweldig nieuws- giering je te ontmoeten. Weet je.Wil lem ken ik natuux-lijk al een paar jaar. En juist omdat ik hem ken, dacht ik altijd: als Willem nog eens met een meis je thuiskomt, zal dat wel een leuke jongedame zijn. Willem, neem me niet kwaleijk, maar ik heb bewondering voor je smaak, hooi-, M'n compliment." Het tweetal lachte wat verlegen. Ria verscheen in de deuropening. „Willen jul lie al koffie?" HOOFDPIJN POEDERS Hjeri08 werken verrassend corccf,ll9d „Slaan we nooit af", bx-omde Willem. Het ijs was al spoedig gebx-oken, zodat het een gezellige avond werd. Lientje kwam heel langzaamaan op haar gemak. Een enkele keer mengde ze zich in het gesprek en als Willem de een of andere grap vertelde, schaterde ze het uit. Erik had al heel gauw door, dat bet meisje dol was op zijn zwager. Pex-soonlijk zag hij geen enkel bezwaar; zo op het eerste oog bleek dit een keurig meisje te zijn, dat beschaafd sprak en goede manieren bezat. Ik zal wel eens met mijn schoon vader gaan praten, dacht hij. Tenslotte tx-ouwt Willem tezijnertijd enkel met dit meisje en niet met haar familie. Er was even een dissonant, toen Ria vroeg: „Hoe hebben jullie elkaar eigen lijk ontmoet, jongens?" Dit had tengevolge, dat het tweetal elkaar aankeek en het meisje begon te kleuren. „Dat houden we liever voor ons", legde Willem rustig uit. „Nergens om, hoor, maar het was niet zo erg ro mantisch." „Hindert niet", redde Erik de situatie. „Ik ken wel meer gevallen, waarin reeds jaren getrouwde paren niet willen weten, hoe ze elkaar leerden kennen. Tenslotte is dat een privé-aangelegenheid. Zo, ik zal eens wat uit de ijskast halen. Willem, wat drink je? Ik heb frisdx-anken, wijn. „Geef me maar cola." „En mij ook," voegde Lientje er aan toe. Ria zat op hete kolen. Dat was bijna weer een blunder, dacht ze. Lientje's vader drinkt immers zo? Het mankeerde er nog maar aan, dat Erik verder was gegaan met: bier en een borrel. Terwijl ze dronken en af en toe van de zoutjes snoepten, begon Willem: „Lientje gaat volgende week op kamers wonen. Hier niet eens ver vandaan. Sa men met een collega van het atelier. Samen is de huur natuurlijk maar de helft." „Dat vind je zeker wel leuk, hè?" infor meerde Ria. „Ja. Ik wil liever op mezelf wonen, begrijp je?" Ex-ik knikte. „Wel goed, als je zelfstan dig wordt. Kx-ijg je ook verantwoordelijk heidsgevoel." Het was elf uur, toen ze afscheid na men. Ria legde haar arm om het meisje en drukte een kus op haar wang. „Kom gauw eens terug, jongens, het was reuze- Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met leuk. En als je eens alleen aan wilt wip pen, Lientje, je bent altijd welkom, hoor." De aangesprokene keek haar gastvrouw dankbaar aan. „Werkelijk?" Kruiswoordpuzzel no. 163 Horizontaal: 1. snel - 4. vaartuig - 7. meubel - 9. dichterbij - 11. lidwoox-d 12. projectiel - 13. recht stuk water 15. naast wonenden - 17. zacht - 19. deel van de dag (afk.) - 20. plezier - 23. bijeengroeiend bosje planten - 24. on meetbaar getal - 25. ongebonden - 27. snugger - 28. stremsel - 29. knaagdier 30. Engelse titel - 31. waterdier - 32. plaats in Brabant - 33. mal, dwaas - 35. seconde - 37. opstootje - 38. hijsen - 40. kledingstuk - 42. deel v. d. bijbel (afk.) 43. textiel grondstof - 44. haarkrul - 46. rivier in Italië - 47. klassieke taal - 51. kleurling - 53. dierenliefkozing - 54. vloex-kleed - 56. afgelegen - 57. ijskegel 59. meisjesnaam - 61. ontkenning - 62. bloei wij ze. Verticaal: 1. klepper - 2. klaar - 3. teer- produkt - 4. vis - 5. de somma van 6. man - 7. voorzetsel - 8. loterijbriefje 9. troefkaart - 10. wiel - 11. geestigheid 14. soort stof - 15. speelgoed - 16. wol vlokje - 17. insect - 18. gebogen been 21. meetlat - 22. gewicht - 23. kleine kwast - 26. wapen - 28. inhoudsmaat 33. cijfex-combinatie - 34. wig - 36. schaak stuk - 37. cilinder - 38. vat - 39. kloos- tex-zuster - 41. sleepnet - 43. opzij gaan 45. insect - 48. advies - 49. tuimeling 50. stapel - 52. vex-laagde toon - 54. thee (Duits) - 55. open plek in het bos - 58. jongensnaam - 60. en anderen (afk.) Oplossing kruiswoordpuzzel no. 162 Horizontaal: 1. tax-we - 6. haver - 11. dal 12. vod - 14. x-ad - 16. reet - 18. parel 19. daar - 21. allen - 23. ate - 24. femke 25. ap - 26. lier - 27. noor - 28. se - 30. tas - 33. storm - 36. koran - 39. kooi 40. en - 41. nu - 42. ober - 43. serre 46. steeg - 49. duo - 52. ei - 54. rauw 55. vals - 57. mo - 58. knoet - 60. eva 62. karei - 64. kast - 65. tiran - 66. tong 67. lik - 69. lel - 70. leo - 71. rogge 72. gex-st. Verticaal: 2. adel - 3. ratel - 4. wl - 5. port - 7. ar - 8. vader - 9. edam - 10. kraal - 12. vaart - 13. deens - 15. kreet 17. elp - 20. aks - 22. nier - 24. foto 29. stoel - 31. al - 32. tabel - 33. sos 34. oir - 35. mee - 36. kus - 37. x-oe 38. neg - 44. x-aat - 45. au - 47. tolk 48. lekke - 49. dweil - 50. ovaal - 51. wolga - 53. ina - 54. retig - 56. sater 57. men - 59. oslo - 61. vrek - 63. x-oos 68. kg - 70. Ie. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1970 | | pagina 1