VOOR ELKE PRIJS EN VOOR ELK WA Alles voor uw s Platenspelers - Verste Lange Delft 8, Vervolg raadsvergadering Kortgene co CS CD ra CO ra o ra Klassiek - oper. kerkorgel electronisch- geestelijke lieder samenz en diverse instr marsmuzie achtergrondm zang en muziek uit en.... een geweldige! En een platenbon is altij „aanpassingswerk" te doen beschouwen. Deze zaak wordt bestudeerd door een aantal werkgroepen onderscheidenlijk sub-werkgroepen. De regeling schoolzwemmen in het zwembad te Kortgene had in 1969, mede begunstigd door het zomerse weer, een bevredigend verloop. Gezien de accom modatie mag ook het gebruik van het zwembad door niet-scholieren redelijk worden genoemd. Na ingebruikneming van het kampeerterrein moet worden verwacht, dat het gebruik van het zwem bad zal toenemen. Nader zal worden be studeerd of maatregelen getroffen kun nen worden het bad gedurende een lan gere periode te gebruiken. Het zou ge wenst zijn, dat met name in het voor- en naseizoen en op dagen met minder gunstige weersomstandigheden toch ge bruik kan worden gemaakt van het zwembad. De begroting van het woningbedrijf geeft ons geen aanleiding tot het maken van opmerkingen. De begroting van het vismijnbedrijf voor 1970 laat een exploitatietekort zien dat gedekt zal worden uit de in vorige jaren gevormde reserve. Met belangstel ling wachten wij het jaar 1970 af. De visserij geeft voor wat de opbrengsten een sterk wisselend beeld te zien. Zowel de weersomstandigheden als de export prijzen en exportmogelijkheden zijn fac toren, die van belang zijn voor de ex ploitatie van het bedrijf. Daarbij werpen de komende veranderingen als gevolg van het afsluiten van de Oosterschelde hun schaduwen vooruit. Verwacht moet worden, dat in de ko mende jaren sprake zal zijn van een geleidelijke vermindering van het aantal schepen. Bij gelijkblijvende of stijgende lasten moet zulks onherroepelijk leiden tot een nadelige exploitatie. Het ver-ho gen van het heffingspercentage van de opbrengst is uitgesloten. Krachtens de verordening moet een reserve gekweekt worden tot maximaal 25.000.De re serve is werkelijk groot 63.243.90. Mevr. Y. Janssen - Stftema, VVD-fractie- Geacht college, leden van de raad: Terwijl we nog bezig zijn de eindjes van de touwen van de huidige begroting aan elkaar te knopen om hem op te kunnen bergen, ligt de nieuwe alweer voor ons klaar. Een begroting, liever gezegd een raming van inkomsten en uitgaven. Een beeld van noodzakelijkheden en verlangens, waarvan de meest urgente de voorrang zullen en moeten hebben. Dat zijn niet de kuiltjes en putjes en on effenheid j es op straten, weggetjes en trottoirs wie heeft die op eigen ter rein niet maar de woningbouw, de bejaarden- en jeugdzorg, vernieuwing onderwijs, recreatiemogelijkheden, in spraak en openheid, alle facetten die de huidige ontwikkeling van de maatschap pij laat zien. De woningbouw beschouwend, valt het op dat de provincie Zeeland het minst aantal woningen in 1970 toegewezen krijgt, n.l. 770 woningwetwoningen en 218 corporatiewoningen met garantie. Dit is een onbegrijpelijke zaak als men de ontwikkeling van Zeeland in ogenschouw neemt. Hebben Provinciale Staten van Zeeland te weinig invloed uitgeoefend op de regering en zijn de Staten van de overige provincies actie ver wat dit betreft? Beziet men dit con tingent, dan is het niet verwonderlijk dat Noord-Beveland praktisch geen wo ningen toegewezen krijgt. Het zal dus raadzaam zijn dat de gemeente het wo- ningbeleid terdege herziet. Het aantal woningen wat 's winters leeg staat, neemt steeds meer toe. Nu er een zomerwoning- park en een camping in aanleg zijn, zodat er straks voldoende