NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plouvier heeft DE schoenen Nieuwjaarsrede Raadsvergadering Kortgene Fabery de Jonge 11 1 54 61 No. 3384 Zaterdag 10 januari 1970 73e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 3.25 per half jaar. Franco per post 14.per jaar. Advertenties 15 ct per mm, exclusief BTW Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wü geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Nadat j.l. maandag voorzitter P. J Evers zijn nieuwjaarsrede had uitgespro ken en door de heer Klaassen als oudste raadslid beantwoord was (zie voor beide volledige redevoeringen elders in dit blad), werd bij monde van mevr. Jans sen, bijgevallen door de gehele raad, over de miserabele woningtoewijzing ge debatteerd. Unaniem is men van oordeel, dat deze gemeente, wat de toewijzing van bouwvolume betreft, er bekaaid af komt. Ook b. en w. zijn dit oordeel toege daan, doch dit college blijft alles in het werk stellen alsnog een bouwstroompje van de grond te krijgen. Op voorstel van de heer Welleman wordt besloten weder om een schrijven aan het betreffende departement te richten, zoals vorig jaar ook is geschied. Mogelijk dat dit weer wat oplevert Verbaasd is de voorzitter over het ge rucht, dat mevr. Janssen gehoord heeft, als zou de Iglo-conservenfabriek zich op Noord-Beveland willen vestigen. Hem is daarvan niets bekend, maar hij zou ze van harte welkom heten. Hierna doet de voorzitter een paar mededelingen. In de eerste plaats wil hij iets recht zetten, n.l. een groot opge maakt bericht in één der dagbladen over het kerkelijk initiatief de woningbouw van de grond te hebben gekregen. Dit bericht behoeft rectificatie en schetst aan de hand van de werkelijke gebeurte nissen, de gang van zaken, hoe juist door de gemeente de bedoelde tien keuze woningen na veel moeite zijn verkregen. Was het de heren alleen maar begonnen om een wit voetje of een schouderklopje, dan zou de voorzitter er vrede mee kun nen hebben. Doch dit alles wekt een sche ve stand van zaken. Het lid Van der Weele is blij, dat de voorzitter dit bericht ter sprake brengt; hij had anders in de x-ondvraag er naar geïnformeerd. Hij had na lezing van dat bericht inderdaad gedacht, dat de ker ken er tien woningen bij hadden weten te krijgen. Een tegenvaller dus. Betreffende de Technische Dienst zegt de voorzitter, dat er een schrijven van Ged. Staten is binnengekomen, waarin de raad wordt uitgenodigd vóór 1 maart a.s. haar besluit om de eigen Technische Dienst te handhaven te herzien, daar anders een aansluiting bij Walcheren zal worden opgelegd. Te zijner tijd zal deze bi'ief van G.S. in de raad behandeld worden. De algemene politieverordening der ge meente wordt in die zin gewijzigd, dat vanaf heden ook het dansen in lokalen, Voor de man die zijn bier graag uitz'n eigen glas drinkt... een speciaal bierglas - f 13,50 en nog meer aardige cadeau-sug gesties van Keltum ontmoet u bij: Juweliers - Goes die niet tot de horeca-sector behoren, aan de goedkeuring en toestemming van de burgemeester onderworpen zijn. Hierna komt de heer Akkermans van de Zegam ter vergadering die de vragen van de heer Welleman, aan het college van b. en w. gesteld, zal beantwoorden. Op de eerst gestelde vraag zegt de heer Akkermans dat bij zijn weten het werk nimmer totaal heeft