Meteorologisch jaaroverzicht Nieuwjaarsreceptie Als de wijzers op twaalf staan Dienst Gemeentewerken Noord-Beveland Lezers hanteren de pen Academici zonder u/erk Zomer en herfst van 1969 vragen om herhaling. Iedereen zal het er, zo dachten wij, we! mee eens zijn, dat de zomer en de herfst van 1969 in het komende jaar herhaald mogen worden. Bekijken wij echter het eindcijfer (ge middelde over het gehele jaar) dan is er weinig bijzonders aan de hand, want de gemiddelde etmaal- zowel als de ge middelde maximum-temperatuur is op een- of tweetiende graad na als normaal afgesloten, de zon scheen ruim 40 uren te weinig en er viel ongeveer 40 mm minder regen dan normaal. De herfst was het warmst (wat de afwijking ten opzichte van het normaalcijfer betreft), het voorjaar het koudst en het natst, de winter gaf te weinig zon. Late winter. Januari kenmerkte zich als een bij zonder warme maand met nauwelijks vorst van enige betekenis. Wel veel don ker weer, met als gevolg, dat De Bilt slechts 19 uren zon registreerde, en dat was een record voor deze eeuw. Het ve nijn zat in de staart, want februari bracht heel wat winterdagen met sneeuw en gladde wegen. Dat was een lelijke tegen valler, vooral voor de optimisten, die hadden gedacht, dat na zo'n warme ja nuari de winter wel voorbij zou zijn. In totaal in deze winter een tekort van 56 uren zon en minder neerslag dan normaal. Slecht voorjaar. Wat erger was, er kwam geen einde aan het koude weer. Een groot deel van maart bleef volop winters en zelfs april, welke maand 41 uren meer zon gaf dan normaal, hield het lang te koud. Op za terdag 19 april lag in een deel van noord-Nedei'land nog een laag sneeuw bij matige vorst, terwijl op diezelfde dag enkele verwannde zwembaden werden geopend. Zelfs mei deelde in de misère van het koude voorjaar, met daax-bij nog een te kort van 47 uren zonneschijn. Wij kun nen er lang of kort over zijn, het voor jaar was koud, te somber ente nat en het was maar een geluk, dat zowel Pa sen als Pinkstex-en nog x-edelijk tot warm weer bracht. Fraaie zomer. De zomer heeft maar één steek laten vallen, nl in de tweede helft van de maand augustus, die bijzonder x-egenrijk was, nota bene midden in een periode, die zowel vóór als na deze maand als Als er één moment is in het jaar, waai-op naar de klok wordt gekeken, dan is het wel op de scheiding van het oude en het nieuwe jaar, wanneer er wordt gewacht op het tijdstip, waarop de wijzers beide op twaalf staan. Maar ook op andere minder dra matische momenten wordt er veel op de klok gekeken. Veel meer dan u denkt en zo u dit niet meer mocht geloven, dan moet u eens een dag uw polshorloge thuislaten, of uw hpiskamex-pendule eens wegzetten. De tijd beheerst de mens. En telkens bij de jaax-wisseling moet weer eens worden toegegeven: wat is dat jaar weer omgevlogen. Het is, zoals op een heel oude vloertegel in het Oud- Nedex-lands staat geschreven: „Die tijt is cort Die doot is snel Wacht u va sonde So doedi wel." Us pake syn klok. Het is avond. Over een van de wegen van het wijde Friese platteland loopt een man. Hij draagt iets zwaars op zijn schouder. Daar de last in een doek is gewikkeld, is niet goed te zien welk voorwerp de man met zich meevoert. Het lijkt wel een koopman, die eenzame wan delaar, want bij de eex-ste de beste boer derij gaat hij het erf op. Hij klopt op de deur. Afwachtend neemt hij zijn last van zijn schouder en zet die neer op de grond. De doek valt wat weg en nu is te zien, wat de man bij zich heeft. Het is een ontdekking, die vex-baast: want het is een Friese staax-tklok, die in al haar pracht, compleet voorzien van ba- zuinende engelen en een altijd de aai-de torsende Atlas zichtbaar wordt. De deur gaat open en de boer vraagt, wat de boodschap is. Hij is wat terug houdend, want op dit late uur verwacht hij geen bezoek. De bezoeker mag toch wel even binnenkomen en de man zet de klok nu voorzichtig tegen de muur. De boerin is er inmiddels ook bij ge komen en ze kijkt geïnteresseerd naar het fraaie kunstwerk. „Ik ben knecht van een klokkenma ker", zo vertelt de bezoeker, „ik moet deze klok bij een klant bezorgen, maar dat is nog een mooi eindje hier van daan. Ik ben moe van het sjouwen. Bo vendien, het is al laat en ik wil eerst ergens overnachten. Kan ik de klok hier tot mox-genochtend achterlaten?" Daar is geen bezwaar tegen en de knecht vindt wel een spijker aan de wand om de klok zolang aan op te han gen. 