visite kaartjes grote verloting doeei Ikhha m 12 lessen Predikbeurten Suikerpatiënten A.J. BURGER MARKllSSE Geen woorden maar daden Weekenddienst artsen Dit weekend doen dienst dokter 'tHart, tel. (01107) 3 38 en dokter Janssen, tel. (01108) 3 19. WATERSTANDEN geldig voor de noordkust van Noord-Beveland hoogwater 6 zaterdag 11.48 7 zondag 0.20 12.37 8 maandag 1.05 13.21 9 dinsdag 1.45 14.04 10 woensdag 2.27 14.51 11 donderdag 3.12 15.39 12 vrijdag 4.03 16.31 voor zondag 7 december '69 Ned. Herv. Kerk Colünsplaat 10 uur ds. Ytsma, jeugd dienst met de bed. H. Doop. Medew. verleent een klas van de Chr. lagere school o.l.v. de heer Vermaire. Extra coll. v. h. jeugdwerk. 2.30 uur ds. Ytsma, voorb. H. Avondmaal. Ned. Herv. Kerk Kamperland 10 uur ds. Alb. van den Ban, bed. H. Doop en 2.30 uur ds. E. R. O. Richard uit Oostkapelle. In beide diensten extra coll. voor de slachtoffers van de ramp in Zierikzee. Ned. Herv. Kerk Kats 9 uur ds. Kluiver uit 's Gra venpolder. Ned. Herv. Kerk Kortgene 9.30 en 11.00 uur ds F. C. Willekes. Ncd.Herv. Kerk Wissenkerke 10 uur de heer Kraak en 2.30 uur ds. Blokland. Ned. Herv. Kerk Geersdük 9 uur ds. Kwakkelstein van Goes en 2.30 uur de heer Kraak. Geref. Kerk Kamperland 10 uur ds. Poelman en 2.30 uur ds. Hartholt van Oost kapelle. Geref. Kerk Colünsplaat 9 uur ds. Tieleman van Heinkenszand en 4 uur ds. Noordhoff van Wemeldinge. Geref. Kerk Geersdijk 10.30 uur ds. Noordhoff van Wemeldinge en 2.30 uur ds. Blokland. Geref. Kerk Wissenkerke 10 uur ds. Blokland en 2.30 ds. De Bruine van Goes. Geref. Gem. Kamperland 10 en 5 uur leesdienst. Geref. Gem. Colünsplaat 10 en 3 uur leesdienst. Geref. Gem. Kortgene 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Oud Ger. Kerk Colünsplaat. Woensdag 7 uur ds. J. Jon genjan. Een volledig assorti ment dieet-artikelen uit binnen- en buitenland. Medisch goedgekeurd, met garantie der N.V.S. Kies bewust bij uw specialist; hij heeft zoveel meer! Chocolaterie Korte Delft 5 - 7, Middelburg Volop parkeerruimte A.s. maandag 8 dec. J; hoopt onze lieve opa J. C. Jeronimus zijn 75ste verjaar- dag te vieren. Dat hij nog lang ge- J 4* spaard mag blijven is de wens van zijn I*! dankbare kleinkin- deren. X Barsingerhorn, Jannie en Kees. •j* Kamperland, «i Corrie en Henk I Wissenkerke, 1 Jan en Marian *i en Cor. i Gelegenheid tot feli- •j* citeren in het „De Casembroothuis, Kamperland, X na 7 uur 's avonds. ;i Voor de vele blijken van medeleven, ontvangen tij dens de ziekte en na het overlijden van mijn ge liefde vrouw, onze lieve moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder Tannetje de Looff-Post, betuigen wij onze harte lijke dank. Fam. H. de Looff. Kortgene, december 1969. Heden werd, zeer onverwacht, van ons weggenomen, onze geliefde vader, be huwd- en grootvader Marinus Anthonie de Looff (weduwnaar van Pieternella Adriana Flipse), in de ouderdom van ruim 75 jaar. I. J. de Looff. J. A. de Looff - de Wild. Léon. Wissenkerke, 25 november 1969. Middenstraat 29. De begrafenis heeft plaats gehad op vrij dag 28 nov. j.l. Voor de vele bewijzen van medeleven na het overlijden van onze ge liefde vrouw, moeder, be huwd-, groot- en over grootmoeder Janna Jacomina van Iwaarden, betuigen wij langs deze weg onze oprechte dank. M. Post. Familie Overbeeke. Kats, december 