LOS EN IN CASSETTESI reo-combinatie! ,rs - Luidsprekerboxen! Telefoon 3131 MS operette - musical ammandorgel - draaiorgel vocaal door koren f solisten dtale uitvoeringen dansmuziek - accordeon rgen - folklore enz. rtering POP-PLATEN QJ «T 3 ET CO aak en bijzonder welkom Wie weet - Nu op Kortgene, zowel als op Colijns- plaat op grote schaal gebiedsuitbreiding plaats vindt, betreuren we het zeer dat de P.T.T. onze wens om het aantal brie venbussen uit te breiden, heeft afge wezen. Als men weet dat er op Colijns- plaat maar één openbare brievenbus is, dan kan men de weigering om het aantal uit te breiden zien als slecht dienstbe toon. Met klem dringen we er op aan dat het college het nog eens probeert. Men moet er zich niet bij neerleggen als het eens wordt afgewezen. Hetzelfde geldt trouwens voor het afwijzen van o- penbare telefooncellen. Vooral in een ge meente waar in de zomermaanden veel vreemdelingen vertoeven is een openbare telefooncel noodzakelijk. Wat het aantrekken van vreemdelingen betreft, met het gereedkomen van een goed geoutilleerd kampeerterrein is de aantrekkelijkheid om langs het Veerse meer te vertoeven vergroot. Omdat we er erg op gesteld zijn dat eigen inwoners, zo mogelijk, ingeschakeld worden als er leveranties aan de gemeente te doen zijn, zouden we willen weten waarom voor de inzaai van het kampeerterrein niet een van onze inwoners in aanmer king is gekomen. Dat het dorp Kortgene steeds meer be zoekers trekt op de zaterdagavonden te worden. Zo is al meermalen beloofd dat het pad onder de Kaaidijk hersteld zou worden. Tot nu toe is het bij beloven gebleven, terwijl ongelukken daar niet kunnen uitblijven. De uitbreiding van het verkeer vergt steeds meer aandacht. Op provinciale wegen hebben we geen zeggenschap, maar toch menen we dat het college er goed aan zou doen bij de betrokkenen er op aan te dringen dat bij kruispunten een afnemende snelheid wordt inge voerd. Ook vragen we nogmaals wat er met de Kortgeense molen gaat gebeuren. Dit obstakel is zo in verval dat het voor het intensieve verkeer groot gevaar op levert bij sterke wind. Wat de begroting 1970 betreft willen we eerst onze erkentelijkheid uitspreken voor de keurige samenstelling. Het doet ons genoegen in de toelich ting te zien dat de plannen voor scho lenbouw op Kats nu aan de orde zullen komen. Een kleine plaats zonder goede schoolgebouwen is gedoemd tot leeglopen. Als er nu ook nog enkele huizen ge bouwd worden kan de aantrekkelijkheid verhoogd worden. Over de straatverlich ting wordt in de toelichting niet gespro ken. Hoewel er zeer veel is verbeterd dit jaar, er zijn toch nog enkele knel- maar liefst 500 gemeenten, die minder dan 5000 inwoners hebben wil opruimen. We willen ons er nu niet over uitlaten of dit nodig is of niet, doch constateren dat de C.H.U.-minister Beernink nog an ders van wanten weet als het op samen voeging van gemeenten aankomt. Daar is de heer Westerhout nog maar een kind bij. Voorlopig hoeven we ons daar echter niet druk over te maken. Het is zo ge bruikelijk dat het na de aankondiging nog een jaar of 8 duurt eer één en ander gerealiseerd is. Omdat we op de begroting bij de be handeling hiervan, op enkele punten te rug zullen komen, willen we besluiten met de wens uit te spreken dat het col lege in het komende jaar aan' alle be volkingsgroepen de nodige aandacht be steedt. Het is nog steeds zo dat voor de één gauwer een deur opengaat dan voor de ander. In onze maatschappij ziet men nog te veel dat de behandeling van ie mands problemen afhangt van de positie die men hierin bekleedt. Dit is onver- dragelijk en we hopen dat dit in onze gemeente