gelegenheid is een tweede verblijf in het bezit te hebben, lijkt de tijd toch aangebroken een halt toe te x-oepen aan de huidige gang van zaken. Dat dit een moeilijke opgaaf is, is duidelijk. Menigeen heeft profijt kunnen trekken van de vrije op vatting van het gemeentebestuur. Ande ren dit gaan belemmeren is onrechtvaar dig, echter beter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald en een buitenlandse enclave te worden. Elk woord over onderwijsvei-nieuwing. kleuter- en lagere scholenbouw gaat zwaar wegen als er straks geen kind meer is. De jonge mensen trekken weg, omdat ze niet voor een normale prijs een huis(je) kunnen bemachtigen. In de recreatieve sector getrokken, worden schrikbarend hoge prijzen ge vraagd en meestal gekregen. Zouden ze op taxatiewaarde verkocht worden dan zou menig a.s. echtpaar woongelegenheid kunnen verwerven. Het blijft mij, dit woningtekort voor eigen inwoners be treurend, nog steeds onduidelijk, waarom destijds een goede woning tegen een normale prijs b. en w. aangeboden, door dit college van de hand is gewezen. Wil men voor de huidige en toekomstige in woner onze gemeente leefbaar houden, dan dienen maatregelen getroffen te worden. De bestuurbaarheid van de gemeente, sport, muziek, zang e.a. verenigingen, onderwijs en ook de gemeentelijke schat kist, zullen vooruitgaan en beter worden als het inwoneraantal groeit in plaats van teruggaat, dit vooral wat de jeugd betreft. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Zo vormt woningbouw met bejaarden- en jeugdzorg, cultuur, onder wijs, sport, etc. een veeleenheid, die be langrijk is voor onze gemeente. Straks zullen we weer worden gecon fronteerd met de beslissing een fusie wel of niet aan te gaan, de technische dienst betreffend. Daar de raad zich negatief uitgesproken heeft, lijkt hier een vraag niet overbodig of het Provin ciaal Bestuur zijn bevoegdheid overschat en te dirigerend optreedt. Een fusie heeft als resultaat een samenwerkende macht, waarvan de kracht echter zeer verzwakt is, door de veelheid van zaken die be hartigd moeten worden. In het heden en verleden hebben we voorbeelden te over. De activiteit van de gemeentelijke overheid op maatschappelijk gebied, leg gen op die overheid een enorme verant woordelijkheid. Ik spreek de hoop uit, dat b. en w. en de gemeenteraad het komende jaar mogen getuigen een ef- fektieve bestuurskracht te bezitten, ge steund door voldoende financiële mid delen voor uitvoering van een door hen vastgesteld beleid. J. Breure, S.G.P.-fractie. Mijnheer de voorzitter en mederaads leden, Bij de begrotingsbehandeling voor 1970 van onze gemeente wil ik allereerst b. en w. en de opstellers dank zeggen voor de zeer duidelijke begroting en toelich ting. Was het vorig jaar ook al goed, nu is het zeker niet minder en het ziet er alles keurig verzorgd uit; al is het een boekdeel geworden van 112 blz. en een begeleidende brief van b. en w., welk op vele punten zeer uitgebreid is. Wat het beleid van b. en w. betreft kunnen we constateren, dat zij werkelijk proberen er van te maken, wat zij voor ogen hebben. Al zijn wij het niet op alle punten met het college eens, toch moet gezegd worden dat zij, wat het materiële betreft, het bij hen niet ont breekt. Dat zij door te weinig geldmid delen soms niet kunnen doen, wat zij willen is buiten hun schuld. Wij willen daar niet op ingaan, daar dit een rege ringszaak is, welke door hogere colleges wordt beslist. Echter wordt de belas- tingschroef behoorlijk aangedraaid in de gemeente zelve, daar we in de vorige raadsvergadering maar eventjes plm. 20.000.meer van onze inwoners op eisen voor 1970, en wat