NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Dampo cabaUfS cabaUgo Pion vier heeft DE schoenen 25-jarig ambtsjubileum bij de Rijkspolitie HORECA IN BEWEGING Gespreksgroepen No. 3378 Zaterdag 22 november 1969 73e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs f 3.per half jaar Franco per post 13.50 per jaar Advertenties 15 et per mm, excl. BTW Voor fouten in advertenties, per telefoon opgegeven, kunnen wjj geen enkele verantwoordelijkheid dragen. In een fleurig en stijlvol ingerichte raadszaal van het gemeentehuis te Kort gene, werd op 14 november j.l. het 25- jarig ambtsjubileum van de wachtmees ter der rijkspolitie le klasse, P. van den Broeke gevierd. De burgemeester, de heer P. J. Evers, begroette de aanwezigen in de goed ge vulde raadszaal en heette bijzonder wel kom de jubilerende politieman met zijn vrouw en familie. Onder de aanwezigen zagen wij het vol tallig personeel van de groep Kortgene met hun vrouwen, wethouder A. Markus se, secretaris W. Goossen en het perso neel van de gemeentesecretarie, alsmede afgevaardigden van de Ned. Politiebond en de Jagers vereniging van Noord-Beve land. Allereerst mocht mevr. Van den Broe ke een bloemstuk uit handen van de burgemeester in ontvangst nemen. Hierna richtte de burgemeester zich tot de jubilaris en releveerde zijn 25-ja- rige politieloopbaan. Ofschoon er om trent de jubileumsdatum enige „onrust" BIJ VERKOUDHEDEN heerste, bleek toch dat dit 30 oktober moest zijn, vandaar dat deze viering eerst nu kon plaats vinden. Geboren en geronnen te Grijpskerke, mocht hij daar op 30 oktober 1944 zijn politieloopbaan aanvangen. In 1952 ver wisselde hij Grijpskerke voor Breskens en in 1964 vertrok hij vandaar naar Brui- nisse. In deze plaats was hij slechts twee jaar werkzaam, want op 1 oktober 1966 werd hij aangezocht en geplaatst te Kort gene. Alhoewel de diensttijd in deze stand plaatsen tot grote tevredenheid werd verricht, heb ik u eerst in deze gemeen te goed leren kennen en waarderen, zo wel in uw werk als in uw persoon, aldus de burgemeester. U hebt een mooie staat van dienst en het is mijns inziens juist dat men op een dag als deze hierbij even stilstaat. Het is voor een politieman in deze tijd niet altijd even gemakkelijk om dienst te doen. U bent echter met uw tijd meege daan en u bent daarin bijzonder geslaagd. U heeft begrip getoond voor de jeugd problemen en niet in geringe mate ten opzichte van de recreatie, die ook voor onze gemeente zo belangrijk is. Het gemeentebestuur van Kortgene is daarmee zeer tevreden en dankbaar, zo dat wij ook met genoegen u deze offi ciële jubileumviering willen aanbieden. Wij hopen en wensen dat u in de komen de jaren kon het zijn in Kortgene op dezelfde wijze mag doorgaan. U hebt een mijlpaal bereikt en het is m.i. goed om bij deze „halte" even te stoppen. Voor het volgende traject wensen wij u en uw familie succes toe, dat wij met een geschenk willen onderstrepen. Dit geschenk bleek te zijn een groot kleuren- vogelboek. De groepscommandant, de adjudant A. M. Westdorp, die hierna het woord voer de, deelde in de eerste plaats mee dat de districtscommandant, overste A. J. van Thiel, of één van zijn naaste medewer kers, wegens inzet bij een grootscheepse oefening, verhinderd Alva's deze officiële bijeenkomst bij te wonen. Hij overhandigde aan Van den Broeke een schriftelijke felicitatie van de over ste Van Thiel. De adjudant sprak vervolgens mede namens het personeel van de groep Kort gene. Hij memoreèrde o.a. hoe en onder wellte omstandigheden Van den Broeke zijn politieloopbaan in 1944 was begon nen. Hij kenmerkte Van den Broeke als een vakkunndig, plichtsgetrouw en accu raat politieman. Door zijn rustig en pret tig optreden wordt hij door het publiek geaccepteerd en door zijn chefs en col lega's gewaardeerd. Hij noemde Van den Broeke ook een