niet het geval zal zijn. We le ven in een tijd waarin het gonst van noodzakelijke openheid bij de beleids voering van openbare lichamen. Wij zou den het op prijs stellen als in onze ge- 0NPLATEN t CD OS CO =3 OS OS CD CD CA CD C/3 C/3 VOORT heeft de tongen ook weer aardig in be weging gebracht. Zelfs autoriteiten uit andere gemeenten hebben er in verga deringen van openbare lichamen zijde lings over gesproken, wellicht met enige afgunst. Men kan kritisch staan tegen over de grote toeloop van jonge mensen maar men kan het ook positief beoor delen. Dit laatste doet onze fractie. Het is wel plezierig als blijkt clat de gemeente wat aantrekkelijks te bieden heeft. We verwachten echter dat aan de spelregels de hand wordt gehouden en dat geen onnodig lawaai wordt gemaakt. De ervaring heeft ons dit jaar geleerd dat er door de plaatselijke overheid wordt ingegr-epen als men al te luid ruchtig zijn muzikaliteit bekend maakt. Daar er niettegenstaande de enorme toe loop niet meer baldadigheden voorko men dan op andere plaatsen is een bewijs dat van wanorde geen sprake is. Het is tevens een eervolle vermelding voor de politie die begrip toont voor de menta liteit van de tegenwoordige jeugd. Door het aanleggen van gasleidingen kan men er van verzekerd zijn dat onze straten er enige tijd miserabel uit zullen zien. Van herstel op korte termijn kan dan ook geen sprake zijn. Toch dienen plaatsen, die gevaar opleveren voor langzaam en voor snelverkeer, hersteld punten. Omdat hier en daar nog niet ruim is verlicht, zijn we de mening toe gedaan, dat met dezelfde kosten meer plaatsen verlicht hadden kunnen worden. De toelichting is in een mineurstem ming gesteld. De te verwachten salarisverhogingen, die door het schriele beleid van de mi nister van financiën niet uit het gemeen tefonds worden gecompenseerd, maken dat er van het mooie onvooi-ziene be drag bij voorbaat al de helft wordt af geknabbeld. Over het algemeen is men tevreden over een sluitende begroting. Het is ech ter de vraag of onze begroting ook slui tend was geweest als alle noodzakelijk heden waren genoemd. Wellicht zou hij er dan anders uitzien. Het gevolg zou echter zijn dat uit Den Haag bericht zou komen om de plaatselijke belastingen maar te verhogen. Toch kan men daar ook niet mee aanhouden. Vandaar dat we tevreden zijn met deze opstelling. Tenslotte nog iets over de in het voor uitzicht gestelde samenvoeging van kleine gemeenten. Toen indertijd onze partij genoot Westerhout als staatssecretaris enkele samenvoegingen doorvoerde werd daar in de Protestants Christelijke par tijen nogal bombarie over gemaakt. We hebben gezien dat minister Beernink meente daar ook rekening mee werd gehouden. Hoe dat precies moet is niet te zeg gen, maar men zou een openbare ver gadering kunnen beleggen als er grote dingen staan te gebeuren. Inspraak in eventuele plannen kan zeer zeker van nut zijn. We hopen dat het college er in 1970 in zal slagen om een slagvaardig beleid te voeren in het belang van alle inwo ners, zonder aanzien des persoons. F. A. Klaasscn, C.H.U.-fractie. Mijnheer de voorzitter, mevrouw, mijne heren, Het is heus geen sinecure om een be groting voor een instelling van enige omvang (in dit geval dan de gemeente) samen te stellen. Allereerst mijn dank en grote waardering voor dit gigantisch werk, zowel omvang als samenspel van cijfers. Je moet ongetwijfeld ingewijde zijn om dit geheel volledig te overzien. Burgemeester en wethouders neem ik aan, kennen elk onderdeel op hun duim pje. Wanneer ik de toelichting lees, dan is b. en w. toch niet zo gelukkig met deze begroting. Op bladzij 3 van de bege leidingsbrief, punt