1969. Voor de vele blijken van deelneming tijdens zijn ziekte en het overlijden van onze geliefde broeder, zwager en oom Jan de Fouw, zeggen wij u allen har telijk dank. Th. de Fouw. Colijnsplaat, december 1969. Zonnebloemstraat 24. Het jaar loopt ten einde Bestel daarom reeds nu U heeft ze dan nog op tijd in huis. DRUKKERIJ Wissenkerke Middenstandsvereniging Wissenkerke en Geersdijk De trekking van de is op zaterdag 13 december a.s. om 8 uur in „De Kroon" te Wissenkerke. Ook vandaag worden er nog bonnen uitge reikt. Maak er gebruik van om uw kansen te vergroten. GEVRAAGD met ingang van februari of maart 1970 een ervaren tractor-chauffeur bij F. P. Maas, Prinsendijk 17, Kortgene. DE LESSEN IN DE PRAKTIJK. WIJ We weten er nu al aardig wat van. Een camera is een instrument om het spel van licht en schaduw mee te van gen. De lens is het kostbare deel van de camera. De sluiter is een klepje, het dia fragma een kraan voor het licht. Films zijn net als paarden. Je hebt snelle, gevoelige renpaarden voor bij zonder werk. Er zijn ook trage, maar veilige en kalme „belgen" en met het laatste bedoelen we de gewone huis- tuin-en-keukenfilm van b.v. 17 DIN Films zijn er voor elk doel, maar we moeten geen renpaarden voor de ploeg spannen of belgen in een race plaatsen. Vertaald in onze termen, geen super films van 27 DIN voor strandkiekjes en geen doorsnee films van 17 DIN in het circus kiezen. Filters verbeteren uw zwart-witfoto's. Wel verlengen ze de be lichtingstijd, behalve het kleurloze U.V. filter. Een filter maakt zijn eigen kleur lichter op uw foto. Een geelfilter maakt het gele bloesje van Mientje dus lichter grijs dan zonder filter. De „tegenoverge stelde kleur" wordt donkerder. Geel heeft als tegenkleur blauw. Zo ook oranje en rood. De blauwe lucht en alle andere blauwige tinten worden op uw foto donkerder naarmate u een potiger filter gebruikt. Kleuren films vragen een zeer voorzichtig ge bruik van filters. Voorlopig houden we ons maar bij het U.V. filter. Soms kan een Hazefilter wat meer diepte in uw foto maken. Een omberfilter ontneemt de ietwat purperen schaduw zijn som berheid. Het motief. Dit is het belangrijkste in de fotogra fie. De keuze van uw motief. De juiste opbouw van lijnen en vlakken en de juiste afsnijding bij het opnemen en ver groten. Links opgaande lijnen, voerend naar rechts en naar een duidelijk ele ment in de foto, voldoen het meest. De horizon bij voorkeur niet in het midden. Bij kleuren gebruik maken van de diep tewerking van de tinten. Rood komt naar ons toe blauw wijkt van ons af. Bij het kiezen van het motief goed kijken, daar na kijken en nog eens kijken! Geluk speelt een rol, maar het is geen schande. Geduld is ook in de fotografie een scho ne zaak. Wacht tot er zich een goed moment voordoet. Wacht ook tot een situatie zich voldoende heeft ontwik keld. Kunstlicht is handig en betrouwbaar. Gebruik kunstlicht als het nodig is; dus niet gokken in schemertoestanden. Breng het licht waar het hoort, in de schaduwen. Ook bij zonlicht kan een ex tra flitsje nuttig zijn en de foto verbe teren. Flitslicht werkt vaak mooier als LES 12 HEBBEN HEEL WAT GELEERD.... we het binnenshuis via het witte pla fond laten reflecteren. Vermijd spiegels! Kinderen zijn ideale fotomodellen. Maar laat ze in