NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD O Plouvier heeft DE schoenen De leefbaarheid van Noord-Beveland TI Fabery de Jonge Afscheid Wachtmeester Minnaard geneesmiddelen ba'ndages A.C.van der^REST No. 3380 Zaterdag 6 december 1969 73e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs f 3.per half jaar Franco per post 13.50 per jaar Advertenties 15 ct per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wjj geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Het was bijzonder druk op de ambts dragersvergadering. van 24 nov. in het Dorpshuis te Wissenkerke. Het onderwerp was er ook naar. Ieder een voelde: Nu zullen we eens haarfijn uit de mond van de Middelburgse plano loog, dr. Ubbinlc, gaan horen hoe de toe stand bij ons is, en vooral, hoe het gaat worden in de toekomst. Dr. Ubbink begon zijn betoog met het vaststellen, dat we de aarde, in opdracht van God, leefbaar moeten houden, dat we er voor moeten zorgen, dat alles goed functioneert. Dit laten functioneren is slechts een middel, geen doel. De veran deringen op Noord-Beveland zijn niet de meest gunstigste. Landbouw en fruitteelt, het biedt alle maal geen grote perspectieven voor de toekomst wat de werkgelegenheid betreft. Jonge gezinnen trekken weg, hierdoor een relatief hoog sterftecijfer. Kerken, scholen, verenigingen en ten dele ook de middenstanders krijgen het moeilijk. De recreatie kan voor enige compen-. satie zorgen, dankzij de ligging aan het Veerse meer en in de toekomst aan het Zeeuwse meer, wat nu Oosterschelde is. Hij wees op de plannen om van de werkhaven in de Anna Frisopolder een jachthaven te maken en op de plannen met de Neeltje Jansplaat die waarschijn lijk aan de dam gekoppeld kan worden, zodat hierop veel recreatiemogelijkheden zullen komen. In de eerste 20 jaar voor zag dr. Ubbink een achteruitgang van de werkgelegenheid in de landbouw van 30°/ü Hij dacht dat Noord-Beveland van het forensisme niet al te veel moet ver wachten. Voor de kerken zouden er grote taken zijn/komen, omdat heel. veel week enders Noord-Beveland zullen aandoen. Toekomst. 1. Moeten de Noord-Bevelanders alles maar passief over zich heen laten komen en maar afwachten? 2. Moeten we streven naar een streek- gemeenie met 1 of 2 hoofddorpen? 3. Zou het niet veel efficiënter zijn als er een veel grotere samenwerking ont stond op het eiland (tussen de gemeen ten), zodat het beleid voor het. hele ei land uitgestippeld kon worden? Aan de hand van 5 gestencilde vragen werd in discussiegroepen verder gepraat. De vragen waren: 1. Moeten we de ontvolking van Noord- Beveland zomaar zonder meer door la ten gaan? Waarom? Waarom niet? Zo niet: wat zou er tegen gedaan kunnen worden? En door wie? 2. (Speciaal voor de dames). Wat on dervindt u als lastig in onze dorpen? Te weinig winkels? De busverbindingen? Geen goede speelplaats voor de kinde ren? Wat nog meer? Wat mist u het meest? 3. Zouden de jonge mensen hier in de toekomst willen blijven als dit mogelijk was? Als u buiten Noord-Beveland moest gaan werken, zou u dan liever heen en weer reizen of naar de plaats, waar u werk vond, verhuizen? 4. Waar zouden eventuele toekomstige voorzieningen het best kunnen komen: voor heel Noord-Beveland in één kern- QÏD Bonbonbakje p62 'n Cadeau-ideetje: dit beeldige bonbonbakje van juwelierspleet kost slechts f 15,50. Kunt u er nog best wat,,smaakvolle" bon bons bijdoen... Komtu gauw een kijkje nemen? Juweliers - Goes dorp? In elk dorp? Of moeten we om schakelen op Goes? 5. Zouden de kerken een voorbeeld van samenwerking willen en kunnen zijn? Zo ja: op welke gebieden zou dat mogelijk zijn op dat van de kerk diensten van de scholen? In de discussiegroepen is er veel en vaak fel gediscussieerd. Als antwoord op vraag 1 kwam men unaniem tot de conclusie, dat we wat moeten doen tegen de ontvolking, want anders blijft Noord-Beveland niét leef baar. Als een echo klonk uit de mond van de discussieleiders: „Woningen, wo ningen!" De overheid krijgt de schuld van deze misstand op Noord-Beveland en vooral de vertegenwoordigers van de twee kleinste plaatsten op ons eiland beschouwen het nalaten van de nodige maatregelen als moord! Als we letten op de publicaties van de laatste weken over de toenemende lucht verontreiniging die met name in het Sloe om zich heen zal grijpen, dan zien wij echt wel mogelijkheid voor het fo rensisme. Mensen die in het Sloe hun werkterrein krijgen, zullen zich nog wel eens meer dan 1 keer bedenken om in het Sloe te gaan wonen. Als we be denken, dat over enkele jaren de om geving van Nieuwdorp enz. grote schade zullen ondervinden van het te hoge fluor- gehalte in de lucht waardoor diverse pro ducten niet of slecht gaan groeien, wat zal er dan op tegen zijn om in een gezon dere omgeving te wonen (N.-Beveland ligt voor het forensisme beslist niet ongunstig) Laten de gemeenten op N.-Beveland zich inspannen (bijv. door samenwerking) om iedere mogelijkheid die zich voordoet te benutten om hier op dit eiland „scho ne" industrie te krijgen, zodat de ont volking stopt en de lucht niet veront reinigd wordt. Vraag 2. De dames van Noord-Beve land waren het er over eens, dat er beslist niet te weinig winkels op Noord- Beveland zijn. Als men costuums of iets dergelijks aan wil schaffen gaat men naar Goes of Middelburg. Men ziet de afwezigheid niet als hinderlijk, maar beschouwt zo'n tochtje als een plezierig „uitje". De mensen uit Colijnsplaat en Kats vonden dat zij, wat busverbinding betreft, maar karig bedeeld waren, de anderen hadden geen reden tot klagen. Nog een juiste opmerking werd gemaakt, nl. deze: „Als nu die mensen, die menen dat er op Noord-Beveland te weinig is te krijgen, eens beginnen om hun bood schappen enz. niet in Goes of Middelburg te halen, maar in de plaats waar zij wonen, dan zullen ze tot de ontdekking komen dat het heus wel meevalt met de voorraad en de kwaliteit, 't Zijn vaak diegenen die het hardst schreeuwen en die iedere week in Middelburg of Goes hun inkopen gaan doen en in de dorps winkels geen voet zetten. Als verlangens kwamen naar voren: meer cultureel werk en meer jeugdwerk. Speelplaatsen voor de jeugd zijn beslist noodzakelijk. Vooral werd de nadruk gelegd op plaatsen waar de jeugd zomaar eens balletje kan trappen of kan spelen, zonder het .bordje „Verboden Toegang" aan te treffen. Wat mist u 't meest? Woningen woningenwoningen! Dit is dacht ik wel duidelijk. Vraag 3 Uit de mond van verschil lende aanwezigen die iedere dag pende len en op Noord-Beveland woonden hoorden we bijna unaniem, dat zij graag op Noord-Beveland willen blijven wonen als er maar huizen gebouwd worden! Dit is toch wel een heel belangrijk punt en zeker de moeite waard om door iedei-e gemeenteraad eens te worden overgelezen. Dat dit niet zo maar loze kreten zijn, blijkt wel uit het feit dat er mensen bij waren die al 10 jaar of langer in Brabant of elders werkten en toch moesten vast stellen dat het op Noox-d-Beveland goed wonen en leven is. Vraag 4. Al zal het waarschijnlijk niet stroken met de plannen van de plano logen, de aanwezigen wilden graag dat er in elk dox-p die voorzieningen worden getroffen, waardoor ieder dorp leefbaar blijft. Kats en Geersdijk zullen eerst aan huizen moeten worden geholpen, zodat daar de scholen blijven bestaan en de middenstanders geholpen worden in de strijd voor hun dagelijks brood. Men is dus niet een voorstander van één kerndorp en is ook tegen omscha keling op Goes en/of Middelburg. Vraag 5. Men was van mening dat de kerken een voorbeeld van samenwerking kunnen zijn en men wees op de. manier waarop de samenwerking in Wissenkerke plaatsvond. Op het gebied van de scholen waren er ook wel mogelijkheden: samen de lesroosters vaststellen, gezamenlijke vakanties, spox-tdagen voor heel Noord- Beveland, ondex-ling contact van de hoof den van scholen. De samenwerking moet niet zo ver gaan