c, wordt gezegd, dat het aangenaam zou zijn positieve ge luiden te kunnen laten horen met betrek king tot de woningbouw. Ik neem aan dat dit een heel ernstige kreet is van b. en w. en met name be doeld voor de dorpen Colijnsplaat en Kats. Wanneer in de nabije toekomst de mogelijkheid aanwezig is woningwetwo ningen te bouwen, is b. en w. dan bereid de gehele toewijzing over genoemde dor pen te verdelen? Het zou m.i. geen over dadige luxe zijn eens extra bedacht te worden. Het zou toch wel heel erg zijn, wan neer woningen gebouwd zouden kunnen worden, er geen woningzoekenden zou den zijn wegens vertrek naar elders. Ik vraag mij af: moeten wij berustend blij ven toezien, moet er niet eens op grote schaal actie worden gevoerd. Ik Jxeb van bevoegde zijde geluiden gehoord, die niet bepaald strelend zijn voor de toekomst. Wanneer onze jonge mensen in toene mende mate blijven afvloeien uit onze dox-psgemeenschappen, dan verdwijnt daai-mee ook de communicatie, dit zijn de pioniers van de toekomst. Elke vox-m van gemeenschap is ge doemd te verdwijnen. Niet alleen maat schappelijke, die kunstmatig met subsi dies van de ovex-heïd zo mogelijk staan de worden gehouden. Waar kan de ker kelijke gemeenschap heen, wanneer zij geen voldoende middelen kan opbrengen voor de instandhouding van eredienst en onderhoud van gebouwen? Dit zijn dreigende en klemmende fac toren, die wij niet gezapig prijs mogen geven. Persoonlijk zie ik met name voor de burgerlijke ovex-heid een opdracht, wanneer er in een dorpskern maar één kerk is, en die in financiële nood is, de helpende hand te bieden. Gezien de post onvoorziene uitgaven is er weinig soelaas, als er eei-st een bedrag van 20.000.af moet voor mo gelijke salarisverhogingen en sociale voorzieningen. In de toelichting is sprake van sociale lasten; het hangt er maar van af hoe je dit aanvoelt, lasten kun nen ook voorzieningen zijn. Een reser vering van 10.000.voor verdere uit voering, verbetering van straten lijkt mij niet veel. Ik ben erg nieuwsgierig of de Kerkstraat daar ook bij is. Het zal voor de leerlingen van de Chr. Nat. School te Colijnsplaat wel even wennen zijn in de stille buurt van de be- jaai'den, maar door het toenemend toe ristisch verkeer kan deze verplaatsing een zekere mate van veiligheid bieden wanneer zij uit het verkeerscenti-um ver dwijnen. Gelukkig dat er ook steeds meer zicht komt in het realisex-en van de plannen van de Stichting Noord-Bevelandse Pro testantse Bejaardenzorg voor de bouw van een bejaardentehuis. Wat duurt het toch allemaal ver schrikkelijk lang. Zou het werkelijk waar zijn onze zo veel en hooggei-oemde •welvaartsstaat. Ik ontken het niet, ik vraag alleen: wat voor het oog te zien is, is dat pure wei'kelijkheid of is het schijnwelvaai't, die kunstmatig gevoed wordt? Een ding hoop ik, dat de bejaar den straks een goed geouttilleerd tehuis mogen hebben, waar ze rust en gezellig heid mogen ontvangen en geven. Bij het ti'effen van maatregelen aan het zwembad zou ik tot grote voorzich tigheid willen manen. Dure investeringen zijn geen waarborg voor meer gebruik in de exploitatie. De begroting van het woningbedi'ijf als zodanig geeft voor mij ook geen aan leiding tot een opmex-king. Ten aanzien van de bewoners, met name de huurders van gemeentewoningen, zou misschien wel iets te zeggen zijn: namelijk die huurdei*s, die volgens hun inkomen te lage huur betalen en straks huurbelas ting moeten betalen, wanneer die een eigen woning bouwden, dan zou er met een ruimte zijn voor degenen, die wat minder kunnen betalen. Tenslotte, mits b. en w. rekening wil len houden met onze wensen kunnen wij als C.H.U.