'/öia 10 pet. korting 't geestelijk bedreigde kind ïmm Solex Predikbeurten Suikerpatiënten A. J. BURGER Kerstkaarsen Nienwjaarsadvertentie trekking verloting ONVOLDOENDE AANDACHT VOOR Ouders roepen te laat hulp in De zuigelingensterfte in ons land vertoont een continue daling en ook de kleutersterfte en schoolkinderensterfte zijn tot zeer lage waarden gedaald. Deze cijfers wijzen op verbeterde voorwaarden voor de licha melijke groei en ontwikkeling van het kind. De in het begin van deze eeuw opgei-ichte instituties, die een optimale lichamelijke ontwikkeling en gezondheid van het kind veilig zouden moeten stellen, schijnen hun doelstellingen bereikt te hebben. Maar moet men daarom in het kinder- hygiënisch veld voortsudderen in tevredenheid over de verworven moge lijkheden? De kinderhygiënist dr. A. J. Swaak waarschuwt in het artsenblad „Me disch Contact" voor een wellicht te voorbarig optimisme. Ondanks de vooruitgang, die de (kinder)geneeskunde heeft geboekt, zijn er tekenen die er op wijzen dat een toenemend aantal kinderen in hun geestelijke ontplooiing en gezondheid wordt bedreigd. De wereld waarin wij leven draagt naast duidelijke gezondheidsbevorderende ook gezondheidsbedrei gende aspecten voor de groei en ontwikkeling van het kind in zich. Verworvenheden en tekortkomingen. Dr. Swaak geeft een overzicht van de veranderingen die zich na de tv/eede wereldoorlog in onze samenleving heb ben voltrokken. „Wij leven niet in een periode van rust, maar in een tijd die wordt gekenmerkt door explosies en revoluties, om dan nog maar niet te wijzen op de revoluties inonze wereld van meningen, opvattingen over geloof, gebruiken en gewoonten, politiek, arbeid, seksualiteit, vrije tijd, enz." De sociaal-culturele veranderingen zul len uiteraard de omstandigheden waar onder kinderen opgroeien mede bepalen en daardoor tevens hun lichamelijke en geestelijke gezondheidstoestand. Zo wil het geval dat uitgerekend in deze tijd, nu de seksuele normen zich in snel tempo gewijzigd hebben, de kinderen vroeger geslachtelijk rijp zijn. De gemid delde leeftijd waarop het Nederlandse meisje begint te menstrueren, is nu 13 jaar en vijf maanden. Ten opzichte van 1956 betekent dat drie maanden eerder. Bij vrouwen wordt de volwassen lengte reeds op 17-jarige leeftijd bereikt (ge middelde lengte 166.5 cm), bij de mannen op ruim 18.5-jarige leeftijd (gemiddelde lengte 178 cm). Deze groeiversnelling van de kinderen wordt niet door ieder als een positieve verworvenheid beoordeeld. De vroegtij dige geslachtelijke rijping heeft o.m. een groot aantal gedwongen huwelijken tot gevolg. Volgens gegevens van het C.B.S. komt bijna 80% van de wettig geboren kinderen uit moedei*s, die jonger zijn dan 20 jaar, binnen zeven maanden na de huwelijksdatum ter wex*eld. Dit ge geven is van grote sociale en geestelijk hygiënische betekenis, want uit onder zoekingen is gebleken, dat onder huwe lijken die op een echtscheiding uitlopen, de gedwongen huwelijken sterk zijn ver- tegenwoordigd. Waarom lage sterfte? De vrouwen wox*den dus op jongere leeftijd moeder en vanuit somatisch oog punt is deze ontwikkeling gunstig. Des te jonger de moeder, des te kleiner de kans op zuigelingensterfte. Onderzoekin gen hebben uitgewezen dat bij oudex-e moeders een groter aantal aangeboren misvox-mingen bij de kinderen optreden. Doodgeboox*ten komen bij moeders bene den de 20 jaar aanzienlijk minder voor dan bij moedei*s tussen de 35 en 40 jaar. Bij moeders boven de 40 blijkt het aantal doodgeboorten 7 maal zo groot te zijn als bij moeders beneden de 20 jaar. De zeer lage kindersterfte in ons land moet overigens niet alleen op de noemer van de leeftijd van de moeder worden geschreven. De vei*hoogde welvaart, de verbeterde kwaliteit van de voeding en de bedwinging