moedig en doortastend politieman, het geen meermalen in zijn werk was geble ken en waarvoor hij in 1960 reeds was onderscheiden met de ere-medaille ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau in brons. Ook als lid van de mobiele eenheid heeft hij getoond een uitstekende kracht te zijn en bovendien prettig voor zijn collega's. De adjudant besloot zijn toescpraak met hartelijke gelukwensen, ook aan de familieleden en liet deze vex-gezeld gaan van een reproductie van de provincie Zeeland uit de 15e eeuw, terwijl mevr. Van den Broeke wederom bloemen in ontvangst mocht nemen. De voorzitter van de afd. Zuid- en Noord-Beveland van de N.P.B., de heer J. Hoogstrate te Goes, feliciteerde hierna Van den Broeke met zijn jubileum en overhandigde hem de gebruikelijke gra tificatie en cadeau's. Hij sprak daarna de wens uit dat Van den Broeke in de toe komst meer tijd zal kunnen vinden voor het bezoeken van de vergaderingen. Een vertegenwoordiger van de Noord- Bevelandse jagers vereniging, de heer J. Remijnse, feliciteerde Van den Broeke hartelijk met deze dag en overhandigde als blijk van waardering een fraai ge schenk, in de vorm van een trancheer couvert. Na het officiële gedeelte bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen, waarbij het aan niets ontbrak. Ten huize van Van den Broeke werd in de avonduren het jubi leum verder gevierd en besloten. Het aantal bedrijfssluitingen in verschillende sectoren van de horeca- wereld neemt toe. Verschillende gerenommeerde huizen in de midden groep hebben hun deuren gesloten. Veel van die zaken kennen de ou deren uit hun jeugd. Met weemoed zien zij vertrouwde beelden en ge zellige hoekjes in de stad en op het platteland verdwijnen. Is het omdat de exploitanten zulke slechte ondernemers waren? Ja en nee, zouden wij willen zeggen. Nee, omdat het hier om mensen gaat die hun carrière gebonden hadden aan een vorm van restaurant exploitatie, die in bepaalde burgerlijke kringen gewaardeerd werd. Maar die kring is niet groot genoeg meer. En nu kunnen we fier zijn en zeggen dat een bepaalde vorm van horeca-leven het kenmerk van het ware is, we gaan evengoed te gronde. Mogelijk met de vlag in top maar we gaan desalniettemin naar de kelder. Dan is hier toch sprake van falen in ondernemerschap omdat we niet tijdig de aanpassing aan een zich wijzi gend maatschappelijk beeld hebben gevonden. Alles draait om de bediening. Eten en verblijven buitenshuis ge schiedt in een andere sfeer dan voor heen. Sommigen, maar dat is een min derheid, zoeken de grootste luxe, daarmee een accent gevend aan hun status-wen- sen. Anderen, de meerderheid vormend, zoeken ook in eten en drinken de snelle bediening, de efficiency in het menu en de zakelijkheid in de presentatie. Voor hen hoeft, de rode loper niet uit te liggen maar wel moet een maaltijd in korte tija smakelijk voorstaan. De koffie, de maaltijd, het biertje zijn geen programmapunten meer in hec daggebeuren, zij worden en passant mee genomen in een knusse gelegenheid waar veel mensen komen en gaan. Zo is het beeld over de grenzen, zo wordt het ook meer en meer in Nederland. Ook het hiervoor beschikbare budget van de moeste consumenten is geënt op deze behoefte. Er wordt alom een hoge pro- duktie gevraagd met een lage winst marge. Kunnen die twee geboden wor den, dan staat de klant klaar om te kopen, ook bij de restaurateur of café houder. Positief. Tegen de stroom van negatieve be drijf suitkomsten in verscheen er inmid dels de uitkomst van een onderzoek door het Economisch Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf over de exploitatie van cafétaria's over 1967 en 1968. Het ging hier om een nader afgepaalde groep van bedrijven met een omzet van 50.000 tot 450.000. De resultaten van het ge bruik van halfprodukten in het bedrijf werden onder de loupe