Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 1 januari 1970 no. 3383 Mijn vrouw, mijn superieur Vervolg binnenlands jaaroverzicht 1969 De VPRO krijgt een nieuw bestuur. Voorzitter wordt Jan Kassies, directeur van de Toneelschool in Amsterdam en vice-voorzitter van de Raad voor de Kunst. De VPRO ziet heel wat leden weglopen. De PTT wil nog maar één postbestel ling per dag, alleen in zakenwijken wil men nog tweemaal rondgaan. De huidige telefooncentrales (1260 st.) moeten wor den vervangen door elektronische. Nieu we toestellen krijgen dan geen draaischijf meer maar een toetsenbord. In Den Haag wordt de Benelux-confe- rentie gehouden. Men kan geen akkoord bereiken over afschaffing van alle for maliteiten aan de grens tussen Neder land en België. In Tilburg bezetten studenten de Eco nomische Hogeschool. Zij eisen mede beslissingsrecht op alle niveaus. De Ho geschool wordt gesloten, een beslissing waarop de rector-magnificus later (op verzoek van de minister) terugkomt. De prijzen stijgen nauwelijks. Mei. Op 30 mei komt het op Curacao tot ongeregeldheden. Een groot deel van het centrum van Willemstad wordt verwoest. De Antilliaanse regering roept Neder landse mariniers te hulp. Uit Nederland worden versterkingen gestuurd. De rege ring in Den Haag is er niet gelukkig mee. De moeilijkheden beginnen als werkne-r mers van Werkspoor Caribbean in sta king gaan. Uit solidariteit staakt ook het Shell-personeel (3400 man). Op 30 mei trekt een menigte van vijfduizend stakers door Willemstad. Auto's worden in brand gestoken, Europeanen aangevallen. De economische situatie in het rijksdeel is al jaren achteruit gegaan. In Nederland wordt aangedrongen op wijziging van het Koninkrijksstatuut, ook om te vermijden dat in de toekomst Nederlandse militai ren betrokken raken bij een conflict in dit deel van de wereld. Op 31 mei is de rust overigens hersteld. De Nederlandse mariniers, ter versterking uitgezonden, komen half juni terug. De materiële scha de in Willemstad wordt geschat op 50 mijoen gulden. Koningin Juliana kijkt toe als op 23 mei de Lauwerszee wordt afgesloten. Om het gat van 900 meter in de afsluit dijk te dichten zijn 25 caissons nodig. Het. werk duurt een maand. Met de afsluiting van de Lauwerszee is in 1961 begonnen. De kosten bedragen 150 miljoen. Aan gebied wox-dt 9100 ha gewonnen. Twee duizend ha blijft water, 1300 ha wordt landbouwgrond, de rest recx-eatiegebied en militair oefenterrein. Vrijdagavond 16 mei bezet een groep studenten het Maagdenhuis in Amster dam. Nadat het eerder voor een paar uren al tot een bezetting was gekomen. De omgeving wordt afgezet. De politie tracht de bezetters te isolex-en. Bouwvak kers slaan echter een luchtbrug. De lei ding van de universiteit maakt bekend, dat kasten zijn opengebroken en geheime of persoonlijke documenten zijn ont vreemd. De bezetters wijzen bemidde ling door een Kamercommissie af. Op 21 mei dringt de politie massaal het Maag denhuis binnen en verwijdert de bezet ters. Uit de processen-vex-baal blijkt, dat onder de 660 bezetters 208 jongeren zijn, die niet als student staan ingeschre ven. Van de studenten is de helft afkom stig van de faculteit der sociale weten schappen. De bezetters moeten zich ver antwoorden wegens lokaalvredebx-euk. In de Amsterdamse gemeenteraad wordt heftig gediscussieerd, maar een .x-uime meerderheid stelt zich achter b. en w. en het politieoptreden. De vestiging van de Franse Progil- FEUILLETON „Wat zegt vader ervan?" „Hou' maar op. Die is in staat Bas te vermoorden. En dan te weten, dat pap altijd zo hoog tegen hem opzag: Mijn schoonzoon Bas, fabrikant van plas tic