NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD O Flonvicr heeft DE schoenen Binnenlands jaaroverzicht 1969 Fabery de Jonge A.C van der^REST No. 3383 Donderdag 1 januari 1970 73e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 3.per half jaar Franco per post 13.50 per jaar Advertenties 15 et per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wjj geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Tsjonge, het was me het jaartje wel. Hoofdpijn om de centen door stijgende prijzen en belastingen. Vreugde om het Koninklijk Huis, dat opnieuw gezinsuit breiding kon melden. Blaren op de huid van een zon, die maar niet wilde ver dwijnen. (We hebben nog maar zelden zo'n fraai zomert je gehad). Opwinding om de vaderlandse sport: schaatsers, die het net niet haalden; een nationaal voet balelftal, dat werd uitgeschakeld voor de wereldkampioenschappen, ondanks soms briljant voetbal; in ademloze spanning via de tv door miljoenen gevolgde wed strijden om de Europa-cup, waarbij voor het eerst een Nederlands team (Ajax) in de finale terecht kwam. Bezorgdheid om een toenemende verkeersonveiligheid, die langzamerhand hoog op het lijstje van de volksvijanden mag komen te staan. Verbazing, verontwaardiging of begrip voor studenten, die op soms drastische wijze demonstreerden en hun weten schappelijke staf buiten spel zetten. Boos heid om tv-uitzendingen, die „te schok kend", „te bloot" of „te links" waren. Het jaar 1969 kortom, had ons genoeg te bie den. Afgezien nog van alles wat zich buiten onze grenzen afspeelde. Het buitenland volgde ons dan ook wel eens met verba zing. Men kon het daar niet overal eens zijn met de progressieve geluiden uit bij voorbeeld de kringen van Nederlandse katholieken. Of men volgde verbijsterd berichten over studentenopstanden. Had den wij, Nederlanders, niet de naam naast geduchte klompenmakers en dijkenbou wers ook oerdegelijke mensen te zijn, die zich hooguit lichtelijk opwinden als het einde van de wereld nabij is? Aan dat beeld heeft ook 1969 wat veranderd. Ge lukkig maar. Laten we van maand tot maand door 1969 wandelen. Een melancholieke terug blik. Want hoe we ook gescholden heb ben, of ons bezorgd hebben gemaakt, zo slecht wat het ook weer niet. We zijn alleen allemaal een jaartje ouder. Januari. Het jaar begint al prettig. De BTW wordt officieel van kracht. Bij wijze van compensatie wordt het minimum-inko men verhoogd. Ook de uitkeringen van AOW (Ouderdomswet) en AWW (wedu wen en wezenwet) stijgen met 1.1 pro cent. De Nederlandse Spoorwegen, wor stelend met verliezen en een dalende belangstelling voor de trein, komen op 7 januari juichend met hun „Spoor naar '75". Een groots plan, dat de spoorwegen een mooie toekomst moet garanderen. In 1970 al moet een net van lange-afstands exprestreinen veertig belangrijke sta- r q!D Kinderbeker P175 Aan het begin van elk nieuw Leven hoort natuurlijk een kin derbeker van Keltum. Een stijl vol stukje handwerk van de Ko ninklijke van Kempen enl In juwelierspleet-f26,-. Juweliers - Goes tions in Nederland verbinden. De treinen krijgen een snelheid van 130 en 140 kilo meter per uur. Spoorstations krijgen meer comfort, alle exprestreinen een res tauratie en de meeste andere een mini bar. Minister Veringa (Onderwijs), vertelt, dat de uitgaven voor het wetenschappe lijk onderwijs de komende jaren snel zullen stijgen. Alleen al de personeels lasten van 583 miljoen (1968) naar 880 miljoen (1973). Binnen de P.v.d.A. beginnen de ruzies over de positie van Nieuw Links. Nieuw Linkser drs. M. P. A. van Dam mag geen algemeen secretaris worden, vindt ook voorzitter Vondeling. Minister De Block (Economische zaken) probeert Kamer en huisvrouwen gerust te stellen over de prijzen. Hij zegt, dat een algemene maatregel niet nodig is, maar dat hij wel voor enkele branches prijsmaatregelen zal nemen. Achter Het Nieuws veroorzaakt op schudding. Dc Amsterdammer dr. J. G. Hueting vertelt, dat Nederlandse militai ren in 1947 en 1948 in Indonesië op grote