't Liefst in de huiskamer. Dan kan men meteen eens zien hoe mooi zo'n droog kon worden opgetekend. Van juni vallen weliswaar geen dave rende dingen te zeggen, maar na een koele start met regen was iedereen te vreden. Juli zakte in de tweede week nog even naar herfstweer weg om zich echter snel te herstellen. De periode van half juli tot half augustus was voor treffelijk en daar hebben duizenden va kantiegangers van geprofiteerd. Het deed weer eens denken aan een oudex-wetse zomer, zoals na 1959 niet meer was opge tekend. Maar wanneer wij de eindcijfers van deze drie zomei-maanden bekijken, was het toch niet zo geweldig. Maximum temperatuur gemiddeld 0.6 graden war mer dan normaal. In De Bilt 12 uren zon te weinig en als gevolg van de natte augustushelft landelijk 43 mm meer re gen dan normaal. Droge herfst. De herfst is buitengewoon geweest, zoals slechts zelden voorkomt. Zowel sep tember als oktober kenmerkte zich door droogte. In Vlissingen b.v. viel 11 mm regen in twee maanden; één van de vele x-ecords, die de herfst wist te breken. Landelijk in september 59 en in oktober 53 mm regen minder dan normaal en in die twee maanden 54 uren zon meer dan normaal mot daax-bij in oktober ab- noi'maal hoge tempera tui-en. Met 1921 de warmste herfst van de laatste eeuw. Ex- was dan ook geen bezwaar tegen, dat november wat onbestendiger werd» met af en toe veel wind en meer regen dan normaal. Het was een jaar met, vooral na mei, meer gunstige dan ongunstige uitschie ters. Het voox-jaar mocht dan uitgespro ken teleurstellend zijn, de zomer en herfst hebben veel goedgemaakt, zodat wij ein delijk weer eens een jaar mogen afslui ten, dat goed uit de bus is gekomen. Wel bijzonder is, dat wij nu al tien jax-en achtex-een een jaar hadden met te weinig zon, al scheelden er dit jaar maar ruim 40 ui-en aan tegen verleden jaar 245 ui-en te weinig zon. Dat het landelijk mét 705 tegen normaal 742 mm neerslag weer eens een iets droger jaar was dan normaal, mag wel in de krant, hetgeen bij deze geschiedt, met daarbij voor 1970 als wens: „meer zon en een warmer voor jaar, maar liever wat meer kou in janua ri, want daarmee kwamen wij bedrogen uit!" (Nadruk vei'boden). klok xiitkomt. Bovenbeschx-even dubieuze vex-koopme- thode, waarbij de knecht een stukje to neelspel moest opvoex-cn om een klok „op zicht" te geven, werden zo omstreeks 1880 aangewend om.... Fi'iese staart klokken aan de man te bi-engen. Want meer dan eens gebeurde het dat de knecht de volgende morgen te horen kreeg: ..Hoeveel kost zo'n klok eigenlijk?" Viel de px-ijs mee, dan werd vaak gezegd: „Laat hem dan maar hangen...." De knecht tx-ok voor de vorm nog wel even een bedenkelijk gezicht de klok was immei's voor een ander bestemd maar„voox-uit dan maar." En zo werd de Friese staartklok thans meer dan 1500 gulden waard een kleine eeuw geleden voor een appel en een ei vex-kochtOnder invloed van de toenemende vraag naar de Duit se klokken, die slechts één keer in de 8 dagen behoefden te worden opgewonden, zou de verkoop van Friese klokken want dit gold ook voor het kleine „Schip pertje" en de stoeltjesklok zelf nog verder teruglopen. Duizenden exempla ren zijn kapotgeslagen en voor brand hout en oud ijzer weggedaan. Vandaag de dag is de vraag naar an tieke Friese klokken echter zo groot en de prijs zo hoog, dat het verhaal van de klokkenmakersknecht met.ja met enige spijt wordt gelezen. Want van de rustig tikkende staartklok, maar ook van de wat driftiger tikkende „Schippex-ke" en Stoeltjesklok gaat zoveel huiselijkheid uit, dat dit wel eens het geheim zou kun nen zijn van de rage, die er nu naar juist die klokken bestaat. Voor wat de stoeltjesklok betreft, het driekwart model van de staartklok, dit in Joure gemaakte uurwerk, wist zich van de drie modellen het langst te hand haven. Tot in verx-e landen, zoals in het Midden Oosten, vond- die klok aftx-ek. In 1963. ovex-leed, op hoge leeftijd, de laatste Jouster klokkenmakex'-oude-stijl: Albert Halma. Hij werd niet rijk.. Een modern klokmakex-sbedrijf heeft zijn taak overgenomen. Deze Friese klokmakerij, ook weer te Joüre gevestigd, heeft het nu druk om aan de hedendaagse, toenemende vx'aag naar Friese klokken te voldoen. De winkelprijs van zo'n nieuwe oud model-klok ligt zo tussen de 300 en 400 gulden. En de knecht behoeft er niet eens mee te leuren. Spreuken. Het begrip „tijd", dat tegenwoordig meer en meer relatief wordt en waarvan vaststaat, dat het gebonden is aan ons zonnestelsel, speelde vroeger ook al een rol, al regeerde de klok de mens niet zo zeer als nu het geval is. Eén gebeurtenis was echter ook toen wel aan tijd ge bonden en dat was de kerkgang. De kerk diensten waren vaak de enige samen komsten van dorpelingen en zelfs van stedelingen. Geen wonder, dat de kerk torens van tijdwijzers werden voorzien, eex-st van het primitieve soort: de zon- newijzei-s aan de zuidelijke torenmux-en bevestigd, later van het uux-wex-k, voor lopig slechts met één wijzer, die de uren aangaf. Sinds de 16e eeuw sieren uur werken de meeste torens. In later eeuwen werden zij van een tweede wijzer voor zien, zodat ook het aantal minuten kon worden afgelezen. De wijzerplaten moes ten natuurlijk van verre goed zichtbaar zijn, vandaar dat ze meestal fel gekleurd werden, zoals bij een oude klok uit het Noord-Hollandse plaatsje Ilpendam, waarvan de cijfers wit zijn op een blauwe x-and rond een rood middenvak. Soms hing een klok, als een uithang bord, boven de straat, zoals die van de Oosterkerk en Noorderkex-k te Hoorn. De hele uren werden met Romeinse cij fers aangeduid en de halve uren met ruitvormige tekens. Wijzerplaten werden ook wel opgesierd met spreuken. Op de wijzerplaat van een kerk te Enkhuizen staat, veelbetekenend, „Sic tx-ansit gloria mundi" aldus ver- gaat de glox-ie van een wereld. In de toekomst overschot van afgestu deerden. Er heerst een vrij hardnekkige opvat ting, als zou wex-kloosheid een vex'schijn- sel zijn, dat hoofdzakelijk onder hand arbeiders vooi'komt. Natuux-lijk, onder deze groep is het aantal werklozen gro ter, maar dat neemt niet weg dat ook hoofdarbeiders de kans lopen om werk loos te worden. Men behoeft hier slechts te denken aan kantoorpei'soneel, dat door de voortschrijdende automatisering en mechanisering min of meer overbodig wordt. Maar dat academici niet aan de slag zouden kunnen komen, of althans geen werk zouden kunnen vinden, dat in overeenstemming is met hun niveau, is een feit, waar velen niet aan willen. Met ruim driehonderd werkloze aca demici behoeft Nederland zich nu niet direct zorgen te maken. Trouwens, som mige werkloze academici zijn in feite sollicitanten die stellig binnen korte tijd aan de slag zullen geraken. Maar minister Roolvink heeft niettemin moeten ex-ken nen, dat 115 afgestudeex-den reeds langer dan een half jaar als werklozen stonden ingeschreven. Apart is de houten klokketoren van de Westex-kerlc van Enkhuizen, gebouwd van oude scheepsmasten en raas. De to ren heeft een uurwerk met één wijzer, maar ook deze ene wijze geeft de juiste tijd niet meer aan, want het uux-werk is zelf defect en blijkbaar niet meer te repareren. De"' Monnikendammers hebben hun scheldnaam te danken aan het klokke- spel van hun oude toren. Als de klok slaat, komen er ruitertjes uit een poort x-ijden. Terzelfdertijd blaast een engel op een bazuin. De engel „toet" evenveel maal als de klok slaat. Hierdoor spreekt men van Monnikendammer „toetex-s" of „troeters". Even