gebruiksartikelen. Wel eens gehoox-d? Wereldbekend merk, enzovoort „Ga je nu scheiden?" Felie keek haar schoonzuster met op getrokken wenkbrauwen aan. „Weet jij soms nog wat andex-s? Heb ik nog niet genoeg geduld gehad met die schobbe jak? Na alles, wat hij me heeft aange daan? Heb jij soms nog een goed woord voor hem? Ik heb gedaan, wat ik als zijn vrouw meende te móeten doen: Alles bedekken met de mantel der liefde. Net zo lang, tot die mantel op 't lest vol met gaten zat Hoofdstuk 9. Hoewel Ria het plan had om de hele dag bij haar schoonouders te blijven, zei ze na het eten, toen ze hielp met afwas sen: „Ik ga met de trein van vijf voor drie terug, moeder." Mevrouw van Boot keek haar naden kend enkele ogenblikken aan. Ze begreep haar en zei dus enkel: „Goed, kind. Kom gauw eens terug, hè?" „Dat doe ik." In de trein dacht ze: eigenlijk is het laf van me, dat ik wegging. Felie zal best begrepen hebben, dat zij er de oox'- zaak van is. Maar ik kan niet nog een hele middag in een gedrukte stemming zitten. Ik vind het ellendig voor Felie, maar het deprimeert me, als ze er tel kens weer over begint. Hoe kan een man zoiets nou toch doen? Als je van elkaar houdt, kun je dan ook naar een andere fabriek in Amsterdam gaat niet door. De gemeenteraad aanvaardt een motie, waar in vestiging wordt afgewezen vanwege de risico's van de' zwavelkoolstoffabx-iek voor de bevolkingsconcentraties in het gebied. Juni. De regering publiceert de nota over de gebeurtenissen in Indonesië in 1947 en 1949. Conclusie van premier De Jong: De Nederlandse krijgsmacht heeft zich als geheel correct gedragen. De regering vindt het bovendien een hachelijke zaak om achteraf te oordelen. In Indonesië zijn zo'n 200 duizend Nedex-landse militairen geweest. Ongeveer 150 wandaden zijn bekend. Uit de archieven blijkt niets over verhcimelijking van wandaden door de desbetreffende autoriteiten. Al blijken verscheidene archieven 'niet meer volle dig te zijn. Premier De Jong bleek toch onder de indruk te zijn van het onder zoek. Hij zei, dat er meer aan de hand is geweest dan hij vermoedde. De Nederlandse katholieken en zij niet alleen volgerx vol spanning de ge beurtenissen rond de studentenpastox-es. Het conflict sleept zich al het gehele jaar voort. Al in januax-i zegt kardinaal Alfrink nadat twee priesters (in Am sterdam en Utx'ccht) zich hebben ver loofd, dat het episcopaat dit niet kan en niet mag goedkeuren. De studenten- pastores krijgen steun van 17 collega's, die menen, dat zij ook na hun huwelijk mogen blijven voorgaan in de jprediking. In Utrecht worden studentenpastores geschorst omdat zij een verbod naast zich neex-legden om reformatorische predikan ten tot de eucharistieviering toe te laten. De verantwoordelijke man. dr. Kamp huis, neemt ontslag. Een commissie stelt voor het Konink lijk Huis over een gedeelte van de in komens en vermogens belasting te laten betalen. Echter niet over die bezittingen, die voor een goede uitoefening van de monarchale taken noodzakelijk zijn. Geen belasting zou- moeten worden betaald over de toelagen van het rijk en de Kroondomeinen. De commissie stelt vast in tegenstelling tot alle verhalen dat het Koninklijk Huis niet schatrijk is en geen vermogens van zeer grote hoogte bezit. Hilversum viert feest, maar met ge mengde gevoelens. De Omroepwet treedt in werking. NTS wordt NOS, het samen werkingsorgaan, dat voortaan zowel over radio als tv gaat. De omroepen klagen, dat de NOS veel te veel zendtijd heeft. De SER (Sociaal Economische Raad) adviseert om per 1 januari 1970 de BTW niet opnieuw te verhogen. Ook de huur verhoging moet worden uitgesteld. De