schaal oorlogsmisdaden hebben begaan. Hij noemt voorbeelden, ook enkele waar bij hij zelf betrokken is geweest. Oud premier Drees zegt, dat hem destijds slechts twee gevallen zijn gerapporteerd. De regering moet een nota samenstel len, beslist het parlement. Bij de NTS loopt programma-commis saris J. J. A. Castelijns boos weg omdat hij vindt, dat de NTS te weinig steun en vertrouwen krijgt van de omroepen. De omroepen zijn boos omdat de NTS-ru- briek Scala zoveel actualiteiten in haar zendtijd opneemt. De Chinese diplomaat Liao Ho-Sjoe vraagt in Den Haag politiek asiel. Woeste verhalen over spionage-komplotten doen de ronde. Liao wordt stilletjes naar A- merika overgebracht. De werkgevers weigeren een' duurte- toeslag aan hen, die nog een nieuwe CAO (Collectieve Arbeidsovereenkomst) moe ten krijgen. Koningin Juliana, prins Bernhard, prinses Beatrix en prins Claus gaan voor een officieel bezoek naar Ethiopië». Januari brengt vorst, maar niet veel. De elfstedentocht gaat niet door. Het wil wel lekker sneeuwen. In Suriname gaat het er veel heter aan toe. De leraren in Suriname gaan in staking. Vakbonden, ambtenaren en scho lieren sluiten zich aan. Premier Pengel zegt in een toespraak, dat over en weer fouten zijn gemaakt en de overheid de ontwikkeling bij het onderwijs niet bij kon houden. Op 13 februari zal Pengel het ontslag van zijn regering aanbieden. Februari. Minister De Block treedt op tegen prijs verhogingen bij wasserettes, horecabe drijven en autorijscholen. Vooral de ho- recasector is woedend. „De BTW doet ons de das om", zeggen restaurant- en café houders. Later krijgen zij voor een deel gelijk. Enkele bei-oemde, Nederlandse restaurants sluiten in 1969 geheel of ge deeltelijk. Volgens de minister zijn de prijzen tussen half december en half ja nuari met 3.5 procent gestegen. Hij vindt dat te hoog. De vakbonden willen een algemene prijsstop. De minister verwacht, dat de prijzen in heel 1969 met 5.5 pro cent stijgen. In Den Haag komen de Belgische pre mier Eyskens en zijn minister van Bui tenlandse zaken op bezoek. Veel publiek is er niet. Ze praten over de Benelux, een onder-werp, dat nauwelijks iemand interesseert. Rotterdam wil nog meer havenuit breiding. Plannen liggen klaar om op Voorne en bij de Hoeksche Waard twee grote complexen aan te leggen. De rege ring is boos. Op Voorne en Putten mag geen grote industrie komen, vindt Den Haag. Het onderzoek naar de politionele ac ties in Indonesië blijft de gemoederen bezig houden. Wigbold, van Achter het Nieuws, wordt bedreigd. Een rijkscom missie geeft prof. Van der Wal, hoog leraar in de geschiedenis der betrekkin gen van Nederland (en andere Europese landen) met de overzeese wereld, op dracht om een wetenschappelijke publi- katie over de gebeurtenissen voor te be reiden. Bij de Staatsuitgeverij verschijnt het eerste deel van het standaardwerk „Het Koninkrijk der Nederlanden in de Twee de Wereldoorlog". Ook hier gaat het om een regeringsopdracht, verleend aan dr. L. de Jong, directeur van het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumentatie. Dr. De Jong heeft inzage gehad in nooit eerder gepubliceerde stukken, zoals de notulen van de ministerraad. Ook heeft hij ge- spx-ekken gehad met koningin Wilhel- mina. De eerste drukken van het eerste deel zijn al snel uitverkocht. Het tweede deel zal in november verschijnen. Nederland moet, in opdracht van het Internationale Hof van Justitie (Vredes paleis, Den Haag), gaan onderhandelen met Duitsland en Denemarken over de onderlinge verdeling van het Continen taal Plat, het ondiepe deel van de Noord zeebodem, waarop zoveel olie en aardgas worden vermoed. Nederland en Dene marken hebben door hun gunstige kust lijn elk een gebied van rond zestigdui zend vierkante kilometer gekregen, Duits land nauwelijks iets meer dan één derde daarvan. Ook het Internationale Hof vindt dat niet helemaal rechtvaardig. O- verigens blijkt in de loop van 1969, dat de gasvoorraden op het Plat, waarvan men na de vondsten