-fractie de voor-gestelde be groting aanvaarden. P. van der Maas. Mijnheer de voorzitter, mevrouw, mijne heren, Gaax-ne wil ik zeer in het kox't een beschouwing houden. In de eex-ste plaats ben ik u allen ei'kentelijk voor de me rendeels prettige wijze waarop wij in het afgelopen jaar hebben mogen sa menwerken. Ik hoop gaarne, dat dit ook in het voor ons liggende jaar het geval mag zijn. Als ik thans even inga op dat jaar 1970, dan ben ik van mening, dat wij niet te hoopvol moeten zijn gestemd. Wat biedt namelijk de toekomst voor on ze gemeente? Het grondgebied van onze gemeente wordt steeds meer gruwelijk doorsneden door wegen, welke het plaatselijk belang vei*re te boven gaan. Men kan zelfs stel len dat deze wegen in de nabije toekomst een internationale functie vervullen. Het slreek-karakter gaat hiei-mede voor een deel verloren, terwijl wij als ingezetenen in het algemeen alleen maar moeten om rijden door het wegvallen van kruisingen. Destijds is een rapport opgesteld over de mogelijkheden welke onze sti-eek had. De daarin vervatte conclusies voor ons gebied zijn naar mijn mening alleen waai-devol omdat de prijs van het on derzoek vrij hoog was. Zij houden- in hoofdzaak in de aanwijzing van onze gemeente als recreatiegebied. Voorwaar voor een groot deel van onze bevolking een prognose welke hen geen toekomst biedt. De i-ecreatie is namelijk geen ar beidsintensief bedi'ijf. Dat ook het voor ons eiland opgestelde streekplan op de zelfde visie is gestoeld, was te verwach ten, doch is evenzeer te betreuren. Indien door kex-nfaciliteiten of anders zins het aantrekken van eenvoudige in dustrie mogelijk was, zou dit voor de werkgelegenheid een grote vooruitgang betekenen. De teruggang van de in de landbouw werkzame arbeidskrachten zal zich naar ik meen zeker versnellen tot een zeer gering aantal werknemers in deze bedrijfstak is bei-eikt. De economische situatiegebiedt dit nu eenmaal. Als echter geen vervangende werkgelegenheid kan worden gevonden, trekken de jongere wex-knemers weg en veroudert de bevolking van de dorpen snel. Daar tevens geldt „geen industrie, geen woningen" en geen woningen be tekent vertrekt van jonge gezinnen, is elk idee over de kommen, hoe somber ook, nog te optimistisch. Door het bungalowpark heeft de kern Kortgene van de teruggang in zijn tota liteit nog het minst te lijden. Voor Kats en Colijnsplaat spreekt dit echter bij voortduring sterk. De aanwijzing van ons eiland tot „groene zone" tussen Euro poort en Sloe zie ik dan ook niet als een gift, doch als een vonnis, temeer daar het nog wel ca 15 jaar duui-t eer een om vangrijke recreatie van de grond kan komen. Toch wil ik in dit verband nog de suggestie aan uw college voorleggen of niet nu reeds de mogelijkheid kan wox-den bezien een bungalowterrein aan dè oost kust voor te bereiden, bestemd voor in de industriecentra werkzame mensen, welke aldaar niet wensen te wonen. In 1970 zal het gemeentelijk kampeer terrein in gebruik worden genomen. Ik spreek de wens uit, dat u daarbij van goed weer, geluk en vooral van een eco nomisch goed beheer zult kunnen ge bruik maken, teneinde te bereiken dat het een financieel sluitende zaak wordt. Wat de kernen aangaat, valt het mij meer en meer op, dat nogal eens sprake is van de bouw of de oplichting van foeilelijke schuurtjes, schuttingen en muurtjes, hetgeen het uiterlijk in het algemeen zeer schaadt. In het reeds eerder genoemde rapport wordt gesteld, dat een slagvaardig beleid van het bestuur van de gemeente gewenst is. Uiteraard is dit voor het verwezen lijken van grotere recreatieprojecten ze ker gewenst. Daarbij moet met name wel worden