contractlonen mogen dan met niet meer dan vijf procent stijgen. De SER bepleit ook verzachting van de prijsstop, ten einde sommige kostenstijgingen in de prijzen te kunnen verwerken. De KLM krijgt het recht om via Rus land (Moskou en Sibex-ië) op Tokio te vliegen. De Russische maatschappij Aero- flot mag dan via Amstex-dam lijndiensten op Amerika onderhouden. De zomer blijkt al aardig door te zet ten. In grote delen van Nederland ont staat een tekort aan drinkwater. Oor zaak: ernstige verontreining van de Rijn. In Duitsland is endosulfan in de Rijn terecht gekomen. Het is een zeer giftig bestrijdingsmiddel tegen insecten. Duits land zegt, dat ook andere chemische stoffen de verontreiniging vex-oox-zaken. In de Rijn treedt massale vissterfte op. Nederland is boos omdat Duitsland veel te laat heeft gewaarschuwd. Waterlei dingbedrijven moeten tot 7 juli op nood voorzieningen overgaan. 13 door Lena Schagen vrouw verlangen? Zijn mannen dan zo gecompliceei-d? Ilc heb wel eens gelezen, dat vrouwen monogaam zijn, doch man nen polygaam. Je leest zoiets, maar het dringt helemaal niet tot je door. Wat kan er in Felie's huwelijk de oorzaak van zijn, dat Bas genoeg van haar ki-eeg? Ligt de schuld in zo'n geval enkel bij de man, ofDat kan niet, ik zal vast niet goedpraten wat Bas gedaan heeft en misschien nog doet, maar Felie moet er op de een of andere wijze ook debet aan zijn. Als er een huwelijk stx'andt, dan moet de schuld bij beide partijen liggen. In het hotel met een vreemde vrouw in bed en dan je eigen vrouw bellen en vragen, hoe het er mee is. Dat is toch wel het toppunt van gemeenheid, zoiets zou Erik nooit doen. Natuurlijk niet. Of. A baje zou lelijke gedachten krij gen door wat je vandaag aan narigheid hebt gehoord. En geen man meer ver trouwen. Maar Erik wel; hij is een schat en dol op me. En ik op hem. Maar. Felie en Bas zullen ook wel stapel op elkaar geweest zijn, toen ze pas getrouwd waren. Hoe kunnen twee mensen dan na jaren toch uit elkaar groeien? Dan moei de liefde toch niet groot genoeg geweest zijn. Echte liefde verdiept zich immers steeds meer in het huwelijk? Vóór ze trouwde, hield ze al ontzettend veel van Erik, maar nunu was het niet meer in woorden weer te geven. Hoe zal Erik dit opvatten? En zijn zusters? 't Geeft toch altijd min of meer een schandaal. Misschien weet Erik er iets op te vinden, een uitweg, een com promis. Erik is zeer vindingrijk, weet Van 12 tot 27 juni zijn twee Amster damse politierechters bezig met de be rechting van de ruim 600 bezettex-s van het Amstex-damse Maagdenhuis. Een van de rechtere is mr. Nomes, die eerder de secretaris van de Socialistische Jeugd in Amsterdam wegens belediging van het Koninklijk Huis veroordeelde tot 3 maan den gevangenisstraf en vijf jaren ont zegging uit het kiesrecht. Juli. Miljoenen Nedex-landers zitten uren ge kluisterd aan het tv-toestel als in de nacht van 20 op 21 juli Neil A. Arm- strong als eerste mens voet op de maan zet. De NOS brengt een rechtstreekse uitzending,, die een avond en cc-n nacht duurt. De Nederlandse kunstenaars zijn boos over het kunstbeleid. Op 2 juli spreken zij met minister Klompé. Eon maand daarvoor weigert de minister naar Am sterdam te komen, waar een groep kun stenaars de Nachtwachtzaal van het Rijksmuseum heeft bezet. Zij wil wel praten, maar niet wordengechanteerd. De politie treedt niet tegen de bezetters op uit angst voor beschadiging van de kostbare kunstwex-ken. De bezetting duurt niet langer, dan een dag; men vertrekt vrijwillig. Minister Klompé belooft in juli, dat zij voor 1970-zal proberen extra gelden voor de kunsten uit te geven. De Nedex-landse