dat de leerlingen van de ene school en bloc worden overge plaatst naar een andex-e school omdat dat voordeliger zou zijn. Ieder dorp moet zijn eigen school houden, want een school maakt een belangrijk stuk van de leef- baax-heid uit. Deze en nog een aantal vragen omtrent Noord-Beveland zijn aan een aantal jon geren voorgelegd. Hun vaak bijzonder interessante antwoorden zullen volgende week worden gepubliceerd. J. C. Kou wei-, Geex-sdijk Vx-ijdagmorgen werd in de raadszaal van het gemeentehuis te Wissenkerke af scheid genomen van wachtmeester le klas der Rijkspolitie de heer J. Minnaard, die per 1 december de dienst wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd gaat verlaten. Burgemeester P. Wisse heette Wacht meester Minnaard, mevrouw Minnaax-d en de familie hai'telijk welkom. Het deed de Burgemeester v^el genoegen de raads zaal geheel gevuld te zien met zoveel collega's en schtgenoten. Aanwezig waren o.m. wethouder R. J. Scheele, het gemeentebestuur, oud-bur gemeester J. van Halst, gepensioneerde collega's, Wachtmeester Duine en Wacht meester De Jager. Burgemeester Wissen begon zijn toe spraak aldus, 10 november 1909 gebox-en in Utrecht. Ik dacht dat u een Zeeuw was, maar u bent een Zeeuw geworden. U hebt heel veel mutaties op Noord- Beveland meegemaakt. U bent de laatste van de oude ploeg. Het gemeentebestuur heeft veel waardering voor het vele wei-k, en de goede wijze waarop u, uw dienst hebt uitgevoerd. U hebt een stormachtige ontwikkeling op Noord-Beveland, de intex-ne ontwik keling, ook de jeugdproblemen en de x-ecx-eatie, meegemaakt. U hebt zich voor- ti*effelijk voor dit alles kunnen inzetten en aangepast. De bevolking respecteert u. U hebt ontzag, maar leeft ook met alles mee. Ik dank u wat u voor deze gemeente hebt gedaan. Dat u geboren in Utrecht, via Rucphen, Rilland, Breskens naar Wissenkerke bent gekomen en daar wilt blijven wonen, doet mij deugd. Nog vele goede jaren toegewenst. Namens het gemeentebestuur over handigde burgemeester Wisse een cadeau onder couvert. Mevrouw J. Meulenberg- de Regt overhandigde namens het ge meen tepersoneel een bloemstuk aan me vrouw Minnaax-d. Mej. Mr. Meulendijk uit Middelbux-g, officier toegevoegd in jeugdzaken, sprak namens districtscommandant A. J. van Thiel, daar deze door ziekte verhinderd was te komen. In welgekozen woorden sprak Mr. Meulendijk tot Wachtmeester Minnaard. 33 jaren in Rijksdienst, waarvan 23 jaar in Wissenkerke, om zo dat heet, volgens art. 28, handhaving der Rijksorde. Het is bijzonder knap, met de inwoners van Wissenkex-ke goed om te gaan en afstand en gezag te bewax-en. Maar u bent van de oude garde en heel positief. U was in groepsbesprekingen over jeugd en optreden, zeer geïnteresseerd en u bent met de tijd meegegaan. U had be grip voor moeilijkheden. Mijn compli menten over uw jeugdrappox-ten. Uw superieui-en hebben waardering voor u. Heel hax-telijk dank. De Rijks politie wil deze waardering tot uitdruk king bx-engen, met dit cadeau onder cou vert dat zij de scheidende Wachtmeester ovex-handigde. Daax-na spreekt adjudant A. M. West- dorpe, de groepscommandant te Kort- gene. Namens de colega's van Noord- Beveland dankt hij b. en w. dat dit afscheid in deze stemmingsvolle raads zaal kan plaatsvinden. Allereerst richt de commandant zich tot mevrouw Min- naai'd. De vx-ouw van een politie fuctio- naris, die ook een schakel vormt in de keten van het politie-aparaat. Namens de collega's reikt Wachtmees ter Bruinooge een fraai bloemstuk over aan mevrouw Minnaax-d. Vervolgens tot Wachtmeester Minnaard, in 1936 kwam u bij de Rijksveldwacht en in 1941 bij de Max-echaussee, aldus de commandant. 