in Groningen zoveel verwachtingen had, bar tegen te vallen. Alleen op het Engelse deel wordt een noemenswaardige hoeveelheid gevonden. Aan het eind van de maand praat mi nister De Block met vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, daarna met de Tweede Kamer. Het gaat natuurlijk over de prijzen. Hij vraagt de ondernemers om verdere kostenstijgingen zo min mo gelijk door te berekenen en de Tweede Kamer om niet aan te dringen op een algemene prijsmaatregel. Een aantal mensen is boos omdat pre sident Nixon van Amerika op zijn Euro pese reis niet naar Nederland komt. Maart. Premier De Jong en minister Luns wor den door president Nixon uitgenodigd voor een bezoek aan Amerika. Nederland maakt zich zorgen over de hulp aan Biafra. Volgens mr. Van Wal- sum, voorzitter van de stichting Vluch telingenhulp Biafra-Nigeria conflict, gaat het overgrote deel van de hulp naar Ni geria, niet naar Biafra. De ruzies met Duitsland over het ver voer Duitsland legt de Rijnvaart en het wegverkeer aan banden worden via onderhandelingen opgelost. Andere moeilijkheden blijken bij de scheepvaart. In een rapport deelt de „Koninklijke Ne- derlandsche Reedersvereniging" mee, dat de Nederlandse koopvaardij snel zal ver vallen als vloten en ondernemingen niet snel moderniseren. De buitenlandse be scherming voor eigen schepen blijkt voor Nederlanders een groot nadeel. De regering stelt voor een maximum toelaatbaar percentage alcohol in het bloed bij het wegverkeer in te voeren, gecombineerd met een verplichte bloed proef. Voor Nederland zal een promillage van 0.50/00 gelden. Bij de berechting van een Haarlemse rechter blijkt (in novem- ber) hoe moeilijk het is om te bewijzen dat een bepaald promillage ook onder het rijden van kracht is. De rechter wordt vrijgesproken omdat hij zich beroept op de mogelijkheid, dat de alcohol, die latei- in zijn bloed wordt aangetroffen, tijdens het rijden nog geen invloed heeft uit geoefend, aangezien het enige tijd kost voor de alcohol de bloedbaan bereikt. Als de rechter na een dodelijk ongeval tot een boete wordt veroordeeld hoort men opnieuw de term „klassejustitie". Koningin Juliana deelt mee, dat zij geen belangstelling meer heeft voor het eerst gevonden kievitsei, zulks uit be zorgdheid over de bedreiging van de natuur. Nederland praat met Engeland en Duitsland over de produktie van verrijkt uranium volgens het ultracentrifugestel- sel, dat in Nederland is ontwikkeld. In Nederland moeten twee fabrieken komen, een voor de centrifuges en een voor de produktie van verrijkt uranium. In Amsterdam wordt de Stichting Jon ge Onderzoekers opgericht, die bij jonge ren belangstelling wil wekken voor de wetenschap. Eind maart vertelt minister De Block, dat de prijzen wel eens met 6.5 tot 7 procent kunnen stijgen. Hij neemt nu maatregelen tegen kappers, pe dicures, fotowinkels en ter zake van on derhoudsmiddelen voor schoenen. Huis artsen laat hij met rust omdat die zelf beloven hun tarieven te bevriezen. In Amsterdam en de Zaanstreek wor den acties gevoerd tegen de mogelijke vestiging van Progil, een zwavelkoolstof- fabriek, in het gebied van het Noordzee kanaal. April. Minister De Block kan het niet langer aanzien en bevriest de prijzen, nadat hij eerst nog maatregelen neemt tegen prij zen van koelhuisboter, nylons, panty's en garagetarieven. De werkgeversbon den zijn boos omdat, zeggen zij, de mi nister nu alle lasten op de ondernemin gen legt. De prijsstop wordt afgekondigd op 8 april. Op 1 april zegt de minister in een tv-interview, dat hij nog geen plannen heeft voor een algemene prijs maatregel. In Zeeland zal een kerncentrale ko men. In Dodewaard aan de Waal wordt door koningin Juliana de eerste Nederlandse kernenergiecentrale (54 me gawatt) in gebruik gesteld. De kosten (140 miljoen) zijn opgebracht door de regering, Euratom en vooral de gezamen lijke Nederlandse elektriciteitsbedrijven. De vakbonden proberen tot meer sa menwerking te komen. Het Nederlands Katholiek Vakverbond neemt het