wegen moeten meer „rustplaatsen" krijgen, vertelt Rijkswa- terstaat. Plannen liggen gex-ecd voor on geveer 40 pleisterplaatsen (met restau rants) langs de grote wegen, speciaal voor de beroepschauffeurs. De politiebonden bepleiten uitbreiding van de beschikbare middelen tegen wat zij „volksverzamelingen" noemen. Naast de slag- en vuurwapens en het traangas zou de politie moeten kunnen beschikken over „onwelriekende, dan wel onaange name sensatie verwekkende middelen". Minister .Bakker opent op 22 juli de Heinenoordtunnel onder de Oude Maas bij Barcndrechl. Het is de zevende tunnel in Nedex-land. Ditmaal gaat het om een belangrijke schakel in de Delta-route, de verbinding tussen de Randstad Holland en Zeeland. Minister Bakker vertelt, dat in de komende tien jaren nog eens zes lange verkeerstunn'els moeten worden gebouwd. Augustus. Nedex-land is voor een groot deel opge wekt met vakantie. De zon laat Neder land niet in de steek. Toch trekken zo'n 2 miljoen Nedex-landers naar het zuiden. Verwacht wox-dt, dat buitenlandse toe risten in Nederland voor zo'n 1.3 miljard gulden zullen uitgeven. In België veron gelukt een Nederlandse bus m de Maas bij Dinant. Slechts enige inzittenden wor den gered. De bus zou in een verkeerde versnelling een helling zijn afgedaald. Nederland windt zich op over de gang van zaken op Nieuw Guinea. De Volks raadpleging daar wordt hier nauwelijks sex'ieus genomen. Papoea's in Nederland protesteren. Maar minister Luns (Bui tenlandse zaken) zegt, dat alles goed is. Nederlandse journalisten, daartoe offici eel uitgenodigd, weigeren als „waarne mer" dienst te doen. Unaniem stemmen de kiesmannen vóór aansluiting bij In donesië. Geheel volgens de. verwachtin gen. In november zou minister Luns bij de Vex-enigde Naties zeggen, dat dit toch eigenlijk wel de beste oplossing is voor Nieuw Guinea. De secx-etaris van de Socialistisch Jeugd (Amstex-dam) wordt toch niet uit het kies recht ontzet. Het Amsterdams Gerechts hof veroordeelt de jonge man in hoger bex-oep tot vijf maanden gevangenisstraf, waarvan 3 maanden voorwaardelijk. Ook de ontzetting uit het recht om bii de krijgsmacht te dienen wordt ongedaan gemaakt. De px-ocux-eur-generaal meent, dat zo'n .veroordeling anders voor veel jongeren aanleiding kan zijn soortgelijke overal raad op. Jammer, dat hij vana vond niet thuiskomt. Terug in de stad, liep ze nog even door de winkelstraat en stapte tenslotte een tearoom binnen, want ze had dorst ge kregen. Daar zat ze enige tijd. dronk haar thee en rookte een sigaret, terwijl ze om zich heen keek naar de gaande en komende bezoekers en bezoeksters. Het was erg druk, zodat ze maar weer plaats maakte voor andex-en. Thuis, in haar flatje, maakte ze een paar sneden brood voor zich klaar, waar na ze zich gemakkelijk in de kamer installeex-de met een paar tijdschriften. Het was half tien, toen de telefoon ging. Ze liep naar de gang en meldde zich. Het was Bas. Met een schok kwam ze tot zichzelf. „Ben jij het, Ria?" „Ja, je spreekt met Ria." „Neem me niet kwalijk, dat ik bel, maar is Felie soms bij jou?" „Nee, dat is ze niet. Waarom zou ze bij mij zijn?" Ik houd me op de vlakte, dacht ze. „We.we hebben ruzie gehad, hoog lopende ruzie. Ze is gisteren weg gegaan. Ik dacht: ze zal met een paar uurtjes wel terugkomen, maar ze is er nog niet. Ik maak me een beetje ongerust over haar." „Heb je al naar huis gebeld?" „Smalbergen? Ze hebben geen telefoon. Ik voel me doodongelukkig." „Werkelijk?" „Wat ben je koel? Is Erik er niet?" „Nee. Die is nog aan het werk. Ben je werkelijk ongerust?" „AllichtZeg, weet jij soms, waar ze is? Is ze thuis?" Ik kan hem