bex-oemd is het soortgelijke uur werk van de Waag te Alkmaar. Ook hier komen bij het slaan van de klok ruiter tjes naar buiten. Onder elk van de vier wijzerplaten is een Latijnse spreuk aan-r gebracht. Van deze vier spreuken zeer van toepassing bij Oud en Nieuw willen we de vertaling geven als einde van dit artikel: „Beschouw ieder uur als een afzondex-lijlr leven." „Leef, de dood gedachtig; de tijd snelt." „De uiterste dag is de geboortedag tot het andex-e leven." „De kostbaarste verkwisting is die van tijd." En vex-moedelijk is er onder academici ook een „verborgen werkloosheid". Som mige academici weigex-en om zich bij een arbeidsbureau te laten inschrijven, omdat deze bux-eaus volgens hen niet op deze categox-ie zijn ingesteld, x-egionaal opere ren en te weinig zijn ingevoerd op de max-kt voor academici, Bovendien menen sommige afgestudeerden dat door in schrijving bij het ax-beidsbureau hun sta tus wox-dt vex-laagd. Zij spreken over „kneuzenbureau". Vraag en aanbod. In 1936 traden 2000 afgestudeex-den toe tot de Nederlandse beroepsbevolking. In 1960 bedx-oeg dit aantal reeds 3500. Voor 1970 wox-dt een aantal van 9000 ver wacht, Voor 1975 een aantal van 11.000. Kortom, het aantal afgestudeerde aca demici in ons land (nu cix-ca 84.000) stijgt steeds sneller. Het is de vraag of men in de nabije of verre toekomst niet met een overschot aan academici komt te zitten. Kox-t geleden is nog geconstateerd, dat afgestudeerde diex-geneeskundigen moei lijk een lucratieve praktijk kunnen op bouwen. Voor artsen en tandartsen geldt dat niet. In de komende jaren blijft ex- in deze sector een tekort. Maar het is niet onmogelijk dat we over enkele ja x-en met een overschot van juristen en economen komen te zitten. Bovendien is de vex-wachting dat x-ond 1980 in de technische vakken een evenwicht bereikt zal zijn tussen aanbod en behoefte. De behoefte aan psychologen, sociolo gen en geogx-afen blijft voorlopig het aan bod overtreffen, maar tegen 1975 zal ook hier een evenwicht bereikt kunnen worden. Nu gaat iedereen nog dat vak studeren, dat het meest ovex-eenkomt met zijn in teresse en capaciteiten, maar over een jaar of 610 zouden veel aanstaande studenten wel eens gedwongen kunnen worden hun studiekeuze af te stemmen op de maatschappelijke behoeften. Een betex-e afstemming van onderwijs en ar beidsmarkt lijkt onontkoombaar. Gesjeesd. Maar de grootste zorgen geven de genen, die hun academische opleiding niet voltooien. Ieder jaar vallen zo'n 1200 a 1400 studenten af en dit aantal zal stij gen, naarmate meer abituriënten naar de universiteit gaan. De gesjeesde student kan in de naaste toekomst een maat schappelijk probleem van de eerste orde worden. Dat geldt eigenlijk nu al een beetje voor afvallers uit de sector A- wetenschappen. Wat moet je doen met een psychologie student, die zijn studie niet heeft afge maakt? Hij kan bijvoorbeeld in de sociale zorg nog wel werk vinden, maar de be roepsopleidingen in deze sector slaan wij toch hoger aan en een gesjeesde student zal voor een werkgever waax-schijnlijk niet een „eex-ste keus" zijn. Naarmate de bex-oepsopleidxngen zich beter ontwikke len, wordt de mislukte student dus steeds meer een overbodige figuur. Bij de technische studierichtingen ligt dit voorhands wat gemakkelijker. De studiestakers kunnen hier gemakkelijk terugvallen op de hogere bex-oepsoplei- dingen binnen en buiten de bedrijven. Ontspoorden. Tenslotte zit men nog met een aantal gesjeesde studenten en afgestudeerde a- cademici, die niet in staat zijn zich in de gekozen carrière te handhaven. Vaak liggen de ooi-zaken in. het psychologisch vlak. Wat doe je met een arts, die verslaafd is geraakt aan de verdovende middelen en een veroordeling heeft gehad? Waar blijf je met een geschiedenisleraar, die geen orde kan houden of een econoom, die zijn theoretische kennis in het be drijfsleven niet produkticf kan maken, terwijl hij toch per sé in deze sector carrière wil