van epidemieën zijn ook belangrijke factoren. Een volksziekte als de t.b.c. kon worden beteugeld, een ziekte als diftex-ie komt tegenwoordig nauwe lijks meer voor. Ook de immunisatie tegen virusziekten zal een steeds grotere vlucht nemen. De voox-haamste doodsoor zaak in de jeugdige leeftijdsgroep wordt nu gevormd door de (verkeersonge vallen. Onvoldoende hulp. Ondanks deze verbeteringen in ons kennen en kunnen, zowel curatief als preventief, op lichamelijk gebied zijn er tekenen die er op wijzen dat een toene mend aantal kinderen in hun geestelijke ontplooiing en gezondheid wordt be dreigd. Dr. Swaak wijst op een recent sociologisch onderzoek, dat aantoonde dat circa 20% van de onderzochte kleu ters psychische moeilijkheden vertoonde, die om behandeling vroegen. Men krijgt de indruk dat de maatschappij jonge ouders dikwijls maar wat aan laat mod deren en geen reële hulp biedt op een ogenblik dat deze hulp broodnodig is. Ook ten aanzien van schoolkinderen zijn er aanwijzingen dat onvoldoende hulp. wordt geboden bij pedagogische en geestelijk hygiënische px*oblemèn. Bij een door de psycholoog Wiegex*sma geleid onderzoek naar het gedrag van kinderen uit de zesde klas van de lagere school kwam men tot de conclusie, dat 20 tot 30% van deze kindex*en hulp nodig zou hebben en dat een aantal van hen ern stige neux-otische afwijkingen vertoonde. Opmerkelijk hierbij is dat vele oudex*s zelden geneigd zijn spontaan hulp in te ïoepen, bijv. van een medisch opvoed kundig bureau. Eerst wanneer de moei lijkheden van het kind de ouders boven het hoofd groeien wordt hulp ingescha keld, en vaak is het dan al te laat. Niet herkennen. Het is eigenlijk ontstellend hoe weinig oog men nog blijkt te hebben voor de geestelijke moeilijkheden van kinderen. Als Pietje een puist op zijn neus heeft, neemt zijn moeder hem al mee naar de huisarts, maar als Pietje wat moeilijk in zy'n gedrag is, storen zijn ouders zich er nauwelijks aan. Als hij al te lastig is, geven ze hem een pak voor zyn broek. Dat is een van de gx*ootste problemen, waarmee onze geestelijke gezondheids zorg wox-stelt. Ouders herkennen vaak de stoox-nissen van hun kindex-en niet. En als het kind zich zo afwijkend ge draagt dat zelfs zijn ouders dit opmer ken, dan wordt dit afwijkend gedrag dikwijls weer verkeerd uitgelegd en zoekt men hulp op een onjuist adres. Zo ver meldden de sociaal-geneeskundige bu reaus in de provincie Nocrd-Bx*abant, dat 13% van de kleuters die als zwak zinnig woi'den aangemeld, helemaal niet zwakzinnig zijn, maar door oorzaken van allerlei aard emotionele stooi*nissen ver tonen. Er zijn nog meer gezondheidsbedreigende factoren in onze samenleving. Dr. Swaak wijst op de geringe speelruimte voor kinderen (vooral in de flatwijken), die menig kind belemmeren in zijn moto rische ontwikkeling. Ook ons onderwijs systeem wex-kt frustrerend. Dr. Swaak wijst op onderzoekingen, die aantoonden dat minstens 25% van de lagere school kinderen ernstige nerveuze stoornissen vertoonde. Daarom is er volgens deze medicus voor de geconstateerde x*ust in de kinder- hygiëne geen plaats. Er moeten dringend activiteiten worden ontwikkeld ten be hoeve van het geestelijk bedreigde en gestoorde kind. Wij moeten nu overwe gen hoe wij onze gx-oeiende welvaart willen besteden: aan meer psychiatrische ziekenhuisbedden of aan preventieve maatregelen, die een deel van die bedden ovei'bodig zullen maken. Weekenddienst artsen Dit weekend doen dienst dokter Van Arkel. tel. (01107) 3 18 en dokter Klein Wassink. tel. (01199) 3 04. WATERSTANDEN geldig voor de noordkust van Noord-Beveland DECEMBER hoogwater 13 zaterdag 4.54 17.22 14 zondag 5.42 18.18 15 maandag 6.35 19.17 16 dinsdag 7.33 20.21 17 woensdag 8.40 21.29 18 donderdag 9.51 22.37 19 vrijdag 11.01 23.38 voor