hun spel als ze klein zijn. Oudere kinderen kunnen we wat gemakkelijker regisseren. In kleuren is de wereld mooier, maar het is niet no dig om alle bontheid in een plaatje te laten zien. Gebruik ook eens wat kal mere tinten. Landschappen vragen ook bij kleur een duidelijke voorgrond. Dat dan een ietwat felle tint als geel of rood het meestal doet, laat zich begrijpen. Belichten. Gooi nooit het papiertje weg dat bij uw film verpakt was. Valt uw meter uit, dan is dit een noodhulp die het goed doet. Geruik uw belichtingsmeter met verstand. Handig hulpje voor zuivere metingen bij kleur: richt de meter op uw hand.... op 15 cm afstand. Houd die hand op de belangrijkste plaats van het onderwerp. Belicht dia's altijd op de heldere delen van het object, een ne gatieffilm op de donkere delen. Hulp middelen als voorzetlezen zijn uiterst nuttig om „meer uit uw camera te halen." Büzondere onderwerpen. Veranderingen van smaak doet eten. Fotografeer eens 's avonds buiten, in het theater, of neem de TV. Snelle onder werpen nemen we met korte sluiter tijden bijv. 1/1000 of 1/500 seconde. Mee trekken is een handigheid die u moei leren. U kunt dan b.v. met 1/100 seconde een scherpe foto van een raceauto maken. Tot slot tips tips tips tips. Plak een zonnekap, als die niet van een schroefdraad of bajonetsluiting is voorzien, even met plakband vast. Ook uw filter gaat langer mee als hij vast zit. Vooral aan het water willen die din gen nogal eens vallen. Schrijf in het be gin veelvuldig op wat u doet en hoe u het doet. U leert er van. Verzeker kost bare camera's tegen schade of diefstal. Een flitslampje kan op korte afstand wel eens iets te sterk zijn. Draai er dan een sigarettenvloeitje om heen. Valt uw camera ooit in het water, dompel het ding dan helemaal in schoon kraanwater en brengt de emmer met.wa ter naar de fotohandelaar of de impor teur. Er treedt dan nauwelijks roestvor- ming op. Uw camera kan gerepareerd worden. Maar in de afloopstrook van belichte kleinbeeldfilms een paar forse zig-zag- knikken. Dan weet u „Die is belicht". Twee keer door de camera is weliswaar zuinig, maar de foto's worden niet je dat. Rolfilms nooit in het volle zon licht inzetten of uit de camera halen. Altyd in de schaduw! U kunt nog meer. Zwartwitfilms zelf ontwikkelen, af drukken vergroten is een boeiend spel voor grotere mensen. De kosten zijn ge ring en het spaart u geld. U kunt er avonden mee zoet zijn en u leert beter fotograferen, u ziet immers wat u doet? Wat hebt u nodig voor het ontwikkelen van films? Een simpele ontwikkeltank, kosten ca. 20,a 30,Thermometertje, kosten ca. 3,50. Ontwikkelaar, kant en klaar of oplosbaar volgens voorschrift ca. 2,50. Fixeer, oplosbaar in kraanwater, per busje ca. 0.80. Een flesje wetting agent, kosten 1.50. Wat hebt u nodig voor het afdrukken? Afdrukraampjes, kosten ca. 3,50, of speciaal afdrukkastje, kosten ca. 30,- Een drietal ontwikkelbakjes van plas tic, ca. 10,samen. Papierontwikke laar en fixeer, kosten zie boven. Twee ontwikkeltangen, kosten ca. 2.50 per stuk. Voor het vergroten? .Vergroter, waarvan de prijzen sterk uiteenlopen van b.v. 145,tot f 250, Drie bakken formaat 18 X 24 kosten 20,samen. Ontwikkeltangen, fixeer en ontwik kelaar, kosten als boven. Donkere kamerlamp, oranje of licht groen, kosten 