voorkomen dat de belangen van de kei-nen met het oog op de finan ciële last, op een tweede plan komen. Ik kan er met betrekking tot deze vaste oude taak ook niet aan voorbij gaan, dat naar mijn mening aan bepaalde zaken meer aandacht moet worden be steed en dat sneller zou kunnen worden gehandeld. De onder wij zei-svakature te Kats is hiervan een punt. Deze duurt nu al drie maanden, terwijl ook de afge lopen winter reeds voor de betreffende school een moeilijke tijd is geweest. Ik deel u mede, dat dit mij met zorg vervult en daar ook thans uw college op de a- genda geen vooi-stellen doet voor voor ziening in de vakature ben ik hierover niet alleen vei-baasd, maar werkelijk zeer verontrust. Ook de in vele voorgaande vergade ringen besproken kwestie brandweer, is voor mij een punt waarbij ik van uw college meer snelheid en aandacht had vex-wacht. Bij geruchte heb ik vernomen dat bij de Technische Dienst reeds ge ruime tijd een belangrijke benoeming heeft plaats gehad. Indien dit zo is, hebt u naar ik meen niet gehandeld overeen komstig de door uw college aan de raad voorgelegde nota. Niettemin wens ik gaarne de betrokkene geluk, maar neem het uw college kwalijk, dat daax-van nim mer aan de raad mededeling is gedaan. Ten laatste mijnheer de voorzitter, en dit is geen verwijt, is het de hoogste tijd dat zo spoedig mogelijk de nulphase in verband met de luchtverontreining wordt gemeten. Ik beveel dit in uw speciale aandacht aan, daar anders slechts kan worden vastgesteld, hoe vuil de lucht i'eeds is. Mijnheer de voox-zitter, mevrouw, mijne heren, ik wens u allen een „slagvaardig beleid" toe. STERREN In Canada ontdekte een astronoom dat er blijkbaar een gx-ens is aan de omvang die sterren kunnen hebben. Dit is vooral van belang bij de bestudering van klei nere en jongere stex-ren. De „oude" ster ren hebben nl. relatief een kort „leven" en lijken te zijn gebonden aan een be paalde massa waarna ze kunnen ontplof fen. Dit zou een doorbraak betekenen in de theorie over de structuur van ster ren met grote massa's. VROUW-MAN Reeds in de vorige eeuw ontdekte men in Engeland het fossiele skelet van een mens, dat als de „red lady of Paviland" is ingegaan. Inmiddels is er nu vastge steld dat het hier niet gaat om het fos siele skelet van een vrouw, maar om dat van een man. Bovendien weet men nu via de radiokoolstofmethode de „ou derdom" van het skelet die bijna I8V2 miljoen jaar bedraagt. STEEDS MEER UITGEBREID Volgens de jongste oceanografische on derzoekingen welke nog steeds voort- dux-en, worden de oceanen steeds gro ter. Men kwam hier achter door de ou derdom der gesteenten te meten. Ook wist men vast te stellen dat deze uit- bx*eiding niet met altijd dezelfde snelheid gebeurd, maar b.v. de laatste 18 miljoen jaar slechts met 1 cm per jaar. Dit staat mogelijk in verband met het vei-plaatsen van de continenten. MAAN-WEZEN Recente onderzoekingen wezen uit dat er waax-schijnlijk verband bestaat tussen het voorkomen van „maren" op de maan, inslagen door meteorieten en verschil in zwaartekracht. Men vermoedt nu dat in slagen van allerlei aard de „maren" hebben veroorzaakt en onder de maren te vinden zijn, terwijl ze tevens door hun grotere dichtheid verantwoordelijk zijn voor het verschil in zwaartekracht. LANGZAMER Onze planeet, de aarde, gaat steeds langzamer draaien. Engelse geleerden kwamen tot deze conclusie nadat ze door nieuwe instrumenten daardoor in staat gesteld de jaarlijkse aangroeiing van zeer oude schelpen konden meten. Dit alles zou kunnen wijzen op een langzame devaluatie van onze planeet.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1969 | | pagina 9