stilgelegen. Door spoedgevallen elders kunnen er een aan tal mensen wel eens weggeroepen zijn, maar de continuïteit staat bij de Zegam primair. De hoofdleiding is nu vrijwel geheel klaar en er zijn momenteel reeds 151 aangesloten percelen. Op vraag 2 zegt de heer Akkermans, dat de voorbereidende werkzaamheden voltooid zijn. Het werk is aanbesteed en opgedragen en bij definitieve dooi kan er begonnen worden. Het ziet er naar uit dat dit waar is, zegt de heer Akkermans op vraag 3. De pex-manente bewoning is te gering en daax-door zou de garantieregeling 60.000.te hoog worden. Dit wil ech ter niet zeggen, dat er geen oplossing gevonden kan worden. De voorzitter vraagt naar de mogelijkheid van aanslui ting op basis van gebruik, hetgeen echter niet mogelijk blijkt te zijn. De vierde vraag wordt beantwoord met: „Als we klaar zijn". Terwijl hij op vraag 5 namens de Ze gam belooft in een hoog tempo door te werken. Uit verdere vragen van diverse raads leden blijkt nog dat Colijnsplaat het vol gend stookseizoen aangesloten zal zijn, terwijl men dan misschien ook al aan Wissenkerke bezig is. Het dorp Kats is een onx-endabel ge bied, maar er is misschien een andere manier te bedenken. Aansluiting van landbouwex-s, gelegen langs de hoofdlei ding, stuit tot heden toe nog op tech nische bezwaren, maar kunnen misschien eens worden opgelost. Hierna wordt de raadsagenda vervolgd en wordt vei'klaard dat art. 19 van de l.o. wet 1920 de instandhouding van de open bare lagere school te Kats vordert. Per 1 januax-i 1970 wordt de heer L. C. H. van Loon te Middelburg tot onder wijzer aan de o.l.-school te Kats be noemd. Aan de voetbalvereniging „Cortgene" wordt een subsidie van 651.32 verstrekt voor de aanleg van een schijnwerpex-- installatie. Breure ziet de noodzaak hier van niet in. Er zijn vrije dagen genoeg en waarom moet men in het donker spelen? Met 8 van de 10 stemmen wordt het lid De Smit in het algemeen bestuur van de stichting dorpshuis „De Brug" be noemd. De heer Van der Weele verkreeg twee stemmen. Een crediet van ƒ4.100.wordt geo pend voor de aanleg van een centrale verwarming in de woning Julianastx-aat 19. Een rente van 8'/2°/o wordt gerekend en een aflossing in 15 jaar. Dit brengt een huurverhoging mee van 45.per maand. De gasaansluiting van de Westdijk wordt gegarandeerd. Zeven van de 10 daar gelegen woningen willen aansluiten. Op de hoek Havelaarstx-aat/Tulpstraat wil de A.M.Z. een bushalte instellen en daarbij wil de gemeente een abri plaat sen. Kosten plm. 2000. Door de Stichting Pensiontehuis Noord- Beveland wordt verzocht de door hun bij de verbindingsstraatjes geplaatste 7 lichtmasten, de aanleg van de kabel en het stroomverbruik voor rekening van de gemeente te nemen, daar er in feite geen verschil bestaat met de andere o- penbare verlichting in de gemeente. Bo vendien verzoekt zij om langs de toe- gansgweg naar het Pensiontehuis enige lichtmasten te plaatsen. De totale kosten hiervan belopen 5168.02. De raad wil ligt deze verzoeken met 9 stemmen vóór in. Alleen het lid Breure is tegen. Hij vindt dit geen openbare weg, maar par ticulier terrein. Bovendien heeft men het Pensiontehuis daar zo willen bouwen. Hij vindt het behoorlijk ingrijpend. Z.h.s. wordt van de kerkvoogdij van de Nederlands Hervormde Kerk te Co lijnsplaat een stukje grond van 141 m2 gekocht, tegen de prijs van 10.per m2. Deze gx-ond is bedoeld voor de ver bouw van de o.l.