nog niet wil zeggen dat ieder ingezetene daarvan pro fiteert, dat heb ik trouwens in de vorige raadsvergadering ook al gezegd. Of en op welke manier de meerdere gelden zullen worden besteed is mij niet altijd duidelijk. Zo is er in het verleden ook wel eens gegokt met gelden om b.v. een midget-golfbaan aan te leggen, welke veel geld heeft gekost en nog zeer weinig heeft opgebracht. Ik heb toentertijd ge zegd, dat dit hier niet rendabel was, aangezien ik inlichtingen had over zulke banen in het centrum des lands, welke nauwelijks exploitabel waren en ik ge loof niet dat de vreemdeling, die hier vertoeft, want daar was het in hoofdzaak voor, dit hier zoekt. Zo zou ik ook kunnen noemen het kam peerterrein, wat volgend jaar in de run ning komt, ook dat zou tegen de ver wachting van b. en w. wel eens tegen kunnen vallen, aangezien er voor 1970 gedacht wordt, dat die kosten daarvan wel volledig uit de baten betaald zullen worden. In de begeleidende brief van b. en w. hebben we gezien, dat de recreatie en de sport één van de wensen zijn van de eerste orde. Wij zijn persoonlijk niet tegen recreatie en sport in de goede zin van het woord, maar ten eerste wordt in vele gevallen de zondag onteerd en gemaakt tot een zonde dag en ten tweede is het alles in het werk stellen om vreemdelingen hier naar toe te trekken, wat in het algemeen geen goede gevol gen heeft en ook door de meeste inwo ners niet gewenst wordt. Als vertegen woordigers van de gemeente zouden we daar toch op moeten letten, naar onze mening. Dat het vei-maakcentrum in de kern Kortgene bij de vreemdeling zo in de smaak valt en haast overal in den lande bekendheid geniet, is naar onze mening maar een bedenkelijke zaak. Het geven van dansvergunningen is in onze ge meente altijd, en zeker met de weeken den, voor ons om principiële redenen onaanvaardbaar. Dat het gymnastieklokaal in Colijns- plaat verbeterd moet worden is aan vaardbaar, maar zo als de raad dit voorstel heeft aangenomen is met geld smijten, daar die vergroting van dit ge bouw voor de scholen niet noodzakelijk is. Bovendien komt daardoor de brand weergarage in het gedrang, wat weer veel geld zal kosten. Ik hoop dan ook dat G.S. dit raadsbesluit niet zullen goed keuren. Dat de recreatie rond het Veerse meer gevolgen heeft, kunnen we het beste zien aan de post, die daarvoor op de begro ting staat, n.l. alleen al voor Kortgene f 15.000.een jaarlijks stijgende post. Als de voorzieningen aan de Ooster schelde ook die kant uitgaan verwacht ik voor de komende jaren nog zeer zware lasten daarvoor. Öm de bekende redenen staan wij positief daar tegenover. Dat de vuilverbrandingsoven nog steeds alleen op papier staat, is naar mijn ge voel een zaak die veel te lang aange houden wordt. Dat het gemeentebestuur probeert zo veel mogelijk woningen te verkrijgen is noodzakelijk, daar de tien die nu mis schien gerealiseerd kunnen worden veel te weinig is. Steeds ben ik nog van mening, dat we de vele krotwoningen onbewoonbaar moeten verklaren, omdat dan een aanwijsbare reden aanwezig is om nieuwe te vragen. Dat op de begroting nog geen reke ning is gehouden met de loonsverhogin gen in 1970 is niet juist, daar ook b. en w. verwachten, dat dit nog 1 20.000.zal kosten. Het mooie onvoorzien in de be groting van ruim 35.000.komt dan aanmerkelijk lager te liggen. We hopen dat de werkgroepen en sub-werkgroepen die aan het bestuderen zijn, hoe de rio lering te Colijnsplaat er moet komen, een beetje haast willen maken, daar een rioolzuivering aldaar hard nodig is. Wij zijn bang dat dit nog wel eens jaren kan duren. Er zou nog veel meer op te noemen zijn, dat een beetje vlugger behandeld