genomen. Er werd duidelijk geconstateerd dat de re sultaten van het presenteren van plate- service en snacks positief waren. Bij deze groep leverde de keuken exploitatie in het algemeen winst op, een uitkomst waarnaar menig restau ranthouder innig verlangt. Het gemid deld economisch resultaat bij deze groep van bedrijven lag op 6.6% van de omzet. Dit betekent dat de exploitanten voor dien al hun loonkosten hadden afgetrok ken, dat er daarna rekening was gehou den met het gewaardeerde loon van de ondernemer en dat er daarna nog een overschot werd geboekt dat de moeite waard was. En daar gaat het toch om, want met dit doel aanvaarden we alle risico's aan dit moeilijke bedrijf ver bonden. Het zou bepaald onjuist zijn, aan dit onderzoek de conclusie te verbinden dat nu alle horeca-bedrijven de cafetaria- vorm moeten aannemen, want het is duidelijk dat deze bedrijfsvorm slechts door een deel van de consumenten op prijs wordt gesteld. De doodsteek. Maar toch kunnen ook andere bedrijfs vormen van zo'n ondex-zoek profiteren. Zij vinden er altijd een uitspraak of on derzoek in terug waarmee ze ook in hun eigen zaak hun voordeel kunnen doen. Er wordt gesproken over omzet- snelheid en investeringen, waarbij ken getallen worden gehanteerd. Het economisch gebruik van de aan wezige bedrijfsruimte is een ander on derwerp dat actueel is en waarmee velen geen weg weten. Wie besteedt er voorts in realiteit aandacht aan het niveau van .de arbeidsprestaties in zijn bedrijf? De loonkosten behoren veelal tot de post die een bedrijf de doodsteek toebrengen. Door het lezen van deze beschouwingen over cijfers in gelijksoortige of verwante bedrijven worden velen zelf geprikkeld tot allerlei onderzoek in eigen zaak. En daarin ligt de enige weg om tot het weer gezond maken van de gehele be drijfstak te komen. Zelfonderzoek. Ook de horeca kent zijn privaatrech telijke en publiekrechtelijke organisaties. Binnen dit verband zullen er veel be slissingen moeten worden genomen en voorstellen gereed moeten worden ge maakt om uit de moeilijkheden te ge raken. Hoeveel deskundige bedrijfsvoor lichters zijn er voor deze bedrijfstak beschikbaar? Kunnen zij tegen een rede lijke prijs hun diensten aanbieden en in hoeverre kan hier de overheid de sub sidie-hand toesteken? t. In principe zal de overheid daar zeker toe bereid zijn. Daarnaast zal het voort aan nodig zijn dat de ondernemers zelf met cijfers en onderzoeken gaan werken en dat zij zelf de taal verstaan met be hulp waarvan de kostenbewaking tot een succes kan worden gemaakt. Maar hoe groot is de bereidheid om vrijwillig zelfkritiek te leren? Veel horeca-bedrijven missen voldoen de aantallen klanten. Dat zal in de slappe maanden als november, januari en februari duidelijk merkbaar zijn. Opleving. Daarna groeien we weer naar het zo merseizoen, waarin wij met een gere valueerde Duitse mark wellicht een op leving zullen zien van het bezoek van onze oosterburen. Laten wij goed be denken dat de hiermee verkregen re sultaten meer een vrucht zijn van de inflatiekoorts der onderscheiden valuta dan van goed ondernemerschap. Want de vaste grond in onze horeca- economie zal moeten bestaan uit een rendabele dienstverlening aan de Ne derlandse consument. Die consument vraagt een eigentijdse presentatie van hotel, restaurant en café op elk niveau. Wij zullen er daarbij aan moeten wen nen dat de interieurs van deze aanbieders van gezelligheid en huiselijkheid meer modegevoelig zullen zijn dan vooiTieen. Dat vereist wellicht investering in in ventaris die snel moet kunnen worden afgeschreven. Want de liefde voor tra ditie ebt weg en sleept het daarin ge stoken vermogen met zich. Wij zullen eten, drinken en gezelligheid in de toe komst vermoedelijk meer buitenshuis ko pen. dan nu, maar het is zeker dat het patroon van het aanbod er anders zal uitzien. (Nadruk verboden). Drs. A. van Mierlo. Verlangt u er naar soms te kunnen praten met anderen over allerlei vragen? WaaromWaai'door.Hoe. Zou u ook uw mening willen geven over allerlei kwesties? Ik vind.... Ik denk.... Ik meen.... Als u op één of beide vragen „ja" ant woordt, geeft u dan op voor een ge spreksgroep bij één der volgende adres sen (a.u.b. vóór St. Nicolaas). Mevr. E. Westra, Beatrixstraat 8, tel. 548 Dhr. H. v. Elven, Julianastr. 