-school. De heer Bx-eure vindt dit nogal voorbarig. Wij weten nog niets concreets. Aan de heer S. de Graaf te Zaltbom- mel wordt in het bestemmingsplan Kort gene een perceel bouwgrond verkocht van 568 m2 tegen de prijs van 26.15 per m2 en een perceel tuingrond ter gx'ootte van 1900 m2 tegen de prijs van 4.per m2. Genoemde persoon gaat hier een bloe- menkwekerij vestigen met een kas voor open verkoop. Een welstandscommissie wordt hierna ingesteld, bestaande uit: P. Wisse, burge- meester van Wissenkerke, P. J. Evers, burgemeester van Kox-tgene, Ir. J. Poley, archietct te Goes, C. J. Klap, arcitect te Waarde en A. Boogaard, hoofd Tech nische Dienst voor Bouw- en Woningtoe zicht. Hierna wordt tot gemeentewerkman benoemd de heer G. A. M. Tazelaar te Kats, waarbij de voorraden en machi nerieën van zijn bedrijf door de gemeen te worden overgenomen. Bij de behandeling van enige begx-o- lingswijzigingen komt een tegenvaller bij de realisei'ing van het kampeerterrein aan het licht. Er wordt een aanvullend cx-ediet gevraagd van 170.000.wat gi-otendeels woi-dt veroorzaakt doordat de plaatsing van een transformatorhuisje door niemand was voorzien. Ook enkele andere elektrische voorzieningen waren duurder uitgevallen. De raad beslist hier op gunstig door te zeggen: wij hebben eenmaal A gezegd en moeten nu ook B zeggen. Aan de vereniging het Nedexiandse Blindenwezen wordt tot slot een subsidie toegekend van 25.per jaar. Op daartoe gestelde vragen door het lid Van der Maas zegt de voorzitter dat het schoonheidsfoutje in de straatver lichting Molstraat zal wox-den vex-andex-d; dat de zijde van de begraafplaats langs de Noordlangeweg zal worden ingeplant en dat hij inlichtingen zal inwinnen naar de op de teevee verschijnende reclame betreffende vestigingsgebieden voor in dustrie. De heer Welleman vraagt of er sollici taties zijn binnengekomen naar aanlei ding van de oproep voor kampbeheex-der. De voorzitter heft zijn ax-men ten hemel en zegt dat deze de 200 naderen. De heer Geelhoed zegt dat in de Ha- velaarstraat enkele borden van onbe woonbaar vex-klaarde woningen zijn ver- dwenen. De voorzitter zegt dat dit een strafbare daad is en zal een onderzoek laten instellen. Mevr. Janssen vraagt hoe het met de plannen staat voor de camping Zuijdweg. De secretaris zegt dat deze plannen in de nu ingediende staat door de P.P.D. niet aanvaardbaar zijn. De heer Van der Weele vraagt tot slot naar de verlichting te Colijnsplaat. Naar zijn mening is er nog niets aan gedaan. De voorzitter zegt dat hier pex'soneels- gebrek een grote rol speelt. burgemeester Evers van Kortgene En weer is er, mevrouw, mijne heren, een jaar verstreken. 1969 is voorbij, we staan aan het begin van 1970. Vanaf deze plaats spreek ik de wens uit dat dit jaar voor en en de uwen moge brengen, wat u er van verwacht. Dat 1970 ook voor de gemeente een alleszins goed jaar moge zijn. Het is zo de gewoonte, mevrouw, mij ne heren, bij de jaarwisseling nog even een blik te werpen op hetgeen gepas seerd is. Ik vind dit een goede gewoonte en waarom zouden we dit dan ook op dit moment nalaten. Een terugblik dus in 1969, zij het dan een aanstipping van de vooi'naamste punten. Het optimistische geluid dat bij