initia tief voor besprekingen met NVV en CNV. In ons hart blijken wij kleine kapita listen te zijn. Een NIPO-onderzoek brengt aan het licht, dat 90 procent van de Nederlanders vindt, dat bedrijven winst mogen maken. Meer dan de helft vindt het geoorloofd als bij verlies personeel wordt ontslagen. Dat gebeurt ook. Het verpakkingsconcern Thomassen en Drij- ver-Verblifa NV kondigt de sluiting van de fabrieken aan in Krommenie (450 werknemers), Utrecht (220) en Dordrecht (200). Zij zullen vermoedelijk in 1969 een verlies opleveren van 2 miljoen gul den. De fabrieken in Doesburg en Leeuw arden zullen worden uitgebreid. In de Zaanstreek ontstaat grote onrust. Het ge meentebestuur van Krommenie vraagt lEESMID GENEESMIDDELEN BANDAGES PARFUMERIE U N GE KERKSTR.42 fli GO ES WÊSE3SEE2MBL de fabriek in haar plaats niet te sluiten. Personeel en familieleden protesteren op straat. In Twenthe wordt uit 30 gemeenten een gewest gevormd. De vereniging van Nederlandse Gemeenten is daar sterk voor. In een rapport bepleiten de ge meenten de vorming van gewesten op basis van samenwerking. Opheffen van gemeenten is geen oplossing voor een betere, bestuurlijke organisatie menen zij. Het Volkerak, tussen Overflakkee en Noord-Brabant, wordt afgesloten. Acht tien dagen lang wordt hard gewerkt aan de plaatsing van veertien caissons. Een nieuw hoofdstuk in de Deltawerken. Vervolg op pagina 1 van 2e blad Kruiswoordpuzzel no. 160 Horizontaal: 1. plaats in Zwitserland - 5. deel van de Ver. Staten - 9. kindergroet 10. meisjesnaam - 12. rivier in Siberië 14. meisjesnaam - 16. hemellichaam 17. ongebonden - 18. deel van de kachel - 20 plaats in Overijssel 21. kostbaarheid 24. plaats in Japan - 26. verlaagde toon 28. uitroep - 29. zangnoot - 30. de dato (afk.) - 31. snavel - 33. vogel - 35. fijn weefsel - 37. spoedig - 38. deel van een wedstrijd - 39. soort stof - 40. vaasje 41. in plaats van (afk.) - 43. reptiel - 44. steen 46. zangnoot - 47. fr. onbep. vnw. 48. klaar - 50. Gode zij lof (Lat. afk.) 51. rivier in Overijssel - 53. plotselinge bezetenheid - 56. zwijn - 59. gedroogde halmen - 61. ontkenning - 62. keren 65. kat (eng.) - 66. toets alleen (muz.) 68. naar beneden gaan - 70. pers. vnw 71. alles bij elkaar - 72. plaats in Over ijssel. Verticaal: 1. vogel - 2. voorzetsel - 3. soort huis - 4. tijdperk - 5. eng. telwoord 6. serie - 7. gewicht (afk.) - 8. onvrien delijk 9. kerkelijk ambtsdrager - 11. nauw - 13. vroegtijdig - 15. indien - 17. nagerecht - 19. uitroep 20. in orde 22. pose - 23. soort belasting - 24. deel van het hoofd - 25. achterdocht - 27. broeikas - 30. zuidvrucht - 32. waarde papier - 34. boom - 36. transportonder neming - 37. elasticiteit - 40. dringend 42. weidedieren - 43. projectiel - 45. gekke - 47. ijzerhoudende aarde - 49. verhoogde toon - 51. herkauwer - 52. meisjesnaam - 54. strijdperk - 55. et cetera (afk.) - 57. kledingstuk - 58. rond voorwerp - 60. woede - 63. vis - 64. Europeaan - 67. grondtoon - 69. name lijk (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 159 Horizontaal: 1. amateur - 6. maandag 12. rot - 13. en - 15. lt - 16. ina - 17. mm 19. indiaan - 23. pl - 24. lakei - 25. pad 26. loop - 28. kerel - 30. so - 31. ako 33. ton - 34. marie - 36. dwaas - 38. edelo 40. as - 41. nr - 42. or - 43. sr - 45. epiek - 48. inept - 50. genre - 52. eed 54. aat - 56. ik - 57. slaap - 59. enge 60. sik - 62. hoest - 63. ae - 65. klamboe 68. li - 69. alm - 71. ur - 72. to - 74. fee 75. liefste - 76. astraal. Verticaal: 1. armslag - 2. mom - 3. at 4. ee - 5. uniek - 7. ala - 8. atap 9. di 10. anp - 11. galjoen - 14. dd - 18. pap 20. niets - 21. irene - 22. natal - 24. loodsen - 27. ok - 29. ro - 30. si - 32. manie - 34. merel - 35. restant - 37. are 39. don - 44. ogivaal - 46. pruik - 47. kelim - 48. idaho - 49. steriel - 51." ek 53. ea - 55. ag - 58. poets - 59. est - 61. klus - 64. eli - 66. art - 67. bl - 68. lea 70. me - 73. ot - 74. fa. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1970 | | pagina 1