maken? Dat zijn vragen, waar men bij de verschillende arbeids bureaus ook geen antwoord op weet. Toch zullen dergelijke problemen zich in de toekoxnst meer en meer gaan voor doen. En dan praten we nog niet over de talrijke r.k. priestex-s die hun ambt gaan vex-laten, maar die maatschappelijk ge zien toeïx niet te ver willen zakken. De ax-beidsbureaus zullen beter moeten wor den uitgerust om dit toenemend aantal „px-obleemgevallen" te kunnen opvangen. (Nadruk verboden). boordevol ideeën (maar door te weinig begeleiding dikwijls weinig van de grond), er zijn veelal voorbeelden ge noeg. Men wijst dan b.v. op „Canus" te Kapelle, waar men voor enkele centen een frisdrank je kan kopen en waar men zomaar even wat gezelligheid kan zoeken. Maar deze jongelui brengen tevens naar voren dat oude huizen en schuren uit hun dorp weg moeten, terwijl men dan vergeet dat men veelal in een oud huis(je) meer kan rommelen dan in een nieuw huis of gebouw, om er een fijne sfeer te bouwen. Hier komt men in de begeleiding tekort, en komt dus een taak open voor ouders, gemeenteraden, enz. die deze zaken beter kunnen behartigen dan zich b.v. druk te maken over wat er in zo'n ruimte zo al gedaan zou moeten worden. Jongelui stellen hiex-voor graag zelf spelregels op en houden er zich meestal nog aan ook. Maar gelukkig is er in deze voor de kei-ken ook nog een taak weggelegd. Kei-keraden die immers blij zijn iets voor de samenleving te kunnen doen. Wat denken ze b.v. voor de jongelui te doen, die in de commercieel geleide gelegen heden zoals in Kortgene officieel niet terecht kunnen, of jong-volwassenen, die zich daar niet meer thuis voelen. Gelukkig zijn er plaatsen waax= door de kerkeraden aan deze jongerenzaken ge- wei'kt wordt, al blijkt dit nog niet erg uit de antwoorden die gegeven wei-den in de regionale pers. Ook dit vraagt be zinning. Richten wij ons niet teveel op onszelf en te weinig op de jongeren, die toch wel weten dat er over hun gex-od- deld wordt en misschien ook wel juist daax-om, hun haar laten groeien of een fel gekleurd kostuum aantrekken. Jongeren en niet in de laatste plaats ouderen die in deze en andere zaken, Noord-Beveland betreffende, mee kunnen denken, eventueel werken, worden ver zocht zich in vei'binding te stellen met ondergetekende. P. A. Hamelink, Tuindox-p 3, Wissenkerke. Commissaris op 3 januari. De Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland en mevrouw C. van Aartsen - Stap hopen hun nieuwjaax-sre- ceptie te houden op zaterdag 3 januari a.s., des namiddags van 4 tot 6 uur. De ontvangst zal plaatsvinden in de Staentzaal te Middelbux-g, ingang Abdij- plein. Op liet laatste moment van oudjaarsdag kijkt iedereen op de klok. Waarde van uurwerken z«n sterk afhankelijk van de tijd. Met ingang van 1 januari 1970 zal een nieuwe subsidie-regeling voor de verbe tering van particuliex-e woningen in wer king treden, terwijl de bestaande rege ling komt te vervallen. Als gevolg hier van kunnen de volgende subsidiebedra gen verleend worden: terzake van woningverbetering, waai'onder wordt verstaan het treffen van voorzieningen tot verbetering van de indeling of van het woongerief van een woning of tot op heffing van er-aan klevende technisclxe gebreken: 25% van de kosten van ver betering tot een maximum van 10.000.- (maximumpremie dei-halve 2.500.Dit betekent uiteraard niet, dat de verbete ring niet meer dan 10.000.mag kos ten; dit bedrag is het hoogste, waax-over premie wox-dt berekend. Het bovenstaande is eveneens van toe passing op woningsplitsing en samen voeging van woningen, waarbij dan voor de elke ontstane woning de maximum premie van 2.500.geldt. Terzake van de volgende voorzienin gen gelden de erachter vermelde vaste premiebedragen a. Het maken van een ruimte voor een pi-ivaat en het daarin aanbrengen van een closet met waterspoeling 450. ,b. Het vervangen van een ton of ander primitief privaat in een bestaande ruim te door een naar de omstandigheden meest hygiënische inrichting 300. c. Het maken van een ruimte om te douchen en het aanbrengen van een douche-inx-ichting 450. d. Het aanbrengen van een douche- inx-ichting in een bestaande ruimte ƒ300.