26 tel. 427 Dhr. J. v. Arkel, Beatrixstr. 26, tel. 598 Dhr. J. Kleppe, Kerkstraat 7, tel. 281. U bent ALTIJD welkom, of u nu jong bent of oud, rijk of arm, kerkelijk of buitenkerkelijk, modern of behoudend. WELKOM! Alleen in 't gesprek vindt u een (uw) naaste! Aarzelt u?? Geeft u dan tóch op!! U kunt zich altijd terugtrekken. GEEFT U OP (vóór 5 december). Kruiswoordpuzzel no. 155 HORIZONTAAL: 1. maanstand (afk.) - 3. begrip - 7. rekening - 10, vreemde munt (afk.) - 12. zangstem - 14. drank - 16. enig - 18. bindmiddel - 20. kinder- gi'oet - 21. fr. onbep. vnw. - 22. bijwoord 23. vei-laagde toon - 24. kledingstuk - 26. meer dan één - 29. werkplaats - 31. als eerder (afk.) - 32. larve - 34. vogel - 35. pl. in Spanje - 37. water in Friesland - 38. laatst leden (afk.) 40. vochtig - 42. gi-ote mond - 44. titel (afk.) - 46. vernis - 47. spoedig - 49. hetzelfde (afk.) - 50. deel v.h. been - 53. vrijgevig - 55. als volgt (afk.) - 57. pers. vnw. - 58. diepgaand - 61. verlaagde toon - 63. pl. in Duitsland 65. ambtshalve (lat. afk.) 66. geest - 69. landbouwwei-ktuig - 71. plek - 72. zang- noot - 73. lidwoord - 74. onder het nodige voorbehoud (lat. afk.) - 75. Chinese maat 76. vloeistof - 78. weefsel - 80. meisjes naam - 82. meisjesnaam - 84. laatste nieuws (afk.) - 85. muziekteken - 86. ver harde huid - 87. fr. voegwoord. VERTICAAL: 1. getij - 2, betaalplaats - 4. niet vochtig - 5. en andex-en (afk.) - 6. slot (duits) - 7. voorzetsel - 8. soort door gang - 9. meisjesnaam - 10. biljatstok - 11. godsdienst (afk.) - 13. N.V. (fr.) - 15. bevestiging - 17. meisjesnaam - 19. ge was - 21. dubbelklank - 23. insecteneter 25. overeenkomst - 26. maand - 27. oos terse titel - 28. paar - 30. godsdienst (afk.) 31. groot - 33. meisjesnaam - 36. soort bril - 39. x-ichting - 41. reeds - 43. bolge was - 45. het romeinse rijk (lat. afk.) - 48. uitroep - 50. rest - 51. insecteneter - 52. ik (lat.) - 54. eetgex-ei - 56. geschil - 59. geweldige - 60. bar - 62. de oudex-e (afk.) - 64. soort ontspanning - 67. pl. in Korea - 68. meisjesnaam - 70. bijwoord - 71. titel - 73. boom - 75. zangnoot - 77. dierengeluid - 78. inhoudsmaat (afk.) - 79. bestaat - 80. familielid - 81. dat is (afk.) - 83. heilige (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 154- Hoi'izontaal: 1. spook - 5. Vondel - 10. aai - 12. ox-a - 13. in - 14. USO - 15. sne dig - 17. onze - 19. pro - 21. tp - 22. clp 24. Isar - 25. egale - 27. ons - 28. Ike - 30. immer - 32. Bea - 34. etter - 36. dom 37. Ad - 39. tno - 40. ga - 41. Aa - 43. ijzige - 44. Is - 46. en - 48. LSK - 50. lb - 52. tas - 55. rogge - 57. olce - 59. okapi - 61. age - 62. dam - 64. psalm - 66. raag - 67. iep - 68. es - 69. opa -71. naar - 73. orkest - 76. era - 78. mt - 79. kei - 80. Spa - 81. editie - 82. bloot. Verticaal: 1. sie - 2. ooi - 3. ox-gel - 4. ka 5. vin - 6. onzin - 7. du - 8. esprit - 9. lor - 10. Astrid - 11. ANP - 16. doge - 17. op - 18. Essen - 20. opera - 23. leb - 25. Emma - 26. ara - 27. oa - 29. keg - 31. me - 33. epiek - 35. tol - 38. dijk - 39. tel - 42. alg - 45. stam - 46. Erato - 47. nog - 49. sedan - 51. boa - 53. ap - 54. siesta - 56. Gei'ard - 57. om - 58. Epe 60. klok - G3. agami - 65. spoel - 67. ir - 68. esp - 70. pee - 72. Ate - 74. rio - 75. Est - 77. ai - 79. kb. Ganzepoortstraat 21, Tel. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1969 | | pagina 1