niet voorliegen, dacht ze, al is hij nog zo'n schooier. Eigenlijk ver- dient hij, dat ik de hoorn op het toestel smijt. Want waarom belt hij me op? Wat heb ik er mee te maken? „Hallo? Ben je er nog, Ria?" „Jawel. Luister eens, zwager, ze is natuurlijk thuis. En daar zal ze waar schijnlijk wel blijven." „Waarom?" „Vraag alsjeblieft niet naar de beken de weg, Bas." delicten (belediging van het Koninklijk Huis) te begaan. September. Minister De Block stelt op 4 september de prijsstop gedeeltelijk buiten' werking. De regeling is vanaf 8 april van kracht geweest, Sommige kosten mogen weer worden doox-bex-ekend: inkooppx-ijs van produkten, grondstoffen en halffabrika ten; advertentietarieven, vrachtprijzen, omzetbelasting, enz. De minister deelt mee, dat de prijzen in 1969 ongeveer 7.5 procent boven het gemiddelde prijspeil van 1968 zullen stijgen. De vakbonden vinden, dat de bewindsman overhaast met zijn besluit komt. Zij vrezen, dat de prijzen opnieuw gaan stijgen. De Nederlandse regering doet wat on vriendelijk tegen België omdat onze zui derburen de invoering van hun eigen BTW uitstellen tot 1971. Met enig onge noegen wordt geconstateerd, dat niet al leen de grenscontrole gehandhaafd blijft maar ook de horecaprijzen in Begië lager blijven. Koningin Juliana houdt op 16 septem ber (Prinsjesdag) de traditionele troon- x-ede. Naast haar in de Ridderzaal zit alleen prins Bernhard. De overige leden van het Koninklijk Huis zitten bij de andere genodigden. Bij de plechtigheden doen zich nauwelijks incidenten voor. De politie heeft een tip gekregen, dat tijdens de x'it naar de Ridderzaal een aanslag zal worden gepleegd. Een verhaal, dat ook in buitlandse kranten vex-schijnt. De Haagse binnenstad wordt nauwkeurig bewaakt. Het enige incident, dat zich voordoet, betreft enige protesterende kunstenaars op het Voorhout. Op do Nederlandse Antillen worden verkiezingen gehouden. De x-egerende Democx-atische Partij lijdt een forse ne derlaag. Alle partijen willen een ronde- tafel-conferentie over onafhankelijkheid, maar ook vasthouden aan een zekere band met Nederland. In Limburg zal een petx-o-chemische raffinaderij worden'gebouwd. Staatsmij nen en Shell werken daax-bij samen. De regering zal tot 75 miljoen rente en aflos sing betalen van leningen, die voor de bouw nodig zijn. De raffinaderij moet 3.7 miljoen ton olie kunnen verwerken. De olie zal worden aangevoerd via pijp leidingen. In Amsterdam hebben toeristen er een nieuwe attractie bij: slapex-tjes kijken op de dam. De politie houdt i-egelmatig con- tx-oles onder de jongeren rond het vrij heidsmonument, maar kan tegen het slapen op zich niets doen. Onder de re gelmatige bezoekers van het monument worden twee jongemannen aangehouden omdat ze ervan worden verdacht in Am stex-dam in diens flat een homofiel te heb ben vermoord. Oktober. In hét Academisch Ziekenhuis in U- trecht wordt (op 11 oktober) prins Con stants n geboren. De zoon van prinses Beatrix moet in een couveuse worden opgenomen. De baby lijdt aan wat de doktoren „Hyaliene membranenpneumo- nie" noemen, een aandoening van de luchtwegen, die niet ongevaarlijk is. Tien dagen later is het kleintje weer zover hersteld, dat het uit de couveuse kan worden genomen. De px-ins woog bij de geboorte 3240 gram. Een definitief plan wordt gemaakt voor de sluiting van de Limburgse mijnen: vóór eind 1975 zullen alle mijnen dicht zijn. Daardoor komen 17.000 arbeidsplaat sen te vervallen. Een aantal van de plaat sen zal worden opgevuld door de chemi sche bedrijven van de Staatsmijnen. Over Verolme ontstaat ongex-ustheid. De scheepsbouwer heeft financiële pro blemen. De