-. e. Het maken van een ruimte om te koken en het aanbrengen van een aan de huidige inzichten aangepaste keuken inrichting daarin 1125. f. Het vervangen van een primitieve lcexikeninrichting in een bestaande ruim te door een aan de huidige inzichten aan gepaste keukeninrichting 450. g. Het maken buiten de woning van een bergruimte450. Indien in een woningverbetering is be grepen het aanbrengen van voorzienin gen, waarvoor vaste bedragen (als hier boven genoemd) gelden, bedraagt de ma ximumpremie 2.500.5/12 maal het vaste bedrag genoemd in de tabel. In bepaalde gevallen kunnen leningen aangegaan ten behoeve van woningver betering door de gemeente worden gega- randeex-d. BELANGRIJK Voor subsidie komen niet in aanmer king de volgende voorzieningen: a. Het aanbrengen van een centrale- verwarmingsinstallatie. b. Het aanbrengen van een liftinstal- latie. c. Het opheffen van technische gebre ken, die als ondex-houd moeten worden aangemei'kt. In het algemeen wordt géén subsidie verleend voor woningen gebouwd na 1945. De regeling geldt slechts voor wo ningen bestemd voor permanente bewo ning. Voorwaarde voor het vex-krijgen van preiriie is dat de woning na het uitvoeren van de verbetering in haar geheel aan redelijk te stellen wooneisen voldoet (dit geldt niet steeds voor het aanbrengen van een W.C. of douchegelegenheid). Wanneer de verbetering minder dan 1.000.kost, wordt géén premie ver- leend, behalve wanneer de voox-ziening het aanbx-engen van een privaat of dou che betreft. Géén subsidie wordt vei-leend als met het werk is aangevangen, voordat een premie-aanvraag is ingediend of voordat bericht van het gemeentebestuur is ont vangen, dat met de bouw een aanvang kan worden gemaakt. Deze nieuwe regeling geldt voor pre- mieverzoeken, die na 1 januari 1970 zijn ingediend. Tevens zijn per 1 januax-i 1970 de „Be schikking geldelijke steun particuliex-e huurwoningen 1968" en de „Beschikking geldelijke steun eigen woningen 1968" hei-zien, waardoor de jaarlijkse bijdra gen, welke ingevolge deze regelingen zullen wox-den verstrekt in vele gevallen een vei-hoging van meer dan 100% ver tonen. Nadere inlichtingen kunnen worden vex-kregen bij de Dienst Gemeentewerken Noord-Beveland te Wissenkerke en ter secx-etarie van de gemeenten Kortgene en Wissenkerke. Ter secretarie kunnen eveneens gratis aanvraagformulieren worden afgehaald. Open brief voor alle jongex-en of alle mensen die zich op een of andere wijze met de jongeren vei-bonden voelen. (En wie zijn dat niet). Leefbaax-heid van Noord-Beveland. Kerkelijk initiatief. Woningbouw. Din gen die men de laatste tijd ontmoet in plaatselijke en i-egionale pers zijn plaat singen die heel wat mensen aan het den ken zet, dit is zondexmeer een lofwaardig streven om ook langs deze weg beweging te kx-ijgen, een beweging die m.i. Noox-d- Beveland broodnodig heeft. Enkele ge dachten hiei-over zijn: Ontspanning: te weinig. Akkoord maar wat doen we er aan. Jongeren meestal WAARHEEN MET DE GESJEESDE STUDENT? In de dertiger jax-en waren ingenieurs blij, wanneer zij een baantje als tx-amconducteur konden vinden. Die mex-kwaardige tijd lijkt nu voorgoed voox-bij, maar toch staan er afgestudeerde academici als werklozen inge schreven. De minister van sociale zaken heeft al eens gegevens aan de kamerleden moeten verstx-ekken over de omvang van deze „acade mische werkloosheid". Deze was niet direct verontrustend (257 wex-kloze afgestudeerde academici), maar het is niet onmogelijk dat dit cijfer in de toekomst wel eens zou kunnen stijgen. Daarnaast zit men dan nog met talloze ex-studenten, die hun opleiding niet hebben voltooid en wier opneming in het normale arbeidsproces moeilijkheden kan opleveren.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1970 | | pagina 6