zondag 14 dec. 1969. Ned. Herv. Kerk Colynsplaat 10 uur ds. Ytsma, H. A. en 2.30 uur ds. Ytsma, H. A. en dankzegging. Ned. Herv. Kerk Kamperland 10 uur ds. J. van Dam uit Willebroek en 2.30 uur ds. F. Kloosterman uit Vlissin- gen. Ned. Herv. Kerk Kats 10.30 uur ds. Kloosterman uit Goes. Ned. Herv. Kerk Kortgene 9.30 en 11 uur ds. F. C. Willekes. Ned. Herv. Kerk Wissenkerke 9 uur ds. Kwakkelstein uit Goes en 2.30 uur ds. Van Noordennen uit Krabbendij- ke. Ned. Herv. Kerk Geersdyk 10 uur de heer Kraak en 2.30 uur ds. Van Dam. Gcref. Kerk Kamperland 10 uur ds. Poelman en 2.30 uur ds. Blokland. Geref. Kerk Coljjnsplaat 10 uur ds. Blokland en 2.30 uur ds. Slingenberg uit Goes. Geref. Kerk Geersdjjk 10.30 uur ds. Kramer van Nieuwdorp en 2.30 uur. ds. Poelman. Geref. Kerk Wissenkerke 10.30 uur ds. Noordhoff en 2.30 uur ds. Van Noorden nen uit Krabbendijke. Geref. Gem. Kamperland 10 en 5 uur leesdienst. Geref. Gem. Colynsplaat 10 en 3 uur leesdienst. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden tijdens de ziekte en na het overlijden van onze geliefde man, vader, be huwd- en grootvader Willem Leendert Anthonisse, betuigen wij allen onze hartelijke dank. Fam. Anthonisse - Voshol. Kortgene, dec. 1969. Bernhardstraat 27. Bram van de Sande en Adri Sinke geven u, mede namens hun ouders, kennis van hun voornemen in het hu welijk te treden op woens dag 17 deoember 1969 om 14.30 uur in het gemeen tehuis te Wissenkerke. De kerkelijke bevestiging door de Weleerwaarde heer ds. P. M. van Galen zal plaatsvinden om 15.00 uur in de Ned. Herv. Kerk te Wissenkerke. November 1969. Wissenkerke, Voorstr. 11. Krabbendijke, Westweg 8. Receptie van 17.3018.30 uur in restaurant „De Caisson", Rijksweg te Ka- pelle-Biezelinge. Toekomstig adres: Piet Heynstraat 49, Dinteloord. Heden nam de Here tot Zich, mijn ge liefde vrouw, onze lieve moeder, be huwd- en grootmoe der, mevrouw Laurina Cornelia Kramer (geboren Verburg), op de leeftijd van 63 jaar. Wissenkerke: H. A. Kramer. Emmeloord: J. A. de Back - Kramer. J. de Back. Apeldoorn: A. J. v. d. Maas - Kramer. M. A. v. d. Maas. En kleinkinderen. Wissenkerke, 6 december 1969. Zuidstraat 17. De begrafenis heeft plaats gehad op woensdag 10 decem ber, om 14.00 uur, vanaf het dorpshuis. Wegens ons vertrek naar Sluis, groeten wij alle vrienden en bekenden. Tevens zeggen wij alle lidmaatschappen op. M. P. de Moor en gezin. Sluis, december 1969. St. Brandarisstraat 20. op alle ONDERKLEDING NACHTGOED HUISHOUDGOED BONNETERÏE OVERHEMDEN Lange Vorststraat 47, Goes Een volledig assorti ment dieet-artikelen uit binnen- en buitenland. Medisch goedgekeurd, met garantie der N.V.S. Kies bewust bij uw specialist; hij heeft zoveel meer! Chocolaterie Korte Delft 5-7, Middelburg Volop parkeerruimte TE KOOP i. g. st. z. Te bevragen: W.-Alexanderstraat 37, Kortgene. P. DE KAM Lange Noordstraat 6 MIDDELBURG Telefoon 2443 in grote verscheidenheid, alsook KERSTVERSIERING Maak een prettige keus bij Bockhandel Markusse Wissenkerke. Laatste nummer in 1969 Aan onze abonnee's en adverteerdei*s maken wij bekend, dat in verband met de Kerst dagen het nummer van a.s. zaterdag 20 de cember het laatste zal zijn in 1969. Het daarop verschijnend nummer komt uit op 1 januari 1970. Mogen wij verzoeken de advertenties voor beide nummers zo spoedig mogelijk in te zenden? Bij voorbaat onze dank. De uitgever. Gaarne verzoeken wij u uw zo spoedig mogelijk in te zenden, uiterlijk tot woensdag 24 december a.s., tot des mid dags 12 uur. De gewone advertenties kunnen ook tot bo vengenoemd tijdstip worden aangenomen. Bij voorbaat dank. De uitgever. Middenstandsvereniging Wissenkerke en Geersdijk Hedenavond om 8 uur in hotel „De Kroon" WINKELACTIE

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1969 | | pagina 4