zou moeten worden, maar wij zullen het hierbij nu laten. De gemeenschappelijke dienst Gemeen tewerken op Noord-Beveland wensen wij te houden en niet ingelijfd te worden bij Walcheren, wat qua ligging van hoofd kantoor ons helemaal niet past, maar wel een meebetalen aan zeer hoog ge salarieerde ambtenaren. Wij zijn het met ieder eens, die zegt dat uit te voeren werken aanbesteed moeten worden en dat ook ingezetenen evenveel kans krijgen als een ander. Tenslotte hoop ik, dat de gemeente in 1970 gespaard mag blijven voor rampen en wens het dagelijks bestuur en de raad toe, dat zij wijsheid en verstand mag krijgen om de gemeente te leiden van Hem die dat geven kan en zeker zal 'doen, als dat is naar Zijn woord en wet. Ik dank u. A. Welleman, P.v.d.A.-fractie. Mijnheer de voorzitter, Als we, bij het aanbieden van de be groting voor 1970, enige aandacht schen ken aan de gang' van zaken in onze gemeente, dan spreken we eerst onze teleurstelling uit over het feit dat het bouwen van nieuwe woningen in 1969 achterwege is gebleven. Dit betekent dat jonge gezinnen naar elders vertrekken, dat de bevolking sterk veroudert, dat er van krotopruiming geen sprake is en dat de scholen op de duur het minimum-aantal leexdingen niet ha len. wordende kritiek op het regeringsbeleid t.a.v. de uitkeringen uit het gemeente fonds aan de gemeenten. Dit zal op de duur voor onze gemeente gevolgen heb ben. Wij zijn een gemeente die in ont wikkeling is, zodat we voor steeds gro tere uitgaven komen te staan. Omdat het inwonertal daalt en omdat per inwoner wordt uitgekeerd, ki'ijgen we steeds minder uit het gemeentefonds. De groei van de gemeentelijke uitgaven kan men echter niet blijvend terugdringen en gemeentelijke rechten en belastingen kan men ook niet blijven opvoeren. Om een behoorlijk verzorgingspeil te handhaven zal er meer uit het gemeentefonds moe ten vloeien. De regering geeft echter niet thuis. Er wordt veel bombarie gemaakt over de komende belastingverlaging. Dat is echter blij maken met een dooie mus. Eer het zover is zijn een aantal belas tingen al lang verhoogd. Als in dit beleid geen verandering komt zullen de ge meenten een aantal noodzakelijkheden achterwege moeten laten. Toch zal een vooruitstrevend gemeentebestuur die maatregelen nemen en die voorzieningen treffen die noodzakelijk zijn voor het welzij nspeil. In onze beschouwingen van vorig jaar is grote aandacht aan het toenmalige saneringsplan voor Colijnsplaat besteed. de ingezetenen van Colijnsplaat alleen niet te betalen zou zijn. Omdat de bewoners van Colijnsplaat er zeer bij gebaat zouden zijn als de stortplaats voor allerlei huisvuil opge ruimd zou worden, zouden we graag wil len dat meer vaart kon worden gezet achter het bouwen van een vuilverbran dingsoven. Twee jaar geleden is daar al met de beide gemeenteraden over ver gaderd en er is zelfs al grond voor ge kocht. Wat meer tempo is wel gewenst. Onze gemeente is dit jaar met de Ze- gam in zee gegaan in de hoop dat alle inwoners, die daar prijs op stellen, bin nenkort van aardgas zouden worden voorzien. Hoewel inmiddels met de aan leg is begonnen, de gang van zaken be vredigt ons niet. Het was de bedoeling, dat het op Kortgene en Colijnsplaat eerst aangelegd zou worden. Hoe zou het ko men dat men, nu Kortgene gedeeltelijk van leidingen is voox-zien, opeens in Schouwen gaat beginnen. Het zou toch praktischer zijn als de twee dorpen wer den afgewerkt. Of is de Zegam al tevx-ee met de garantie van 75.per niet aan gesloten woning? De ingezetenen zijn daar lang niet tevree mee en het ge meentebestuur mag daar ook geen ge noegen mee nemen. Wat het onderwijs betreft, we