15 augustus 1946 kwam u naar Wissen kerke. Ik ben hier nog niet zo lang, maar ik hoorde waarderende woorden over u. Dank voor uw collegialiteit, pret tig was het met u te surveilleren, per fiets, per bromfiets en laatst per auto, het was correct en keurig. Ook de re servisten dragen u een goed hart toe. De jongste wachtmeester Bom ovex-han digde namens de collega's een atribuut voor de hengelsport, de hobby van de heer Minnaard. De gepensioneerde Wachtmeester Duine spreekt als oud collega en overhandigde bloemen. De heer Dellebeke, secretaris van de Nedex-landse Politiebond spx-eekt namens de vakbond lot Wachtmeester Minnaax-d. Hij acht zich gelukkig dit te kunnen mee maken, wenst hem nog vele jaren en laat zijn woorden vergezeld gaan van bloemen voor mevrouw én een geschenk onder couvei't voor de heer Minnaard. Wachtmeester W. H. Ooms uit Kerk- werve, memoreert de 8 jaren dit hij op Geersdijk woonde en met Wachtmeester Minnaard samenwerkte. Dankt voor alle vriendschap en over handigde een geschenk voor de vissport. De heer Joh. Remeijnse spreekt na mens de jachtclub. U bent nu een vrij vervolg op 2e blad PARFUMERIE LARGE KERKSTR.42^1 GOES KSTR.42li 1 TUmWMi Kruiswoordpuzzel no. 157 Horizontaai: 1. ligplaats voor schepen 4. primitief wapen - 10. onbep. vnw. 13. rijstbrandewijn - 15. boomvrucht 16. hennepbraak - 17. verslag - 19. steeds weer - 21. vex-voex-sbedrijf (afk.) 22. deel v. d. bijbel (afk.) - 24. familie lid - 25. NV (fr.) - 27. bekende motor races (afk.) - 29. ineenlopende kamers 32. heilige (afk.) 34. geur - 37. gelijke 39. vaartuig - 40. vrouwelijk dier - 42. deel v. d. vinger - 43. deel v. d. bijbel (afk.) - 44. zangnoot - 45. bovenste deel 46. klein persoon - 47. nummer (afk.) 48. deel v. e. schip - 50. onbep. voox-- naamwoox-d - 51. tux-kse titel - 52. meis jesnaam - 54. vex-langen - 56. en dei-ge- lijke (afk.) - 57. schoonmaakartikel - 60. normaalpeil (afk.) - 61. toets alleen (afk.) 62. reeds - 63. meisjesnaam - 65. getij 67. zangstem - 70. losgeld - 73. strijd 74. Afrikaan - 76. ex-barmen - 77. zij rivier v. d. Donau - 78. zelfzucht - 79. dwaas. Verticaal: 1- insekt - 2. pl. in Afi-ika 3. klex-enhanger - 5. bontsoort - 6. voor zetsel - 7. eenh. v. kracht (afk.) - 8. hoofddeksel - 9. leerling (fr.) - 10. in de meeste gevallen - 11. vulkaan - 12. pl. op Ameland - 14. kanaalpeil (afk.) 16. godsdienst (afk.) - 18. fr. onbep. vnw. - 20. zangnoot - 23. tandarm zoog dier - 26. deel v. d. week - 28. tot en met (afk.) - 30. pl. in Fx-iesland - 31. schedelboor - 32. natuurkundeterm (afk.) 33. het dringen - 35. klepper - 36. strijd perk - 37. muziekoefening - 38. water in Geldex-land - 41. plakmiddel - 49. zeer onaangename pijn - 51. pl. in Zuid- Holland - 53. de dato (afk.) - 55. voor- zetsel 57. reptiel - 58. voegwooi'd - 59. hevige wind - 61. losse naad - 62. water in Brabant - 64. hex-kauwer - 66. haast 67. spoi-tartikel 68. rijksgx-ens (afk.) 69. nieuw (in samenstellingen) - 70. on- dex-x-icht - 71. godsdienst (afk.) 72. treitex-s - 75. Amerikaanse soldaad (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 156 Horizontaal: 1. mr - 3. telwoord - 10. die - 13. Eem - 15. niets - 16. rk 18. dm - 19. duur - 21. pet - 22. long 24. sap - 26. set - 28. parel - 30. Is 31. tin - 33. rob - 35. part - 36. es - 37. ei - 38. oog - 40. af - 41. dik - 43. lco 44. ornaat - 47. es - 48. ja - 49. zin 50. sg - 51. ao - 52. kelder - 54. lt - 55. px-o - 56. an - 57. Mie - 58. Po - 59. vier - 60. krot - 62. alp - 62. kaal 66. atoom - 68. top - 70. nl - 71. le - 72. prik - 73. rit - 75. ss - 77. Ob - 79. ne - 80. liaan - 82. ave - 84. sir - 85. proesten - 86. nxx. Verticaal: 1. medelijden - 2. reu - 4. en - 5. lip - 6. wees - 7. otter - 8. os 9. dx-op - 11. id - 12. emelt - 14. mus 17. knap - 20. rats - 23. graat - 25. pi 27. toorn - 29. erf. - 32. neo - 34. bon 36. ek - 39. gast - 42. is - 43. kalm - 44. oir - 45. ag - 46. vooi-nemen - 48. je 54. lok - 55. pil - 56. art - 59. vals - 60. 49. zeelt - 51. are - 52. knoop - 53. dia karos - 61. torn - 63. pox-ie - 65. an 67. Miep - 69. pias - 74. tat- 76. sa 78. bi - 80. lo - 81. ne - 83. VN. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1969 | | pagina 1