de aanvang van het jaar ten aanzien van het aantal inwoners onzer gemeente geprodu- ceerd kon en mocht worden, is in de loop van 1969 achtehaald. Het aantal is, he laas, met enige verminderd, zeis geen stil stand dus, maar achteruitgang. Ook al is vooruitgang prettiger, al was het alleen maar door het stimulerend effect dat er terecht of ten onrechte van uit gaat, het zuiver rekenkundige resultaat mag in dezen evenwel nauwe lijks tellen. Wanneer we de zekex-heid hadden dat nu iedere inwoner een be hoorlijke boterham verdiende en daax-bij een behoorlijk en passend dak boven zijn hoofd zou hebben, dan zouden we met het kleinere rekenkundige resultaat nog vrede kunnen hebben. Het is evenwel zoetjes aan onverdraaglijk, ja, het doet zelfs ondemocratisch aan dat er in onze gemeente nog steeds enige tientallen in woners zijn die geen geschikte huisves ting kunnen betrekken. Ik druk me met „enige tientallen" nog ex-g voorzichtig uit en betrek daar alleen diegenen bij die wooni'uimte zoeken (velen gedurende een reeks van jaren) en ik betrek daar bewust niet bij de bewonex-s van minder waardige huizen en krotten. Het totaal aantal zou, anno 1970, misschien te on geloofwaardig klinken. Zeker, we hebben in 1969 een toewij zing van 10 premie-woningen ontvangen, een toewijzing die als zijnde de enige corpox-atie die in de gemeente Kortgene het statuaire bouwrecht heeft we hebben doox-gegeven aan de Chx-istelijke Woningbouwstichting te Goes. U zult zich ongetwijfeld nog herinne ren, dat ik in mijn vorige Nieuwsjaars toespraak reeds officieus van deze toe wijzing melding kon maken. Eerst een paar weken geleden heeft de eerste bouwvergadering plaats gevonden. Ho pelijk gaat de eex-ste paal nu spoedig de grond in en kan er een daadwerkelijke aanvang gemaakt worden met de bouw van 8 woningen te Colijnsplaat en 2 te Kats. Een jaar lang duwen en trekken zal daarmee bekroond kunnen worden. Rijkhalzend- zien we naar het gereed komen uit. Economisch is 1969 meen ik over het algemeen een goed jaar geweest. De fruitteelt maakte hierop evenwel een uitzondei'ing. Vooral de kleine bedrijven welke niet uitsluitend van die fruitteelt bestaan, hebben het bijzonder moeilijk. Ik heb het gevoel dat juist voor deze bedrijven de door overheidsmaatregelen uitgestoken helpende hand niet voldoende is. Laten we hopen dat deze nood zeer tijdelijk zal zijn en dat het de geox-gani- seerde tuinbouw zal mogen gelukken voldoende steun te bewerkstelligen. Het zou jammer zijn wanneer deze bron van inkomsten zou verdwijnen. De uit recreatief oogpunt bekeken zo mer 1969 was voortreffelijk. Het is jam mer dat wij over 1969 niet beschikken over de statistische overnachtingsgege- vens, zoals we die over 1968 wel hadden. Twee vakaturés ter secretarie, zoals al tijd gepaard gaande met een incomplete periode gevolgd door een inwerkingstijd voor nieuwe ambtnei'en waren er de oor zaak van dat de voor het verzamelen van deze gegevens benodigde tijd niet beschikbaar was. Nu het personeelsbe stand weer voltallig is, hopen wij vanaf 1970 weer over die interessante gegevens te kunnen beschikken. Het jaar 1969 was voor de vissers on geveer gelijk aan 1968. Geen top der halve zoals 1967 maar een totale omzet via ons mijnbedrijf te Colijnsplaat welke slechts een paar duizend gulden lager ligt dan 