hebben CD n WAGE Al deze dingen vervullen ons met zorg, temeer omdat we voor de toekomst geen verbetering zien. Als men ziet dat op de rijksbegroting een kleiner bedrag voor de bouw van woningwetwoningen is uitgetx-okken dan vox-ig jaar, dan kan men niet anders dan de toekomst donker inzien. De minister zou grote prioriteit geven aan het opruimen van krotten, maar door dit kruimelbeleid zijn we ge noodzaakt om de mensen in onbewoon baar verklaarde woningen te laten zit ten. Er zijn nu eenmaal geen vervangen de woningen. Dat de kritiek op dit beleid toeneemt is verklaarbaar. Als men geen woning heeft of men woont in een krot en men ziet dan dat er legio tweede woningen worden gebouwd, dan is het begrijpelijk dat er van groot onbehagen sprake is. De VVD-motie, om meer woningen toe te wijzen aan grote steden die in de Tweede Kamer vorige week is aange nomen, heeft dat onbehagen nog ver sterkt. Grote steden zullen meer wonin gen toegewezen krijgen. Dit gaat ten koste van de kleine plaatsen omdat die meei'dere huizen voor de grote plaatsen van de kleine plaatsen worden afgeno men. Het aantal woningen voor 1970 blijft namelijk gelijk. Een ander punt is de steeds groter Toen het plan verscheen is er van alle kanten veel over te doen geweest. Dat is gebruikelijk als er plannen worden gepubliceex'd. Dit jaar heeft men er ech ter niets meer over vernomen. Onze vraag is of het helemaal van de baan is of dat het in de ijskast is ge stopt. Dat het plan niet op kox-te tex-mijn in zijn geheel te vei-wezenlij ken is, was te vooi'zien, maar dat men er helemaal niets meer van heeft vernomen is toch vi-eemd. Vandaar onze vraag. We zijn. van mening dat men alles in het werk moet stellen om geleidelijk een en ander te saneren op dat dorp. De bordjes waar op staat dat deze woningen onbewoonbaar zijn doen onsympathiek aan en zouden dan misschien kunnen verdwijnen. Wij vrezen dat het ontbreken van nieuwe woningen ook hier weer het grote struikelblok zal zijn. Toch dringen we aan op meer aktiviteit. Zo is het ook met de riolering van dit dorp. Het wachten is waarschijnlijk op de nieuwe bemaling. Zo gauw echter moge lijk is zal mexx eraan moeten beginnen. Voor de bewoners van die plaats is het maar goed dat de suggestie van de heer Bx*eure, om per dorp aan de riolering te betalen, niet wordt over genomen. De kosten van de nieuwe rio lering zullen zo hoog zijn dat het voor in het afgelopen jaar zeer slechte erva ringen opgedaan met enkele nieuw be noemde onderwijskrachten. In de eerste plaats is het funest voor de betx-effende jeugd om telkens met een nieuwe on derwijzer te doen te hebben en in de tweede plaats zou men toch van mensen, die de jeugd voor moeten bereiden om later in de maatschappij mee te kunnen, verwachten dat er wat meer verantwoor delijkheidsgevoel werd getoond. We zou den graag willen dat er bij een benoe ming als voorwaarde wordt gesteld dat men een aantal jaren aan de school ver bonden moet blijven. We vinden het on juist dat onze jeugd als springplank voor verdere pi-omotie wordt gebruikt. Onze volgende vraag is hoe ver men is met de voorbereiding van de aanleg van een nieuw sportterrein te Kortgene. De onvoldoende wasgelegenheid op het huidige sportveld maakt het noodzake lijk dat hier wat meer vaart achter wordt gezet. Dat het bungalowterrein bijna is vol gebouwd, vex-heugt ons ten zeerste. Al leen vi-agen we ons af hoe lang de grond rond de steigerdam nog ongebruikt moet blijven liggen. Het zou de aantx-ekkelijk- heid verhogen als de plannen die er voor dit gebied zijn, in vervulling zouden gaan.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1969 | | pagina 2