3,50. Een donkere kamer. Als u een badkamer hebt of een keu ken die redelijk is te verduisteren, kunt u daar alle werkzaamheden verrichten. Het zou ons in het kader van deze cur sus te ver voeren, een complete handlei ding voor het zelf afwerken van foto's te geven. Wij willen volstaan met te wij zen naar een vervolgcursus zelf afwer ken van films en foto's. Omdat op Kortgene geen enkele instantie bereid was de aankomst van Sinterklaas te organiseren, hebben de beheerders van „De Korenbeurs", „De Zandkreek" en de „Granadabar" op eigen initiatief de goedheiligman maar binnengehaald. Om 2 uur kwam hij, op zaterdag 29 november, met zijn gevolg in de land- bouwhaven aan. Met E.M.M. voorop en onder grote belangstelling van jong en oud, arri veerde hij met zijn volop strooiende Zwarte Pieten in de dorpskom. In de Korenbeurs wachtte de jeugd een prachtig programma, de muziek werd gul onthaald in de Granadabar, terwijl na afloop van de kindervoor stelling alle kinderen een gratis zakje Een mooi feest waar men de initiatief - frites kregen in „De Zandkreek". nemers dankbaar voor is. WIE WEET LIRIODENINE. Hoe langzaam het ook gaat, men komt steeds verder in de strijd om kanker te onderdrukken. Men is nog wel niet zo ver dat men kanker effectief kan be strijden, maar er worden toch duidelijk vorderingen gemaakt. Zo is men er nu in de V.S. in geslaagd om uit 18 pond hout en bast van een boom uit Florida een anti-kankertumor te winnen, dat sterk hoopgevend is, zodat de proeven op dieren nu worden gerechtvaardigd. De onderzoekingen worden intensief voortgezet. RAADSVERSLAG KORTGENE Na opening door de voorzitter werden de notulen onveranderd vastgesteld. Naar aanleiding van die notulen legt de heer Breure de volgende verklaring af: „Mijnheer de voorzitter. Naar aan leiding van mijn opmerking in de raads vergadering van 23 oktober j.l. over de mestafvoer van de varkensfokkerij van de heer Van Doox-n, is mij gebleken dat door een ander die mest is afgevoerd van het bedrijf van Van Doorn, zij het wel op zaterdag. Het was niet mijn be doeling de naam van de familie Van Doorn te treffen, daar later bleek dat deze niet wist dat er zaterdags regel matig mest werd weggehaald van zijn bedrijf. Ondertussen wordt dit nu op een andere dag gedaan en wordt nu aan de A.P.V. voldaan." Daarna werd nog een onbewoonbaar verklaarde woning, Havelaarstraat 45, aangekocht en werd de ontwerp-statuten- wijziging voor de fusie N.V. Waterleiding Mij „Midden-Zeeland" goedgekeurd. Verder werd nog het bedrag vastge steld als bedoeld in artkiel 55 bis der Lager Onderwijswet 1920. Aan de Chr. Woningbouwstichting Zuid- en Noord- Beveland werd nog een lening gegaran deerd voor een aan te gane geldlening bij de Rijkspostspaarbank. Tenslotte volgde de gemeentebegroting 1970, welke vorige week uitvoerig in dit blad is vermeld. Bijgaande afbeelding toont duidelijk het spel van licht en schaduw. Ook een eenvoudig onderwerp wordt door de lichtval vaak tot een bijzondere foto. Tegenlicht werkt fotografisch gezien bijzonder goed. Deze foto werd met het licht schuin naar voren genomen. Teneinde de twee jongensfiguren goed tot hun recht te laten komen, werd het diafragma een volle stop ruimer genomen.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1969 | | pagina 4