1968. Ongeveer 2lU min. Het laat zich aanzien, dat de kosten van ons bedrijf iets hoger zullen liggen dan de inkomsten. De aanwezige reserve is evenwel voldoende om dit nadelige slot zo nodig op te vangen. Het bungalowtex-rein is in 1969 een flink stuk naar zijn uiteindelijke vorm en aanzien gegroeid. Nog e'en 7-tal per celen kan te koop worden aangeboden. Diverse bouwwerken zijn in aanbouw of (zie vervolg voorpagina 2e blad). Kruiswoordpuzzel no. 116 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 1 13 IA 15 16 ül17 19 K 19 20 11121 22 23 2A 25 26 27 28 H29 30 31 32 33 fes 3A 3 b 36 I 3'/ 38 39 SP? AO A1 A2 A3 AA Wh W&s A5 A 6 A 7 A8 A9 sd BI 50 bi b2 53 *\i 55 56 57 58 59 60 62 r 64 bb bb I 1 L nttwn Horizontaal: 1. water in Bx-abant - 3. soort raadsel - 8. regiment infanterie (afk.) - 10. drinkgerei - 12. kleur - 14. klein plantje - 15. aangenaam 16. kor ting - 17. vei'laagde toon - 19. onver wacht voordeel - 21. normaal laagwater (afk.) - 23. deel van de schoen - 25. lopend touw - 26. jongensnaam - 28. boom 29. zeehond - 31. maanstand (afk.) - 32. enkeling - 34. betalingswijze - 35. afge scheiden gemeenschap - 37. eveneens 38. gegraven water - 39. scheepskabel 40. land in Afrika - 42. Frans voegwoord 43. drank - 44. ongebonden - 45. nietsnut 46. drank - 47. gevangenis - 48. seconde (afk.) - 50. grote bijl - 52. voorzetsel 55. godin - 57. edelsteen 60. schelle kreet 61. soort heester - 63. voorzetsel - 65. voegwoox-d - 66. muziekterm - 67. rang in het leger (afk.) Verticaal: 1. meisjesnaam - 2. viex-handig zoogdier - 3. tocht - 4. uniek - 5. roemen 6. Engels voorzetsel - 7. Sociaal Econo mische Raad (afk.) - 8. bedorven - 9. bestaat - 11. buit - 12. bevel - 13. bang 14. moeraskoorts - 18. in volume afne men - 19. tot betere gedachten brengen 20. Spaanse titel - 22. straat - 24. rond- achtig vaste lichaampjes - 25. gebaar 26. soort hert - 27. bloemen van bomen 30. niet scherpe - 32. wandvex-siering 33. elektrisch geladen deeltje - 34. bitter vocht - 36. rang in het leger - 38. tui meling - 40. noodsein - 41. vrijgevig 46. plant - 49. hoge naaldboom - 51. etcetera (afk.) - 53. vox-m van tillen 54. familielid - 55. deel van een vis - 56. wilde haver - 58. verhoogde toon - 59. speelgoed - 60. pers. vnw. - 62. middel eeuwen (afk.) - 64. bekende motorraces (afk.) Oplossing kruiswoordpuzzel no. 160 Horizontaal: 1. Genève - 5. Oregon - 9. da - 10. Irene - 12. Ob - 14. Ina - 16. planeet - 17. vrij 18. asla - 20. Olst 21. schat - 24. Osaka - 26. es - 28. ho 29. re - 30. d.d. - 31. neb - 33. uil - 35. x-ag - 37. ras - 38. ronde - 39. tweed 40. urn - 41. i.p.v. - 43. boa - 44. kei 46. re - 47. on - 48. af - 50. l.d. - 51. Regge 53. manie - 56. ever - 59. stro - 61. nee 62. draaien - 65. cat - 66. t.s. - 68. dalen 70. ge - 71. totaal - 72. Raalte. Verticaal: 1. gans - 2. na - 3. villa 4. era - 5. one - 6. reeks - 7. gr - 8. nors 9. diaken - 11. eng - 13. bijtijds - 15. als - 17. vla - 19. ach - 20. oke - 22. houding - 23. tol - 24. oor - 25. argwaan 27. serre - 30. dadel - 32. bon - 34. iep 36. Ato - 37. rek - 40. urgent - 42. vee 43. bom - 45. idiote - 47. oer - 49. fris 51. ree - 52. Gex'da - 54. arena - 55. etc. 57. vest - 58. bal - 60. rage - 63. aal 64. Ier - 67. ut - 69. nl. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1970 | | pagina 1