regering wil wel bijspringen, maar eist een zekere controle. Nadat Verolme steun krijgt, maakt hij bekend, dat hij in Australië nieuwe wex-ven wil bouwen. Het was even stil. „O, juist.... je weet het dus. Mijn vrouw hangt de vuile was buiten de deur." „Ik kan de telefoon op de haak leggen, zwager, uitgaande van de gedachte, dat ik niet met jullie intei'ne moeilijkheden te maken heb. Maar ik mag Felie en ik mocht jou ook. Mij dunkt, dat zul je wel gemerkt hebben die keren, dat Erik en ik bij jullie wax-en. Het feit, dat jullie je zomerhuisje dadelijk voor ons beschik baar stelden na ons huwelijk vond ik indertijd een mooi gebaar. Zulke dingen stel ik erg op prijs. Ik beschouwde je altijd als een behoox-lijke vent, een heer. Jammer, dat ik me zo in je vergist heb, Bas. En als je het hebt over vuile was, vraag ik me af, wie er het eerst mee is begonnen die buiten te hangen, jij of Felie." „Felie zal wel weer schromelijk over dreven hebben, zoals gewoonlijk. Haar fantasie kent geen grenzen. Maar ik ben nu gex-ustgesteld door de wetenschap, dat ze thuis is. Ik zal haar maar een paar dagen daar laten, zodat ze weer tot zich zelf kan komen. Misschien haal ik haar in het weekeind wel op," „Ik zou het je niet advisex-en, zwager. Mijn schoonvader is niet bepaald in een vriendelijke stemming. En dan druk ik me nog zacht uit." „Heeft Felie zich beklaagd? Is ze bij je geweest?" „Nee. Ilc was vanmox-gen in Smalber gen. Felie heeft me het een en ander verteld." „Juist, ja, ja. En nu ben ilc in de ogen van schoonzus Ria van m'n voetstuk ge tuimeld, nietwaar? Meneer Bas is nu bandiet Bas, die.... ach, wat geeft het allemaal. Mij zul je toch niet geloven." „Beste jongen, ik ben er enkel vei-drie- tig om. Zelf ben ik ontzettend gelukkig met Erik en ik gun iedex-een ditzelfde geluk. Ook jullie." „Dank je Ria, dat doet me tenminste goed. Eigenlijk heb ik neiging, om in m'n wagen te springen en naar je toe te rijden, om mijn lezing te laten horen. Maar ik denk aan je reputatie, die smetteloos is, en de mijne, waaraan het een en ander mankeert, dat geef ilc toe. Bij Oix'schot en het Kuinderbos wordt geprotesteerd tegen de plannen voor nieuwe militaire oefentexveinen. Voox-- lopig zonder resultaat. Nedex-land lacht wat om minister Beer- nink (Binnenlandse zaken), die bij de Belgische grens wordt betrapt op smok kel van twee sloffen sigaretten. De mi nister toont zijn diplomatieke pas, maar moet later toch betalen. Hij heeft ten slotte zelf de harde lijn gepx-edikt. Ook Amsterdam gaat hard optreden, tegen de „damslapex-s". De gemeentex-aad verbiedt liet „zich bevinden op of tegen een gedenkteken" en het gebruik van openbare wegen als slaapplaats. Expoge, het Veterancnlegioen en de Nationale Federatieve Raad van het voormalig ver zet zijn blij. Zij hadden al in juli bij premier De Jong op maatregelen aange drongen. Oktober brengt een nieuw goudmijntje. Wij blijken rijker te zijn aan grondstof fen dan wij ooit hadden gedacht. In Gro ningen zijn grote reserves kalium- en magnesiumzouten gevonden. Minister De Block zegt, dat de winning nog wel de nodige problemen opx-oept. Ook in Suriname worden vex-lciezingen gehouden. De Nationale Partij van pre mier Pengel verliest zeven van haar achttien zetels. Het is wel zeker, dat pre mier Pengel niet meer als zodanig terug zal keren. In het betwiste gebied tussen Suriname en Guyana doen zich wat in cidenten voor. De secretaris-generaal van het ministerie van Defensie, de heer Peijnenburg, gaat zijn boekje te buiten en laat alvast manschappen van de ma rechaussee inenten, voor het geval dat Suriname Nedex-land om militaire bij stand vraagt. Finale. Het slot van het jaar brengt wat poli tieke spanning (rond de belastingen), maar verder weinig verrassingen. Wel sombere gezichten bij Werkspoor, onder deel van het gx-ote VMF-concern, dat zal moeten sluiten. De werknemers gaan in staking. Zoals eerder ook is gestaakt bij de strokartonfabrieken in Groningen. Nederland blijkt zowaar de grootste raffinaderij ter wereld te hebben. Op Pernis wordt een nieuw onderdeel toege voegd aan de bestaande Shell-raffinade- rij. De totale capaciteit komt daax-mee op 25 miljoen ton ruwe olie per jaar. Het mag aax-dig zijn voor de economie, er zijn ook risico's aan vex-bonden. Kort achter elkaar breekt brand uit in olie opslagplaatsen, zowel op Pex-nis als in het Amsterdamse havengebied. De bran den worden gelukkig snel bedwongen. Zoals ook de politieke brand niet meer dan een los floddex-tje blijkt te zijn. Wij kunnen 1970 in alle x-ust tegemoet zien, waarbij uw nieuwsblad u al het goede wenst. (Nadruk verboden). KNEDEN Recente onderzoekingen doen vermoe den dat wij leven in een heelal dat ademt of althans beurtelings uitdijt en inkrimpt. Nu was dit x-eeds geruime tijd beleend, maar men dacht dat dit „ade men" slechts op één wijze plaats vond. Een Amerikaanse px-ofessor vei-moedt nu dat dit in- en uitkrimpen op diverse wijzen plaatsvindt, als het ware zoals men deeg kneedt. Hiervoor zijn wel enorm lange tijden nodig, per wisseling. L.S.D. en LEUKEMIE Hoewel er nog geen directe bewijzen kunnen worden aangevoerd, zijn er ui terst sterke aanwijzingen dat er vex-band bestaat tussen l.s.d. en leukemie, een soort bloedlcanlcer. Twee Australische deskundigen deden en doen belangrijke onderzoekingen op dit gebied. Vast staat dat l.s.d, bepaald geen gunstige uitwer king heeft op de witte bloedlichaampjes en ook niet op de chromosomen. Zolang Erik niet thuis is, zal ik dus weg blijven. Wanneer is hij er?" „Ik hoop morgenavond." „Laat-ie me even bellen, wil je 't hem vragen?" „Allicht. Ik wilde wel, dat ik jullie kon helpen. Ik heb zo met Felie te doen." „O, en niet met mij? Dank je wel." „Is het dan niet waar, wat Felie ver teld heeft?" „Ik weet niet, welk verhaaltje ze heeft opgehangen, Ria, maar., nou ja., dat leent zich niet om door de telefoon te zeggen. Als het nodig blijkt, hoor je te zijner tijd ook mijn lezing. En dan moet je zelf maar oordelen. Het beste. En denk alsjeblieft niet al te leijk over me." „Tot ziens, Bas. Ik hoop echt, dat het weer goed komt tussen jullie." „Dank je, Ria." In gedachten verzonken liep ze terug naar de kamer. Een sigaret opstekend, begon er twijfel ixx haar op te komen. Heeft Felie wel de waarheid verteld? Of heeft ze overdreven? Maar waarom maakt ze dan Bas zo zwart? Ze heeft het er toch over, dat ze wil scheiden? Dat ze er eindelijk genoeg van heeft? Wie moet ik nu geloven? Ze piekerde er enige tijd over, doch zette het tenslotte van zich af. Ik zal maar bijtijds naar bed gaan. Ellendig, dat Erik er nu niet is, anders konden we het samen bepraten. Om elf uur ging de telefoon. Ria lag al in bed, te lezen. Ze spx-ong er vlug uit, gooide haar kimono om en liep naar het halletje. „Hallo?" „Met Erik," klonk een krachtige stem. „Hoe is het, Ria?" „O, Erik!" Haar gezicht begon te glan zen. „Wat heerlijk, dat je me nog belt. Ik iag al in bed." „Sliep je?" „Nee, ik las. Hoe is het?" „O, best. Ex-g druk gehad vandaag. Nog een halve dag laden, dan zijn we klaar. Ik moet nog eten, want we heb ben tot half elf doorgewei'kt. Ben je nog weg geweest vandaag? O ja, je zou naar huis gaan, hè? Hoe was het?" (Wordt vervolgd).

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1970 | | pagina 3